uuie si. Nituiiids-iveuMrijii. 3 Winkeliers! HEEREN BAAI IS tabak te geraken en schout en schepenen weer trachtgn zullen het gilde nieuw leven in te blazen. Men kan hier dus veilig van een eeuwenoud gilde spreken. Het oudste der zilveren emblemen draagt het jaartal 1797 dus het jaar waarin er weer nieuw leven in het gilde is gekomen en luidt als volgt: HooftmanDirk Kipping: Adriaan Krol. Dekens: Jan BaaiensWillem van Woensel. Als vaanderik jan Floris. Als adsudante Marcelis Brekelmans, Wouter de Vries Secretaris Wouter van Besouwe Als koning Bartholomeus Lansman. Baardwijk 9/10 1797 ROSE-MARIE Wij lazen dezer dagen in de „Cou rant" het onderstaande Voor een Plaatsbewijs" Den avond vóór de opvoering van „Rose—Marie" in het Druiy Lane Theater te Londen, zaten vooi de gaan derij-ingang reeds vijf belangstellenden vanaf den vorigen avond te wachten, daar die zeker wilden zijn van een goede plaats, omdat plaatsbespreking voor dezen zang niet mogelijk was. Vijf en twintig uren moesten deze menschen op straat doorbrengen voor aleer de opvoering plaats vond Voorzeker een bewijs dat Rose— Marie overal volle zal n trekt. In ons land is Rose-Marie bijna 200 malen opgevoerd. Hetgeen T A.V E.N U nu heeft aan gedurfd, overtreft al het vorige. We zeiden in ons vorig blad dus niets te veel toen wij het publiek aanraadden zich tijdig van plaatskaar- ten te voorzien. Ten slotte kunnen wij nog mede- deelen dat voor een extra belichting is gezorgd, hetgeen aan T.A.V.E N U goed is toevertrouwd. Het zal schitte rend zijn. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 20 November 1925, des na middags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van de voor schotten, verleend aan de Besoijensche Woningbouwvereeniging voor den bouw van arbeiderswoningen. 3. Aanbieding van ontwerp besluiten tot wijziging der begrooting 1925. 4. Vaststelling van de gemeente- begrooting en de begrootingen voor de bedrijven voor Gas. Water en Elec triciteit en het Woningbedrijf, voor het dienstjaar 1926. 5. Vaststelling van de begrootingen voor diverse instellingen van weldadig heid voor het jaar 1926. De tooneelvereeniging van het Meisjespatronaat van de parochie H. Maria Onbevlekt Ontvangen gaf Zon dagavond ten 6 uur voor eene over volle zaal hare door ons reeds vroeger aangekondigde uitvoering. Opgevoerd werd als eerste stuk het bekende tooneelspel „Clotilda, Koningin der Franken". Het boeiende tooneelwerk werd uitstekend gespeeld en de rollen bleken uitstekend verdeeld, zoodat ieder 't zijne, goed tot uiting bracht, waardoor een uitnemend geheel werd verkregen. Het tweede stuk, „Woningdistributie" was meer van den vroolijken kant en heeft de zaal doen schudden van het lachen. Alles bijeen was 't voor de talrijke aanwezigen een prettige avond, waarvoor de medespeelsters, de leiding en 't bestuur een woord van dank wel toekomt Ongetwijfeld zullen de twee volgende uitvoeringen, herhalingen van boven staand, die hedenavond en Zondag gegeven worden, een druk bezoek trekken, wat zij ten volle verdienen. Vanaf Donderdag 26 tot en met Zondag 29 November zal ook in de St. Clemens parochie door de H. Familie een triduum worden gehouden. Door de firma Wijnmalen Hausmann te Rotterdam was Maandag avond een filmvoordracht georgani seerd in de „Flora Bioscoop" alhier, over „Natuurlijke en Kunstmatige Slijp middelen en hun gebruik in de In dustrie". Talrijke genoodigden uit Waalwijk en omgeving woonden deze interessante filmvoordracht bij. O.a. merkten wij op schoenfabri kanten uit Tilburg, studenten en leeraren van de Rijksvakschool voor Schoenmakers en leeraren van de Handelsschool en vele werkmeesters van de verschillende fabrieken van deze en omliggende gemeenten In de lezing, welke aan de vertoo ning der film vooraf ging, gaf de heer J. Engelberts, Wij vertrouwen dat velen 1.1. Zaterdag gezocht hebben, de letters en den daaruit te vormen zin gevonden hebben. Want, men weet het alle vijf de vragen moeten beantwoord worden, om voor een prijs (er zijn 20 mooie prijzen) in aanmerking tn komen. Wij vestigen reeds de aandacht op de drie vragen van a-s. Zaterdag, die zijn zeer interessant en gemakkelijk, het is tellen en raden. Eenieder doe mee, men zie onder onze groote aankondiging de vragen voor 21 November. door de firma Wijnmalen Hausmann te Rotterdam). „Aloxite" is een product gemaakt uit het natuurproduct Bauxiet, dat een niet gekrisial iseerde stof ts Door dit echter met gemalen coke* en ijzer spanen in een electrischen oven bij een temperatuur van ca. 2200 C°. te smelten, verkrijgt men een gekristalli seerde stof die circa 96 pCt. Alumi nium Ocyde (A. 2 0.3) bevat en taai en hard is „Carborundum" is eveneens een product van den electrischen oven en werd in 1891 door Achesom gemaakt. „Carborundum" heeft als chemische benaming: Silicium Carbide (Si C) en wordt verkregen door de reactie tusschen koolstof en kwartszand Een mengsel van gemalen cokes en zand wordt in zekere verhouding in den electrischen oven gebracht onder toe voeging van eenig zout (voor de af scheiding van chloriden, welke met de onzuiverheden in de cokes en het zand gevormd worden) en zaagsel (om de massa poreys te maken, zoodat kool- monoxydegas, enz. kan ontsnappen). Bij een temperatuur van ca. 2200 C°. vormt zich het Silicium Carbide (Car borundum) in groote klompen, los samenhangende kristallen De Carbo rundumkristal is zeer scherp en hard en volgt' in hardheid op de diamant, de hardste stof. Als slijpmiddel is Carborundum en Aloxite zeer gedocht wegens hun groot slijpvermogen. door dat de korrels gedurende het slijpen breken en nieuwe scherpe snijkanten vormen (dit in tegenstelling met het natuurproduct amaril). Vervolgens gaf de heer Engelberts een overzicht van de verschillende wijzen, waarop slijpschijven worden gemaakt om wat langer stil te staan bij de voornaamste hiervan de kera mische (of bij hooge temperatuur ge bakken) schijven, welke in ovens bij ca. 1300 C°. worden gebakken. Na eenige mededeelingen omtrent het ge bruik van slijp9chijven. volgde de vertooning der zeer interessante film Al ereerst gaf de film een kijkje van de Niagara-Watervallen (welke via de groote hydro-stations, o.a. The Carbo rundum Company tot krachtbron die nen) en de schitterende omringende natuur. Na in de fabrieken der Carborundum Cy. de fabricage der grondstoffen en afgewerkte producten, met name slijpschijven, nauwkeurig te hebben kunnen volgen, werd een ommegang gemaakt door verschillende industrieën in Amerika'en Engeland. )aar zag men de toepassing van slijpschijven in de meest uiteenloopen- de industrieën en noemen wij slechts het slijpen van motor-onderdeelen, walsen, kogels voor kogellagers, bad kuipen, zagen, marmer, graniet en glas. Een gedeelte der film was gewijd aan de Schoen- en Lederindustrie, hetgeen natuurlijk bijzondere belang stelling had bij de-aanwezigen. Voor dracht en film toonden duidelijk de enorme groote rol aan. welkedemoderne slijpmiddelen techniek in de tegen woordige industrie speelt. Gisteren herdacht de WelEerw. heer kapelaan Sanders den dag, waarop hij voor 12'/2 jaar geleden het groote geluk mocht hebben tot priester te worden gewijd. Om half negen werd door den Jubi laris een plechtige H. Mis van dank zegging opgedragen, waarbij de Wel Eerw. heer Bijnen als Diaken fungeerde en de WelEerw. heer Sub-Diaken. Onder de vele parochianen die in de kerk aanwezig waren, merkten wij behalve de leerlingen en leeraren van de Handelsschool op, leden van den Politiebond en van de Gymnastiekver- eeniging, waarvan de Jubilaris advi seur is. Per auto van den voorzitter der plaatselijke afdeeiing van „Ons Mid delbaar Onderwijs" die al zijn werken in gulden glans zette en prees zich als directeur geluk- kig iemand als Leeraar aan zijn school verbonden te zien, die onder zulke gunstige omstandigheden zijn lessen gaf- Daarna bood hij het geschenk der Leeraren aan, een landschap van den leeraar Theo van Delft, een gezicht vanat den Winterdijk achter voorm Baardwijk op Waalwijk, met in de verte een silhouet der St. Janskerk, alles bij ondergaande zon, die aan 't geheel een groote bekoorlijkheid geeft S. Zijimans, leerlingder 5de klas, bood namens zijn mede leerlingen het ge schenk aan, de cud gouden lijst om het schilderij, daarbij woorden van dank sprekende .voor de lessen door den WelEerw. heer Sanders als godsdienst leeraar gegeven. Namens de oud-leerlingen sprak de heer C. Verwiel, die nadruk legde op het feit, dat zij, de jongeiui, dte aan het begin etaan van hun maatschappe lijke loopbaan, nu pas goed bestffen. de lessen van den jubilaris ontvangen en naar zijn hopen in toepassing zullen brengen. Hoewel de portemonnaie van oud studenten niet veel dikker is dan die van studenten zelf, kon spreker toch namens „St. Thomas" een ets in lijst aanbieden van de hand van Theo v. Delft, De heer Klijberg dankte den Jubi laris voor zijn werkzaamheden als Moderator van en Leeraar aan de R K. H. H. S. Het geheele bestuur is er van, overtuigd, zoo sprak hij, dat Uw lessen gegeven worden onderden invloed van Uw Priesterschap en een betere hulde aan Uw werk is niet te geven Spreker hoopte dat Kap. Sanders nog jaren lang tot de parochiale zorg hem wordt opgedragen, aan de school mag blijven verbonden. De jubilaris het woord verkrijgend, spreekt woorden van diepgevoelden dank aan allen, die dezen dag voor hem hielpen maken tot een onverge- telijken. Dank aan zijn collega's leer aren. voor de prettige samenwerking, gedurende zijn 9 jarige werkzaamheid aan de Handelsschool heeft niet de minste oneenigheid deze harmonie verstoord. Dank ook aan de studenten. Graag ga ik naar de school, aldus spieker, om er mijn lessen te geven, omdat ik weet, U daardoor iets mee te geven, waaraan ge geheel uw later leven behoefte zult hebben. Adel siert, godsdienst veredelt, is de vertaling van een grafschrift, dat ik in Rome zag. Diepen indruk heeft deze spreuk op mij gemaakt en nadien heb ik meer nog dan vroeger getracht Uw godsdienstkennis en uw godsdienst zin te ontwikkelen. Het geschenk van Directeur, Leeraren en Studenten zal mij een blijvende herinnering wezen aan den prettigen arbeid aan deze school. Altijd, ook als later de parochie-dienst hem zal opvorderen en een verplaatsing tot gevolg heeft, altijd zal het geschenk een eereplaats in mijn huis innemen. De woorden gesproken namens St. Thomas, waarmede de jubilaris in geenerlei olficieele relatie staat, geven hem een groote voldoening; blijkbaar is de band tusschen de studenten en hem tijdensde schooljaren ontstaan,niet verslapt. Het is niet „uit het oog, uit Leeuwarden het hart." Wees er van overtuigd Almelo jongelui, zegt spreker, dat ik met de j Leeftijd der grootste belangstelling uw verder leven volg en U succes wensch. Ook uw ontvangen. De receptie op de pastorie was zeer druk bezocht, we bemerkten o.m. de kerkmeesters, Burg. en Weih., de commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs en tal van andere in woners. Ook op andere wijzen door geschenken, prachtige bloemstukken (waaronder een, vormende een misboek, van zijne helpers in de bibliotheek zeer uitmuntte), gaven zeer velen blijk van belangstelling in 't koperen priester feest van den geachten priester leeraar. Tegelijk met den weleerw. heer L. A. Sanders, herdacht de geboren Waalwijker, de weleerw. heer Antoon Verwiel Czn., kapelaan te Tilburg, eveneens zijn koperen priesterfeest Bij de gisteren .gehouden ver kiezing van leden van de Kamer van Koophandel zijn bij enkele candidaat- stelling gekozen, voor het grootbedrijf de heeren H. de Haan te Heusden, G M. van Loon te Waalwijk, H. Verheijden te Dongen en J. B. Ver schuren te Loonopzand en voor het kleinbedrijf de heeren H. Rombouts en J P. Elemans te Raamsdonk en B. J. Hoevenaars en P. Schellekens te Dongen. Uit het jaarverslag 1924—1925 der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk ontleenen wij het volgende (Vervolg.) b. Onderwerk af deeling. Aan dezen cursus namen 18 leer lingen deel, waarvan er 4 een ge deelte volgden en 1 al spoedig den cursus verliet. Aan 13 leerlingen, die regelmatig den geheelen cursus volg den. werd het diploma uitgereikt. Deze leerlingen behoorden tot de volgende nationaliteiten: 10 Neder landers; 4 Duitschers; 1 Zwitser; 1 Lettlander1 Pool; 1 Elzasser daarvan waren 4 zoons van fabri kanten4 van schoenmakers; 1 van een onderwijzer; 1 van een directeur eener iederfabriek1 van een koop man; 1 van een bureauchef; 1 van een terreinbaas eener gasfabriek1 wiens moeder weduwe was, terwijl de 4 leerlingen die een gedeelte van den cursus volgden allen in de industrie werkzaam waren. De leeftijd van de leerlingen der dagcursussen van looierij en machi nale schoenmakerij varieerde tusschen de 17—45 jaar. Korte Cursussen. c. Ago-, Omgekeerd werk en houtenhakkenzetten. Aan den cursus in Ago-, omgekeerd werk en houtenhakkenzetten werd door 27 leerlingen deelgenomen Deze cursus was in 3 groepen verdeeld Deze cursus, speciaal voor oud leer lingen der Rijksschool, werd 1 middag per week gegeven iedere groep ge durende plm. 6 weken. De leeftijd varieerde tusschen de 20—37 jaar. d. Stikker ij cursus voor Meisjes. Aan de stikkerijcursus werd door 21 meisjes deelgenomen. Deze cursus, die gedurende plm. 3 maanden 1 middag in de week gegeven werd, voorzag in een door de industrie gevoelde behoefte aan goede stiksters. Van de deelnemers kwamen er 9 uit Waalwijk, 5 uit Kaatsheuvel, 3 uit Sprang-Capelle, 2 uit Dongen, 1 uit Den Bosch en 1 uit Loonopzand. De leeftijd der deelneemsters va rieerde tusschen de 14—27 jaar. Wandelcursussen. a. Hand- en Maatschoenmakerij. Onderstaande cursussen werden ge geven door den leeraar der Hand- en Maatschoenmakerij en wel te: jDB Pijoe v'anaf 26 cent per ons. Zendt tijdig Uwe advertentiën in voor het nummer van a.s Zaterdag. Donderdag of uiterlijk V r ij d a g vóór 9 uur. Administratie Hengelo met Arnhem Doetinchem Zutphen Groningen (16 en 18) 20 deelnemers. 20 16 34 16 14 deelnemers varieerde tusschen de 17 42 jaar. b. Korte cursussen in warenkennis. Martens als keurig cadeau zal steeds in dankbare herinnering door mij op hoogen prijs worden gesteld. i Natuurlijk volgde op deze hartelijke I Amsterdam voor de Schoenmakers- 1 patroons en Schoenwinkeliersvereeni- gingen aan de pastorie 0 0 afgehaald, had aan de Handelsschool procuratiehouder dezer de huldiging van den Jubilaris plaats firma, een overzicht over de verschil lende slijpmaterialen, welke men kan onderscheiden in twee groepen na tuurlijke en kunstmatige slijpmiddelen. Na het een en ander te hebben mede gedeeld omtrent de eerstgenoemde, stond spreker langeren tijd stil bij de tweede groep, die men kan onder- verdeelen in a. kunstmatige- of electro-korund (Aluminium Oxyde) en b. Silicium Carbide. Deze worden door de Carborundum Company te Niagara Falls (N.Y. U.S.A.) in den handel gebracht onder de respectievelijke benamingen van „Aio Behalve directeur, leeraren en jon gelui waren nog aanwezig de heeren E. W. Klijberg, J. v. Iersel en M A. J v. Liempt vertegenwoordigende het Plaatselijk Schoolbestuur, deZeerEerw Heer v. Riel. pastoor en de WelEerw. Heer Martens, kapelaan en de heeren C. Verwiel en W. Heijs, die de oud- studentenvereeniging „St Thomas" representeerden In de Leeraarskamer werd de Jubi laris door zijn collega's gefeliciteerd, waarna in de teekenzaal de olficieele ontvangst plaats had. De heer G. J de Vries, dPecteur der school, heette de aanwezigen welkom Bovendien werden door dezen leeraar cursussen gegeven in warenkennis te xite" en .Carborundum". (Deze fabriek j zich richtend tot den Jubilaris beschouw- wordt hier te lande vertegenwoordigd I de hij diens priesterschap ais de zon woorden een algemeen applaus. De heer de Vries, alle aanwezigen dankend voor hun tegenwoordigheid, neemt de gelegenheid te baat om den ZeerEerw. Heer Pastoor te feliciteeren met de zoo pas in gebruik genomen nieuwe kerk. Hij hoopt dat de vol ledige inrichting niet te lang op zich laten wachten en maakt de jongelui er op attent, dat deze R K. school als 't ware moet wezen een „voorhof" van dien tempel. De pastoor dankt voor deze felicitatie en hoopt dat de school, wat ze al jaren gedaan heeft, nog in lengte'van dagen doen zal: nml. het kweeken van een R K. jongelingskhap, R K. in merg en been De heer Klijberg wil nog even een woord spreken tot den heer Theo van Delft, die in de aangeboden cadeaux weer eens heeft laten zien de grootheid van zijn kunnen. Hij als school bestuurslid is er groot op zulke leeraren aan de school verbonden te zien. Hierna deelde de jubilaris mede, dat die dag verder wordt vrijgegeven, 50 16 10 8 aantal deelnemers Leiden idem Utrecht idem voor de Leder- Handelsreizigers St. Christoffel le afd. 2e afd. Leeftijd dezer deelnemers varieerde tusschen de 17-62 jaar. Duur van iederen cursus plm. 3 maanden en wel 1 middag of avond per week. Ook deze cursussen in Warenkennis worden zeer gewaardeerd. Talrijke aanvragen om dergelijke cursussen en lezingen bereikten ons instituut, zoodat wij de vele aanvragen niet kunnen bevredigen. Wordt vervolgd. ALMKERK. J.l. Donderdag had in Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene zendingsbijeenkomst plaats. Nadat Ds Rö.h de vergadering ge opend had met zingen van Psalm 89, 1, 7 en in gebed was voorgegaan sprak Ds. Rö'h alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna hij een gedeelte uit Math. 28 voorlas. In 't kort zette spreker het zendingswerk uiteen. Ook werden door de Jong. docht, ver. „Arbeid Adelt" eenige nummers zang ten beste gegeven. Nadat ge- pauseerd was en allen verrast werden op heerlijke kop koffie, werd door de presidente van genoemde Jong docht, ver. een opstel over het werk der zending ten besten gegeven Waarna Ps Röih na 't zingen van Psalm 72, 11, deze bijeenkomst met dankzegging sloot. Tot voorzitter v d. Ring Altena van Herv. Jong. ver. is herkozen Ds. Feijkes van Sleeuwijk. Mej. Punt te Klundert is thans benoemd als onderwijzeres aan de Bij zondere school te Nieuwendijk (Gem. Almkerk). MADE. Zaterdagavond waren in het Patronaatsgebouw eenvoudig doch smaakvol versierd, circa 200 gemeente naren samen komen. Nadat de voor zitter van het huldigingscomité de autoriteiten en overige aanwezigen had welkom geheeten, werden de jubilaris en familieleden afgehaald en daarna door enkele dames en heeren in de zaal geleid. Nadat een drietal jonge dames Mevrouw Klijn een bloemstuk had aangeboden, nam de voorzitter van het Comilé wethouder van de Reijt het woord. Hij memoreerde hoe de jubilaris bescheiden als steeds, den dag dat hij 25 jaren in deze gemeente was werkzaam geweest, zonder open baar feestvertoon had willen laten voor bijgaan en dat men dezen wensch had moeten eerbiedigen Algemeen voelde men echter dat er een te kort was. Men wilde en moest den jubilaris doen blijken hoezeer men hem hoogachtte als mensch en als dokter en hoezeer men hem dankbaar was. Die gevoelens heeft het comité tot uiting willen brengen. Spreker schetste vervolgens in tref fende bewoordingen, hoe moeilijk en opofferend het werk is van den genees heer, hoe de jubilaris hier gewerkt heeft steeds bereid de zieken bij te staan en te troosten, met voorbijzien van financieele belangen en louter gedreven door liefde tot zijn mooi beroep en de ongelukkige menschheid. Onder aanbieding van het geschenk sprak hij den wensch uit, dat God den den jubilaris nog menig jaar mocht sparen voor zijn dierbaren en voor de gemeente. Deze redevoering verwekte een levendig applaus. Vervolgens werd de jubilaris toege sproken door wethouder van der Vee ken, die wees op diens groote mild dadigheid. Namens het gemeentebestuur en alle ambtenaren bracht hij hem woorden van dank en waardeering ennamens de bestuursleden van het Wit-Gele Kruis huidige hij hem als voorzitter wien die vereeniging zooveel ver schuldigd is. DeZeerEerw. heer pastoor sprak daarna woorden van dank voor de gratis diensten bewezen aan de Priesters. Hij wenschte deze te bezien uit het oogpunt van de diepe geloofsovertui ging van den jubilaris, die daarmede de hooge waardigheid van 't Priesterschap had willen eeren. Ook dankte hij voor de gratis behandeling van de bewoners van het Liefdegesticht en ten slotte voor de diensten bewezen aan de armen. Hij mocht dit nu wel zeggen immers was, toen voor jaren de dokter, door eene ernstige ziekte was bezocht, duidelijk tot uiting gekomen, dat de jubilaris ook de armen niet vergat, Ook deze beide redevoeringen werden luide toegejuicht. Hierna nam de jubilaris zelf het woord. Hij begon met zich te veront schuldigen nu hij genoodzaakt was over zich zelf te spreken. Hij verhaal de van zijn leven en werken in deze ECHTE FRIESCHE 8

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6