kubieke meter lokaal inhoud wordt verbruikt. Van de algemeene beschouwingen wenscht geen enkel lid gebruik te maken. De heer Van Driel merkt den Voor zitter op dat hij geen begrooting van de bedrijven heeft ontvangen. De Voorzitter zegt toe daarnaar een onderzoek te zullen instellen. De heer Smolders, lid van de com missie tot onderzoek van de begrootin gen, zegt, nü in de memorie van antwoord van Burg. en Weth. wordt medegedeeld waardoor het verschil in productie-kosten van het verwarmings gas volgens de berekening van 1924 en volgens de bedrijfsbegrooting voor 1926 zijn gelegen, en daarbij tevens wordt vermeld, dat de werkelijke productie-kosten in 1924 1.7 cent per M3. hebben bedragen, nu durft hij van zijn kant zeggen, dat hij aan de juist heid van die cijfers nog blijft twijfelen. Vooraf wil hij zeggen dat hij zijne berekeningen heeft gemaakt aan de hand van het besproken bedrijfsverslag over 1924, daarbij rekening houdende met de mededeelingen van den Voor zitter betreffende deze aangelegenheid. Spr. geeft een aantal cijfers om zijn berekening toe te lichten. Voorzitter. U spreekt daar van 98 ton kolen a f 19 35, Hoe komt U daaraan De heer Smolders zegt da) dit cijfer zelf door den Voorzitter in een vorige bespreking is gezegd. Van de neven producten heeft hij van die gegevens ook gebruik moeten maken omdat in het verslag geen eenheidsprijzen voor komen. Vervolgens zegt hij dat er nog een verschil is In 1924 is gerekend op 1 H.L. cokes per 100 KG. verwerkte kolen. Voor 1926 is slechts gerekend op 0.85 H L. per 100 K.G. kolen wat op de berekeningen van grooten in vloed is. 32.197 M3 verwarmingsgas is afge leverd plus 372 pCt. verlies is 33 323 M3. Bij 34 M3 gas uit 100 K.G. kolen is voor het verwarmingsgas rond 98 ton kolen benoodigd geweest tegen een prijs van f 19.35 per ton is dit totaal f 1896.30 voor 32.197 M3 is per M3 5.88 cent. Wijl uit het verslag geen eenheidsprijzen van nevenproducten bekend zijn, heeft spr. het totaai afge leverd kwantum gas 695.632 M3 om geslagen over het totaal bedrag wat de nevenproducten hebben opgebracht n.l.: f 25101,58. 695.632 M3 is 3 62 per M3 afge trokken van den kolenprijs per M3 5.88—3.62 is 2 26. Dat juist heeft naar zijn berekening het verwarmings gas over 1924 gekost. Hij geeft toe dat verschillende zaken van invloed zijn geweest. De Voorzitter zegt voor zich te hebben een berekening van den kost prijs door den directeur gemaakt. Hij wil alleen maar cijfers daaruit noemen om de zaak recht te zetten en niet om den een of ander schoon te was- schen. Er is gezegd dat het verwar mingsgas V/2 ct. zou kosten. Die be rekening is gemaakt op 38 M3 per 100 K.G. Gaarne wil ik, aldus de Voorzitter, toegeven dat later gezegd is dat de berekening nogal aan den hoogen kant is, tnaar zoo berekend waren de werkelijke kosten van het verwarmingsgas 1.64 cent. Wanneer het gasverlies over 1924 voor het ge deelte verwarmingsgas wordt medege- rekend, wordt deze prijs met 0 18 ct. verhoogd en is dan 1 82 cent per M3. De heer Gragtmans merkt op dat de cijfers van het verslag klopten. De heer Smolders zegt dat de cijfers door den Voorzitter thans gegeven niet met de werkelijkheid strooken althans niet overeenkomen met die vroeger in een preadvies gegeven. Van die cijfers, toen gegeven, heeft hij bij zijne bere kening gebruik gemaakt. Hij zou er overigens niet meer op zijn inge gaan ware het niet dat Burg. en Weth. in hun antwoord het deden voorko men alsof zijn cijfers geheel onjuist waren. Bij het publiek ging het er niet in, dat de gasprijs verhoogd moest worden en dje voor verwarmingsgas niet. Tot zijn genoegen heeft hij nu ook gezien, dat door de aflevering van verwarmings gas de andere groepen geen schade lijden. De Voorzitter zegt dat het hem niet te doen is om het laatste woord te hebben maar gewezen moet toch wor den op de factoren zooals lage cokes- prijzen enz. Alles is alleen nog maar eens neergeschreven om te laten zien hoe men aan l'/2 cent gekomen is. De Voorzitter deelt mede, dat de Directeur van de' gasfabriek ten raad- huize is en vraagt of er leden zijn die. bezwaar hebben om hem bij de behan deling van de bedrijven tegenwoordig te doen zijn. Geen der leden heeft daartegen bezwaar. De heer Smolders wil opmerken, dat de gegeven specificatie hem thans kan bevredigen. De toegepaste meting geeft nu al een heel andere uitkomst of een verschil van bijna 6000 M3 wat voor fabriek- en terrein verlichting waarlijk niet gering te noemen is. De begrooting voor het gasbedrijf wordt daarna vastgesteld. Electriciteitsbedrijf De Voorzitter deelt mede, met Mr. Loeff voor de gemeente betreffende het nieuwe contract met de P.N.E.M. gecorrespondeerd te hebben maar dat alle onderhandelingen afsluiten op het standpunt waarop de Directie zich blijft stellen. Het contract zal niet anders zijn te aanvaarden dan zoo het door de P.N.E.M is aangeboden. De heer Timmermans vraagt of de heer Jonkers wel genoegzaam heeft gevoeld dat hier een groot dag- en een klein nachtverbruik is. Daarvoor zijn toch gunstige bepalingen in het contract vastgelegd. De Voorzitter zegt zelf met den heer Jonkers ook verschillende besprekin gen te hebben gehad en duidelijk op alles te hebben gewezen doch niets heeft mogen baten. Timmermans. Het is door het geheele land bekend, dat die mijnheer Jonkers voor geen enkele reden vatbaar is. Is er aan gedacht om den raad van com missarissen te overiuigen, De Provincie heeft de P.N.E.M. er toch gebracht ten bate en ten bèhoeve der Provincialen waarmede de heer Jonkers niet zoo goed rekening schijnt te houden. De Voorzitter zegt dat juist daarom Mr. Loeff in den arm is genomen. Deze heeft gezegd gaarne voor Waalwijk te willen doen wat hij maar kan doen, indien er maar geen precedent wordt geschept. Alles is gedaan wat maar gedaan is kunnen worden, maar het antwoord is steeds afwijkend geweest Tegen het starre standpunt van de P.N.E.M. is gewoon niet op te tornen. Op een vraag van den heer Rogge veen zegt de Voorzitter, dat de kabel die op de tentoonstelling is gebruikt niet is versneden, maar geheel intact is gebleven. Omdat de kabel echter in den grond is geweest is het beter de kabel dit jaar te verwerken en daarmede niet tot een volgend jaar te wachten, wijl ze daarmee te veel zou lijden. In vm. Be so ij en is een ondergrondsche kabel wel toegezegd doch om verschillende redenen acht men het beter deze kabel in de Mr. van Coothstraa) aan te brengen. De heer Roggeveen is van gevoelen dat men met aanleg van een onder- grondschen kabel in de Mr. van Cooth- straat beter nog wat kan wachten tot* dat het daar wat voller is gebouwd. De heer Smolders zou in geen ge val het bovennet zoo spoedig weg doen, want hij vreest ook dat de straat anders zeer dikwijls opgebroken zal moeten worden. Erg ontsieren doet het bovengrondsche net daar bepaald niet. Voorzitter. Het ziet er nog wel gaaf uit, maar zoo lang zal het niet meer mee loopen. De heer Smolders zegt dat het net in de St. Antoniusstraat door de boo- men loopt. De Directeur van de gasfabriek is van gevoelen dat het net in de Mr. van Coothstraat nog wel een 12 jaar mee kan gaan. Hij zegt dat er plannen waren om eerst aan de Oostzijde van deze straat een kabel te leggen die zoo door de nieuwe te leggen straat zou gaan waardoor men dan een ring <rijgt. De heer Smolders zou gaarne de engte van den kabel willen weten. De heer Klijberg zegt dat het car- dinale punt is of door het aanleggen een post op de begrooting wordt ge bracht; hoe het beste kan worden ge daan- kan nog later worden bekeken. )e Directeur kan intusschen een advies geven. Na nog eenige discussie wordt be sloten deze kabel te leggen zooveel mogelijk aan de oostzijde van de straat en de bovengrondleiding aan de Westzijde voorloopig intact te laten, ntusschen zal de Directeur nagaan n hoeverre met den beschikbaren cabelvoorraad aan den uitgesproken wensch kan worden voldaan. Op de begrooting voor het Water en Woningbedrijf heeft geen der leden eenige aanmerking te maken. Wordt vervolgd. BUITENLAND. In Frankrijk heeft Painlevé het ontslag van het ministerie aan den president aangeboden. Deze heeft het aanvaard en Briand, de man van ocarno, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Koningin Alexandra, moeder van den huidigen koning van Engeland, is op 81 jarigen leeftijd gestorven. Zij was zeer bemind, alle partijen in de (amer, ook de socialisten, brachten bare nagedachtenis eerbiedig hulde. BINNENLAND. De achtste verantwoording van iet Nationaal Steuncomité Stormramp te Amsterdam van de bij den penning meester ingekomen gelden vermeldt een totaal van f 250.766.58. In het ge heel is thans ingekomen f2 754.918.04. Zooals men weet hebben de leider der socialisten de heer Albarda en na hem de heer Vliegen 11. Zondag in openbare redevoeringen min of meer duidelijk gezinspeeld op een samengaan van socialisten, met vrijz.- democraten en katholieken, vooral de democraten Nu heeft de heer Marchant, leider der Vrijz. Democraten in een algemeene vergadering der partij, Zaterdagavond in Tivoli te Rotterdam, eene rede gehouden om de samen werking van deze drie partijen te be pleiten, maar hij heeft er zelfs een program van 16 punten bijgevoegd, waarop het zal moeten gebeuren. Er zijn er natuurlijk zeker bij, die ook de kath. partij kan aanvaarden, maar 't was te voorzien dat er niets van zal komen. Alle tot dusverre gelezen uitspraken leiden in dien geest. Eigenaardig om 't niet anders uit te drukken, vandaag verwerpt men het gezantschap bij den Paus, morgen biedt men het aan in ruil voor samenwerking en belooft er nog bij, opheffing van art. 123 van 't Indisch reglement inzake de missies, Een politiek geschachel, zou men het gaan noemen, waaraan natuurlijk een katholieke staatspartij niet meedoet! Het liberale „Vaderland" schrijft o. a. over de Haagsche vergadering waar zekere mijnheer Nieuwenhuizen voor de jongelingen der Geref. Staats partij sprak over processie-verbod in 't zuiden, over verjaging der Jezuiten, enz. enz. nog het volgende De vergadering hoorde dit alles kinderlijk blij aan, naief genoeg om te meenen, dat door de afschaffing van ons gezantschap bij den Paus, aan de Roomsche Curie een duchtige slag zou zijn toegebracht, maar dat is waarlijk al te simplistisch. De welbespraakte Hr. van Nieuwen huizen zag dit blijkbaar zelf ook in, want nadat men genoeg had gejuicht over den slag toegebracht „aan het nietige menschenkind te Rome, dat zich zooveel aanmatigt", vernamen zijne hoorders, dat dit maar een begin is en dat wij nu moeten komen tot de verdrijving van de Jezuïtenorde uit Nederland, en het verbod van proces sies beneden den Moerdijk. Hoort.gij dat liberalen, die krachtens Uw beginsel voorstanders van gods dienstvrijheid moet zijn? Men wil ons Nederlanders de kroon van het hoofd halen; men wil ons land niet langer het land der vrijheid laten wezen, dat in den loop de? tijden aan allen, die om godsdienstige redenen van elders waren verdreven, gastvrijheid heeft verleend, zoowel aan de Protestantsche refugiés, de beklagenwaardige slacht offers van de herroeping van het edict van Nantes, als aan de Roomsch-Ka- tholieke geestelijke orden, wanneer ze in strijd met elk begrip van godsdienst vrijheid van elders verdreven werden, hetzij het door een Bismarck geschiedde, die niets had van den ruime begrippen van een Frederik de Grooten in deze hetzij door een Combes alle godsdienst vrijheid met voeten getreden werd. En dat deze heeren de processie zelfs in de Katholieke provincies willen ver bieden. waarin ze sinds jaren en jaren zijn toegestaan, in overeenstemming met de Grondwet, getuigt van e§ne neiging tot geloofsvervolging, die niet genoeg kan worden bestreden, en waarmee zeer zeker een liberaal nooit gemeene zaak kan maken. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft aan de regeeringen, die lid zijn van den Volkenbond, een brief geschreven waarin hij hun een ontwerp-artikel toezendt, uitgewerkt door de economische commissie van den Volkenbond,voor een internationale overeenkomst tot afschaffing van de verboden en beperkingen op den invoer en den uitvoer. De secretaris-generaal vraagt de meening van de regeeringen, die voor het eind van 1925 zouden moeten antwoorden. GEMENGD NIEUWS. Aan een 6-tal Eindhovenaren, die gisteren per auto een uitstapje maak ten naar Brussel, is 3 K.M. buiten Leuven een ernstig ongeluk overkomen. In den wagen waren gezeten de heer en mevr. dr. van Dijck, mevr. dr. v. d. Loo. en de heer en mevr. Schellens van Wijck. De heer Schellens chauf- feurde, terwijl naast hem zat de chauffeur P. Schoots. Buiten Leuven slipte de wagen op een bochtige hel ling en sloeg over den kop. De chauf feur bekwam een schedelbreuk, zoodat men voor zijn leven vreest. Mevr. Schellens kreeg een kaakfractuur en ernstige verwondingen aan het gelaat. Van Mevr. van Dijck werd een schou der ontwricht en een arm gebroken, terwijl dr. van Dijck meerendeels lichte ontvellingen opliep. Mevr, van de Loo en de heer Schellens werden slechts licht verwond. Alle zes inzittenden werden naar de klinieken van de Leuvensche universi teit overgebracht, vanwaar mevr. v. d. Loo en de heer Schellens hedenmorgen naar Eindhoven mochten terugkeeren, terwijl de anderen moesten achterblij ven. De auto werd zwaar beschadigd. Tes Arnhem ontstond Zaterdag avond op het Velperplein onverwacht een vechtpartij tusschen den 52-jarigen D. en zijn 22 jarigen neef eenerzijds en den ruim 20—jarigen S. en van H. anderzijds. D. bekwam eenige messte ken en was na enkele oogenblikken dood, .terwijl zijn neef een steek in de zijde opliep. S. kreeg een wonde aan het hoofd; v. H, bleef vrijwel ongedeerd S. en v. H die zich terstond bij de politie hebben aangemeld, verklaren uit tegenweer te hebben gehandeld. Men seint ons d.d. heden uit Barneveld Op een onbewaakten overweg alhier is hedenvoormiddag een auto door een sneltrein verpletterd. De inzittende, de heer C. Galeslopt uit Soest werd ge dood. Omtrent den te Helmond gepleeg- den diefstal en verduistering van goe deren uit de magazijnen van v. d. Meulen— Ansems, Automobiel—Mij. kan nog worden medegedeeld, dat Zaterdag wederom een achttal verdach ten naar de gevangenis te Roermond werd overgebracht, zoodat er in het geheel reeds 14 personen in verzekerde bewaring zijn gesteld. De waarde van het ontvreemde wordt geschat op f 3000. Zaterdagavond is een autobus van een dienst Zaandam—Westzaan, in den dikken mist van den dijk afge-, reden, waarbij het voertuig omsloeg. Van de inzittende 12 passagiers wer den de meesten min of meer ernstig gewond. Uit Donau Eschingen wordt een gruwelijke misdaad gemeld. De zoon van den vroegeren luitenant kolonel Hennig aldaar heeft zijn beide ouders vermoord en een 27 jarige secretaresse Hermann geheeten, door een schot in het hoofd doodelijk gewond. MEEUWEN. Vergadering van de Afdeeling Land van Heusóen en Altena der Ned. Pom. Vereeniging te Meeu wen, gehouden den 19 Dec. 1925. Aanwezig 7 leden. Plaatsvervangend voorzitter de heer D. van Buuren. Secretaris de heer P. W. Sprong. 1. Ingekomen een schrijven van den heer D. Branderhorst, voorzitter, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. 2. Na uitvoerige bespreking wordt besloten gezamenlijk carbolineum voor het bespuiten van vruchtboomen aan te koopen. 3. Bëfcloten wordt aan de twee veldwachters ieder een gratificatie van f 10 uit te keeren, volgens in 1923 genomen besluit, voor het opmaken van processenverbaal wegens diefstal van fruit in boomgaarden. 4. De voorzitter deelt mede dat door den heer D. Branderhorst wegens verhuizing naar elders, ontslag is ge nomen als voorzitter en lid van het bestuur. Wordt besloten dit ontslag onder dankzegging voor de vele belangrijke diensten de vereeniging bewezen, op de meest eervolle wijze te verleenen. Na eenige bespreking wordt als bestuurslid benoemd de heer G. Branderhorst te Eethen, die deze be noeming aanneemt. 5. Medegedeeld wordt dat de om slag voor de onkosten van de in 1925 gehouden fruitverkooping bedroeg 2 pCt., voor niet-leden 2'/2 pCt., en voor opgehouden boomgaarden Vj2 pCt. Voorgaande jaren was deze om slag nog een V2 pCt. lager. 6. De heer Timmermans vraagt inlichtingen omtrent de wijze waarop de volgorde van plaatsing van de boomgaarden op de publicatie ge schiedt. Besloten wordt omtrent die volg orde te latenvoor wat betreft de afdeelingen Eethen, Drongelen, Meeu wen en Genderen, terwijl er bovendien voor elke afdeeling nog een onder linge loting zal plaats hebben tusschen de boomgaarden van 72 H.A. en grooter. De plaatsing van de grootste boom gaarden boven aan de lijst wordt in het belang van alle verkoopers geacht. De heer Timmermans stelt in ver band hiermede ook voor om tevens de grootte van de boomgaarden cp de publicatie te vermelden. 7. Een der leden vraagt of het niet mogelijk is, dat de veiling te Drunen meer gesteund wordt. Thans zijn daar de prijzen dikwijls lager dan elders, terwijl er ookgroote onregelmatigheid in de prijzen valt te constateeren, waarschijnlijk tengevolge van onvoldoenden aanvoer en wellicht andere oorzaken. Besloten wordt omtrent deze en andere punten een schrijven te richten tot het bestuur dier veiling. 8. Besloten wordt ook gezamelij'k grondstoffen voor de bereiding van californlsche pap aan te koopen. 9. Verder wordt noodzakelijk ge acht een tweede sproeispuit aan te schaffen. In beginsel woidt besloten van een der leden een in goeden staat zijnde spuit over te nemen voor f40. 10. Verder wordt in verband met het innen van de ledencontributie ad. f3 door de Pom. Vereeniging,«waar van slechts 10 pCt. aan de afdeeling wordt afgestaan, het niet meer dan bilfejüi geacflt dat vanwege de Pom. Ve» fliging voortaan meer gepresteerd za! .orden voor de afdeeling dan tot hecfl. G.^; zou een schatting van de opbrengst van de te verkoopen boom gaarden door de ambtenaren van de Pom. Vereeniging, voor de leden van veei belang kunnen zijn. Besloten wordt omtrent een en ander een schrijven te richten tot het bestuur der Ned. Pom. Vereeniging, thans ondergebracht bij de Nederl. Heide maatschappij. Vervolgens wordt nog bestuurs vergadering gehouden tot het kiezen van een voorzitter. Als zoodanig wordt aangewezen de heer G- Branderhorst te Eethen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Het aangekondigde concert ter gelegenheid van de trekking der loting ten bate van de muziekvereeniging .Kunst en Vriendschap" in het café Smits kon niet doorgaan wegens gemis van de noodige toestemming. De trekking werd daarom gehouden in de repetitiezaal van de vereeniging. De belangstelling was zeer groot. De trekking had plaats onder toe zicht van de heeren Van Buuren en -De Graaff en de beide veldwachters. Na een kranigen marsch en een kort openingswoord door den heer Van Buuren werd overgegaan tot trekking, waarvan de uitslag was als volgt No. 200 een borstelhanger. 452 rij wiellantaarn. 156 voetpomp. 198 tekst. 664 stofblik. 23 electr. zaklantaarn. 632 rood achterlicht. 86 stofblik. 326 tuinhark. 229 schilderij. 437 zandlooper. 615 kolenschop. 377 koffiepot. 547 theeblad. 573 bonbonnière. 127 koek pan. 585 theepot. 700 kolenschop. 357 twee schilderijtjes. 473 kaars- lantaarn. 648 rookstel. 655 zandlooper. 129 bus carbid. 672 fiets. 317 tekst. 557 lekbord petroleumstel. 484 zak lantaarn. 299 twee beeldjes. 347 tekst. 397 doosje carbid en fleschje olie. De gelukkige winner van den hoofd prijs, het rijwiel, was de heer Tuit te Capelle. WASPIK. Aan den socialen cursus, door den WelEerw. heer kapelaan van Riel, voor de leden van den Jongen Boerenstand geopend, wordt door ruim 30 cursisten deelgenomen. Bij het zandrijden schoof de voerman Vaan de Kerkhaven uit en tuimelde hals over kop in het water, dat gelukkig vrij hoog was. Op zijn hulpgeroep kwamen omwonenden toe snellen en door het kloek optreden van den heer H. Kamp vooral, wist men den drenkeling, die al kopje onder was geweest, van een wissen dood te redden. Zondagavond gaf de Waspiksche Harmonie met medewerking van de Tooneel- en operette-vereeniging „Entre nous", haar eerste winteruitvoering voor de gewone leden, Als naar ge woonte kweet de vereeniging „Entre nous" zich weer uitstekend van hare taak, bij de opvoering van het tooneel- spel „de Wed. Hansen", dat op zeer verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. In enkele goed gekozen woorden werden de leden bij het eindigen ge complimenteerd namens de harmonie door den heer J. van Velthoven, terwijl één der leden, den heer P. v. Dongen, die zijn zilveren jubileum als werkend lid der tooneelclub vierde, door den president van „Entre nous" den heer G. Kamp, een lauwerkrans werd aan geboden. Door het R. K. Kerkbestuur zal het voormalige café v. Iersel worden ingericht voor wijkgebouw van het Wit Gele Kruis. De publieke aanbe steding der verbouwing zal Vrijdag a.s. plaats hebben. De heer Raad, hoofd der chris telijke school alhier, heeft zijne be noeming voor een zelfde betrekking te Soesterberg aangenomen en wel met ingang van 1 Maart 1926. Zondag sprak de ZeerEerw Pater Groot uit Kaatsheuvel, die 31 Dec. van dit jaar met nog een pater en een broeder als missionaris naar Oostelijk Borneo hoopt te vertrekken, in alle H. Missen over het missiewerk, waarvoor hij den stoffelijken en geestelijken steun van Waspiks parochianen, die zelve reeds verschillende zonen en dochteren aan de missies hadden af gestaan, a Ismeekte. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2