-!*s t Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Bel marlelaarschap eener joep iroow. FEU LIET OH NUMMER 96 WOENSDAG 4 DECEMBER 1925 4Se JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Teleur.-Adrea: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De Crisis. Vanwege de Katholieke Tweede Kamerfractie, ontvingen we gisteren avond het volgende communiqué ln een op heden, 30 November, ge houden op één lid na voltallige ver gadering der Katholieke Kamerfractie der Tweede Kamer, is door deze een stemmig ontkennend geantwoord op de vraag of zij in beginsel bereid zou zijn hare medewerking te verleenen tot het vormen van een parlementair kabinet, steunende op de Katholieke sociaal democratische en vrijzinnig- demopratische fracties. ^De Katholieke Kamerfactie, onver zwakt handhavende hare meening, dat een kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, de meeste waar borgen geelt voor een alzijdige behar tiging van 's Lands belangen, heeft tegen de gevraagde medewerking o.m. het bezwaar, dat zij haar tot samen werking zou brengen met de sociaal democratische arbeiderspartij, wier diepere beginselen, met de Katholieke beginselen, lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Katholieke Kamerfractie tot deze, om verschillende redenen, door haar zeer ongewenscht geachte samenwerking kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. ^De parlementaire redacteur van de „Msbd." schrijft het volgende Zooals te verwachten was heeft de R.K. Kamerfractie het aanbod van den leiderlfl der vrijzinnig democratische partij niet aanvaard. Na de verklarin gen, zoowel door mgr. Nolens, als door mr. Marchant afgelegd, was niet anders te verwachten. Beide verklaringen kon den samen nooit een basis vormen voor een samenwerking op dit oogenblik. Ten spijt van allerlei tendentieuze berichten, omtrent verschillende stroo mingen in de R K. Kamerclub, werd het besluit van onze fractie met alge- 106) DERDE DEEL. meene stemmen genomen Uitvoerig is daarover vari gedachten gewisseld, getuige het feit, dat de vergadering ruim twee uur heeft geduurd. De heer Marchant moge hieruit concludeeren, dat het antwoord wel overwogen is en dat iedere kans om daar nog wijzi ging in te brengen uitgesloten is. Niet één van de R K. Kamerleden bleek in de gegeven omstandigheden bereid om in samenwerking met de heeren Mar chant en Albarda de regeering te aan vaarden in ruil voor een gezantschap bij den Heiligen Stoel en de ophetfiag van artikel 123 van het Indische Re- geeringsreglemeiit. Een zeer verblijdend verschijnsel. De afwezigheid van den heer Van Wijnbergen zegt in dezen öiets, daar men gerust mag aannemen, dat hij zeker niet voor de nieuwe coalitie ge porteerd was. Deze groote eensgezind heid in een fractie van 30 leden stemt niet alleen tot buitengewone tevreden heid, maar is een verschijnsel waar de R.K. Staatspartij trotsch op mag gaan Nu de heer Marchant niet geslaagd is, doordat de R K. Kamerfractie zich in beginsel niet bereid heeft verklaard om met hem en de S D.A.P. het schip van Staat te besturen, rest hem niets anders dan te bedanken voor de hem toegedachte taak van formateur, Zijn beraad is ten einde en zooals reeds is medegedeeld denkt hij niet aan de vorming van een minderheidskabinet. Bij de gebleken aaneengeslotenheid der R K. fractie zou dit ook maar tijdver spilling beteekenen. De eerste acte van deze crisis is hiermede ten einde en heel begrijpelijk is het, wanneer we de vraag stellen wat nu Wat den heer Marchant niet lukte behoeft de heer Albarda niet te beproe ven. Van de heeren Kersten en Ling beek spreken we maar niet, die kunnen een ruit stukgooien, maar weten te voren dat ze toch niet in staat zijn te betalen. Tablemen!, groote doos 65 ets. Heeft de heer Marchant de bedoeling gehad de samenwerking der drie rechtsche groepen te verbreken en was hij daardoor de eerst aangewezene om een Kabir/ette formeeren, waarvoor hij, zooals nu blijkt ten onrechte, beweer de, dat een meerderheid aanwezig was, de christelijk-historische partij heeft het door haar houding mogelijk gemaakt, dat dit geschieden kon. De heer Snoeck Henkemans mocht op 11 November verklaren, dat de gevolgen niet voor haar verantwoording waren, dat neemt niet weg, dat zij toch door haar hou ding, vooral na de wooiden van den heer Marchant de crisis heeft verwekt. Toen de leider van de vrijzinnig- democratische partij verklaard had, alleen de coalitie te willen treffen, had zij zich moeten herinneren wat haar woordvoerder dien nacht gezegd had n.l. dat nog altijd ook door de chris- telijk-historischen de samenwerking, die er op het oogenblik op politiek g;:bied in Nederland bestaat, wordt beschouwd en aanvaard als de beste voor den gang van zaken, voor de toe komst van ons land en volk. Met deze woorden, 12 uur tevoren gesproken, voor oogen droeg de fractie de volle verantwoordelijkheid voor de gevolgen. Als we ons dan ook afvra gen, wat er nu gebeuren moet, nu de pogingen van den heer Marchant niets hebben opgeleverd, dan richten we den blik op de christelijk-historische partij en den leider daarvan, dr. De i Visser, al heeft deze zich persoonlijk aan de stemming onttrokken. Evengoed als voor de vrijzinnig-democraten geldt ook voor deze fractie het qui casse paie H. M. de Koningin heeft mr. Mar- 1 chant ontvangen, die verklaarde, dat hij tot zijn leedwezen niet in staat is de hem gegeven opdracht tot samenstel ling van een parlementair kabinet te aanvaarden. Ten opzichte van de plannen tot indijking van een gedeelte van de Bies- bosch kan worden medegedeeld, dat in een op 27 November gehouden vergade ring besloten is, de verleende concessie voor de indijking te aanvaarden. Na het verschijnen van het Kon. besluit, houdende aanduiding van de perceelen, welke voor de uitvoering van de plan nen zullen kunnen worden onteigend, zijn onderhandelingen met de eigenaars van die perceelen begonnen. De re geering heeft vrijdom van registratie rechten verleend bij overgang in eigen dom aan de vereeniging van de aan te koopen of te onteigenen eigendommen. De bestekken voor het maken van de bedij kings werken en de uitwaterings sluis zijn voorloopig vastgesteld, en de minister van binnenlandsche zaken en landbouw beeft deze bestekken voor loopig goedgekeurd. De aanbesteding zal in Januari plaats hebben, en in het vroege voorjaar zal met de werken wor den begonnen. De hier bedoelde werken zullen in vier deelen worden aanbe steed. Het voornaamste deel wordt ge vormd door den te maken schutsluis- dijk, welke zal loopen van den dijk van den Louisapolder tot de Tongplaat, waartoe tevens het maken van de uit- wateringsluis behoort. Wanneer het gebied eenmaal zal zijn ingepolderd, zal bemaling niet noodig zijn. Do waterstand binnen den nieu wen polder za»l afdoende kunnen wor den beheerscht met behulp van de be- wateringssluis. Zoo eenigszins mogelijk zal in den zoftier van 1926 ook een begin worden gemaakt met het maken van de wegen binnen het nieuwe poldergebied. BUITENLAND. De Amerikaansche minister van Oorlog, Davis heeft in een dezer dagen gehouden redevoering verklaard dat DE fijnejMjjstabak op het oogenblik de Ver. Staten beter dan ooit tevoren paraat zijn om ten oorlog te trekken. In ongelooflijk kor ten tijd kunnen zij de organisaties ln beweging hebben om een volledig uit gerust leger van 4000.000, man in het veld te hebben. De organisatie van zoo'n kunststuk is in orde De omvang, de snelheid van uitrusting en de goed koopte van het uit den grond te stam pen van dat leger van 4000 000, man zou ongeëvenaard zijn in de wereld geschiedenis. Een bericht uit Tokio meldt dat de Japansche admiraal Foekoei er in is geslaagd, in zeer korlen tijd een gezonken duikboot weer aan de opper vlakte te krijgen. Het lichtingswerk duurde slechts 38 minuten. Als tegen wicht bij de ophaling werd een andere duikboot gebruikt. Gemeld wordt, dat de Noord— Europeesche landen, n.l. Finland, Zweden, Noorwegen, en Denemarken momenteel besprekingen voeren over het sluiten van een Noordelijk „pact van Locarno" met Sovjet Rusland, Dit plan is voorgesteld door den Franschen geleerde prof. Erich. Voorzoover valt te bezien schijnt Rusland niet geneigd te zijn zulk een I miffs liiurant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrUs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentl6n moeten Woensdag en Vrtydag des morgens om alteriyk 0 mar ln ons bedt d)u. van „DB BOBO VAN HET ZÜIDBN". Indien het dat was. zou ik er my niet over verontrusten. Dat is eene zaak onder rijken, ik heb mij daar niet mede te bemoeien. Gezeten op een 'der steenen die tot stoep voor hare hut dienden, scheen zij ingeslui merd te zyn, met het hoofd tusschen hare magere handen, doch met hare half geopen de kleine oogen zag zij alles wat er om haar heen gebeuren kon. Opeens richtte zjj het hoofd op en liet zich een doffen uitroei) van verrassing ont snappen. Wel, wat is dat? mompelde zy. Dat moet een signaal zijn. dat is zeker. Maar tot wie is het gericht? Indien het aan die arme gra vin is. zal het wel nutteloos zyn, aangezien de gevloekte hond al de vensters van yzeren traliën heeft doen voorzien, zelfs die van Mea. Hare oogen richten zich nu naar den top van een overgrooten hoorn, die ver boven de anderen opstak. Hm, hm. Indien men zijn signaal niet be merkt, gromde de oude, dan zal men blind moeten zjjn. O, ik zal nochtans wel weten wat er van is. En aanstonds, drong zy het dichte struik gewas in. De plaats waar de hut der oude vrouw zich bevond, was voor het oogenblik verla ten. Een oogenblik daarna werd het gerucht ge hoord van een haastigen stap en weldra ver scheen er eene vrouw, zy hygde, haar gelaat was bleek en door een hevigen angst ont steld. 't Was Sophie Mosser. Zij liep recht, naar de hut, trad binnen, daar de deur openstond en bemerkte de af wezigheid der bewoonster. Zij riep niet luider stem Marina. Marina. Deze kreten bleven onbeantwoord. Dan liet zij zich tegen een hoop mos neer zakken en wachtte. Niet lang. Achter opende zich het houtgewas en het hoofd verscheen van den man dien wy dwars door hot bosc-h hebben zien dringen. Gy\ riep Sophie Mosser met eene stem vol ontroering, gy? .Ta. ik. sprak Jan Steinberg, met voor zichtigheid vooruit komend. Er is niemand, gy moogt gerust komen, sprak Sophie. Hij viel neer op den grond naast de jonge vrouw, en met een stotterende, zwakke stem. zegde hy - Tracht mij een stuk brood te geven, ik sterf. Gy sterft van honger, is dat mogeiyk? riep Sophie Mosser op medeiydenden toon. O. kom, kom. De oude Marina is niet thuis, maar ik mag by haar alles nemen wat ik wil. Later zal ik het haar tiendubbel terug geven. Hebt gy vertrouwen in haar? Volkomen. Zal zy my niet verraden? Neen. wees gerust, zy is my vertrouwd, j Ik heb haar veel goed gedaan. i Hum. Maar zie. ik heb niet te aarzelen. Sinds drie dagen heb ik niets anders gegeten dan kastanjes en hessen. Zooveel als niets, j Sophie leidde hem naar de hut, waarvan I zy met geweld de deur toesloeg. Laat de deur open, beval Jan Steinberg, opdat wy kunnen zien als er iemand komt. Zy gehoorzaamde hem en liep dan aan stonds naar een kast, waarin zy brood. spek. fruit en ook een pot bier vond. En nu. zegde Jan Steinberg, gretig van het brood en vleescli etend, spreek my nu niet aan. laat my myn grooten honger stillen. Eindelyk was hy verzadigd, en op zyn woest gelaat verscheen eene uitdrukking van voldoening. Hy rustte een oogenblik en keerde zich dan tot zy?ie gezellin, tot wie hy op 'n toon van verwyt zegde: Gy hebt wel lang gewacht myn sig naal te bemerken. Tienmaal ben ik op het hoogste van een boom geklauterd en tien maal heb ik tevergeefs de takken geschud, mij telkens i:i gevaar brengend aangehouden te worden. Er is hier vooral een vervloekte jonge wachter, die mij don geheelen dag van dichtby achtervolgd heeft: dat heeft my zoo uitgeput. Ik lette er niet op. daar ik u in veilig heid geloofde, 't Is reeds zoo lang dat ik be richt van u ontvangen heb. Sehryven. wel dat ware my zeiven en ook u in gevaar stellen... Daarvoor werd ik van al te nahy achter de hielen gezeten... In alle geval, door uwe schuld hou ik bijna aangehouden geweest. Ik vraag u vergiffenis, .Tan. Het trotsche schepsel sprak met don woes- tcn Jan Steinberg op de nederigste wyze. zy vroeg verschooning, vergiffenis om hare onoplettendheid, en eindigde met te zeggen: Waarom hebt gy ook niet gewild dat ik by u bleef? Ik zou alles verlaten hebben om uw leven te deelen. Nu zyn honger en dorst verzadigd waren, werd hy wederom het hardvochtig, harte loos en onverhiddeiyk wezen, dat hij altyd geweest was. Op spottenden toon antwoordde hy Eene vrouw, my belasten met eene vrouw, die my meer in verlegenheid zou brengen dan voordeelig zyn. Dan zou ik my evengoed oniniddellyk in de handen van het gerecht kunnen leveren. En wat wilt gy dan. dat ik doen zal? Hetgeen ik u zal zeggen... Vooreerst moet gy mij redden, want ik herhaal het u, men achtervolgt my van nahy. Gy hebt my laten weten, dat gy Wee- nen verliet, zonder mij te zeggen waar gy heen gingt. Ik moest vertrekken, daar myn laatste aanslag mislukt was. Ik had te Weenen niets meer te doén. Ik had my enkel bezig te hou den mét graaf de Tlial en er is thans niets meer tegen hem te doen, daar hy opgehou den heeft zijn ambt te vervullen. Het is ge neraal Cherueuief die hem vervangt. Ande ren zullen zich met dezen bezighouden. Op eene vraag van Sophie vertelde hy in korte woorden, wat er hem sinds zyn ver trek uit Weenen gebeurd was en welke pyn- lijke beproevingen hy doorstaan had. Toen hy de Poolsche grens overtrekken wilde, was hy aangehouden. Vanaf Weenen had men zyn spoor gevolgd. Na verscheidene dagen was hy, wyi men hem naar Rusland overbracht, er in gelokt te ontsnappen. Hy was ter nauwernood in het bezit van eenige roebels, die hy in zyn akkerland had kunnen verbergen. Deze laatste geldmiddelen had hy opge offerd om zich de armoedige kleeren aan te schaffen welke hy thans, gescheurd en be vuild aan het ïyf droeg en waarmede hy velden en bosechen al doorkruist had. Welke reis, op don dag in de dichte krui nen der hooge hoornen slapend en des nachts voortloopend, voorzichtigheidshalve de we gen van verkeer en de groote hanen vermy* dend. Gelukkig nog dat het zomer was, besloot hy in den winter zou ik zeker omgekomen zyn. Wat hy van Sophie Mosser bekomen wilde, dat was vooreerst geld en kleeren. Vervolgens, dat zy hem gedurende vyf dagen zou verbergn. vyf dagen later vertrok er een zeilschip van Revelde bemanning was verwittigd en men zou hem op de kust. komen halen. Geld. dat kon Sophie Mosser hem zeer goed bezorgenkleeren. dat zou zy ook wel kunnen, maar hoe zou zy Jan Steinberg go- durende vyf dagen verborgen? Sophie Mossef kwelde zich te vergeefs het hoofd om daartoe een middel te vinden. Jan Steinberg keek haar met verbazing aan. Weihoe, riep hy, er zou in die over- groote kazerne geen enkel hoekje te vinden zyn, waarin Ik gedurende vyf dagen kan ver scholen biyven? O. het ontbreekt niet aan de noodige plaatsen, mompelde Sophie. Welnu, zoodra het donker zal zyn, zal ik, hy middel van een koord, langs een ven ster binnendringen. En met een doffen lach voegde hy er by Het zal de eerste maal niet zyn, en gy zult my oniniddellyk naar de plaats leiden, Vanaf 26 cent per ons. die pry voor my zult gekozen hebben. Sophie Mosser schudde ontkennend het hoofd. Maar. waarom? vroeg Steinberg onge duldig. Omdat al de vensters met yzeren traliën afgesloten zyn: allen, zelfs tot het kleinste luchtgat. Ha. En waarom die ijzeren traliën. Waarom heeft men Ny-Slott in een gevan- nis herschapen? Om de ontvluchting te beletten van de gravin Paloutine. die wy te Weenen terug gevonden en opgelicht hebben en die Ny-Slott niet. meer verlaten mag. De lippen van Jan Steinberg plooiden zich tot een mispryzenden glimlach, en hy zeide Dat is een slecht werk waarin gy de hand leent, Sophie. En die zaak zal voor u en voor anderen zeer erge gevolgen hebben. Waf wilt ge. Ik ben de meesteres niet. Die domkop van een Wladimir Paloutine heeft het onzinnigste huweiyk gedaan dat men bedenken kan. toen hy trouwde met dat meisje, dat hoegenaamd geen fortuin bezat. Hy heeft zich reeds van haar willen ontma ken, maar de aanslag is mislukt. En nu is hy verplicht haar verborgen te houden, anders zou zij echtscheiding vragen. En indien het gerecht zich zou begin nen te bemoeien met de zaken van Wladimir Paloutine, zou het alles willen weten en dat zou misschien gevaariyk zyn. Dat sprak eene scherpe stem achter hen. Op hetzelfde oogenblik kwam met een spot lach op de lippen, de oude Marina Altanoff binnen, na ongemerkt de deur genaderd te zyn en lang naar het gesprek van de beide hooswichten geluisterd te hebben. .Tan Steinberg was reeds, met de handen vooruit, opgesprongen. Asa. schoone jongen, houd u stil. Het zou u niet veel dienen de oude Marina te wurgen. Zet u neer en wees kalm, dat is hot beste wat. gy te doen hebt. Sophie stelde haren gezel gerust. (Wttdt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1