IE ECHO VAN HEI PUROL No. 96 Woensdag 2 Dec. 48e Jaarg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 December 1925 St. Nicolaas-wedstrijd. Onze St. Nicolaaswedstrijd hee wederom de noodige belangstelling getrokken. Dat hij echter ditmaal veel uitgebreider en ingewikkelder was dan vorige keer, deed zoowel op het aantal als op de juistheid der oplossingen zijn invloed gelden. Immers, waren er vorig maal 673 inzenders, die over het algemeen het juiste antwoord dicht nabij kwamen ditmaal ontvingen wij 438 oplossingen die echter alle zeer uiteenloopen en waarvan geen enkele alle vragen juist heeft opgelost of geraden. Wat de vragen a. en b. van Zater dag 21 November betreft, was zulks te voorzien, daar dit zuiver een gissen was dat echter ook bij de oplossingen der vragen van Zaterdag 14 en 28 November (het tot een zin van 6 wour den samenvoegen van een aantal letters nog zoovele foutieve antwoorden zijn verwondert ons ten zeerste. Verschillende inzenders hebben wel 2 zinnen van 6 woorden en resp. 27 en 30 letters samengesteld, doch ge bruikten daarbij andere letters dan zi tusschen de advertenties hebben kun nen vinden. Weer anderen hadden de juiste letters en ook precies het aantal woorden en letters, doch vormden er een geheel verkeerden zin mee, met taalfouten of een zin zonder eenig verband. Men kon toch begrijpen dat zulks met den door ons vastgestelden zin niet het geval zou zijn, zooals men ook uit onderstaande oplossingen zier» zal. Vraag c. van Zaterdag 21 November welke wel de eenvoudigste was, werd door zeer velen juist beantwoord. Uit een en ander volgt dus dat de toewijzing van de meeste prijzen door het lot zal moeten gebeuren, daar er slechts een paar antwoorden onze vastgestelde oplossingen dicht nabi komen. Het controleeren en regelen van een en ander is nogal een om vangrijk werk, echter zullen wij hier mede uiterlijk morgenochtend gereed zijn, waarna direct de prijzen aan de gelukkige winnaars zullen worden be zorgd of per post toegezonden. De overige deelnemers die voor geen prijs in aanmerking kunnen komen zullen in onderstaande oplossingen zien, waarin zij zooal gefaald hebben Een volgend maal zijn zij misschien de gelukkigen De juiste door ons vastgestelde op lossingen zijn als volgt Zaterdag 14 November: De 27 letters vormden den volgen den zin van 6 woorden Ons blad bestaat bijna vijftig jaar. Zaterdag 21 November: a. De lengte van de oplaag was dien dag 15300 M. of ruim 15 K.M., dus een afstand ongeveer van Waalwijk tot Geertruidenberg (de antwoorden hierop varieerden van Waalwijk- Vlijmen tot Waalwijk—Nijmegen, an deren zoo lang als de Sprangsche pad b. De hoogte van de geheele op laag gewoon gevouwen was 20.40 M. c. Dit nummer bevatte in totaal 94 advertenties en reclames. Zaterdag 28 November: De 30 letters vormden den volgen den zin van 6 woorden Ons blad biedt de beste publiciteit. Ondanks sneeuwbuien en zeer vuile wegen heeft St. Nicolaas het toch aangedurfd 1.1. Zaterdagmiddag onze gemeente te bezoeken. De harmonie was met het bestuur van Waalwijks Belang en een groote menigte, vooral de jeugd, aan 't station S.S. aanwezig om Z.H. te ontvangen Z.H., vergezeld van twee knechts, besteeg zijn sierlijk opgetuigd paard en onder de lustige toonen der muziek ging het de gemeente door, gevolgd door een aardig gedecoreerden vracht wagen voor 't opbergen der pakjes. Door het slechte weder en den toe stand der wegen kon niet den geheele weg, zooals bedoeld was, genomen worden. Met grooten ambitie hebben de heeren van .Eerste hulp bij ongeluk ken" hun moeielijke taak van collec teeren en pakjes ophalen verricht. En het bestuur van „Waalwijks Belang" mag zeer wel tevreden zijn met deze eerste poging. Ondanks het meer dan barre weder, de verkorting der route, werden niet minder dan 120 pakjes langs de huizen verzameld en een bedrag van pl.m. f 125 gecollecteerd. Wij noemen dit een schitterend resul taat en met genoegen vernemen we dat het bestuur van Waalwijks Belang zich voorstelt hiervan een jaarlijks terugkeerend weldadigheidsfeest te maken en ook aan het bezoek van St. Nicolaas, de te nemen route enz., de noodige uitbreiding te geven. Als eerste proef is deze, onder de meest ongunstige omstandigheden, zeer goed geslaagd. De dames der bestuursleden van Waalwijks Belang hebben zich gaarne beschikbaar gesteld alles te sorteeren geschikte pakjes te maken en het ge collecteerde geld voor nuttige zaken bij winkeliers en handelaren té be steden. In overleg met de liefdadigheids instellingen zijn de noodige adressen verzameld en zullen deze einde dezer week een aardige verrassing thuis bezorgd krijgen. De aankoopen zijn geschied bij winkeliers enz., speciaal leden van „W. B." Natuurlijk konden niet allen ineens bedacht worden, maar 'tis de bedoeling ieder z'n beurt te geven zoo ook met de bedeelden Alles gaat natuurlijk niet ineens, maar elk krijgt z'n beurt. We gelooven dat „Waalwijks Belang" hiermede een mooi werk begonnen is Het 60 jarig bestaan der H Familie in de parochie van „St. Jan is zooals men weet gevierd door een triduum, welker oefeningen door de leden zeer druk zijn bezocht. Het hoofdpunt der herdenking was de groote feestvergadering op Zondag middag. De leider van het triduum, de ZEerw. pater v. d. Velden, redemptorist hteid te dezer gelegenheid eene schitterende predicatie, feliciteerde van harte de jubilarissen van den dag en sprak een hartelijk woord van aanmoediging om op dezen weg voort te gaan. Van de zes diamanten jubi larissen waren er 5 tegenwoordig te weten de heerenJohannes van Bok hoven, Wilhelmus van Breugel, Adri anus Pennings, Geraidus van de Ven Adrianus Duquesnoy. terwijl alleen de heer Nicolaas Maaijwee niet kon present zijn, wien de medaille thuis door den eerw. heer directeur werd bezorgd. De Eerw. pater omhing de jubi larissen onder hartelijke bewoordingen met het eereteeken van 60 jarig trouw lidmaatschap, terwijl de 8 gouden jubilarissen en 40 zilveren jubilarissen uit handen van den Z.Eerw. heer pastoor hunne medaille ontvingen Deze wees op het groote nut der H Familie en het vele goede dat van haar voor onze parochie is uitgegaan 60 nieuwe leden deden bij deze gelegenheid hun opdracht. De Eerw. directeur kapelaan Martens feliciteerde eveneens de jubilarissen, bracht dank aan allen die hebben medegewerkt om de H. Familie vooruit te brengen en zette allen aan daarvoor ook in de toekomst met alle macht te werken. Het was een grootsch slot van een waardige viering van dit bijzondere jubileum. Wij vernemen nog dat het bij deze gelegenheid uitgekomen Gedenkboek door directeur, mede uit naam der prefecten is aangeboden aan Mgr. Diepen, die in een dankschrijven dit werkje gaarne aanvaardt en met z'n felicitatie wijst op het groote nut der H. Familie Het heeft velen met ons wei ver baasd dat niet ieder Waalwijker zich beijverd heeft aan zulk luttel bedrag, in 't bezit te komen van een zoo interes sant Gedenkboekje van zulk een zuiver plaatselijk godsdienstig werk. Wij willen ten slotte een woord van hulde brengen aan den Directeur, den WelEerw. heer Martens, die met z'n pre fecten in korten tijd de H Familie inet een paar honderd leden heeft opge voerd. In elk opzicht toont Z Eerw. hiervoor de grootste activiteit. Ook in de St. Clemensparochie is van Donderdag tot Zondag met een plechtig Triduum het 60-jarig jubileum der H. Familie gevierd. De ver schillende oefeningen werden geleid door den ZeerEerw. Pater Urbanus O. C., broeder van den directeur der H. Familie, pastoor v. Erp, welke zeer begaafde spreker telkens een overtalrijk aandachtig gehoor had. Dit Triduum mag dan ook wel bijzonder geslaagd heetenhet heeft de zoo nuttige vereeniging der H. Familie weer nieuw leven ingeblazende directeur smaakte het genoegen niet minder dan 40 nieuwe leden te zien toetreden, terwijl de schoone pakkende predicaties van den Z.E. pater Urbanus de leden wederom met grooten ijver voor de H. Familie heeft bezield. Zondagmorgen naderden alle leden ter H. Tafel en des middags te 4 uur werd eene feestvergadering gehouden, waarin o.m. door den directeur der hl. Familie, pastoor van Erp de 6 diamanten en 9 gouden jubilarissen ehuldigd werden. Zijn Eerw. stelde deze grijsaards, die resp. 60 en 50 aar trouwe leden der H. Familie zijn geweest aan de anderen ten voorbeeld. De nieuwe leden deden hunne op dracht, ontvingen hunne medailles en diploma, waarna ze door den Z.Eerw. directeur werden gelukgewenscht! Zijn Eerw. bracht aan het slot dank aan de leden die gedurende het Triduum zoo druk de vergaderingen bezocht hadden en spoorde hen aan dit in de toekomst ook te blijven doen. Hij dankte verder mede namens alle leden den Eerw. pater Urbanus zijn heer broer, die op zulk een bijzondere wijze dit Triduum had geleid. Pater Urbanus sloot zich aan bij de gelukwenschen van pastoor van Erp aan de diamanten- en gouden-jubila rissen en aan de nieuwe leden en voegde daarbij de gelukwenschen aan den Z Eerw. directeur met zijne bloeiende H. Familie en hoopte dat dit Triduum rijke vruchten mocht afwerpen. Zondagmiddag vergaderde in een der zalen van den R. K. Gildenbond alhier, de afdeeling St. Jan van den Ned. R. K. Bond van Post, Tele graaf en Telefoonpersoneel St. Petrus. Na opening der vergadering door den voorzitter den heer Smits uit Heusden, hadden ampele besprekingen plaats tusschen het bestuur der afdee ling Waalwijk en afgevaardigden der afdeeling Geertruidenberg—Raams— donksveer over de samensmelting dezer laatste afdeeling met de afdee ling St. Jan. Het slot der discussie waaraan deelnamen de bewuste afge vaardigden en het bestuur der afdee ling Waalwijk met den eerw. adviseur kap. Martens en de bondspenning meester de heer van Mierlo die in plaats van den heer M. van den Broek, bondsvoorzitter door ziekte verhinderd, een spreekbeurt zou vervullen en die veel belang stelde in de gedachten- wisselingen, was dat de afdeeling Geertruidenberg—Raamsdonksveer met de afdeeling Waalwijk zal worden samengesmolten, de heer van Gerwen uit Geeriruidenberg als tweede voor zitter wordt benoemd, zulks in plaats van den heer Nollen uit Waspik die zoodra een goed functionaris be schikbaar zou zijn af wilde treden, terwijl als naam der Vereenigde afdee lingen genomen wordt: „Waalwijk en Omstreken." Nadat eenige besprekingen waren gehouden over toetreden van leden uit Haarsteeg, Vlijmen en Nieuwkuijk tot Waalwijk indien zij zulks wenschen, sprak de heer van Mierlo. die ver klaarde niet genoegzaam geprepareerd te zijn om een redevoering in optima forma te houden, over de vele bespre kingen met den minister door de com missie van overleg. Verschillende resul taten zijn reeds bereikt o.a.huwe lijks- en kindertoeslag, periodieke ver hoogingen enz.; zeker, enkele catego riën alleen hebben verbeteringen onder vinden terwijl andere vergeefs bleven wachten, doch er zal niet verpoosd worden maar gearbeid tot het laatste. Spreker memoreerde de klachten uit alle rangen opstijgend. Speciaal de brievenbestellers en het lagere techni sche personeel hebben redenen tot klagen. De heerK. van Huiten, penningmees ter der afdeeling Waalwijk wijst op de groeiende ontevredenheid bij het tech nische personeel doch de heer van Mierlo deelt mede, dat het bestuur actief blijft en zal blijven werken in de vaste overtuiging dat eenmaal het recht zal triomfeeren. De voorzitter dankte den geachten spreker voor zijne belangwekkende woorden waarna hij de vergadering met den gewonen groet sluit. Na de vergadering werd aan de heer Van de Wiel uit Kaatsheuvel een fraaie horlogeketting overhandigd. Immers drie jaren geleden vierde de heer Van de Wiel zijn zilveren dienstjubileum bij de administratie der Posterijen. Daar 't er toen ter tijd met de financiën der afdeeling niet al te rooskleurig voorzat, bleef een stoffelijk huldeblijk der af deeling achterwege; nu aan den heer Luijben uit Drunen bij gelegenheid van zijn zilveren feest een geschenk werd overhandigd wilde men den heerv. d. Wiel thans ook niet vergeten en werd hem ook een bewijs van sympathie overhandigd, bestaande zooals gemeld uit een waarlijk prachtige horloge ketting. Op den feestdag der H. Elisa beth 19 November jl hield in hetSt Theresia-Gesticht de St. Elisabeths- vereeniging van de parochie van St. Jan eene algemeene vergadering, waarin verslag werd uitgebracht over de werk zaamheden in het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat in dit jaar tien kraamvrouwen op kosten der Vereeniging werden verpleegd, van versterkende levensmiddelen werden voorzien en voor zich zelf en haar eindje de noodige kleeding ontvingen. Bovendien werd aan twintig stille armen en ouden van dagen voeding, deeding en dekking verschaft. De rekening en verantwoording der penningmeesteresse gaf aan inkomsten een bedrag van f 742,07 en aan uit gaven f 765,54, zoodat er een nadeelig saldo was van f 23,47. Geen enkele buitengewone gift mocht de Vereeniging in dit jaar ont vangen. (Kerkklokje). Door de reorganisatie van de posterijen komt het Hulppostkanioor in voormalig Besoijen te vervallen. De heer N. v. d. Hammen, die lange jaren daarvan Brievengaarder is, zal naar wij vernemen, in gelijke functie worden overgeplaatst naar Landsmeer. De heer v. d. Hammen was niet al leen een zeer verdienstelijk, actief en behulpzaam ambtenaar, maar heeft voor de publieke zaak, voor 't alge meen belang zeer veel gedaan. Hij nam aan tal van vereenigingen een werk zaam aandeel. Zoo was hij voorzitter v. d. Ver. Besoijensche Koninginnedag, Secretaris Penningmeester van het Groene Kruis, Secretaris van de plaatse lijke vereeniging der T.B.C. bestrijding. Bibliothecaris van het Langstraats- Leesgezelschap, Penningmeester van de vereeniging van Noord-Brabantsche Groene Kruisverenigingen en Hoofd bestuurslid van de Afd Noord-brabant van de vereeniging van Kantoorhouders der Posterijen in Nederland, Plaats vervangend Hoofdbestuurslid van de Alg Nederl. Ver. van het Groene Kruis, Correspondeerend lid van Arti et Ami citia te Amsterdam. Vooral het Groene Kruis alhier zal in den heer v. d. Hammen een buiten gewoon ijverig bestuurslid missen, wiens plaats niet gemakkelijk zal zijn aan te vullen. Ingezonden Mededeelingen. Schrale lippen en ruwe huid Doos 30*60-90ct.Tube ÖOct Heeft het Comité voor de Reclame-week van bijna alle winke liers de meeste medewerking mogen ondervinden, niet zoo is zulks het geval met het weer. De gladheid en onbegaanbaarheid der wegen en stiaten belet'de menschen van de buitengemeenten zeer tot hun spijt een wandeling of fiets tochtje naar Waalwijk te maken. Te hopen is het dat spoedig eenige verandering ten goede in het weer komt, opdat het publiek uit de geheele omgeving nog in staat kan worden gesteld om te trachten een vaR de vele mooie uitgeloofde prijzen machtig te worden. Wij wijzen er nog eens op dat alle menschen, zonder uitzondering, aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen. Men heeft slechts bij den een oi anderen winkelier een biljet te vragen, de geschatte totaal lengte van het lint, benevens naam en woon plaats daarop te vermelden en het in de brievenbus van het Raadhuis te werpen. Aan den wedstrijd nemen deel 92 winkeliers. Vele jagers schijnen nog in de meening te verkeeren. dat zij, evenals vroeger (onder vigueur der oude jacht- wet), voor het houden van drijf- of klopjachten bij spoorsneeuw vergun ning noodig hebben van den Commis saris der Koningin. Hunne aandacht wordt er op ge vestigd, dat artikel 20 der Jachtwet 1923 weliswaar het jagen bij spoor sneeuw verbiedt, doch dat in punt d. van dat artikel uitdrukkelijk de drijf, en klopjachten daarvan zijn uitgezon derd. Het houden van drijf- of klopjachten bij spoorsneeuw is mitsdien krachtens deze wettelijke bepaling geoorloofd. Eene afzonderlijke vergunning is daarvoor niet meer noodig. Wij vernemen dat de directeur van de Hollandsche Buurtspoorwegen te Tilburg, de heer A. E. Nijzink, door den Koning der Belgen benoemd is tot Ridder in de Kroonorde van België. Zaterdagmorgen deden in de kapel van het St. Theresia gesticht 8 Hongaarsche kinderen hunne eerste H. Communie, welke hun werd uitgereikt door den Hongaarschen priester, den Weleerw. heer Schuster, die ook in het Hongaarsch eene toespraak tot de kinderen hield. (Kerkklokje). Uitslag der aanbesteding gehou den door het architectenbureau Van Ree en Bossaerts voor rekening van zijn principaal den heer J. v. Engelen- Staal, van het sloopen van een woon huis en het bouwen van een magazijn met wagenbergplaats en paardenstal. De uitslag was als volgt: Firma J. v. d. Meijs, Waalwijk f 4 538 H. Maas, Waalwijk f 4.386 E. Maas, Waalwijk f 4.362 W. v. Heesch, Waalwijk f 4 361 A. H. Kramer, Genderen f 3.833 Aan de laagste firma is het werk gegund. De Waalwijksche Biljartclub bracht verleden week een bezoek aan de Biljartclub „de Pommerans" te 's-Bosch, ter voortzetting van haar j Bekerwedstrijd met genoemde veree- niging. Heeft zij In de verschillende J reeds gespeelde wedstrijden getoond door kleine overwinningen de meerdere te zijn van „de Pommerans", ditmaal bracht de uitslag wederom een groote overwinning voor de W. B.-C., en wel met niet minder dan 150 caramboles op de 500 Hieronder volgt de uit slag van bovengenoemden wedstrijd. H. Klijn 100 Ruiters 64 J. Slaats 100 van Es 86 F. Schoelitsz 100 Aquina 94 F. Slaats 100 Verkuil 51 L. Hesselbert 100 v.d. Heuvel 55 500 ^350 Door deze overwinning wordt de uitgeloofden Beker als zeker het eigen dom der W. B.-C. Voorjaar 1926 zal het 12'/a jaar geleden zijn, dat alhier door den heer C. Witlox de vereeniging werd opgericht „Het Wit-Gele Kruis". Om deze ver eeniging alsdan te huldigen voor het ontzaggelijk vele goede, wat zij in die jaren voor onze arme zieken deed, zal zich een damescomité in deze gemeente vormen om meer speciaal ook de werkzaamheden ter hand te nemen voor het houden van een Bazar voor die gelegenheid. Het groote heerenhuis van Mevr. Wed. van Es, door notaris Jansen ge veild en ingezet op f 15.000 door den heer P. Verwiel, is aangeloopen en opgehouden. De heer H. van Heljst, die ge durende 48 jaren in de looierij en het huidenmagazijn van de firma Gebrs. Quitijns werkzaam geweest en in looierskringen algemeen bekend is, heeft Zaterdag 1.1. zijn betrekkirg wegens hoogen ouderdom met pensioen ver laten. Het zij den werkzamen man vergund nog vele jaren van zijn welverdiende rust te kunnen genieten. Op het Politiebureau alhier zijn op alle werkdagen van 2 tot 4 uur inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een kindermutsje, een boek (handleiding voor het T.O.G. examen), een catalogus, een grijs kinderbontje, een wagentouw, een grijzen werkjas, een zwarte rozen krans in etui, een knipmes, een blauw kindermutsje, een leder kinderbeursje met inhoud, een zwart lederen dames- portemonnaie met inhoud. Op de groote nationale Post- duivententoonstelling te Uden op 27 en 28 November gehouden, wist zich het „Hok de Luchtbode" te Waalwijk weer bijzonder te onderscheiden en werden behaald: zes eerste, drie tweede, twee derde en een vijfde prijs. Tevens drie eereprijzen n.l. de zilveren duif voor den schoonsten vogel van de geheele tentoonstelling en twee zilveren lauwerkransen voor respectievelijk mooiste oude vogel vliegklasse en mooiste jonge vogel schoonheid. Voor waar een mooi succes, temeer, daar de prijzen behaald werden in klassen van 25 tot 50 inzendingen. Aan de reclame-week nemen nog deel J.Moonen (sigaret-etui), Faro(eIectr. zaklantaarn), E L.E.M. (schemerlamp). Wij vernemen dat verschillende deel nemers het aantal Meters lint, dat zij in hun etalage gehangen hebben of i d., nog niet bij den secretaris van Waal wijks Belang onder gesloten envelop hebben bezorgd. Zij worden verzocht dit alsnog beslist te doen. De Waalwijksche Pluimvee-Ver- eeniging zal 5, 6 en 7 December in het lokaal van den heer Holtzer-Passier een clubtentoonstelling houden, welke tegen een matig entree ook voor niet- leden toegankelijk zal zijn. De Gedeputeerde Staten van Noord Brabant, gelet op de voorstel len van den heer Commissaris der Koninginhebben goedgevonden te bepalen: dat de provinciale gtiffie van Noord Brabant voor het publiek zal geopend zijn op alle dagen des jaars van 9 uur voormiddags tot l2'/2 uur namiddags uitgezonderd op de volgende dagen le. De Zondagen en algemeen er kende Christelijke feestdagen. 2e. De verjaardag van H. M. de Koningin. Er zal van dit besluit bij afschrift aan de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie, aan de gemeente- en waterschapsbesturen in deze pro vincie en voor zooveel noodig bij openbare aankondiging aan het pu bliek worden kennis gegeven. DRUNEN De door de postduiven vereniging „de Reisduif" te houden Tentoonstelling van Postduiven, brengt al heel wat leven in de sport. Van verschillende zijden zijn reeds eere prijzen ingekomen. De vele aanvragen om inlichtingen wijzen er op dat er ook vele inzendingen zullen komen, In de volgende week zullen inschrij- vingsbiljetten verkrijgbaar zijn bij A. van Spijk Torenstraat en Th. Elshout Azn. B 173, beiden alhier. Stoker Huirkens van de Holl. Buurtspoorwegen had Vrijdagmorgen het ongeluk met zijn duim tusschen een koppeling te geraken, waardoor

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5