OE ECHO VAN HET ZUIDEN MOfliDrieven. In den Hoenderhof. No. 97. Zaterdag 5 Dec. 1925.N48e Jrg. TWEEDE BLAD. Patrijs Leghorns. Naast de Witte Leghorn, die onge twijfeld mag roemen op de grootste verspreiding die zij te danken heeft aan 't feit dat in de witte kleurslag beslist de meeste stammen voorkomen die op hooge leg getokt zijn, geniet de Patrijs Leghorn een groote belang stelling. In Denemarken wordt de Bediijts Patrijs Leghorn in grooter getale aangetroffen dan de Witte varië teit. Deze waardeering berust op het feit, dat de witte kleur gedurende bijna 9 maanden van 't jaar niet wit is. Nauwelijks zijn de Witte Leghorns aan den leg of Haanlief besmeerd bij zijn werkzaamheden dagelijks het helderwitte vederkleedje met z'n vuile pooten. Bij donkere rassen, zooals de Patrijs Leghorns, valt natuurlijk deze ontsiering van 't bruiloftskleed niet op Dit mag wel de voornaamste rede zijn waarom de Patrijs, waaronder ongetwijfeld veel goede legstammen voorkomen, na de Witte Leghorns ook in ons land zeer veel gehouden wordt. Evenais bij de witte variëteit biedt natuurlijk nog meer bij de Patrijs, waar vooral 't vederkleed van den haan de grootst mogelijke kleurenrijkdom in de prachtigste combinatie vertoont, de fokkunst een dankbaar arbeidsveld aan den liefhebber. In tegenstelling met de witte kleurslag, kreeg echter de Patrijs- kleur de meest ernstige beoefenaars niet in Engeland het land van de sportfok doch in Duitschland. Vandaar dat naast het gewone nuttype Patrijs" Leghorn, het Duitsche Patrijs Leghorntype als sporttype genoemd wordt. Mannen als Schönfeld, Büsing en Qreif mogen in deze als matadors in de Duitsche Patrijs Leghorn-fokkerij genoemd worden. In karakter en geaardheid stemmen de Patrijs volkomfti met de witte overeen. In sommige stammen wint het de eigrootte nog van die der Witte Leghorn. Volgens het hellen geldend standaardtype dient een Patrijs Leghorn haan en hen aan de volgende eischen te voldoen Snavel geel, hoornkleur toegestaan. Kam en kin- lellen hoog rood, evenals 't gezicht. Oogen-oranje-rood. Ooren wit, room kleur toegestaan. Beenen en voeten fraai geel. Nagels licht hoornkleur. Haan Kop donker oranje rood Halsveeren oranjekleurig, iedere veer een vrij breede, diep zwarte, groen glanzende streep, niet tot het einde doorloopendaan de voorzijde onder de lellen karmozijnrood. Rug- en schouderveeren karmozijnrood. Zadel liefst als halsveeren of iets donkerder of zwakker gestreept. Dijen en onderste lichaamsdeelen zwart, zonder schimmel of vlekken. Borst zwart. VJeugelband zwart. Al het zwart met kevergroene glans. Dons grijsachtig. Kleine slag pennen gedeeltelijk donkerbruin op de buitenvlag, zoodat dit bij gesloten vleugel zich slechts donkerbruin ver toont. Groote slagpennen buitenvlag bruin, binnenvlag zwart. Staartpennen zwart.Staartdekveeren zwart met smalle bruine rand. Sikkels zwart, evenals 't ^andere zwart met groenen weerschijn HenKop roodachtig. Halsveeren prachtig goudgeel met zwarte midden streep (zie haan). Borst zalmkleurig, overgaand in bruin (roodachtig) om kop en lellen en aschgrauw om de dijen. Romp lichtbruin, dicht en gelijk geteekend met zwart. Veeren vooral geen witte vlag vertoonend. Bij ten toonstellingsdieren wordt gaarne een lichtende omzooming om iedere rug veer gezien (Glitter). Staart zwart, buitenveeren bruin gestreept. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Nu 't blijft winteren willen we er nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat geregeld ventileeren beslist noodzake lijk is om de dieren gezond te houden. We hoorden van iemand, die angstvallig alle reten en gaten potdicht maakte. Natuurlijk mogen er geen tochtspleten in 't hok zijn, doch de ventllatieschuif moet ook 's nachts gedeeltelijk open staan. Ziekten zijn 't onvermijdelijk gevolg van niet ventileeren. II. Geeft 't hardvoer vooral thans niet anders dan onder de bodembe dekking ondergeharkt. III. Geen dieren los laten loopen in de sneeuw. De dieren lijden er koude voeten. Soms zelfs bevriezen de teenen. Vraagbord. Van D. te S.-C. en E. te K. Uwe dieren lijden aan snot, waarschijnlijk nog slechts aan goedaardige snot of verkoudheid in lichte graad. Hoogst waarschijnlijk een gevolg van niet voldoende ventilatie. De dieren warm en droog houden is een eerste ver- eischte. Geregeld ventileeren al even noodzakelijk Om besmetting zooveel mogelijk tegen Je gaan is afzonderen gewen>cht. Een weinig Permaganus in elke apotheekSof bij eiken drogist te krijgen is goed om de ziektekiemen, waarmede 't drinkwater door't drinken van de zieke dieren besmet wordt, ongevaarlijk te maken voor de mede bewoners van 't hok. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. Lintgarneering. De lintfabrikanten kunnen nog steeds over hun omzet tevreden zijn; er wordt ontzettend veel lint gekocht. Ge moest in de Parijsche Magazijnen maar eens de enorme vitrines vol lint zien in de grootst mogelijke verscheidenheid, vanaf de simpelste baby lintjes tot aan de prachtigste breede brocaat banden. Zijn er restantenuitverkoopjes, zoo grabbelen tientallen dameshandjes in de doozen vol mooie linten. Lint wordt dan ook letteriijk voor alles gebruikt, tenminste wat het vrou- wentoiiet betreft. Eerstens garneeren we er ons ondergoed mee. Breede en smalle linten worden afwisselend langs hals en schouders aangebracht, ter afwerking van de stof, ook onder aan hemd of nachtjapon en ze doen daar alleraardigst aan vooral wanneer men de linten neemt in verschillende nu ancen. Daar men tegenwoordig gega randeerd wasch echte linten kan krij gen, leveren ze als garneering aan ondergoed geen bezwaar meer op. Aan eenvoudige japonnen wordt ook veel lint gebruikt. Kraag en revers worden ermee ombiesd. Men maakt er dassen en strikken van en allerlei an dere versieringen. Avondjaponnen zijn zelfs zeer rijk met lint gegarneerd. Uitgeschulpte rokken bijv. hebben op elke schulp een reuzen—rozet van zilverlint, prachtige lint kokardes vindt men op schouder of heup En onze hoeden hebben de laatste jaren zelfs geen andere tooi gekend dan die van lint en nog steeds worden al le kleine fluweelen en vilten dopjes van het noodige lint voorzien. Lint hoedjes. Maar het nieuwste is op 't oogen- blik een geheel hoedje van Lint Soms zijn 't smalle lintjes, die op zoo'n wijze gerangeerd zijn dat ze geheel den hoed bedekken. Een ander maal is 't zeer breed lint dat men plisseert en plooit tot 'n aardig hoedmodelletje. Maar 't is heelemaal niet noodig, dat men lint van éénzelfde breedte of van één kleur neemt, 't Leukst zijn juist de hoedjes die uit linten van verschil lende breedten en van verschillende kleur zijn samengesteld. Oporigineele wijze gebruikt men dan allerlei lint-end jes tezamen 't Doet een beetje grillig, een beetje futuristisch, maar pittig en coquet. Bekijkt u maar eens het hoedje van onze Afbeelding dat van' violet satijnen lint en geel geribd lint is ge- maakt en ge zult zien dat ik niet te veel heb gezegd. Lint manchetten. Wilt ge nog een ander gebruik voor lint? Men maakt er in Parijs keurige manchetten van aan de moderne lange mouwen. Deze staan heel aardig en maken de hand smal en klein. Hebt ge bijv een donkerbruin stoffen japon zoo zal deze er veel gekleeder uitzien met zoo'n typische manchet als ge op ons tweede plaatje ziet welke uit beige en bruin lint bestaat. De twee kleuren lint behoeven niet even breed te zijn, integendeel van verschillende breedte staan ze aardiger. Bij een donkergroene kleur of van groen en geel, wat een beetje vroolijker staat. Ook gestreept en gebloemd en geborduurd lint kan men voor dergelijke doeleinden gebruiken. Tenslotte wilt ge zeker nog wel een leuk nieuwte voor uw avondjapon. Ge neemt een paar el smal lint, en een rond stukje karton dat gij met fluweel of zijde van dezelfde kleur als het lint hebt overtrokken. Het lint rijgt ge aan één zijde, haalt 't in en schikt 't tot een groote platte roos op het karton. Deze roos bevestigt ge op een smal zwart fluweeltje en draagt ze dan als armband om uw pols bij een zijden toiletje van dezelfde kleur Byjouterieën van jade. Jade, deze prachtige groene steen soort, is op 't oogenblik zeer in den smaak -voor byjouterieën. Men zet ronde en vierkante jade steentjes in gouden ringen, men maakt er oorrin gen van en broches en ook mooie breloques, die men aan een fijn ket tinkje of zijden lintje om den hals draagt. Vooral deze laatste kleinnooden zien er vaak zoo artistiek en smaak vol uit en hebben bovendien zoo'n prachtige groene kleur, dat velen ze ver verkiezen boven de meer coven- tioneele brillanten hangertjes Zeker is 't, dat jade versierselen dikwijls veel mooier op een toilet kleuren en er een veel harmonischer geheel mee vormen dan de meer schitterende en flonkerende edelgesteenten. Er bestaan meerdere soorten jade, eerstens de blanke, doorschij nende jade van China, dan de geelachtige jade uit Amerika en tenslotte de mooiste en kost baarste jade, de groene jade uit Hindoustan. Een heel eenvoudig, maar toch echt smaak vol en artistiek hanger tje, een gesiyleerd vis- schenmotiefje, beelden we hiemeven af. WILHELMINE. Een overvloed van de laatste mode modellen. met practische beschrijvingen en knippatronen, vinden onze lezeres sen in „Het Nieuwe Modeblad', twee maal per maand verschijnende, welke uitgave bij de administratie onzer cou rant verkrijgbaar is voor 95 cent per kwartaal (f 1 25 franco per post.) De gelaarsde kat neen, de gelaarsde vrouw Het schijnt een gevolg te zijn van de moderne mantels, die4allen van onderen in meer of minder wijde plooien of godets uitvallen, en heel kort zijn, en zoo eenigszins doen denken aan de kleeding der „Russische dansers". Die Russisch-aan doende mantels hebben de behoefte doen ontstaan om er onderuit ook Russische beenen te zien verschijnen, Russisch gelaarsde beenen. Het nieuwste van het nieuwste zal dus wezen om dezen winter geschoeid te gaan in hooge kozakken-laarzen. O, geen gewone natuurlijk. Kozak- kenlaarzen van heel soepel leer, in alle mogelijke kleuren en met gouden kwasijes eraan. En ze zullen heel duur zijn, want anders zou zeker niemand eraan durven In de Fransche mode-bladen zien we reeds allerlei plaatjes, met de me dedeeling erbij, dat de nieuwigheid uit Amerika afkomstig is. Alg Handelsbl. BINNENLAND. Gisterenavond heeft mr. Marchant te Amsterdam gesproken overdeKabi netscrisis. Spr. wees er op dat zoowel de Anti- Revolutionairen als de Chr. Histori- schen dat ze steeds meer kleine partijen zagen verrijzen welke haar dwongen, steeds sterker met deze te concurreeren in anti-papisme, waar door de vriendschapsbanden, welke A. R. en C. H. met de katholieken bon den, leden. Desondanks zijn de geco aliseerde partijen tegen de verkiezingen gaan dokteren aan het rechtsche pro gram met de bedoeling, als er moei lijkheden mochten komen, er omheen te loopen, hetgeen spreker in de staat kunde een dwaasheid noemde. Daarbij is gerekend op de welwillendheid der andere* partijen. De Ch. Hist, hebben beloofd geen amendement tot afschaffing van het gezantschap bij den Paus te zullen indienen, hetgeen ze gemakkelijk kon den doen, wijl ze wisten dat ds. Ling beek en ds. Kersten het wel zouden doen Maar tot tegenstemmen in dat geval verbonden ze zich niet. Zoo bleven de rechtsche ministers feitelijk bij onze gratie op het kussen, aldus spr. Spr, betoogt dan dat op grond van de verkiezingen nimmer aan minister Colijn de functie van èen kabinet had moeten worden toevertrouwd. Dit is toch geschied met medewer king van Mrg. Nolens, die steeds de deur op een kier had gehoudén om daardoor de vrijz. democraten toe te onken. Maar de vrijz.-democraten ver trouwden dat niet meer en hadden geen reden om het geharrewar in de coalitie mogelijk te maken zonder dat zij er nadeel van ondervonden. Spr. betoogt dan nogmaals dat de stemming der vrijz. democraten er geen was voor of tegen het gezantschap bij den Paus, maar voor of tegen Colijn. Nu wij. aldus spreker, zoo de moge lijkheid zagen van een democratische regeering als we den Katholieken het gezantschap teruggaven, bestond daar tegen bij ons geen bezwaar. Hij zegt dan te weten, dat de -hem gegeven opdracht buikpijn heeft veroorzaakt bij degenen die bang waren voor het eindigen van de macht van den Indi- schen Ondernemersraad. Nu is de buik pijn over, maar de duivel kan terug komen. Spr. drukt dan de hoop uit dat de volgende formateurs ook zijn voorbeeld zullen volgen om de stukken te publi- ceeren. Wat zijn program betreft vraagt spr. Heeft Mgr. Nolens ontkend dat er een meerderheid voor was? Er is over gezwegen omdat Mgr. Nolens wist dat vele Katholieken dachten; werd het maar uitgevoerd- Had. het program niet gedeugd, dan had men er geen draad van heel ge houden. Het eenige antwoord was: Nu nog niet. Intusschen is het goedspr. heeft altijd gezegdLaat ons niet beginnen aan een nieuwe meerderheid, voor de coalitie zoo dood is als een pier. Mocht de coalitie terug komen, aldus spr., dan zullen we opnieuw irachten haar te doen bezwijken. Spr. zegt dan dat een regeering van A. R. en Chr. Hist., gelijk de „N R Ct." wil, na 14 dagen weer op straat zou staan. Spr. ziet uit deze crisis voortkomen conflict op conflct. De katholieken, zegt spr., zullen ge dwongen worden maar op een andere manier dan ze zich nu schijnen voor te stellen. Zij hebben deze crisis kun nen voorzien maar het was of zij er door overvallen werden. Reeds 25 jaar hangt de samenstelling van een nieuwe meerderheid in de lucht Toch zeggen de katholieken niet: 'slands belang voorop, maar: geen samenstelling mei de soc. dem. Ze willen eerst eenige pogingen tot kabinetsformatie zien mislukken om dan toch met hen samen te werken maar onder katholieke lei ding. Maar daarvoor, aldus sprzullen de soc. dem. zich niet laten vinden. Een wervelwind in Maliwoengoe (Ned. O.I.), verwoeste 167 huizen, ter wijl er 250 werden beschadigd. Eén persoon werd gedood en 41 gewond. BUITENLAND. De nieuwe Fransche regeering is met de volgende verklaringen in de Kamer gekomen De regeeringsverkla ring wijst er op, dat de huidige, uiterst ernstige toestand geen onherstelbare gevolgen met zich zal sleepen als de regeering kan steunen op het'vertrou wen des land en de medewerking der beide Kamers. Het tijdperk der geschil leais voorbij. De regeering zal eindelijk de wissels uit den oorlog onder de oogen zien en de gevolgen daarvan Wij achten het oogenblik gekomen om de verantwoordelijkheid op ons te nemen voor onverwijlde maatregelen, die een geregelden gang van de open bare diensten moeten verzekeren en een normale ontwikkeling van het bedrijfsleven moeten waarborgen. Dien tengevolge hebben wij besloten de consolidatie van welk deel van de openbare schuld ook te vermijden, doch voorloopige verlichtingen van het parlement te vragen om de over gangsperiode door te komen zonder de zaken des lands en van de be woners te ontredderen. Deze zullen zuiver beperkt worden tot de onmis bare behoeften van de schatkist. Dien tengevolge zal de regeering van nu af middelen voorstellen om op korten termijn deze operatie af te doen en de noodige maatregelen voojbereiden om aan de autonome omortisatiekas een definitieve schenking te geven, te halen van alle verkregen rijkdom, op een wijze, welke het nationale bedrijfs leven niet zal aantasten. De genezing van de Fransche financiën zal niet kunnen worden verkregen zonder een billijke overeenkomst met de groote naties, die onze oorlogsschuldeischers zijn, met wie wij zonder haperen de onderhandelingen zullen voortzetten Deze zullen rekening houden met den toestand van Frankrijk en de nood zakelijkheid hun medewerking te ver leenen voor het herstel van de franc teneinde de uitvoering van ten minste de getroffen overeenkomsten mogelijk te maken. De verklaring herinnert vervolgens aan het sluiten van de overeenkomst van Locarno. De regeering, van den zelfden geest bezield, zal onverwijld de Marokaansche en Syrische zaken afdoen, zoodra de aanvallen tegen Frankrijk onderdrukt zijn. Zij zal een vermindering van militaire lasten on der het oog zien, de sociale verzeke ring indienen, het districtskiesstelsel herstellen, het volksonderwijs hervor men en alle vereischte verantwoorde lijkheid op zich nemen, waarbij zij eischt, dat ook de Kamer de hare dragen zal. Bij de eindstemming is het finan- cieele ontwerp der regeering in de Fransche Ivayjer met 257 tegen 229 stem men aangenomen. De Duitsche rijksdag heeft vandaag beraadslaagd over de aan de vroegere Duitsche vorsten toe te kennen schade vergoeding. Verschillende sprekers, vooral van de sociaal democraten en van de democraten, bestreden de desbetreffen de voorstellen, waarbij er o a. op ge wezen werd, dat er thans bijna een millioen werkloozen in Duitschland zijn en dat het bedrag aan het Huis Ho- henzollern voorgesteld, gelijk staat met de uitkeering, waarvan 6400 Invalieden een levenslange jaarrente zouden kun nen genieten. De Duitsch-nationalen verdedigden de uitkeering, terwijl namens het Centrum werd verklaard, dat de be slissing alleen op rechtsoverwegingen mag plaats hebban. Be officieele Preussische Presse- dienst vindt in de kritiek, gister in deu Rijksdag geoefend op het ontwerp-ver- gelijk met de Hohenzollerns, aanleiding te constateeren dat de voorgestelde schikking nog zoo onvoordeelig niet is. Als zij wordt aanvaard, zal Praissen uit het. bezit van het vroegere konings huis ongeveer 682,2 millioen mark krij gen, terwijl de Hohenzollerns 185 mil lioen mark ontvangen. De Belgische minister van open bare werken en Marine heeft besloten dat het uit Vlissingen teruggetrokkken loodswezen, dat voorloopig te Antwer- den was gevestigd, definitief naar Ostende zal worden overgebracht. Het bericht hierboven over het Belgische loodswezen moet even aange vuld worden met een ^ïieuw communi qué, dat de minister van marine heden mededeelde. Daar wordt n.l. gezegd, dat het personeel der loodsbooten bin nen afzienbaren tijd van Antwerpen naar Ostende zal verplaatst worden, maar dat de eigenlijke loodsen te Vlis singen zullen blijven. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 218 tegen 129 stemmen het voor stel van de regeering, tot het heffen van een recht van 334 pet. op handschoenen, aangenomen. RECHTSZAKEN. Zedenmisdrijf. H. de B, een zwervende harmonica speler, werd ter zake van openbare schennis der eerbaarheid, onder Waal wijk gepleegd, door den politierechter veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Het O. M. bij de rechtbank te 's Bosch eischte vier maanden gevan genisstraf tegen K. te W., gedetineerd. De mooie bosschen zijn er goed voor G, F. orgelbaas en koopman te Vlijmen trok met zijn heele familie uit om eenjarige bosschen en sierboompjes voor plantsoen hem het benoodigde te doen afstaan voor zijn koopmanswaren bestemd voor Rotterdam. Hij ruïneerde de jonge eiken en nam maar mee wat hem te pas kwam. Waarschuwingen hielpen niets en onverschillig gaf de koopman ten antwoord: „ik laat het lóch niet, want het is mijn ambacht". Beklaagde is door het kantongerecht te Waalwijk reeds meermalen veroor deeld wegens strooperij. De eisch luidde wegens diefstal een week gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde be klaagde conform den eisch en gaf hem nog een flinke waarschuwing mee voor later. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Johanna E. d v. J. A. Pulles en A. P. C. Derks. Theodora Th. H. d.v. A. W. v. Oudheusden en C. M. v. Gorcum. Hendricus M. W. z.v. W. T. P. Teurlings en M. J. A. Rombouts. Hendricus Adr. z.v. A. Robbe en J. Klerx. Max P. A. z.v. A. Schoep en J.A Sllmmens. Maria Th. d.v. E. J Gouverneur en W. M. de Bruyne. Petrorrella A. A. d.v. C. W. Wouters en A. P. v. d Berg Henrica A. M d.v. A. G. C. Klerks en M C Smets. Gehuwd Adr. G J. M. v Iersel 29 j. en Cornelia G. M. Hens 22 j.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5