PURQL 30° No. 97. Zaterdag 5 Dec. 1925. 48e Jrg. DERDE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 Januari abonneeren, ont vangen den tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 December 1925. Nogmaals verzoekt men ons de aandacht der winkeliers erop te ves tigen, dat er nog een aantal deel nemers aan de Reclame-week zijn, die het getal Meters lint in hunne etalage nog niet onder gesloten enveloppe Dij den secretarisvan W. B. hebben ingediend. Zooals bekend duurt voor het publiek de deelname aan den wedstrijd tot Zondagavond. Maandagmorgen wordt voor het laatst de bus in het Raadhuis gelicht en wordt tot net nagaan der briefjes overgegaan, wat bij de zeer groote deelname, een reuzenwerk is. Dinsdagavond ten 8 uur worden in „Musis Sacrum" de opgaven der winkeliers nudegedeell en dus de leng te van 't lint otficieel vastgesteld en daarna tot uitreiking der prijzen, die in de zaai gtëialeerd zullen zijn, overgegaan. Het publiek kan natuur lijk bij een en ander tegenwoordig zijn, doch wordt verzocht niet vóór 8 uur in de zaal te zijn, waar het bestuur van W. B. met het comité der winkeliers dan nog heel wat te regelen hebben. Met genoegen vernemen wij dat over het algemeen de winkeliers, on danks het weer en den toestand der wegen goed tevreden zijn. Vandaag zijn door de goede zorgen van het dames-comité bij een zestig-tal behoefiigen in onze gemeente een pak met verrassingen thuis ge bracht uit de opbrengst der St. Nico- laascollecte van Waalwijks Belang, nadat reeds dezer dagen brandstof was bezorgd. Zooals we reeds schie ven, is dit geschied naar ontvangen lijsten van de liefdadigheidsinstellingen en eenige andere adressen. Mocht misschien de eerste maal eens een vergissing gemaakt zijn,eens iemand vergeten of nog te bedenken over geschoten zijn, dan zal zulks een vol gende maal hersteld kunnen worden, dan komen die 't eerst aan de beurt, alsook de handelaren, die thans voor leverantie niet in aanmerking konden komen. Zooals we schreven is het de be doeling dit liefdadigheidswerk jaarlijks te herhalen en daaraan zooveel moge lijk uitbreiding te geven, wat aan kleeding, route en geschenken betreft. In elk geval zullen er verschillende blije huishoudens zijn en is hier een mooi werk begonnen, waarvoor W. B en zeker het dames comité voor hare goede en groote zorgen een woord van lof toekomt. De invoer van schoenen heeft in de maand October bedragen 368.130 paar ter waarde van f652 00 tegen 306 984 paar k f 624.000 in October 1925. De uitvoer bedroeg 34 311 paar a f 158 000 in October '25 tegen 42.322 paar k f 181.000 in October 1924. De Ciubtentoonstelling der Waalwijksche Pluimvee—vereeniging belooft zeer intressant te zullen worden Het blijkt dat onder de leden»der club werkelijk prachtdieren zijn ge fokt. De inschrijvingen loopen ver over de 100 en het zal voor pluimveelit' hebbers werkelijk de moeite loonen om een gang naar het clublokaal van den heer Holtzer-Passier te maken. De toegangsprijs is zeer miniem ge steld en bedraagt slechts 25 cent per persoon terwijl donateurs vrije toegang hebben. De Kath. Illustratie van deze week bevat een portret van den heer Adr. Verbeek, de laatste Waalwijksche oud- zouaaf, die thans 83 jaar geworden is. Naar wij vernemen overweegt het bestuur van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging om in den loop der maand januari a.s. voor donateurs en introducés een avond te organiseeren, met zeer varieerend programma. Het gezelschap zelf zal eenige mooie koren zingen, een conferencier zal worden uitgenoodigd, er zal gedanst worden enz. meer dus een amusante avqnd, met aardige decoratie en ver lichting der zaal enz. Het zijn nog maar heel vage plannen, waarop wij nader hopen terug te komen. Naar wij vernemen zal de Tram wegmaatschappij Hollandsche Buurt spoorwegen vanaf 1 Januari 3 groote auto-bussen laten loopen Tilburg- Waalwijk-'s-Bosch, wagens waarin 28 personen kunnen plaats nemen en een eerste en tweede klas afdeeling be vatten, ze zullen over de kom der ge meente Kaatsheuvel rijden A.s. Donderdag 10 Dec. wordt in de groote zaal der R K. Werklieden- vereeniging de 4e ontwikkelingsavond gehouden, waar zooals reeds vroeger vermeld de Z Eerw. ZeerGel. Heer A. Lathouwers, leeraar aan het Doofstom men Instituut te St Michiels Gestel eene lezing zal houden over.Doofstommen en/t Doofstommen-onderwijs". Z.Eerw. zai daartoe een 6 tal leerlingen mee brengen. Het zal overbodig zijn om belang stelling te vragen voor een dergelijke zeer interessante lezing. Vrijdagavond ten 8 uur zal de tweede letterkundige lezing gehouden worden in Musis Sacrum door Dr. Fre erik van Eeden, met het onder werp .Bespreking van Eigen Werken". - Voor het examen Ziekenver pleegster is geslaagd Mejuffrouw Phien van Baal alhier, thans te Breda. JU het Jaarverslag 192411925 van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Vervolg 111. C. Cursussen in Onderwerkmaken. Deze cursussen zijn opgericht in overleg met de Nationale Federatie voor de Vakopleiding, waarin de ver schillende organisaties op schoenma- kerijgebied samenwerken Zij worden gegeven door eerste dasse vakmenschen waarmede voor dit doel door den directeur der school een contract is aangegaan. Aantal deelnemers: Arnhem 10, Emmen 14, Utrecht 11, .eeuwarden 13 en wel 1 dag per week van 2-9 eur. gedurende pl.m. 9 maanden, in de lokaliteiten van verschillende Am bachts of Vakscholen. Leeftijd der deelnemers is van 16— 45 jaar. Als los-leeraar werden voor deze cursussen geëngageerd te Arnhem J. L. Beker uit Nijmegen, te Emmen E Zweers uit Zwolle, te Utrecht J. A. Schlaghecke uit Arnhem, te Leeuwarden H. Vegt uit Groningen, Aan dit onderwijs bestaat zeer groote behoefte blijkende uit de talrijke aan vragen uit alle oorden des lands. II Winteravondcursussen. Deze mogen zich in een stijgende belangstelling, zoowel aan de schoen makerij als de looierij-afdeeling ver heugen. Voor deze cursussen lieten zich in totaal 136 leerlingen inschrijven, die nagenoeg allen de cursussen tot het einde toe volgden, terwijl het aantal verzuimen gedurende dezen winter al zeer gering was. De cursusseu kunnen als volgt on derverdeeld worden A. Machinale Afdeeling. 1. Grondbeginselen Onderwerk 16 deelnemers. 2. Grondbeginselen Onderwerk 13 deelnemers. 3. Grondbeginselen Onderwerk 10 deelnemers. 4. Modelleeren 18 deelnemers. 5. 9 17 deelnemers. 6. Snijden en teekenen van leder 18 deelnemers. 7. Stikkerij -meisjes 13 deelneem sters. 8 Stikkerij meisjes 12 deelneem- sters. De leeftijd der deelnemers varieerde van 1732 jaar, die der deelneemsters van 14-20 jaar. B. Looierij-afdeeling. Cursus inVache-, tuig- en riemen leder. Aantal deelnemers 19 in den leeftijd van 18—45 jaar. De winteravondcursussen aan de Schoenmakerijaideeling werden gege ven van Oktober tot Maartde cursus aan de looierij afdeeling van October tot April, rekening houdende met den looiduur van de verschillende pro ducten. (Wordt vervolgd). Hiermede maken wij onze lezers te Drunen en Kaatsheuvel opmerk zaam op de advertentie in dit nummer, waarin voor beide plaatsen een zeer belangrijke filmvertooning wordt aan gekondigd. Vertoond zal worden een zeer be kend, zelfs beroemd filmwerk, n.l. de wereldvermaarde Nibelungenfllm. een rolprent, die hoog uitblinkt boven alles wat sedert jaren in de bioscoop te zien is geweest. Geheel de pers was vol bewondering over dit geweldig filmwerk, dat inder daad een monument van schoonheid is. Niemand, die er prijs opstelt een algemeene ontwikkeling te bezitten mag verzuimen, dit kunstwerk te gaan zien, zelfs zij, die anders nooit een bioscope bezoeken moeten in dit geval een uitzondering maken, te meer. daar er tijdens de vertooning een zeer duidelijke explicatie (ver klaring) gegeven wordt, welke geheel ontleend is aan het Nibelungenlied, zooals dat door Hebbel als opera is bewerkt. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Ged. Staten stellen voor aan de Vereen. Hendrik de Keyser te Amster dam, die een bijdrage van f 1000 vraagt voor de noodzakelijke herstel ling der kapel te Gageldonk in het dorp Beek bij Breda, een op zich staand monumentje, ongebruikt, eigen dom geworden van een vereeniging. die het uit piëteit voor de oudheid wilde doen bewaard blijven een bedrag van f 600 toe te staan, zulks om haar een bewijs van waardeering te geven voor haar belangeloos streven in deze. Voor de allernoodzakelijkste her stelling van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Geertruidenberg, waarvan de kosten zijn geraamd op f 15400, stellen Ged. Staten voor een bijdrage van 20 pCt. of f 3080 te ver- leenen, op voorwaarde dat het Rijk minstens f 6000 en de Algemeene Synode minstens f 5400 verleent. Voorgesteld wordt aan' de gemeente Ossendrecht een renteloos voorschot van 50 pCt. te verleenen in de op f 2310 geraamde kosten van den aan leg van rijwielpaden in de Huijberg- sche Baan en in de Molenstraat onder de gemeente. In verband met de opheffing van het kantoor van den Rijksbetaalmees- te te 's Hertogenbosch, die tevens op trad als betaalmeester en ontvanger der provincie, zal een griffie-ambtenaar worden belast met de werkzaamheden van den tegenwoordigen betaalmeester, aan wien tevens andere werkzaam heden ter griffie kunnen worden op gedragen. Dit zal van de provincie geen nieuwe uitgaven vorderen. Winterweer en Vogels. Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullen, zijn voor on ze in het wild levende vogels De sterfte, door voedselgebrek veroorzaakt neemt in een dergelijken tijd soms onrustbarende afmetingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vo gelsmeezen,spreeuwen, lijsters, rood borstjes enz. die aan den winter ten offer'vallen Het gevaar voor insecten plagen neemt, als gevolg van een groote vogelsterlte, toe; afgezien van andeje redenen is het daarom alleen al geboden, deze dieren zooveel mo gelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aan vogellevens in ieder geval belangrijk beperkt worden Laat in dezen tijd geen voedsel ver loren gaan. een korst bruin brood, een plakje spek, een hompje kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor menschelijk gebruik niet of niet meer geschikt zijn), apennootjes, cocosnoot, hennepzaad, alles is den vogels wel kom Pakjes met voer voor zaadeten- de en voor insectenetende volieve vo gels. zooals die in den handel ver krijgbaar zijn. kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen, schillen van vruchten (appels, bananen enz.) mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Ten slotte nog een ondiep bord met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Op aanvraag zenden wij gaarne zoolang de voorraad strekt een korte handleiding, betrekking hebben- de op eenvoudige en goedkoope win- tervoedering van vogels, zonder dat voor de toezending kosten in rekening worden gebracht. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche vereenigingtot bescherming van vogels. Dr. A. E. H. Swaen, Voorzitter. J. Drijver, Secretaris. ben de heeren patroons het volgende j schrijven tot hun personeel gericht Bekendmaking aan heeren leden van den R. K. Houtbewerkersbond St. An- tonius van Padua te Utrecht: Aangezien de commissie uit de Patroons in de Mandenindustrie met Uw Hoofdbestuur, dat ons het be staande contract per 1 December j.l. opgezegd heeft, niet tot overeenstem ming kon geraken, geven wij U hier mee kennis, dat na 11 en 12 Dec. a.s. geen werk meer door ons zal worden verschaft, en ome fabrieken gesloten zullen worden. Tevens zullen door ons na voor noemde datums aan voor eigen reke ning en risico werkende leden van Uwen bond geen materialen verkocht worden. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s, Zondag des voorm. 9 30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref Kerk alhier in den Dienst des Woords en der H. Sacramenten voor te gaan Ds. Snoek. De werkman L v. D. alhier had het ongeluk tengevolge van de glad heid te komen vallen, waardoor hij een been brak. Dr. v. d. M achtte over brenging naar het Ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk. De werkman P. B. alhier had het ongeluk van een zolder te vallen, waar door zijn schouder werd ontwricht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. CAPELLE. Wegens vacalurebeurt te Sprang zal Ds. A. Meijers a.s. Zondag maar eenmaal voor de Ned. Herv. ge meente alhier optreden en wel des morgens (ïalf tien. Gedurende de maand November werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd 2290.21 en terugbetaald 1673.03. Het aantal inlagen bedroeg 36, dat dei- terugbetalingen 20. Er werden 67 tele grammen behandeld, waarvan 37 ont vangen en 30 verzonden, terwijl 326 telefoongesprekken gevoerd werden, benevens 5 telefoonoproepberichten. - J.l. Dinsdagavond had in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier ten overstaan van Notaris R. Middel koop onder overgroote belangstelling de veiling plaats van het voormalig Raadhuis te dezer plaatse. Het werd' ingezet door den heer H. P. Mes voor 2200, waarna het bij den daaropvöl- genden toeslag gemijnd werd door den heer J. Hospers, candidaat-notaris al hier, voor de som van 4000. Vele schippers, die met hun ge laden schepen in de haven te dezer plaatse aankomen hebben, naar wij van bevoegde zijde vernemen, bij het binnenkomen last van het zich in de haven bevindende slik, zoodat het meermalen voorkomt, dat zij slechts met groote moeite voor den wal kun nen komen. Dit is wel jammer, aange zien den laatsten tijd in de haven een druk scheepvaart-verkeer heerscht. Wekelijks komen meerdere schepen ter lossing aan. Naar wij vernemen kwam de heer A. Cové uit deze gemeente, na de op voering van „Rose-Marie" te Waalwijk tot de minder aangename ontdekking, dat iemand bij vergissing zijn overjas had medegenomen. In de plaats hier van hing een andere overjas, waarin zich een nummer bevond en wel 63. Tot heden heeft de heer G. nog niets van zijn eigendom vernomen. Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten N1EUWKU1K. Het barak concours in Café van der Geld is thans in vollen gang. Er wordt duchtig gekampt om een der hiervoor beschikbaar gestelde prijzen machtig te worden Het hoogste aantal punten werd tot heden behaald door den heer van Kas- teren uit Vucht. Daar dit echter nog niet veel te noemen is, twijfelen we niet, of menig liefhebber zal hier nog wel boven gaan. Op het postkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand No vember voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3829.12, terugbetaald f 4868 58. Met den bouw van het vereni gingsgebouw is men thans zoover ge vorderd. dat het geheel reeds onder kap is. Vorderen de werkzaamheden zooals tot heden, zal over 14 dagen of 3 weken de opening plaats hebben. HAARSTEEG. N*ar aanleiding van het heerschende conflict in de Manden j industrie in Vlijmen en Haarsteeg, heb- Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid alhier, gaf j.l. Dinsdagavond voor donateurs en honoraire leden en Woensdagavond d.a.v. voor niet-leden in de zaal van den heer H. P. Mes aan de haven zijn eerste winteruitvoering", die in alle opzichten uitstekend ge slaagd mag heeten. De Voorzitter, de heer J. Michaël, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en herin nerde hen er aan, dat het 1 December juist 5 jaar geleden was, dat het mu ziekgezelschap was opgericht, zoodat de vereeniging op dien dag het eerste lustrum viert. Hij bracht dank aan al len, die, zoowel bij de oprichting als bij het 5-jarig bestaan, het korps op de een of andere wijze gesteund hebben, doch in het bijzonder aan den heer A. van Beek te 's-Gravenhage, eertijds kantoorhouder hij 't hulppostkantoor alhier, op wiens initiatief !t gezelschap is opgericht en aan den ijverigen direc teur der vereeniging, den hr. A. Christ, onder wiens bekwame leiding 't korps reeds eenige malen op een concours met schitterend succes uit het strijd perk is getreden. Hierna gaf de Voor zitter voorlezing van een telegram van den heer Adr. van Beek te 's-Hage, waarbij hij de vereeniging geluk- wenscht met het 5-jarig jubileum, het geen met daverend applaus begroet werd. Hierna werd begonnen met de afwerking van het welvoorziene pro gramma, dat een achttal muzieknum mers bevatte waaronder de beide num mers waarmee de vereeniging op het Nationaal Concours te Wijk bij Heus- den dit jaar den eersten prijs en direc- teursprijs heeft behaald, benevens een vijftal komische voordrachten. De ver schillende nummers, zoowel muziek als zang, werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht en het ap plaus na ieder nummer was dan ook welverdiend. Na afloop ging ieder dan ook hoogst voldaan huiswaarts. CAPELLE. Voor de stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap „de Binnenpolder van 's Grevelduin-Capel- le", zal op Vrijdag 11 December 1925, des nam. ten 3 uur bij L. F. van Dongen eene vergadering wobden gehouden. Aan de orde: Verhooging van den omslag van 1.- per H.A. voor Bouw- en Weiland en ƒ0.50 voor Moeras en Water, in ver band met het door Ged. Staten goedge keurde besluit, inzake overgave weg aan de gemeente Sprang-Capello. WASPIK. De tooverlantaarn van den ZeerEerw. Pater De Wit, verrichtte gratis uitstekende diensten. Aardige tafereeltjes uit zijn missiegebied op de Philippijnen werden de schooljeugd vertoond, waardoor het aangename aan het nuttige werd gepaard. Gisteren werd de nieuwe slagers zaak van den heer P. Ruijtenberg ge opend. Een schat van bloemen werd hem geoffreerd. Vele belangstellenden verdrongen zich 's avonds in- en om den electrisch verlichten winkel, die in een bloemenhuis herschapen scheen en wat de keurige inrichting betreft, met de beste stadszaak kan wedijveren. Bij het scherpzetten van zijn paard kreeg de landbouwer J. K. gis teren zoo'n geduchten slag tegen het voorhoofd, dat oogenblikkelijk genees kundige hulp moest worden inge roepen. Naar wij vernemen zal de voor genomen verbouwing van het post kantoor niet doorgaan. Op Zondag 6 Dec. a.s. zal de R. K. Werkliedenvereeniging 'savonds om 6 uur eene algemeene ledenver gadering houden. Door het bestuur der Harmonie, dat in principe besloten heeft in de eerstvolgende zomermaanden een fes tival te houden, worden pogingen aangewend om een feestcomité samen te stellen RAAMSDONKSVEER. Tot Bestuurs leden van de Chr. Jongel. Ver. „Obadja" werden gekozen W. v. d. Elshout, H. v. Dongen, D. v. d Waals, J v. d. Berg, S. Lankhuijzen, A. v. Bracht en M. Kommers. Naar wij vernamen bracht de collecte gehouden bij het bezoek van St. Nicolaas ongeveer f 90 op. Dhr. Verbunt viel van de boot in het Wilhelminakanaal. Gelukkig werd hij door de opvarenden opgepikt. In de Ger. Kerk zal Zondag, zoo wel des voor- als des namiddags leesdienst worden gehoudenin de Veersche Herv. Kerk treedt Ds. Ewoldt om twee uur op en in de Dorpsche Kerk om half tien. I Onze vroegere Dorpsgenoote, de Eerw. Zuster Antonilla, in het Liefde- i gesticht te Schijndel in de wereld Mej. Adr. v. Onzenoort, slaagde voor het examen Aardrijkskunde M O GEERTRUIDENBERG. De inschrij vingen voor het aanbesteden van het café met woonhuis en schuur, voor den heer Mouthaan alhier, gehouden in Ho tel Centraal. Woensdagavond 1.1., wa ren als volgt: A. de Grauw, Waspik 7235. Weterings, Raamsdonksveer 7455. Gebr. du Pont, G'berg 8149. Vermeer, Oosterhout ƒ8160. Lodewikes, Raamsdonksveer 8169. Sierevelt., Hooge-Zwaluwe 8320. v. Beek, Oosterhout 8600. v. Dongen, Raamsdonksveer 8660. Ch. v. d. Ploeg, G'berg 8617.^- Gebrs. Naglé, G'berg 8739. Verduin, R'veer, ƒ9900. Molewijk, R'veer 9985. Gunning Zaterdag 5 Dec. in Hotel Centraal. Onze stadgenoot A. du P. had het ongeluk bij eenige werkzaamheden op de werf der Gebr». Nederhof z'n rech- terpink te verbrijzelen. Dr. Berkesteijn en I)r. Beijnen uit Breda verleenden de eerste hulp. Onze stadgenoot Sell, had het on geluk te vallen. De man werd naar het R.K. Gasthuis overgebracht, alwaar dr. van Dissel uit Breda geneeskundige hulp verleende. In de Geref. Kerk zal Zondag a.s. in beide diensten leesdienst gehouden worden. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondagavond op te treden Ds. de Jong uit Terlieijden. MADE. We vernemen dat tijdens den optocht van St. Nicolaas de collecte gelden niet minder dan ƒ123 hebben bedragen. Als koop 1 werd het huis en tuin van G. van Bragt, gelegen achter het Raadhuis, ingezet op 1000, door A. de Jongh en koop 2 het dubbel woonhuis gelegen in de Dreef, ingezet op 2500, door P. Broeken, beiden alhier. üTeWïah hit zuiqln

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9