[Jsvermaak geeft ruwe huid Ontvangen in de kapel van het Seminarie te Haaren het H. Diaconaat toegediend aanA. P. de Bondt, J. P. van Dinter, C. J. E N. van Dijck, P. W. M. Eijgenraam, P. G. A Hamers, G. L. J. M van Hout, L. Th J. van den Hoven, A. H. van den Hurk, H. Jans, C. Kavelaars, Th. A. der Kinderen, A. P. van de Lok kant, P. H Maas, J. C. van Overbeek, A. J. G Ras, j H. A Ras; P. San ders, M. J. Thomassen en J. A. Ver hoeven de vier Mindere Orden aan A. J. P. Damen en J. O. C. C. OüffMaüssde Tonsuur aan P. A van der Heijden Al deze wijdelingen zijn theoiogangen van voornoemd Seminarie. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helfi December) Nadruk verboden. Wij zijn in den overgang van herfst tot winter, wij. veehouders, bedoel ik. De herfstvoedergewassen zijn of raken op, onze staldieren krijgen meer droog- voeder. Die overgang dient zoo ge leidelijk mogelijk te geschieden, om darmbtoornissen ie voorkomen In den herfst wordt wel eens wat veel van de verschillende voedergewassen ge voederd, ook hebben de beesien dan soms veel te lijden van het natte kou de herfstweer. Gevolg o.m. vuil wor den van den uier, vuil en mestdeeitjes in de melk. Dan wordt heel wat zorg vereischt door den veehouder om de melk behoorlijk te winnen, dat is zin delijk en gezond. Toch is dit noodza kelijk en 't is goed, dat hierop steeds meer toezicht wordt uitgeoefend. Melk boter en kaas zijn uitstekende produc ten, mits de melk afkomstig is van gezonde dieren en goed gewonnen wordt. In den winter valt dit gemak keiijker dan in 'tvoor- en najaar. De darmstoornissen houden dan op en een goede veehouder houdt niet alleen zijn stal schoon, zorgt bovendien niet enkel voor een droge ligging, maar onderhoudt ook zijn beesten zelf zoo als 't behoort De aardappels zijn geoogst en geborgen, maar hoe Hier op dient vooral ook gelet door hen. die last hadden van „onderzeeërs" van ontijdige knolvorming: de planten ko men in het geheel niet of zeer slecht op en spoedig na het poten worden jonge knollen gevormd. Vooral de vroege soorten en speciaal de Schot- sche muis lijden soms sterk aan dit euvel De wijze van bewaring zoo is gebleken heeft hier veel invloed op. Zoo koel mogelijk bewaren, maar toch vorstvrij, kan als eerste middel genoemd worden ter voorkoming van onderzeeërs. Verder heeft het onder zoek uitgemaakt, dat bewaring in het licht de kans op vorming van onder zet ërs vermindert. Daardoor toch wordt het sterk uitloopen der oogen vermin derd en behoeft men niet de spruiten meermalen weg te nemen, dit laatste bevordert de vorming van onderzeeërs. Er dient derhalve gezorgd te worden dat de lichttoetreding zoo groot mo gelijk is. Er is buiten voor den landbouwer nog wel wat te doen. Wij noemen ditmaal: het slechten dermols- hoopen. een nuttig werk. 't Is goed dat de mollen het grasland dat anders licht te dicht zou worden, toeganke lijk houden voor de lucht. Dat wroe ten en maken van ritten en gangen kan in sommige tijden onplezierig en schadelijk zijn maar met dat al blijven de mollen onze vrienden. Waar mollen zijn, huizen ook emelten, veenmollen, engerlingen, ritnaalden, enz. welk on tuig door de mollen wordt verorberd. Enkele jaren geleden voerde men een verdelgingsstrijd tegen de mollen, maar bij vele boeren die door de ervaring wijzer zijn geworden, zijn de diertjes weer in eere gekomen. In den tuin Zie, wat aan onkruid en zieke plan- tendeelen in uw tuin is achtergebleven en vernietig het vooral niet op de mestvaalt. Ook niet de koolwortels met knolvoeten, die eveneens onschadelijk gemaakt moeten worden. Bij los weer kan men bemesten met stal en kunstmest en spitten; de tuin kan in winterbedden worden gelegd. Ook uw frambozenbedden kunt ge reeds behandelen, beter zelfs dan in 't voorjaar, omdat de wortels hoog in den grond zitten en licht worden be schadigd; dus nu ook ondiep spitten en bemesten. Ook nieuwe rijen kunt ge nu aanleggen; 't kan op verschil lende wijzen op pollen of op rijen waadangs een ijzerdraad, waaraan de stengels worden vastgelegd Sommigen leggen ijzerdraad of lat zóó dat de stengels min of meer vlak komen te liggen. Hierover misschien nadermen kan, zoo noodig, de stekken alvast bestellen. Draag zorg voor uw vruchtboomen. Velen willen wel vruch ten zien liefst vele en mooie, maar hebben er vaak geen arbeid of kosten voor over. Zoo klaagde mevrouw H tegen haar tuinman telken jare weer, over haar uitgegroeide wormstekige vruchten. Op haar vraag: „Is daar niets aan te doen antwoordde de tuinman geregeld„Zeker wel, me vrouw" en hij gaf dan zijn meening. Dan liep mevrouw weg zonder be scheid. Tot zij eindelijk den tuinman vrijheid van handelen gaf. Nu kregen de boomen een goede beurtZij wer den doelmatig bemest met stal- en kunstmest, werden flink gesnoeid en afgeborsteld, en er werden rupsen banden omgelegd. Wat zagen de boo men er opgeknapt uit! In 't voorjaar prijkten ze met gezonde bladeren en bloesems, en in den oogsttijd plukte men niet slechts een paar wormste kige half uitgegroeide peren, maar wel een honderdtal mooie, gave vruchten. Huismoeders wilt u weten, hoe ge uw winteraardappelen eenvoudig en lang kunt bewaren, zonder dat ze dus zoo gauw uitspruiten Dr. Schiller beval aanbewaring in een kist, met een voldoend aantal gaten in den bo dem om de lucht toegang te geven de kist plaatsen op baksteenen of turven. Voorts op den flink doorboor- den bodem een laag cokes van pl.m 15 c.M. dikte, en hierop deaardappe len. De cokes mogen niet te fijn zijn, zoo groot als een walnoot. Dr. S., paste deze methode jaren achtereen met succes toe. GEMENGD NIEUWS. Donderdag is op verzoek der directie een inval gedaan in de werk plaatsen der sigarenfabriek „De Huif kar" te Oisterwijk, door drie gemeente veldwachters, 6 marechaussées en een tweetal rechercheurs, meldt de B. Crt. In de afdeeling sigarenfabriek werd ineens geroepen Handen op waarna de arbeiders werden gefouilleerd Eenige Bossche arbeiders werden gesnapt en den volgenden morgen ontslagen. Bij een der chefs, zekeren B., die meer dan 25 jaar op De Huifkar werkzaam is, had een huiszoeking plaats. Hij is later aangehouden en naar Tilburg overgebracht, waar hem een verhoor werd afgenomen. In de Kazernestraat te Oss werd Zaterdagavond om een uur of elf een man gevonden, die ernstig ge wond bleek te zijn In het schoenenmagazijn van de Wed. van Well binnengedragen, was geneeskundige en geestelijke hulp spoedig aanwezig Dr Stoltz verleende de geneeskundige hulp en constateerde dat de man door verschillende mes steken in de buik was getroffen. De weleerwaarde heer kapelaan Bult diende het H. Oliesel toe. De man is overleden. Later werd door de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde een viertal personen aangehouden, met wie getroffene omstreeks 11 uur café Koeken had verlaten. Het parket werd verwacht. Zaterdagmiddag om half een werd in een pand, gelegen aan de Voor straat no. 9 te Kolonie Eggen te Brun^sum, Joseph Marzak, badend in zijn bloed op zijn slaapkamer gevon den. Hij had vreeselijke wonden aan het onderlijf en de beide halsslagaders waren doorgesneden. Even te voren had de man nog in de keuken van dit huis gegeten. Spoedig daarna waren dokter Stof fels en de maréchaussée ter plaatse. Zij vonden op de kamer van het misdrijf een scheermes tegen den muur liggen, dat bebloed was en ge sloten. De maréchaussée arresteerden Urbamiak en nog twee andere Polen, die met den vermoorde bij dezen in pension waren. Gister werd door de justitie van Maastricht een onderzoek ingesteld. Vrijdagavond heeft in een loge ment in de Veerlaan te Rotterdam een vechtpartij plaats gehad tusschen aldaar verblijf houdende Chineesche zeelie den. De zeeman W. S. op wien met een revolver drie schoten zijn gelost is door een dier koge s in den buik getroffen, nadat deze kogel eerst zijn horloge geraakt en vernield had. De man is in het ziekenhuis opgenomen De dader is gevlucht. Uit Urk meldt men Zaterdagavond geraakte een tiental motor visschersvaartuigen voor de kust in het ijs bekneld Spoedig zag men aan wal het ge vaar waarin de visschers verkeerden en onmiddellijk werden maatregelen genomen. De reddingsvereeniging Hulp en Steun bemande een ijsvlet met een tiental visschers, welke over en door het ijs niet zonder levensgevaar ver binding met de visschers trachten te krijgen. Toen deze tot stand gekomen was probeerde men de vaartuigen in de haven te brengen. De lijnen aan die vaartuigen verbonden waren hon derden Meters lang. Slechts drie vaar- tuigen nl. de Urk, de nos. 39, 97 en 77 gelukte het binnen te komen. Een zevental vaartuigen geraakten door ebtij meer en meer tegen het strand. Hun posite is gevaarlijk, doch gevaar, voor menschenlevens is er niet. Het personeel loopt over het ijs naar den wal. Het vreest dat de vaartuigen de de 16 O 115 de nos. 16. 114 69, 164, 119. 75 en 58 verloren zijn. Tevens is men doende een gleuf door het ijs te maken en zal men trachten de vaar tuigen alsnog te redden. Het visschers- vaartuig 69 is reeds lek. Maandagmorgen is de autobus van de firma Van Sambeek. rijdende van Grave via Mill naar Boxmeer, onder de gemeente Escharen bij het uitwijken voor 'n boerekar omgeslagen. De inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af. De autobus werd ernstig gehavend. Een knaapje dat Maandagmorgen voor de school in de Marnixstraat te Amsterdam aan het spelen was geraakte onder een auto. Het ventje werd in een lokaal van den geneeskundigen dienst binnengedragen, waar het spoedig daarop overleed. Het te Maassluis thuis behoo- rende stalen loggerschip „Nelly" Maas sluis 29, van den reeder Karei van der Bent, is vermoedelijk in den stormnacht van 25 op 26 November j 1. met alle opvarenden vergaan Aan boord bevonden zich vijf per sonen, n.l. drie zoons van den reeder, een kleinzoon en een Scheveninger. Te Maassluis neemt men aan, dat de logger in den stormnacht overvaren is door het Britsche stoomschip „Mid land Star". Naar men zich herinnert, heeft de kapitein van dat schip bij aankomst in den Nieuwen Waterweg verklaard een visschersvaartuig overvaren te hebben, waaruit aanvankelijk het ver moeden rees, dat de loodsschoener van Terschelling het bedoelde vaar tuig was. Thans gelooft men te Maas sluis echter, dat het de „Nelly" is, die door het Britsche stoomschip geramd werd. Er heerscht in het stadje groote verslagenheid. Twee stoombooten van Koppe's Scheepsagentuur, die gistermorgen van Amsterdam naar De Lemmer en van Kampen naar Amsterdam zijn vertrok- ken, schijnen op de Zuiderzee in het ijs te zijn blijven steken. De stoomboot die van Amsterdam vertrok, de Fries land werd geescorteerd door de groo te sleepboot Daniël Goedkoop, die een zwaren ijsbreker met zich voerde. Het andere stoomschip is de Kampen, die Zondagmorgen van Kampen naar Am sterdam is vertrokken Men weet nog niet, waar de beide schepen zich bevindenook van de sleepboot Da niël Goedkoop heeft men niets gehoord. Ongerustheid over het lot der schepen en der opvarenden behoeft natuurlijk niet te bestaanzeer waarschijnlijk zijn ze ingevroren. Overwogen wordt, marinevaartuigen uit te zenden om de plaats op te sporen, waar de schepen vastziiten. Tengevolge van den dichten mist is een uitgaand Araerikaansch stoom schip op de Schelde voor Oosterweel in aanvaring gekomen met het even eens uitgaande Engelsche sto< mschip Ashton. De Ashton werd dwarsscheeps getroffen en zonk onmiddellijk. Vier van de opvarende zijn verdronken, onder wie de loods, Piet Schrijvers, uit Vlissingen. De zes overigen zijn door sleepbooten gered en te Antwerpen aangebracht, waar zij in het ziekenhuis zijn opgenomen. Onder de omgekomenen is ook de kapitein. Wolff seint uit Lemgo (Lippe- Detmold) d d. 7 dezer In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het ziekenhuis alhier 7 kinderen van 1 3 jaar gestikt In een kamer naast de slaapzaal werden briketten gestookt. De rook met de giftige gassen drong door de open deur de slaapzaal der kinderen binnen. Europa te zijn. Volgens te Berlijn ont vangen berichten is in Noord Rusland het kwikzilver slechts tot 26° onder vriespunt gedaald. Op de Zugspitze, het hoogste punt van Duitschland, heerscht een koude van 17° en het observatorium van Sonnenblick het hoogste punt van de Oostenrijksche Alpen registreerde een koude van 24°. Ook in Italië is het buitengewoon koud. Te Rome daalde de temperatuur tot 1° onder nul, te Venetië tot 4. te Padua tot 5, te Lugano tot 7 en te Turijn tot 8. In heel Tsjecho-Slowakije heeft het Zaterdag hard gevroren. Te Lucern wees de thermometer 27° C. onder nul, te Eger 23°, te Budweis 20°, te Tabor 19°. Maandagmiddag circa 4 uur had een ernstige aanrijding plaats op den Korvelschen weg te Tilburg nabij het Korvelplein. De auto, bestuurd door een chauffeur van de firma v. H., reed een bakkerswagen van den heer v. L. Besterdstraat, van achteren aan. Door de botsing werd de heer v. L. uit zijn wagen geslingerd, waardoor hij ver moedelijk een schedelbreuk opliep. Bloedend uit oor en mond werd hij naar het R. K. Gasthuis overgebracht. De kap van den bakkerswagen werd een eind weggeslingerd. Door de bot sing keerde de auio zich geheel en kwam tegen de huizen terecht. Een gedeelte van het huis en een poort werden ingereden De auto werd zwaar beschadigd. Ze is later op sleeptouw genomen. Van 'teen en ander werd proces-verbaal opgemaakt. De auto werd voorloopig in beslag genomen. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de 26 jarige predikant Heinrich Hoff mann Zondag in een aanval van godsdienstwaanzin een moordaanslag op zijn vrouw heeft gepleegd, wie hij twee wonden met een scheermes toe bracht. Voordat hulp kon worden ver leend, heeft hij daarop zichzelf de keel afgesneden. De toestand van zijn vrouw is zorgwekkend. Uit Gleiwitz wordt gemeld: Zondagochtend werd in de woning van den los-werkman fosch een vrouw, Sczesny genaamd, dood gevonden. Zij had een schedelbreuk Josch moet Zaterdagnacht met deze vrouw twist hebben gekregen en heeft haar klaar- blijkelijk met een zwaar voorwerp doodgeslagen Het trekt thans de aandacht dat Josch verschillende malen vrouwen in zijn woning heeft opgenomen, van wie er 3 kort achter elkaar in zijn woning gestorven zijn. Hij had hen telkens brandspiritus in den mond gegoten om den indruk te wekken alsof zij door alcoholvergiftiging waren ge storven. De beweegredenen van deze moor den zijn nog onbekend. Een telegram uil Nederland (Colorado) meldt dat wanhopige po gingen in het werk zijn gesteld om de 20 mijnwerkers te redden, die begra ven waren in een tunnel van den aan de Faliviwa toebehoorenden Tungsten- mijn bij Boulder Eenige redders zijn bij de reddingspogingen door rook bedwelmd. Een hunner is overleden. Men maakte gebruik van gasmaskers. Een reddingsbrigade van 100 man is door het graven van een schacht er in geslaagd tot de ongelukkigen door te dringen, zoodat de ingeslotenen thans in veiligheid verkeeren. Te Yazoo (Mississippi) zijn 2 menschen gedood en 25 personen dak loos geworden door een tornado. zeld werd. j Terwijl juffrouw H. L. teMeppel naar de markt was, voorzag het dienst meisje het acht maanden oude kindje in de wieg van een warme kruik. Ongelukkigerwijze ging de stop er van los het kindje werd door het uitstroo- mende water zoo ernstig aan beenen en rug gebrand, dat het des nachts is overleden. Een groote toer auto heeft te Fenny Stratford (graafschap Bucking, ham) den neergelaten slagboom van een overweg stukgerammeid en is door een voorbijkomende trein in elkaar gereden. Zes menschen werden gedood en acht zwaar gewond. BURGERLIJKE STAND. DRUNEN. Over de maand November. Geboren Hendrikus z.v. Mart. F. v. Drunen en Corn. M. v. Helvert. -— Cornelia d v. C v. Spijk en Adr. v. Rooij. Francisca M. d.v. Wilh. van Diem en Theod. Verhoeven. Adriana G. d.v. Joh. Vissers en Cath. v. Loon. Marinus W z.v. Johannes L. de Wit en Caih. A. v. Drunen. Adrianus H. z.v. Hend. J. Spee en Cath. F. Holleman Cornelus A. z.v. Corn. Pulles en Maria Pulles. Gerdina A. d.v. Leendert v. d. Lee en Joh. Brok. Franciscus P. z.v. Petrus Klerkx en Joh. M. v. d. Wiel. Johanna d v. Corn. Aerts en Maria C. v. lersel. Maria Helena d v. Wilhelmus v d. Wiel en Bertha v. Noort. Adriana G d.v. Gerardus F. Wouters en Anna M Hen- driks Johannes P z.v. Theod. F. Muller en jac. J v Wanrooij Overleden: Clazina v. d. Geld 77 jaar, wed v. Lambertus v. Engelen. Leonardus v. d. Ven 32 jaar, echtg.v. Corn. Eekels. Hendrika A. Musters 1 jaar Gerardus v. Helvert 3 jaar. Huwelijken: Thomas v. d Wiel 34 jaar en Joanna v. Boxtel 28 jaar. Nicolaas Merkx 27 jaar enAntoniaM. Hamers 24 jaar. MADE. Geboren Elisabeth Adriana d.v. Bartholomeus v. d. Veeken en Adriana v. Ham. Elisabeth F. d.v. Wouter L. Smits en Christiana A. Broeders. Johannes C. z.v Jo annes v. Oorschot en Helena Ligthart. Overleden Johannes C. v. Bracht 21 jaar. Antonetta üiependaal. Ingezonden Mededeelingen. In den nacht van 4 op 5 Dec 1.1. werd in het Retraitehuis „Loyola" te Vueht geld ontvreemd ten bedrage van f2800. Aan de activiteit der Maté- chausseé te 's Bosch, bijgestaan door de gemeente politie te Vught is het te danken, dat de dief spoedig werd opgespoord De dader genaamd T., wonende te 's Bosch vroeger werk zaam in het Retraitehuis werd te Amsterdam aangehouden, terwijl hij nog in het bezit was van het volle bedrag voormeld. Hij werd gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. In Oost-Duitschland was het Zaterdag aanmerkelijk warmer dan Vrijdag. Te Koningsbergen, waar het kwikzilver Vrijdag tot 16° C onder het vriespunt was gedaald, steeg 't Zaterdag zelfs tot 1° boven nul. In het Duitsche binnenland is er van een verandering van temperatuur niets te bemerken. Hier werd gemiddeld een koude van 10 k 17° geregistreerd. In West-Duitschland varieerde de temperatuur tusschen 16 en 20° onder nul. Een koude-record schijnt Munchen te hebben behaald. Daar was de ther mometer tot 27° onder nul gedaald, bij een barometersiand van 786 mm. Munchen schijnt de koudste stad van Gisteravond is bij de halte ijmui- den Oost door het tijdig ingrijpen van den spoorwegwachter een ernstig on geluk voorkomen. Een autobus, van IJmaiden op Egmond rijdende, is daar hetzij door roekeloosheid, hetzij door de gladheid van den weg door den Noordelijken, gesloten spoorboom ge reden en kwam midden op de rails tot stilstand, juist terwijl de trein na derde. De spoorwegwachter had de tegenwoordigheid van geest den nade renden trein met een roode lantaarn tijdig tot stoppen te brengen, waar door voorkomen werd, dat de volge laden autobus door den trein vermor- SPORT. VOETBALSPORT. Zondag a. s. speelt Quick een Comp.- wedstrijd tegen Vlissingen op het terrein alhier. Er zal al het mogelijke worden gedaan om het terrein in orde te maken, zoodat deze belangrijke ont moeting doorgang zal vinden. A s Zaterdag hopen we breedvoeriger op deze wedstrijd terug te komen. BILJARTEN. Coupe d'elite te Brussel. Dommering verslaat met 400 punten in 19 beurten Luypaerts met 234 p. in 18 beurten. Moons verslaat met 400 p. in 17 beurten Dommering met 328 p. in 17 beurten. Roudil verslaat met 400 p. in 5 beurten van Belle met 124 p. in 5 beurten. Roudil maakt het wereldrecord van het gemiddelde. IJs. De meest populaire sport Ja, dat is ze, de schaatsensport. Dat wasch er de zee niet af. En nu mo gen al die groote voetballers en die tennis-heeren, die athletiekers en die militante zwemmers en zwemsters zich verbeelden, dat hun sport de grootste plaats inneemt in 't hart van de natie, 't is alles mis, Schaatsenrijden, dat is een sport, die intens populair is. Dat is beoefende in steê van bekende sport. Hier geen 22 sportlui en 22000 kijkers, maar hier de sport, beoefend door heel het volk in al zijn lagen gelijk dat heet. Berichten bereiken ons over het openstellen van ijsbanen, overal in den lande. Nergens zal het ijs nog wel heel mooi geweest zijn, daarvoor is er te veel sneeuw gevallen. In de meeste streken kon er van tochten maken nog geen sprake zijn. Dat komt nog. hoopt men, want het genot van het schaatsenrijden culmi neert in het maken van een mooien tocht. De Koninklijke Nederlandsche Schaat- senrijdersbond is dezer dagen al heel actief en zoo mogelijk Iaat hij wed strijden verrijden Jammer, dat de proefwedstrijd in Nijmegen in 't water moest vallen, door gebrek aan zorg vuldige voorbereiding. Hij werd on danks tegenwoordigheid van de beste rijders en veel publiek afgelast. Te Veendam hadden de eerste groote lange afstar.dswedstrijden plaats op slecht ijs, waardoor de slechte tijden van goede rijders verklaard worden.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2