s. Uertegenwoordigster Hel aangewezen adres Misbaarten en Mobiloil Vraagt steeds bovenstaande OLIE voor l)w wagen oi motor. F- Waalwijksebe Sloomdrukkerij lol. Tieten. Mej. M. Mertens Notaris Canters fil Telef. No. 102. Ziet tijdig Uwen voorraad na. Grootste verscheidenheid in soort, letter en prijs. Waalwijk verkoopen en verhuren Na afloop hiervan zullen de prijzen van den Kerstboom verloot worden. Doordat de stuurinrichting niet werkte reed Dr. Houpst nabij het station in een sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto werd met veel moeite door een paard op het droge getrokken en vervolgens huiswaarts vervoerd. In de haven te Drimmelen is in eert dag niet minder dan 4000 pond visch gevangen. Den ien Kerstdag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier voorgaan Ds. Mudde des v.m. 10 uur, terwijl in de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen des v.m. 10 uur Ds. Vinck den dienst zal leiden. Den 2en Kerstdag zal onder leiding van Ds. Mudde Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool worden gehouden. Zondag 27 Dec. zal in de Ned Herv. Kerk alhier des v.m. 10 uur Ds. Mudde, en in de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen des v.m. 10 uur Ds. Vinck voorgaan. DUSSEN. Vrijdagavond brandde de boerderij van A. Stevens tot den grond af. Het vuur greep zeer snel om zich heen en» het gebouw stond a.h w. in eens in volle vlam. De schuur was gedekt met riet en het vuur vond hierin gretig voedsel en deed de vlammen tot zeer groote hoogte oplaaien. Tot zeer ver in den omtrek was de brand zichtbaar en deed de lucht rood kleuren. Hoewel de brand spuiten van Hank en Dussen beide zeer spoedig ter plaatse waren viel aan blusschen niet meer te denken, doch de spuit van Hank werd opge steld bij de tegenover staande boerderij van A. Staal. De krachtige wind woei juist in deze richting en stond deze boerderij doorloopend in een waren vonkenregen, doch deze bleef gelukkig gespaard dank zij het pannendak en het geheel van steen gebouwde huis. De opperbrandmeester, de heer A. v. Honsewijk alsook de andere leden der Hanksche en Dussensche brandweer waren aanwezig, welke met behulp van Rijks- en gemeentepolitie zorgden voor den goeden gang van zaken, wat dan ook ondanks er honderden toeschou wers aanwezig waren zeer ordelijk ging Van den inboedel kon niets gered worden. Den geheelen middag had men nog erwten gedorscht met de dorsch- machine (treemolen) De geheele voor raad haver, tarwe, hooi, de erwten, welke in zakken stonden, dorsch- machine, bietensnijder, rijwiel, verder alle landbouwgereedschap, benevens twee beste varkens, één van circa 300 pond en twee kalveren kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Hoewel hij verzekerd is zal het voor St. nog wel een schadepost beteekenen het huis was eerst 5 k 6 jaar geleden gebouwd. Bij inschrijving is aan W. Bax voerman, alhier gegund het me krijden van Dussen voor de Zuivelfabriek „Altena" te Nieuwendijk. Zekere j. H. alhier kwam met den meelwagen over de Nieuwe Steeg toen hem een auto achterop kwam rijden. H. ging bij den kop van het paard loopen om dan de auto te laten passeeren, doch de auto greep hem bij den schouder en gat hem een duw zoodat hij viel. Het paard bleef ge lukkig stilstaan, anders zou H. de wagen nog over zijn lichaam gekregen hebben. Zijn jas was flink stuk ge scheurd en H. klaagde over pijn in den schouder. De auto reed gewoon door MEEUWEN. Ook hier hebben zich eenige jonge dames beschikbaar gesteld voor de inzameling van gelden voor het aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van haar Zilveren Huwelijksfeest aan te bieden geschenk. Afgegeven worden bons van f 0.25, f 0.50 en f 1.-. Op 2en Kerstdag s'avonds te uur zal door den heer L, dejoodeeen filmavond gegeven worden voor de kinderen in de openbare school alhier Door den Njaikrans „Helpt elkan der" werd ten huize van de Voorzit ster, Mevr. van Buuren-van der Kooijk haar tweede jaarvergadering en feest avond gehouden. Blijkens verslag werden in 1925 ui gereikt 86 stuks kleeren, enz. Hieruit blijkt wel voldoende de nut tige prestatie van deze meisjesver eeniging. Aan het einde van den feestavond bracht een der leden namens allen hartelijk dank aan de Voorzitster voor den velen steunen onvermoeiden ijver en zorg om dit vereenigingsleven zoo nuttig en aangenaam mogelijk temaken Na tallooze stemmingen, doorda steeds weer eenige benoemden voor het ambt bedankten, hebben de heeren J. van Tilburg en P. Bax hunne be noemingen resp. tot diaken en ouder ling in de Ned. Herv. Kerk, aangenomen Onze dorpsgenoot, de heer B van Hoven, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Dussen. Het Kerstfeest voor de kinderen in de Ned. Herv. Kerk zal onder leiding van P. Bax worden gehouden op Maandagavond 28 Dec. a.s. Maandagavond hield in het café Smits alhier Prof. Dr. ae Blieck, Hoog leeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht eene lezing over Mond- en Klauwzeer. Niettegen staande het slechte weer was de be langstelling groot. bpreker begon met aanhaling van een stuk uit de Rotterdamsche Courant waarin het mond- en klauwzeer be handeld wordt, doch waarin wordt gemeend, dat de belangstelling en het vraagstuk van bestrijding zou luwen, doordat geen afdoende bestrijding ge vonden wordt. Spreker meent evenwel, gezien ook de opkomst van dezen avond, dat er nog wel degelijk belang stelling leeft voor deze gewichtige zaak. De vraag is wat kunnen wij doen en wat moeten wij doen voor een doelmatige bestrijding. De wetenschap weet reeds veel van de ziekte, doch nog niet genoeg voor een snelle be strijding. Spreker geeft daarna een over zicht voor wat de ziekte eigenlijk is en welke verschijnselen zich daarbij meest al voordoen. De ziekte heeft dikwijls een zeer verschillend verloop en onder scheidt zich tusschen oude en jonge dieren. Nog geruimen tijd na de ge nezing kan smetstof aan andere dieren overgedragen worden. Deze smetstof dragers hebben n 1. blazen in de klau wen onder het hoorn. De smetstof koml daaruit eerst te voorschijn wan neer dat hoorn afvalt en kan daardoor nog langen tijd, voigens onderzoekin gen tot zelfs een jaar na de genezing oorzaak zijn, dat de smetstof wordt overgebracht. Met de tegenwoordige middelen kan de ziekte niet voorkomen worden, het doel moet daarom zijn de ziekte zoo mild mogelijk te doen verloopen. Dit kan door zorgvuldige behandeling en gebruikmaking van prima mond- en klauwzeer serum. Dit is het eenigste middel om de ziekte te coupeeren. De nspuiting werkt vooral goed bij jonge dieren. Voor de grootere is hetresul taat evenwel niet zoo gunstig ie noe men. Bij gebrek aan serum kan ook bloed genomen worden van genezen dieren. Dit heeft, hoewel in mindere mate, dezelfde eigenschapals het serum. Bloed genomen op den 5en ofóendag zal het beste zijn, na 3 weken neemr de werking af Voor de grootere dieren is een goede werking van het serum helaas nog niet altijd te garandeeren De wetenschap tast daaromtrent nog vrijwel in het duister. Hoewei dus geen directe middelen tot genezing bekend zijn, toch kan men verlichting brengen en wel door een goede ver pleging en behandeling. Bij de ziekte openbaart zich vooral koorts, dus zet daarom het dier op stal en laat het niet in de weide loopen in koude en vocht. Verzorg de blazen met zalf ver strekt door een veearts en laat het dier droog staan en niet in den mest. Zieke dieren hebben evenals zieke menschen een goede verzorging noodig. Door dit alles zal in vele gevallen de ziekte mild verloopen. De resultaten van de geheimmiddelen moeten dan ook voor namelijk in die betere verzorging ge zocht worden, wijl bij aanwending van die middelen iets aan hun verzorging gedaan wordt, terwijl dit anders meest al niet het geval is. Spreker heeft in opdracht van den Minister indertijd van 168 geheim middelen er 32 onderzocht en proef genomen. De overigen wilden het geheim wel verkoopen, doch niet laten onderzoeken. De uitkomsten waren evenwel nihil, of in geen enkel geval beter dan bij gewone behandeling. Deze meestal niet goedkoope middel tjes brengen dus beslist geen uitkomst Wat zal evenwel ter bestrijding van dit voor de veehouders zoo kostbaar kwaad gedaan moeten worden Het uitroeiingssysteem heeft afgedaan af making der dieren kan hier, waaralle perceelen en boerderijen zoo dicht bij elkaar liggen, niet afdoende helpen. Volkomen afzondering helpt zeer- zeker, doch is in de praktijk niet uit voerbaar, De weg in de toekomst kan aUeen zijn lo. meer wetenschappelijk onderzoek om tot volledige bekendheid met de ziekte te komen. 2o. Goed onderricht aan de veehou ders, zoo mogelijk door lezingen en cursussen overal ter plaatse, over doel matige verpleging en verzorging en 3o. Naarstelijke onderzoekingen in het laboratorium en in de praktijk om het dier onvatbaar te maken voor be smetting. Spreker is van oordeel, dat bij voort durende onderzoeking in afzienbaren tijd wel middelen zullen ontdekt wor den voor deze onvatbaarmaking tegen de smetstof. In het maar laten voortzieken van het mond- en klauwzeer liggen groote gevaren. Doordat de smetstof maar steeds weer van het eene dier op het andere overgaat, wordt de ziekte steeds kwaadaardiger. Herinnerd wordt aan de jaren 1919/20, waarin die ziekte zoo kwaadaardig voorkwam en enorm veel schade veroorzaakte. Voor die onderzoekingen is evenwel geld noodig. Daarom zullen de vee houders alwaar het in de eerste plaats een belang voor henzelf betreft, de handen moeten ineenslaan en kracht dadig firjancieelen steun moeten ver- leenen aan dit doel. Daarna gaf de geachte spreker ge- legenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Vervolgens stelde de hoogleeraar zich beschikbaar ons vragen inzake tot besmettelijk verwerpen" te beant woorden, ook hierover werden tal van vragen gesteld, die allen op duidelijke en bevattelijke wijze werden beant woord. De Voorzitter, de heer D. van Buu- ren sloot daarop met een woord van dank aan den spreker, de vergadering. ALMKERK. Zaterdag j.l. ontving deze gemeente het telegrafisch bericht dat Dr. Overbosch in zijn leven ge neesheer dezer Gemeente te Scheve- ningen plotseling was overleden. 2en Kerstdag 's avonds 6 uur zullen de kinderen van de Zondags school, in de Herv. kerk alhier, het Kerstfeest vieren. Met het KERSTFEEST EN NIEUWJAAR Zit men gezellig bij elkaar Doch bij gezellig samenzijn Behooren Sigaren, koek en wijn. En Sigaren, koek en wijn verkoopt HEIN Goedkoop en fijn. Koopt dus deze goede gaven Grootestraat 112 bij de 35792 Haven NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 23 Dec. 1925. Te Leiden slaagde voor het docto raal examen in de rechten Mej. H. Otto alhier. De heer A. J. Bouman is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Waspik. Zaterdagavond was door de Jon- gelings- en de Knapenvereeniging een gemeenschappelijke reciteeravond ge organiseerd in de Prot. Bewaarschool. Zoowel de voordrachten als de samen spraken oogstten onverdeeld bijval en een viertal dilettanten werd door de betrokken Commissie in deze volgorde een prijs toegekend, ii.l. aan de jon gelui: A. de Graag, M. van Beijnen, K. Deurloo, J. Deurloo. Door den kantonrechter alhier werd Vrijdag aan een tweetal personen uit Woudrichem ieder een boete opge legd van 300.voor verkoop van melk van onvoldoende samenstelling. In Concordia werd door het Bo- heemsch viool-trio Cez. Chlebna, een uitvoering gegeven, waarover maar één roep was. Tengevolge van meerde re omstandigheden was, jammer ge noeg voor het drietal, de opkomst ge ring. De mogelijkheid is niet buiten gesloten, dat men medio Februari nog maals in de gelegenheid is van haar zeldzaam spel te genieten. Den 2en Kerstdag wordt in de Ned. Herv. Kerk en in de Gereformeerde het Kerstboomfeest door de Zondagsscho len op de gebruikelijke wijze gevierd. Aanvang om half zes; terwijl de jeugd der Prot. Bewaarschool haar feestje reeds had Woensdagmiddag. Kerkstraat 8, 'sBOSCH. MEDEDEEUNG. Wij maken onze geachte Cliën ten hiermede bekend dat wij vanaf hederi als onzer Firma voor WAALWl|Ken Omstreken hebben aengesteld. Alle bestellingen worden tn den korst mogelijken tijd uitge voerd. 35793 Cnude Q^ncJó/zekLC Opwekkend en verfrisschend Parfumerie Joyzelle, Haarlem. voor Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen te Drunen 35782 zal op Maandag 4 Januari 1926 namiddag 4 uur ter herberge van Godefr. de Bont te Nieuwkuijk Voor de R.K. Kerk van Nieuwkuijk. 1 koop Schaarhout in de Mortel land afkomstig van de Wed. Ant. v. d. Sterren, in huur bij Wed. Mommersteeg. 1 koop Schaarhout achter het eigendom der Erven Th. Pullen land in huur bij Wed.Peijnen- borgh. 2 koopen Schaarhout achter het erf van Joh. Paaijmans, smallen en breeden kant. 1 koop Schaarhout achter het erf van Wed. J. v. d. Geld, over het Hoog, land beteeld door Wed. Leon van Son. 2 koopen Schaarhout op Onse- noort, land in huur bij M. v. d. Sterren. Voor den Arme van Nieuwkuijk. 2 koopen Elzenschaarhout op de Hoef. 3 koopen Elzenschaarhout op de Zwis onder Herpt. Voor de Erven P. J. van Heesbeen. 1 koop Schaarhout langs het spoor bij het kasteel te Drunen, land in huur bij W. van Loon. 1 koop Schaarhout achter het erf van Andr. de Hoog nabij de Hoeven, land beteeld door van de Water en van Baardwijk. Voor Mevr. Wed. P. J. v. d. Broek. 1 koop Eikenschaarhout aan het einde der Kerksteeg, over het Hoog 1 koop Eiken en Elzenschaarhout aldaar breede kant. 1 koop Eiken en Elzenschaarhout aldaar smalle kant. 1 koop Schaarhout in het Laag achter het erf van Hendr. Doremans, land in huur bij Ger. van Son breede kant. Voor de Erven J. v. d Oord. 1 koop Schaarhout op de Donk op land beteeld door Piet Mar.zn. de Laat. 1 koop Schaarhout over 't spoor onder Vlijmen land beteeld door Ant. Pietzn. van Buul Voor de Erven Ant. v d. Dungen. te Vlijmen. Een perceel bouwland in de Mortel groot 22 aren, achter Joh. Adr. Timmermans, in huur geweest bij Ant. Hendr. de Laat. Een perceel bouwland op de Heide groot ongeveer 28 aren, in huur geweest bij Nicolaas Marinuszn. de Laat. Beide perceelen voor 4 jaar. KERKNIEUWS. Missa Diepenbrock, Op Zondag 27 December e. k. en 3 Januari d. a. v zal in de R K Parochie kerk Korvel te Tilburg, ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan der Parochie, tijdens het H. Officie, de uitvoering plaats hebben van de Missa-Diepen- brock. De executanten zijn een tachtigtal zangers uit de verschillende Tilburg sche kerkkoren, met Leo Verschuuren te Tilburg en Vincent Van Bers te Amsterdam als solisten, Willem van Kalmthout als organist en Alphons Vranken als dirigent. Een waardiger vertolking als van dit keurcorps van zangers, solisten, organist en dirigent, kon Diepenbrock te Tilburg niet ten deel vallen. Want deze Mis is gehouden in slrenge mystische kleuren, hier mag geen zweem zijn van profanatie, geen gele genheidskrachten of opera—artisten welke de aandacht op zich concen- treeren doch, zooals de componist zelf zegt: „een instrumentale begeleiding in stemmen aan wier adem geen einde is, van doorloopend gamba-karakter, de zang in het methaphysch timbre van de mannenstemmen, een onzicht- baren dirigenten als solist de anonieme persoonlijkheid van een echt kerk zanger". Waar deze samenstelling door de Tilburgsche Diepenbrock-zangers zoo getrouw mogelijk weergegeven wordt, kan met deze pieuze vertolking der Missa Diepenbrock hooge kunst te hooren worden gebracht. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Alle soorten OLIËN EN VETTEN van bovengenoemd fabrikaat steeds voorradig. 35537 Aanbevelend, Laat ten SPOEDIGSTE Uw NIEUWJAARSWENSCH in dit Blad bezorgen. WSfSt GEDEPONEERD HANDELSMERK Raadpleeg onze aanbeoellngflv'

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 11