IE ECHO IU IET ZIIOEN ATTENTIES Quick I - Philips 1 J^10?^Vrijda^25 December 1925. VIERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 December 1925. Ons blad verschijnt de a.s. week inplaats van Woensdag en Vrijdag, DONDERDAG en VRIJDAG. Vrijdag komt het Nieuwjaars blad met Almanak. Abusievelijk staat gemeldDit nummer bestaat uit drie bladen. Dit moet zijn VIER bladen. Dr. Willem Royaards. Terwijl we ons Maandagavond door den gestaag neervallenden regen over de nat-blinkende straat naar Musis" heenspoedden, terwijl een ware storm wind langs de huizen gierde, vreesden we zeer dat dit bar-slechte weer aan het bezoek veel atbreuk zou doen. We werden echter bij het binnen treden der geheel bezette zaal spoedig gerustgesteldwe zagen behalve de bekende gezichten der trouwe be zoekers ook een menigte nieuwe, waar onder zeer velen van elders, die dus het noodweer en de doorweekte wegen ten spijt naar Waalwijk waren gekomen om van dezen zeldzamen kunstavond te genieten. Want het luisteren naar Royaards' heerlijke, onberispelijke voordracht is een onafgebroken genieten, de taal macht en taalpracht die deze woord kunstenaar ons toont, wekken onze hoogste bewondering. Laten wij vooraf vermelden dat Dr. Royaards «voor ons optrad als voordrachtkunstenaar, als declamator dus en niet als acteur. Dit moge men wel bedenken bij de beoordeeling bijvoorbeeld van zijn eerste nummer „Havelaar's toespraak tot de hoofden van Lebak", waarbij velen misschien meer actie, meer vuur, meer climax hadden verwacht. Royaards' kunst spreekt echter vooral uit de groote soberheid in zijn optreden, wat juist zoo'n diepen indruk maakthij staat niet druk te gesticuleeren, een enkel hand-of hoofdgebaar is hem voldoende, terwijl alle verdere aandoeningen zich afspiegelen op zijn gelaat en in zijn stem die nu eens lieflijk, biddend of smeekend kan zijn en even later weer hatend, toornig of galmend als een bronzen luidklok, zooals wij hem aan het slot hoorden bij het machtige „Klokke Roelant" van den Vlaamschen dichter Albrecht Rodenbach. En hoe schoon kwamen al die vormgevende elementen van zijn zuiver beheerschte stem tot uiting in de treffende vertelling van„Saidja en Adinda" uit den bekenden Max Have- laar van Multatuli. Hoe toonde Royaards zich hier een waar kunste naar ook op het gebied van de zoo moeilijke vertelkunst. Dat was het .natuurlijke vertellen, hij scheen zich met zijn gehoor te onderhouden en toch werd geen enkel woord, zelfs geen enkele letter veronachtzaamd, alles kreeg het juiste accent, alles was diep doorvoeld, maar geen zweem van overdrijving- Meer dan welke andere kunstuiting ook eischt de voordrachtkunst van zijne beoefenaren een groote begaafdheid op velerlei gebied, vandaar dat goede declamators in den lande zoo zeld zaam zijn. Dr. Royaards bewees deze veelzijdige talenten te bezitten, toen hij door het voordragen van verzen onzer beroemde vaderlandsche dichters ons mede liet genieten van de schoon heid die zijn kunstenaarsziel in die gedichten proefde. Want het is juist de roeping van den waren voordracht kunstenaar om met datgene wat hem stof voor zijne voordracht gaf, dat dus hem door schoonheid ontroerde, ook zijn gehoor "te ontroeren, om het te doen strekken tot veredeling, verheffing en verdieping van den kunstsmaak. Dr. Royaards droeg verzen voor van den te vroeg ontslapen dichter van den laatsten tijd Adama van Scheltema, van wien hij een groot vereerder bleek te zijn. Verder van de middeleeuwsche dichters Vondel, Huygens, Hooft, Brederode, enz. Vermelding verdienen bijzonder het bekende „Scheepspraet* van Huygens, „Princenlied" van Vondel, „Kluchtigh bóeren-geselschap" van Brederode en het hiervoor reeds aangehaalde „Klokke Roelant" van Rodenbach, waarbij zijn groote talenten als voordrachtkunste naar ieders bewondering afdwongen. Wat de dichter met zooveel kunst smaak aan rythme, klankleur, enz. in zijn gedichten heeft weten te leggen, dat weet Dr. Royaards door de kracht van zijn woord ons op de juiste wijze te vertolken. Hij heeft ons de daarin verborgen schoonheden doen zien, begrijpen en genieten, welke anders zoo licht ook bij aandachtige lezing verloren gaan. In velerlei opzicht mogen we het dus een zeer genotvolle en leerzame avond noemen, een succes voor Dr. Royaards, maar niet minder voor het comité dat dergelijke schoone avonden hier organiseert. L.l. Maandag werd te Tilburg i eene algemeene spoedeischende ver- j gadering gehouden van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten, ter zake de reorganisatie. De voorstellen der reorganisatie commissie inzake statu ten, reglement, collectief contract, arbi trage-reglement werden door de ver gadering aangenomen. Omtrent den Kindertoeslag bestond, zooals trouwens reeds lang. geen een stemmigheid. Een gedeelte wil dit door de patroons aan eigen arbeiders, anderen door middel van een fonds laten uitbetalen. Het laatste geschiedt thans, maar anderen willen om zuinig- en billijkheidsredenen daarvan afstappen. De reorganisatie commissie stond hier voor een moeilijk dilemma, en stelde ten slotte voor dat de fa brikanten zelf zouden uitbetalen, maar dat het ook mogelijk was door een groep fabrikanten onderling een fonds op te richten Men hoopte hiermede de gewenschte eenstemmigheid te bereiken en ook de voórteekenen hiervoor waren gunstig. Op de vergadering verklaarde een der leden uit Loonopzand zich perti nent tegen 't voorstel en dreigde met ontslag. Daartegenover kwam een brief van een fabrikant uit Waalwijk ter tafel, die 't zelfde beoogde, als het algemeen fonds bleef gehandhaafd. Het voorstel der reorganfsatie com missie werd niettemin met groote meer derheid aangenomen. Eerstbedoelde verliet daarop de ver- gadering, gevolgd door de leden der afdeeling Kaatsheuvel. Weldra zal over deze aangelegen heid en nog verschillende andere zaken eene nieuwe algemeene verga dering worden gehouden. voor een aanvullende subsidie voor de Handelsavondschool hebben gestemd een woord van dank gebracht. Daarna sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. De dienst op hel Postkantoor is gedurende de komende Zondagen als volgt: le Kerstdag, dienst als Zondags. Be steldienst heeft dus niet plaats. Alleen is het kantoor geopend van 8— 9 v.m. en van 1—2 uur n.m. '2e Kerstdag is het kantoor geopend van des v.m. van 8—9 uur en 'smiddags 13 uur, voor alle diensten be- van halve voor Giro, Spaar- en Rijksverz. Bank. Voor de telefoon alleen van 8—9 v.m. en van 12 n.m. Ongeveer half tien heeft een bestel dienst plaats waarmede alles zal be steld worden, ook postpakketten. Verzending van stukken heeft dien dag plaats met de trein die 10,13 rich ting 's-Bosch vertrekt. Zondag gewoon als des Zondags. Naar wij vernemen wordt hel postkantoor Waspik omgezet in een hulppostkantoor. Daardoor zal dit en de kantoren voor Capelle en Vrijhoeve- Capelle voortaan onder het postkan toor alhier ressorteeren. L. S. Schenk even Uw aandacht aan wat op pagina 4 v. h. 3e blad gezegd wordt over opgekomen publiek herhaaldelijk doen schudden van het lachen. De muziek die tusschen de nummers door werd gegeven, was zeer goed verzorgd en bleek dan ook bij de heeren C. Trinibach, Th. Löwenthal en J. de Grauw in uitstekende handen te zijn. Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het a. voerwerk voor den dienst der openbare werken en van den reinigings dienst b. het voerw rk voor de Gemeente Licht- en Waterleidingbedrijven werd ingeschreven als volgt: J. de Kort en J. v. d Velden f5 40 per dag. overwerk 60 ct. per uur. Wed E. de Haan f5 en f 1. per uur voor overwerk A Coppens f5 04 en f 0.59 per uur voor overwerk. Max Govaerts 2800 ton steenkolen naar de gas fabriek f0 75 per 100 K G. 13500 K G koolteer naar schip of spoor 5 ct. per 100 K.G. 6000 K.G. zwavelzure ammoniak a 5 ct. per 100 K G. 3500 H L cokes bestellen 6 ct. per H L. 4000 H.L. cokes of gruis naar de watertoren vervoeren 6 ct. per H.L Overige vrachten 6 ct. per 100 K.G. A. Appels en W. v. Helvoirt: Kolen vanaf de Haven of spoor naar de gasfabriek vervoeren 84 ct per ton Kolen van de Haven naar de Water toren vervoeren f 1 04 per ton. Kolen lossen in de loods 50 ct. per ton en uit de loods naar de gasfabriek 64 ct. per ton. Cokes bestellen 7'/2 ct. per H L. 50-40-35-30 ct per Zi pond Groote Voetbalwedstrijd 2en Kerstdag, terrein Qutck. Aanvang 2'/2 uur. De heer Charles R. M. Ficq een zeer bekende figuur in de looiers- en handelswereld en thans herstellende van een ernstige ziekte, herdacht 11. •Dinsdag zijn tachtigsten verjaardag. Maandagavond had in de achter zaal van het hotel Verwiel eene alge meene vergadering plaats van R.K. Middenstanders om tot definitieve op richting van een vereeniging te komen. Ongeveer half negen opende de heer P. Verwiel de bijeenkomst, heette de leden welkom en sprak den wensch uit dat men een flinke organisatie zou krijgen. Vervolgens werd tot behandeling van het Huishoudelijk Reglement over gegaan. Na een geanimeerde bespreking werd dit vastgesteld en besloten om het be stuur uit 7 personen te doen bestaan. De WelEerw. heer Martens dankt de Comité leden voor de vele moeiten die ze zich gegeven hebben om tot oprichting van deze vereeniging te komen en durft hopen dat de stem ming zoo zal zijn dat uit alle deelen der gemeente personen in het bestuur zitting zullen nemen. De heer Verwiel brengt dank aan den WelEerw. heer Martens, die steeds de spil is geweest waarom alles draaide en tegen geen moeiten en werkzaam heden heeft opgezien om dit resultaat te bereiken. Nu de vereeniging er is, hoopt hij dat er een groote kracht van zal uit gaan, te dikwijls toch heeft de Mid denstand moeten berusten in zaken die hem tot groot nadeel zijn, te veel heeft men zich moeten laten wel gevallen alleen uit gemis van een organisatie en om daaraan een einde ti krijgen hoopt hij dat de vereeniging eene krachtige hulp voor den Midden stander zal worden. Na talloos vele stemmingen worden tot bestuursleden gekozen de heeren P. Verwiel, H. Aarts, J. Verkade, F. van Wees. W. de Graaff, W. v. Heesch en J. de Leijer. Ingevolge het reglement zullen de gekozenen de bestuursfuncties ver- deelen. De heer Verwiel dankt de vergade ring voor het in hem gestelde ver trouwen en stelt voor om spoedig weer een vergadering te beleggen. Door verschillende leden werd ge protesteerd tegen de houding die het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft aangenomen inzake de gehouden ver loting n.l. door hier ter plaatse geen enkele prijs te koopen alhoewel onder een advertentie was vermeld dat win keliers van Waalwijk die in aanmer king wenschten te komen voor leve rantie van prijzen schriftelijk offerte moesten maken. Verschillenden hebben dit gedaan en hebben daarop niets meer vernomen, wat velen niet anders konden noemen dan misleiding of z.g. boerenbedrog. De houding die het bestuur van het Groene Kruis ten opzichte van de winkeliers bij een vroeger plaats ge had hebbende verloting heeft aange nomen was sympathieker en had, zoo zei men, het bestuur van het Wit-Gele Kruis wel als voorbeeld mogen dienen. Opgemerkt werd dat de mogelijk heid bestaat dat men na de trekking tot aanschaffing van de prijzen zal over gaan, 't geen echter zeer onwaar schijnlijk werd geacht. Aan het slot van de vergadering werd aan de leden van den raad die Op het bureau van de Kamer van Koophandel, gevestigd ten Raad- huize alhier, Kamer 110. 3 ligt voor be langstellenden ter inzage een algemeen Adresboek van Nederland voor Han del, industrie en nijverheid van de uit gevers Rudolf Mosse te Amsterdam en een Bedrijfsregister van Nederland, uitgegeven door de Uitg. Mij De Vlijt te Arnhem. Bij de gisteren in het Hotel Ver wiel gehouden aanbesteding voor het bouwen van een vrij staand Woonhuis met terrein afscheidingen etc. voor rekening van den heer H. Minke, al hier werd ingeschreven als volgt: Broumels, Vuchl 23000 H. Maas 20900 Fa. Wed. A. Aarts en Zn., 20730 E. Maas ƒ20572 C. Timmermans, Sprang 20418 Gebr. v. Alphen Oosterhout 18980 Gunning 14 dagen in beraad gehou den. Hare traditie getrouw, zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging Hallelujah Zaterdag 26 dezer (2en Kerstdag) in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te v.m. Besoyen 's avonds, ten 6 uur een groote Kerstuitvoering geven. Uitgevoerd zulen worden twee groo te Kerst-cantaten, een van F. Pijlman en een van Anna Lambrechts-Vos, be nevens het groote werk van J. E. Scho- ritz, Ode aan God. Waar zulke bekende mooie werken uitgevoerd worden, twijfelen wij er niet aan of velen zullen dien dag opgaan naar het kerkgebouw. -- A.s. Zaterdag 2en Kerstdag orga niseert de Sociëteit T.A.V. een groot bal in de zaal Musis Sacrum met mede werking van volledig Jasz-Band muziek van het Ensemble van den Akker. Naar wij vernemen zal de zaal wederom aardig worden versierd, terwijl tevens nog voor een extra illuminatie zal worden zorg gedragen. Het belooft dan ook wederom een echte „T.A V.-bal" avond te worden en twijfelen wij niet of de danslief hebbers zullen wederom volop kunnen genieten. De uitslag der verloting der Pluimvee-vereeniging te Waalwijk 1.1. Zaterdag gehouden in 't clublokaal van den heer Holzer Passier, is ais volgt No. 233 Gramaphoon. Vermoedelijk gevallen in Harderwijk. No. 1430 Pendule met candelabres, op onverkocht lot. No. 1465 Etui met 12 zilveren thee lepels, in Kaatsheuvel. No. 318 Dames-armbandhorloge, in Almelo. No 917Heerenhorloge, in Waalwijk. In de daaropvolgende vergadering werden verschillende huishoudelijke zaken besproken. O.m. werden de leden aangemoedigd deel te nemen aan de a s. Tentoonstelling te Kaats heuvel. zij krijgen 10 pCt. korting op het inleggeld in de verschillende af- deelingen. -- Op Oudejaarsavond houdt de de loterijvereeniging „Fortuna" haar jaarvergadering met diner voor de leden in 't café B. Kamp Leemans, Winter dijk. Het groote soirée amusante Maandagavond door het duo Van Engelen—Didden in de nieuwe zaal van den heer A. van Berkel gegeven, is in alle opzichten schitterend ge slaagd. Het aardige zaaltje, biedt door de mooie meubileering en de artistieke wandbekleeding op zichzelf reeds een gezellig zitje. Doch ook de artisten, de beide be kende Waalwijksche komieken, waren bijzonder goed en hebben het talrijk Gruis naar de Watertoren vervoeren 8 ct per H L. C Pot: Kolen van' de Haven naar de gas fabriek vervoeren 79 ct. per ton. lossen in de loods 55 ct. en van de loods naar de gasfabriek 60 ct. per ton. Gruis van de gasfabriek naar de Watertoren 8 ct per H.L. Cokes bestellen 8 ct. per H.L. Teer vervoeren 5 ct. per 100 KG. Andere vrachten 7 ct. per 100 K.G. Het werk Is gegund aan den heer M. Govaerts en Wed. E. de Haan. Jurgens Margarine-fabrieken, die hun reclame altijd uitstekend verzor gen, hebben nu hun afnemers een maand ka lender toegezonden die in alle opzichten een kunstproduct mag wor den genoemd. De bladen zijn versierd met een kunstgravure in 5 kleuren uitgevoerd, voorstellende vogels geschilderd dooi de bekenden natuur- en vogelschilder Ant. Jakma. Aangezien de aangebrachte reclame zeer klein en zoo aangebracht is dat de kunstplaten niet worden ontsierd, zullen velen er prijs op stellen een ka lender in hun salon of huiskamer te kunnen ophangen. Wij ontvingen van de stoom ververij en chemische wasscherij „de Regenboog" Tilburg, agentschap te Waalwijk, firma A. de Bree Brans, Stationstraat 4, een smakelijk, aardig maandkaiendertje. Het schild bevat een mooie reproductie van Pieter de Hoogh, in 4 kleurendruk, terwijl de maand blaadjes met reclames zijn gevuld; de achterzijde geelt een prijscourant voor 1926. Verleden Zaterdag werd te Breda een vergadering gehouden van Ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noord Brabant, op initiatief van Oosterhout Vooruit. Het doel was te komen tot een Prov. Bond. 6 vereenigingen waren tegen woordig, terwijl twee bericht van ver hindering hadden gegeven. Besloten werd tot oprichting van een studie commissie, die een rapport zal indienen binnen bepaalden tijd, of een oprichting van een provincialen bond mogelijk is. Mocht een provin ciale bond niet tot stand kunnen ko men, dan zal de oprichting van een gewestelijken bond worden onderzocht. Gekozen werden een afgevaardigde van 's-Bosch, Tilburg, Breda, Bergen- op Zoom en Oosterhout. Deze com missie zal 1 Febr. haar rapport moe ten indienen. De eerste vergadering der commis sie weid bepaald op Zaterdag 9 jan., te 's Bosch. De minister van Justitie brengt ter kennis en waarschuwt, dat volgens bericht van den Nederlandschen gezant te Madrid zich weder gevallen hebben voorgedaan, waarbij vanuit Spanje po gingen tot oplichting van Nederiand- sche onderdanen gedaan zijn door het schrijven van brieven met bedriegelijke voorstellingen door z.g. Spaansche schatgravers. Ditmaal wordt aan de geadresseerden medegedeeld, dat een familielid in Spanje overleden is. wiens vrij belangrijke erfenis beschikbaar komt, voor de afwikkeling van eenige formaliteiten is echter nog een klein bedrag benoodigd hetgeen men wan neer men den eersten brief beantwoord heeft in een nader schrijven verzocht wordt over te maken. Gevallen zijn bekend uit de gemeente Baexum en Beetgummermolen, terwijl de schatgravers ook een deel van Gelderland tot hun arbeidsveld gekozen hebben. De Commissaris van Politie, af deeling D. te 's Gravenhage waar schuwt tegen het aangaan van relaties met de Naamlooze Vennootschap „Pallantis" Anna van Hannoverstraat 30 of Koningin Sophiestraat 12, aldaat- Genoemde onderneming ontbiedt sc- licitanten naar betrekkingen op briel- papier, waarop o.a. een groot fabrieks gebouw voorkomt, hetwelk echter slechts in de verbeelding van de leiders der vennootschap bestaat Van de sol licitanten wordt verlangd het nemen van f 1000 tot 15000 aandeelen, hoe wel het geheele gestorte kapitaal vol gens eigen opgave in het Handelsre gister, slechts 15000 bedraagt. In de zaak zijn betrokken de bekende E D. de Munck en J.F. v. d Boomen, tegen wie reeds herhaaldelijk is ge waarschuwd. Hoe goedkoop men zelf kan bak ken, bewijst een reeks van uitgezochte recepten die in ons Blad seriesgewijze opgenomen zullen worden. Wij bieden onze lezeressen, naar wij hopen, een welkome afleiding in het probeeien van deze recepten. Taarten zijn steeds een voedzame, heerlijke lekkernij, welke door oud en jong, vooral bij feestelijke gelegenheden, wordt ge waardeerd, destemeer, indien het eigen gebakken taarten betreft. Het gelukken wordt door het welbekende bakpoeder van Dr. Oetker, „Backin". gegaran deerd. Men knippe de recepten uit en be ware ze 1 Provinciale Staten van Noord-Brabant. Oprichting waterschap Het Noorder- afwateringskanaal Ged. Staten hebben aan Prov. Staten het volgende schrijven gericht: In Uwe Vergadering van 9 juli 1925 werd naar ons College gerenvoyeerd het in bijlage Nr. 6 van de gedrukte stukken der Zomerzitting 1925 aan geboden voorstel tot oprichting van het waterschap „Het Noorderatwate- ringskanaal" met het verzoek de Bij zondere Commissie voor de Water schappen uit te noodigen zich te ver gewissen van de gezindheid der streek nopens de al of niet wenschelijkheid van oprichting van dat waterschap. Die Commissie heeft zich blijkens haar onder dagteekening van 5 Decem ber 1925 aan ons College uitgebracht rapport van hare taak gekweten door in een 4-tal gemeenten na voorafgainde bekendmaking aan alle stemgerechtigde ingelanden der waterschappen, zoo mede aan alle eigenaren van buiten waterschapsverband gelegen gronden, welke belang hebben bij de peilstanden op het Noorderafwateringskanaal, ge legenheid te geven zich tegenover haar uit te spreken over de al of niet nood zakelijkheid van de oprichting van bedoeld waterschap. Nadat aan de stemgerechtigde in gelanden van elk der belanghebbende waterschappen en aan de overige grondeigenaren afzonderlijk gelegen heid was geboden hun standpunt uit een te zetten en hunne stem vóór of tegen de oprichting van het nieuwe verband te motiveeren, zijn door de Commissie van de gehouden bespre kingen notulen opgemaakt, welke mede het resultaat van de plaats gehad hebbende stèmmingen vermelden. Die notulen vindt Uwe Vergadering hier achter afgedrukt. De Bijzondere Commissie voor de Waterschappen heeft in voorzegd rap port beknopt het standpunt der voor- en tegenstanders gerelateerd en het oordeel en de conclusiën meegedeeld, waartoe de gehouden besprekingen haar hebben gebracht. Zij komt daarin tot het eindvoorstel Uwe Vergadering te raden het aan geboden ontwerp ongewijzigd vast te stellen. Tot dit voorstel is zij gekomen niettegenstaande het resultaat der plaats gehad hebbende stemmingen niet heeft uitgewezen, dat de meerderheid van de uitgebrachte stemmen daarbij aan hare zijde stond. Wij verliezen geenszins uit het oog, dat het oprichten van een waterschap tegen het gevoelen eener meerderheid van tegenstanders tot het resultaat kan leiden^ dat het waterschap werkeloos blijft. Naar onze meening zal zulks echter alleen dan het geval zijn wanneer het verzet dier meerderheid absoluut ge fundeerd is. Indien zij echter, zooals in het voorliggend geval, in.gebreke moet blijven, aan te toonen, dat hare tegenkanting inderdaad is gerechtvaar digd, dan zoude Uwe Vergadering onzes inziens in hare taak en haren plicht tekort schieten, wanneer zij.voor dusdanige meerderheid uit den weg ging en daarmede verhinderde tot stand te brengen datgene, wat door de Bij zondere Commissie voor de Water schappen, door den provincialen Water staat en door zeer velen zij 't dan momenteel nog de minderheid in de betrokken streek in het algemeen gewenscht wordt. De besprekingen hebben onmisken baar aangetoond, hoezeer de waterstaat kundige toestand der streek te wen- schen overlaat en hoe groote behoefte

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 13