Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen jonge vrouw. i f FEÜLLETON Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak NUMMER 103 DONDERDAG 31 DECEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAV*: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. S8. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRU1DENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 18 Dec. des middags ten 2 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer Bianchi. Ongeveer kwart over twee uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Jansen en Segeren. De notulen'der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Brief van Ged. Staten betreffende de Gemeente- en Bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1924. De Voorzitter zegt dat door Ged. Staten enkele aanmerkingen van ad ministratieven aard zijn gemaakt en toelichtingen gevraagd Wordt ter beantwoording in handen van Burg. en Weth. gesteld. 2. Voorstel tot wijziging van de huur der huizen wijk D. no. 29 v. en 29 w. Voorzitter. In een vorige vergadering is gesproken om de huur van het leegstaand huis, de erfenis van de Bossche Bouwmaatschappij, te ver lagen omdat, zoo werd gezegd, dat kleiner was dan de andere. Wij heb ben een en ander eens onderzocht, maar ons is gebleken dat die woning niet kleiner is. Men heeft er tweeërlei woningen staan waarvan de eene soort f 8 en de andere f8 50 huur doen Burg. en Weth zijn tot de conclusie gekomen dat het billijk zou zijn om de huur van die twee huizen te ver lagen en te brengen op t 7.—per week, niet omdat ze kleiner zijn dan de andere, want zooals gezegd is dat niet zoo, maar om de ligging. Deze twee huizen zijn niet zoo mooi gelegen, niet zoo gerieflijk, alsook omdat de tuintjes kleiner zijn. Zooals de heeren weten zijn het de huizen waarvan het êen is gelegen tegenover den opzichter en het andere tegenover de Wed. v. d. Pluljm. Aan Ged. Staten zullen we vragen of die het besluit tot verlaging kunnen goedkeuren en dan zullen we maar hopen dat ze spoedig verhuurd worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. 3 Voorstel om lid te worden van de vereeniging van huiseigenaren. Voorzitter. Zooals de heeren bekend is, bestaat hier een Ko». Erkende Vereeniging van Huiseigenaren, wier statuten zijn goedgekeurd Zoo zoetjes aan zijn we hier ook in het bezit ge komen van verschillende huizen en het huisjesmelker spelen begint mij en ook de wethouders, om het zoo maar eens uit te drukken, leelijk de keel uit te hangen. Sassen. Dat kan ik me voorstellen. Voorzitter. De voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn, dat men zorgt dat de huur op regelmatige wijze wordt geïnd. Wij stellen niet voor als lid tot de vereeniging toe te treden omdat we daarvan veel last hebben, integendeel, gelukkig blijft dit maar beperkt tot een enkel geval maar er zijn nog andere voordeelen aan verbonden. Zoo worden, wanneer men een heel slechte betaler heeft, door den Bond alle mogelijke maatregelen genomen om zoo iemand uit het huis te zetten en zoo zijn er meer voordeelen aan verbonden. Er zijn ook verplichtingen aan verbonden. Zoo moeten de men- schen b.v. 14 dagen van te voren de huur opzeegen Die dit elders niet gedaan hebben, mogen we niet als huurder aannemen. Om als lid te worden toegelaten moet men een entreegeld van f 2.50 per woning betalen en voor het lid maatschap 25 of 50 ct. per woning. De Kroon. 25 cent. Voorzitter. Nu kunnen we niet zeggen we schrijven maar voor eenige woningen in, want dan zouden alleen de slecht bewoonde huizen maar ingeschreven worden en de andere niet. Echter zullen wij trachten dat we dat eene huis vrij krijgen. We zullen dan moeten betalen f 42.50 entreegeld en f9.25 contributie Het is niet de bedoeling dat wij het de menschen aanstonds lastig zullen maken, .alleen als het te erg wordt kunnen we laten ingrijpen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Benoeming van een lid van de Commissie van plaatselijk school toezicht, ter vervanging van den heer M. Lucas. Aanbevolen de heeren C. C. H. Boon en A. B. C van Dongen. De Voorzitter deelt mede dat de heer Lucas ophoudt zitting te nemen omdat hij geen kinderen meer heeft die de openbaar school bezoeken. De heer Boon wordt daarna met algemeene stemmen benoemd. 5. Voorstel tot het rooien van boomen. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is om alvast aan te vragen dat men de zieke boomen kan laten rooien om zoo den verkoop te kunnen regelen. Alleen die dcod en ernstig ziek zijn zullen worden verkocht. De boomen zijn gemerkt en nu zullen wij eens zien of ze zich herstellen. Op den Stationsweg zullen er vermoe delijk 21 boomen uit moeten en op den weg naar Statendam 15. Op het Bolwerk zijn er ook nog waar de top van af is gewaaid en aan de Kat staat een boom vlak bij een paal van het licht, zoodat zomers het licht daardoor wordt belemmerd. Snoeien helpt niet voldoende. We zullen vragen 40 a 45 boomen te mogen rooien, dan hebben we eenige vrijheid en zijn niet aan een boom gebonden zooals een vorig jaar. 113) DERDE DEEL. Meijers. In het straatje bij het Station staat er ook nog een. Voorzitter. Die stond het bouwen van het Café Jansen in den weg. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 6. Verzoek grondaankoop van J. Klerckx en A J. Du Pont. Voorzitter. Van Klerckx is het ver zoek ingekomen een perceeltje grond te kunnen koopen breed 2 M. en lang 9 M Het iS Klerckx maar te doen om een uitweg te hebben. De bedoeling is een stukje van dien grond gelegen achter den heer Sassen. Nu heeft hij heelemaal geen uitweg meer Het spijt me dat Klerckx dit ver zoek moet doen, want het is een gevolg van een minder welwillende houding van zijn buurman Storman De bedoeling heeft altijd voorgezeten dat Klerckx bij Storman een uitweg zou hebben in ruil waarvoor Storman zijn riool bij Klerckx kon leggen, maar doordat hij een groote heining daar heeft laten aanbrengen, is alle verkeer voor Klerckx verbroken Het is thans moeilijk voor Burg. en Weth. om een beslissing te nemen omdat ze in onderhandeling zijn over dien grond met de Directie van de Tar.kfabriek. Daarom stel ik voor het verzoek aan te houden tot een vol- gende vergadering. Getracht zal wel worden dat Klerckx alsnog een uit weg krijgt. De heer Sassen kan bevestigen wat door den Voorzitter is gezegd. Door de heeren Van Kalker. Heesters en hem is overeen gekomen om aan Klerckx uitweg te verleenen. De heer S'orman vertoefde destijds in Den Haag en deze schreef hem toen in dit geval maar te handelen zooals hij dacht dat het goed was. Bij de be sprekingen is daar later nooit aan getornd en daarom hoop hij dat hij nog wel zal toegeven. Wordt besloten het verzoek aan te houden. Schrijven van den heer Dupont Voorzitter. Dupont wil het naast zijn timmerwerkplaats gelegen terrein coopen, groot 84 M2 breed 4 M en ang 21 M. Verkoopen kunnen wij het direct niet omdat wij het nog in erfpacht hebben. Burg. en Weth. stellen voor Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker s Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. hem het recht tot koop te geven. De bedoeling van Dupont is om daar voorloopig niet te bQuwenhij wil het alleen hebben om het te ge bruiken voor cementwerken. Wij stellen voor dat hij het dan binnen een jaar behoorlijk langs den weg met een steenen muurtje moet afmaken onder goedkeuring van Burg. en Weth. Vervolgens stellen wij voor hem 78'/2 M2 te verkoopen aangezien dit 7.00 uitkomt. Dupont, die hierover al gesproken is, gaat daarmede accoord. Wij stellen dan voor den grond te verkoopen .tegen f2 per M2 en hem nu van dat bedrag erfpachtsbelasting te rekenen tegen 6 pCt Dit laatste zoo lang het nog niet ons eigendom is Met algemeene stemmen wordt aldus besloten 7. Vaststelling rekening 1924 en begrooting 1926 van de Sted. Gods huizen. De Regenten, de heeren Mr. Allard en de Kroon, verlaten de vergadering. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. de rekening onderzocht hebben en slechts enkele aanmerkingen van meer administratieven aard hebben gemaakt. jiHigslraalschc Courant Dit blad verachfjnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brie ren, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL BiJ contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om alterlük 9 «ar in ons bezit «tjn. tan „DB BOEO VAN HET ZEIDEN' Akker'sKloosterbalsem Is door zijn bijzondere eigenschappen onover troffen bi) ontvellingen, schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen. spit, spierpijnen, rheumatiek. Per groote pot v»n 20 gram 50 cent. Potten van 50 gr. f 1.—i 100 gr. f 1.75. Hoe groter hoe voordeellger. Alom verkrijgbaar Wladimir, in gezelschap van zijn altijd vriendeHjken medeplichtige, trachtte wel in de keurige wijnen zyn schrik te bedwelmen, maar liij gelukte er niet in; de baron alleen vond er vergetelheid van het gevaar in. Bij de meester van Ny-Slott verergerde ech ter de sl chte luim nog meer, en de nacht, gedurende welken hij aan vreeseiyke nacht- merriën ten prooi was, scheen hem eindeloos lang. Toen de dageraad opkwam, was hij ge heel met zweet overdekt, het hoofd woog hem ondragelijk zwaar en, zich aldus lichamelijk ontsteld gevoelend, zag hij de onverbiddelijke waarheid voor hem oprijzen. Toen hy opstond, zeide Rurick hem dat Sophie Mosser hem daags te voren verwit tigd had, dat zij dienzelfden avond het kas teel zou verlaten. Dus aan Rurick en aan Mea, was het voortaan opgedragen Renée te bewaken. Daarby, Rurick verklaarde het aan Z\jne Hoogheid, hy had geen vertrouwen in zijne dochter, daar zij te goedhartig en te mede lijdend van aard was-. Hij was dus alleen. Wat Sophie Mosser betrof, zij had er niet veel komplimenten van gemaakt, zonder eeni- gen uitleg had zij aan den rentmeester ge zegd dat zfl naar Ny-Slott zou terugkeeren, als hare zaken zouden afgedaan zyn. Dat zy naar den duivel loope, riep Wla dimir, die er nu iedereen naar toe had willen zenden. Ik dank u, voor haar, mompelde Rurick. Gy moogt haar vergezellen, voegde de graaf er met razende woede by. Rurick lachte en verwyderde zich. Wladimir liet zyne troika voorbrengen, en stapte in en vertrok in vollen draf. To n het span dwars door de bosschen ry- dend, ter hoogte van de armoedige hut van Marina Altanoff kwam, wilde Wladimir het hoofd afwenden. Vergeefsche moeite. Een geheime macht scheen hem te verplichten toch naar den kant dier'open plaats in het geboomte te zien. De oude vrouw stond voor hare deur en bemerkte hem. De bloedige strepen, haar met de zweep in het gerimpeld gelaat toegebracht, waren nu zwart geworden. Gebogen op haren stok, staarde de oude vrouw hem met een blik vol haat aan. Vervloekte hond, riep zy, toen hy onder het bereik barer stem gekomen was, ver vloekte hond. Het geklingel der bellen en het gerucht van het schommelend rytuig beletten niet dat hij de scherpe stem van Marina volkomen goed hoorde. En terwyl het span den graaf in dolle vaart meevoerde, werd zyn geest door wreede en angstige gedachten gekweld. In liare razende gramschap had de oude vrouw de waarheid gezegd. Iiy was noch graaf, noch voornaam heer, noch edel. Ja, het was wel de waarheid, hy gevoelde het instinktmatig, hy was de zoon van dat leeiyk afgeleefd schepsel, van die heks, zoo als hy haar noemde, en van den dronkaard Daniël Altanoff. Toen kwam hy in opstand tegen de ge dachte. En alles wel ingezien, wat kon het hem schelen. Was hy nu niet werkelyk graaf Paloutine, de eigenaar van een onmetelijk fortuin, de onbetwiste meester van Ny-Slott. En wanneer zelfs die oude heks zou gaan vertellen hoe zy haar kind, uit haar geboren, de plaats van het doode kind barer meeste res had laten innemen, wie zou haar geloo- ven? Waar waren de bewyzen? Er bestonüen er geen. Welk gevaar kon er hem dan van dien kant bedreigen? Geen. Welaan, met krachtdadigheid en stout moedigheid zou alles wel gaan. Iiy sidderde opeens; ten prooi aan zyne kwellende bekommeringen, had hy niet eens op den weg dien hy aflegde gelet, en was op zyne bestemming aangekomen zonder het byna te weten. De troika hield stil voor de militaire wacht, aan den rechterkant der kazerne van Revel gelegen. Een politieman, die voor de deur op wacht stond, leidde hem binnen. En Wladimir voelde zich opnieuw ten prooi aan den diepsten angst, zoodra hy in de tegenwoordigheid van generaal Trémof kwam. Dat was de man dien men hem eertyds aangewezen had. Kort van gestalte, maar breed geschouderd, met eene breede borst, waarop het kruis van St. Anna prykte. By het binnenkomen van Wladimir had de generaal niet eens de oogen opgeslagen. Met eene bitsige, meesterachtige stem, zeide hy hem eenvoudig: Zet u, Wladimir Paloutine. Dat was een slecht begin. De politie-com- missaris had hem zelfs zyn titel van graaf niet gegeven. Voor het oogenblik overliepen zyne ge brilde oogen een klein dossier, eenige bladen en gezegelde brieven die met veelkleurige potloodstrepen gemerkt waren. Zonder het hoofd op te richten, begon de generaal eene strenge ondervraging. Men heeft gisteren een man aangehou den, zekeren Jan Steinberg, die by u, in een oven, verborgen was, Ja, Hoogheid. Sinds hoe lang hield die man zich op Ny-Slott verscholen? Wel, ik weet er niets van. Hoogheid. Ik heb daar niets van geweten. Gy weet dus niet wat er by u gebeurt? In alle geval, Hoogheid, myne huis houdster had my niet verwittigd dat zy aan een landlooper eene schuilplaats gegeven had. Dat is geen landlooper... Gy weet het wel. Maar Hoogheid... Zwyg, beval de generaal. En ditmaal den graaf onderzoekend aan- kykend,.voegde hy er aanstonds by Beef dan toch zoo niet. zyt gy <lan zoo bevreesd? Hier gaf Wladimir een nogal behendig antwoord. Indien ik beef, Hoogheid, zeide hy, is het van verkropte gramschap. Ik ben woe dend om hetgeen er by my gebeurd Is; om deze zaak die my zulke wreede onaange naamheden doet ondergaan, hoewel ik er niets geen schuld aan heb. Waariyk, ik weet niet. wat te zeggen, wat te doen... om te herstellen... Zeer goed. Zwyg dan. Ja, Hoogheid, maar Ik weet niet wat ik hier te doen heb. Te luisteren naar hetgeen ik u zeg en te antwoorden op hetgeen ik u vraag; dat is alles. Dus. gij legt al de schuld op den rug van uwe huishoudster? Wel zeker, Hoogheid. Ik aanvaard hoe genaamd geen verantwoordeiykheid in deze jammeriyke zaak. Wist gy dat er tusschen dien man en Sophie Mosser, uwe huishoudster, sinds lang betrekkingen bestonden? Met een buitengewone heftigheid weder voer Wladimir Dat was my volkomen onbekend. Ik zweer het op alles wat my ter wereld het meest geheiligd is. Ik zweer het op... 't Is genoeg, 't is genoeg. Zwyg, beval de generaal ongeduldig. En wederom doorliep hy zyne papieren, doch hernam weldra Bevindt die Sophie Mosser zich nog op Ny-Slott? Neen, Hoogheid. Ha, sinds wanneer? Sinds gisterenavond. Hebt gy haar weggezonden? Ik heb my die moeite niet behoeven te doenz is uit eigen beweging vertrokken. En waar is zy? Hier te Revel, denk ik. om te trachten dien Jan Steinberg te' zien, dien zy bemint; zy heeft het my bekend. Heeft zy geld? Wladimir voelde zich stil op de gevaar- lyke helling voortgiyden. Indien hy de waarheid niet zegde, eene waarheid die waarschyniyk bekend wa9, dan kon hy gevaar loopen zelf aangehouden te worden. Van den anderen kant, indien hy de ge heimen verraade van Sophie Mosser, zou deze het hem ongetwyfeld duur doen bekoo- pen. Van eene vrouw zooals zy was alles te vreezen. Hy beproefde een ontwykend antwoord te geven en toen de generaal zyne vraag her haalde. zeide hy Ik veronderstel het, Hoogheid, zy heeft zeker een aanzieniyke som spaarpenningen, te meer daar zy in myn huis altyd ï-ykeiyk betaald geweest is en geen persooniyke uit gaven te doen had. zy is zeer schoon, niet waar? Dulvelsche man, dacht Wladimir, hy weet alles. Indien ik my niet uit den slag weet te trekken, ben ik voorzeker verloren. De generaal hernam Is zy niet zeer schoon. Ja, Hoogheid, zeer schoon. 'tls zelfs aan hare schoonheid dat zf de voorname plaats te danken heeft, welke zy by u bekleedt. Op deze gegronde beschuldiging antwoord de Wladimir met een lang stilzwygen, dat generaal Trémof natuuriyk voor eene be vestiging nam. Nu, besloot de overste, gy hebt u laten* verblinden, en gy hebt zoo weinig het doen en laten bewaakt van die Sophie Mosser ,d»t zy op Ny-Slott heel en al meester speelde en u in de verlegenheid gebracht heeft waarin gy u thans bevindt. Zeker, Hoogheid, ik ben door die vrouw bedrogen. Want, hadde ik kunnen weten of veronderstellen wat zy deed... Op dit oogenblik ontnam de generaal hem het woord. Wat zoudt gy gedaan hebben? vroeg hy. Wladimir nam eene verontwaardigde hou ding aan. Verschooning, Hoogheid. Ik heb het recht my over die vraag te verwonderen. Het schynt my toe dat ik aan de regeering van myn land al te veel bewy'zen van aanhanke- ïykheid gegeven heb, dat myne inzichten en myn gedrag een oogenblik zouden kunnen verdacht worden. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1