Dienstbode, BI Dienstbode. Goodyear- ZoMesniiiSer. labbeDschnnrder. Uitpoetser A. Spierings i Uertegenwoordigster nijplanken, tanzblokken. choenrekken. Aanbesteding. worden aanbesteed: Winkel- en woonhuis vraagt Gevraagd Mej. M. Mertens fl. Bonis, Besoijen Notaris Canters vraagt voor direct vTARSAVON Notaris A, Schaap publiek verkoopen: verkoopen en verhuren - Zonder verdere op- of aanmerkingen wordt de rekening goedgekeurd. De Regenten komen weer ter ver gadering. Begrooting. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de Regenten te verzoeken om voortaan niet het batig slot maar het vermoedelijk batig slot op de begroo ting te brengen. Met de Voorzitter van de Gods huizen heb ik hierover al gesproken en die kon mijn zienswijze wel deeien. De heer Sassen zal tegen de be grooting stemmen niet uit critiek om critiek uit te oefenen, maar omdat de instelling naar zijne meening niet be antwoordt aan de intentie van de stichters. Spreker geeft toe dat voor de arm lastigen wel wat wordt gedaan, ook voor de school en dokter, en dat dit de gemeente verlicht wil hij gaarne toegeven. Maar wat baat dat alles, vraagt spr., als dit alles verloren gaat doordat de arbeiders in slechte woningen wonen. Het pauperisme zal zoo hoogtij vieren. Het beantwoordt niet aan de intentie van de schenkers zoo; absoluut niet Waarom moet er een batig saldo van 19.000 k 20.000 gulden zijn op de begrooting. Reeds meermalen heeft hij deze opmerking gemaakt, maar op geantwoord is er niet. Hij zou gaarne zien dat in de komende periode dat batig slot heel wat wordt verminderd en men dan met een voorstel zou komen om wat arbeiderswoningen te bouwen. Zou het, zoo vraagt sprnu zoo'n groot bezwaar zijn als men een stuk land verkocht en van de opbrengst wat arbeiderswoningen liet bouwen Die zouden toch ook hun rente op brengen. Wanneer Ged. Staten op een en ander attent worden gemaakt, dan zouden ze, naar zijne meening, daar- egen geen bezwaar hebben en men niet aan doovemans ooren behoeven aan te kloppen. Er is hier werkelijk een groote behoefte aan arbeiderswoningen. Er komen veel woningen te korten wat een verandering zou, wanneer er eens wat meer arbeiderswoningen werden gebouwd, het niet geven. Niet alleen dat het voor die menschep, een groote verbetering zou zijn, maar ook op politiek gebied kwam verandering, immers, wanneer degemeente300zielen meer telt, zullen er voortaan elf raadsle den moeten zijn. Door meer inwoners zal men meer. belasting ontvangen en zal men ook meer kunnen bereiken en de gemeente een ander aanzien gaan krijgen. Hier wordt meermalen gezegd, waar om moeten wij ons door vreemdelingen laten regeeren en dan noemen zij vreemdelingen, menschen die hier jaren wonen en hun zaken hebben gevestigd. Dat is een zeer conservatief idee, want allen zijn we verantwoording schuldig. In een heftig gesprek dat hij wel eens heeft gevoerd, werd ook hem eens gezegd„gij bent hier niet geboren". Zoo iets is uit den booze, is zeer conservatief, want alle bewoners die het goed met de gemeente meenen en haren vooruitgang bevorderen, zijn goede Bergenaren. Als men zorg heeft dat de arbeiders bevolking goede woningen krijgt, dat deze ook fatsoenlijk kunnen leven, dan mag men niet uitgemaakt worden voor vreemdeling, daarmede alleen maar te kennen gevende dat men zich daar niet mee te bemoeien heeft. De Voorzitter zegt dat het niet aan hem is om deze zaak te verdedigen De rede is niet specifiek tegen de begrooting gericht, maar de heer Sassen heeft zich meer tegen de geheele leiding gericht. Om te zeggen dat de stichting niet aan haar doel beantwoordt, zou hij hem niet zoo maar zonder meer gaarne willen nazeggen, want wat wordt niet gedaan voor de armen. De geneesheer wordt toch door de Godshuizen be taald, de school wordt voor een deel betaald enz. Als de Godshuizen er niet waren, zou de gemeente heel wat te betalen krijgen. Sassen. Ik zeg niet, dat de Gods huizen niets doen, maar wat baat het als men die menschen van ondergoed, eten en drinken voorziet, terwijl ze in krotten van woningen moeten zitten. Als men het een doet en het ander laat, schiet men niets op. De Godshuizen mogen toch ook wel een beetje bijdragen aan de welstand van de ge meente. Een vreemdeling krijgt, als hij door de gemeente komt, een onguns* tigen indruk, Frappant is het zoo versleten er alles uitziet en zooals vele arbeiders woningen er uitzien is ge woon treurig, ellendig, dat, moest niet kunnen en mogen bestaan. Worden er huizen bijgebouwd, dan zou men den vreemdeling kunnen zeggen hier heb je de uitbreiding van Geertruidenberg, het nieuwe gedeelte. Men moet een beetje cachet aan de gemeente geven. Men moet bedenken bij alles wat men doet dat men hier op industrie is aan gewezen en om deze hier te krijgen moeten we allen meewerken. Voorzitter. Industrie is op hef oogen- blik zoo gemakkelijk niet te krijgen wat zijn oorzaak buiten ieders schuld heeft. De algemeene toestand, de al gemeene malaise is daar meer oorzaak van. Men mag ook wel eens beseffen, da iemand die van plan is ergens een fabriek te bouwen vooraf eens pools hoogte gaat nemen, hoe het met de gesteldheid der arbeiders is. Dan kijkt men niet alleen of er genoeg arbeiders woningen zijn maar boven al ook hoe het met de werkprestatie is gesteld hoe het met de werkwil en werklus is en het spijt me genoeg het te moeten zeggen maar in het belang van alles moet ik dat doen, dat dit wel een beetje te wenschen overlaat in den laatsten tijd. De intellectueele leiders mogen hier hun aandacht wel eens aan schenken want in de laatste 2 jaar is de ontevredenheid zeer groot en de werklust zeer klein geworden en dat kan wel eens een struikelblok voor de vestiging van industrie zijn. Sassen. Ik ben het niet geheel eens met den Voorzitter. Men moet weten dat het van veel invloed is op de werklust hoe een arbeider is gehuisvest Woont hij fn een krot waarin hij nau welijks kan verblijven, dan kan het onmogelijk dat bij zoo iemand de werklust wordt opgewekt. Ik geef hier niemand eenige schuld maar een groote fout is het den werkman in krotten van woningen te laten wonen. Nog kort geleden heeft een bekende pater in België er opgewezen, dat de groote geloofsafval mede voor een groot ge deelte was toe te schrijven aan de slechte woningen. Door de slechte woningen komt de bewoner in een onverschilligheid voor alles Als een werkman den geheelen dag in de fa briek heeft gestaan, moet hij liefde in zijn woning vinden. Voorzitter. Ik geef direct toe, dat er iets in zit, maar ieder onbevooroor deelde zal mij toch ook gelijk geven Sassen. Als men op reis is, dan heeft men, als men in een Hotel moet Iogeeren, toch een heel ander gevoel over zich als men in een net hotel is, dan dat men in een minder waardig hotel is. De werkman kan geen lust en liefde voor zijn werk hebben als hij aldoor uit zijn woning wordt gejaagd omdat het daarin onhoudbaar is. Werklieden die in een fatsoenlijke woning wonen, ziet men ook niet steeds om de een of andere hoek van een straat staan wel die in een van die krotten moeten wonen. Wordt de goede wil een beetje voorgezet, dan kan er nog wel wat ten goede worden gedaan zoowel in het belang van den werkman als in het belang van de gemeente. De Gods huizen moeten zich ook aanpassen. Ik zeg dat alles niet om hatelijk te zijn of om iemand te beleedigen of onaangenaam te zijn, absoluut niet. Ik zeg het in alle oprechtheid om door overleg met elkaar tot betere toestanden te komen. Alle menschen naar den zin te maken gaat natuurlijk niet. Voorzitter. Neen, dat kan O. L. Heer nog niet eens. De begrooting wordt daarna met op een na algemeene stemmen, die van den heer Sassen na, vastgesteld. 8. Mededeelingen Schrijven van de gemeente Valkens- waard, houdende het verzoek adhaesie te willen betuigen aan een door haar aan den Minister gericht schrijven om de woningen met Rijkssteun gebouwd, in huur te willen verlagen. Wordt besloten adhaesie te be tuigen. Schrijven van de Teekenschool commissie. In het schrijven wordt er op ge wezen dat de salarissen zoo zijn ver laagd dat het voor de menschen die van buiten de gemeente moeten komen bijna niet meer loonend is, vooral omdat die uren die men moet ver- Ietten om hier te komen, niet meer krijgt vergoed. Waar de Teekenschool hier zeer goed voldoet en door onge veer 125 leerlingen wordt bezocht, -zoowel uit deze als uit de omliggende gemeenten, stellen Burg. en Weth. voor nog een extra subsidie van f55 te verleenen. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. In een vorige vergadering is besloten om heden te besluiten wat zal worden gedaan inzake het ver leenen van subsidie aan de R. K. Handelsschool te Waalwijk. Daar alle stukken waarom gevraagd is, nog niet zijn ingekomen, stel ik voor hierop in een volgende vergadering terug te komen. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Dan moet nog gestemd worden over het aanbrengen van een reclamebord, waarover in een vorige vergadering de stemmen hebben ge staakt. De heer Sassen wil zijn voorstel nog nader toelichten en zegt dan dat het zijn bedoeling is dat een reclame- bord wordt geplaatst waar in het midden het situatieplan van den te verkoopen grond wordt geschilderd j en daaromheen advertenties van par- ticulieren. De Voorzitter vreest dat dan het beoogde doel in het niet zal vallen De heer Sassen meent dat het een het andere niet zal schaden. De Voorzitter wil in verband hier mede op een in het Dagblad van Noordbraband voorkomende brief uit 's Bosch wijzen. Daarin wordt erop ge wezen dat ondanks de groote kosten die voor reclame voor dat bedrijf worden besteed, er geen industrie bijkwam, integendeel wel weggaat. Heel veel geld heeft men daar al aan reclame uitgegeven. Dat mogen wij hier wel eens onthouden. Sassen. Niet schieten is zeker mis De oorzaak van de malaise zou ik willen zoeken in het in Holland be staande idee dat men liever 5 pCt rente van zijn geld heeft dan 8 of 10 pCt. van der industrie als daar een beetje risico bij is. Hij ken particu lieren die op de Lelpziger Messe de kans gezien hebben hun terreinen aan industrieelen te verkoopen met wat soepele voorwaarden. De Voorzitter vraagt wat de heer Sassen daarmee wil betoogen. Sassen. Dat ik f200 voor reclame veel te weinig vind, gezien het bedrag dat in het bedrijf zit. De heer De Kroon wil thans met een enkel woord terugkomen op het geen de heer Sassen naar aanleiding van de ingediende begrooting van de Godshuizen heeft gezegd. Als Regent heeft hij niet direct daarop willen in gaan, maar bij de rondvraag acht hij het toch gewenscht daarop even te aüendeeren. Op de eerste plaats wil hij wijzen op het batig saldo. Door velen wordt er telkens geschermd dat zulks niet noodig is en daarmee onrecht wordt gedaan. Er wordt gezegd dat er een batig saldo van 19 k 20 duizend gulden is, doch dat is niet zoo, het.juiste bedrag is slechts f 16 000 en die heeft men hard noodig omdat de pachtpenningen pas laat binnen komen en zou men de beschikking over dat bedrag niet hebben, dan zou men geen uitgaven kunnen doen, dus ook geen werk kunnen verrichten. Door den heer Sassen is verder gezegd dat de stichting niet aan de intentie van de schenkers beantwoordt. Maar spr. zou wel eens willen vragen hoe het gesteld zou zijn zoowel met de armen als met de gemeente als de Godshuizen hunne bemoeiingen niet zoo ver uitstrekten. Hij meent dat de be lasting heel wat hooger zou zijn als vele kosten als armenzorg, het betalen van den geneesheer, het subsidieeren van verschillende inrichtingen en in stellingen niet door de Godshuizen geschiedde. Als men de rekening en begrooting goed nagaat, zal men zien dat er geen overschot is, veeleer een tekort. Daarbij mag ook wel in het oog worden gehouden dat de pachten thans zeer hoog zijn en dat, wanneer de landerijen weer verpacht zullen worden, deze lang zoo veel niet meer zullen opbrengen. Gerekend mag wel worden van 30 pCt. minder Het bouwen van arbeiderswoningen acht hij ook in het belang van de gemeente, niet alleen in het belang van de gezondheid, maar ook uit een oogpunt van zedelijkheid. De Godshuizen kunnen er niet aan denken om arbeiderswoningen te jouwen daarom heeft hij voor eenige jaren geleden al een vergadering bij eengeroepen om tot een vereeniging, een bouwvereeniging te komen en het spijt hem dat de heer Sassen daar nooit geen lid van is willen worden, want hij beschouwd hem even goed als Bergenaar als wie ook. Mr. Allard wilde toen een paar honderd woningen bouwen, maar toen hij daarmee voor den dag kwam' ging er een zucht onder de menigte. Was het toen maar doorgegaan. De heer Sassen zegt om een bij zondere reden geen lid te willen zijn van deze vereeniging. De Voorzitter meent dat de Gods huizen met het bouwen van woningen geen rente kan trekken. Geen enkele particulier die kan bouwen om rente- gevend te verhuren. De heer Sassen wil nogmaals ver klaren dat het bij hem absoluut niet voorzit om wie ook onaangenaam te zijn. Alleen wil hij beoogen dat door samenwerking de gemeente in bloei zal vooruitgaan. Nadat de Voorzitter de leden een Zalig uiteinde heeft toegewenscht, sluit hij de openbare vergadering. ADVERTENTIëN. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. Mevrouw B. VAN SCHIJNDEL-Van Dijk, Grootestraat 308 - WAALWIJK een bekwame tegen flink loon en waschgeld, mits goed en zelfstandig kunnende werken en koken, v. g. g. v. Wasch buitenshuis. 35773 wegens huwelijk der tegenwoor dige tegen 1 Febr. a.s. een flinke Adres: H. KLERX SOMMERS, Manufacturenhandel, Waalwijk, 35798 De Védé schoenfabriek 35799 een en verder personeel voor de andere afdeelingen GE VRAAGD. Adres: J. C. SPAPENS, alhier. 35802 KENNISMAKINQ. JONGEDAME, 24 jaar. eenigs- zins gefortuneerd, zoekt ken nismaking met een net jong mensch, dezelfde leeftijd. Brieven met portret onder No. der advert, aan het Bur v. d Blad. Geheimhouding verzekerd. 35795 Veearts van GROOTESTRAAT 146 naar schuin tegenover de Mr. van Coothstraat. 35804 TELEFOON 162 Kerkstraat 8, 'sBOSCH. MEDEDEELING. Wij maken onze geachte Cliën ten hiermede bekend dat wij vanaf heden als onzer Firma voor WAALWIJK en Omstreken hebben aangesteld. Alle bestellingen worden in den korst mogelijken tijd uitge voerd. 35793 Op Donderdag 14 Jakiuarf a.s. des 'snam. ten 7 ure zal voor rekening van den Heer A. VAN ZWOL te Raamsdonksveer in 't Café van besteder publiek Het bouwen an een Woon- en Winkelhuis met garage en werk plaats op een perceel gelegen te Raams donksveer. Bestek en teekeningen k f7,50, alsmede desgewensent inlichtin gen te verkrijgen ten kantore van den Architect. Restitutie voor on geschonden bestekken op den dag van besteding f 2,50. De Architect 35794 A. N. J. SNIJERS. Raamsdonksveer, Dec. 1925. te WAALWIJK, zal bij inzet op Dinsdag 5 Januari 1926 en bij toeslag op Dinsdag 19 Januari 1926 telkens om 7 uur des avonds in Hotel VERWIEL te Waalwijk Het voor eenige jaren modern ingerichte 35771 annex Werkplaats waarin van ouds het bedrijf van lood gieter en koperslagerij wordt uit geoefend aan de Grootestraat te Waalwijk, Kad. Sectie C nr 2249 groot 5 aren 80 centiaren. Toebehoorende aan den heer P. GLOUDEMANS. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom 2 MAART 1926. te Drunen 35782 zal op Maandag 4 Januari 1926 namiddag 4 uur ter herberge van Godefr. de Bont te Nieuwkuijk Voor de R.K. Kerk van Nieuwkuijk. 1 koop Schaarhout in de Mortel land afkomstig van de Wed. Ant. v. d. Sterren, in huur bij Wed. Mommersteeg. 1 koop Schaarhout achter het eigendom der Erven Th. Pullen land in huur bij Wed. Peijnen- borgh. 2 koopen Schaarhout achter het erf van Joh. Paaijmans, smallen en breeden kant. 1 koop Schaarhout achter het erf van Wed. J. v. d. Geld, over het Hoog, land beteeld door Wed. Leon van Son. 2 koopen Schaarhout op Onse- noort, land in huur bij M. v. d. Sterren. Voor den Arme van Nieuwkuijk. 2 koopen Elzenschaarhout op de Hoef. 3 koopen Elzenschaarhout op de Zwis onder Herpt. Voor de Erven P. J. van Heesbeen. 1 koop Schaarhout langs het spoor bij het kasteel te Drunen, land in huur bij W. van Loon. 1 koop Schaarhout achter het erf van Andr. de Hoog nabij de Hoeven, land beteeld door van de Water en van Baardwijk. Voor Mevr. Wed. P. J. v. d. Broek. 1 koop Eikenschaarhout aan het einde der Kerksteeg, over het Hoog. 1 koop Eiken en Elzenschaarhout aldaar breede kant. 1 koop Eiken en Elzenschaarhout aldaar smalle kant. 1 koop Schaarhout in het Laag achter het erf van Hendr. Doremans, land in huur bij Ger. van Son breede kant. Voor de Erven J. v. d Oord 1 koop Schaarhout op de Donk op land beteeld door Piet Mar.zn. de Laat. 1 koop Schaarhout over 't spoor onder Vlijmen land beteeld door Ant. Pietzn. van Buul Voor de Erven Ant. v d. Dungen te Vlijmen. Een perceel bouwland in de Mortel groot 22 aren, achter Joh. Adr. Timmermans, in huur geweest bij Ant. Hendr. de Laat. Een perceel bouwland op de Heide groot ongeveer 28 aren, in huur geweest bij Nicolaas Marinuszn. de Laat. Beide frerceelen voor 4 jaar. Verhuisd: (wtTi« srsrpotucRD) HAARWASCH MIDDEL tr.wuxa iEtü7.a:pp»twj!AAr •tRKBdJCSMR inFLESSCMEN -»tl VtRSCHIlt+HCeGROOTTE. atdocnc «iooci rcat* %ooa. TARSAVON COMRIVY - HAARLEM

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2