Hoest Uw kind? No. 103 Donderdag 31 Dec. '25. 48e Jrg TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DRÜNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 23 Dec des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Commissaris der Koningin waarin hij wijst op de wenschelijkheid om zich tegen storm schade te verzekeren. De Voorzitter zegt dat dit schrijven aan alle gemeentebesturen is verzon den. Aangezien deze gemeente niet in het bezit van veel gebouwen is acht hij en ook de Wethouders het voor deze gemeente niet gewenscht om daartoe over te gaan. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Schrijven van de heeren IJpelaar en Van de Wiel, houdende het ver zoek om als huurders van een per ceel land van de gemeente, dit onder ling te mogen ruilen. Adressanten wijzen erop, dat de gemeente daardoor geen kosten heeft te maken. Voorzitter. Adressanten hebben bei den van de gemeente een perceel land in huur. Een een perceel gelegen in de Kooi en de ander in de Zeeg en nu willen ze dat ruilen. Burg. en Weth. hebben daartegen geen bezwaar Pijnenburg. Als het vaststaat dat ze het land anders toch nog behouden is er m.i. geen bezwaar tegen. Voorzitter. Neenze zeggen dat ze het anders toch in huur houden Zeker weten doen wij het niet. I jVan Drunen. Het is voor beiden van groot belang omdat ze veel dichter bij het land komen te wonen Voorzitter. Wij hebben op de eerste plaats naar het belang van de gemeente te kijken, maar aangezien deze er absoluut geen schade door zal lijden bestaat er geen bezwaar aan het ver langen van adressanten te voldoen. Zonder hoofdelijke stemming wordt gunstig op het adres beschikt. Verzoek van het Musschengilde houdende het verzoek hare leden ont heffing te willen verleenen van leges gelden voor het in het bezit hebben van een vuurwapen. Voorzitter. Burg. en Weth. steller voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Logischer achten wij he om de subsidie die het gilde reeds geniet, te verhoogen. Vrijstelling van legesgelden geven is niet goed, aan-_ gezien dit scheeve verhoudingen wekt, Wil men het gilde steunen nog meer dan zulks tot nu het geval is, dan moe men de subsidie verhoogen, doch da is Uwen raad in een vorige vergade ring voorgesteld maar de meerderheic heeft zich hiermede niet kunnen ver eenigen. Burg. en Weth. meenen da het niet aangaat om nu weer een ander besluit te nemen. De raad heef zich toen principieel uitgesproken. Van Drunen. in een vorige vergade ring is besloten om geen hoogerq subsidie te verleenen dan f25 er daarom komt het gilde nu met hei verzoek om ontheffing van de leges gelden te willen verleenen omdat men er zoo toch niet mee kan komen. Ni moet men 50 ct. legesgeld betalen er nog 10 ct. voor zoo'n stukje papier, dan is de subsidie net weg. Het is toch een algemeen belang voor hee Drunen zoowel voor boer als burger. De heer Muskens is het daarmede eens en wijst er op dat dan het gilde zich nog zou uitbreiden. Voorzitter. Wij zien ten zeerste he nut van de gilde in. maar wij stellen ons op principieelen grondslag. Het zou niet goed zijn om ontheffing van legesgelden te gaan verleenen, dan ware het beter verhooging van subsidie te geven, maar daar heeft de raad zich in een vorige vergadering tegen uit gesproken. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. Voor stemden de heeren Van Halder Pijnenburg, Brok, Van Huiten, Elshout A. v. d. Wiel en Van Spijk; tegen de heeren Muskens, Van Drunen en W v. d. Wiel. c. Schrijven van de gemeente Val kenswaard, houdende het' verzoek om aan een door haar aan de Regeering gericht schrijven, waarin wordt aan gedropgen om het daarheen te brengen dat de huur van de met rijkssteun gebouwde woningen kan worden ver laagd, adhaesie te willen betuigen. Voorzitter. Burg. en Weth. meenen dat de Vereeniging van Nederl. Ge meenten het aangewezen lichaam is om daarvoor bij de Regeering aan te dringen, maar zooals men in de bladen zal hebben gezien betuigen verschil lende gemeenten adhaesie en willen Burg. en Weth. in uit geval niet af- keerig zijn. In het vervolg willen ze toch zoo maar niet aan feder adres adhaesie betuigen omdat dergelijke zaken meer bij de Vereen, van Nederl. Gemeenten huis behoort. Deze vereeniging heeft deze kwestie ook reeds onder de oogen gezien en er met de Regeering over gesproken. Van Drunen. Kan huurverlaging voor de gemeente nog niet een grootere strop veroorzaken. Nu wordt er alle aren al f 1000 door de gemeente en f 3000 door het Rijk op toegegeven. Het is geen belang, maar een strop voor de gemeente. De Voorzitter geeft toe dat op de exploitatie hier een klein tekort is, maar dit steekt zeer gunstig af als men het vergelijkt met andere bouwvereni gingen. De exploitatie der bouwver- eeniging „Drunens Welzijn" wijst een tekort aan van f 800 ongeveer. Het totale bedrag is f3000, doch het Rijk keert daar 3/4 van uit. Van een strop kan hier dus niet worden gesproken, integendeel, als men de exploitatie vergelijkt met die van andere plaatsen, dan steekt ze zeer gunstig af. Men moet de zaak verder bekijken. De woningbouwvereniging heeft toch 40 huishoudens in staat gesteld uit zeer slechte woningen te gaan. In veel gevallen mag men wel zeggen dat de menschen daardoor uit krotten zijn kunnen gaan en daardoor dus meer levensblijheid hebben gekregen. De strop wordt niet grooter als het Rijk op het verzoek wan dev gemeente Valkenswaard ingaat. De Voorzitter licht toe hoe zulks kan geschieden. Wordt het gedaan dan kan het be stuur der bouwvereniging misschien de huur verlagen en de woningen beter onderhouden. Van Drunen. Ik sprak van f 1000 tekort omdat U in een vorige vergade ring dat gezegd hebt De heer W v d. Wiel wijst er op, dat de huur voor de arbeiders veel te hoog is en niet opgebracht kan worden f4.is in vergelijking van de loonen, geen huur meer en daarom verheugt hij zich over het voorstel van Burg en Weth. De Voorzitter merkt op dat mer niet pioet denken dat wij hier eenige zeggingschap hebben in het bepalen der huishuur, dit gaat en zal we blijven tusschen den Minister en de besturen der Bouwvereenigingen. Hij wil gaarne toegeven dat voor alle arbeiders, vooral die door werke loosheid zijn getroffen, de huur zwaar is, maar deze te bepalen valt buiten het bereik van den raad. A v. d. Wiel. De heer W. v. d Wiel spreekt van f 4 huishuur en da is de zaak overdrijven want er zijn woningen die f 2 80, f3 en f 3.25 opbrengen terwijl de duurste f 3.5C zijn en dat zijn er maar eenige. Het bestuur heeft meermalen ge tracht de huur omlaag te krijgen maa zooals men dat ook van andere plaat sen heeft kunnen zien, heeft de Mi nister daar nooit op willen ingaan. Over het algemeen genomen worr den de huren goed betaald. Dat de gemeente jaarlijks een f 80C bij moet betalen is op zich zelf ge nomen niet zoo erg als men eens gaat bedenken wat men daardoo heeft verkregen. Men heeft de men schen uit krotten van woningen ge haald wat niet alleen voor die men schen meer blijheid van leven heeft gebracht, maar wat ook den algemeenen gezondheidstoestand ten goede is ge komen. Bovendien was hel met de woningschaarschte zoo treurig ge steld dat niemand aart trouwen kon denken omdat men absoluut aan geen woning kon komen. Dat waren toch toestandèn. te gek om er over te spreken. Het woningbedrijf heeft dan ook voor deze gemeente een goec werk verricht. Door de malaise is de huur wat hoog, maar daarom is het juist goed adhaesie aan het adres van de ge meente Valkenswaard te betuigen. W. v. d. Wiel. Het is mij toch be kend dat er arbeiders zijn die vier gulden betalen, maar dat zal dan ook een gevolg zijn dat ze tijdens hun werkeloos zijn met de huur achter zijn geraakt en deze nu weer inhalen. A. v. d. Wiel. Dat is heel iets anders. Pijnenburg. In principe ben ik er tegen om adhaesie te betuigen omdat volgens mijne meening het verzoek van de Ned. Ver van Gemeenten moet uitgaan. Voorzitter. Dat is ook zoo en in het vervolg zullen wij ons op dat standpunt stellen. Voor ditmaal zou ik van dat principe nog eens afwijken vooral omdat, zooals men uit de bla den heeft kunnen lezen, zeer vele ge meenten hun adhaesie aan het adres hebben betuigd. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten adhaesie te betuigen, groote hoeveelheid gruis voor noodig d. Schrijven van de vereeniging Ons zal zijn. Mocht het blijken dat het Middelbaar Onderwijs houdende het noodig ïs en dat men aan gruis kan verzoek om uitbetaling van de toege- komen, dan zullen de boeren gevraagd zegde subsidie. De Voorzitter wjjst er op dat be sloten is f 100 suosidie per leerling te geven. Bij het nemen van dit be sluit waren er twee leerlingen uit deze iremeente. Later is er echter nog een bijgekomen zoodat het bedrag f 200 zou moeten worden. Dat geen f 300 behoeft te worden gegeven komt omdat er een leerling zijn diploma heeft weten te behalen en van school is gegaan omdat er nu maar weer twee leerlingen zijn. e. Schrijven van Ged. Staten hou dende eenige aanmerkingen op de begrooting en rekening. Aangezien deze meest van admini stratieven aard zijn wordt besloten het schrijven ter beantwoording in handen van Burg. en Weth. te stellen. 2. Aangehouden stukden. Adres van de bewoners van het Sempke om verbetering van den weg door dezen te verharden met gruis. De Voorzitter merkt op dat intus- schen al eenige verbetering is aange bracht. Om den weg met gruis te ver beteren, daaraan viel echter niet te denken aangezien de post onderhoud van wegen toch al aanmerkelijk is overschreden. Mogelijk dat men daar later, als de finantieele toestand eens wat beter wordi, daaraan kan denken. Van Drunen. Ik meen dat u in een vorige vergadering heb gezegd dat u niet zeker was bij wie die weg in onderhoud behoort. Voorzitter. Dat is zoo. Het onder zoek heeft uitgemaakt dat de weg aan de gemeente behoort. Wij zijn dus verplicht om den weg te onderhouden en daarom hebben Burg. en Weth direct last gegeven hier en daar ver betering aan te brengen. Van Drunen. Het kan zijn dat de finantiën het op het oogenblik niet toelaten, maar er mag toch wel eens aan gedacht worden dat die menschen ook belasting moeten betalen en hun dus ook iets toekomt. Voorzitter. Men kan niet alles te, gelijk doen De weg naar de Zeeg is al in goeden toestand gebracht en zoo moet ieder jaar iets onderhanden ge nomen worden. Voor onderhoud van die wegen was f 1000 op de begroo ting gebracht, maar het bedrag is al lang en aanmerkelijk overschreden Van Drunen Is het gruis zoo duur Voorzitter Ja en ik betwijfel of men ze wel voldoende kan krijgen. De kosten van het rijden vallen ook tegen. Ik weet niet of de boeren daar gene gen zijn om te rijden, dat hebben wij nog niet gevraagd. Van Drunen. Ik dacht dat men die gruis voor de vracht van uit Tilburg kreeg. Van Spijk. Wij hebben een enkele wagon gehad en dan nog slechte, maar nu is er niet aan te komen Tegen 60 cent per kar hebben we ze al eens gehad en hier zullen we zeker een paar honderd karren noodig hebben, De heer A. v d. Wiel is het met Burg. en Weth eens om het nog eens 'n jaar uit te stellen vooralom dal aan de verschillende wegen nog zooveel moet worden gedaan De keiweg is ook nog niet heelemaal in orde. Wellicht dat de menschen daar met de nu aangebrachte verbetering te vreden zijn. Brok, Ik geloof wel dat de boeren daar genegen zouden zijn om te rijden als dat noodig was. De heer v, Halder merkt op dat nog nooit iets aan dien weg is gedaan, alleen heeft een enkele particulier hier en daar eens een kleine verbetering aangebracht en alzoo is er door de gemeente nog nooit een cent aan uit gegeven. Het gevolg daarvan is ge weest dat de weg zeer slecht was en als hij nu voortaan wordt onderhouden als alle andere zandwegen, zal het wel gaan. Blijkt later dat hij nog niet in orde is, dan kan nog overgegaan wor den tot een gruis-verharding. Voorloo- pig zou hij het echter zoo willen af zien. Voorzitter. Ik geloof niet dat dit zoo'n slecht voorstel is. W. v. d. Wiel. Is het de bedoeling om alleen een fietspad of de geheele weg is orde te houden. Voorzitter. De heele weg moet in orde worden gehouden. W. v. d. Wiel Dan mag in de po- litie-verordening wel een artikel aan gebracht worden dat het verboden is om met ploegen over den weg te gaan. De Voorzitter wijst er op dat zulks tcch al niet mag. Hij zal er op laten letten. De heer Pijnenburg kan zich goed met het voorstel van den heer Van Halder vereenigen. Wordt de weg voortaan goed onderhouden, dan zul len de menschen daarmede wel tevre den zijn. Muskens. Ik zou het nu zoo laten maar als er een goede gelegenheid is om aan grufs te komen, dan zou ik het doen. De Voorzitter merkt op dat er een ze genegen zijn om gruis worden of te rijden. Van Drunen. Als de gemeente nog nooit een cent voor onderhoud aan dien weg heeft gegeven, dan wordt het nu hoog tijd en mag men er wel direct mee beginnen. De Voorzitter zegt dat er tegen woordig heel wat meer aan de wegen wordt gedaan als vroeger het geval was. Men moet eens bedenken dat alles niet tegelijk kan. 3 Voorstel van Burg. en Weth. tot verleening van eervol ontslag aan een onderwijzer der school (Dorp) wegens overtalligheid van personeel. Voorzitter. De heer van der Linden heeft gevraagd om in de termen daar van te vallen. De heer v. d. Lindenis sedert 40 jaar hier aan het onderwijs verbonden geweest. Burg. en Weth, stellen voor op dit verzoek in te gaan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Deze eervolle ontslag- verleening heeft een bijzondere betee- kenis want onder ons zullen er velen zijn die het voorrecht hebben gehad van meester van der Linden het eerste onderwijs te ontvangen. Namens ge heel Drunen breng ik den heer van der Linden dan ook gaarne dank voor wat hij bijna een halve eeuw in het be lang van het onderwijs heeft gedaan. Ik hoop dat hij in vereeniging met zijn vrouw nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten. (Bravo's). Voorzitter. Vroeger waren er meer dan 161 leerlingen aan de school en zouden er vijf leerkrachten aan de school verbonden moeten zijn wat nu niet meer het geval is of de ge meente zou de jaarwedde voor hare rekening moeten nemen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een rekening Courant overeenkomst bij de Bank van Nederl. Gemeenten voor het dienstjaar 1926 op dezelfde voorwaarden, als zulks voor 1925 is geschied. De Voorzitter merkt op dat telken- jare dit besluit moet worden genomen Conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. 5. Voorstel van Burg. en Weth. to het aangaan 'eener geldleening groot f 2000 rentende 4'/a pCt. koers 98 pCt. tot dekking der buitengewone kosten van het graven van slooten leggen en dichtmaken van duiker6 er van gedeeltelijke vernieuwing van der keiweg, af te lossen in 10 jaar. De Voorzitter zegt dat extra koster gemaakt zijn voor den afvoer van water. Zooals bekend wil men dit iri andere richting sturen De Vaarsloot is totaal uitgegraven. Vroeger is daar nooit iets aan gedaan vandaar dat er nu nog al wat aan was te doen. Aan vankelijk dachten wij het op den ge wonen dienst te kunnen verhalen maar dat is niet mogelijk Het is echter billijk dat het over meer jaren wordt verdeeld want in 10 jaar zal de kei weg niet versleten zijn. De aflossing zal dan f 200 bedragen per jaar Er is derhalve niets tegen dat het nageslacht dat er van zal profiteeren, in de kosten iets bijdraagt. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het converteeren der nog bestaande 5'/2 pCt. geldleening in 4'/2 pCt. geld leening koers 98'ƒ2 pCt. VooJzitter. Twee geldleeningen komen daar nog voor in aanmerking en wel een van f 19000 en een van f 12000. We zijn nu in staat deze te cortverteeren in een 4'/2 pCt. geldlee ning tegen den koers van 98'/a pCt Voor de gemeente scheelt dat een paar honderd gulden winst aan rente Van Drunen. Een vorig jaar is een leening geconverteerd tegen 5 pCt Zou het nu niet goed zijn deze 00 in een 4'/2 pCt leening te brengen De Voorzitter meent zoo iets te moeten ontraden omdat dit tegenover de geldschieters een minder aange name houding aannemen is. Van Drunen. Er zit voor de ge meente toch een voordeel in. De Voorzitter twijfelt of dit wel za gaan. Trouwens de geldschieters zou den in het vervolg niet zoo gemakke lijk meer zijn te vinden om aan de gemeente geld te leenen. Over enkele jaren zou men weer kunnen zien maar nu acht hij het niet in het belang van de gemeente. Wat de voorgestelde converteering betreft alle geldschieters hebben ge noegen genomen daarmede zoodat de gemeente geen extra kosten heeft te betalen. t Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Benoeming van een lid Burgerlij Armbestuur met voordracht van Burg en Weth Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A Robben en A. Brok De heer A. Robben wordt herkozen. 8. Voorstet van Burg. en Weth. om hen te machtigen in 1926 de gewone aarlijksche verpachtingen en verhu ringen der gemeente-eigendommen te doen houden op dezeltde voorwaarden als zulks in 1925 is geschied. Muskens. De verpachtingen en ver huringen worden om beurten in de verschillende caié's gehouden. Zou men nu ook in de Wultshoek bij van bon niet eens de verpachting kunnen houden. Heel veel pachters wonen in den Woltshoek. Voorzitter. De verpachtingen worden om beurt gehouden. Beslist iedereen krijgt een beurt maar aangezien er nog al velen zijn duurt het wel wat lang eer men weer aan de beurt is. Zoo nebben wij, zoo lang ik burgemeester ben, nog nooit bij Vissers een ver pachting gehad. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlaging van het tarief voor de leve ring van electriciieit door het Gemeen telijk Eieciriclteiisbedrijf, licht 45 cent, kracht 23 cent (buiten den spertijd). Voorzitter. Zooais de heeren bij de begrooting hebben gezien heelt het Dedrijt een winstsaldo gemaakt zoodat tot. verlaging der tarieven kan worden overgegaan. Burg. en Weih. stellen voor deze te brengen op 45 en 23 cent. v. d. Wiel. Kan het licht niet op 40 cent gebracht worden. Ik heb in de Diaden gezien dat er plaatsenzijn- waar men maar 30 ct behotft te be laten De aansluiting zou er door be vorderd worden. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben met de P. N. E. M. gecorrespondeerd en om advies gevraagd maar die geven in overweging om niet Ineens te gioote sprongen te maken en nu absoluut niet lager te gaan dan 45 cent. Een volgend [aar kan men weer zien W. v. d. Wiel. Er is toch een minst van f 3500 gemaakt. Voorzuter. Neen, van f 1900. Het net zal uitgebieid worden en dan zal de exploitatie voorloopig niet rendee- rend zijn, teilen waar men rekening mee moet houden. W.v. d. Wiel. Hoe goedkooper het licht, hoe meer aansluitingen men krijgt en hoe meer de nu reeds aangeslo tenen zullen verbruiken Er zijn er nu ^enoeg die aangesloten zijn, maar nog veel petroleum gebruiken. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Wordt vervolgd. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft gisteren o.m. aangenomen de voorstellen betref fende subsidie kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen, wijziging L O.— wet, wijziging Faillissementswet, ver lenging termijn art. 88a der Tabakswet en de salaiisontwerpen. De kosten der nieuwe salarisher ziening bedragen f4 800.000 waarvan l 4.20O.000 voor de lagere en zes ton voor de hoogere ambtenaren. Met ingang van 1 op 2 Januari zullen weer verschillende telefoonkan toren in het interlocaal en internatio naal nachtverkeer worden opgenomen. In de Belgische Kamer is een amendement op de Belastingwetten aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat vanaf 1 Januari 1926 elke motorfiets of auto, die Belgie voor de eerste maal in elk jaar binnenkomt, belasting moet betaald worden. Zij. die in 1926 voor de eerste maal in dat jaar Belgie met de auto binnen komen uit ons land, zullen 30 frcs. belasting moeten betalen en voor een motoifiets 10 frcs. De week van 19 tot 26 Decem ber werd gekenmerkt door zeer snelle en groote luchtdrukveranderingen, wel ke omdat zij blijkbaar over groote gebieden plaats hadden en dus niet gepaard gingen met groote luchtdruk- verschillen in onze omgeving, niet van zware stormen vergezeld zijn geweest. De barometer bereikte te midder nacht 20 op 21 Dec. den laagsten stand 724.3 (herleid tot 0 gr. C., niet voor breedte en hoogte boven water gecorrigeerd) ooit waargenomen sinds 1887, toen de waarnemingen aan de Filiaal Inrichting K.N.M 1. zijn begonnen. De waterstand, vooral in het Zuiden van ons land is buitengewoon hoog. In Limburg zijn vele dorpen overstroomd en rondom Cuyk en Try wmm iuii Wacht dan niet tot het pijn tn de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijkAbdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid cf erger bijtijds voorkomen kan. Akker"s Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bi) bron chitis. Influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. a f 1.50

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5