Grave vreest men den toestand van 1920. Ook rondom Den Bosch, Boxtel, enz. staat alles onder. H. M. de Koningin is naar Den Haag vertrokken, waar Dr. de Visser Haar mededeeling deed van hetgeen door hem terzake./der crisis werd verricht. PROVINCIAAL nieuws. V/aalwijk, 30 December 1925. Vrijdag 8 Jan. zal de heer jozef Muls uit Antwerpen, eene lezing houden in hotel Verwiel over „Brabants ver leden", de vierde voordracht-avond georganiseerd door het comité. In de Koninklijke School te 's-Bosch wordt eene tentoonstelling van Zuidelijke kunstenaars gehouden en het is ons een voldoening te kunnen mededeelen, dat daaraan drie geboren Waalwijkers deelnemen en een goed figuur maken, nl. de heeren Jan van Delft, Theo van Delft en Leonardus Versteeg, deze beide laatsten verbonden aan onze Gemeentelijke Teekenschool. Het is ons vooral aangenaam dat onze kunstschilder, de heer Theo van Delft, met z'n kunst eens een beetje uit z'n geheimzinnigheid uittreedt en het pu bliek eens wat meer van z'n werk laat zien. Het verdient het toch in elk opzicht We mogen hierbij nogmaals den wensch uiten dat wij ook in Waalwijk eens een tentoonstelling krijgen van zijn werken, zoowel boetseer- als schilderwerk, o i. hebbe-» wij daarop reeds lang genoeg gewacht. Niettemin raden we eenieder aan eens naar den Bosch te gaan, men ziet er schitterend werk. vooral ook van Jacobs, Verhorst, H Pessers, Slager e a. Herman Moerkerk roemt in de „Prov. Crt." speciaal Th. v. Delfts portretten van Felix Timmermans, Wies Moens en een damesportret. Hoe verheven de plechtige Kerstmis steeds is, bijzonder indruk- wekkend was deze grootsche plech tigheid ditmaal, nu zij 't eerst plaats had in onze nieuv/e parochiekerk. Alles werkte daartoe mede, de schitterende verlichting van den prach tiger. tempel, die vanuit den koe pel door de ruimte straalde, de ver lichting van 't hoofdaltaar, de in drukwekkende dienst met al z'n groot- sche en imponeerende liturgische plechtigheden en niet minder de bij zondere wijze waarop het zangkoor de H. Mis zong, maar ook gedurende de stille H. Missen devotelijk tal van kerstliederen voor koor, duo's, sbli enz. ten beste gaf. Werkelijk het was van 't begin tot 't einde eene aangrijpende plechtigheid, die diepen indruk maakte op aile geloovigen. In afwijking van haar gewoonte om op den laatsten Zondag voor den advent haar eerste winter-uitvoering te geven, krijgen we a s. Zondag 3 Jan. dit concert van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Dat deze uitvoering eenige weken is uitgesteld zal haar ongetwijfeld zeer ten goede komen, waar men thans verzekerd kan zijn dat de liedertafel voor het zeer mooie programma waar mee ze voor den dag komt. thans uitstekend voorbereid is. Het belooft, gezien het programma, een bijzonder genotvolle avond te worden. Van het muzikale gedeelte valt aanstonds in het oog het groote historische koorwerk „Leidens Ontzet" met soli, duetten, trio's, kwartetten en met piano-bege leiding. Alleen dit machtige koorwerk, welks uitvoering ruim 3/4 uur in beslag neemt, is een bezoek aan dit concert overwaard Het getuigt van veel voortvarendheid en ambitie onder dit gezelschap dat het heeft aangedurfd met zoo'n werk voor den dag te komen en gezien de laatste repetities kan een goede ver tolking verwacht worden. De soli's zijn toevertrouwd aan de heeren A. Boom (bas), Chr. Thijssen (bariton) en H. Verhoeven (tenor). Dit groote muzikale werk van den componist R. Hol schil dert het bekende historische feit van het Ontzet van Leiden, den moed, de volharding, de wanhoop en ten slotte ook de redding en de dankbaarheid der dappere bewoners van deze vesting. De jeugdige pianist Jo Verhoeven uit Drunen heeft reeds meermalen van zijn bekwaamheden blijk gegeven, zoo dat de begeleiding bij hem in goede handen is. Het komische gedeelte is ditmaal al niet minder goed verzorgd Opgevoerd zullen worden „Levie Baars", groot blijspel in 2 bedrijven en „De Burger wacht van Knuppelveen", groote spec- takel-scène. Het zijn belde oer-komische stukken die het publiek onafgebroken zullen doen schudden van het lachen. Kortom het belooft een zeldzaam mooie avond te worden en het is te verwachten dat de zaal van den heer P v. Cromvoirt voor het talrijke bezoek te klein zal blijken. De heeren M. v. d. Mee en Joh. Pulles Thzn. alhier slaagden dezer dagen vooi; het praktijk-examen boek houden van de Vereeniging van Leer aren in hel boekhouden. Beiden ge noten hunne opleiding van den heer Siemer, Leeraar Boekhouden aan de Hoogere Handelsschool<alhier. De Kerstuitvoering, tweeden Kerstdagavond in het gebouw der Nëd. Herv Kerk door de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „Hallelujah" gegeven, is voor deze vereeniging en niet minder voor den talentvollen directeur den heer v. d. Kolk een groot succes geweest. De groote, zware oratoria werden zoowel door de solisten als door het koor uitstekend uitgevoerd, zoodat hét applaus, waarmede het publiek niet karig was, welverdiend was. „Hallelujah" beschikt over een uit stekend stenimenmateriaal, zoodat het niet te verwonderen is dat de ver eeniging haar concerten op een zeer hoog peil weet te houden, waartoe ook de capaciteiten van den directeur het hunne bijdragen. In de St. Antonius-parochie be gint men veel last van het heidewater te krijgen. De tuinen en een gedeelte van den weg staan onder water, zoo dat de bewoners er veel last van ondervinden. Blijft de regenval aan houden, dan zal weldra het water op vele plaatsen de huizen binnen dringen. Later is de geheele weg bijna over stroomd, het H. Hartplein eveneens, terwijl ook in de Mr. van Coothstraat de tuinen geheel onderstaan. Eergisteren kwam mej. W. te vallen, met het ongelukkig gevolg dat ze haar been brak. Eergisteren is een auto, toe- behoorende aan den heer_ A. Scholten te Arnhem, die over den onder water geloopen Zomerdijk reed, in een sloot gereden. De inzittenden wisten zich uit hun benarde positie zelf te be vrijden en moesten door het water wadend onze gemeente weer bereiken. Door werklieden van de Waveem is de auto den volgenden dag uit de sloot gehaald, wat nu precies met het oog op het hooge water, niet zoo gemakkelijk is gegaan. Naar wij vernemen heeft de Burgemeester het politie-uur op Oude- jaarsavond algemeen op des nachts 1 uur bepaald. Staat de Zomerdijk reeds eenige dagen onder water, gisterenavond is de hooger gelegen Putsteeg ook onder water gekomen, zoodat het verkeer met het Land van Heusden en Altena nu geheel verbroken is. De liedertafel „Oefening en Vermaak" gaf Zondag haar traditioneele volksmatinée die druk was bezocht en die in elk opzicht goed van stapel liep, zoowel wat koren, o.a. het Kerstlied voor Gemengd Koor, als soli der heeren De Bont en Burmanje betreft. De overige ontspanningen bioscopen (vooral de Kindervoorstelling niet te vergeten) enz. hadden druk bezoek, zoodat ook op deze wijze voor vol doende afwisseling was gezorgd. Tweeden Kerstdag gaf de sociëteit „T A.V." een uitnemend geslaagd bal. Men had een bijzondere zorg aan de versiering der zaal besteed Deze had dan ook een feestelijk aanzien door de verschillende planten en vooral door den schitterend verlichten en versierden kerstboom. Het strijkorkest Van den Akker gaf uitstekende muziek. Het bezoek was zooals te verwachten was zeer druk en er heerschte een zeer prettige stemming. Daar staan de T.A.V.- bals trouwens voor bekend. Op den laatsten avond van de humoristen-wedstrijden te Raamsdonks- veer behaalde in den Eere-wedstrijd (afd 1ste en 2e prijswinnaars) den lsten prijs A f25.— H. v. Engelen met 47 punten met de voordracht „CoAlecte voor den Algemeenen Arme" van Abr. de Winter. lsten prijs B f 15.C Didden met 44 punten met de voordracht „Kinder spel en biljartspel" van Abr. de Winter. Publieksprijs H. v. Engelen met de voordracht „Hannes bij de dorpshar monie." DRUNEN. 't Was een varieerend programma dat in den avond van den 2en Kerstdag in het gezellige, docli voor Drunen nog wat kleine zaaltje van de Harmonie „de Volharding", het publiek werd aangeboden. Het programma vermeldde n.l. de heer en mevrouw Neijboer, transform, duettisten en de heer Thomas Reekers, tenorzanger uit Nijmegende heeren O. en M. Nieuwenhuizen, resp. solo- en Es-klarinettisten uit Loon-op-Zand en de heer John. Verhoeven, organist en pianist van hier. De heer Th. Reekers, hier voldoende bekend om zijn fraai tenorgeluid, deed ook nu zijn naam eer aan; in 't begin was zijn stem wel wat geïudisposeerd, doch allengs bekwam hij meer timbre, wat vooral te waardeeren viel iu de aria uit Puccini's Bohème; ook Reci tatief en Gebed uit Massenet's „Cid", met begeleiding van orgel, gaf een gun- stigen indruk van 's heeren Reekers uitnemende zangcapiciteiten. De heeren van de Nieuwenhuiaen, eveneens geen onbekenden, hebben als talentvolle klarinettisten dezen avond furore gemaakt. In het „Concertino- duo" van Schweinsberg, deden zij zich kennen als kunstenaars, die hunne in strumenten volkomen beheerscheli technisch kunnen en persoonlijke ge voeligheid kenmerkten dit nummer. De heer Cor. v. d. Nieuwenhuizen speelde het „Concertino No. 2" van v. d. Boogaarde, waarmede hij op het on langs alhier gehouden solisten-concours bekroond werd met den Eereprijs Eere- afd., hoogste puntenprijs en lof der ju ry. De hooge techniek, waarvan zijn spel getuigde, en de soepele klanken, w#lke hij aan zijn instrument wist te ontlokken, grenzen aan het volmaakte en overweldigden het luisterende pu bliek. Voor deze vertolking komt hem voorzeker zeer veel lof toe; een storm achtig applaus beloonde dan ook den kunstenaar. Als de „note gaie" van den avond mag voorzeker het echtpaar Neijboer genoemd worden. Reeds in het eerste duet, van „Krelis en Trien", kwam de jolijt los met het refrein „Hij en Zij", en telkens, vooral als h<* van klateren de levenslust stralende mevrouwtje het publiek uitnoodigde met een „alle maal", zong het unaniem het refrein mêe en hiermede was het doel bereikt: hare vroolijkheid werkte aantrekkelijk; hoe kon het ook anders? Adrem was het duet van „Schoenmaker en doch ter", met de spanriem-aria, op de me lodie van het bekende „Voici le sabre", van Offenbach. Ook „Pit en Nel" in de Boemel-Petrus-melodie voorgedragen ontketende een geweldig koor-refrein. Alle duetten kenmerkten zich door een intense levensvreugde, welke zich ook aan het auditorium mededeelde. Bra vo! De heer J. Verhoeven was een ac curaat acconipagnateur op piano en orgel. De volle zaal getuigde van de groote belangstelling en het daverend applaus voor de waardeering van het gebodene, was dan ook wel verdiend. Dezelfde artisten gaven Zondag eene herhaling met gewijzigd programma, 't Zou ons niet verwonderen of de roep van den eersten avond heeft die van den tweeden gewaarborgd. Dat dergelijke uitvoeringen zich de zen winter nog eenige malen herhalen, is zeker den wensch van alle bezoekers. Ter gelegenheid van het Kerst feest werd op len Kerstdag door Kerk koor en Liedertafel, in de parochiekerk, na het lof, eene Kerstcantate van Aro- mi uitgevoerd, voor solie, kwartet en koor. Hierin muntten vooral uit de baszangers, de heeren M. van Halder en Th. van Hulten en de tenorzanger, de heer P. Klerks. Het kwartet werd gezongen door de heeren -J. van Vaa- len, Th. van Hulten. J. TJpelaar en M. IJpelaar. Er is maar één roep over deze waar lijk schoone vertolking. Zij maakte een treffenden, diepen indruk. In de vergadering van den leder- bewerkersbond, afdeeling van den Fa- brieksarbeidersbond St. Willebrordus, welke mede werd bijgewoond door den gesalarieerde, den heer Passier, werd Adr. v. <1. Wiel tot bestuurslid geko zen; hij aanvaardde zijn benoeming. Door het ontslag van den voorzitter moest ook in deze vacature worden voorzien. Gekozen wérd A. v. d.. Wiel, die deze benoeming aannam. De nieu we president werd toegesproken door den heer Passier. die hoopte, dat on der de nieuwe leiding de vereeniging in goede banen moge voortgaan. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van het Hoofdbestuur, blij kens welke met ingang van 1 Januari 192(5 voor gedeeltelijk werkloozen de uitkeering zal zijnbij 2| dag werk loosheid l dag, bij 3 dagen 1 dag, bij 4 dagen 2 dagen. In verband hiermede be sprak de heer Passier het nut van orga nisatie, daarbij aansporende tot krach tige propaganda; ook de meisjes, die op fabrieken werkzaam zijn, dienen zich te organiseeren. In de controle-commissie werden be noemd de heeren H. van Iersel, J. Scha pendonk en M. Smits. De WelEerw. heer kapelaan <1008- sens voerde nog het woord naar aan leiding van den brief van het Doorluch tig Episcopaat, daarbij er op aandrin gende, dat de arbeiders zich katholiek organ iseeren, goed lid van hun vereeni ging zijn en propaganda maken. Daar op werd de vergadering gesloten. Nadat in de vroegte op Eersten Kerstdag de ZeerEerw. heer Pastoor Goossens een solemneele H. Mis met assistentie had gecelebreerd, werden in de volgende H. Mis door de parochia nen gezamenlijk eenige Kerstliederen gezongen. Na het Lof werd door het zangkoor en de leden van de liederta fel onder leiding van den heer J. P. van Roo.v, hoofd der school, 'n mooie Kerst cantate uitgevoerd, waarbij zich bizon der onderscheidden de tenorzanger P. Klerks, de baszangers M. van Halder en Th. van Hulten't kwarten werd goed goed vertolkt door de heeren J. en M. IJpelaar, J. v. Vasalen en Th. v. Hul len. De uitvoering dezer cantate maak te veel indruk. Op Tweeden Kerstdag brachten de meisjes-congreganisten met medewer king der Eerw. Zusters een mooie can tate ten gelioore, waarbij wel bleek, dat de leiding bij den heer P. Klerks in goede handen is. De begeleiding werd door den heer P. van Dommelen goed verzorgd. Met den bouw eener electrische houtzagerij ten behoeve van Gebroeders Herreijgers alhier, is een aanvang -ge maakt, zoodat onze gemeente binnen kort een industrie rijker zal zijn. In de schoenindustrie mede de voornaamste tak van nijverheid van on ze gemeente komt eenige opleving, zoodat de meeste fabrieken weder niet volle weken werken. Ook orders voor directe levering voor het buitenland zijn hiervan de oorzaak. Naar wij vernemen, zal onze ge meente-opzichter, de heer H. Mimpen, met ingang van 1 Mei a.s. deze betrek king met pensioen verlaten. Er zal in zijn plaats een gemeen te-voorwerker worden aangesteld. Om met de ge meentewerken bekend te raken, zal hij reeds in Januari a.s. worden benoemd. Het salaris van den te benoemen amb tenaar zal bedragen 1100 niet 8 een- jaarlijksche verhoogingen van 50 tot een maximum van 1500 plus een kin dertoeslag van 5 voor elk kind boven de 2, beneden den leeftijd van 1G jaar. Bereids is door Burgemeester en Wet houders een oproeping geschied. Prov. Ct. Ons Operette-gezelschap „Entre Nous" heeft in studie genomen„Mis kende trouw", tooneelspel in 3 bedrij ven, door R. Z. De opvoering zal einde Januari plaats lieben. Vanwege de handboogschutterij „Constantia" wordt op 17 Januari e.k. een uitvoering gegeven in Café Els- hout. Nadere bijzonderheden hierom trent worden zoo spoedig mogelijk be kend gemaakt. Naar wij vernemen, is aan den lieer C. v. d. Linden met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als on derwijzer aan dè Openbare School. Wij hopen dat hij nog lange jaren een welverdiende rust moge genieten. Zondag j.l. werd in Hotel Vissers het biljart-concours beëindigd. Na ge- duchten kamp, werden de prijzen be haald als volgt: lste prijs de heer J. van Delft, Dru nen. 2e prijs de heer van den Besselaar, El shout. 3e prijs de heer Th. van der Wiel, Drunen. 4e prijs de heer H. Brok, Drunen. Er is een druk gebruik gemaakt van dezen wedstrijd en over 't algemeen is er zeer goed spel geleverd. Het bestuur der biljartclub heefteer van haar werk. Zondagavond werd in Café van der Westen een barak-concours gehou den met als hoofdprijs een snoek van ruim 8 pond. Winnaar werd de heer Mimpen. A.s. Zondag zal het op 2e Kerstdag geopende concours verder worden voortgezet. Wij verwachten dat nog ve len een kansje zullen wagen om een dei- mooie prijzen te bemachtigen, te meer daar de hoogste stand nog slechts 126 punten bedraagt. Zaterdagavond kwam landbouwer A. v. D, tot de minder aangename ont dekking. dat een zware wagen geheel 't onderstboven was gekeerd. 't Is niet aan te nemen, dat jongens handen zulk werk hebben kunnen ver richten, dus schijnen hier groote men- schen een grap hebben willen uithalen. ELSHOUT. In het genadeoord dei- Wonderbare Moeder is het grootsche feest der christenheid op waardige wij ze gevierd. Na de solemneele H. Mis van 94 uur in de parochiekerk, werd door het zangkoor de driestemmige Kerstcantate van Mosmans uitgevoerd, terwijl 's middags na het Lof El shouts' Liedertafel de Kerstcantate van Hop penbrouwers ten gehoore bracht. Ook in het St. Norbertusgesticht, waar de hooge feestdagen steeds met buitengewonen luister worden herdacht werden onder de vroegmissen, door den heer J. Adriaansen uit 's-Bosch, op ver dienstelijke wijze kerstliederen gezon gen. De heer A. beschikt over een hel der, krachtig tenorgluid en bracht on tegenzeggelijk veel tot den luister dei- Kerstviering bij. De Eerw. Broeders zongen onder de Hoogmis de 2-stem- mige Mis van Halier, welke dan ook met assistentie van den baritonzanger den heer Jos. Klein alleszins loffelijk werd wedergegeven. Ook op den 2en Kerstdag luisterde de- fraaie tenor stem van den heer A. de godsdiensti ge plechtigheden op. NIEUWKUIJK. Op Zondag 27 De cember j.l. had alhier in het Klooster der z.g. Fransche Paters van Onzen- oort, Cistersiënsers van de Benedictij nerorde Pont Colbert te Versailles, 'n treffende gebeurtenis plaats. Door den Eerw. Frater Fulgentius, van bovengenoemde orde, in de wereld de heer de Lely, werd in de Klooster kapel zijn plechtige eeuwige gelofte afgelegd. Ter verrichting dezer plechtige ge beurtenis was Z. D. H. Mgr. Janssens, van de Abdij te Versailles, naar hier overgekomen en werd door hem te ca. 10 uur de plechtige pontificale Hoog mis opgedragen met assistentie der al hier vertoevende Eerw. Paters. Door de Eerw. Fraters uit Vlijmen werd met versterking van hun kinder koor een gregori aan sche Mis prachtig gezongen, terwijl door den Eerw. Fra ter Christinus het orgel keurig be speeld werd. Na het Evangelie werd door Mgr. Janssens (Vader Abt), Frater Fulgen tius toegesproken, hem gelukwenschen- de en hield hem voor wat hij voor zijn zaligheid doen moest. Verder schetste spr. de heerlijkheid van Jezus' aanbid ding in het Allerh. Sacrament, waar van deze orde aanbidders zijn. Helaas zijn er echter nog maar te veel men- schen die deze heerlijkheid maar niet begrijpen en den moed niet hebben een kleine aanbidding te doen, wanneer de gelegenheid daarvoor is opengesteld, doch hiervan wegblijven alsof zij baug zijn van Jezus' liefde. Hierna werd door de Priesters en jongens het Veni Creator gezongen, waaronder de Eerw. Frater zijn gelof ten uitsprak en het sédul (perkament formulier) onderteekeude. Door hem zelf wordt dit, hierna op het altaar neergelegd, hetwelk alleen ook in deze Benedictijnerorde gebeurt en volgens mededeeling van een der Paters be waard blijft tot het bestaan der wereld. Hiervan terugkeerende, komt hij voor Vader Abt en zingt„dat God hem aan mag nemen en ontvangen volgens zijne woorden". Terwijl hierna de Mi serére wordt gezongen, gaat de Frater elke aanwezige priester omhelzen en vraagt hen om te bidden voor hem, wat vooral in deze plechtigheid een treffend moment is. De Paters ant woorden dan„God beware U en dat ge moogt leven in eeuwigheid". Nadat door allen hierna het Te Deum wordt gezongen, wordt de Mis vervolgd, waaronder de Frater tot bevestiging zijner geloften de H. Communie ont vangt. Behalve de familie van den Frater, waren in de Klooster-kapel nog talrijke vrienden, kennissen en bezoekers aan wezig. Ter dezer gelegenheid was de krpel en vooral het altaar prachtig versierd. Na eindiging der H. Mis had in een der zalen van het Klooster de receptie plaats, waarvan druk gebruik werd gemaakt en werd hierna onder kloos terlingen en familie dit heugelijk feit, op klooster wij ze, feestelijk gevierd. Naast de vele gelukwenschen die de Eerw. Frater Fulgentius op dezen dag heeft mogen ontvangen, ook de onze. De electrische aansluiting voor verlichting van het in aanbouw zijnde nieuwe patronaat, is opgedragen aan den heer E. Daans, electrisch monteur van het G. E. B. alhier. Op Zondag 3 Januari a.s. zal dooi de liedertafel „Oefening baart Kunst", alhier, in de zaal van den heer G. de Bont, haar eerste winter-concert wor den gegeven. Het program bevat be halve een 6-tal prachtige zangnummers, waaronder we o.m. vermelden „God bn de Koning", koor met bariton-solo, van de Vliegh en „de Martelaars in het Colvseum", koor van de Rillé, nog een 6-tal prachtige komische scenes, zoodat er voor velen ongetwijfeld we derom een avond van genot te wach ten staat. De uitvoering, Zondag j.l. gege ven door de Spaarvereeniging „De Voorzorg", in het Café van der Geld, is, hoewel het voor de Vereeniging zelf als voor het café, de eerste maal was, een groot succes geweest. De zaal was goed bezet en er is prachtig spel geleverd. Ook de bege leiding van den heer Trimbach, pianist uit Waalwijk, was in goede handen. HERPT. Op len Kerstdag, gedu rende de Nachtmis, welke om 4 uur be gon, werd door hét R.K. Zangkoor op zeer verdienstelijke wijze gezongen de ..Missa in honoveen S. Mathildis, voor 3-stemmig mannenkoor van H. C. Cuy- pers, welke Mis speciaal voor deze ge legenheid was ingestudeerd. Verder werden nog gezongen een Kerstlied van Daamen en een van Ver- lieij en een eigen compositie van onzen organist, den heer P. de Man, hoofd der R. K. Bijz. School alhier. De handboogschutterij „Ons Ge noegen" biedt aan H. H. leden en ho noraire leden op Zondag 10 Januari eeu winteruitvoering aan. Voor deze gelegenheid zijn speciaal geëngageerd de bekende karakter-hu moristen, Cornelissen en Boeren uit 's Bosch. Voor zoover wij reeds het programma gezien hebben, kunnen wij er uit con- cludeeren, dat het de dames een genot volle middag, de heeren een genotvolle avond zal bezorgep. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Tweeden Kerstdag werd door de Chr.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6