Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NieuHjiarsgeflachtea I (i WMLWIJK STERTABAK 1 nummer 1 VRIJDAG 1 JANUARI 1926 4Se JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 18. Telepr.-Adresi ECHO. DIT NÜMJER BESTAAT UIT tvek bladen. E$RSTE BLAD. Gestadig aan, jaar in jaar uit, van maand tot maand, van dag tot dag, iedere miniut, ja elke seconde gaat de tijdals gebnen uit het eeuwige, verdwijnt hi ook steeds weer in dat zelfde raadseiachige eeuwige, zonder ooit nog weer te keeren. Zie het nu wegstervende jaar 1925 als een door zogen gekromde en ook door ouderdom gebogen, afgeleefden grijsaard, vooroor neigende als zoe kende naar het ;raf, waarin het binnen enkele uren z;l worden opgenomen en dat dan gesDten wordt voor eeu wig. Ziede wijzïs der klok schuiven voort, de slingervertikt gestadig den tijd, de laatste uen van het jaar, mi nuten en secoiden volgen elkander in nimmer faience regelmaat en onge merkt sluipt he oude jaar heen uit het leven orn paats te maken voor het jonge wich 1926 dat teïzelfden tijd uit het euwige verrijzen gaat om.... na 365 fcvensdagen ook weer En, gelijk de achterblijvenden een terugblik werper op het leven van den dierbare, die hi leven gaat of soms reeds heeft verlten, zoo peinzen en droomen wij op oudejaarsavond over hetgeen het wgstervende jaar ons bracht. Beelden gebeirtenissen, onvervulde wenschen dringei zich in de herin nering aan ons u> En die opdoemende herinneringen oitroeren. verteederen en scnommelen veemoedige gevoelens heen en weer, o teekenen een glimp van blijdschap om de mondhoeken, wegens het geiot der tevredenheid, waarin het oudejaar ons achterlaat. De een herdenrt zijn leed, de ander zijn vreugde, al mar de gebeurtenissen in het afgeloopenjaar ons reeds reden tot droefenis of bijdschap gaven. Som migen gingen hetjaar in met vertrou wen op een nadeend gulden verschiet en eer zij het jaa half doorleefd had den. werd het goiden vergezicht van wolken omfloersd van leed en tranen beneveld terwij anderen, die bang de donkere tijd n tegemoet zagen komen uit hun ingstige leverisstem* ming werden opge/ekt door een keering ten goede in lun lot, dat nu een nieuwe lente bracit. Zoo wisselt het menschelijk bestaan, gelijk de tijd ook zelve, gestadig zijn verschijnsvormen. Gelijk de zee steeds wisselt van tinten en waterplooien, al naar de zon of le maan haar licht uitstrooien, de doikerte van den nacht door den dageraat wordt verdrongen, of de zomerkoelte een lichte rimpeling blaast over het enorme watervlak, ofwel de koppen der golven door storm vlagen worden opgestuwd, zoo wijzi gen zich de versciijnsvormen ook in 's menschen levei en teekenen deze zich af in de peinangen en mijmerin gen van den St. Silvesteravond. Gelukkig hij, die in dit beurtelings lachende, grimmige en door rouw be zochte leven te botwen wist op het vertrouwen in God en diens onveran derlijke liefde voor Zijn schepselen. Gelukkig de mensck. die in zijn terug blik op het afgelegde jaargetijde van zich getuigen mag, dat hij mannelijk den strijd van iederen Christen gestre den heeft, al was iet hem ook niet steeds gegeven der zegepalm te be halen. Hij zal in de tevredenheid over het nu verledene krach! vinden voor een doorzetten op den ingeslagen weg ook in de toekomst. Maar wee hem, die in schrijnend zelfverwijt erkennei moet tekorkt te zijn geschoten in zijn plichten tegen over zijn Schepper, in de plichten van zijn staat, in de liefde tot den even- mensch. Helaas, het jaar is ook voor hem voorbij, de gedane zaken nemen geen keer en immer spookt het verwijt ron dom als pijnlijke herinnering aan de tekortkomingen, welke niet meer te herstellen zijn. Maar de gedachten hieraan kunnen voor de toekomst toch zegenrijke vruchten afwerpen, kunnen het voornemen doen vormen en rijpen het komende jaar beter in te gaan beter te beleven en beter te eindigen. Zoo staan wij dan allen weer voor het nieuwe jaar, dat straks zijn leven en taak beginnen gaat en wij sterve lingen hoe wij ook het oude jaar besluiten vragen nieuwsgierig en velen soms angstig „wachter, wat is van den nacht ?u En onze nieuwsgierig heid blijft onbevredigd, ons vragen onbeantwoorddit alleen weten wij, dat het veel o, zooveel aan ons zeiven ligt hoe wij op St. Silversteravond van van 1926 het voorbijgegane in ons geheugen weer zullen kunnen op wekken Want al kan ons geen zeker ant woord beduid worden op de vraag, wat 1926 ons brengen zal, toch be hoeven wij niet te vreezen, noch te weifelen, indien wij maar een recht matig vertrouwen stellen op Hem die 'tal bestiert. En in die overwegingen wenschen wij van harte al onze lezers een Zalig Nieuwjaar. kas. Algemeen is men het er ook over eens, dat een gemeentelijk bedrijf eenige winst mag maken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg en Weth. aange nomen. 11. Verzoek van W. Verhagen om in de Torenstraat een huis te mogen bouwen 5 Meter uit ie kantlaag van den weg, met voorstel van Buig. en Weth om hierin toe ie stemmen. Daartoe wordt besloten. 12 Voorstel van Burg. en Weth, om aan den gemeente-amhtenaar J Bataille met ingang van 2 Januari a.s. eervol ontslag te verleenen, door J. pataille voornoemd vanaf dier datum op pen sioen te stellen. De Voorzitter merkt op, dat deze aan gelegenheid voor dat hij hier is gekomen is geregeld. Bataille heeft nu om ont slag gevraagd en daarom stellen Burg. en Weth. voor om hem als gemeente voorwerker eervol onti lag te verleenen. Hij acht het zich een plicht zijn dank te betuigen voor de behartiging van de publiek rechterlijke en privaat, rechterlijke belangen van de eigen, dommen der gemeente. Hij hoopt, dat hij nog vele jaren in de beste gezond, heid van zijn pensioe.i mag genieten. Voor onze plaats en streek was ook 1925 niet zulk een bijzonder jaar, al moge het over 't geheel wel beter ge noemd worden dan z'n voorganger. Wij mogen voor onze gemeente en de schoen- en lederindustrie memoreeren de grootsche gebeurtenis ril de Int. Tentoonstelling van de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. die één groot succes geworden is. En al mogen de resultaten niet zoo direct geheel tastbaar zijn en al zijn de orders nu maar niet direct komen aan rollen, zeer zeker heeft ze zeer gunstig gewerkt voor den naam van het Nederlandsche fabrikaat. De winkelier en de verbruikers zoowel uit ons land als 't buitenland, die bij tienduizenden deze schitterende demon stratie bezochten, hebben gezien en eeren waardeeren de mogelijkheid van het Nederlands fabrikaat en onge twijfeld moet zulks voor de toekomst van grooten invloed zijn. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal deze invloed ook in de naaste toekomst zichtbaar worden, wat wij van harte vo*>r plaats en streek hopen. Tal van fabrieken toch werken zeer druk, heb ben orders tot ver in 1926. maar ook vooral nemen de export orders toe, wat beslist een meer gunstig pers pectief opent. Ons blad mag zich verheugen in gestagen bloei en steun van zeer velen. Wij gaan den 49en Jaargang in met hetzelfde vertrouwen en dezelfde goede beloften voor de toekomst. GEMEENTERAAD. DRUNEN. (Vervolg). 10. Voorstel van Burg. en Weth tot wijziging der verordening op het be heer van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf, met name van artikel 10. lid 4, met de strekking om het voor geschreven reservefonds van f 10 000 tot f 4000 te verlagen. De Voorzitter merkt op, dat volgens de thans bestaande overeenkomst er eerst een reserve moet zijn van f 10 000 vooraleer de winst van het bedrijf ten goede komt aan de gemeente-kas. Burg. en Weth hebben het oordeel van de P N E M. gevraagd hoe groot het reserve bedrag moet zijn en die zijn van oordeel dat een bedrag van f 4000 voldoende is, redenen waarom wordt voorgesteld het reserve bedrag niet hooger dan f 4000 te stellen Als er wat winst wordt gemaakt, komt het de gemeente des te eerder ten goede. In groote steden komt van de winst van de bedrijven altijd wat in de gemeente- De Voorzitter deelt nog mede dal hij in verband met deze kwestie in besloten vergadering op de regeling van het pensioen nader wil terug komen Er zal nog een ander punt aan vastgeknoopt moeten worden. 13. Voorstel van Burg en Weth. tot wijziging der verordening als be doeld in artikel 1 der Woningwet. De gewijzigde verordening zal onder de leden circuleeren en in een vol gende vergadering worden besproken. 14. Verzoek van ingezetenen van het gehucht Wolfshoek om het Gem Electriciteitsbedrijf tot het gehucht Wolfshoek uit te breiden, met voor stel van Burg. en Weth Adressanten wijzen er op dat, nu het bedrijf er beter begint voor te staan, ze met het verzoek komen om het net tot den Wolfshoek uit te breiden aangezien deze wijk juist op dit licht is aangewezen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om door de P N E M een be grooting van de kosten te laten maken en dan in een volgende vergadering de zaak verder eens te bekijken. Da bedoeling is om twee begrootingen te laten maken, een aansluitend op het net alhier en een aansluitend op het net van de gemeente Elshout. Met den burgemeester van Elshout heb ik daarover al gesproken en die is van meening dat de raad tegen aan sluiting wel geen bezwaar zal hebben, aangezien het voor 't bedrijf aldaar van belang is. De begrooting van deze kosten zullen we d n ter visie leggen, dan kunnen de heeren oor- deelen wat het beste zal zijn en zien of de voorstad van Drunen zou ik haast willen zeggen, ook van de zege ningen van de electriciteit kan profi- teeren. Pijnenburg. Mij dunkt dat er alles voor is om den Wolfshoek bij het net aan te sluiten. Ik zou echter op spoed willen aandringen omdat de winter, wanneer de menschen er het meeste aan hebben, haast weer voor bij is.- Voorzitter. Het verzoek is nog te kort geleden ingekomen om het nu reeds te kunnen behandelen. Van Halder. Er is alles voor om spoed achter de zaak te zetten, maar ik geloof dat het toch goed is om de menschen niet blij te maken dat ze er dezen winter nog veel van zullen profiieeren. Muskens. Vroeger is er ook al eens een verzoek tot den raad gericht. Voorzitter. Dat is dan voor mijn tijd geweest. Muskens. Er is toen nog een be grooting geweest, maar die was nog hooger dan de eerste, toen alles zoo duur was. Voorzittev. Wij zullen alles precies laten berekenen 15 Wijziging gemeentebegrooting dienstjaar 1925. Het blijkt dat de verpachtingen f 1400 meer hebben opgebracht als is begroot en de staanplaatsen op de kermis ook aanmerkelijk hooger zijn dan is ge raamd. - Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 16. Voorstel van Burg. en Weth. nm aan den volontair ter secretarie i. Elshout een gratificatie toe te ken nen van f 25 Voorzitter Burg. en Weth. hebben gemeend om aan den volontair ter secretarie een gratificatie te verleenen, omdat hij uitstekend zijn best doet. Zoowel Burg en Weth. als de secre- aris zijn buitengewoon tevreden over zijn werk. Uit een paedagogisch oog punt alsook uit dat van dankbaarheid zou ik het geven als aansporing om zoo voort te blijven gaan. Op de meeste secretaries is het gebruikelijk om een gratificatie te verleenen en wat het bedrag betreft, daar is wel over heen te stappen. Van Drunen. Is met het oog op de werkzaamheden een volontair beslist noodig. Voorzitter. Hij verricht veel en goed werk. Er moet veel werk getypt worden en dat vraagt veel tijd. Als we eens gaan vergelijken met andere gemeenten dan hebben wij hier niet te veel per soneel. Zoo b.v. de gemeente Vlijmen, daar hebben ze drie ambtenaren plus nog een volontair. Men kan dus niet zeggen, dat het hier te luxerieus naar toegaat. Een ambtenaar en een volontair is niet te veel. Van Drunen. Als hij niet beslist noodig is, dan kan ik er niet voor zijn. W. v. d. Wiel. Ik kan mijn stem ook niet geven aan het voorstel van Burg. en Weth. Van Drunen Toen v. d. Velden tot ontvanger is benoemd is gezegd, dat hij het werk best af kan en nu moet er weer een volontair zijn. W. v. d. Wiel. Eerst moest de zoon van een hoogstaande persoon van de secretarie af en moest er een ander komen, een die al verder in de admi nistratie was ingewijd en nu zou er weer een volontair noodig zijn. Dat is niet wat men, zou ik zeggen, noemt Dè Voorzitter wil eerst opmerken, dat de heer Elshout veel werk verricht en het voor de gemeente van belang is wat hij doet. Om nu telkens op die oude kwestie terug te komen acht hij niet in het belang van een prettige samenwerking. Die zaak is nu eenmaal beslist en daarmee moet het zijn afgedaan. Spr. weet wel dat de heer Van Drunen de zaak niet met slechte bedoelingen voorbrengt, maar toch acht hij het gewenscht daar even op te wijzen Van Drunen. Als hij noodig is dan leg ik mij direct bij het voorstel neer. Voorzitter Als het moest, dan zou men misschien zonder zijn hulp ook met het werk klaar komende vraag is of dit altijd wel op tijd zal zijn, maar uit een beleefdheidsoogpunt dient faLLEN ZUN NET EEW/ G0EDK00R men een kleinigheid te geven. Van Drunen. Als hij niet beslist noodig is. dan ben ik er tegen. Voorzitter. Als men er persé een noodig had zou men een ambtenaar aan moeten stellen en die 20U men toch zeker niet voor niets hebben. Misschien wordt de gemeente door zoo'n volontair wel iets bespaart. Het Rijk vraagt steeds meer de bemoei ingen van de gemeente en dat kost allemaal arbeid De Secretaris zal wel willen getuigen dat Elshout zeer nuttig werk verricht. W v. d. Wiel. Ik wil goed aan- nemen dat hij goed zijn best doet, maar ik kan me er niet mee ver eenigen omrede dat eerst een ander is moeten ruimen. Pijnenburg. Over het algemeen kijkt men wel een beeije verkeerd tegen de functie van volontair aan Hij kan niet strikt noodig zijn, maar hij komt om zijn vak te ieeren en als hij zoo danig goed werk voor de gemeente verricht is er alles voor om hem een kleinigheid te geven. Een ieder, die een leerjongen in dienst heeft, geeft hem zoo nu en dan toch wel eens iets. W. v. d. Wiel. Hoeveel zijn er tegenwoordig niet die, om hun vak te leeren, geld moeten toegeven Het voorstel van Buig. en Weih In omvraag gebracht wordt met zeven tegen drie siemmen aangenomen. Voor het voorstel stemden de heeren Van Spijk, Van Halder, Klerks, Pijnen burg, Van Huiten A. v. d. Wiel en Broks Tegen de heeren W. v. d. Wiel, Muskens en Van Drunen. De heer Elshout bleef buiten stem ming. De Voorzitter acht zich verplicht nu men aan het einde van het jaar is gekomen om de leden te danken voor de goede verstandhouding die tusschen den raad, het college van Burg. en Weth. en hem heeft bestaan. Hij stelt er prijs op dat in de verga dering een prettige en sjoviaale geest ïeeft geheerscht. Hij dankt alle leden voor hetgeen ze in het belang van de gemeente lebben gedaan en hoopt dat ook in het komende jaar dezelfde goede geest zal heerschen en men voortdurend aan den groei en bloei van Drunen, dat ons zoo dierbaar is, kan blijven wer ken. (Bravo's). Nadat de notulen der vorige ver gadering waren voorgelezen die on veranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, ging de raad over in ge heim comité. GEMENGD NIEUWS. De sedert een week vermiste 18 schipbreukelingen van de Triester stoomboot .Marina" worden als ver loren beschouwd, daar alle nasporingen tot heden vergeefsch zijn geweest De bemanning van het schip had z ch in twee booten gered, waarvan ééne werd gevonden. In een paar dagen tijds hebben in Transvaal niet minder dan 4 gevallen van moord plaats gehad, waarbij vier mannen en drie kinderen het leven lieten. Te Potgietersrust vonden inboorlin gen de twee bewoners van een boeren hoeve doodgeschoten De daders werden later in de Kaapprovincie gearresteerd. Bij een twist te Belfast werd zekere Jacobus Sttyn door het hart geschoten. Een Engelsche kapitein is in verbaad met dezen moord ir bewaring gesteld nr, rn Lanplraatsche Courant Dit blad verachflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonneienteprtJs per 8 maanden 1.25. Franco pr post door bot geheele rijk 1.40. Brleren, Ingezonden stokken, gelden, en», frano te zenden aan den Uitgever. Prfl» der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL Bt) contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 aar in o>ns bedt «IJn. lij het oneindig c.uwigc ic verdwijnen. MAAT3CHAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVEN Overal re verkrijgen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1