wel voor (e vinden zijn, hoe het in Loonopzand is. weet ik niet. Snoeren. Als men niet tot verlaging van de huren overgaat, zal de gemeente toch voor een'veel grooteren strop ko men te staan. Nu is er geen enkele werkman die die huur kan betalen. Van Beurden. Ik zou den heer Snoe ren willen vragen of hij de overtuiging heeft dat die huizen alleen zijn leeg komen te staan, omdat de huren te hoog zijn. Zou het niet meer het ge- volg zijn van de malaise, van het stopzetten van een fabriek. Als men in Loonopzand hoort zijn er vele men- schen naar Tilburg en andereplaatsen vertrokken Als er voldoende werk was, zouden de woningen niet leeg zijn komen te staan want dan had men op die paar kwartjes niet gekeken. Snoeren. Ik geef toe, dat er veel menschen zijn vertrokken, maar men zal ook toegeven, dat hoe meer wonin gen er leeg komen te staan, hoe groo ter strop dat het voor de gemeente wordt. Van Beurden. De menschen trekken er niet uit, althans niet alleen, omdat de huren te hoog zijn, maar omdat ze de gemeente verlaten Snoeren. Ik kan niet beoordeelen of die menschen allemaal voor te hooge huur de woningen verlaten, maar dat weet ik wel dat ze, als ze een andere woning kunnen krijgen, ook al is die heel wat minder, er uitgaan. Voorzitter. De kwestie is maar als men daar tot huurverlaging overgaat, men dat alle woningen, zoowel hier als in Berkdijk en Loonopzand, moet gaan doen en dat zal de gemeente nog al wat kosten afgezien nog of men van den Minister daartoe machtiging zou krijgen. Snoeren. Ik begrijp dat men voor groote moeilijkheden komt te staan. Voorzitter Het zou in de duizenden gaan loopen. Het zou verstandiger zijn eerst eens af te wachten wat de resultaten zullen zijn van de bemoei ingen der Vereeniging van Nederl. Gemeenten en of het adres van Valkenswaard nog eenig effect zal bereiken. Wat de heer Van Beurden heeft opgemerkt van het vertrek uit Loon opzand is zoo, dat blijkt ons ten duidelijkste uit de bevolking Uit Loonopzand zijn er veel vertrokken en juist groote gezinnen die voor die woningen in aanmerking komen. Een uitweg moet er in de toekomst gezocht worden, want zeker is dat de bouwvereeniging van tden Berkdijk zich niet meer kan be'druipen. Voor twee jaar geleden is dat al gezegd en nu heeft men die affaire met die oven, wat f 1100 heeft gekost en nu staat men weer voor groote uitgaven voor diezelfde geschiedenis. Iedereen kan zien dat men zich daar niet langer kan bedruipen. Burg. en Weth. willen hun voel horens wel eens uitsteken om eens te hooren wat er nu gezegd wordt maar een paar jaar geleden heeft men ook al eens een conferentie gehouden en nadien heeft men er nooit meer iets van gehoord, de zaak is toen weer steeds zoo blijven hangen. Ik weet niet of Kaatsheuvel bereid zal worden gevonden om haar zuster verenigingen op te nemen. De heer Van Beurden merkt op dat de Bouwvereeniging Berkdijk zoo maar niet aan een andere bouwvereeniging kan worden overgedragen. Eerst moet de bouwvereeniging zich aan de ge meente overgeven en dan kan de gemeente de huizen weer aan een andere bestaande vereeniging over dragen Wil men daar de zaak over geven, dat men dan met voorwaarden en condities kome. Er is al meer gezegd dat men de zaak over wilde geven, maar verder hoort men dan van de heeren niets. Als er met een flink voorstel voor den dag wordt gekomen, zal het wel in overweging worden genomen. Dat is sprekers meening Van Amelsfoort; Het zou toch niet onbillijk zijn. Van Beurden. Dat ze dan ook met een voorstel komen. Het blijft alle maal bij toezeggingen. Van Amelsfoort Een eisch zullen ze stellen en dat is dat ze mede zeggingschap blijven houden aan wie de huizen zullen worden verhuurd. De heer Snaphaan zou het Dag. Bestuur willen opdragen dat maat regelen worden genomen dat door de gezamenilijke bouwvereenigingen een conferentie wordt gehouden om een en ander onder de oogen te zien. Spreker wil niet nagaan of de ver eeniging gelijk of ongelijk heeft en of er zijn die de zaak tegenwerken, maar zou alles willen doen dat men tot een vereeniging komt Er moet zoo een oplossing worden gezocht anders kan men verhooging van belasting niet voorkomen en dat zal niemand wenschen. Spr. weet dat de bouwvereeniging Kaatsheuvel over een flinke reserve beschikt en dat de huizen allemaal goed onderhouden zijn, dus dat men niet zoo heel spoedig voor groote uitgaven zal komen te stam. Hij zou liever dat geld mede willen zien be steed aan de andere bouwvereeni gingen. De heer Van Beurden wil als Voor zitter van de Bouwvereeniging Volks belang opmerken dat het absoluut noodzakelijk is dat een bouwvereeni ging over een reserve beschikt, om, als er veel onderhoud aan de huizen komt, daarvan te kunnen betalen. Over 25 jaar krijgt men absoluut dikwijls en vele kosten. De heer Snaphaan wil zich thans niet afvragen wie, bij wat vroeger gedaan is, gelijk of ongelijk heeft. Ook wil hij niet nagaan wie bij de vroe gere pogingen om tot een vereeniging te komen, heeft tegengewerkthij zou nu alleen maar willen zien dat men tot een goed resultaat komt en zoo dat het de gemeente geen geld gaat kos ten. Door den heer Van Beurden is wel opgemerkt dat over 25 jaar veel kos ten gemaakt moeten worden, maar hij zou hier het spreekwoord, wie dan leeft, wie dan zorgt, in toepassing willen brengen. De woningen zijn hier degelijk en netjes onderhouden en steeds is alles op tijd opgehaald, de noodige reparatie op tijd bijgehouden, zoodat met grond verwacht mag wor den dat men zoo spoedig niet voor groote uitgaafposten zal komen te staan. Wil men belasting verhooging voorkomen en dat zullen de leden van de Bouwvereeniging Volksbelang ook willen, dan moet men een vereeniging zien te krijgen. De heer van Beurden wil hier niet verder op ingaan omdat hij met zijn mede bestuursleden daarover nog niet neeft gesproken. Hij stelt voor dat Burg. en Weth. het geheele bestuur van de bouwvereenigingen uitnoodigt opdat men dan in eens weet wat de meerderheid van de verschillende ver- eenigingen wil. De Voorzitter gelooft dat men zoo op den goeden weg is en als iedereen mee wil werken men wel tot een goede oplossing zal komen. Hij gelooft dat de andere bouwvereenigingen het voor stel wel met beide handen zullen aanne men. Den heer Schüngel, die vroeger daar al eens over gesproken heeft en toen de wenschelijkheid heeft te ken nen gegeven gaarne, als het zoover zou komen, de vergadering te willen bij wonen, zal hij ook verzoeken tegen woordig te willen zijn. Voor het ver schaffen van inlichtingen zal dat ge makkelijk zijn. De heer v. Beurden begrijpt niet dat de verschillende besturen dan nooit met een definitieve vraag voor den dag zijn gekomen. Van Amelsfoort. Ik geloof niet dat er eenig onwil in het spel is. Voorzitter. Opdoeken doen ze na tuurlijk niet gaarne en daarom zoeken ze een andere oplossing. Ik geloof wel dat dit de heele kwestie is. Van Amelsfoort. Finantieel kan die vereeniging zich niet bedruipen. Van Beurden. Waarom komen ze dan niet met een verzoek. Snaphaan. Dat is ze direct zoo kwa lijk niet te nemen, ik gaf me zoo direct ook maar niet radicaal over De heer van Beurden merkt nog op, dat de Bouwvereeniging Volksbelang in ieder geval in eigen vergadering de zaak ook nog onder oogen wil zien. De heer van Lier meent, dat daar geen bezwaar tegen zal bestaan. Later kan men dan nog eens vergaderen. De heer De Wijs zegt, dat men vroeger van meening was dat de ver eeniging van den Berkdijk niet voor vereeniging was te vinden maar nu tnen hoort, dat ze daar thans wel toe genegen zijn, zal men meer van Volks belang die vlugge houding niet mogen verwachten omdat deze hun reserve niet zoo gemakkelijk zullen prijs geven. Hij zou het betreuren als men niet tot overeenstemming zou kunnen geraken, wijl in dit geval de belasting weer noodzakelijk om hoog zou moeten gaan. De heer van Beurden kan niet zeg gen, welk standpunt de meerderheid van het bestuur thans zal innemen. Dat kan hij wel zeggen, dat het bed-ijf van Volksbelang goed gaat en er steeds prettig wordt samengewerkt. Of ze zullen zeggenlaat ieder zijn eigen wasch wasschen kan hij nu nog niet zeggen. Van Amelsfoort. Het is toch geen particuliere zaak. Het gaat er nu toch maar om wat in het algemeen belang is voor de gemeente. De heer Snaphaan durft ook ver trouwen, dat de leden van Volksbe- lang tegen belasting verhooging zullen zijn. Na nog eenige discussie wordt be sloten, dat de Voorzitter een vergade ring van alle bouwcommissie's zal bij eenroepen. Wordt vervolgd. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 29 Dec., des voormiddags ten 10 uuf. Voorzitter Edelachtb heer De Bianchi. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Segeren. De Voorzitter stelt voor' de voor lezing van de notulen aan te houden tot een volgende vergadering, omdat deze bijeenkomst onverwacht is komen De Voorzitter zegt dat hij tot zijn spijt verplicht is deze vergadering uit te schrijven. Er is een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen op 21 December, waarin wij genoodzaakt worden de school te reorganiseeren. Het Dag. Bestuur is met dit schrijven niet eerder voor den dag gekomen, omdat men nog met den inspecteur van het onderwijs heeft gecorrespon deerd alsook met de Nederlandsche Vereeniging van Gemeenten, doch niets heeft mogen baten. Het aanhangige wetsontwerp gaf nog eenige hoop; dit toch opende de mogelijkheid dat de M.U.L.Ó. zou kunnen blijven be staan tot 1 januari 1927. Uit een schrijven van den Minister blijkt dat de M.U.L.O. nog wel kan blijven voortbestaan, doch met 1 hoofd en slechts 2 onderwijzers, waarmede het niet mogelijk is 9 klassen te leiden. Er schiet dus niets anders meer over dan er een openbare school van te maken, waarbij slechts aanspraak kan worden gemaakt op een hoofd en een onderwijzer. Dit aantal is veel te ge ring om goed onderwijs te kunnen geven, het zou er noodzakelijk door moeten lijden en daarom stellen Burg en Weth. voor nog ein assistent aan de school te verbinden. De kosten daarvan komen geheel voor rekening van de gemeente, maar in het belang van het onderwijs mag een dergelijk offer wel worden gebracht. Burg. en Weth. vinden het wel een onaangename taak om met het voorstel te komen om de bestaande M.U.L.O.- school om te zetten in een school voor gewoon lager onderwijs en ten tweede om de leerkrachten van vijf op twee terug te brengen, maar kunnen niet anders. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Voorzitter. Vervolgens ^tellen Burg. en Weth. voor om eervol ontslag te verleenen aan de heeren C. Boes, L. van Beers en mej. Olthof, zulks met ingang van 31 December as. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Voorzitter Dan moet ook nog eervol ontslag worden verleend aan mej. Scherp, die belast is geweest met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. Ook daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Voorzitter. Nu aan al deze leer krachten door den raad op de meest eervolle wijze ontslag is verleend, meen ik in uw aller geest te handelen, wanneer ik hun een woord van dank zeg voor de vele diensten aan het onderwijs gegeven. Speciaal breng ik den heer Boes. die 33 jaar lang aan de school is verbonden geweest, een woord van dank voor alles wat hij in het belang van het onderwijs heeft gedaan. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor aan de openbare school een assistente te benoemen tegen een salaris van f 600. Zooals reeds gezegd komen deze kosten geheel voor reke ning van de gemeente. In andere ge meenten heeft men deze wijze ook al gevolgd. Jansen. Het is vandaag een misère zonder praatje. Voorzitter. Neen, 't is misère ouverte, want nu moeten we nog ontslag ver- gadigden op te roepen op een salaris van f 150 per jaar op arbeidscontract Ik wil er hier speciaal den nadruk op leggen dat het hier niet te doen is om die vrouw te treffen, absoluut niet. Het kan niet anders, want dingt ze naar deze betrekking, dan komt ze no. 1 in aanmerking. Mogelijk dat ze niet meer genegen is deze betrekking waar te nemen, dan komt natuurlijk een ander in aanmerking. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Als Kerstgeschenk hebben wij van Ged. Staten ontvangen de'nota van aanmerkingen op de begrooting. Alle aanmerkingen zijn echter van administratieven aard en om niet over 10 dagen weer expres een vergadering te moeten uitschrijven, stellen Burg. en Weth. u voor om deze thans te behandelen. De Voorzitter leest de verschillende aanmerkingen voor waarna de raad besluit de beantwoording daarvan in handen van Burg en Weth. te stellen. Verzoek van den heer Santbergen, houdende het verzoek om de kade in het poldertje weer in gebruik te mogen nemen voor het opstapelen van riet en hout tegen een huurSom van f 40 per jaar. Thans heeft hij dat ook in huur Voorzitter. Burg. en Weth, stellen voor hem dat land op dezelfde voor- waarden voor den tijd van 1 jaar onderhands te verhuren met dien ver stande echter dat hij dat hoekje, dat door den raad aan den heer Tak in erfpacht is gegeven, niet meer krijgt. Dat komt voor hem te vervallen, maar zooals u weet, is hij daarvan op de hoogte en heeft daar ook genoegen meegenomen. - Sassen. De heer Jansen heeft daar straks zeer terecht gezegd, dat het vandaag misère zonder praatje was en dat is zoo. En toch geloof ik dat alle raadsleden in een zekere protesthou ding zitten ever de groote willekeur in Den Haag tegenover het platteland aangenomen. Over het geheel genomen worden de belangen van het platteland ontzettend verwaarloosd. Ik begrijp niet, dat men daar niet wil inzien, dat ook op het platteland behoefte bestaat dan goed onderwijs. Als men alles eens nagaat is er, vooral ten koste van het platteland waar men toch ook industrie- plaatsen van beteekenis heeft, al heel wat ontnomen. Nu wij lid zijn geworden van de vereeniging van Nederl. Gemeenten was het misschien de moeite wel eens waard daarop even de aandacht te vestigen. Er kan vooral wat het onderwijs betreft, eens aangedrongen worden op eene wetswijziging Voorzitter. Wetswijziging is in voor bereiding. Dit is er al een voorlooper op. In de Kamer zitten onderwijskrach ten genoeg zou ik zeggeji. Sassen. Ik generaliseer misschien te veel. Geertruidenberg mag eer. plaatsje zijn van slechts 2600 zielen, daarom is het nog niet te vergelijken met het eerste het beste heidorpje, dat bedoe ik maar. Voorzitter. Men heeft ons hier, in vergelijking met andere piaatsen nog lang met rust gehouden'.. Het is wel treurig dat men zijn kinderen, als men die behoorlijk onderwijs wil geven, op jeugdigen leeftijd reeds naar anderen gemeente moet zenden. Daarna wordt de vergadering sloten. een ge- SPORT. VIERDE LUSTRUM VAN W. S. C. Heden, 6 Januari 1926 is het 20 jaar geleden dat de voetbalclub W. V. (Waalwijk Vooruit) thans W. S. C. werd opgericht. Het is te begrijpen dat dit leit op meer dan bijzondere wijze wordt herdacht, omdat W. V. de grond legster is geweest van de voetbalsport in onze gemeente, omdat W.V. en W.S. C. hoewel evenals alles de up en downs heeft moeten meemaken, steeds kranig en krachtig het hoofd heeft op gehouden en er ook thans nog staat als eene krachtige, eensgezinde en ener gieke vereeniging. Wij feliciteeren het ijverige bestuur, de energieke club, het kranige elftal van harte met dit vierde lustrum en hopen dat de club jaren en jaren zal blijven bestaan en steeds in groei en bloei moge toenemen, en haar lustrum-jaar waardig moge vieren met eene promotie tot de 2e klasse. aar ons blad de oprichting, het wel en wee zoo van nabij heeft medege maakt willen we gaarne eenige her inneringen opdiepen. Wij herinneren ons nog als de dag van vandaag hoe reeds zoo lang IrS a|"lSCKh0°.nm^kS,r fan <?e -spelregels inens^la/'Zad'gëschr™ school. Zooals begrijpelijk heeft die dat werk niet meer te doen wat ze had te doen toen ze werd benoemd. Er zijn nu maar 55 leerlingen meer, dus heeft ze vanzelf zooveel klassen niet meer In orde te houden. Wij moeten de zuinigheid betrachten en zien dat de kosten zooveel mogelijk worden gedrukt. Burg. en Weth. stellen voor deze betrekking op te heffen en nu ge- ven, toen de heer van Weijers uit Udenhout werd uitgenoodigd op de harmoniezaal van Van der Werff daar over eens een lezing te houden. Dat was het éigenlijke begin. De club werd gevormd met als voorloopig bestuur de heeren: Bern Hendriks, Voorzitter; Jan Kemperman- Secretaris; J. van Well, Penningmees ter; Aloys van Hilst, Commissaris; J. eijnen,Captain. Spoedig werd de club aangevuld met de heeren Emile Bernard en Arthur Zeckendorf, Vie v' Laarhoven, Norbert van Loon, Gerrit Wingels e.a. Men trok er op uit voor 't eerst naar Udenhout, naar Heusden, naar Vlijmen, maar al was in den aanvang het suc ces gering, men hield braaf stand: en 't succes bleef niét uit en daarmee evenmin de belangstelling van 't pu bliek. Reeds spoedig was een tweede elftal gevormd, wie herinnert zich niet de schitterende prestaties, van 't 2e elftal te Oosterhout! Dongen! Wie denkt hier niet aan de toegetreden leden, als I' rits van Gils, Kees van den Bergh, Gerard Zuurhout, Petrus van Schijndel, Jos. Gi oenen, Jan Nieuwenhuijzen e. m. a. Wie herinnert zich niet de mooie sportfeesten, den gecostu 'lieerden weA- strijd, die zulk enorm succes hadden, alsook de medaille wedstrijden, waar aan Wilhelmina, Willem II, 't Zesde en Sparta deelnamen! Men speelde toen op 't terrein van den heer Aug. van Baal, waar nu de inr. v. Coothstraat is, weldra verhuisde men naar het terrein van den heer Van Bavel nabij den weg naar Sprang. De club was meer en meer aangegroeid, we zagen de van Delft's, de Nieuwenhuij- zen's, de v. Laarlhoven's, de Verschu- ren's en de Klijbergs, Ant. van Eijck, Jos. de Folter, Jaap van den Hoek, Piet Honcoop, Jantje v. de Werff enz. enz. Januari 1909 wisselde men weer van terrein en kreeg men een schitterend veld met prima kleedkamers enz. ach ter den heer Jac. Gragtmans en dit alles had op den vooruitgang der club eene gunstige uitwerking. Men hield zich kranig en krachtig en wist zelfs den eeuwigen tegenstander en overwinnaar Sparta uit den Berg te slaan. Aan deze naijverige wedstrijden SpartaW. V. hadden wij 't te danken dat men na een overwinning door Waalwijk of den Berg trok met 't refrein Sparta, die wordt kampioen, Daar kan de Echo niets aan doen Seizoen 1912LS13 bracht het kam pioenschap der afdeeling toen was 't elftal saamgesteld als volgt: J. Simons Fr. Pullens J. Spijkerman, C. Wilhelm J. de Folter J. v. d. Werff A. Zeckendorf, N. v. Loon, J. Klerx, A. v. Delft, A. Draanen. Eindhoven, Helmond, Tilburg, 't 'Zesde, werd verslagen. Maar de 3e klas bestond uit twee af- deelingen en in de andere afdeeling wasSparta, den Berg, kampioen. Steeds werd ongeveer vail Sparta verloren; wat zou 't nu geven? Sparta won met 2—0. In 't seizoen 1913—1914 waarin W. V. stond tegenover Dosko, Sparta, 't Zesde en N. A. C. II werd W. weer kampioen; de kampioens-wed- strijden, de promotie-wedstrijden wer den schitterend gepasseerd; ook Zee land Vooruit moest eronder, hoe woest die heeren ook voor den dag kwamen en J. Spijkerman, J. Wiesman en Norb. van Loon buiten gevecht stelden. W. V. was en bleef kampioen. Het enthousiasme was enorm, de ontvangst te Waalwijk schitterend, omhangen met kransen, omstuwd dooi de muziek en eene groote menigte ging het van het station naar 't clublokaal bij den heer Frits van Opstal, 't was een ware triomftocht. W. V. was dus in de 2e afdeeling, maar die glorie was 't begin van de af zakking, door den grooten oorlog enz. De club werd ingedeeld bij Wilhelmina en Sparta. Deze clubs trokken zich te rug en W. V. kwam bij een noodcom- jietitie le klasse, Willem II, Eindho ven, de Valk. Door den oorlog, mobili satie, enz. raakte men spoedig zeer ver zwakt, moest zich terugtrekken en na eene rustperiode van vele jaren, stond zij weer op onder den naam van W. S. C., kreeg ze een schitterend terrein an den Parallelweg, dat weldra een model sportterrein zal zijn, haalde in 1923'24 op 't puntje af 't kampioen schap en verheugt zich weer in eene Irissche, krachtige gezondheid, waar onder zij thans met een groot aantal leden, supporters en een krachtig elftal het 20-jarig bestaan viert. Hedenavond is het een algemeene vergadering voor de leden en Zaterdag avond een feestavond voor leden, do nateurs, genqodigden. Zonder eenig officieel gedoe, receptie,. wat feest wordt uitsluitend „huiselijk" gevierd. Er zal een interes sant overzicht verschijnen. Nogmaals van harte proficiat en steeds excelsior! Het Bestuur van W. S. C. bestaat thans uit de heeren: Jos. J. Klijberg, Eere-Voorzit ter; Jac. Spijkerman, Voorzitter; P; Bergmans, Vice-Voorzitter; A. Zeckendorf, le Secretaris. A. van Dranen, 2e Secretaris; A. van Eijck, Penningmeester; P. van Drunen, 2e Penningmeester; H. de Ruijter, Commissaris; Alleen verwondert ons een heel klein beetje slechts, de houding van wethouder v. Beurden, die nota bene Voorzitter van den Raad van Toezicht der Tentoonstelling ge weest is en dus volkomen op de hoogte van alles geweest kon en moest zijn, en ook ver moedelijk wel is. Ook liy wees niet op dit mooie rapport van den accountant over zulle een grootscli, moeilijk en succesvol werk. Het succes is er ook finantieeL want wat is een tekort van 11.000 op een begrooting als deze en voor dergelijk eene onderneming, waarvan alles niets dan met lof gewaagt, ook voor de toekomst der iudustriën. (Men zie hiervoor elders in dit Blad en 't binnenkort verschijnend Gedenkboek). Vooral de manier waarop de voorzitter van den Itaad van Toezicht der Tentoonstelling z'n meening in den gemeenteraad van Loon-op-Zand kenbaar maakte, was niet sym pathiek, integendeelHoe die precies was, is niet te zeggenmen moet dat meegemaakt hebben en laat zich alleen filmen! Red. W\j zullen over deze ontboezemingen niet heel veel zeggen; 't schitterend accountants rapport, waarop in deze door niemand, noch door den voorzitter, noch door wien ook werd gewezen, staat heel ver boven dergeiyke niets zeggende beweringen of vragen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2