De Watersnood. Moeders voerrechten en accijnzen: groote hoeveelheid levensmiddelen de ?"fV?"nn foJnn .4?1tJJ200: afdee,ing Amsierdam 27 kisten,10 4e kl. f 3000f 3600; verificateur f 2700 f 4200; adspirant verificateur met vakexamen f 1500—f3000; kommies- verificateur f2200 -3200; hoofdcom mies f2300 f 2900; kommies le kl. f 1500-f2400; idem 2e kl. f 1300- f 1700; idem te water le kl. f 1300— f 1900hoofdcommies f 3000-f 4000 commies f 2500—f 3400; adj -com mies f 1100—f 2700 rijksklerk met vak-examen f 1100f 2100, idem zon der vakexamen f 1100- f 1800 De standplaatsaftrek blijft bepaald op ,4 pet. Dienstvak registratie, kadaster en hypotheken Ontvanger 5e kl. i 3400—f 4200 I idem 6e kl. f 3000-f 3200, commies ter directie f 2500-f 3000. landmeter bij het kadaster f2000-f5000, boek houder bij het kadaster f2500-f3400 teekenaar kadaster f1300—f2800. ad- spirant landmeter f 1600, adjunct com mies f 1100-f 2800. Voor de rijksklerken bij dit dienst vak geldt dezelfde regeling als voor die bij den dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Voor de hulpkomiezen en particu liere klerken is nog geen regeling getroffen, maar binnenkort zullen ten aanzien van deze groepen nadere ge gevens bekend gemaakt worden. baal Douwe Egberts koffie en 2500 Het Kringcomité te Arnhem be richt, dat aldaar tot en met 9 Januari zijn aangekomen 600 vluchtelingen, die hoofdzakelijk zijn ondergebracht in Arnhem, Ede, Dieren, Vorden en Zutphen. Het comité te Veghel kreeg 550 plaat sen voor volwassenen en kinderen beschikbaar. Het comité te Nijmegen heeft aan 75 vluchtelingen onderdak verschaft en verzocht om levensmiddelen alsmede meel, dat de bakkers aldaar kosteloos zullen verbakken. In het St. Jczefsgesticht te Tiel is een der vluchtelingen, H. van Baren uit Dreumel, overleden. Door bemiddeling van het R. K. Huisvestings-comité te Leiden werden ontvangen van de firma Wouterlood 687 groote bussen levensmiddelen. Het Comité-Waspik verzond een wagon strooi en levensmiddelen naar den Bosch. Het Coraité-Weesp 8 ledikanten en een groote zending kleeding. Ook van talrijke firma s werden weer zendin gen ontvangen. Door het Roode Kruis werden ver zonden 100 dekens aan den Burge meester van Ravenstein en 100 kus sensloopen aan den burgemeester van Megen. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis meldt, dat een groote partij kleeding naar den burgemester van Tiel werd afgezonden voor de daar ondergebrachte vluchtelingen. Op telegrafische aanvragen van Angelo bij Doesburg en Meerlo (Limb), werden waterlaarzen naar deze gemeente gezonden.- Een groote zending onder goed werd uit het kringmagazijn van het Roode Kruis te 's Hertenbosch naar Breda gestransporteerd.' De bur- gemeester van Arnhem ontving 4 kisten kleeding en 1 kist havermout. Het centraal bureau voor buitenland- sche transporten te Hilversum zond aan het Roode Kruis ten bate van zijn hulpactie een gift van f 1000. Den kringcommissaris van Roode Kruis voor Noordbrabant werden 500 wollen dekens en 1 kist kleeding ge zonden, welke hoofdzakelijk voor de hulpverleening in Boxmeer bestemd zijn. De afdeeling Gouda van het Roode Kruis heeft te Reeuwijk8 directiekeeten opgezet en daarin ledikanten met toe- behooren geplaats voor opneming van de slachtoffers aldaar. Tevens hield deze afdeeling een inzameling van levensmiddelen, kleeéing en schoeisel. Aangezien de geldinzamelingen van het R. K. huisvestingscomité voor een groot gedeelte door de afdeelingen geschieden, zal de opbrengst van de collecten eerst successievelijk bekend worden. Tot heden heeft het comité ontvangen een bedrag van f 34,339, waaronder f 10 000 van den Paus en f 5000 van C. en A. Brennikmeyer te Amsterdam. Uit Rotterdam werd bericht ontvan gen, dat een in de R. K. kerken aldaar Zondag gehouden collecte f 10 000 heeft opgebracht. De Algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door waters nood in Nederland bericht, dat het totaal bedrag van de tot heden ont vangen giften f 130,761,93 is. Het R -K. huisvestingscommité te 's-Heitogenbosch ontvangt steeds meer giften in natura. Daaronder zijn prachtige zendingen kleedingstukken en andere artikelen. Een zending de kens werd ontvangen van de firma I. de Winter, de afdeeling Oss zond een pakken en 1 goederen, de firma 1000 halve ponden onzen tabak. Luitenant de Bie maakte Zondag voor het R.K. Huisv. Comité een tocht naar Dreumel en bevond dat het water daar 10 c.M. gezakt was. Tallooze huizen zijn er heel ernstig beschadigd het aantal is niet te schatten. Men ziet daken honderden meters van de woning af in den boomgaard drijven. De bur gemeester van Dreumel heett Zondag een schip met hout gekregen. Op drie i plaatsen is men bezig noodstallen te bouwen om het achtergebleven vee daarin te stallen. Er hebben eenige kleine diefstallen plaats gehad, doch het politietoezicht is thans zeer ver scherpt. De Waal is zoover gevallen, dat de buitendijksche huize zijn droog- gekomen. Op den dijk was het den geheelen dag zwart van bezoekers. Kapelaan Spolders had een aantal boeren gerequireerd, die alle bezoekers een collectebusje voorhielden. De toestand te Dreumel. Onderhoud met den burgemeester. Maandagmiddag had de Tel. een onderhoud met den heer Van Erp, den burgemeester van Dreumel, het plaatsje, dat door de doorbraak .van den Neer-Asseltschen dijk wel het meest getroffen is. Van de 2600 inwoners zijn er ruim 2000 naar andere plaatsen, meest in Brabant overgebracht. Een 500 tal inwoners verblijft nog steeds op den dijk, waar op een drietal plaatsen groote noodstallen voor het vee zijn opgericht. Het melk vee is grootendeels achtergebleven, doch door de doorgestane vermoeie nissen en angst geven de koeien weinig melk meer. Maandagmorgen werd hier officieel vastgesteld, dat ongeveer 80 huizen zijn ingestort, deels door den stroom, deels door drijvende boomen, die tegen de muren stooten. Er zijn boven dien nog een 200-tal woningen zoo bouwvallig geworden, dat ze zullen moeten worden afgebroken. En dit aantal neemt nog steeds toe. En het zijn niet altijd oude arbeiders woningen, maar ook kapitale boeren hofsteden, die voor een jaar of drie, vier gebouwd zijn. Soms zijn heele zolders met overkapping van de woningen afgesleurd en een 40 Meier verder gedreven, waar zij nu een eilandje vormen te midden der water massa's. Het water is, nu de aanvoer door den Over-Asseltschen dijk kleiner wordt en het weg kan vloeien door de ge maakte gaten, aan het zakken Sinds Zaterdag was de val hier 30 cM. Men hoopt, dat de kerk Zaterdag a.s. droog zal zijn. Wat hier door de achtergeblevenen geleden is, is niet te beschrijven. Ten zeerste is men er voor bevreesd, dat het zal gaan vriezen, omdat de vorst nog onaangetaste huizen zal bescha- digen en het veevoeder onbruikbaar zal maken. Er zuilen jaren noodig zijn, ook al zal er met ruime hand gegeven worden, om dit bloeiende dorp weer in zijn opgave van aardappelen, granen, boonen erwten, hooi, stroo enz. welke met verschillende men peschikbaar houdt tot te gelegener Ingezonden Mededeelingen. tijk hierover zal worden beschikt. Deze opgaven worden gezonden naar het Hoofdbestuur N C.B. waarna ze door het Hoofdbestuur N.C.B. zullen be schikbaar worden gesteld aar, het R. K. Huisvestingscomité. ONZE JANTJES. Jantje vertelt. Hij ligt op de riemen van de vlet en sleept met drie kame raden de boot tegen den grauw-woe- lenden stroom op. Hij is niet mooi, maar zijn gezicht heeft dat opene frissche leuke, dat de zee en de jeugd geven. Zijn mond is te groot en zijn tanden zijn bruin. Een pruim wandelt van de eene wang naar de andere en soms gaan zijn lippen naar elkaar om met èleganten zwier wat sap te Ioozen. En dat is een rijkdom, hij is de eenige die nog een pruim heeft. De menschen, die wille der niet uit, zegt hij, daar ha-je nou die ouwe vrouw van.... nou je zou zegge van bij de honderd, maar ze mot jonger zijn geweest.... Die zat in een krot van een huissie, waarvan de muren al scheur-' den. Eindelijk had ze dan toch een lap aan een stok uitgestoke, ze wou deruit. Ze zat boven op zolder, maar ik most door het huis heen om bij der te komme. En de heele vloer was gaan drijven. Zoo most ik eerst op der vloertje gaan staan en wachten tot dit gezakt was Nou en die vloere van huissies benne zoo rot al een peer, soms trapte je der doorheen. Soo bereikte ik de trap en brocht het mensch dat bibberde van de kou in de boot. Maar ik zeg u, ik doch dat ik het heele huis op me kop kreeg zoo stong het te schudde in den stroom. En een ander maal, dan kom je bij mensche, die schreeuwen van honger. Die willen dan alleen brood, maar der- uit gaan ze niet.... ze lat? den boel niet alleen. De pruim gleed weg uit de linker wang, bolde weer te voorschijn in de rechterEen kwak sap vloog bruin in het kolkende water. Wie van jullie heeft de koningin gedragen vraagt de minister van Oorlog. Ineens staan allebei zijn wangen bol en komt een blos op zijn kaken. Ik Ekselensle, en hij. Nou en wat dacht je wel Ekselensie, ik weet niet wat ik doch, maar ik liep van verwaandheid haast naast me eige schoene, wie had dat nou kenne denke, dat ik zoo maar de koningin van Nederland had moge drage. En hij heb ae Prins gedrage.... en morgen komp admiraal Fock. en die drage we dan weer. Luit. te Zee van de Wetering komt met de kiek in de „Telegraaf. Die hebben de jongens nog niet gezien. Ineens late ze alle riemen los, buigen zich er over.... Hemel, dat he k niet eens gezien, dat ze ons kiekten.,., daar staan ik en daar jij. En dat ben ik, zegt een ander, en daar hé je hem ook. Trekken jongens, roept de boots man. Ja jongens, we hebben haast, Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30 60 90 ct PUROL bootsman. Ik geef den bootsman een ietwat gel digen handdruk en ineens een juichkreet: Jongens, een achterwiel, nou hebbe we voor de heele week een rookertje Nou benne we bove Jan 1 Schatrijk met de ééne achterwiel, liggen ze weer op de riemen. Met schuim aan den boeg schiet de vlet door het water, naar den grauwen horizon, waar overal noodvlaggen wapperen. Onze echte pur sang Jantjes, jongens van Jan de Wit. Tel. Ingezonden Mededeelingen. vroegeren toestand te herstellen, aldus zegt de m,n'Ster. besloot de burgemeester. Weer duiken de riemen in het grau we water, weer trekken ze uit alle macht, om de vlet tegen stroom in op gang te krijgen. Dan vertelt jantje voort, de pet scheef op zijn rosse haren. Soms steken ze noodseinen uit, en dan kom je der in der haast naar toe. en asse ze dan ziene, hoe gauw je der bint, dan denke ze, het gaat gauw genogWe kenne óók wel blijve. Eerst hebbe ze mekaar bang gemaakt, en dan willen ze ineens nfet weg, wille bij der vee blijve. Gistere waren we bij een plaassie, en daar zat de familie op zolder, maar de koeien stonge beneden tot aan nun uiers in het water. We moste het vee redde, voor ze zelf weg wilde. Het vee neemt bij hun de eerste plaas in. Asse ze jou kop zien, dan wille ze vanzelf niet mee, plaagt er een. Soo, maar is ik zoo'n kop had as jij, dan liep ik er sebiet onderuit Een schaterlach gaat op. Den heelen dag zwoegen en sleepen ze, maar bi alle misère vergeet een Hollandsche Jan het lachen nooit. En de kwink- sfagen liggen hem voor in den mond. De minister vraagt ietsJawel, meneer, zegt Jan. Maar meteen ge schrokken, met een kleur: neem me niet kwalijk Ekselensie. da'k me neer zei, dat viel me zoo uit me mond, ziet uwe, ik vergiste me. Zoo, lacht de minister, en dacht je dan dat een excellentie géén „me neer" was? En dadelijk hebben ze weer pret Dan neemt Jan met een Piet den „exceellentie" tusschen hun in. Nou he-k de minister van Oorlog en van Marine ook nog in me arme gehad. Wie had dat nou ooit gedocht. Maar aan den wal gaan ze ineens stram in de houding staan, hand aan pet, vier Heldersche jongens en een Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en on regelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kfamp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Nadat H M. de Koningin en de Prins de vorige week de vluchtelingen te Arnhem, Tiel, 's-Bosch en Tilburg hebben bezocht, gingen zij deze week den toestand bij Zalk in oogenschouw nemen Men moet respect hebben voor het hartelijk medeleven onzer Koningin met den nood en ellende van haar volk en de groote moeite en ontbering die zij zich daarvoor getroost. Wij mogen ons wel verheugen in 't bezit eener dergelijke vorstin. Steun van den Noordbrabantschen Christelijken Boerenbond. Het Hoofdbestuur van den N. C. B. nam in zijn vergadering van Maandag II Januari de volgende besluiten: Te zenden aan het R. K. Huisvestings comité de som van 5000 gulden als bijdrage van den N. C. B. voor de getroffenen door den watersnood. De N. C B. zal zijn afdeelingen per circulaire aansporen tot het verleenen van krachtigen steun aan de collecten, georganiseerd door de plaatselijke comité s en tot het ln 't leven roepen van een comité op die plaatsen, waar van andere zijde geen comité wordt opgericht. Verder zal de N C.B. zijn afdeelingen verzoek n te willen houden een rond gang, ten einde te verkrijgen eene DRUNEN. Tot leniging van den nood in de door de watersnood ge teisterde streken onving onze Zeereerw. heer Pastoor f212 50 aan verschillende vrijwillige giften. In onze gemeente zijn bij de Eerw. Zusters 4 vluchtelingen onder gebracht uit het overstroomde Boxmeer. Wegens den hoogen waterstand heeft men de houtverkoopingen der gemeente tijdelijk moeten uitstellen. De terreinen zijn thans zeer moeilijk te bereiken en valt er in elk geval niet aan te denken, dat het hout nu kan worden vervoerd. Het barak concours in café Van der Westen Is Zondagavond gesloten. De eerste piijs, een prachtige fauteuil, viel ten deel aan den heer J. Vissers, terwijl de heer P. v. Engelen een tweeden prijs wist te bemachtigen, eveneens bestaande in een zeer soliede clubstoel. Tijdens dit concours heeft een ge zellige drukte geheerscht en hopen wij, dat dit voor den heer Van der Westen aanleiding moge geven, zijn clientèle spoedig weer een dergelijke attractie aan te bieden. De schoenfabrieken in Drunen werken momenteel alle op volle kracht en is dan ook geen enkele werklooze meer in dienst der gemeente. Gelukkig I Sedert Zondag is het water in onze gemeente veel gevallen en heb ben we de stille hoop, dat met eenige dagen de verbindingsweg met Giers- bergen, wederom in gebruik kan wor den genomen. Wanneer echter strenge vorst zou intreden, dan zou het leed niet te overzien zijn, want juist het ijs levert het grootste gevaar op voor dijkbreuk. De meeste boeren veronderstellen, dat de gezaaide rogge zeker zal zijn verstikt en waar velen hun bouwlanden in het overstroomde gebied hebben, lijdt men algemeen groote schade. DRUNEN. Was het sinds jaren een groot ongemak, dat de groote congre gatiezaal. vooral in de winteravonden, onhoudbaar met rook gevuld was, hierin is eene groote verbetering ge bracht, door het plaatsen van een electrischen ventulator, die de zaal geheel zuiver houdt, zoodat de leden tijdens de uitspanningsuren gerust hun pijpje en sigaar rooken kunnen. Om een ieder in de gelegenheid te stellen hun offer voor den watersnood bij te dragen, zal a.s. Zondag in alle H H. Missen eene collecte met open schaal gehouden worden. Wij twijfelen geenzins of Drunens parochianen zullen bij die gelegenheid opnieuw hunne bekende liefdadigheid toonen. WASPIK. Donderdagavond werd op verzoek van den geestelijken ad viseur van den N. C. B. eene spoed- eischende bestuursvergadering gehou den dezer plaatselijke afdeeling, ten einde plannen te beramen tot steun verlening aan de door den watersnood geteisterde streken. Besloten werd dat de jonge Boerenstand op Maandag a.s. met 'n wagen zou rijden tot 't inzamelen van levensmiddelen en veevoeder, zoo als aardappelen, hooi en stroo, en tevens den finantieelen steun zou in- roepen. Het bestuur, vertrouwend op aller medewerking en hulpvaardigheid, heeft reeds twee wagons aangevraagd voor de verzending. Bevolking op 31 Dec. 1924: 1736 m., 1644 vr., totaal 3380. Geboren 44 m., 36 vr., totaal 80. Overleden 21 m., 18 vr totaal 39. Meer geboren dan overleden 23 m. 18 vr., totaal 41. Vestiging 57 m., 81 vr., totaal 138. Vertrek 85 m., 122 vr.. totaal 207. Minder gevestigd dan vertrokken: 28 m., 41 vr., totaal 69. Bevolking op 31 Dec. 1925: 1731 m., 1621 vr., totaal 3352. Levenloos aangegeven 2. Aantal huwelijken 26. Zondag hield het „W. G. K." zijn aarvergadering voor de vrouwen. De voorzitter, de heer A F. Maas. opende de vergadering met den gebruikelijken Christelijken groet, riep allen een hartelijk welkom toe, vooral mevrouw Van Dijk, de med. leidster uit 's Bosch Zuster Kerkoerle uit Breda. Hij deelde' de :n den loop van het afgeloopen jaar gemaakte bepaling mee, omtrent het in- en uittreden der leden, waarbij vo r uittredende leden en ook voor he die zich tusschentijcte aanmelden, eene extra contributie wordt geheven van f 10. Dan deelde hij nog mede, de gewijzigde bepaling in de instuctie der wijkverpleegster omtrent kraamverple- gmg. Het uitvoerig jaarverslag werd vervolgens door den secretaris der vereeniging gelezen, waarna de voor zitter meende te mogen verklaren, dat we redenen tot tevredenheid konden hebben over de heilzame werking onzer vereeniging, die bijna de gansche ge beente onder hare leden telde. Hij- hoopte, dat de weinige gezinnen, die nog geen lid waren, het streven onzer vereeniging zouden inzien en spoedig zouden loetreden en wees tevens op den plicht van dankbaarheid aan God, welke plicht ons moest aansporen tot steun, waarna hij het woord gaf aan mevr. Dr. Van Dijk, die in eene voor iedereen bevattelijke lezing, door licht- beelden verduidelijkt, aantoonde, wat we kunnen doen ter bescherming der zuigelingen, waarvoor zij in de eerste plaats in een klemmend betoog aan beval de natuurlijke voeding, zindelijk heid en frissche lucht. Ten slotte zette zij uiteen de werking en het nut van een consultatiebureau, dat hier onder leiding van Dr. Wijffels zou geopend worden en sprak den wensch uit, dat alle moeders voor hare zuigelingen er een goed gebruik van zouden maken. Met een woord van dank door den voorzitter en een hartelijk tot weerziens voor mevr. Dr. Van Dijk, benevens den dank aan de ongeveer 200 aan wezige dames voor de trouwe opkomst, werd deze leerzame bijeenkomst met den gebruikelijken Christelijken groet gesloten. - A.s. Zondag zal de R. K. Werk liedenvereniging hare algemeene jaar vergadering houden. De dag zal be gonnen worden met eene algemeene H. Communie. RAAMSDONK. De rijksvoorjaarskeu- rmg van tot dekking bestemde heng sten zal dit jaar plaats hebben te Ze venbergen, op Dinsdag 9 Feb. voor type trekpaard. In den afgeloopen nacht is de Blooke polder weer voor een groot deel ondergelopen, waardoor de verbin ding met Waspik door de Kadestraat is verbroken Ook de Zuid-en Willems polder staan geheel onder. De beide watergemalen liggen stil, daar ze niet meer kunnen lco2en. In het Kanaal staat het water gelijk met den weg. Vanmiddag sloeg het paard van de A. gespannen voor een bestelwa gen in de Hoofdstraat op hol. In vollen galop ging het over het Heereplein, door het Poststraalje, waar eenige palen werden afgereden, dwars door de Deijistraat. waar het paard in een langs den weg liggenden moddersloot vast liep. GEERTRUIDENBERG. De sociëteit Gezelligheid", gevestigd in hoiel C. Stal, zal 23 Januari 1926 haar 2den Winteravond geven. De Rotterdamsche humorist Kees'Klare, welbekend bij de Radio-liefhebbers door zijn optreden voor de Radio in Hilversum, zal met medewerking van den Heer Bram Flora en Mej. de Graaf den avond vullen. Ook zal door dat Trio eene klucht opgevoerd worden, welke de lachspie ren op eene enorme manier zullen laten werken. Naar hetgeen wij van Kees Klare gezien en gehoord hebben belooft het wederom een zeer genoeg lijke avond te worden. Maandag 1.1. namiddag sprong er een buis van de waterleiding. De steenen en zand vlogen eerst omhoog, daarna een straal water. Gedurende een uur, werd de eene zijde der markt vol water gespoten, maar daarna werd de lek gestopt. -- Zondagavond sprong zekere L. v. B. in de haven alhier. Door de enkele voorbijgangers werd het geval gezien en een boot losgemaakt, waarmede men den drenkeling nog juist kon be reiken. De man werd in bewusteloozen toestand bij de R. binnengebracht. Maandagmorgen omstreeks elf uur kreeg hij het bewustzijn terug. De oor zaak was een liefdesgeschiedenis. De man is nu buiten gevaar. Het onlangs door den heer de Reijer alhier aangekochte huis, aan de Markt, voorheen in gebruik bij de Geldersche Crediet Vereeniging, zal naar wij vernemen, onder leiding van den bouwkundige den Heer Ren- niers tot winkelhuis worden verbouwd, om aldaar een zaak in manufacturen en kruidenierswaren te vestigen. MADE. Zondag j 1. werd in de R.K. Kerk een collecte met open schaal ge houden waarvan de opbrengst ten bate komt van den Missienaaikring. Ten postkantore alhier werden in het afgeloopen jaar gevoerd 4169 uitgaande en 3298 inkomende telefoon- - f,..vsw., HUWU V-llt. WCIftC

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2