het Raadhuis nu wil brengen, niet ge schikt. Het Raadhuis is er voor alle inwoners van de gemeente en dan moet het ook zoo staan, dat het voor alle inwoners, zooveel mogelijk, ge makkelijk is te bereiken en het voor veel inwoners niet onnoodig ver afge legen komt. is het nu absoluut noodzakelijk dat er een nieuw raadhuis komt, kan daarmee nu werkelijk niet nog wat worden gewacht, dan zou ik een nieuw raadhuis bouwen staande in het middelpunt van de gemeente. Op den Stadsweg heeft de gemeente nog eenige perceeltjes grond liggen en dan zou ik er voor zijn dat daar een nieuw stadhuis wordt gebouwd. Maar nog eens, als men zich hier nog een beetje kon behelpen dan zou ik wachten, totdat een betere tijd is aangebroken. Lankhuijzen. Ik kan mij geheel aan- sluiten bij hetgeen de heer Schoen makers heeft gezegd. De tijd is op het oogenblik nog niet rijp om een nieuw raadhuis te bouwen, dat aan alle eischen voldoet, want de kosten daar van zullen nogal wat bedragen en om nu, nu de geheele gemeente huilt over de zeer hooge belasting, daartoe over te gaan, acht ik op z'n minst genomen, zeer onverstandig. Liever zou ik een jaar of 5 of 6 wachten, totdat we zoo wat door de schuld heen zijn en dan een goed raadhuis bouwen. Nu zijn de belastingen niet om te dragen. Ik heb gehoord dat een nieuw raadhuis zoowat een ton of anderhalve ton zal kosten. Is dat bedrag niet wat hoog. Men kan de eischen wel eens wat al te hoog opvoeren. Waar nu de oude school staat, is ook de plaats niet waar het raadhuis moet komen. De menschen van het Veer roepen nu dat ze te ver moeten loopen, maar dan zaL men van het Dorp ook aankomen dat de afstand veel te ver is. De tijd is er nog niet om naar een ander raadhuis om te kijken, daarvoor zitten we op het oogenblik veel te diep in de schuld. De jong. Ik kan me heel goed voorstellen, dat de heer Schoenmakers met bezwaren naar voren komt en als inwoner van het Dorp het Raadhuis daar zoo lang mogelijk ziet te houden en daarvoor naar alle middelen zoekt Gaat men de zaak van alle kanten bekijken en beziet men die dan uit een zuiver gemeente-belang, dan zal men onwillekeurig tot een andere conclusie komen. Hoe' is men tot het voorstel ge komen Doordat er in een vorige vergade ring op gewezen is dat dit gebouw in een werkelijk desolaten toestand verkeert Toen is gezegd dat de school, die toch ongebruikt staat, misschien daarvoor wel was in te richten. Gaat men nu zeggen,dat men het met dit raadhuis nog we'l een tijd kan doen. dan heeft het praten over ver plaatsing van een raadhuis geen zin, maar verkeert het raadhuis hier wer kelijk in een toestand dat het zoo niet langer meer kan. dan moet haar iets beters worden omgezien. En dan zou ik me direct afvragen of het voor stel niet met beide handen moet wor den aangegrepen. Door den heer Schoenmakers en daarna door den heer Lankhuijzen is er op gewezen dat de belasting zeer hoog is en dat iedereen daarover klaagt. Nu, de lasten zijn zwaar, ik zal het niet ontkennen, maar nu sprak men om over een jaar of zes dan een nieuw raadhuis te bouwen, maar nu vraag ik me af kan in die zes jaren de toestand zoo verbeteren dat men dan een raadhuis van een f120.000 wel kan bouwen en nu een van 30 a 40 duizend gulden niet. Voorzitter. Ik voel er ook veel voor om de zaak nog wat uit te stellen. De tijd zal dan wel wat beter zijn en de bouwkosten zullen dan wellicht ook niet meer zoo hoog zijn. De heer Lankhuijzen kan met het betoog van den heer De Jong niet meegaan. Zou men een raadhuis bou wen van 135 a 140 duizend gulden en men wacht daar eens een zes jaar mee en men berekent daarvan de rente op rente, dan zou het de ge meente heel wat minder kosten. Van Dongen-Torman. Voor acht jaar geleden is al in beginsel besloten om het raadhuis naar het Veer over te brengen. Toen werd gezegd dat het niet meer aan de eischen voldeed en het ook niet meer behoorlijk was in te richten. Ondanks dit moet ik zeg gen dat de verplaatsing direct nog niet urgent is te noemen dat verplaatsing nog dit jaar zou moeten gebeuren Twee a drie jaar kan nog wel eens worden gewacht en dan kan worden nagegaan wat de voordeeligste oplos sing is. Ik voor mij zou ook 't liefste zien, als dit met de belangen van de gemeente is overeen te brengen, dat er een nieuw raadhuis wordt gebouwd en wel op een ander punt van de gemeente. Ik wil hiermee het plan van Burg. en Weth. niet verwerpen, maar ik zou daar nog een plan bij willen hebben. Daarvoor behoeven geen extra kosten te worden gemaakt, het behoeft geen uitgewerkt plan te zijn met begrooting enz., men kan volstaan met aan andere gemeentebesturen, waar gedurende de laatste jaren een raad huis is gebouwd en dat ongeveer even groot is als hier, te vragen hoe hoog de kosten zijn geweest, dan kunnen de kosten van het maken van plannen geheel vervallen. De jong. Het voorstel of beter ge zegd de bespreking is wel wat onver wacht gekomen. Het is ons als koud water op 't lijf gegooid. Wij hebben geen gelegenheid gehad om er eens over te spreken en er eens grondig over na te denken. Ik stel daarom voor de bespreking aan te houden tot een volgende vergadering. Schoenmakers. Ik hoor den heer v. Dongen zeggen dat voor 8 jaar gele den deze kwestie' al ter sprake is ge bracht en dat is ook zoo, toen is be groot dat het bouwen van een nieuw raadhuis 3 ton zou kosten en daar straks heeft hij hooren noemen dat het nu VIz ton zal kosten. Als het die richting blijft heengaan zal het over een jaar of zes nog maar f 75.000 kosten. Zijlmans. Op 't laatst zal men het cadeau krijgen. Van Dongen. Dat is nu wel een beetje ironisch bedoeld van den heer Schoenmakers. Ik kan niet begrijpen dat men van anderhalve ton kan spreken want naar het mij voorkomt •kan voor f 50.000 weer heel wat wor- den gebouwd. Scheelt het veranderen of het nieuw bouwen maar een tien duizend gulden, dan zou ik er voor zijn dat men toch tot den bouw van een nieuw raadhuis overging* Zijlmans. Ik hoop dat het onderzoek dan niet al te lang zal duren of dat men de zaak niet al te lang zal uit stellen want nu kost de school een hoop geld waar niemand iets aan heeft. De school zal wel f 600 aan onderhoud kosten en dat is wegge gooid geld en daarom zou ik. als het niet voor raadhuis wordt benut, maar gauw verkoopen. Van Dongen. Gaarne zou ik zien dat in de volgende vergadering eene opgave wordt gegeven van wat de school gedurende de zes laatste jaren aan onderhoud heeft gekost en alsook wat de school doordat er zoo nu en dan gebruik van is gemaakt, heeft opgebracht Ik zal er bijzonder prijs op stellen als den raad daarvan een opgave wordt verstrekt. Lankhuijzen. De reparatie die in de laatste 6 jaar aan de school is gedaan zal zooveel niet kosten. Men moet zien hoe de boel er bij staat, geen ruit is er soms in. 't Is dikwijls een schande voor het Veer dat het er zoo staat Van Dongen-Torman. Dat er jaar lijks f 600 aan reparatie moet worden uitgegeven om het een beetje behoor lijk bij te houden, wil er bij mij niet in. Van Woerden. Ik wil het nog eens accentueeren wat door den heer Van Dongen is gevraagd, n.l. dat een be grooting van de kosten van een nieuw raadhuis, al is het niet direct zuiver berekend, maar ongeveer zoowat, in den loop van dit jaar zal worden overgelegd Van Dongen-Torman. Dat men daar precies in een volgende vergadering mee komt. behoeft niet. Lankhuijzen. Van een nieuw te bouwen raadhuis de begrooting geven? Van Dongen-Torman. Ja, maar zoo, dat er geen expresse kosten voor ge maakt behoeven 'te worden. Men kan de kosten eens opvragen in de ver schillende plaatsen waar in de laatste jaren een nieuw raadhuis is gebouwd. Men moet dan zooveel mogelijk plaat sen nemen als hier. Lankhuijzen. Dat is iets anders. Schoenmakers. Dat is een beter voorstel. Lankhuijzen. Een begrooting wordt door geen enkel bouwkundige voor niets gemaakt. Van Woerden. Voor de beslissing genomen wordt was het toch wel ge* wenscht dat men een zuivere begroo- ting had. Lankhuijzen. -Ik ben bang voor het laten maken van begrootingen. Het ligt nog zoo versch in het geheugen dat er een plan met begrooting is ge maakt voor de rioleering en dat grapje heeft de gemeente f8000 gekost en dat geld is totaal weggegooid, men heeft er nooit iets mee gedaan. Van Dongen-Torman. Ik geef toe, dat plan was heel duur, maar men moet niet vergeten dat we toen in een heel anderen tijd leefden. En heelemaal weggegooid is het niet, want wordt er een kleinigheid aan het riool gedaan, dan wordt dit plan toch nog gevolgd. Bij verdere uitvoering van het riool plan kan deze begrooting van veel nut zijn. Lankhuijzen. Dat plan is nooit uit te voeren. De buizen moeten 4 Meter den grond in. Dat plan is zoo groot- steedsch opgezet, dat men er hier totaal niets mee kan doen. Van Dongen-Torman. Ik ben wat dat betreft maar een leek, maar ik kan me toch niet voorstellen dat de buizen 4 M. in den grond moeten. Zijlmans. Dan moet U maar eens bij de R. K. Kerk gaan kijken. Daar liggen ze veel meer dan 3 M. in den grond, als het geen 3'/2 M. is. Lankhuijzen. En nog zitten ze te hoog. Van Dongen-Torman. U zal het toch met me eens zijn dat er punten zijn waar het hoog noodig is dat er een riooleering was. Lankhuijzen. Dat is iets anders. Besloten wordt deze kwestie aan te houden tot een volgende vergade- ring. De Jong. Gaarne zou ik een regle ment ontvangen op de publieke ver makelijkheden. Op het Veer is onlangs een voordrachten-wedstrijd gehouden en toen is alles belast als met een bal. Er is toch een groot verschil tusschen een bal en een tooneel-uit- voering, want door met tooneel te beoefenen is nog wat te leeren en met houden van een bal niet en daarom mag daar wel degelijk een onderscheid tusschen gemaakt worden. Zoolang men het zoo laat, wordt er niets in het Veer ondernomen. Door die belasting hebben de menschen nu ook een strop gehaald. Van Dongen-Torman. Ik dacht ook dat alleen bij gelegenheid van een bal de oppervlakte maar werd ge rekend. De Jong. Er is toch al zoo weinig te doen In het Veer, maar dat komt doordat de belasting alles achterwege doet blijveh,' die is te hoog, zooals dat nu is geregeld. De Voorzitter zegt toe dat den heer de Jong een reglement op de publieke vermakelijkheden zal worden thuis gezonden. De heer v. Woerden wijst op het feit dat bij gladheid der wegen niets daaraan wordt gedaan. In de politie verordening staat wel aangegeven wat de bewoners moeten doen, maar daai komt niets van en gelukkig maar ook zou hij zoo zeggen, want er staat niet aangegeven waarmee men dan moet strooien. Zou er de hand aan worden gehouden dan zou het kunnen gebeuren dat het middel nog erger is dan de kwaal, want die zou zand nemen, een ander weer koolasch, weer een ander kaf, enz., zoodat men een vuile boel op staat zou krijgen van heb-ik-jou-daar. Spr. zou liever zien dat iemand van de gemeente-werk lieden werd belast om dan zand te strooien. Zondag 1.1. was het in de omgeving van de Katholieke kerk zoo glad dat de kerk bijna niet was te bereiken. Wanneer in zulke gevallen door de gemeente-reiniging spoedig wordt ingegrepen kan, zonder groote kosten te maken, in het euvel worden voorzien. Juist in die dagen hebben de werk lieden van de gemeente niet zooveel te doen en kunnen ze dat dus wel bijhouden. Schoenmakers. Ik kan me daar goed mee vereenigen. Ik wil daar nog een vraag bijstellen en dat is hoe staat het, heeft de gemeente geen sneeuwslede meer. In het begin van den winter en nog kort geleden weer, heeft het mij en met mij zeer velen, verwonderd dat geen sneeuw-slede is gekomen. Het was hoog noodig dat er een kwam, want het vervoer ging toen zeer moeilijk en de karren vooral die voor de boterfabriek moeten er doorheen, die kunnen niet achterwege blijven. Nu was het treurig om te zien hoe er getobd moest worden met de paarden om er doorheen te komen. Voorzitter. Van die oude slee is al lang kachelhout gemaakt. Schoenmakers. Het is toch zulk een kosten niet en bovendien, 'tis onmis baar. Ik hoop dat er in de toekomst gebruik van zal worden gemaakt. Zijlmans. Kommers heeft er een. Zou men die niet beter kunnen huren dan dat men er een laat maken. Zoo'n ding moet altijd buiten liggen. De jong. Dat was het beste, maar dan moet men van te voren condities maken. Schoenmakers. Het vervoer moe door kunnen gaan, nu is het treurig geweest. Daarna wordt de vergadering ge schorst. Na ongeveer een uur wordt de vergadering heropend en deelt de Voorzitter mede dat in principe be sloten is om een koelhuis te bouwen in het abattoir. Daarna werd de vergadering ge sloten. BUITENLAND. Zijn Eminentie Désiré Joseph Kar- j dinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, is Zaterdagmiddag om 3 uur overleden. Direct na het overlijden werden de doodsklokken der verschillende kerken gelu id De belangstelling was aanstonds overweldigend. De Koning en Kroonprins kwam >n lnin rouwbeklag betuigen, evenals de verschillende gezanten, o.w. die van Frankrijk, Japan, Ierland, Brazilië, enz. enz. Zaterdagmorgen begon de longont steking die zich bij den kanker aan de maag was komen voegen, veel terrein te winnen en het is alleen door middel van zuurstof, dat men het leven nog zoo lang heeft weten te rekken. De begrafenis zal morgen. Donder dag, op Staatskosten plaats hebben. De drie andere Belgen, aan wie die eer te beurt viel, waren Charles Rogier, baron Lamberinont en generaal Léman. liet stoffelijk overschot van kardinaal Mercier zal Donderdagochtend per ex- tratrem te Brussel Noord arriveeren, waar koning Albert en kroonprins Leo pold ter begroeting aanwezig zullen zijn. Het lijk zal in ontvangst worden genomen door mgr. Ni cara, de pause lijke nuntius, en de bisschoppen van België. Verder zal de ceremonie het zelfde beloop hebben als bij de begra fenis van generaal Léman. De lijkkist zal geplaatst worden op een wagen, door zes met 'zwart laken bekleede paai den getrokken. Achter den .lijkwagen zullen de ko ning en de kroonprins gaan. de minis ters, de leden van Kamer en Senaat, burgerlijke en militaire autoriteiten Als slippendragers zullen figureeren minister-president Poullet, baron Ro lin Jacquemijns, de minister van bin- nenlandsche zaken, de presidenten van Kamer en. Senaat, mgr. Deploigë, pre sident van het filosofisch instituut te Leuven, burgemeester Max van Brus sel en een luitenant-generaal, drager van het grootlint van de Leopoldsorde. Al de troepen van het garnizoen der hoofdstad, drie regimenten infanterie, twee regimenten cavalerie en twee regi meuten artillerie, zullen zich scharen langs den weg van de lijkstoet. Onmjd del lijk na den dienst in de Sinte Goede le, gecelebreerd door mgr. Nicara, wordt het lijk weer aan het aartsbis schoppen kapittel overgedragen en naar Mechelen teruggebracht. Voor den diocesanen lijkdienst, Vrij dag, zal het garnizoen, dat met het be wijzen van de militaire eer aan mgr. Mercier als drager van het grootlint van de Leopoldsorde belast is, met een paar regimenten uit Antwerpen worden versterkt. Dat kard. Mercier een persoonlijk beid was. zal door niemand worden be 1 wij fel d. Een dorre opsomming der k vensdata, die meestal nietszeggend is, spreekt bij den overleden kardinaal reeds boekdeelen. Geboren te Braine 1' Alleud (Eigen bra kei) in Waal sch-Brabant, studeerde hij aan het St. Romboutscollege te Mechelen. Op 4 April 1874 werd hij. slechts 22 jaar oud, (hij was 21 Nov 1851 geboren), tot priester gewijd Reeds had hij op schitterende wijze liet licenciaat in de godgeleerdheid aan de Leuvensche Universiteit behaald, toen hij te Leuven verder studeerde in de Philosophie. Aanvankelijk aan het se minarie te Mechelen in de wijsbegeerte leerarend. werd hij in 1881 door Paus Leo XI Tl zelf belast met het professo raat in de thomistische philosophie aan de Leuvensche Hoogescliool. In 1888 kwam onder zijn leiding het beroemde „Institiit Supérieur de Philosophie" tot stand. Sinds die jaren, maar ook nog als bisschop, werkte hij o.a. aan zijn bekende Métaphysica. Oitériolo gie enz. In 1906 werd hij als opvolgei van Kard. Goossens, aartsbisschop van M'echeleu en primaat van België en reeds het jaar 1907 voegde bij zijn bis schoppelijk purper hot rood der kardi nalen. Deze levenslijs! vestigt vanzelf de aandacht op Mercier's wetenschapp lijke loopbaan. En zeker heeft hij hiei een reuzentaak volbracht. Reeds gerui-' men tijd immers was. vooral door de spitsvondigheden en de wetenschappe lijke decadentie bij de laat-scholastie- ken zeiven, de scholastieke wijsbegeer te, ja als gevolg daarvan ook de leer van St. Thomas Aquinas in discrediet geraakt. Hopeloos was de verwarring in liet'wijsgeerige kamp. De school, die zich de thomistische noemde, verstond zelf de diepe leer van den Engelachti- gen Leeraar niet meer; en als leer van Thomas werden de meest tegenstrijdi ge stellingen aangekondigd, en met uit hun verband gerukte, verkeerd geïnter preteerde Thomas-teksten verdedigd. Geen wonder, dat men het in geleerde kringen voor uitgemaakt beschouwde, dat Thomist en onwetenschappelijk sy noniemen waren. In Kantiaansehe krin gen werd met de Scholastiek in het ge heel geen rekening meer gehouden. Doch niet alleen als geleerde ging zijn röemj verre de grenzen van zijn klein vaderland voorbij. Als bisschop was hij de liefdevolle vader van zijn volk, de vrome zorgvolle leidsman zij ner seminaristen en priesters, maai ook de onverschrokken verdediger zij- ner kudde tegenover onrecht en alles wat hij als onrecht zag. Want als be schermer der zwakken dwong hij in de bangste dagen van zijn episcopaat, tij dens de vijandelijke bezetting in oor logstijd, van vriend en tegenstander eerbied af. De overwinnaars van die dagen, ofschoon voortdurend door dien man zonder leger, zonder soldaat ver nederd en overwonnen ten aanschouwe der geheele wereld, waagden het niet ook h e m tot zwijgen te brengen. In Kardinaal Mercier is een persoon lijkheid heengegaan, wie aan zijn bis dom. zijn vaderland, de katholieke kerk en aan de geheele wereld de grootste diensten heeft bewezen, omdat hij groot was èn als kerkvorst, èn als vaderlan der, èn als heilige (in niet canonieken zin), èn als geleerde. Hoe ook het oor deel der geschiedenis over hem moge klingen, steeds zal hij worden inge deeld bij de heroën, die ook op de la tere geslachten hun invloed doen gel den. Zijn nagedachtenis zij in zegening: hij ruste in vrede! BINNENLAND. Naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van de koningin en prins Hendrik der Nederlanden ver vaardigt de koninklijke Delftsch-aar- dewerkfabriek De Porseleyne Fles vier herinneringsborden in blauw-Delftsch. Van dezen schotel, waarvan het eerste exemplaar aan het koninklijk echtpaar is aangeboden, zullen ten hoogste 1000 genummerde exemplaren worden vervaardigd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel inzake den Stadion- bouw voor de Olympische Spelen 1928 zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Wij lezen in „De Kampioen", het otfïcieele orgaan van den A.N.W.B. De Bossche weg, een der hoofd toegangswegen tot Tilburg, verkeert sinds langen tijd in een buitengewoon slechten toestand. De bestrating van dezen weg is te smal, terwijl tenge volge van de slechte waterloozing het regenwater op de lage gedeelten en bij het viaduct blijft staan, waardoor dan de bermen één groote modder poel vormen. Teneinde in dezen toestand ver betering te verkrijgen, is indertijd door het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B. een adres gericht aan den Minister van Waterstaat. Na langdurige onderhandelingen tusschen het Departement van Water staat en de gemeente Tilburg hebben wij thans van deze bericht ontvangen, dat dit gedeelte van den Rijksweg Tilburg-'s Hertogenbosch door de gemeente Tilburg zal worden gerio- leerd en van verhoogde voetpaden zal worden voorzien, in verband waar mede de bestrating van de rijbaan voor zooveel noodig van Rijkswege zal worden verbeterd. De nieuwe kabinetsformateur, mr. J. Limburg, is 59 jaar oud. In 1904 werd hij lid van de Staten van Zuid-Holland en In 1907 lid van Gedeputeerde Staten, welke functie hij nog bekleedt. Mr. Limburg, die de vrijzinnigde- mocratische beginselen is toegedaan, werd in 1905 lid van de Tweede Kamer en bleef dit onafgebroken tot 1918. Driemaal is hij gedelegeerde ge weest ter vergadering van den Vol kenbond Hij is voorzitter geweest van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Mr. Limburg is indertijd, na het aftreden van mr. Zimmerman, het burgemeesterschap van Rotterdam aan geboden, waarvoor hij gemeend heeft te moeten bedanken, In verschillende zaken heeft mr~ Limburg voor het Permanente Hof vam Internationale Justitie gepleit, o. a.. namens de Nederlandsche regeering in de kwestie betreffende de toelating van de Nederlandsche arbeiders-ge delegeerden tot de arbeidsconferen- tie te Genéve. Voorts is mr Limburg van 1923 tot December j 1. arbiter geweest in het Fransch Duitsche scheidsgerecht te Parijs. Heeft professor Veraart in de Morgen geschreven, dat'de groote meer derheid der R. K. Kamerfractie van een proefneming met een extra-parle mentair kabinet niets wil weten, de Tijd zegt, dat de overgroote meerder heid onzer Kamerleden nog niet laf of dom genoeg is. om de dwaasheden te begaan, die prof. Veraart als „hooge politieke wijsheid" aanprijst. De „Tel heeft aan mr, Marchant gevraagd, wat naar zijn meening de houding zijner fractie zou zijn tegen over een eventueele poging van een extra-parlementair kabinet—Limburg om het gezantschap bij den H. Stoel te handhaven. De heer Marchant antwoordde, dat hij de kans op steun van de vrijzinnig democraten al zeer gering achtte. Nu tijdens de crisis is gebleken, dat de katholieken zich bevredigend n n i i

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2