DÉ ECHO KAN IET ZUIlN Voor den Watersnood. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 januari 1926. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 28 Januari 1926. Gecollecteerd op den jaar- lijkschen feestavond der Tooneelvereen. „D.V.S.V." f 5.— Netto opbrengst der uitvoe ring „O.O.G." f39.60 Gecollecteerd tijdens boven genoemde uitvoering f 10.39 '/2 Totaal f 49.99V2 Wij mogen hier wel eens wijzen op het goede voorbeeld dat de Tooneel- vereeniging„OnsOnderling Genoegen", gevestigd bij den heer P. van Daelen, geeft. Zij laat het niet bij woorden, maar stelt daden, die wij hopen dat door tal van vereenigingen en anderen zullen worden nagevolgd. Zooals men elders in dit nummer kan lezen, #zal de behoefte aan geld middelen enorm groot zijn, dus nog maals, geeft flink, er moet geholpen worden. We zullen de giften gaarne in ont vangst nemen en in ons blad verant woorden. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 29 Januari 1926, des namiddags 7 uur ten Raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging van het nieuw be noemde lid H. A. W. Surig. 3. Voorstel tot intrekking van het besluit dd. 18 December 1925 tot schorsing van het onder punt 2 ge noemd lid en tot schorsing opnieuw. 4. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de retributieheffing 5. Voorstel tot wijziging der be grootingen voor het Electriciteits-, Gas-, Woning- en Waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1925, in verband met de wijziging der gemeentebegooting bij besluit van 18 December 1925. 6. Benoemingen van a. de leden der commissie van Bij stand voor het Gas-, Electriciteits- en Waterleidingbedrijf. b. de leden der Commissie van Bij stand voor het Woningbedrijf. c. een lid in het Burgerlijk Armbe stuur te Waalwijk (periodieke aftreding M. A. J. van Liempt) d. een lid in het Burgerlijk Armbe stuur te Baardwijk (periodieke aftreding P. Loeff). e. een lid in het Besiuur van het R.K. Burgerlijk Gasthuis (periodieke aftreding J. B. Timmermans). f. een lid in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature J- P. Groenen). g. een lid in de Commissie voor de Gemeente-Teekenschool (periodieke af treding J. H J. van Iersel) 7. Behandeling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten. In een preadvies herinneren Burg. en Weth. er aan dat in de ver gadering van 18 December besloten is den heer H. Surig toe te laten als lid en daarna direct het besluit ge nomen is hem als zoodanig te schorsen, aangezien hij wegens onderhandsche huur van een gemeente-woning in strijd handelt met art 24 der Gemeente wet. Naar aanleiding hiervan merken Ged. Staten op dat uit een door hen ontvangen schrijven niet blijkt of het benoemd en toegelaten lid van den Raad Surig zijn betrekking aanvaard heeft door aflegging van eed of belofte. Mocht de heer Surig nog niet be- eedigd zijn, schrijven Ged. Staten verder, dan zou de raad hem h i. voorbarig hebben geschorst in eene betrekking, die Surig nog niet zou hebben aanvaard. Immers de wet spreekt uitdrukkelijk van schorsing van een raadslid in zijn betrekking en hier schijnt de betrekking nog niet te zijn aanvaard. Is evenwel de heer Surig wel be- eedigd, dan verzoeken wij u, zoo schrijven Ged Staten verder, ons een afschrift te zenden van de overeen komst, dte de gemeente met hem heeft aangegaan inzake de huur en verhuur zijner woning. Tevens gelieve u te melden of die overeenkomst is aangegaan nadat is afgekondigd (door advertentie, door uithanging van een bordje „te huur" dat de woning te huur was dan wel zonder dat iemand anders dan Surig de gelegenheid gehad heeft die woning te huren. Naar aanleiding van dit schrijven hebben Burg. en Weth.'Ged. Staten o.m. geschreven dat bij overweging van het bepaalde in artikel 26, le lid der Gemeentewet, ook zij aanvankelijk van meening waren, dat schorsing eerst mogelijk zou zijn na aflegging van eed of belofte. Om echter den betrokkene te sparen voor den ietwat pijnlijken toestand, waarin de heer Surig alsdan zou komen te staan, hebben zij overwogen of beëediging voor de schorsing noodzakelijk was. Ged. Staten blijven echter bij hun meening waarom door Burg. en Weth. wordt voorgesteld aldus te handelen. Morgenavond. Donderdag 28 dezer, ten 8 uur zal in de zaal van den R.K. Gildenbond het Wit-Gele Kruis eene afgemeene ledenvergade ring houden. Aangezien de agenda, die wij hier onder laten volgen, zeer belangrijk is en de vereeniging aller belangstel ling dubbel waard is, zullen velen zeer zeker deze vergadering bezoeken. Aan de orde zal worden gesteld 1. Opening. 2. Voorlezing notulen der laatste Algem Vergadering. 3. Jaarverslag v. d. Secretaris. 4. Jaarverslag v. d. Penningmee- steresse en verslag der Contröle- commissie. 5. Verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodiek aftreden van Mejuffr. A. Verwiel, de heeren C. Witlox en A. Jansen, deze zijn terstond herkies baar. Eventueele candidatenlijsten onderteekend door minstens 10 leden kunnen voor de vergadering worden ingediend bij de heeren C Witlox en J. de Graaff. 6. Jubileum (12'/2-jarig bestaan der vereeniging). 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts te Waalwijk gehouden aanbesteding voor 't bouwen van een woonhuis aan de Spoorlijn alhier, voor rekening van den heer E. van Zon alhier: P A. Kramer, Genderen f 5206 Gebrs v. Willigenburg, Sprang 5196 A. van Huiten, Waalwijk 5049 W. v. d. Hammen. 5028 C. Timmermans. Sprang 4847 J. v. d Meijs, Waalwijk 4777 P.J.Pennings.St MichielsGestel 4600 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Het concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" was 1. 1. Maandag jammer genoeg niet zoo druk bezocht als wij dat gewoon zijn. Ver schillende oorzaken hebben daartoe zeer zeker meegewerkt, maar niettemin toepen wij alle Waalwijkers op tot blijvenden en krachtigen steun voor onze liedertafel, ons oudste muzikaal gezelschap, niet alleen finantieel maar ook moreel Daarenboven hebben de afwezigen groot ongelijk gehad, want er is over 't geheel genomen een uitstekend concert gegeven, vooral het gebodene na de pauze kon ons best bevallen, zeker wat de lieder tafel zelve betreft met koren als „de Gravers", „Colum bus" e. d. De vereerende medewerking van Mevrouw Lotty Muskens-Sleurs heeft aan het succes van den avond zeer veel bijgedragen. Zij beschikt over een krachtig sopraan geluid, dat aan genaam aandoet en ook haar zingen wijst op groote ervaring. Zij deed ons genieten in „Figaro's Hochzeit" en niet minder in de vier Hollandsche liedjes van Catharina van Rennes, die zeer goed gegeven werden. Zooals wij schreven kon ons het tweede gedeelte van den avond het best bevallen. „Zigeunerleven" van het koor en ook 't „Kerstliedje" voor gemengd koor zijn ons werkelijk wat te zoet. Neen, „Middernacht" voor Gemengd Koor en de koren als „Nornen", „Gravers", „Fröhliches Rheinland" bekoorden ons veel meer en liggen 0. i. veel meer in de lijn van een mannenkoor als onze lieder tafel. Het glanspunt van den avond was „Columbus" van Zöllner. Het geheel werd uitnemend, haast vlekkeloos gezongen. Mevrouw Muskens gaf haar zware partij van Felipa op zeer bij zondere wijze, met een ongekend élan, daarbij uitnemend ter zijde gestaan door Columbus, den heer Burmanje, die op zeer kranige wijze z'n moeielijke en vermoeiende partij vervuldehem mag voor deze bijzondere prestatie een bijzonder woord van lof gebracht worden. Hij zong beschaafd en in uitstekenden vorm. Ook de heerjos. de Bont heeft z'n tenor-partij uitnemend vertolktwas deze partij niet groot, ze was werkelijk zwaar, maar vond eene goede weergave bij den heer de Bont. Het koor was. zooals we hierboven schreven, in dit nummer al zeer bij zonder op dreef en vooral dit zware nummer gaf weer zulk een duidelijk bewijs van de groote ambitie der leden, maar tevens van den lust en de kunde van den directeur van „Oefening en Vermaak", die groofe'ijks waardeering waardig zijn. Het accompagnement was natuurlijk in goede handen, waar de heer Johan Vethoeven dit verrichtte. Wij meenen op te merken dat z'n accompagnement, z'n spel telkens weer uiting geven van z'n groeiende virtuositeit op zijn in strument. Aan het slot van den avond nam de heer A. v. d Heijden, de geachte pre sident het woord om in korte woorden de solisten en koor en niet minder den kundigen pianist, den heer J. Verhoeven en den nooit vermoeiden en bekwamen directeur, den heer Jac. Sars, dank te brengen. Hij dankte mevr. Muskens dat men zoo van haar gaven heeft kunnen genieten en sprak den wensch uit dat ze SRoedig wederom hier haar gewaar deerde medewerking zal willen ver- leenen. Men schrijft ons: Het was voorzeker een goed idee van den heer Max Govaerts, om het Boheemsche Dames Viool-trioGezusters Clebna, te engageeren voor een matinée en soirée op j I. Zondag, in zijn gezellig café „De Korenbeurs." De goed bezochte matinée leidde zeker tot de onafgebroken stampvolle zaal van 6—11 uur gedurende de soirée. Mooi. beschaafd spel leverden deze Boheemsche artisten. Evenals de meeste Slavische volken is dan ook het Tsjechische bekend om zijne viool sterren. Niet dat wij deze artisten in dat sterrenheir willen rangschikken maar de ragfijne, subtiele klanken, welke zij aan hun instrumenten wisten te ontlokken, gevoegd bij hare technische vaardigheid, gaven aan haar spel, die wondere bekoring, om bij het publiek de ontroering teweeg te brengen, welke alléén de viool in staat is te geven. Afwisselend werd ook de piano door een der dames met takt in het trio aangevoerd. Zij hebben wel furore gemaakt. Voor het uitgaande Zondagavond- publiek zeker wel een gewenschte af wisseling. Zaterdagavond gaf de Tooneel- vereeniging „Ons Onderling Genoe gen", gevestigd bij den heer P. van Daelen alhier een uitvoering waarvan de netto opbrengst kwam ten bate van het R.K. Huisvestings-Comité. De uitvoering was zeer druk be zocht en de aanwezigen hebben van het uitmuntende spel dat werd ge geven, volop genoten. Alles was even keurig verzorgd. De muziek, uitspraak, voordracht, niets liet te wenschen over, zoodat de regisseur, de heer W. van Hooff, werkelijk eer van zijn werk heeft Ook de heeren Didden en Brok voldeden in hun soli-nummers als altijd uitstekend. Zondag herdacht de heer J. Smulders den dag waarop hij hier voor 25 jaar geleden bij de Factory Van Gend <Sc Loos H. Collignon Cie. in dienst trad. Dat deze dag niet ongemerkt voor bij zou gaan, was te begrijpen. Des morgens werd de jubilaris na- mens de directie door den heer K A. Kriek, directeur van het kantoor Waal wijk in een hartelijke toespraak ge- coinplimenteerd en als blijk van erken ning voor de bewezen diensten in de afgeloopen 25 jaar. hem een couvert met inhoud aangeboden. Namens het personeel mocht hij een in vergulden lijst geëncadreerd por tret van het personeel ontvangen ter wijl hij van tal van vrienden, buren en bekenden bewijzen van belangstelling mocht ontvangen. Ook wij bieden het geachte en be hulpzame „Kooske" onze beste felici taties. De Heer A.J. ten Hope. Directeur der Naaml Venn A. J. ten Hope's Han del Maatschappij- de bekende Rotter- damsche firma, die de niet minder vermaarde artikelen (0 a. Pepermunt en Biscuits) en „Liebig" producten in den handel brengt- heraenkt Maandag a. s. den dag waarop hij zich vóór 25 jaren zelfstandig vestigde onder den' firmanaam A.J. ten Hope, welke zaak later werd omgezet in bovengenoemde Vennootschap. De geheele dag zal een min of meer feestelijk karakter dragen des n.m. 1 uur wordt de Jubilaris ten kantore der Vennootschap, Ruige- Plaatweg 33, door Commissarissen en het gezaamlijke personeel gehuldigd, terwijl van 2l/2-4'/a uur de gelegen heid is opengesteld den Heer ten Hope persoonlijk met zijn jubileum geluk te wenschen. De dag zal worden besloten met een intieme feestavond, door de Directie der Vennootschap aan perso neel en genoodigden aangeboden. RAAMSDONK Donderdag 28 Jan. as. n.m. om 6 uur, houdt de Eier- vereeniging een algemeene vergade ring- in café P. Heere. Als spreker over pluimveeteelt treedt dien avond op. de heer Tuerlings uit Kaatsheuvel. Tot Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is voor 1926 benoemd, de heer |os. Kuijsters. Gisterenmiddag en avond gaf Pater Willemen in de Zusterschool een lichtbeeldenvoorstelling van zijn missiegebied in Oeganda, waarheen de missionaris binnenkort weer hoopt te vertrekken. Op onderhoudende wijze wist de Pater de zeden en gewoonten van zijn volkje ginder, te schetsen. De opbrengst van de collecte, in de zaal gehouden, komt ten goede voor den bouw van een nieuwe kerk op zijn missiestatie. 7- Bij het laatst gehouden examen voor onderwijzer in praktisch hoef beslag aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, slaagde de heer D van Onzenoort alhier. Geslaagde bezit tevens het Rijksdiploma als hoefsmid en heeft nog verschillende getuig schriften van wedstrijden in hoef beslag. Tijdens de afwezigheid van de huisgenooten ontstond gisterenmiddag brand in de woning van H. op het Fort. Een paar doeken, die men bij de kachel had te drogen gehangen, hadden vuur gevat. Voorbijgangers, die de vlammen ontdekten, konden gelukkig met eenige emmers water het vuur nog blusschen RAAMSDONKSVEER. Tot penning meester van de Prov. N. Brab. Ver. Het Groene Kruis werd gekozen Mr. A M. de Roon. Zondag en Maandag a.s. geeft de R. K. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" haar tweede groote uit voering. Opgevoerd worden: „Ik ben de moedigste man der wereld" en „De laatste der Flaviërs". Bij Provinciaal besluit werd aan de kerkvoogdij der Herv. Gem. een subsidie verleend van f 2000 ter be strijding van de kosten restauratie Dorpsche kerk. A. v. W. alhier was gesnapt zonder wegkaart op den weg tusschen Wagen berg en Made. Een vorige maal had hij beweerd niet gereden te hebben, maar er naast gelooper» te hebben. Nu was de opperwachtmeester A. alhier als getuige gedagvaard. Deze had ook wel degelijk gezien, dat v. W. gereden had. Eisch. f 10 of 10 dagen. Vonnis conform. GEERTRUIDENBERG. De 18 jarige Corn. F., gedetineerd te Breda, eigen lijk thuishoorend alhier, had zich her haaldelijk zonder werk te Breda hui zend in de Keizerstraat, aan diefstal schuldig gemaakt. Nu stond hij voor den politierechter terecht inzake diefstal van een rijwiel- belastingplaatje uit een vestibule aan de Nieuwe Ginnekenstraat. De subs, officier wees er op, dat deze beklaagde zijn ouders verloren had, het'met zijn stiefmoeder niet kon vinden, tegen wie hij dikwijls lastig was, zoodat hij eindelijk thuis was weggeloopen. Nu woonde hij al geruimen tijd hier in de Keizerstraat, kwam met het schorriemorrie van Breda samen en raakte zoo hoe langer hoe meer aan lager wal. De officier verwachtte niet veel van een voorwaardelijke straf en requireerde 1 maand gevangenisstraf. De verdediger mr. Couvée, vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak conform den eisch. Hendrik J. K. alhier had een ruit vernield. Hij was zoo dronken geweest, dat hij niet wist, wat er eigenlijk met hem gebeurd was Of hij 't opzettelijk gedaan had wist hij niet. De getuigen verhooren wezen dat ook niet uit, maar de omstandigheden waren zoo, dat de officier van justitie opzet aannam en f30 of 30 dagen requireerde. Uitspraak f20 of 20 dagen. Naar we vernemen zal de dam- kampioen van Nederland, in den loop van deze maand alhier een simultaan seance komen spelen in hotel C Stal. GEERTRUIDENBERG. Gisteren avond ten 7 uur hield de Raad dezer gemeente eene spoedeischende raads vergadering. De heer Sassen zei deze vergade ring te hebben gevraagd naar aanlei ding van het feit dat heden de Haven- Kazerne zal worden verkocht en wel licht in sloopers handen zal overgaan teugevolge. waarvan het Marktplein ontzettend zal worden ontsierd. De Voorzitter was van gevoelen dat men daar wel erg laat mee kwam. In het belang van de gemeente achtte hij het de daarover te houden bespre kingen in geheim comité te voeren. De heer Jansen was het daar niet mee eens Na eenige discussie werd in geheim comité overgegaan welke eerst kwart over tien uur werd opgeheven. In ons volgend nummer uitvoerig verslag. MADE. De harmonie „St. Cecilia" heelt mede in studie genomen het drama „Pastor Bonus" en- het blijspel „Het valsche etiket". De uitvoering daarvan zal strekken voor de slachtoffers van den watersnood. Voor de rechtbank te Breda werd J. B. M te Drimmelen wegens diefstal tot f40 boete sub 40 dagen hechtenis veroordeeld. Dezer dagen overleed de oudste inwoonster onzer gemeente Mej. Wed, P van Gils in den ouderdom van ruim 91 jaar. Men verneemt dat de rekening van "den Boerenleenbank alhier over 1925 met een batig saldo van ruim f 3000 sluit. OP Zondag 31 jan. zal door de harmonie „St. Cecilia" in het Patronaat een uitvoering worden gegeven waarbij lullen optreden de humoristen Duo Gebrs. Knoop De opbrengst zal ten bate van den watersnood komen. In het café van B v. d. Veeken werd een biljartclub opgericht genaamd „De ivoren bal". Als bestuur werden gekozen J v. Ooster hout Voorzitter; W. Kooijman, Secr. Jos. Knoop, Commissaris De vergadering van de vereeni ging „Gemeentebelang" in de Koren- beurs gehouden was goed bezocht. De- Voorzitter deelde mede, dat de handelscursus flink bezocht wordt en dat er met lust en ijver gewerkt wordt. Besloten werd le. Zich te wenden tot het gemeente bestuur met een uitvoerig gemotiveerd schrijven en een eenlgszins uitgewerkt plan om te komen tot een betere waterlossing voor de kom van Made. 2e. Het gemeentebestuur te verzoeken een rijwielpad van klinkers aan te leggen van Made naar Drimmelen. 3e. Aan het gemeentebestuur te verzoeken de kermis twee of drie weken te vervroegen daar zij valt in het begin der bietencampagne wat voor de arbeiders van de fabriek, bietenrooiers, boeren en schippers lastig is. 4e. Zich te wenden tot het bestuur der Ned. Spoorwegen met een verzoek de verplaatsing van het station naar de Zandvaart te willen ter hand nemen en een schrijven te richten aan het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk om aan boven staand verzoek adhaesie te willen betuigen. Nadat bij de rondvraag nog enkele punten werden besproken sloot de voorzitter deze opgewekte en belangrijke vergadering. De jager de heer A. de Wijs had Vrijdagmiddag het geluk 9 weizen en 12 duikeenden te schieten, en nog een vischotter. Voor rekening van den landbouwer C. d. Kroon Dreef alhier werd onder hands aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur. Ingeschreven werd 't laagst voor hettimmerwerk D. Heil voor f 2444, metselwerk aan P. Dubbelman voor f2155. Betonwerk Jph. van Gils en Co voor f 500. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Door zaken- en neringdoenden van Made en Drimmelen zal bij B. en W. getracht worden vermindering van havengeld te verkrijgen voor schepen die in Drimmelen willen komen re- pareeren. Tevens zal verbetering gevraagd worden door meer en betere vloedpalen in de haven te plaatsen. Zondagmorgen ongeveer 6 uur branddev het huis met schuur van H. v. Bracht gelegen aan den Stationsweg geheel af. Aangewakkerd door den feilen wind, lag het spoedig tegen den grond. Uit het huis noch schuur is iets gered kunnen worden. Een kalf, 4 varkens, 1 geit en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De brandspuit die was aangerukt, heeft het nog smulende vuur gedoofd en de belendende perceelen beschermd. Oorzaak onbekend, DUSSEN. Dezer dagen kreeg het circa elfjarig dochtertje van M. B. kokende koffie over haar beenen, waardoor ze hevige brandwonden be kwam. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Doordat het paard van den heer P., struikelde viel deze uit de kar en bezeerde zich nog al ernstig aan arm en aangezicht. ALMKERK De heeren P. v. Dungen en J. v. d. Koppel, alhier zijn respec tievelijk gekozen als President en Administreerend Kerkvoogd der Ned. Ned. Herv. kerk. Bij de Herv. Kerk te Uitwijk (Gem. Almkerk) is tot herder en leeraar beroepen Ds. Lauwerse van Wijchel (Fr.). Thans heeft zich in deze ge meente een commissie gevormd be staande uit de heeren Raadsleden en den Gemeente-Secretaris, met het doel een collecte te houden, voor de j 1. Watersnood. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel 26 Jan. '26 Naar wij vernemen Is alhier een vereeniging opgericht onder den naam van „IJsvereeniging Kaatsheuvel", zich ten doel stellende liefheb(bers)-(sters) van schaatsenrijden, eene geschikte en gemakkelijk bereikbare gelegenheid te verschaffen tot beoefening dier sport. Het daarvoor in te richten terrein i* gelegen aan de Verlengde Hoofdstraat en beslaat eene oppervlakte van 5500 M2. Gezien de liefhebberij en de groote behoefte aan een geschikte (niet gevaarlijke) gelegenheid voor deze sport, kunnen wij het streven dezer vereeniging sympathiek begroe ten. Zij, die lid dezer vereeniging wenschen te worden kunnen zich, mon deling of schriftelijk zonder finantieele verplichting opgeven aan het secreta riaat, voorloopig waargenomen door j. M C. van Kemenade, Hoofdstraat B 416. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1927, bedraagt 106. Door de Harmonie „Apollo" werd heden besloten, wegens de enorme belangstelling die er voor haar uitge schreven solfstenconcours bestaat, ook de. besturen der verschillende alhier bestaande vereenigingen uit te noodigen bij de opening van den wedstrijd op Zondag 31 Januari a.s. 's middags te 12 uur tegenwoordig te zijn. Aan de lijst van „aangeboden prijzen"- kunnen wij ter completeering nog toe voegen die van de heeren J, Smit, van Dun, H. van Bommel en de Supportersvereniging. Gezien den opzet, desamenwerking en de overgroote belangstelling kan het niet anders of Apollo's concours moet en zal schitterend slagen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 27 Jan. '26. Tot Directeur van het Post-en Tele graafkantoor is met ingang van 1 Febr. benoemd de Heer Opstelten, commies der posterijen te Amsterdam. Voor de vacante betrekking van Hoofd der school voor Mulo heeft zich No. 8. Woensdag 27 Januari 1926. 49e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5