Russische Hitten. NotarisTjANSEN 440e Staatsloterij, publiek oerkoopon sleehts een sollicitant opgedaan. Het kleed, verloot ten bate van het Diaconessenhuis, is gevallen op No. 59 in 't bezit van Mej. Beschoor 's Hage. Zondag gaf het dezen zomer op gerichte vereeniging„R.K. Heudensch Mannenkoor", Directeur de Heer Chr, Merkx Jr. haar eerste uitvoering. Ge zongen werden 11 nummers, waaronder één solo, twee kwartetten en twee dubbel-kwartetten. Eén van deze laatste was getoonzet door den Directeur. Deze heeft getoond, wat door bekwame lei ding bij ijverige studie in korten tijd te bereiken is, want het auditorium was ten zeerste voldaan wat nog eens werd vertolkt door den Heer Burge meester en den Hoogeerw. Heer Deken, die welwillend het Beschermheerschap aanvaardden. Volledigheidshalve moet nog vermeld, dat de komiekelingen buitengewoon succes hadden, alsmede, dat het strijkje, dat de tusschenpauzen aanvulde, eveneens een gretig oor vond, om te besluiten met een extra-compli ment voor den jeugdigen Directeur Christ. Merkx. KERKNIEUWS. Tot Geheim Kamerheer van Z.H. Paus Pius XI is naar de „St. Janski." melden, benoemd de Amerikaansche pastoor Mgr. Johannes Sweens. SPORT. WAALWIJK. H. E. C. j.k Zondag vierde bovenstaande vereeniging haar vijfjarig bestaan. De balavond hiervoor georganiseerd is in alle opzichten uitnemend geslaagd. Er is gezellig gedanst en er heerschte den geheelen avond een prettige stem ming, waartoe het bekende Waalwijk- sche muziek-trio: Trimbach, Löwen- thal en de Grauw, niet weinig bijdroeg. Ook de voordrachten, welke door ver schillende leden tusschen de dansen door werden gegeven, vielen bij de talrijke aanwezigen buitengewoon in den smaak. Het bleek dat de H.E.C -ers niet alleen voetballers zijn maar ook de kunst van voordragen wel verstaan. Het was in een woord een buitenge woon goed geslaagden avond waar de H E.C.-Ieden nog lang een aangename herinnering aan zullen bewaren. Voor a s. Zondag staat de wed strijd H E.C. I—Oisterwijk op het pro gram. QUICK. Tegen aller verwachting in is Quick Zondag 1.1. toch naar Middel burg moeten gaan spelen en verloor met 7—1. Deze groote nederlaaag is niet te wijten aan slecht spel doch aan over vermoeidheid der spelers. Tot een kwartier na rust was de stand nog 1—1 gelijk maar geleidelijk zakten de Quickers af en niet gewoon zijnde op zoo'n zwaar klei veld te spelen wist Middelburg den stand tot 7—1 op te voeren. Zondag a.s. krijgt Quick Dongen thuis zoodat er een mooie wedstrijd op het program staat die aller belangstelling zal trekken. R.W.B. 31 Januari R.W.B. Baardwijk. 12 uur R.W.B. II—Kaatsheuvel II. Indien het niet regent zal er wel gespeeld kunnen worden. GEERTRUIDENBERG. Good-Luck I speelde tegen „de Faam" I Breda. Na de aftrap krijgen we een slap op-en-neer-gaand spel, waarin „de Faam" af en toe iets in de meerderheid is. Good-Luck, die blijkbaar op een overwinning rekende, speelt totaal zonder vuur. Even voor de rust krijgt Good Luck een penalty te nemen, welke in 't net wordt ge deponeerd. Na de rust is 't weer „de Faam", die zwoegt wat kan en welke ongeveer een kwartier na de rust gelijk maakt 1—1. Good-Luck ontwaakt, er wordt afgetrapt, een corner geforceerd en 'tis 2—1. Good-Luck, aangevuurd door hun supporters, maakt voor het einde nog achtereenvolgens 8 1. De overwinning is schitterend, maar het spel, voor de rust het achtertrio uit gezonderd, niet. Geertruidenberg I maakte een vergeefsche reis naar Internos II te Breda, welke niet op het terrein aan wezig waren. DE WATERSNOOD. hi H geheel bijna 1000 huizen te bou wen en herstellen. Talloozc boom gaarden verloren. Schade meer dan 10 millioen. Met tal van andere journalisten heeft een verslaggever van de Msbd. niet den •Commissaris der Koningin in Gelder land een tocht gemaakt door 't land van Maas en Waal. Hij geeft daarvan de navolgende beschrijving: 't Was een kille, miezerige voormid dag, toen we te Tiel met de pont de Waal overstaken. Bij het veerhuis te Warnel stonden enkele auto's gereed, die ons over den dijk naar Dreumel brachten. Aan weerszijden van den dijk strekte zich nu een ijszee uit. Een week geleden golfden hier nog de baren van den onstuimig wassenden vloed, die menschen en vee verdreef van huis en hof, woningen en stallen meesleurde, polders en boomgaarden verzwolg. Nu heerschte ver in het rond de ijzige rust eener poolvlakte. De woeste waterzee lag stram bekneld in den grimmigen greep van de vorst en geleek een barre Ocaan vol ijsschottcn en wrakken. Ont moedigend en terneerdrukkend was de aanblik dezer ijsvelden. Nog kort gele den trok de landman er diepe voren door het zwarte akkerland. In de wei landen kiemde het nieuwe graszaad, de boomgaarden droomden van een ko mende lente. Er was vrede en vreugde in de huizen, want de menschen waren gelukkig in hun stille dorpen, die aan Maas en Waal welvaart en voorspoed danken. En nu heeft in een onbewaakt oogenblik de stroom zich tegen hen ge keerd. Zijn wateren hebben de lande rijen besprongen en de huizen vernield, om thans alles, wat nog weerstand had geboden aan het golfgeklots neer te vellen door de splijtende kracht van het. ijs. Toen de vloed viel en er weer hoop begon te leven in de harten van hen, die in hangen nood verdreven werden van hun geboortegrond, kwam een dik ke ijskorst alles ompantseren, wat niet was geweken voor de aanstormende golven. De als wrakken in den vloed verdronken woningen hebben de gril lige vormen van ijsrotsen aangenomen, teomber zich verheffend boven den ge spleten vloer, die de vorst over het wa ter sloeg. Fantastische ijskegel-gordij nen drapeeren de daken en hangen als golvend zilverlaken neer van de treu rend gebogen takken der boomen. Een wreede schoonheid treft onze blikken, doch doet ons hart schreien om de bij na niet te herstellen schade, die deze natuurramp berokkend heeft aan zoo veel gezinnen en families. Men mag er zich wel eens diep van doordringen, wat het zeggen wil van welgesteld bur ger in eens te worden teruggedrongen naar het groote leger der paupers. Daarin schuilt geen overdrijving. Wij stellen het niet te somber voor, wan neer wij zeggen, dat inderdaad honder den door deze catestrofe alles verloren hebben wat zij aan geld en goed beza ten en dat zij straks, als de zon weer lacht over liet drooggeloopen land, slechts een ruine vinden, waar eens hun eigen huisje stond. Van voren af aan zullen zij zich opnieuw een toe komst moeten bouwen, waarin zij niet zullen slagen zonder voldoenden finan- tieelen steun. Kapitalen zullen noodig zijn om te herstellen, wat hier verloren ging. Nu reeds is het duidelijk, dat de wervelstorm in den herfst van het vo rige jaar slechts een geringe schade veroorzaakte in vergelijking met het ontzaggelijk verlies door de jongste ca lamiteit over ons volk gebracht. Op onzen tocht door de verwoeste ge westen van Maas/en Waal werden ons van deskundige zijde enkele globale schattingen meegedeeld. In Dreumel was ons gezelschap ver welkomd door den burgemeester en had kapitein Werner zich bij ons ge voegd om voorlichting te geven. Het hoofd der zwaar beproefde gemeente ging ons voor over den weinig betrouw baren ijsweg naar het raadhuis, dat evenals al de andere niet langs* den dijk gebouwde woningen omschanst ligt door brokkelige ijsplateau's. Glijdend en somwijlen ook springend van schots op schots geraakten we eerst tot aan de kerk. Er stroomt daar ergens een gracht, waarin men een vaargeul had opengehouden. Aan het kerkhofhek la gen een paar bootjes vastgebonden. In die Jbootjes zijn we niet zonder natte voeten terecht gekomen, maar we be reikten er in ieder geval veiliger ons doel mee dan te voet. We kwamen aan het stadhuis en klauterden er langs het balkon over een ladder binnen. De ze ongewone wijze van entrée had ze ker iets avontuurlijks, maar was ook de eenige manier om ter bestemder plaatse te geraken nu we eenmaal de uitnoodi- ging hadden aanvaard naar de moeilijk toegankelijke oorden. In de burgemeesterskamer was het gelukkig warm en droog en daar we als proviand een paar broodjes hadden meegekregen begonnen we terstond aan ons twaalf uurtje. En toen hield burgemeester van Erp een geiniproviseerde welkomstrede als inleiding op onzen tocht door sneeuw en ijs. Hij vertelde daarbij voor de vuist weg, dat in zijn gemeente allegn 150 huizen zijn ingestort en 250 onherstel baar beschadigd. Toch noemde hij dit niet het ergste al zou voor den opbouw en herstel een kapitaal van 900.000 niet toereikend zijn. De heer Ir. Keus- ters inspecteur der Volksgezondheid, behoorend tot het bouwbureau van Borculo en thans in gelijke functie voor het overstroomde gebied, rectificeerde dit cijfer terstond door te verklaren, dat een globale raming voor vernielde gebouwen in het land van Maas en Waal alleen reeds op 4 millioen gulden moet worden gesteld. Het zeer voor- loopig cijfer der totale schade door den watersnood aangericht zal in ieder ge val meer dan 10 millioen gulden bedra gen, verzekerde de heer Keusters* Doch dit zijn alles nog slechts zeer voorloopige cijfers,, waaraan men wei nig houvast heeft. Iets anders is de algeheele vernieti ging der boomgaarden door het ijs. De burgemeester bereidde ons voor, dat wij op onzen verderen tocht zouden gewaar worden, dat al de vruchtboo- men en dat is juist een groote bron van inkomsten voor de ingezetenen zij ner gemeente als het ware versplin terd zijn door den ijsgang. We hebben het ook inderdaad gezien op onzen tocht. De takken der boomen, die eerst in het water hingen, zijn, nadat zij wa ren ingevroren bij het vallen van het water en het ijs van de stammen afge rukt en zelfs de stammen zijn gesple ten, zoodat zij nog enkel voor brand hout dienstig kunnen zijn. 5de klasse. 5de lijst. Trekking van 26 Jan. Huoge prijzen. (Naar de voorloopige lijst). Prijs van 1000: 1688 3188 16344 19245 400: 9890 11362 14952 18279 200: 5587 8632 12449 15205 16400 18240 100: 718 737 1291 2771 4243 6042 6444 7397 8744 13418 14110 14306 15620 16058 18390 18998 20102 20926 AGENDA. WAALWIJK. Donderdag 28 Jan. 8'/2 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Gemengd koor. Rose Marie. Donderdag 28 Jan. 8 uur. Algem. Ledenvergadering van het Wit Gele Kruis in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging. Vrijdag 29 Jan. 8 uur. Letterkundige lezing. Felix Timmermans„Naar waar de appelsienen groeien". Hotel Ver- wiel. GEMENGD NIEUWS. Uit DingsperloGisteren is de Aa-Strong, waarvan de Dam na de jongste doorbraak was hersteld, weer doorgebroken. Weer zijn tal van wei landen overstroomd en men maakt zich ongerust, dat de toestand van eenige weken geleden zich zal herhalen. Men is thans druk aan het werk om de doorbraak te herstellen. Op een kermis te Valencia is het groote rad, waaraan 16 schuitjes wet kermisgasten hingen bij het aanzetten van den motor in elkaar gestort. Er zijn 5 dooden en 40 zwaar gewonden onder den warwinkel van hout en ijzer te voorschijn gehaald. Een deel van het gevaarte is blijven staan en uit 4 of 5 schuitjes zijn de passagiers met brand weerladders bevrijd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van den graanhandelaar v. d. P. te Eindhoven. De dieven hebben zich toegang verschaft door middel van een valschen sleutel. Ze hebben de brand kast aan de achterzijde opengebroken en daaruit een bedrag van f 25000 ge stolen. Te Woensel heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een soortge lijke inbraak plaats gehad, waarbij de dieven uit de aan de achterzijde open gebroken brandkast een bedrag van ruim f 300 buit maakten. Deze in braak had plaats in de bakkerij „Volks belang". De dieven waren door het uitsnijden van een ruit binnengekomen. Verleden week na het politieuur, zoo meldt de „'s Hert. Crt.", trachtten eenige jongelieden het café-restaurant „Het Oude Stadhuis" te Helmond bin nen te dringen om daar des nachts verder te verblijven. Daar de eigenaar niet opendeed, wilden zij aan den achterkant binnenkomen door een raam. Men gebruikte hiervoor een ladder en plaatste die tegen het raam. Met z'n vieren gingen zij de ladder op. Plots schoot de ladder uit, waar door de 28-jarige J. D. het bovenstuk in zijn bulk kreeg. De buik werd opengereten en de darmen werden gekneusd Dr. Bloemen was spoedig ter plaatse, die dit alles constateerde. De 25-jarige L. H. brak door dit ongeval zijn enkels. Zekere J. L. V. kwam er gelukkiger af met ontvelde handen, terwijl de vierde persoon er zonder eenig letsel afkwam. De ongelukkigen werden direct naar het St. Antonius-gasthuis vervoerd. De toestand van D. was zeer ernstig. De gansche week heeft men hem kunst matig moeten voeden. Zaterdagmiddag is de ongelukkige J. D. aan de gevolgen overleden, ter wijl L. H nog wel eenigen tijd in het ziekenhuis zal moeten doorbrengen vooraleer hij geheel hersteld zal zijn. Zondagnacht betrapte de jacht opziener van den Elzen op Annadaal te Posterholt, volgens de „N. K." een wildstrooper. Toen v. d. E. dezen staande hield en vervoerd wild in beslag wilde nemen, raakte men hand gemeen en wist de strooper in het bezit te komen van het geweer van den jachtopziener op wien hij het richtte. Juist toen de bedreigde het vastgreep en de hoogte in duwde, ging het schot af en de hagel vloog rakelings langs de ooren van den jachtopziener, die met geweld het geweer aan den strooper ontnam. Deze laatste greep echter een zwaren paal en wilde hier mede v. d. E. te lijf. Door den aan rander een slag met het geweer op het hoofd te geven, stelde v. d E hem echter buiten gevecht. In verband hier mede is aangehouden de 45-jarige landbouwer A. G. uit Poisterholt, die gevankelijk naar Roermond is over gebracht. Volgens een bericht uit Boekarest zijn op de spoorlijn Piatra—Neamtz 2 goederentreinen tegen elkaar gebotst, waardoor de eene trein, die uit een locomotief en 5 wagons bestond, van een brug in de Bistritza stortte. Drie personen werden gedood. De materieele schade is aanzienlijk. Uit Belgrado wordt aan het Belg. Tel. Ag. d.d. gisteren geseind: In den afgeloopen nacht is een exprestrein uit Sussk op het station Ogulin in botsing gekomen met een goederentrein. Er zijn talrijke gewonden. De schade bedraagt 1 millioen. Het ongeluk is te wijten aan een sneeuwstorm. De landbouwer W. de Ruit Leeuwen, die thans in verband met den watersnood te Nijmegen vertoeft, verzoekt opsporing van zijn 15 jarige zoon Johan, die in het begin dezer maand uit Leeuwen, vermoedelijk met een stoomboot naar onbekende richting is vervoerd. Een arbeider uit Beerta, die tengevolge van een val van'n ladder in het R. K. Ziekenhuis te Winschoten was opgenomen, is daar gisteren over leden. ADVERTENTIëN. te WAALWIJK, zal op Donderdag (Marktdag) 28 Jan. 1926, voorm. 11 uur aan de Markt nabij café M. GOVAERTS te Waalwijk, Plm. 10 3 en 4-jarige beste Betaaldag 1 September 1926, mits 2 soliede borgen. 10 pCt. moeten onmiddellijk worden voldaan. 35906 DIRECT GEVRAAGD: Eenige bekwame UIT HET JAARVERSLAG VAN DE RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Excursies. Vanwege de school werden de volgende excursies gehouden: 2223 September naar de Jaarbeurs te Utrecht. 28 October naar Kaufmann's Huidenma gazijn te Rotterdam. 23 Oct. Mach. Afdeeling naar de Eerste Ned. Leestenfabriek te Tilburg. 10 Maart naar de lederfabriek „Oisterwijk" te Oisterwijk 17 Maart naar de Drijfriemenfabriek v.h. van Dooien de Greeff te Waalwijk. 9 Mei Mach. Afdeeling naar een leesten makerij te Elshout. 9 Juni Mach. Afd. naar de Lederfabriek van Pessers Verbunt en de Singer Naaimach. Mij te Tilburg. 24 Juni Mach. Schoenmakerij naar de Le derfabriek van de firma Gragtmans en Wies man te Waalwijk. Verder werden aan ons instituut zelf nog voor leerlingen en oud-leerlingen verschil lende lezingen en demonstraties gehouden door vooraanstaande personen uit de prak tijk: Op 17 October en 12 November hield de heer Hinrichs te Tilburg, Techn. Directeur van de Eerste Ned. Leesten- en Stanzmes- senfabriek een voordracht over „leesten". Op 20 October en 10 November, de heeren Lenzholz en Dingeldein, Vertegenwoordi gers van de Deutsche Vereinigte Schuhma- schinen Gesellschaft te Frankfürt a.M., over „Indrukken van de Shoe and Leather fair te Londen". Op 27 Mei de beer Aug. Kulche, over: „Het Agolijmsysteem". Bezoeken. Het instituut werd door tal van personen bezocht. Lokalen. Nog steeds doet zich aan de looierij afdeeling het gebrek aan ruimte ge voelen. In de toekomst zal dit opgelost kun nen worden door op dezen vleugel een ver dieping te zetten. Het leesten'maken voor de Machinale Schoenmakerijafdeeling geschiedt ook wegens gebrek aan ruimte nog steeds in een kiosk, die op de binnenplaats van het ge bouw is opgesteld. Personeel. De leeraar in anatomie vroeg eervol ontslag aan tegen 1 September 1925, 'twelk hem werd verleend. Voor het lesgeven in onderwerkmaken wer den 4 losse leeraren geëngageerd. Zoodra de ze cursussen afloopen eindigt ook de over eenkomst tusschen directeur en leeraren. Commissie van Advies. Bij K.B. van 16 Sept. 1924 is de Commissie van Advies, waar mede ik steeds op*de meest aangename wijze samenwerkte, opgeheven. Thans gaan in de verschillende Bonden van Schoen- en Lederfabrikanten stemmen o]), om deze commissie weer ingesteld te krij gen. Dat de industrie zich hiervoor interes seert is een verblijdend verschijnsel, daar hieruit blijkt, dat op samenwerking met ons instituut wordt prijs gesteld. In een vergadering van den R.K. Rond van Schoenfabrikanten is hiervoor zelfs een bedrag van 250.per jaar gevoteerd. Werkzaamheden van verschillenden aard. De Directeur nam, daartoe uitgenoodigd, zitting in de jury inzake een Prijsvraag uit geschreven door de Int. Vereeniging voor de Rubber en andere Cultures in Ned. Indië, gevestigd te 's-Gravenhage. De Directeur werd opgenomen in de com missie ter bestrijding van de horzelvlieg, die enorme schade aan de huiden toebrengt. De Directeur en de leeraren Sttitz en Hoek, maakten deel uit van de Commissie ter voor bereiding van de Jury en Bekroningen van de Internationale Tentoonstelling voor Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk, Au gustus 1925, resp. als Voorzitter en leden. Deze Commissie werd vervangen door de Jury, waarin van ons instituut zitting had den voor het Confectie-schoeisel de leeraar A. Stütz, voor de Hand- en Maatschoenmakerij de leeraar Fred. H. Hoek, voor de Leerlooierij de leeraar-looimeester H. Gediga. De Rijksschool voor leerlooiers en Schoen makers nam, daartoe uitgenoodigd, ook deel aan de Internationale Tentoonstelling van de Schoen- en Lederindustrie, gehouden van 2231 Aug. 1925 te Waalwijk. Zij exposeer de in hal A. Stand 143 en mocht zich al die dagen in een zeer druk bezoek verheugen. Machines. De machines in de Schoenma kerijafdeeling van onze school werden uit gebreid met: 1. een groote Agopers. 2. een blokmachine, geschenk van de Eerste Nederlandsche Leestenden Stansmes- senfabriek te Tilburg. Voor de cursussen in Onderwerkmaken werden een drietal kleine persen gekocht, ter wijl een pers naar een nieuw systeem ons in bruikleen werd afgestaan. Leermiddelen. Deze bleven nagenoeg hetzelfde, behoudens de aankoop van meer moderne leesten, voor zoover die niet ten geschenke ontvangen werden. In de looierij werden wederom de meest verschillende soorten leder gemaakt. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. bij DE RUIJTER-VERHAREN, 35923 W a a 1 w ij k. Wanneer, zooals (le burgemeester ons voor rekende een vruchtboom gemiddeld lO.per jaar aflevert by een levensduur van 20 jaar. dan beteekent elk dor thans vernielde boomen een schadepost van 200. Itekent men 4000 boomen. dan is de tweelo ramp. zeide de heer van Erp. die ous> dorp heeft getroffen even noodlottig, zoo niet nood- lottiger dan het instorten van huizen en stal len. Dit tweede verlies is onherstelbaar, om dat vele der ingezetenen in den fruitteelt hun bestaan vinden, zoodat zy nu voor vele jaren hun voornaamste inkomen moeten derven. Daarop vooral moet gewezen worden wan neer men den omvang en de droevige gevol gen van deze ramp wil beoordeelen. Voeg daarby het in deze stréken gevolgde systeem van pachtboeren, die een door hy potheek zwaar belast huisje bezitten, doch hun gronden van anderen moeten pachten, dan eerst begrijpt men iets van de sombere toekomst, die dezen menschen voor oogen staat, indien zij niet voldoende worden ge holpen. Geld is er noodig. veel geld. om hier te voorzien in den uitersten noodBehoe ven wfl het. relaas van onzen tocht nog ver der voort te zetten om dit duidelijk te ma ken aan het Nederlandsclie volk? Welnu ga dan even met ons binnen in een van de wo ningen. die nog overeind zijn gebleven. We komen in een betrekkelijk nieuw opgerichte bakkerij. De buitenmuren zijn gescheurd, de steenen vloer in de winkel verzakt en is weggespoeld. Binnenmuren zyn ingevallen, deuren weggeslagen, geen enkele ruit is nog heel. Met veel moeite heeft men liet huis van binnen ijsvrij gemaakt, maar een halve nieter dikke laag van drabbig slib en stin kend vuil bedekt nog den grond. De oven is gaaf gebleven, doch knapt en sist nu men het vuur heeft aangelegd. Wordt dit huis niet veel kosten grondig hersteld, dan blijft het nog een ondermijnd huis. Zoo ziet ge er in Dreumel niet één maar wel honderd. Ge reedschappen, landbouwwerktuigen, huis raad, zyn een uitgeslagen verroesten rom mel geworden, waarvoor een opkooper mis schien nog enkele centen biedt. Dien ontuioedigenden indruk hebben we gekregen op dezen moeilijken tocht niet al leen in Dreumel, maar ook in Alplien en Maasbommel. Hoewel het program veel uit gebreider was. konden wy door den bijna ou- berydbaren toestand van den dy'k slechts tot laatstgenoemde plaats doordringen. We wer den er enthousiast ontvangen en op de meest gastvrije wijze welgedaan. Langs denzelfden weg. dien we gekomen waren, per auto, in bootjes en te voet. kwa men we verkleumd en verstijfd des avonds iu Nijmegen aan, ons gedrongen voelend- na het aanschouwen van zooveel verwoesting en ellende, met meer kracht en klem den op roep te herhalen Steunt de slachtoffers van den watersnood, doet het nu Het stoomgemaal bij de Nieuwe Wetering (Appeltern) heeft gisteren proefgedraaid en is heden in volle werking gesteld. Dit stoom gemaal kan by de tegenwoordige hoogte van het water fiOO M3. water per minuut weg werken. Daardoor zullen de Zuidelijke pol ders van hoven-Maas en Waal spoedig, zeer waarschijnlijk binnen vier of vijf dagen, watervrij zyn. Wanneer de Nieuwe Waal van de Blauwe Wptering bij de Puiflijksche brug boven water komt, zal ook het stoom gemaal aan de Blauwe Sluis, dat op de Blau we Wetering loost, in werking worden ge steld. Heden is men begonnen het materiaal voor het dichten van den dy'k aan te voeren. On geveer 10.000 M3. grond, welke uit de uiter waarden wordt gehaald, zal daarvoor moe ten worden verwerkt. Het diclitingswerk, waaraan deze week nog door ongeveer 150 arbeiders- wordt begonnen, zal ongeveer drie weken duren. Intusschen worden de stoomgemalen in gereedheid gebracht om het Land van Maas en Waal zoo spoedig mogelijk droog te ma len. De sluizen te Alphen en Dreumel zyn reeds schoongeruimdlangs dezen weg kan water op de rivier geloosd worden. Wanneer over drie weken het diclitings werk aan den dijk tusschen Alplien en Dreu mel ongeveer gereed zal zijn, dan kan. on voorziene omstandigheden voorbehouden, liet Land van Maas en Waal in ongeveer veer tien dagen verder worden drooggemalen, zoo dat dit overstroomde gedeelte van ons land. over omstreeks vijf weken weer van het wa ter bevrijd kan zyn.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6