HE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 9. Zaterdag 30 Jan. '20. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. {HO een Zilveren Jubileum. A-s. Maandag wordt in onze ge meente een zilveren jubileum gevierd, op zichzelf reeds waard herdacht te worden, maar meer nog om den per soon, wien het geldt. Het zal dan toch 25 jaar geleden zijn dat de heer M. A. J. van Liempt in dienst is getreden der administratie der gemeente Waalwijk, nl. 1 Februari 1901 werd de heer Antoon van Liempt benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier en in 1912 volgde hij z'n vader, die meer dan 40 jaren de belangen dergemeente als zoodanig had ge diend, op als secretaris der gemeente Waalwijk, waartoe hij door den ge meenteraad met algemeene stemmen werd benoemd. Het is niet alleen om 't feit dat de jubilaris thans 25 jaar ii^dienst der gemeente werkzaam is, waarvan het grootste gedeelte als secretaris, dat wij eenige woorden op deze plaats aan dit jubileum -wijden, maar rneer nog om te memoreeren dat hij als ambtenaar, spe ciaal als echt Waalwijker, in zoo tal van functies de belangen onzer plaats, onzer industrie, het sociale, economische, en intellectueele leven heeft gediend op een voorbeeldige wijze, naast hetgeen hij deed voor de verhooging van den kunstzin in zijne gemeente, waartoe hem juist zijne functies, zijn aange name manieren, z'n bijzonder vlotte omgang, z'n talent van spreken en z'n welversneden pen zulke bijzondere hulpkrachten waren. Maar laat ons even weergeven de voornaamste functies van den jubilaris, waarvan de dorre opsomming alleen reeds voldoende zegt wat hij heeft gepresteerd voor onze plaats. 1 Februari 1901 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie en 1 Januari 1912 tot gemeente-secretaris van Waal wijk. 24 Februari 1916 volgde hij z'n vader tevens op als secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in welke positie hij ook later is overgegaan bij de gereorganiseerde Kamer van Koophandel voor de Lang straat te Waalwijk. Voorts is de heer Van Liempt secre taris van de commissie der Licht- en Waterleidingbedrijven, van de Bouw commissie. van de commissie tot wering van schoolverzuim, van de commissie van toezicht op de teekenschool, lid van 't Burgerlijk Armbestuur, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, secretaris penningmeester van den Binnen- en Buitenpolder van Waalwijk, lid van de commissie voor de wachtgeldregeling in de schoen- en lederindustrie, lid van 't plaatselijk bestuur van de Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant", mede-oprichter van deze vereenfging in Noord-Brabant (aanvan- kelijk Secretaris, thans lid van 'tDag Bestuur daarvan),voorzitter der vereeni ging „Waalwijks Belang", waarin wij zijne werkzaamheden van zeer nabij ken nen en voor welke vereeniging hij zeer groote verdiensten heeft, voorzitter van de afd. Langstraat van <ie Vereeniging van Nederl. Gem.-Ambtenaren, hoofd bestuurslid der Landbouwtentoonstel ling 1910 en van de Groote Tentoon stelling Waalwijk 1925 (voorzitter commissie Huisvesting en Verkeersre geling), lid in het Bestuur van den R. K. Diocesanen Gymnastiekbond, commissaris der R.K. Spaarkas alhier, voorz. van het toenmalige Plaatselijk Steuncomité, mede oprichter en aan vankelijk voorzitter der Waalwijksche Zwemclub, voorz. Operatiekamerfonds, voorzitter Commissie v. Voorbereiding Muziekschool ,enz. enz. Z'n taak als gemeente-secretaris is ook in 't college van B. en W. door hem nooit volgens de letter op- gevat, maar ook hier geeft hij z'n heldere en practische adviezen, waartoe hij door z'n algemeene ontwikkeling en gedegen oordeel in staat is en waar door die adviezen ook van groote be teekenis zijn en als zoodanig worden gewaardeerd. Door deze adviezen heeft hij, met z'n leiderschap van „W. B." en z'n secretariaat der K. v. K. een groot aandeel gehad in hetgeen in de laatste kwarteeuw op zoo veelzijdig gebied in onze plaats is tot stand ge bracht, daartoe aangezet door z'n warm hart voor Waalwijk, zooals ook de geheele Langstraat z'n volle sympathie en steun heeft. Ook als vakman staat hij in de ambtenaarswereld zeer hoog aange schreven, want z'n administratieve kennis is van een goed gehalte, daar van hebben ook onze lezers tal van malen de duidelijkste staaltjes in ons blad kunnen genieten, als we alleen maar verwijzen naar de uitmuntende prae-adviezen op de voorstellen van B. en W., die gerust aan anderen ten voorbeeld mogen worden gesteld, wat dan ook meermalen is geschied Zooals wij hierboven reeds aan haalden, doet hij als voorzitter der commissie voor litteraire avonden, zoowel als in W.B. alles wat mogelijk is om Waalwijks naam niet alleen als centrum van industrie, maar ook als intellectueel centrum, als plaals van attractie z'n naam te doen behouden. Als man met goed versneden pen, kalm, vastberaden en uitnemend spre ker heeft hij meermalen in den Bosch, in den Haag of elders voor onze plaats voordeelen bedongen, die een ander niet zoo gemakkelijk zou hebben ver kregen. Vooral ook in de moeielijke mobilisatie-jaren heeft hij veel voor onze plaatagedaan en was hij de vraag baak voor velen uit plaats en omgeving. Als secretaris der wachtgeldregeling, als correspondent der Arbeidsbemidde ling, in't steuncomité heeft hij ook den werkman vooral in moeilijke tijden alle hulpverleenden goede adviezen gegeven welke, wij zijn er van overtuigd, door de werknemers dezer plaats ten zeerste op prijs worden gesteld. Hebben wij, na deze opsomming teveel gedaan met eenige woorden te wijden aan het jubileum van den heer M A. J. van Liempt. Neen, wij hebben gaarne de gelegenheid aange grepen om dit alles eens duidelijk en openlijk te kunnen zeggen, wij felicitee- ren hem van harte en hopen dat hij nog vele jaren z'n krachten en capaci teiten zal stellen in dienst onzer ge meente op zoo veelzijdig gebied, op de wijze zooals hij dat kan. Daarvan zal onze gemeente de groote gevolgen ten goede ondervinden en die daden zullen strekken totz'n eigen voldoening, in de wetenschap daardoor gewerkt te hebben voor Waalwijk, dat hem zeer ter harte gaat. En ook ten slotte ons blad bevelen wij steeds, als tot dusverre in z'n steun en waardeering aan. Naar wij vernemen is het de be doeling van den heer van Liempt. dit jubileum, meer als een huiselijk of intiem feest te beschouwen. Vergissen wij ons niet dan zal het secretarie personeel, dat z'n chef zeer hoogacht om z'n vele goede gaven en hoedahigheden zich niet onbetuigd laten, evenmin als onze gemeente raad, terwijl de jubilaris moeilijk zal kunnen verhinderen, dat anderen blijk geven van hunne hoogachting en waardeering, misschien meer dan hem lief is, maar dat anderzijds hem toch in deze omstandigheden niet onaange- naam moet zijn. niet het initiatief genomen tot op richting van een of andere nuttige vereeniging, hoeveel belangstelling en medewerking ondervond niet ieder, die pogingen aanwendde om speciaa het geestelijk peil der Brabantsche bevolking te verhoogen. In dit verband meen ik goed te doen met in 't kort te releveeren, wat hij voor het Middelbaar Onderwijs in onze provincie heeft gedaan. Zulk is thans te meer op zijn plaats,' omdat de Middelbare (thans Hoogere) Handels school in 1926 tien jaar bestaat en in September a s. haar tweede lustrum kan vieren. De heer Van Liempt heeft echter niet alleen gewerkt voor de oprichting der Middelbare school in deze plaats, het is misschien niet algemeen bekend, dat-Dr. Moller en onze Secretaris samen den stoot héb ben gegeven tot oprichting van de Vereeniging „Ons Handelsonderwijs", later uitgebreid tot „Ons Middelbaar Onderwijs", welke corporatie thans bijna alle R.K. Middelbare scholen in N -B. onder haar beheer heeft. Dr. Moller was de eerste Voorzitter, de heer Van Liempt de eerste Secretaris en het is ieder, die een groote zaak opzet, wel bekend, met hoeveel be zwaren de oprichting van een dergelijk instituut gepaard gaat, al zij uitdruk kelijk vermeld, dat de Vereeniging „Ons Handelsonderwijs" hier ter plaatse steeds in ruime mate mede werking en steun heeft ondervonden. Eerst nadat de oprichting van meer dere scholen haar beslag had gekre gen. heeft Dr. Moller een secretaris administrateur kunnen aanstellen en bleven de werkzaamheden van den heer Van Liempt fot de school te Waalwijk beperkt. Toch moet ook daar niet te licht over worden gedacht. Hoe vele besprekingen heeft het Bestuur niet moeten voerén, voor zich een genoegzaam aantal leerlingen had den aangemeld om met twee klassen te beginnen, vóór er voldoende bevoegde leeraren waren (de R. K. Leergangen waren nog maar pas begonnen), en niet in de laatste plaats, alvorens de school kon worden ondergebracht in een ge bouw uit- en inwendig verzorgd, zoo als dit thans aan de Mr. v. Coothstraat staat. Ik behoef niet te verhelen, dat het juist de Secretaris van het School bestuur was, die altijd het eerst door den Directeur der school, het Hoofd bestuur van „Ons Middelbaar Onder wijs" te Tilburg, ja zelfs door den Inspécteur uit Den Haag werd aange klampt om advies en steun. Waar ik ruim 9 jaren steeds op de meest sympathieke wijze steun en medewerking van den heer Van Liempt mocht ondervinden, meen ik, dat dit Jubileum als gemeente-ambtenaar tevens een geschikte gelegenheid is, om den geachten Secretaris van het Schoolbe stuur hierbij, mede namens de leeraren, op openlijke wijze daarvoor hartelijken dank te betuigen, de hoop uitspre kende dat hij niet alleen zijn ambt als gemeente-secretaris nog vele jaren moge vervullen, maar tevens nog lan gen tijd moge medewerken aan den bloei van onze school. G. J. DE VRIES, Dir. R. K. H. H. S. Waalwijk, 29 Jan. '26. M. A. J. VAN LIEMPT. Gemeente-Secretaris van Waalwijk. Toen anderhalf jaar geleden de heer P. Verwiel het honderd-jarig bestaan van zijn zaak herdacht, merkte de heer Van Liempt in zijn huldigings rede o m. zoo terecht het volgende op «Onze samenleving zou er al heel treurig uitzien, wanneer niemand meer deed dan wat eigenbelang hem ge biedt te doen. Gelukkig zijn er tal van leden dier maatschappij, die in hun taak de noodige idealen vinden, die taak uitvoeren in gemeenschapszin, naastenliefde en burgerdeugd, die be reid zijn tot voortdurende sociale hulp, die willen medewerken tot verheffing van het peil der maatschappij, die het leven daarin zoo aantrekkelijk moge lijk willen maken". Zoo iemand gerechtigd was tot het uitspreken van dit oordeel, dan was het zeker de heer Van Liempt. Men zou kunnen betwijfelen, of er inder daad tal van leden der maatschappij zijn, die een dergelijke ideëele en sociale opvatting hebben van hun werkkring en burgerschap, niemand zal deze echter aan onzen jubileeren den secretaris willen ontzeggen. Hij heeft getoond, dat er Goddank nog menschen zijn, die de mooie eigen schap bezitten, welke de Franschen typeeren met «payer de sa personne". Hoe velen hebben niet in de afge- loopen 25 jaren bij hem aangeklopt om raad in moeilijke omstandigheden van den meest verschillenden aard, hoe dikwijls heeft de heer Van Liempt DOET UW SCHOENEN GOED GEMEENTERAAD?" GEERTRÜIDENBERG. Openbare spoedeischende vergade ring van den raad dezer gemeente op Dinsdag 26- Januari des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Bianchi. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Segeren. De Voorzitter wil, alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, allen persoonlijk een Zalig Nieuwjaar toe- wenschen en hopen dat 1926 voor allen, alsmede ook voor hun familie leden, een voorspoedig jaar moge zijn. In het afgeloopen jaar hebben geen wijzigingen van beteekenis zich voor gedaan. Het verloop der bevolking is ge weest 89 geboorten, 23 overlijden, vestiging 230 personen en vertrokken 230 personen, terwijl er 17huwelijken werden voltrokken. De bevolking is alzoo vermeerderd met 62 personen en bedroeg met ingang van 1 Januari 2711 ingezetenen. Veranderingen van ingrijpenden aard hebben niet plaats gehad, alleen valt de opheffing van de school voor Uit gebreid L. O. te betreuren. De algemeene toestand ondervond eveneens weinig verandering. De finan- tieele toestand is nog steeds drukkend, alhoewel een kleine belastingverlaging heeft kunnen plaats hebben. De werkeloosheid is gelukkig iets verminderd. Van werkgeverszijde is alles gedaan om tot die vermindering te komen en hij hoopt dat de werk nemers hier in dit opzicht bij hun collega's in vele andere plaatsen niet ten achter zullen blijven staan Tenslotte hoopt hij dat de debatten in den raad op een hoog peil zullen worden gehouden en uitsluitend de belangen van de gemeente naar voren zullen worden gedragen, opdat onder Gods Zegen tot heil van Geertruiden berg, tot heil van de ingezetenen kan worden gewerkt. Voorzitter. Deze .spoedeischende vergadering is bijeengeroepen naar aanleiding van art. 140 der gemeente wet en dan behoeven de notulen der vorige vergadering niet te worden voorgelezen Ik betreur alleen maar dat deze vergadering op het nippertje thans is bijeengeroepen, terwijl de motieven die daartoe hebben geleid, reeds veertien dagen geleden bekend waren. Den eerst ondergeteekende zou ik thans willen verzoeken om hetgeen hij wenscht te bespreken, in te leiden. Sassen. Ik dank u, mijnheer de Voorzitter, dat u deze vergadering op ons verzoek hebt uitgeschreven en aan de heeren Jansen, de Kroon en Tak voor hun bereidwilligheid om mijn verzoek daartoe mede te willen onder teekenen. En nu, mijnheer de Voor zitter, lijkf het mij het best toe maar in eens de zaak te bespreken. U zegt dat wij met deze zaak ter elfder ure komen, dat is zoo, maar toch kan het misschien nog een goede daad zijn. Voorzitter. Is het uwe bedoeling dat in het belang van de gemeente alsnog maatregelen worden genomen in verband met den verkoop van de Haven-kazerne. Sassen. Ja. Voorzitter. Dan stel ik voor om in geheime vergadering over te gaan. Jansen. Dat ben ik niet met u eens. Voorzitter. Als het werkelijk te doen is om in het belang van de gemeente iets te doen, dan lijkt het mij toe dat de zaak eerst in geheim Comité eens grondig onder de oogen moet worden gezien. Blijkt uit de dan gehouden be sprekingen dat het wenschelijk is om in openbare vergadering over te gaan, dan kan daartoe nog worden besloten. Is men wal van plan, dan zouden de besprekingen, indien deze in openbare vergadering worden gehouden op de verkooping of wat ook, van invloed kunnen zijn en dat toch moet zeker worden voorkomen. Sassen Wat ik hier zal betoogen is, zooals ik de zaken zie van uit een zuiver koopmans oogpunt. Voorzitter. Dat kan ik natuurlijk van te voren moeilijk beoordeelen, kan dat niet eerder weten, dan nadat u daar mede voor den dag is gekomen. Zoo dra ik wist dat deze vergadering zou worden aangevraagd heb ik met de wethouders over deze aangelegenheid gesproken en naar aanleiding van deze besprekingen acht ik het wenschelijk om in geheim comité over te gaan. Maar tenslotte is het aan de heeren. Jansen. Alvorens tot stemming wordt overgegaan ik weet wel dat we toch geen succeè zullen hebben wil ik nog even iets zeggen. Ik heb u, mijnheer de Voorzitter, daar straks hooren zeggen, dat het U speet dat wij hier zoo laat zijn ge komen, maar dat komt omdat wij al door hebben afgewacht wat Burg. en Weth. zouden doen. Ik durf hier ge rust te zeggen dat ik het ben geweest die het eerst voor den dag ben geko men om te zeggen dat het noodzake- ijk was dat deze vergadering moest worden gehouden. In den laatsten tijd ïeb ik het wat erg druk gehad en daarom was het door mijn hoofd ge gaan Als de kazerne nu eens in han den van een slooper overgaat, dan zal men een smerig uitzicht op de Markt gaan krijgen. Ik had gedacht dat Burg en Weth. daar al lang werk van had den gemaakt maar omdat ik niets ïoorde heb ik den heer Sassen opge leid en gevraagd wat hij er van dacht, 'k heb toen tegen den heer Sassen nog gezegd, dat als wij niets doen, misschien dat het al te laat zou zijn, wij van veel menschen een leelijk ge zicht zouden krijgen. Ik had gedacht en ook verwacht, dat deze vergadering reeds hedenmorgen zou zijn gehouden dan had de Minister nog opgebeld kunnen worden en mis schien andere personen die er over kun- nen beslissen, ook opgebeld of bezocht kunnen worden. Telegrafisch had nog heel wat bereikt kunnen worden. Van daaruit zou de Ontvanger dan nog gemakkelijk bericht hebben kunnen krijgen, dat de boel fnoest worden op gehouden. U zei dat we zoo laat komen, maar we hebben al eens een keer geleerd met een spoedeischende ver gadering aan te vragen. Dan wordt 5040-35-30 et per Vi pond men hier nu zoo neijes en lekker niet ontvangen. Voorzitter, Waarom. Jansen, Dat wil ik wel zeggen, 't Was met den verkoop van grond ge legen hij het zwembad. Wij komen alleen uit belang voor de gemeente met zaken voor den dag en dan is het zoo lekker niet. Was dat toen in betere aarde gevallen, dan zouden wij mis schien wel eerder met het verzoek zijn gekomen, maar dat was niet het geval. Men moet gedaan zien te krijgen, dat met het sloopen van die gebouwen niet wordt begonnen. Er moet niet gezegd kunnen worden, dat wij lagen te slapen toen we goed wakker hadden moeten zijn. Ik zeg nog eens, dat wij zoo Iaat zijn gekomen, komt alleen omdat we van meening waren, dat Burg. en Weth. wel met een voorstel of wat ook zou den zijn gekomen, Er wordt nu wel gezegd dat, als de kazerne wordt ge sloopt men een straat krijgt maar dat is niet zoo, de grond blijft het eigen dom van den slooper. ik heb dus den stoot tot deze ver gadering gegeven en de heer Sassen' ging daar direct mee accoord. Ik voor mij wijs nu, als de zaak niet in het belang van de gemeente afloopt, alle schuld van mij af. Voorzitter. U is geen schuld op de schouders gelegd. Alleen heb ik maar gezegd, dat het mij spijt dat men er zoo laat mee is gekomen, omdat ik de overtuiging ben toegedaan, dat men van zaken, die men overhaast behan delt, nooit dat succes kan verwachten dan van die welke men grondig van te voren heeft kunnen onderzoeken. Ik heb dus niemand, wie ook, eenige schuld op de schouders gelegd, maar alleen maar mijn spijt uitgedrukt. Jansen Uwe woorden waren twee ledig op te nemen, Ik kan het wel betreuren, dat Burg. en Weth. niet wat actiever zijn geweest. Voorzitter. De oproep dezer ver gadering houdt dus in een soort van protest, een soort van afkeuring als zouden wij niet actief zijn geweest. Jansen. Neen, neen, u moet mij nu niet moedwillig verkeerd gaan be grijpen. Eerlijk gezegd had ik wel verwacht dat deze vergadering hedenmorgen om 9 uur zou zijn gehouden. Voorzitter. Waarom. Jansen. Omdat dan natuurlijk meer te bereiken was geweest. Voorzitter. Het was gisterenavond half tien toen mij het verzoek be reikte. Jansen. Wat komt het er op aan om eens wat in het late avonduur te doen als zulks in het belang van de gemeente is. Als ze bij mij s' nachts komen en ik kan dan in het belang van de gemeente wat doen, dan zal ik zulks met plezier doen. Voorzitter. Ik heb eerst nagegaan of alle leden zooveel mogelijk aan wezig konden zijn, iets waar ik altijd zooveel mogelijk rekening mee houdt. Toen ik wist dat zulks niet het geval was heb ik de vergadering tegen hedenavond uitgeschreven. Het eene schrijven bereikte mij 's nachts 12 uur. Dat zal wei eerder zijn gebracht, maar men kan van mij toch niet verlangen dat ik thuis moet blijven zitten in afwachting tot er iets komt. Jansen. Als het reglement tip top moet gevolgd worden, ja Voorzitter. Nog geen vijf minuten nadat ik met den heer Sassen heb gesproken ben ik er op uitgegaan om met Burg. en Weth. te spreken. Dat is toch zeker wel spoedig genoeg. Van traineering moet men niet spreken, want dat is absoluut niet het geval, dat zal u straks gewaar worden als ik over deze zaak in geheime vergade ring 't een en ander zal meedeelen. Dan zal u wel zien dat Buig. en Weth. gedaan hebben wat ze konden. Men wist toch tijdig genoeg dat het verkocht zou worden en nooit is er een stem opgegaan en nu is het wel eigenaardig dat jullie er altijd op hebt aangedrongen dat maatregelen werden getroffen dat deze gebouwen zouden worden verkocht en nu ze worden verkocht het weer wat anders is. Sassen. De bedoeling heeft natuur lijk altijd voorgezeten om ze aan de een of andere industrieele onderneming te verkoopen. Jansen. Nooit om ze te sloopen. De Voorzitter merkt op dat den kooper het volle eigendom krijgt. Jansen. Juist en dat moet voorkomen zien te worden. Bij den Minister moet daarop worden aangedrongen en

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5