Backin Bakpoeder Abdijsiroop DrOehker's ook zou het misschien nuttig zijn de commissie tot behoud van oude monumenten in den arm te nemen. De Voorzitter vreest dat daar nog eenige verandering in gebracht zal kunnen worden. De voorwaarden waarop het verkocht wordt zijn voor gelezen en daarop is door belang hebbenden ingezet. Sassen Wat u zegt daar is wel iets van aan, maar daar staat tegenover dat men nu toch alles moet aanwen den om het ongedaan te maken. Een ding is zeker en dat is dat we alle maal mea culpa moeten zeggen, maar nu de situatie zoo geworden is, moet alles worden gedaan om te voorkomen wat te vooikomen is. want ik kan me voorstellen dat het Marktplein er verschrikkelijk door ontsierd wordt De Voorzitter zegt dat de slooper den grond wel zal verkoopen om daarop weer wat woningen te bouwen of wat ook en dan ziet hij liever dat daar iets komt waar men wat aan heeft, dan dat er ledige gebouwen moeten staan Industrie zou hij het liefste zien, maar dat is niet te dwingen. De heer Sassen zou gaarne zijn stelling naar voren brengen. De Voorzitter blijft bij zijne meening 'en acht een vergadering met gesloten deuren noodzakelijk De Voorzitter zet nog uiteen hoe 't hem het eerst ter kennis werd ge bracht. Door den heer Sassen werd hij opgebeld dat hij van plan was een spoedeischende raadsvergadering aan te vragen in verband met de bakerpraatjes v.die de rondte deden over verkoop Haven-kazerne. Spr heeft toen nog gezegd dat het niet op zijn weg lag om een vergadering te be leggen, naar aanleiding van loopende baker praatjes omdat hij niet ding naar de publieke gunst en daarook niet naar wil dingen. Jansen. Ik heb er verschillende per sonen over hooren spreken, m^ar ik zeg u dat men het zoo maar geen baker-praatjes heeft te noemen. Voorzitter. Ik vertel hier maar het gesprek dat door den heer Sassen en mij is gevoerd Sassen. Zeker, ik heb het zoo ge zegd. maar aan die baker praaijes zijn kantjes, kantjes die de bespreking wel eens even waard zijn Voorzitter. Ik heb daarop gezegd geen bezwaar te hebben tegen het uitschrijven van een vergadering als daarom werd gevraagd. Daarop is een aanvraag ingekomen een vergade ring te willen houden onderteekend door de heeren Sassen en Jansen. Ik heb den heer Sassen daarop zoodra mogelijk attent gemaakt dat een ver gadering alleen kan worden uitge schreven indien de aanvrage door 3 raadsleden is onderteekend en met reden omkleed. Ik heb ze direct attent gemaakt hoe ze hadden te handelen. Daarop heeft spr. een briefje ont vangen waarin staat dat hij boven de partijen moet staan. De conclusie in het schrijven neer- gelegd is ofwel zeer voorbarig ofwel men heeft hem niet begrepen waarom hij hen heeft opgebeld. Men laat het in 't schrijven voorkomen als zou hij voor de zaak niets voelen. Hoe men daar aan komt is hem een raadsel en de heeren konden toch ook anders weten al was het alleen maar uit zijn vingerwijziging die hij heeft gegeven. Immers, had hij de zaak willen laten loopen en het eerste schrijven naast zich neergelegd, gewodn voor kennis geving aangenomen, dan had men hem niets kunnen verwijten. Aan iets der gelijks zal hij zich niet bezondigen, maar hij moet het minder fair noemen iemand iets in de schoenen te schuiven wat niet is Straks werd door den heer Jansen gezegd dat als de anderen een spoedeischende vergadering aan vragen beter worden aangekeken dan zij. Dat is ook iets zeggen waarvan hij niets weet, want dat onderscheid heeft hij nooit kunnen zien omdat door de andere heeren nog nooit een spoedeischende vergadering is aan aangevraagd. Spr. wijst er nog op dat hij zelfs de heeren er op gewezen heeft dat de wethouders wel zullen teekenen. De heer Sassen zegt zich verplicht geacht te hebben deze vergadering te verzoeken om 't een en ander naar voren te brengen. Jansen. Ik heb er geen spijt van. Straks zal ik nog wel wat zeggen van het grondbedrijf, de dubbele tarief- Meter enz. De heer Sassen wil zijn standpunt gaarne uiteen zetten Na nog eenige discussie wordt be sloten in gesloten vergadering over te gaan. De heeren Jansen en Sissen stemden' tegen. NIEUWKUIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 26 Januari des namiddags om 6 uur. Alwezig liet lid H. Fitters. Een va cature. Alvorens tot de behandeling der agen da over te gaan, wenscht de Voorzitter den leden, hun verdere huisgenooten en levens alle ingezetenen een gelukkig Nieuwjaar. Spreker betuigt zijn leed wezen met gemeentenaren die door den watersnood op het einde van het jaar getroffen werden. We mogen dankbaar tot God opzien, aldus spr., van deze rampen bevrijd te zijn gebleven, en hoopt verder, dat hét jaar 1926 en vol gende jaren onze mede-landgenooten van dergelijke rampen ook moge be vrijd blijven. Hierna worden de ingekomen stuk ken behandeld. 1 Besloten wordt Mij. Franco Egyp- tienne toe te staan, bet plaatsen van een benzine-reservoir tegenover het woonhuis van Mol-Pauwels. Hiervoor moet'5.aan de gemeen te worden betaald. De Voorzitter deelt den raad mede, dat in verband met de staking van de mandenmakers te Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk een verzoek is ingeko men tot afkondiging van enkele veror deningen, wat wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om machti ging van het bedrag ad 687.96, voor vergoeding L.O. wet, 80% uit te beta-- len. Aangenomen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvangst op 1296.OU en in uitgaaf op 1069.62, alzoo met een batig slot van 226.391. De begrooting Burg. Armbest. over den dienst 1926 wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 1926.96. Behoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur het aftredende lid M. de Gouw. Benoemd wordt tot lid der sehat- tingscommissie der inkomstenbelasting voor den tijd van 4 jaren de heer Th. v. Mierlo, die de benoeming aanneemt. Dr. van Seters en Dr. Weijers wor den als armendokters met algemeene stemmen herbenoemd. De Voorzitter deelt den raad mede dat bij B. en W. eerst het idee is ont staan het bedrijf over te geven aan de P.N.E.M. en naar aanleiding hiervan is dan ook over een en ander corres pondentie gevoerd met genoemde Mij. Bij nader overwegen zijn B. en W. ech ter op hun besluit teruggekomen. Aan gezien het net zich nog steeds uitbreidt en steeds meerdere aanvragen om aan sluiting inkomen, hebben B. en W. ge ineend dit alsnog niet te moeten doen en stellen .aldus ook den raad voor. Wel stellen B. en W. voor den stroom- prijs vanaf 1 Januari 1926 te verminde ren en deze vast te doen stellen op 50 cent per K.W.U., dus 5 ct. minder. De lieer van Mierlo zou ook maar lie ver zelf baas blijven. De heer A. van Halder vraagt of er aan het bedrijf, zooals het thans is, nog winst gemaakt wordt, wat door den Voorzitter wordt bevestigd. Besloten wordt het bedrijf niet over te geven, doch den verbruiksprijs met 5 cent per K.W.U. te verlagen en vanaf 1 Januari 1926 te brengen op 50 cent. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening, groot 1000. voor uitbreiding van het Gemeentelijk Electriciteitsnet, te leenen tegen 5 ter dekking der kosten voor uitbrei ding net enz Wordt goedgekeurd. De heer A. van Halder vraagt of er dezer dagen niet een verzoek is inge komen van Siegers om aansluiting voor licht, waarop de Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek is ingekomen van van Engelen, Siegers en Meesters, doch het bedrag der hiervoor te maken kos ten komt B. en W. nog al hoog voor. Zij. zijn hierover in overleg getreden met den technischen ambtenaar, die den raad gaf hiermede tot het volgend seizoen te wachten. Dan nog moet men toestemming heb ben om een paal te zetten en is er bo vendien nog bet bezwaar van het plaat sen der palen over den weg naar Sie gers. Voor 5 A 6 palen zullen de kosten ruim ƒ200.bedragen. De iieer van Halder zegt dat' Siegers wel genegen is wat in den kostprijs te vergoeden. Voorzitter. We moeten in elk geval eerst zekerheid hebben voor wat be treft de toestemming tot het plaatsen der palen en kunnen dan verder zien. De heer Van Son deelt mede dat men staat met de verlichting in de Kerk steeg. De Voorziter zegt dat daar 2 licht punten zullen geplaatst worden, n.l. een bij P. van Spijk en een bij J. v. d. Aa. De kosten hiervan zijn 66. De heer Van Son deelt mede dat men hem er ook al eens over heeft aange sproken om de menschen op het z.g. Hof aan te sluiten. De Voorzitter zegt 't liefst allen van aansluitingen te voorzien, doch de kos ten moeten van dien aard zijn dat de gemeente er mede uit kan. De heer A. Mostermans zegt dat ook de Eerw. Paters op Onzenoort graag zouden aansluiten, doch indien ze geen 700 K.W.U. verbruik garandeeren gaat het niet voor de gemeente. De heer Van Mierlo is er ook voor, indien er voor de gemeente niet aan verloren wordt, de menschen te helpen. De vergadering wordt daarna geslo ten. v BUITENLAND. DE NATIONALE BEGRAFENIS VAN KARDINAAL MERCIER. Bij zacht weer, onder liclitgrijzen he mel, had hedenochtend te Brussel de indrukwekkende nationale begrafenis van kardinaal Mercier plaats. Van half negen, anderhalf uur vóór de aankomst van het lijk te Brussel, was het verkeer reeds gestremd en verdrong zich een ontzettend groote menigte op het Ro- gierplein voor het Noordstation en op den heelen doortocht van- den rouw stoet waar een sterke politie- en gen- darmeriewaclit en de troepen van het garnizoen de nieuwsgierigen behoorlijk op afstand hielden. Alle ramen en tot zelfs' de daken van hotels, winkels en particuliere woningen "in den omtrek van het station, zagen zwart van volk. Aan alle gevels op weinig uitzondering i a hingen de vlaggen halfstok terwijl op pleinen langs lanen en straten de met rauw omfloersde straatlantaarns bi andden. De hal van het station was in een kost'flouderwetsclie Tulband gebakkenirot 'ouwkapel herschapen, ook de gevel was met rouwfloers behangen. Boven den uitgang prijkte het schild van den .ordinaal. Om tien uur stoomde de extra trein uit Mechelen liet Noorder station bin nen, waar zich 'reeds koning Albert, kroonprins Leopold, de bisschoppen, de presidenten van Kamer en Senaat, de ministers, ministers van staat en andere autoriteiten ün deputaties als ook de geestelijkheid van St. Goedele, evenals een eere-detachement van het tweede regiment karabiniers met staf» muziek en regimentsvaandel bevonden. De hoornen schalden terwijl de lijk kist uit de trein werd geschoven- De Koning en de prins bogen voor bet stoffelijk overschot van den kardinaal, terwijl mgr. Micara. de pauselijke nun tius, liet gebed der dooden opzegde. Nadat de lijkkist buiten het station was gedragen en op den lijkwagen ge plaatst, speelde de muziek con sourdi ne Brabanconne, de troepen presen teerden liet geweer' en de menigte ont blootte zich liet hoofd. De plechtige lijkstoet stelde zich ver volgens onder liet luiden der klokken van alle kerken der hoofdstad in bewe ging. In den stoet marcheerden voor den lijkwagen een militair* kapel, de tachementen infanterie, cavalerie en artillerie, deputaties van oorlogsinva- liedeli, oud-strijders, kinderen van strij ders van 1830. de geestelijkheid van St. Goedele, de bisschoppen van Doornik, Luik, Namen, Brugge, de gemijterde abten, daarna kwam de lijkwagen niet zes paarden bespannen. Op de lijkkist lagen alleen het kardinaalskleed en de Belgische vlag. Naast den wagen gingen als slippen- dragers de president der Belgische ka mer, de heer Brunet en de president van den Senaat, baron 't Kind' de Roo- denbeeke, de eerste minister, burg graaf Poullet, de minister van binnen land sche zaken Rollin Jaequemyns, Max, burgemeester van Brussel, de eerste president van bet Hof van Cas satie, mgr. Deploige, president van het instituut voor filosofie te Leuven, ge neraal baron Michel, drager van liet grootlint van de Leopoldsorde. Onmiddellijk op het lijk volgden de koning, prins Leopold, maarschalk Foch, de kardinaal Dubois uit Parijs en kardinaal Bourne, van de Westmin- ^ter-kathedraal. het corps diploma tique, de verwanten van den kardinaal, de Belgische ministers en de ministers van staat, de leden vail Kamer en Se naat, de luitenant generaals die bevel voerden over een Belgische divisie aan den IJzer, de leden van Gedep. Staten en van den provincialen raad van Bra bant, hooge ambtenaren van verschil lende départementen, delegaties van Belgische en buitenlandsche academies, alle hoogleeraren van de universiteit van Leuven, delegaties van. Belgische en buitenlandsche universiteiten, enz., terwijl de stoet gesloten werd door een detachement bereden gendarmerie. De langs den doortocht opgestelde regimentskapellen speelden treurmar- schen, vliegtuigen evolueerden in de lucht boven de stad. Om elf uur reed de lijkwagen voorbij liet graf van den onbekenden soldaat en een paar minuten later bereikte de stoet de St. Goedele-kerk, waar een plechtige lijkdienst werd gecelebreerd, door mgr. Micara, den pauseljjken nun tius. Mgr. Everaerd, deken van St. Goe dele. sprak vervolgens de lofrede op den kardinaal in de Fransche taal uit. Gistermiddag van 2 tot 5 uur zoirde bevolking van Brussel tot' liet défilé voorbij de katafalk van den kardinaal in de St. Goedelekerk worden toege laten. Tegen den avond werd het stoffelijk overschot zonder plechtig heid naar Mechelen teruggebracht, waar morgen de diocesane dienst plaats heeft en liet stoffelijk overschot van kardinaal Mercier in de St. Rom- boutskerk zal worden bijgezet. In den lijkstoet bevonden zich ook nog mgr. Carton de Wiard, secretaris van mgr. Bourne, kardinaal van West- minster, de aartsbisschop van Calais, de bisschoppen van Rvsel, van Verdun, Amicus en Atreclit, Lord Halifax, pre sident van de Angelican Church Union, iTIgr. Baudrillart, rector van de Katho lieke Universiteit Je Parijs. De St. Godele kerk was van binnen niet rouw behangen. Hier en daar was het wapen van den gestorven kardinaal aangebracht. Koningin Elisabeth en de hertogin van Vendöme, in grooten rouw bevonden zich reeds in de kerk toen de lijkstoet aankwam. Bij het binnentre den werd de Brabanconne con sourdine gespeeld en vervolgens ving de dooden- in is van Orlando Lassus, door de Scola Caiitoruin van de St. Romboutskerk te mechelen gezongen, dan. De pauselijke nuntius officieerde Mgr. Everaerd, (le ken van St. Godele, die de lofrede uit sprak. herdacht in mgr. Mercier een menscli die uitblonk. De rouw die wij dragen is niet alleen een rouw van liet aartsbisdom, maar ook van liet vader land. van alle priesters, van de armen én de gegoeden. Thans reeds komt hij boven zijn graf uit. Xa den levensloop van den gestor ven kardinaal te hebben geschetst', bracht mgr. Everaerd hulde aan zijn Thomistisch werk te Leuvep, vergeleek hem met de groote bisschoppen in het verleden en zeide, dat hij zijn devies: een apostel van Christus te zijn, geheel had verwezenlijkt. Tijdens.den oorlog was hij de wrekende zweep der geschie denis. Na den oorlog ijverde hij vooral voor de liereeiiiging der Roonisch-Katholic- ken en Anglikaansche kerken, welke op het punt is te worden verwezenlijkt. Zijn herinnering, gedragen op (le liefde van allen, zal ook op deze aarde eeuwig in de harten blijven leven. Daarna wer den de laatste gebeden gelezen dooi den nuntius, bijgestaan door de aan wezige kardinalen en bisschoppen. Ter wijl de groote klok luidde werd nog maals de Brabanconne con sourdine ge speeld, waarna, de koning en de konin gin een laatste, maal voor het lijk kwa men buigen en vervolgens de kerk ver lieten, door liet hof en het diplomatieke corps en andere autoriteiten gevolgd. De Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. meldt dat de gemeente raad van Luik besloten heeft een eer ste crediet van tien millioen f rancs uit te trekken tenbate van de geteisterde inwoners. Verder schrijft de stad voor honderd duizend francs op het waarborgfonds van de nationale bank tot verleening van voorschotten aan kleine industrieelen en handelaars. Het kabinet-Lutlier heeft in den Duitselien Rijksdag het votum van ver trouwen gekregen, dat door den rijks kanselier als voorwaarde vpor zijn aanblijven in zijn ambt was gesteld. Met (le grootste spanning werd bet resultaat der hoofdelijke stemming voor de door de regeeringspartijen voorgestelde motie van vertrouwen ver wacht. Met bijvalsbetuigingen uit het cen trum en met pfui-geroep van de banken der communisten, werd de mededeeling van den president aangehoord, dat de motie van vertrouwen met 160 tegen 149 stemmen en 131 onthoudingen was aangenomen. In de schuldregeling tusschen En geland en Italië wordt gezegd, dat de le betalen som het eerste jaar twee millioen p. st. zal bedragen, de twee volgende jaren 4" millioen jaarlijks, de daarop volgende vier jaren 4*1/4 mil lioen jaarlijks en daarna tot 1986/87 4 1/2 millioen p. st. jaarlijks. Gedurende 1987/88 zal 2 1/4 millioen betaald worden. De eerste betaling zal geschieden op 15 Maart 1926 en later zal een half jaarlij ksche betaling geschieden op 15 September en 15 Maart. De laatste be taling zal geschieden 15 September 1987. De ontruiming door de Britsche troepen van de Keulsche zóne is thans practtsch voltooid en de Britsche vlag op liet hoofdkwartier in de stad, zal Zaterdag neergehaald worden. Op het oogenblik is er nog slechts één ba taljon, dat Vrijdag zou vertrekken- En kele afdeelingen blijven nog tot Za terdag. Het neerhalen van de vlag na een bezetting van zeven jaar, zal met eenige plechtigheid gepaard gaan, waarna de nog aanwezige troepen naar Wiesba den zullen vertrekken. De Britsche Als ge een KS verkoudheid voelt opkomen BINNENLAND. I)e Commissaris der Koningin in Gelderland heeft over de over stroomingen in die provincie eene rede gehouden. Ged. Staten doen een onder zoek naar de geweuschte versterkingen der waterkeerende werken, mef in achtneming van de hoogste rivierstan den en zullen een commissie benoemen 0111 van advies te dienen over de kwes tie of de opgedane ondervinding wijzi ging in de administratieve regeling van het dijkbeheer, speciaal het systeem der bestuursindeeling vordert. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft een overwerkvergunning tot hel inhalen van verzuimde uren verleend voor bedrijven, waarin wegens den wa tersnood in December en Januari de arbeiders niet konden werken en waar niettemin voor de verzuimde uren het loon reeds is betaald. Er dreigen weer moeilijkheden in liet Kleedinghedrijf, met liet oog op 't nieuwe collectief contract. De hoofdbesturen der vakbonden stellen zich op liet standpunt, dat ook in dezen tak van'het bedrijf een betere regeling voor de toepassing der tarie ven noodzakelijk is, waardoor bet bui tengesloten wordt, dat gedurende de contract-periode de werkgevers bun werk naar een lagere- loonklasse Ver plaatsen. Daarbij willen de vakbonden de huisarbeiders eenigszins uit hunne ongunstige positie verlossen, door het betalen van de bedrijfskosten door de werkgevers. Tevens vragen zij vacant ie voor deze arbeiders. - Door den Bond van Kleermakerspa- troons zijn alle eischen der vakbonden afgewezen. Het hoofdbestuur van de zen Bond wenscht dat de bestaande overeenkomst ongewijzigd op 15 Febru ari 1926 opnieuw door de vakbonden der kleermakers wordt aanvaard. Zoo de vakbonden dat niet willen, dreigt de- werkgeversbond de leden der Kleerma kersorganisaties na 15 Februari a.s. uit te sluiten. Nog deze week vergaderen de hoofd besturen der vakbonden, om hun stand punt vast te stellen. In de Generale Synode der Geref. Kerken, die te Assen gehouden wordt, terzake de zaak Geelkerken, is de voor zitter, Dr. de Moor te Utrecht, plotse ling ongesteld geworden en kort daar-v op overleden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Onderstaand schrijven is dezer da gen gericht door 't raadslid, den Heer A. M. Verheyden aan den Heer Burge- 1 meester van Sprang-Gapelle. Den Heer Burgemeester van Sprang-Capelle. OPEN BRIEF. Weledelachtbare Heer,. Met deze neem ik de vrijheid UEd. het navolgende ter kennis te brengen, daar eene raadsvergadering nog wel eenigen tijd zal duren om hierover eene interpellatie te houdep. Nu vorige week met overgroote meer derheid van stemmen besloten is de tot standkoming van „het Noorderaf- wateringskanaal" in 'l land van Heus- den en Altena, in welker laatste ge combineerde vergadering ik persoon lijk geen stem heb willen laten uit brengen in 'L pro of contra, nu acht ik hiermede den tijd rijp, terwijl het ijzer nog heet is, om zoo spoedig mogelijk aan te dringen in de allertreurigste watertoestanden der Cappelsche en Waspiksche binnenpolders, verande ringen te verzoeken. Het zal U niet ontgaan zijn, dat „de tuinbouw" platglas en warenhuizen hier uit den grond oprijzen en dat het de oud-Cappellenaars goed doet te zien, met welk een energie hier aange pakt wordt, doch dat met dergelijke toestanden de jongelui het hart ineen krimpt, te meer in 5 jaren tijds dit nu de tweede maal is, dat de Cappelsche en Waspiksche binnenpolders en v.n.l. alle kweekerijen en warenhuizen to taal onder water liepen en wel in 1920 en Jan. '26. Mijne vraag is, hadden wij dezen toestand voorheen? Ik antwoord hierop volmondig, Neen!! Slechts één geval is mij bekend, mogelijk twee op 5 a 6 jarigen leeftijd, wellicht in 1872 of 1873. Destijds liep tot ons onbewust jongensgenoegen het geheele Zuide- een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloemf 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sucade0.121/a 100 gram rozijnen0.12 250 gr. boter f 0.70, margar. 0.30 200 gram suiker0.12 3 of meer eieren0.18 1 kop melk0.04 2 theelepels fijne kaneel 0.03 1 pakje Dr. Oetker's Backin O.C^'/j f 1.35 BereidingMen roere de boter tot room, voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men met Backin vermenge, toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucade, kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandvorm, in een warmen oven, gedurende ca. P/a u.ur- Vraagt gratis receptenboekje by de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co., A'dam ge 's morgens opstaat met een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen- 4jjaQ blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akker's bij-bronchitis, influenza, verkoud- I heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 sectie van de eerste bezetting zal dan zijn ontruimd.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6