"kantongerecht. üjke deel van Capelle en Waspik totaal onder water en wel ter oorzake, omdat men den Hoogevaartschen weg tus- schen het kasteel van Jhr. de Roy van Zuidewijn en Labbegat had doorge stoken. Sindsdien hebben wij het Zui derafwateringskanaal gekregen en dus NU den grooten eeuwigen doorsteek van dezen weg. Ik vraag in gemoede, hoe het toch mogelijk is, dat de Rijkswaterstaat de zer dagen het tot driemaal laten door steken van de Oostelijke kade van dit genoemde kanaal tusschen Hooge vaartschen weg en Provincialen dijk, zonder dat hierbij van Rijkswege eene wacht werd geplaatst om dit te voor komen, en de Capelsche kweekers on der water te zetten, enkel en alleen om een paar bewoners wat lucht, doch meer nog om de Besoyensche, Sprang- sche en Vrijhoevensche binnenpolder geheel te ontlasten van het water, dat zij toegevoerd kregen van de Roestel- bergen ten Zuiden van het 's-Herto- genbosch-Drongelsche kanaal en ver tier, om 'l in één adem te noemen, van de ontginningen van Loon op Zand, Tilburg en Dongen, wat wij weer kre gen via Rechtvaart en verder Oostelijk van de Egbontsche steeg, waar geen waterschap bestaat en om ook daar lucht te geven den Loonschendijk door stak. Zeer zeker, men zij UEd. dank verschuldigd dat op aanvrage door UEd. welwillend van gemeentewege een wacht werd geplaatst, om N. B. Rijksgrond, 't kanaal, te beschermen, doch het was te laat, niet „de kogel" maar het water was door de kerk, en had behooren te geschieden door Rijks politie en Rijkswaterstaat, vóór het zoover was. „Is here something rotten in the State?? \\'e zien nu ten duidelijkste, dat er fouten gemaakt schijnen te zijn en wel ten eerste, dat de kaden van het Zuider afwateringskanaal te laag zijn wijl het kanaal zelf overstroomde en ten tweede heeft zich voor de tweede maal gewroken, wal wij lange jaren geleden voorspelden, toen het kanaal werd ge graven. Indien, ik mij niet vergis, en ik meen van niet, was volgens bestek tie aannemer verplicht de plaats waar de beide kaden kwamen te liggen, (otaal uit te graven, en deze geheel van zar-1 of klei te leggen. Ik heb evenwel nooit of te nimmer een schuit of vletaak ge zien; laat staan bovengenoemde mate rialen. - Men heeft gewoon de groni uit het kanaal genomen en hiervan de kaden gemaakt. Onbekend is U wellicht, dat deze grond slechts veen en drassig land was. De grond, die men zoodoen de weer naar binnenzijde kanaal perst- te dóór overbelasting, werd daarna weer uitgegraven en gebaggerd óm op te hoogen, zoodat deze kaden steeds zeer poreus hieven. Hoe de aannemer destijds dit handigheidje klaarspeelde tegenover den Rijkswaterstaat, die toch niet voor de poes is, is ons Capel- lenaars steeds een raadsel gebleven. Het kanaal loopt hier juist door den allersleehtsten drassigsten grond voor den landbouw, maar wederom juist zeer geschikt voor tuinbouw, mis schien ook voor heestergewassen, zoo als te Aalsmeer en Boskoop, en toont voor Capelle en Waspik daarom zulke prachtige perspectieven. Bij den aanleg lijn 's?BoschZwaluwe werd juist dit gedeelte gemeden, getuige den grooten bocht van Waspik naar Waalwijk. Nog even terugkomende op den grooten doorsteek, men schijnt van alle zijden Capelle te belagen, de brandkast leeg, den binnenpolder vol, en de kweekers er onder te pompen, waartegen wij ons meer en meer met hand en tand gaan verzetten. Het is toch bekend dat de Sprang- sche en Vrijhoevensche binnenpolders geen water mogen loozen via den bin nenpolder van Capelle, doch alleen op. de buitenpolders, reden te meer, waar om men niet ten onrechte hier ter plaatse zoowel bij de kweekers als bij de kleine en groote boeren langs den provincialen weg zoo. geheten is; dat de Rijkswaterstaat zooiets niet tijdig heeft voorkomen. Men spreekt er zelfs van dat het slot van een syphon onder den Capelschen dijk was verbroken om den buitenpolder op de kweekers te loozen West der Capelsche haven. Ziehier nu het relaas aangaande de binnenpolders, en wat den buitenpol der betreft Oostelijk der Capelsche haven, het is voor mij onbekend als het gebeurde op 2 en 3 Jan. '26, dat bij stil weer en Zuidelijken "Wind de Ca pelsche keien gedeeltelijk onder water stonden. Gelukkig hadden wij in deze zoogenaamde doode getijen geen storm met giertijen uit Noordwest als in Jan. '16, want dan hadden de Capelsche en Waal wij ksche dijken nog wel eens ih Meter te laag kunnen zijn met al de noodlottige gevolgen, en ik vraag u, wat zal de toestand worden bij zulke hooge rivierstandep als de Biesbosch eens geheel is dntdijkt? Capelle en Waalwijk kunnen dan nog wel eens iets heieven! Gaarne zoude ik zien dat U met uw geachten collega uit Waal wijk deze zaken eens spoedig danig onder de oogen bracht bij de autoritei ten te 's-Bosch en in den Haag, liefst persoonlijk. Eveneens met uwen geachten col lega van Waspik aangaande de bin nenpolders, want er schijnen fouten te zijn gemaakt in de projectie of uit voering van het Zuiderafwaterings kanaal. Het stoomgemaal aan 't Kei- zersveer heeft blijkbaar capaciteit genoeg, doch heeft oogenblikken, naar ik hoor, dat aan de binnenzijde geen water meer is, terwijl wij tot den hals er nog in zitten. Ik heb mij dan ook afgevraagd, loopt het kanaal soms óp inplaats van af. Op dit gebied hen ik natuurlijk totaal een leek! Summa summarum wenschen de Capellenaars in de eerste plaats ver hooging en bij gebleken poreusheid verbetering .der kaden van het Zuider afwateringskanaal met streng Rijks- toezicht en wellicht ëen lager winter- peil voor alle gebeurlijkheden. In de tweede plaats zoude -liet aanbeveling verdienen, nu de landbouwtoestanden zóó veranderd zijn sedert de projectie v. d. Nieuwen Maasmond, algeheele afsluiting van het Oude Maasje met de sluis aan 't Keizersveer. Dagelijks is toch te zien dat de Hooge Regeering in de eerste plaats den tuinbouw wil protegeeren, daar dit alleen de rich ting is om ,ons bevolkingssurplus op betrekkelijk weinig grond een behoor lijk bestaan te verzekeren. U zult den tuinbouwers en mij ten zeerste ver plichten 0111 zoo spoedig mogelijk de hiervoor in aanmerking komende au toriteiten mede in kennis te stellen, opdat den deplorabelen toestand, welke hier heerscht, nog in oogen- schouw kan worden genomen voor 't water weg is gedachtig aan de spreuk „Aanzien doel gedenken". Hopende ten spoedigste aan dit verzoek kan worden voldaan, Beleefd groetend, Hoogachtend, Uw dw. dienaar, A. M. VERHEIJDEN Az. 's-Grevelduin-Capelle, 26 Jan. '26. M. de Redacteur. Beleefd verzoek ik U nog even te willen vermelden dal in bedoeld Zui derafwateringskanaal op 27 en 28 Jan. twee doorsteken waren, waarop de binnenpolders van Sprang en Vrij hoeve mogen blijven loozen. Dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, A. M. VERHEYDEN. RECHTSZAKEN. POLITIE RECHTBANK. Mishandeling. Op 26 November 1925 moesten twee mannen, ieder met een kar passeeren. Dat ging niet gemakkelijk, en toén maar met geweljl. G. J. V. uit Veen sloeg den ander genaamd Baijers toen in drift een blauw oog en een bloed neus. Beklaagde, die zich voor den politie rechter te verantwoorden had bracht uit Veen eenige getuigen a décharge mede, doch die wisten samen zoowat niets. Dc eiseh wegens mishandeling luidde 25,boete, de uitspraak 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling. C. v. H. te Kaatsheuvel had aldaar M. van Dongen met een schop gesla gen. 't Was nogal aangekomen, maar beklaagde had zich daar niet veel van aangetrokken. Hij had, beweerde hij, Van Dongen geslagen, alleen maar om hem hang te maken, hij had nogal eens last van hem. De twee waren huurlieden. Beklaagde had geen schadevergoe ding gegeven en ook de doktersreke ning voor den getroffene niet betaald. Door het O. M. werd hij op dat plichts verzuim gewezen. De eisch wegens mishandeling luid de 50,boete subs. 30 dagen hech tenis. Als verdediger trad op Mr. Van Leeuwen, Den Bosch. Om den viervoeter. 't Ging over den hond, 'n beest dat mishandeld werd. Het magere dier werd door J. R. te Loon op Zand voor een kar gespannen, zoo zwaar dat de hond, die er verhongerd uitzag, de vracht niet -trekken kon. Een politie man keek van achter boomgewas de mishandeling af die het dier te lijden had. Beklaagde werd conform den eisch veroordeeld tot 5,boete. Wouterina! L.(de B. te Wijk moest terecht staan wegens beleediging van een meisje ge naamd Wouterina. Dat meisje zag haar vader staan praten met beklaagde en had toen gezegd: „Vader, vertel niets aan dien vent, sla 'm in z'n nek!" Beklaagde had toen tegen Wouterina een gemeen scheldwoord gezegd. Beklaagde beriep zich ter veront schuldiging er op dat Wouterina „geen nette meid was", en om dat nader te doen verklaren had hij uit Wijk een getuige meegebracht. Dien getuige werd niet gehoord, want 't ging voor de rechtbank niet over het al dan niet fatsoenlijk zijn van Wouterina, doch over de beleediging. Een politieman verklaarde, dat be klaagde nog al licht z'n mond voorbij praat. Beklaagde werd veroordeeld tot slechts 2,boete. Diefstal met inklimming. M. P. 51 jaar schoenmaker te Kaats heuvel, thans gedetineerd, stond te recht ter zake, dat hij op 26 Dec. 1925 te Kaatsheuvel heeft weggenomen in de woning van G. Fraa een kistje met geld tot een bedrag van 200,zulks na zich toegang te hebben verschaft door langs een zijraam naar binnen te klimmen. Het raiyn was met een spijker bij wijze van pen afgesloten. De spijker werd op den grond gevonden terwijl het raam open stond. De gordijnen werden bij de inklimming beschadigd. Als getuigen werden'gehoord de bena deelde Fraa en de wachtmeester der marechaussee. De bruinlederen schoen van beklaag de waarnaar afdrukken genomen wa ren, was ter groene tafel aanwezig. De schoen was door beklaagde bij het misdrijf gedragen. In de verf van den vloer der woning waar het geld, ont vreemd werd, waren door den wacht meester afdrukken van schoenzolen aangetroffen. De schoen van beklaagde had een bijzonder kenteeken dat ook teruggevonden werd bij de voetafdruk ken op den vloer- Als getuige-deskundige werd ge hoord een schoenfabrikant uit Kaats heuvel. Op grond van gebrek aan wettig en overtuigend bewijs eischte het O. M. vrijspraak. De verdediger Mr. Hekking uit Eind hoven pleitte eveneens vrijspraak op dezelfde gronden en verzocht de on middellijke invrijheidstelling van be klaagde. De rechtbank ging in raadkamer waarna de invrijheidstelling werd ge last. Uitspraak 11 Februari a.s. Uitspraken Kantongerecht Waalwijk, d.d. 28 Januari 1926. .1- H. S. te Waalwijk overtr. Drank wet 50 of 6 weken; J. W. K. te Loon op Zand, dier noodeloos pijn veroorz. 10 of 10 d.; M. B. te Wijk, overtr. mollenwet 3 of 2 df; J. L. te Elshout, overtr. Spoorwegreglt 5 of 3 d-; H. J. K. te Waalwijk, overtr. Prov. Pol. Regit, 1 of 1 d.; N. H. v. N. te Kaats heuvel overtr. alsv- 3 of 2 d.; L. E. zwervende en J. A. V. te Veen, overtr. Pol. Verord., ieder 3 of 2 d.; A. v. 1). en H. S. te Kaatsheuvel, overtr- Vogel- wet, ieder 5 of 3 d.; A. K. te Capelle, dronkenschap 3 of 1 week tucht school; A. v. d. W. te Haarsteeg, alsv. 10 of 10 d.; A. v. d- G. te Vlijmen, jachtdelict 3 of 1 week tuchtschool; L. v. B. te Waalwijk, alsv. 10 of 10 d.; G. v. B. te Drunen, alsv. 20 of 10 d.; J. A. v. B. en F. L. W. te Udenhout, alsv., ieder 20 of 20 d.; A. O. v- I). te Vrijh.-Capelle, overtr. Mot. en Rijw. Regit, 5 of 1 w. tuchtschool; M. G. v. A. te Capelle, alsv. 3 of 1 w. tucht school; F. W. te Loon op Zand en J. L. S. te Capelle, alsv. ieder 2 of 1 w. tuchtschool; A. A. V. te Sprang-Ca- pelle, alsv. teruggave aan ouders; A. K. te Dongen, alsv- 1 of 1 d.; Th. M. S. zwervende; T. C. te Drongelen; G. A. S. te Sprang-Capelle; J. T. te Vlij men; A. W. v. B. te Haarsteeg; H M. J. v. d. B. te Waalwijk; A. A. B. te Sprang; L. G. te Kaatsheuvel, allen alsv- ieder 5 of 3 d. HERPT. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Herpt. X. C. B. e. a. I)e Voorzitter, .T. v. Grevenbroek hield een inleidend woord .De presentielijst werd voorgelezen en door den heer M. van den Broek werd een prachtige lezing gehouden over de bemesting van aardappelen en man gels; veel bijval oogstte liij en het. dankwoord van den Voorzitter vertolkte ieders meening. Nu was het woord aan den-secretaris voor bet uitbrengen van het jaarverslag, waaruit wij overnamen, dat er dit jaar 5 bestuurs- en 1 ledenvergadering werden gehouden. Het lid Sprangers werd als lid ontslag ge geven. Bij de brandassurantie was verzekerd voor een bedrag van 742.600. waarvoor een pre mie was betaald van 7000.52. Er was voor 750 brandschade. In het pakhuis C. H. V. was verkocht aan veevoeder 114.659 K.G., kunstmest 15.557 K.G., wat een waarde ver tegenwoordigde van 17.355.86. In 1925 waren verzekerd 180 varkens il 0.50 per varken. Er was betaald wegens afkeuring 93.81. Bij de ongevallenverzekering zijn 47 ver plichte leden, voor een verzekerd bedrag .van 26.480. waarvoor een premie is betaald van 358.28. Aan ongevallen was uitgekeerd 34.43, terwijl nog een geval hangende was. De vrijwillige verzekering telde 12 leden met een loon van 8.060; hier werd premie voor betaald 112.84; deze had 4 ongevallen, waarvoor is uitgekeerd 95.03. De rekening 1925 had aan inkomsten 850.02, aan uitgaven 780.474, alzoo een batig slot van 69.54}. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den herkozen C. J. v. Grevenbroek en Fr. van Bladel, terwijl in de plaats van M. van Geeuwen, die zich niet «herkiesbaar stelde, werd gekozen II. van Yelthoven uit Hedik- liuizen. Besloten werd 25.af te dragen voor den watersnood en 40.van het voorschot Boerenleenbank-af te lossen. Verder werd besloten in 't magazijn eieren te ontvangen; deze worden hier gewogen en gemerkt. Die zich aansluiten, zfln voor 1 jaar gebonden. De contributie is 60 ct. per jaar. De contributie van de afdeeling bedraagt 35 et. De contributie vair 't hoofdbestuur is met 0.50 verminderd, .terwijl voor iedere H.A. 15 ct. wordt bijgerekend. Omtrent de motie Chr. van Herpt, deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur van plan was geweest deze op zij te leggen, daar ze niet voldoende ondersteund werd. Het lid van Herpt bestrijdt dit. vindt het treurig dat er twee jaren overheen moeten gaan eer zooiets in behandeling komt, acht de motieven in 't belang der afdeeling, waar hij gaarne voor wil werken, doch zegt dat bij niet aanneming dit voor hem toch' nog wel rustig zal zijn. De Voorzitter memoreert een gesprek, dat hij gehad heeft met rector van Kessel, die zeide dat het hier altijd pik en pook was. Het lid van Herpt prijst het werk van rector van Kessel, geestelijk adviseur, doch heeft zelf den secretaris van liet hoofdbestuur ge sproken en verklaart dit. Wat pik en pook betreft, dat zou door aanneming der motie uit den weg geruimd kunnen worden. Toen de motie in stemming was geweest, bleek dat het vereischte aantal leden niet meer aan-, wezig was. e Da agenda was afgehandeld, waarop de Voorzitter ouder dankzegging de vergade ring sloot.' Ter vergaderiug waren aanwezig de Zeer- Eerw. hoeren W. Timmermans, pastoor van Herpt en geestelijk adviseur en H. Koekeu, pastoor van Hedikhuiken, geestelijk adviseur der boterfabriek. CAPELLE. A.s. Zondag, des v.m. half tien uur z.al in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. A. Meyers. Het water in den Buitenpolder is thans reeds zoover gevallen, dat de Kerksteeg en Veerpad weer watervrij zijn, zoodat de communicatie van hier uit met het land van Altena, die sedert 31 December j.l- gestremd was, weer is hersteld. Ook in den Binnenpolder blijft het water vallende, zij het dan ook dat de toestand aldaar nog diep treurig is. Als een curiositeit kan gemeld worden, dat de heer A. L. Sneep dezer dagen een briefkaart als onbestelbaar terug ontving, welke in 1908 door hem was verzonden. De in deze gemeente gehouden collecte voor den watersnood heeft op gebracht 1686. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendijk Ds- Montfrans te Sommelsdijk. In verband met de reorganisatie der brandweer in deze gemeente is met ingang van 1 Februari e.k. ontslag verleend aan het personeel, verbon den aan de brandweer der voormalige gemeenten Sprang, Capelle en Vrij- hoeve-Capelle. De personen, die zijn aangewezen voor de bediening der brandbluschmiddelen na 1 Februari 1926, ontvangen allen daarvan een schriftelijke mededeeling. Alle vroeger tot de brandweer behoorende perso nen, die geen schriftelijke aanzegging ontvangen, houden derhalve op 1 Fe bruari 1926 tot de brandweer te be hooren. Aan alle vroegere brandweer- plichtigen wordt dringend verzocht de in hun bezit zijnde oiiclerscheidings- teekenen zoo spoedig mogelijk na 1 Februari 1926 in te leveren ter secre tarie dezer gemeente. De door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gein. aan den Loonschendijk ge houden collecte voor den .watersnood heeft opgebracht 188, De alhier gehouden collecte voor de aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest heeft op gebracht 164, In de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon schendijk zal op Zondag des nam 2 uur optreden Ds. Louwe Kooimans uit Waalwyk. GEERTRUIDENBERG- De Zang- vereeniging „De Geertruidenbergsche Jeugd", zal Dinsdag 2 Februari a.s. in hotel Santbergen opvoeren, de operette in 5 bedrijven „De Prins van Sind". Woensdag 1.1. is het gebouw der kazerne alhier in massa verhoogd tot 15350,door H. Kalker alhier. Uit slag over 30 dagen. Bij de Gebrs. Nederhof, werden eenige looden pijpen vermist. De po litie is de daders op het spoor. De K'. E. Muziek- en Zangvereni ging „Cecilia", zal Woensdag 3 Fe bruari in hotel Santbergen haar tweede winteruitvoering geven voor leden en donateurs- MADE. Ingevolge het preekbeur tenlijstje zal op Zondag 31 Januari Ds. Plaatsman des nam. 2,30 in de Ned. Herv. Kerk te Dongen een vacature beurt hebben te vervullen. Ds. Vinck uit Drimmelen consulent van Geertruidenberg zal des nam. 2,30 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar den dienst leiden, alvorens treedt hij op in de Ned. Herv. Kerk ter zijner plaatse Drimmelen des voorm. 10 uur. In <le Ned. Herv. Kerk alhier zal op Zondag 31 Januari des voorm. 10 uur Ds- Mudde den dienst leiden. Ver der geen dienst- De Mariavereeniging zal alhier op 11 Februari a.s. een drankbestrij- dingsdag houden, 'ij Morgens wordt een H. Mis opgedragen voor de leden en den bloei der vereeniging, terwijl na de middag een l'eestvergadering wordt gehouden, waarin o.a. zal woi'den op gevoerd een drama in 3 bedrijven.. Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd aan een 13 jarig meisje van E. genaamd een linnenzakje waarin be nevens boodschappen ook haar porte- monnaie geborgen was, door een on bekend persoon uit haar handen ge rukt. Hij ging er ijlings mee op de vlucht. Op eenigen afstand werd het zakje ledig op het land terug gevon den. Aangifte is bij dc politie gedaan. Zaterdag 30 Januari zal in het hotel „De Korenbeurs", des avonds 7 uur alhier door den heer P. de Grauw ex-kampioen van Nederland een bil jart-seance worden gegeven- Zij die zich met hem willen meten krijgen op de 600, 300 caramboles voor. Na de seance zal de heer de Grauw kunst- en fantasiestooten te zien geven. ALMKERK. Naar wij mit goede bron vernemen, heeft de verh>nring van zitplaatsen in de Herv. Ker k alhier 300 meer opgebracht dan verleden jaar. J.l. Zaterdag had de v rouw van den Heer P. v. W alhier, he it ongeluk terwijl zij een waterton ledigde, dat zij met haar hand bekneld raakte tusschen het ijs, met 't gevo Ig dat een vingerlid van haar linkerhan d ^verd af- afgekneld, geneeskundige h ulp moest worden ingeroepen. A.s. Zondag v.m. 9,30 uur hoopt Ds- Röth alhier voor de Herv. Gem. op te treden, terwijl Ds. de Jonj; voor de Ger. Kerk des v.m. 9,30 en :n.m. 2 uur hoopt voor te gaan. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Hubertus Joh. z. v. H. J. Blok en A. F. de Vries. Huw. Aang.: A- G. Wijkmans 24 j. en P. C. Sehellekens 22 j. Huwelijken: Louis J. Klerkx 24 j. en Johanna M. Strikkers 23 j. Fran- ciscus J. Maliicu 37 j. en Antoinctta de Kort 29 j. Vertrokken personen: H. van Well en gezin naar Moergestel. Maria Slingerland naar Tilburg. Maria A. Trommels naar 's Bosch. Jacob P. de Rooij naar Den Haag. CAPELLE. Geboorten: Jacobus Cornelis, z. v. A. de Bie en G. J. Vos; Anna, d. v. A. Chabot en C. Verbeek; Gerrit, z.v. G. Verhagen en J Ockers; Angenisius, z. v. E. v. d. Schans en C. KruyfWil lem, z. v. E. v. d. Schans en C. Kruyf; Anna, d- v. H. v. d. Kolk en N. v. d. Beek; Helena Johanna, d. v. C. M. Dek ker en J. v. d. Wiel; Huibert Jacobus, z. v. M. Koenen en C. v. Oosterhout; Gerrit Anton, z. v- J. v. Drongelen en C. H. Moen; Willemina, d. v. D. J. Westerink en W. Vos; Johanna Wil- helmina, d. v. P. A. Snijders en H. Broeks- Huwelijken: P. H. v. Thielen, oud 19 j. en J. M. Versteeg, oud 17 j. P. Biemond, oud 63 j. en C. Klootwijk, oud 45 j.; J. W. Roubos, oud 24 j- en M. M. Rosenbrand, oud 24 j. O v e r 1 ij den: P. E. Spierings, oud 44 j. echtgenoote van W. v. Baardwijk; W. Hoevenaar, oud 82 j. weduwnaar van J- v. d. Poorte. MADE. G e b o ren: Jacobus A. z. v. Johan- rfes Pals en Catharina H. v. d. Linden; Antonius C. z. v. Hubertus v. d. Zan den en Lucia Dobbelman; Maria d. v- Anionic v. Ham en Maria Rullens; Ma ria J. d. v. Johannes de Wijs en Antoi nette Metes; Johanna M. d. v. Cornelis Kooijman en Theodqra <J)iep^ndaal Marcus P. z. v. Marcus Bogaers en Cla- sina Kantcrs; Gerardus J. z. V- B. J. Broeders en Antonia Ligthart. Overleden: Elisabeth H. Uitho ven ongeil.. 19 j.; Eustachius de Bot, 6 j.; Adrian Peters, wed. v. P. v. Gils, 90 j.; Johannes v. Boxtel, wed- van P. A. Rijpaars, 65 j.; Petr. Duifijzen, wed. v. L. v. d. Schoep, 73 jElisabeth Bc- versluijs, echtgei). J. Knoops, 78 j- - GEMENGD NIEUWS. Een anonyme briefschrijfster. Men schrijft uit Andel (N.Br.) aan de „Stand.": Reeds anderhalf jaar lang werden er in ons dorp anonieme brieven ontvan gen. Tal van ingezetenen, waaronder ook de predikant en de burgemeester, ontvingen brieven van niet te noemen inhoud. Behalve vele andere personen, ontving een weduwe met haar 18-ja- rige dochter ook zulke brieven. Zij ont ving de meeste. l)e politie zocht ander half jaar lang. Eindelijk is de zaak op gelost. De weduwe, die -zelf de meeste brieven ontving, is reeds in arrest ge steld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. 150 brieven had zij verzon den. I)e Mijnongelukken. Over de maatregelen in verband met de veelvuldig voorkomende ongevallen in de mijnen, deelt het „Limb. Dagbl." nog mede, dat men niet alleen op de staatsmijnen doch ook op de particu liere mijnen maatregelen overweegt om hierin verbetering te brengen. Gelijk gemeld zal op iedere staatsmijn een opzichter speciaal belast worden met het toezicht op de naleving der regle menten en veiligheidsvoorschriften. Tevens zal hij tot taak hebben de men- schen te onderrichten hoe zij het best eigen veiligheid en die van anderen in acht kunnen nemen. Naar verluidt zullen deze opzichters den titel krijgen van veiligheidsinspec teurs en direct komen te staan onder den heer Veenenbos, tegenwoordig hoofdingenieur bij de staatsmijnen, die het algemeen toezicht op de veilig heid in alle staatsmijnen zal krijgen. Een en ander zal niet tot gevolg heb- ben, dat nieuwe functies geschapen worden, de veiligheidsinspecteurs wor den uit de tegenwoordige opzichters genomen. Lyk opgehaald. Uit den Wilhelminasingel te Breda is het lijk opgehaald van den gepen sioneerden onderofficier J. L„ die sinds een paar weken vermist werd. De kwestie van de valsche Portugeesche bankbiljetten. Het Handelsblad weet over de rede nen, waaraan de heer Bandeira de ge wezen Portugeesche gezant, zijn arres tatie te danken heeft, nog het volgende mee te deelen: Het is nog onzeker, of hij vooruit ge weten heeft van de vervalschte op dracht tot het doen drukken der Por tugeesche bankbiljetten, maar in ieder geval heeft hij op een gegeven oogen- blik het veelbesproken contract, waar in de opdracht was vastgelegd, in han den gehad,t toen hij nog gezant van het Portugeesche gouvernement te 's-Gra- venhage was. Dat was in de dagen, dat zijn broeder, José Bandeira, te Lissa bon reeds was gearresteerd. Iemand, die met José Bandeira te 's-Gravenhage in betrekking stond, had voor dezen na zijn vertrek naar Portugal een geslo ten koffer in bewaring gehouden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7