DE tem HM HET fflH I. R. A. B. A. internationaal Reclame- en Advertentie-Bureau te Amsterdam. Quick 1-Dongen I No. 9. Zaterdag 30 Jan. '26. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Januari. De Wijkkraamverpleging heeft ook dat wat deze kwestie betreft een lan- Naar men ons mededeelt is door den heer Frits van Bladel, bloemist alhier, een verzoek om schadevergoe ding ingediend bij den Buitenpolder van Waalwijk, omdat bij den laatsten hoogen waterstand door het Bestuu niet tijdig maatregelen zijn genomen, om de sluis aan de Putsteeg dicht te zetten, wat volgens zijne en anderer meening de hoofdoorzaak is dat de tuinen en landerijen in den Binnenpolder dermate zijn geïnundeerd en waardoor aan zijn bloemmisterij en vooral bloemen-serres door dien hoogen waterstand en daarna door den ingetreden vorst zeer groote schade is toegebracht. In de bestuursvergadering van ge poemden Polder van 1.1. Zaterdag is dit verzoek om schadevergoeding van de hand gewezen. Door den heer van Biadel is deze zaak thans gesteld in handen van een rechtskundige, Mr. van Heijst te 's Bosch, die den eisch van zijn cliënt nog vier dagen heeft gehandhaafd. Waar ook door 't Bestuur van den Buitenpolder aan dezen eisch niet is voldaan zal Mr. van Heijst thans ge rechtelijk volledige schadevergoeding eischen. De algemeene vergadering van het Wit-Gele Kruis, Donderdagavond in de zaal van den R.K. Gildenbond gehouden, was ditmaal iets drukker bezocht dan andere jaren. De Voorzitter, de heer C. Witlox, opende de vergadering met den ge- bruikelijken groet, riep allen welkom en merkte op dat dit de twaalfde jaarvergadering is die wordt gehouden, een aanduiding derhalve dat men voor een jubeljaar staat. Tot zijn spijt moet hij hieraan toevoegen dat het verslag van den secretaris nu direct niet in een jubeltoon is #geschreven kunnen worden. Voor he#t bestuur blijft het een duistere zaak dat een vereeniging als het Wit-Gele Kruis, die voor het publiek toch zoo ontzettend veel doet, betrekkelijk zoo weinig steun van de leden mag ondervinden. Hij hoopt dat dit anders zal gaan worden en hij doet een beroep op. alle leden om in dit jubeljaar toch hun vollen steun te geven, en dat allen, zonder uitzondering krachtdadig zullen medewerken aan den groei en bloei van de vereeniging en het ledental spoedig die hoogte zal bereiken dat men tevreden kan zijn. Waarom zoovelen hun moreelen en finantieelen steun aan een vereeniging als het Wit Gele Kruis onthouden, ondanks 't feit dat op het groote nut van deze vereeniging zoo dikwijls is gewezen, blijft hem een raadsel. Iedereen toch kan van de voordeden van de vereeniging profiteeren. Spr. wil dit voor enkelen nog terzijde stellen en het volgende voorbeeld aanhalen, waaruit men duidelijk zal zien, dat men in hooge mate de liefdadigheid kan beoefenen, in hooge mate kan meewerken aan de verlichting van de lijdende menschheid. Als ik, zeg spr. voor een noodlijdende die ziek was, eens bij u kwam vragen om een gift van f 1.50 om dien onge lukkige te helpen, niemand die mij die f 1 50 dan zou weigeren. Maar nu kom ik u vragen om f 1 50 om daar mede hónderden te helpen. Hij hoopt dat allen spoedig zullen inzien dat het noodig, goed en heil zaam is om de vereeniging te steunen dan zal, onder Gods zegen, de ver eeniging in groei en bloei toenemen. Nadat door den secretaris de notulen waren voorgelezen werd door hem een keurig en zeer overzichtelijk jaarver slag uitgebracht. Op de eerste plaats bleek daaruit dat 125 leden bedankt hebben, wel een bewijs dat de menschen niet door drongen zijn van het groote nut van de vereeniging. Dank bracht hij aan hen die hun finantieelen steun hebben gegeven, dank ook aan den WelEerw. heer Bijnen die de kolommen van het Kerk klokje steeds voor de vereeniging openstelt, alsmede ook aan de redactie van „De Echo van het Zuiden", Een bijzonder woord van dank bracht hij aan den raad voor de verleende subsidie en aan de dames-propagan disten waarvan Mevr. Mombers Smelt presidente is, voor de vele moeiten, die zij zich getroosten om de vereeni ging zooveel mogelijk in dienst van de lijdende menschheid te stellen. De Eerw. Zusters hebben met de Wijkverpleging weer druk werk gehad. Niet minder dan 9020 bezoeken wer den door haar gebracht waarvan 8604 met verpleging. In de kliniek zijn 181 patiënten geweest en 3385 personen geweest voor hulp. Ondanks de bezuiniging die men van hoogerhand heeft toegepast, heeft het bestuur de bestrijding van de T. B C. toch krachtig blijven voeren. 148 personen zijn in consult ge weest, terwijl door de Eerw. Zusters 3248 bezoeken werden afgelegd. Acht tien kinderen zijn naar een vacantie- kolonie gezonden. Van de lighallen wordt steeds een druk gebruik ge maakt. dit jaar weer bewezen een zegen te zijn voor velen. Aan 117 vrouwen is hulp verleend en ruim 3000 bezoeken werden afgelegd door de Zuster. Ook van het Consultatie-bureau werd een druk gebruik gemaakt wat wel ten duidelijkste blijkt uit het feit dat 165 kinderen zijn ingeschreven en er 1230 consultaties zijn gehouden. Van de Kliniek kan voor het eerst in het jaarverslag gewag gemaakt worden en al zijn de resultaten direct niet zoo, als men die had verwacht, toch mag gezegd worden dat deze in stelling voor de gemeente van zeer groot nut is en in een lang bestaande behoefte heeft voorzien. Voor ver leende hulp is ontvangen f 1359 en voor zonbestraling f 627. 40 personen zijn er verpleegd en 5 operaties zijn er door dr Langemeijer verricht en door Mevr. dr. Gimbière 49. De finantiën blijven groote zorgen baren voor het bestuur. Aan het slot van zijn keurig verslag brengt de Secretaris een woord van bijzonderen dank aan den Voorzitter wien het nooit te veel is om in het belang van de gemeente werkzaam te zijn. Wanneer de vereeniging 12'/2 jaar bestaat, zal het ook l2'/2 jaar zijn geleden dat de Voorzitter deze taak met steeds stijgende liefde heeft'ver vuld. De Voorzitter dankte den secretaris voor dit keurig jaarverslag. Uit het verslag van de penning- meesteresse mej. H. Pulles, bleek dat de inkomsten f 6374 99 hebben be dragen en dat dit bedrag ook is uit gegeven. De Voorzitter moet hieraan nog toe voegen dat aan achterstallige reke ningen nog een bedrag van f668 64 moet worden betaald Namens de Controle Commissie brengt de heer M. Schambergen een woord van hulde aan de penning- meesteresse voor het keurig beheer der finantiënhij hoopt dat ze deze functie, in het belang van de vereeni ging, nog vele jaren zal mogen blijven vervullen. Bij de verkiezing van drie bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van mej. A. Verwiel en de heeren C. Witlox en J. de Graaff, deelde de Voorzitter mede dat geen tegen-candi- daten zijn ingekomen, zoodat de aftre dende bestuursleden herkozen zijn. Bij punt 6 van de agenda jubileum 12'/2 jarig bestaan, zegt de Voorzitter, dat dit meer op de agenda is geplaatst om de leden op dit feit attent te maken opdat, wanneer straks de kwitanties worden aangeboden, velen misschien behoefte zullen gevoelen wat dieper in den zak te tasten. 28 Mei is de dag, maar wanneer en hoe het feit zal worden herdacht, daaromtrent bestaan bij het bestuur nog geen vaste vormen. Waarschijnlijk zal een tentoonstelling worden gehou den van T.B.C.-bestrijdings- en Kraam- verplegingsartikelen, doch iets defini tiefs daaromtrent kon hij nog niet mededeelen! Van de rondvraag maakte de geestelijke adviseur, de Z.Eerw. heer pastoor Van Riel. gaarne gebruik om een enkel woord te zeggen. Op de eerste plaats spijt het hem dat alhoewel in alle kerken is ver zocht om deze vergadering te willen bijwonen, nog zoo bedroefd weinig leden daaraan gehoor hebben gegeven. Het is niet voldoende lid te zijn, maar men moet ook zijn moreelen steun geven en dat kan men reeds door ter vergadering te komen. Het bestuur heeft zeer veel werk te ver richten en als het ziet door een groote opkomst dat dit wordt gewaardeerd, dan valt dit niet zwaar. Hij spoort alle aanwezigen aan om bij hun kennissen erop aan te dringen dat ze hun moreelen steun in het ver volg. zullen geven. Waar moreele steun wordt gegeven volgt de finan- tieele van zelf, want ook hiermede zal het zijnleeren kennen, is leeren beminnen. Gaarne zou hij zien dat ter gelegen- heid van dit jubileum zich uit de burgerij een comité vormt, dat werk zaam zal zijn om bij de leden aan te dringen, dat in het vervolg de moreele en finantieele steun ten volle wordt gegeven opdat het bestuur zijn werk zaamheden met nog meer vrucht zal kunnen voortzetten en er alzoo spoedig een nieuw tijdperk, een tijdperk van groei en bloei voor de vereeniging zal aanbreken. De heer A. Leijtens informeert welke stappen door het bestuur zijn gedaan voor de verkrijging van gezinsverze kering. De Voorzitter zegt dat het zich met de Maatschappij Boerhave te 's Hage delijke commissie bezig is om tot een algeheele reorganisatie van deze ver eeniging te komen. Het rapport, dat een lijvig boekdeel is geworden, is thans verschenen en ook daaruit blijkt dat oprichting niet zonder moeilijk heden gaat. Een wettelijke verzekering zal wel eenmaal in het Staatsblad ver schijnen. De heer van Hilst zegt bij de laatst gehouden verloting loten te hebben verkocht. Meermalen is hem er toen op gewezen dat de prijzen buiten Waalwijk werden aangekocht wat velen griefde. Hij hoopt dat zulks in het vervolg niet meer zal plaats hebben. De Voorzitter zegt dat het bestuur met dezen wensch in het vervolg reke ning zal houden, waarna de vergade ring wordt gesloten. Belangz-ijke Comp.-wedstrijd op Zondag a.s. terrein Quick. Aanvang hali drie. Telefoon 44305. Rokin 123. Directeur: CH. SCHLUSEN. alle Binnen bladen. en Buiten- Plaatsing van advertentiën in landsche Artistieke advertentie-ontwerpen. - Advertentie-Campagnes. Begrootingen. RECLAME OP ELK GEBIED. in verbinding heeft gesteld, die gene gen was 10 °/o korting op de premie te verleenen. Zelfs kan het bestuur deze veezekering niet in het leven roepen, daaraan zijn te veel moeilijk heden verbonden. Met het R.K. Zieken fonds is hierover ook al eens ge sproken. Door den heer J. Leijtens Voorzitter van het Ziekenfonds wordt er op ge wezen dat door drukke werkzaamhe den men de noodige aandacht daaraan niet heeft kunnen schenken. Evenwel hoopt men in vereeniging met het be stuur van. het Wit Gele Kruis een op lossing te vinden. De heer Smolders wees er nog op Mej Dora van den Bogaart slaagde 27 Jan. voor het te 's-Hage gehouden examen voor coupeuse. Geslaagde genoot hare opleiding bij mej Corry v. d. Griendt, coupeuse- leer^res alhier. Tegen S. alhier, bij wien onlangs door de politie 's nachts een inval werd gedaan en waar proces-verbaal wegens overtreding der drankwet en der politie-verordening werd opge maakt, werd gisteren door het O. M. bij 't Kantongerecht alhier f 50 of 6 weken geëischt. Door de politie alhier is tegen verscheidene chauffeurs proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum snelheid. Bij de Donderdag ten overstaan van Notaris Jansen gehouden verkoo- ping van Russische ponney's werden slechts een drietal verkocht. Wel werden later nog eenige dieren uit de hand veikocht; de prijzen wa ren laag. Gisteren werd door de politie een zekere A. K. uit den Haag aan gehouden, die tegen betaling liet dobbelen om horloges, vulpenhouders, sigarenkokers enz. Tegen den overtreder van de loterij- wet werd proces-verbaal opgemaakt terwijl de goederen in beslag werden genomen. Gisteravond ten omstreeks half zes ontstond storing in een gedeelte van den electrischen kabel, aan de Noordzijde der gemeente vanaf de Markt tot aan den Hoek. Direct werd alles in 'twerk gesteld om de oorzaak op te sporen, maar daarin is men ondanks alle pogingen bij 't afdrukken van dit blad nog niet geslaagd. Het gedeelte der gemeente te be ginnen bij de fabriek van den heer Spapens tot den Hoek was spoedig weer in orde, echter nog niet 't ge deelte vandaar naar de Markt. Hedenmorgen bracht de Missie- Bisschop Mgr. Vesters een bezoek aan het klooster der Eerw. Zusters Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart en daarna aan het klooster der Eerw. Zusters van J. M. J. Met de Z Eerw. heer Van Riel, pastoor der parochie St. Jan Baptist, die hem was wezen begroeten, bracht Z. D. H. een bezoek aan de nieuwe kerk, waarover Mgr. zijn hooge be wondering uitdrukte. Van hier vertrok Z. D. H. naar Oisterwijk. De algemeene vergadering van „Waalwijks Belang" is bepaald op Maandag 22 Februari a.s in de achter zaal van hotel Verwiel. Naar wij vernemen zal door het Electripiteits bedrijf alhier een onder zoek ingesteld worden naar de werking in verschillende gemeenten van „vast rechttarieven" voor electrische ver lichting. Het Kruisboogschuttersgezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer van Helvoirt, Putstraat alhier, zal ter gelegenheid van zijn 12Va- jarig bestaan in April a.s. een groot Nationaal Concours geven. Op de gisterenavond gehouden bestuursvergadering van het Algemeen Groene Kruis werden gekozen tot Voorzitter de heer A. van Gent, tot Secretaris de heer G. Millenaar en tot Penningmeester.de heer A. P Maijers. Zooals reeds in een vorige op laag is vermeld zal onze oude, kranige „W. G. V." hare groote jaarlijksche uitvoering geven in het gebouw van den R.K. Gildenbond op Woensdag 10 Februari e k. Naar wij vernemen is het ijverig bestuur der turnclub er in geslaagd zich de medewerking te verzekeren van het specialiteiten-gezelschap Spartaan" uit Tilburg Hoewel dit engagement natuurlijk ook weer zijne kosten meebrengt, heeft/ het bestuur niet geschroomd tot het doen van dezen stap. in de verwachting, dat, buiten de eigen prestaties der werkende leden, de verrichtingen dezer kracht- menschen eene groote attractie zullen vormen voor de a s. uitvoering. Want deze kunstturners zullen in velerlei opzicht getuigenis éfleggen van. hun kracht, lenigheid en behendigheid en de bezoekers verbazen door te zien te geven, wat aanhoudende oefening, gepaard aan durf en spierkracht, ver mag. Zoo zullen optreden een slangen- mensch met clown, parterre-acrobaten en springers. Voegen we daarbij, dat de uitvoering zal worden opgeluisterd door strijk- muziek van het ensemble-Van den Akker, dan dunkt ons. dat verdere aansporing tot bijwoning dezer gunstig bekende uitvoering vrijwel overbodig is. Men raadplege de eerstdaags uit komende programma-biljetten. Een zeer waardeerend oordeel van belanghebbenden over onzen Veearts. Op de vergadering van de Land- bouwvereeniging van Capelle, Vrij- hoeven en Sprang, tellende ruim 200 leden, gehouden 27 Jan bij J. Treffers, werd voor het begin der agenda door den Voorzitter gevraagd of iemand te klagen had over den Veearts den heer A. Spierings. Niemand der aanwezigen had eenige op- of aanmerking; integendeel waren allen hoogst voldaan over zijne kennis, bekwaamheid, hulpvaardigheid en ge dienstigheid, en zouden het jammer vinden aJs ze hem moesten missen, zoodat de woorden door den Heer van Amelsfoort, onbedachtzaam uitgespro ken in de openbare vergadering van den Gemeenteraad te Loon-op-Zand, niet fn aanmerking behoeven te komen. Ondergeteekende brengt dan ook bij deze een woord van dank aan de EdeJAchtbare heeren de Burgemeester van Besouw en Swagemakers*). die op gekomen zijn voor onzen ijverigen Veearts, en hoopt dat ze zullen blijven medewerken om Z.Ed. voor onze om geving te behouden in het belang van het algemeen en in het bijzonder van den Boerenstand, die bijna altijd als er slechts een klein offer wordt gevraagd stiefmoederlijk wordt behandeld. Namens bovengenoemde vereeniging A. M. Rijken, Voorzitter. Loonschendijk, 27 Jan. '26. Wij zouden hier nog bijgevoegd willen zien den naam van het raadslid den heer J. van Lier te Loon-op-Zand, zeker een deskundige. De heer Spierings kan tevreden zijn over bovenstaand bevoegd oordeel; of 't zelfde gezegd kan worden van 't raadslid v. A., met z'n openlijke klak- kelooze aantijging van „hooren zeggen" zouden we durven betwijfelen Red. Op Zondag 31 Jan. zal de afd. St. Jan van den R.K. Bond van Post-, Telegraaf en Telefoon personeel „St. Petrus" een vergadering houden in het gebouw der R. K. Gildenbond te Waalwijk waar als spreker zal optreden de WelEd. heer Waterborg. Wij vertrouwen dat alle R K P. T. T.- ambtenaren deze vergadering komen bezoeken. In den Haag werd dezer dagen de jaarvergadering gehouden der Ver eeniging tot Bevordering der Paarden fokkerij in Nederland. Uitvoerig werd- om. gedebatteerd over een verzoek namens de afd. Noord-Brabant om bij de Provinciale Regelingscommissie aan te dringen op het doen houden van keuringen te Waalwijk, in stede of ter aanvulling van die te Breda. Besloten werd bij de Commissie te vragen, de keuringen te houden in het centrum van de fokkerij en te worden ingelicht om trent de motieven voor de keuze der plaats van Reuring. De achttiende verantwoording van de algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door waters nood in Nederland wijst een bedrag aan van f 42.007 24'/2 Tezamen met de vorige opgaven vormt dit een totaal van f993,274.43 Onder de giften was er een van f 10.000, gezonden door de firma Vlaer Co. te Utrecht namens mevrouw de Wed C. De van Ryck Hoevenaar te Parijs, en f 2500 van P. S. van G. te Beaulieu sur Mer. Werkverruiming en productiviteit van den grond. Door het comité Noordbrabant is de volgende circulaire verspreid: Zooals u uit de nieuwsbladen be kend /.al zijn, werd voor eenigen tijd besloten, tot de oprichting van het „Comité Noordbrabant", ten doel heb bende eensdeels de werkverruiming te bevorderen en anderdeels in Noord brabant mede werkzaam te zijn tot verbooging van de productiviteit van den bodem. Bij de bespreking in het Comité kwam men lot de slotsom, dat; dit doel hel best zou kunnen worden bereikt door de bevordering van de totstand koming van nieuwe of de verbetering van de bestaande verkeerswegen en de verbetering van den waterafvoer. De werken, die daarvoor noodig zijn kunnen in 't algemeen zeer goed door werkloozen worden uitgevoerd, zoo als elders in ons land zeer duidelijk is gebleken. Daardoor zou kunnen worden be reikt, dal eensdeels het euvel van de werkloosheid en de demoraliseerende invloed, die dit op een deel der bevol king heeft, worden bestreden en an derdeels daardoor onze provincie in belangrijke mate wordt vooruit ge bracht. Wij meenen, dat deze zaak voor uw Bestuur bijzondere beteekenis heeft. Het komt toch veel voor dat allerlei plannen, waarvan de wenschelijkheid zeer wel wordt ingezien, afstuiten op de aan de uitvoering verbonden kos ten. Wanneer nu echter ter bestrijding van de werkloosheid evenals elders een overheidssubsidie wordt gegeven in de arbeidsloonen, dan kunnen daar door die kosten aanzienlijk worden verminderd. Ons Comité zal in deze gaarne haar bemiddeling verleenen, al zal zij uil den aard der zaak bij de beoordeeling dier plannen rekening moeten houden met de waarde, die de totstandkoming van de beoogde werken heeft voor de omgeving, en met de grootte van het subsidie, dat noodig is om tot uitvoe ring te geraken. Intusschen zult u hij ons comité een open oor vinden voor verzoeken om hijstand in die richting. Mocht u van de hoven geschetste mogelijkheden gebruik wenschen te maken, dan geven wij u in overweging U daartoe met een der ondergeteeken- den in verbinding te stellen. Waar bet hier'een zaak van alge meen belang en van bijzonder belang voor uw waterschap (Uwen polder) betreft, vertrouwen wij, dat het voren staande ernstig door uw bestuur zal worden overwogen. Het Secretariaat van het Comité is gevestigd ten stadhuize van 's-Herio- genbosch. Het Comité Noordbrabant, J. C. VAN BEEK, Burgem. v. Deurne, Voorz. A. VAN RYEN, wethouder van Tilburg. M. KRIJGSMAN, weth. vgn 's-Hertogenbosch. DRUNEN. Vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdag 29 Jan. 1926, des n m. om 7 uur. Onderwerpen ter behandeling 1 Ingekomen stukken, 2. Benoeming voorwerker. 3. Behandeling adres van de bewo ners van het gehucht Wolfshoek tot uitbreiding van het G.E B. NIEUWKUIK. Het vereenigingsge- bouwalhier nadert thans zijn voltooiing. Met zekerheid kunnen we melden dat de opening op Zondag 7 Februari a.s. zal plaats hebben. Alsdan zal door de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" des middags voor dames en des avonds voor heeren een uitvoering worden gegeven. We twijfelen niet of genoemde ver eeniging zal weer velen een genoeg lijken dag verschaffen. Op Maandag 1 Februari a.s. ho pen de echtelieden van Vechel—van Bokhoven hun 50 jarig huwelijksfeest te vieren. In verband met den waters nood zullen echter alle openbare fees telijkheden bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk, zooals optocht het brengen van serenaden enz. achterwege blijven. VLIJMEN. Onze gemeenteraad hield Donderdagavond eene openbare ver gadering, waarin o.m. het voorstel van den heer v. Sprang om de beide veld wachters ook over 1925 nog een ver goeding van f 25 voor onderhoud rijwiel toe te kennen (waarover vorig maal de stemmen staakten) werd verworpen, daar ook nu wederom de stemmen staakten. Het door den burgemeester uitge vaardigde verbod van samenscholingen op den ppenbaren weg, in verband met de heerschende staking, werd door 36747

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9