Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* J r jonge vrouw. I. R. A. B. A. Jntawtiomal Jt«claw- to Mvtrtentit ijorcan FEÜLLETON NUMMER 10 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1926 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. S8. Telefr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad deze gemeente op Vrijdag 29 Januari 192G 's namiddags 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Moo nen. Alvorens met de agenda aan te van gen wenscht de voorzitter zich te kwij ten van den aangenamen plicht om de leden geluk te wenschen met het nieu we jaar en liun toe te wenschen dat het hen, in luinne gezinnen en zaken in alle opzichten naar wensch moge gaan, dat in deze vergaderingen zal blijven de prettige verhouding en de aangename loon, die ook het afgeloopen- jaar heeft gedomineerd. Hij memoreert het ver trek van den heer Groenen en het mee- ningsverschil dat bij de aanvulling der vacature, die daardoor is ontstaan, ten aanzien van de schorsing van den heer Siirig, is gerezen tusschen de Gedep. Staten en het College van Burgemees ter en Wethouders, waarbij de Raad zich zal hebben te schikken naar de in zichten van de Gedeputeerde Staten. Uit het overzicht van den loop dei- bevolking die hij geeft, blijkt dat het zielenaantal is gestegen van 9288 tot 9433. In den loop van het afgeloopen jaar is het aantal woningen door nieuw bouw, herhouw, of uitbreiding met 85 vermeerderd, tegen een vermindering door slooping enz. van 26, zoodat de aanwinst blijft 59. De bouwkosten dei- arbeiderswoningen, gebouwd door het gemeentelijk Woningbedrijf en door Bouwvereenigingen varieerden van 2200 tot 2838. De gemeente bleef gespaard van na tuurrampen zoowel als van ernstige besmettelijke ziekten. Het sterftecijfer voor kinderen bene den het jaar was zeer gunstig en be droeg slechts 5Va% van het geboorte cijfer. Vergeleken met de sterftecijfers 19191923 die voor sommige Noord- brahantsche gemeenten varieerden van 12 tot 18 en voor Nederland gemid deld 7,12 bedroeg, stemt dit gunstig 122) cijfer tot groote tevredenheid. Dank baar gedenkt hij in dit verband het nut tig werk der vereenigingen het Wit- Gele en het Groene Kruis, waarnaast, naar sprekers meening, de verbetering der woningtoestanden zeer zeker tot dit goede resultaat zal hebben bijge dragen. Het grootste aantal werkloozen be droeg in 1924 110, in 1925 107. Hij geeft vervolgens cijfers omtrent de productie der gemeentelijke licht en waterleidingbedrijven. De gaspro ductie steeg met ruim 17 de water- productie met bijna 5 de stroom- levering voor verlichting met 20 te gen een vermindering van 15 voor krachtafname tengevolge van recht- streeksche aansluiting op het P. N. E. M.-net door één der door het gemeente bedrijf bediende fabrieken (fa. Spa pens). Het zuiver inkomen voor de inkom stenbelasting steeg van 4.612.193 voor 1924/1925 tot 4.642.971 voor 1925/'26. Wethouder Gragtinans dankte na mens de raadsleden den voorzitter voor diens goede wenschen en wenschte hem wederkeerig alle goeds voor zich en zijn gezin. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Voorzitter. Ik zou willen voorstel len in de volgorde der agenda een klei ne wijziging te brengen, 0111 n.l. direct na de ingekomen stukken punt 3, in plaats van punt 2 te laten behandelen, daar de lieer Surig niet becedigd kan worden alvorens tot lid benoemd te zijn, dus zijn schorsing is ingetrokken. Bij vergissing zijn die punten aldus op de agenda geplaatst. Aangenomen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Aangehouden adres van de gemeen te Valkenswaard 0111 adhaesie te betui gen aan hun verzoek 0111 verlenging van den termijn van aflossing van de Rijks- bouwvoorschotten. Voorzitter. Om uw geheugen nog even op te frissclien wil ik dit adres nog even toelichten. De gemeente Val- tegen hoest kenswaard heeft gevraagd om den af lossingstermijn der Rijksvoorschotten te brengen van 50 op 65 jaar. De veree- niging van Nederlandsche Gemeenten, welke een zeer machtige vereeniging is, en waarvan ook onze gemeente lid is, heeft datzelfde ook gedaan trachten te krijgen, doch kreeg nul op request. Eenzelfde poging van de gemeente 's-Gravenhage heeft evenmin succes gehad. Het gemeentebestuur ziet er dus geen nut in en vindt het bovendien on organisatorisch 0111 het verzoek van de gemeente Valkenswaard te steunen. Wij zullen dit adres dus opnieuw in stemming brengen. Gragtmans. Was er in deze kwestie geen motie van den heer Smolders? Smolders. U zei M. d. V. dat U ons geheugen even wilde opfrisschen in zake dit adres. Volledigheidshalve, vooral daar er nog een lid is dat in de vorige vergadering niet aanwezig was en daarvan dus geen kennis draagt, moest U daar nog aan toevoegen, dat ik had voorgesteld 0111 dat adres wel te steunen en dat in de vorige vergadering de stemmen daarover staakten. Ik hen van meening dat mijn voorstel, omdat dat de verste strekking heeft, thans eerst in stemming gebracht moest wor den. Voorzitter. Ik zie niet in waarom dat Telefoon 44305. te Amsterdam. Rohm 123. Directeur: CH. SCHLUSEN. Plaatsing van advertentiën in alle Binnen- en Buiten- landsche bladen. Artistieke advertentie-ontwerpen. - Advertentie-Campagnes. Begrootingen. - RECLAME OP ELK GEBIED. woord de raad zich kan vereenigen. Schrijven van ingenieur K. Bouman, leeraar aan de Teekenschool alhier, betreffende de regeling zijner bézoldi- ging. Ir. Bouman was 1 October 1923 aangesteld op een bezoldiging van 2.25 per lesuur of 780.naar de Rijksregeling 1921. Volgens de Rijks regeling 1923 bedraagt de aanvangsbe- zoldiging slechts 1.50 per lesuur of 480.Bedoelde leeraar is steeds vol gens de regeling van 1921 betaald en verzoekt ook voor de toekomst die be zoldiging te bandhaven. Ik en W. stellen mede op advies van den directeur der school voor om aan dit verzoek te voldoen. Aangenomen. Verzoek van den heer P.v. Daelen c.s. 0111 tijdens de kermisdagen geen dans tenten toe te laten. Voorzitter. Burg. en Weth. advisee- ren 0111 dit adres ter afdoening te stel len in banden van B. en W.. Ik kan er wel bijvoegen dat bet de bedoeling niet is 0111 een danstent te weren, indien er een behoorlijke aan bieding komt. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. Circulaire van bet comité Noord- Braband tot onderzoek naar de moge lijkheid van verruiming van werkge- WaalwUksche en Ltnptraatsche Courant Dit blad verachflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rtjk L40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. PrtJs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om alterljjk 0 «ar la ons bedt ■Un. «(Ml „DB BOBO VAN HET ZÜIDBN". Herhaaldelijk stak Alexis het hoofd door het venstertje en zijne oogen ontwaarden aanstonds dat van den agent, die klaarblijke lijk de wacht hield. Wat gedaan? vroeg Alexis zich wanhopend af. Ik heb haar verzekerd dat alle gevaar voorbij was en het is dreigender dan ooit. E11 dan kwamen de onzinnigste gedachten in hein op. Hij voelde zich geneigd zijnen wagon te verlaten, in die te klimmen van den achtervolger en hem op de baan te werpen. Te Tergniet aangekomen, was de arme prins ten prooi aan eene zoo hevige opge wondenheid, dat hij in gevaar verkeerde zin neloos te worden. Toen liy uitstappen ging, zeide de baron nes hem Ik gevoel my zeer lijdend, of liever zeer vermoeid. Wilt gij zoo vriendelijk zijn zon der mij te ontbijten? Hij verkoos het zoo, daar hij vrij zo" zijn te handelen, vrij om een laatste poging te l>eproeven. Op het oogenblik dat Alexis den voet op het perron zette, bemerkte hij den agent, die juist een gendarm aansprak en zich met hem op levendigen toon onderhield. Onder het bereik hunner stem voorbijgaan de, hoorde hij den gendarm zich onbevoegd verklaren. Alles wat ik doen kan, zeide hij, dat is handelen op het bevel van den commissaris. Alexis wist er genoeg van. Mevrouw Cazéres was verloren; zij zou biuneu eenige oogenblikken aangehouden worden. Niettemin ging liy de groote buffetzaal binnen, om aan de baronnes een tas bouillon te laten brengen, zooals ztf het hem ver zocht had. Wie zou hebben kunnen zeggen welk ge voel er zich meester maakte van het hart van Alexis Livachoff toen zijne oogen een reiziger zagen, die aan eene afgezonderde tafel rustig zyn ontbijt "nam? Eene aarzeling, en alles was verloren, dit begreep Alexis. Teh koste van eene hevige krachtinspan ning eenigszins zijne koelbloedigheid terug bekomen hebbend, naderde hy den reiziger. Deze was een veertigjarig man, gezond en sterk, met levendige oogen. Hy was gekleed in een breeden, linnen stofmantel, die zijn reiskostuum overdekte. Hy bad zyn eten onderbroken vanaf het oogenblik der verschijning van prins Liva choff en keek hem onophoudelijk met zicht bare belangstelling aan. Mynheer, zegde Alexis hem met half luide stem, 11a hem hoffelijk gegroet te heb ben, wilt gij my een onderhoud van eenige seconden toestaan? En hij voegde erby Ik weet niet, mynheer, of gij Rus of wel Franschman zyt, maar' gy zyt voorzeker een van de twee. Dat zet mij aan, in het uiterste gevaar waarin ik my bevind, my tot u te richten. De onbekende was opgestaan en zijn ge laat had een ernstige uitdrukking aangeno men. Mijnheer, zeide hy met zeer vriendeiyke stem, spreek, ik ben een Rus. Alexis groette opnieuw. Mynheer, zeide hy dan, ik ben uw land genoot. De onbekende groette op zyne beurt en Alexis vervolgde: Ik ben prins Alexis Livachoff, tengevol ge eener eerlooze en lasterende aanklacht ben ik ter dood veroordeeld en van inyne goe deren beroofd. Ik heb de vlucht moeten ne men om aan de dood, of ten minste aan de verbanning van Siberië te ontsnappen. Alles wat ik bezat is aan myn neef, graaf Wladi- mir Paloutine overgegaan. Waarin kan ik u van dienst zyn? vroeg de vreemdeling eenvoudig. Ziehierik heb op dit oogenblik ziele- 36747 leed. Ik ben het eenige wezen ter wereld dat de schoonmoeder beschermt van mijn neef Wladimir Paloutine.. Die ongelukkige vrouw is reeds eens als zinneloos opgesloten ge weest, hoewel zy de volheid van haar ver stand bezit. Paloutine heeft er thans liet grootste belang by haar opnieuw te doen op sluiten. Een agent achtervolgt haar en bin nen een oogenblik zal een politiecommissaris hier aankomen en haar doen aanhouden, ik ben er zeker van. Eens opnieuw opgesloten in een zinneloozengesticht zal zy er sterven. Kunt gy, in naam der christeiyke mensche- lievendheid, ja kunt gy haar onder uwe be scherming nemen, verzekeren dat zy eene uwer bloedverwanten is, dat gij voor haar instaat? Zeer goed. Ik zie wat het is. En gy hebt wel gedaan, beste landgenoot, u tot my te richten. Ha, hoezeer dank ik u. Ziehier wat wy gaan doen, waar is die dame? In haar kompartiment. Gelukkig heeft zy niet willen uitstappen, anders zou zy wel reeds aangehouden zyn. Waarheen begeeft gy u? Naar Keulen. Is die reis dringend. Moet ^y op een bepaald uur te Keulen aankomen? Neen. Zeer goed. Volg my dan. En gy zult naar Keulen gaan, met eene omreis langs Brussel. Ha, alles wat gy wilt,mynheer. Leid my naar het kompartiment uwer gezellin. De twee mannen verlieten de buffetzaal, nadat de vreemdeling aan den bediende ge zegd had twee andere couverts op zyne tafel gereed te stellen. Met vluggen stap naderden beiden den wagon, waarin mevrouw Cazéres zich be vond. By het zien van den vreemdeling voelde de reeds zoo diep beproefde vrouw zich met eene siddering van angst bevangen. - Vrees niets, beste mevrouw, zeide de prins haar aanstonds; mynheer is integen deel een redder, die u door.de Voorzienig heid gezonden is. De baronnes ondervroeg Alexis met den blik, maar de vreemdeling liet den prins den een verdere strekking zou hebben dan het voorstel van B. en W. U hebt in de vorige vergadering een stemming ge forceerd over een voorstel dat tegen dat van B. en W. in ging. Het voorstel van B. én W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de Graaff, Smolders en v.d. Aa. Verzoek van Adr. v. Mier 0111 een stuk bouwgrond aan de St. Crispijn- straat groot 10 8 M. Het voorstel van B. en W., de com missie gehoord, is 0111 aan het verzoek te voldoen en hem een stuk met een frontbreedte van 10 M. in de St. Cris- pijnstraat en van 8 M. aan het St. Anto- niusplein, te verkoopen a 90,per strekkenden meter en het aantal strek kende meters te bepalen op de helft van de totale lengte langs de heele straatlengte (dus 9 strekkende meters.) Aldus wordt besloten. Verder zijn ingekomen enkele goed keuringen van Ged. Stalen van geno men raadsbesluiten, rapporten van ge houden boeken-onderzoek hij de be drijven, welke voor kennisgeving wor den aangenomen. De nota van aanmerkingen op de ge meenterekening van Ged. Staten is door B. en W. beantwoord, met welk ant- tyd niet te antwoorden. Baronnes, vroeg hy, gy hebt wel een soort van sluier om u tegen de nachteiyke koelte te beschutten? Ja, mynheer, in myn reiszak, antwoord de zy bevend. Gelief er aanstonds uw hoofd mede te bedekken. Haast u. Laat hem een weinig over uwe oogen hangen. Goed zoo. Gy zyt reeds onherkenbaar. Trek nu boven alles myn stofmantel aan. Iiy is eenigszins te breed en te lang, maar de verkleeding is volmaakt Stap nu* uit den wagon. Ha, ik vraag u wel verschooning, maar wat ik verzoek is volstrekt noodig. En gy zult my overigens toelaten u uit te noodigen met my hot ont- byt te gebruiken. Dat alles was met haast gezegd op een toon van onbetwistbare rechtschapenheid. In hare zenuwachtige ontroering gehoor zaamde mevr. Cazéres zonder een woord te spreken. Asa, sprak de onbekende nog, terwyl hy de baronnes tegenover hem en Alexis Liva choff aan den anderen kant der tafel deed plaats nemen. Zoo is het goed. En als de po litie zich met ons bemoeien wil, wy zullen haar goed onthalen. En voegde hy er nog by Vooral, baronnes, ontstel u niet. Zeg niets. Spreek niet. Spreek geen enkel woord, en alles zal wel gaan. Dan zich tot Alexis keerend Nu, beste prins, eene laatste vraag: gy verzekert my op uwe eer, op de nagedachte nis uwer moeder dat alles gebeurd is, zoo als gy het my daar aanstonds gezegd hebt, niet waar? Zonder aarzelen stak Alexis de hand om hoog: Ik zweer het op myn eer, op de nage dachtenis inyner moeder, zeide hy. In zyn beweging met de hand had de vreemdeling het lange en roode litteeken der brandwonde gezien en hy vroeg: Wat draagt gy daar? Eene herinnering aan een brand, waar in ik nogal erg gekwetst geweest ben. De onbekende had den tyd niet zyne on dervraging verder te volgen. Ha, sprak hy, zonder den schyn te heb ben naar den kant der deur te zien,, vooral houd u volkomen stil, baronnes. gy moet niet (le minste gedachte schijnen te hebben van hetgeen er om u heen gebeurt. Een politiecommissaris, die zyn driekleu- rigen sjerp te. voorsehyn haalde, naderde langzaam, vergezeld van den agent en twee gendarmen. Gy moogt hen niet eens scliynen te be merken, mevrouw, en gy, beste prins, spreek geen woord. Gy zoudt alles doen mislukken. Ik sta voor den goeden uitslag in. De agent kwam vooruit en zeide, zich tot den commissaris richtend Ik verzoek u uw plicht te doen, myn heer de commissaris. Mevrouw is de baron nes Cazéres, sinds verscheidene maanden uit een krankzinnigengesticht ontvlucht. De vreemdeling stak de hand op in een hevig gebaar, stond op met al den schyn eener groote verontwaardiging en riep tot den agent. Ik gebied u te zwygen. Een rozet van officier van het Eerelegi oen te voorsehyn halend, deed hy deze in zyn knoopsgat en vervolgde: Ik verbied u nog een woord te spreken. Gelukkig verstaat mevrouw geen woord Fransch, anders, daar zy zeer zenuwachtig is, zou zy kunnen verschrikken door die on gehoorde beschuldiging, zy zou er zeker ziek van worden en, ln dat geval, zou ik er my over beklagen aan myn gouvernement, dat op zyne beurt van het Fransehe gouverne ment herstel zou eischen. Maar, mynheer, sprak de agent... de stem verheffend, Ik heb u gezegd te zwygen. Ik beveel het u, een enkel woord nog en ik leg den com missaris het bevel op zich te bedienen van deze twee gendarmen om u buiten te doen werpen. Dan 'zich to den commissaris richtend Mevrouw is inyne vrouw, zy reist met my, verklaarde by. Wat my betreft, ziehier myn kaartje en myn paspoort. Deze woorden uitsprekende, trok de vreem deling een brieventascli, versierd met een wapenschild uit den zak, nam er een kaartje en een perkament uit en reikte beiden den commissaris over. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1