ileum 1.1. J. i. Liempl Voor don Watersnood. D£ ECHO VAN HET ZUIBEIf No. 10. WOENSDAG 3 FEBR. '26. 49e Jr*. TWEEDE BLAD. De dag van 1 Februari is voor onzen geachten gemeente-secretaris, den heer M. A. J. van Liempt, één blijk van belangstelling, één blijk van waardee ring geworden en 't is ons een voldoe ning door onze publicatie daaraan te hebben kunnen bijdragen. Des morgens ten half elf werd de jubilaris op de Burgemeesterskamer, waar behalve de Edelachtb. heer Moonen met de heeren Wethouders, ook de hoofden van de verschillende bedrijven tegenwoordig waren, ont vangen. Mede aanwezig waren de heeren M. v. d. Wee en J. van Kemenade, secre taris en hoofd ambtenaar ter secretarie van Kaatsheuvel Toen allen plaats hadden genomen, sprak de Burgemeester als volgt Een 10-tal dagen geleden werd mij gemeid, dat U op 1 Febr. het feit zoudt herdenken, gedurende 25 jaren de gemeente Waalwijk in een admi nistratieve functie te hebben gediend. Deze mededeeling verraste mij minder door het feit van het jubileum, omdat het mij bekend was, dat Gij dezen herinneringsdag naderde, dan wel dopr de omstandigheid, dat het in deze gemeente gewoonte is zulk een dienst- jubileum te maken tot een officieele huldiging, tot een huldiging in groot- schen stijl. Een kwarteeuw is in een menschen- leven inderdaad een groote spanne tijds, maar Gij zult mij toch ook moeten toegeven, dat een werkzaamheid van 25 jaren in overheidsdienst geen zeld zaamheid is en in de meeste gevallen naar de letterlijke beteekenis, slechts een levensquaestie. Nu het hier echter gewoonte is de viering van een dergelijk jubileum op te voeren tot een officieele huldiging, wil ik ook gaarne deze gelegenheid te baat nemen om het mijne er toe bij te dragen dezen dag te maken tot een, waarop Gij steeds met genoegen zult terugzien. Laten wij een oogenblik stilstaan bij dezen zilveren mijlpaal in Uwe ambtelijke loopbaan en onze oogen een oogenblik doen rusten op hetgeen zich om ons heen vertoont, op hetgeen achter ons ligt en in het verschiet voor ons opdoemt, dan zien wij overal Waalwijkachter ons Waalwijk, klein nog, maar vol levenskracht en levens lustWaalwijk trotsch op zijn ont plooiing op velerlei gebied om ons heen en in het verschiet een Waalwijk, dat zich tot een krachtige veelzijdige industrie-gemeente heeft ontwikkeld, een ontwikkeling waarbij de cultureele belangen niet uit het oog zijn verloren. Ik heb dit beeld geschetst, omdat uwe werkzaamheid, eerst als ambtenaar ter secretarie en later als gemeente secretaris, alleen op hare werkelijke waarde is te schatten, wanneer men het oog laat rusten op het panorama, dat ik zooeven heb ontrold Gij Immers hebt op velerlei gebied een groot aan deel gehad in de ontwikkeling van Waalwijk. Ik ben er van overtuigd en de H.H. Wethouders met mij. dat Gij voor Waalwijk groote verdiensten hebt ver gaard. dat Gij door Uw ijveren en door Uwe leiding, geworteld als deze is in. en gevoed als zij wordt door de liefde voor Uwen geboortegrond en vergemakkelijkt door Uwe uitgebreide administratieve kennis en bekendheid met personen en toestanden, maar vooral door Uwbezadigdkarakter.dat, door de wijze waarop het tot ui,ting komt, kalmeert en vertrouwen wekt, veel, ja zeer veel voor Waalwijk hebt gedaan en dat wellicht veel van het geen tot stand is gekomen niet zou zijn bereikt geworden, wanneer Gtj daaronder niet Uwe schouders had gezet. Het zal wel geen uiteenzetting be hoeven, dat deze veelomvattende werk zaamheden geen uitvloeisel zijn van Uwe taak als gemeente-ambtenaar; Uwe verdiensten zijn er echter te grooter om. Maar met het oertype van het ras gemeente-secretaris voor oogen, vraag ik me toch af of al de beslom meringen aan die veelomvattende werkzaamheden verbonden, geen aan leiding zullen geven tot conflicten waarin öf de secretaris öf de promotor van die veelzijdige belangen zal onder gaan, dan wel de geheele mensch ernstig schade zal lijden. We zullen ons niet verder in deze beschouwingen verdiepen, omdat ik de stellige overtuiging, neen, de absolute zekerheid heb, dat Uwe ver diensten niet behoeven te worden ge wogen op een goudschaaltje, om de balans naar „Waalwijks Belang" te doen doorslaan. Het is mij daarom een genoegen, dat dit Jubileum mij in de gelegenheid stelt U mijne waardeering te vertolken voor hetgeen Gij in de afgeloopen 25 jaren in het belang der gemeente hebt %,edaan. Beter echter dan ik dat onder warden kan brengen, zal een geboren "hvijker dat voelen. aJ,™'blijk van waardeering voor dit <7e' "eft de Raad gemeend U op m„.. sg een blijvend aandenken te beWisn a"bieden. 'k zou het aardiger na haa vnden, als ik U dat souvenir daartegen scTilP, overhandigen, maar bare moeilijkheden,clUer onoverbrug dal U een bijzondere"'1? bestaande College en meend U de bevoegdheid te moeten geven, U bij de aanschaffing van dat huldeblijk, volgens welingelichte zijde bestaande in een boekenkast, te doen bijstaan door iemand wiens smaak meer met dien van U overeenstemt wij zullen dan later gaarne in de ge- legenheid worden gesteld aan Uwe keuze onzen smaak te toetsen en zonder twijfel te verbeteren. Alle aanwezigen gaven door applaus hunne Instemming met het gesprokene te kennen. De oudste wethouder, de heer Gragt. mans, het woord nemende, sprak Geachte Jubilaris! 25 jaar lang ken ik U nu, eerst als ambtenaar en daarna als Secretaris en steeds, vooral zoo lang ge Secretaris zijt, zijt ge de vraagbaak geweest van allen en voor allen. Steeds hoorde menvraagt het den Secretaris maar, die zal 't je wel zeggen. Zoo ging het met alles. Er kon hier niets gedaan worden of U waart daar de leider van Zoo bent ge al sedert eenige jaren Secretaris van de Lichtbedrijven en toen de electriciteit daarbij gekomen is hebt ge U met al uw weten en kunnen daarop toegelegd om het tot een groot bedrijf op te voeren. Uw hoop is nog niet vervuld, omdat de P.N.E.M. zoo lastig is. dat hebben andere gemeente besturen ook wel ondervonden, want met nog eenige collega's uit de Pro vincie hebt ge gedaan om voor de gemeente betere concessies te krijgen, wat ge maar hebt kunnen doen. Maar ik hoop dat het U gegeven moge zijn nog lang als Secretaris aan dit bedrijf verbonden te blijven, dan zult ge het nog wel in meer groei en bloei doen toenemen. Wethouder Klijberg hierna het woord nemend, zegt: Ook mij, geachte Jubi laris, zij het vergund hier even het woord te voeren. Ik doe zulks dan als Voorzitter van het Woningbedrijf waar van U de Secretaris is. Door den Burgemeester zijt gij ge huldigd en bij die woorden sluit ik mij gaarne aan. In zijne rede deed de Burgemeester uitkomen hoe gij U in tal van functies geeft op een wijze die niet te evenaren is, en als gij niet zooveel voor alles wat in het belang van de gemeente is voelde, was dat alles ook niet mogelijk. Uwe groote liefde voor uwen geboorte grond is de reden dat gij behalve als Gemeente-Secretaris, ook de heele mensch nog hebt gegeven voor de be langen van Waalwijk Met genoegen heb ik gezien dat „De Echo van het Zuiden" alles heeft ge memoreerd wat door U is verricht en welk een arbeid door U nog wordt gedaan. Ook ik breng U gaarne dank vootf uw steun en uwe goede adviezen die ge aan het Woningbedrijf hebt gegeven, want daardoor is het een bedrijf ge worden dat er zijn mag en dat gerust aan andere gemeenten ten voorbeeld kan worden gesteld. Om het zoover te krijgen hebt U con amore medegewerkt en aan het Woningbedrijf is het voorzeker te danken dat het sterftecijfer hier aan merkelijk is gedaald en de T. B.C.al aanmerkelijk bestreden is kunnen worden. Voor Uwe adviezen die u gegeven hebt om dit alles te kunnen bereiken, breng ik U gaarne warme hulde en spreek daarbij den wensch uit dat U nog vele jaren met dezelfde krachten, met dezelfde energie zal meewerken aan den groei en bloei van de ge meente. De Secretaris, zichtbaar onder den indruk, dankte met een handdruk. Van hier begaf men zich naar de secretarie waar de ambtenaren de werkzaamheden even onderbroken om hun chef bij diens zilveren jubileum hun erkentelijkheid te betuigen. De heer van Mierlo, hoofd ambtenaar ter secretarie en gemeente ontvanger, nam, nadat allen plaats hadden genomen, het woord en sprak als volgt Na Uwe huldiging zooeven in de vergadering van B. en W. is het ook ons een ware behoefte om U onze warme hulde te brengen ter gelegen heid van uw 25 jarig dienstjubileum in deze gemeente. Wat ge in die 25 jaren, in die kwart-eeuw, eerst in uwe betrekking van ambtenaar ter secretarie en daarna in het ambt van Gem. Secretaris, waarin ge Uwen onvergetelijken Vader bij diens 40 jarig ambtsjubileum op volgde in het belang der Gemeente hebt verricht, is ons, die in Uwe on middellijke omgeving en eendeels nog onder uwe directe leiding en toezicht werkzaam zijn. voldoende bekend. Wij kennen Uwe groote verdiensten voor de gemeenschap in het afgesloten tijd vak en weten hoe Ge, in tal van or ganisaties, waarin Ge steeds een voor name positie inneemt, zoo geheel belangloos, voor de gemeenschaps belangen hebt gearbeid. Wij weten ook. hoe Ge steeds waart en nog steeds bent een betrouwbare vraagbaak op het gebied der gemeente huishouding, wiens adviezen worden gewaardeerd en ophoogen prijs gesteld en met welk een lust en welwillend heid Ge uwe respectable werkkracht, ondervinding en tact hebt gesteld in dienst der gemeenschap. Maar niet alleen als een kundig en hoogstaand ambtenaar, maar ook als mensch hebt ge ons aller sympathie en hoogachting, want wij hebben U leeren kennen als iemand van onkreuk bare eerlijkheid en rechtvaardigheid, als een hvmaan chef, als een humaau mede-ambtenaar. En als tastbaar bewijs, om te ver tolken onze oprechte gevoelens van hoogachting, waardeering en sympathie Sp<?r? 'k ^an namens het oecrc^riepersoneel en haren bode, den Dir. en den boekhouder der Gem. bedrijven en den Gem. Opzichter aan bieden. dit schilderij, vervaardigd door den welbekenden kunstschilder, onzen stadgenoot, den heer Th. van Delft. Moge het U, Hooggeachte Jubilaris, teu slotte gegeven zijn, nog vele jaren te midden van Uw gezin, Uwe familie, van uwe vrienden en kennissen en van ons ambtenaren, te arbeiden voor de gemeenschapsbelangen, maar vooral voor de belangen van Waalwijk en hare ingezetenen. De jubilaris dankte ook hier met een krachtige handdruk en zei het in hooge mate te apprecieeren een der gelijk geschenk te mogen ontvangen Hij van zijn kant zal alles doen om den thans heerschenden prettigen geest te doen bestendigen. De Inspecteur van Politie, de heer P. Letschert, zei dat ook het politie corps op dezen dag niet achterwege is willen blijven en verzocht den jubilaris en verdere aanwezigen zich naar het bureau te willen begeven. Daar aangekomen nam de inspec teur het woord en sprak Toen wij, geachte jubilaris, hoorden dat U voor 25 jaar geleden bij de gemeente administratie in dienst zijt gekomen, werd aanstonds in ons corps gezegd dat men deze gelegenheid niet onopgemerkt wilde en mocht laten voorbij gaan, immers het corps staat wat vele werkzaamheden betreft met die van U en Uwe secretarie ver bonden. Daarbij komt'nog dat het corps maar al te goed weet dat men steeds op Uwe volle medewerking mag rekenen. Wij weten dat U. 't zij in het College van Burg. en Weth., 't zij in den raad, voor onze belangen opkomt en daarvoor zeggen wij U thans hartelijk dank en wij verzoeken U als een bewijs van erkentelijkheid een kleine cadeau, bestaande uit een kruik ^en kom van Delfts aarde werk te willen aanvaarden. Het is weliswaar niet veel, doch wil aan het spreekwoord denkenweinig maar uit een goed hart. Tenslotte, geachte jubilaris, wen- schen wij dat het U gegeven moge zijn om nog lange jaren in het belang van Waalwijk werkzaam te zijn. De Secretaris dankte ook hier met een handdruk voor deze aardige attentie. Op het bureau van den Gemeente opzichter hadden zich inmiddels de werklieden van de Reinigingsdienst vereenigd. Toen de jubilaris had plaats ge nomen sprak de heer G. van Huiten als volgt Geachte Jubilaris. Het personeel van den Reinigings dienst is niet achterwege willen blijven om U heden met dit jubileum van harte geluk te wenschen. Wil als bewijs van hoogachting en als' blijk van waardeering dit kleine geschenk een in koper gedreven parapluie- bak aanvaarden. Waar zoovelen reeds met spreken zijn voorgegaan is mij het gras voor de voeten weg gemaaid en zou ik slechts alleen maar in herhaling meer kunnen treden. Aanvaard dan, geachte Secretaris, nogmaals onze beste felicitatie die gepaard gaat met den wensch dat het U gegeven zij nog lange jaren op den door U ingeslagen weg te mogen voortgaan. De Secretaris dankte voor deze hulde betuiging. De receptie ten huize van den Jubilaris was zeer druk bezocht en tal van schitterende bloemstukken ge tuigden van hoogachting en vriend schap, ook het aantal telegrammen als andere bewijzen van belangstelling waren legio. Wij noemen tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, collega's uit de omgeving, „Ons Mid delbaar Onderwijs", Dr. Goossens. Dr. Moller, het Kamerlid Fleskens, de liedertafel Oefening en Vermaak", Gilde „St. Crispijn en Crispinianus", „Halleluja" en tal van andere corpsen en vereenigingen uit plaats en om geving. Felicitaties van Binnen- en Buiten polder bij monde van den voorzitter, den heer H. Hoffmans, het bestuur van „Waalwijks Belang" en corps, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat en m. a. De Voorzttter der Kamer van Koophandel voor de Langstraat kwam met den adminstrateur, z'n secretaris namens de Kamer complimenteeren en zeide daarbij o.m. 't volgende: Namens de Kamer van Koophandel kom ik U gelukwenschen met uw zilve ren ambtsjubileum. Ik twijfel er niet aan of de Burgemeester, de verschillende col leges, of deputaties zullen U dezen morgen hulde gebracht hebben voor de verdiensten, die gij èn als ambte naar èn als secretaris voor Waalwijk gedurende de afgeloopen 25 jaar wer kelijk hebt gehad. Ik sluit me daarbij gaarne aan, maar wil daaraan nog gaarne iets persoonlijks toevoegen. Het heeft mij in de lange jaren, die ik U ken en vooral dat ik met U als voorzitter der Kamer van Koophandel samenwerk bijzonder getroffen en ik heb het altijd in zeer hooge mate in jU geapprecieerd, dat ge niettegen- staaden uwe ambtelijken positie, uwen ambtelijke werkkring, nimmer als zoo- velen verambtenaard zijt. Ook dat ge steeds op de eerste plaats de zaken van den practischen, maat- schappelijken kant bekeekt, terwijl ge daarbij ook een zekere traditie niet uit het oog verloort. Het heeft mij dikwijls verbaasd, hoe bij de behandeling van zaken, handel en industrie betreffende, uwe adviezen getuigden van een practischen, goeden kijk, een juist inzicht, op deze voor onze gemeente en het district der Ka mer belangrijke takken van bestaan. Wij hebben gemeend U dan ook, zij het een bescheiden, blijk van onze appreciatie te mogen aanbieden. De keuze was niet gemakkelijk, doch waar wij weten dat gij als man die met beide beenen in 't practisch maat schappelijk leven staat, ook nog bewon deraar zijt van schoone kunsten en letteren, daar meenen wij niet beter te kunnen doen dan U de werken aan te bieden van uw vriend Felix Timmer mans. Ik spreek de hoop uit, dat ge nog vele jaren moogt werkzaam zijn in 't belang van Waalwijkdat onze Kamer, handel en industrie, speciaal de schoen- en lederindustrie haar nut mogen trekken van uwe adviezen en medewerking, om tenslotte Mevrouw van Liempt, te doen deelen in de geluk wenschen en de hulde, die haar man heden worden gebracht". Den geheelen dag hield de stroom van blijken van belangstelling aan, als zoovele bewijzen van sympathie en hoogachting, die voor den Jubilaris eene bijzonder groote voldoening ge weest zijn en terecht. Hij had het, zooals hij ons verzekerde, zoo niet durven denken. Moge hij hierin een spoorslag vinden om op den ingeslagen weg voort te gaan, om te werken voor 't belang van Waalwijk op zoo veel zijdig gebied. Dat hem dat gegeven zij nog eert lange reeks van jaren wenschen wij hem van harte, terwijl wij hem ten slotte ook onze beste geluk wenschen aanbieden. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 Febr. 1926. Bij onze redactie ontvangen N. N Waalwijk f 1 Gecollecteerd op de Eerste Waalwijksche Kanarie—ver- eeniging. f 6 Collecte tijdens den Voetbal wedstrijd Quick—Dongen f 16. Bijdrage van de P. V. „De Luchtverkenners" te voorm. Baaitiwijk f 3.— Aan den Rijkstelefoondienst, Kantoor te Waalwijk, is onder nummer 104 aangesloten Fa. Borstrok Stoop, Technisch en Electrotechnisch Instal latiebureau. Operatie-kamer. In de laatste algemeene vergadering der vereeniging „Waalwijks Belang" kon door het bestuur worden mede- gedeeld, dat de Operatie kamer c. a. zou worden onder gebracht in het huis van den heer C. van der Heijden, door het Kerkbestuur aangekocht. Men wilde aan deze zaak, die al zoo lang gehangen had, een einde maken, hoewel ook deze oplossing volgens meerdere leden van dat bestuur niet de gewenschte was. Daarom is met deze aangelegenheid, verbouwingen inrichting langer getrai neerd dan het publiek wenschelijk achtte. Er is in dien tijd echter niet stilgezeten, wat blijkt uit het volgende; in de vergadering van het Kerk bestuur Maandagavond gehouden, is besloten de woning naast het St. Theresiagebouw niet te bestemmen voor Operatie-kamer c. a., maar daarvoor naast het bestaande gasthuis een ge bouw te doen oprichten op de plaats waar thans de looierij en boterfabriek staan, naar een ontwerp van den architect, den heer Valk te 's Bosch. Vergissen wij ons niet dan zal dit gebouw of zijvleugel een onderdeel vormen van een grootsch ontwerp voor een nieuw ziekenhuis dat mettertijd hier is gedacht. Wij hopen dat de aanbesteding spoedig dat volgen, opdat deze lang gekoesterde wensch weldra tot werke lijkheid moge worden. Wij brengen voor dit besluit een woord van lof aan 't Kerkbestuur, maar tevens een woord van dank en hulde aan 't bestuur van 't Operatiekamerfonds 'voor z'n voort durende werk- en waakzaamheid ten deze. Wanneer binnenkort een beroep wordt gedaan op fabrikant en werk man, zal ook dit zeker niet tevergeefs zijn voor zulk een nuttige en nood zakelijke aangelegenheid. Aan de Universiteit te Amsterdam legde 1.1. Maandag met gunstig gevolg het doctoraal examen af in de Romaan- sche Taal- en Letterkunde (Fransch) de heer G. M. F. van Imbeeck, leeraar aan de Hoogere Handelsschool alhier. Wij feliciteeren den heer Van Imbeeck van harle met deze schitterende promotie tot doctorandus in de Fransche taal en litteratuur, maar niet minder onze Handelsschool, waaraan de heer Van Imbeeck vanaf de stichting verbonden is geweest. Met dergelijke docenten moet de goede naam onzer Handels school hier en in de wijde omgeving een steeds waardevoller klank krijgen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat met dit diploma den heer Van Imbeeck daarenboven nog de bevoegd heid is verleend tot het geven van onderwijs in Kunstgeschiedenis aan alle middelbare scholen. A s. Zondag zal het Zilveren Huwelijksfeest van 't Koninklijk Echt paar herdacht worden. Met het oog op den uitdrukkelijken wensch van het Zilveren Echtpaar zullen hier, evenmin als elders, daaraan feestelijk heden verbonden worden, nog te meer met het oog op den grooten nationalen waterramp die ons vaderland heeft getroffen. Alleen zal op uitnoodiging van „Waalwijks Belang" de liedertafel „Oefening en Vermaak" a.s. Zondag ten 12 uur op de kiosk op de Markt uitvoeren (bij ongunstig weer in Musis Sacrum) „Neerlands Heli", woorden van Pastoor Sprangers, muziek van Richard Hol, bij de troonsbestijging van H. M. de Koningin gedicht en getoonzet. Mede op uitnoodiging van den heer Burgemeester worden alle inwoners dringend uitgenoodigd, als teeken van vreugde en mede-leven, de nationale driekleur van hunne woningen te doen wapperen. Blijkens mededeeling 1.1. Zondag gedaan in de R K. Kerken, zal dit jaar in de vier parochie-kerken van Waalwijk een groote H. Missie van tien dagen worden gehouden. in hel bericht in ons nummer van 1.1. Zaterdag betreffende de kwestie fa. Van Bladel, is eene vergissing in geslopen. Er staat nl. dat verzoek om schadevergoeding is ingediend bij den „Buitenpolder", dit is onjuist en moet natuurlijk zijn bij den „Binnenpolder", onder welks beheer het bewuste sluisje aan de Putsteeg ressorteert. Felix Timmermans. Hoezeer de causeriën van dezen sympathieken en gevierden Vlaamschen letterkundigen hier in den smaak vallen bewees wel het drukke bezoek bij zijn vierde optreden in onze plaats op j.l. Vrijdagavond. Voor die hem persoonlijk kennen van vorige lezingen of door een zijner litteraire kunstproducten met hem kennis maakten, zal deze belangstelling geen verwondering wekken, want die weten hoe onuitputtelijk zijn geest is, hoe hij zijn beschrijvingen steeds anders maar telkens al weelderiger weet te geven, hoe hij door zijn boeiende verhaalkunst, zijn gezonde humor en zijn rijke uitbeeldingsgave zijn gehoor in bewondering weet te brengen. En toen hij ons Vrijdagavond in zijn sappige, kleurige en klankvolle Vlaam- sche taal op de hem eigene boeiende wijze vertelde van zijn reis „Naar waar de appelsienen groeien", naar dat heerlijke, zonnige Italië, toen moesten wij onwillekeurig opmerken„neen, zóó hoorden we Timmermans nog niet". Wij zullen ons de moeite sparen om te trachten hier iets van zijn bevin dingen op die reis weer te geven het zou slechts een zeer onvoldoend idee geven van wat en vooral de manier waarop hij ons vertelde. Want het waren niet zoozeer de bijzonderheden van die reis zelve, dan wel de wijze waarop hij zijn indrukken aan zijn gehoor wist mede te deelen, die dezen avond zoo genotvol maakten. Geen zweem van een dorre reisbeschrijving, maar een smakelijk, onderhoudend ver haal van al die indrukken, die deze echte genieter heeft opgedaan en die hij, nog smakelijker gemaakt door zijn groote litteraire kunst, aan zijn gehoor ten volle te genieten weet te geven. Of hij ons vertelt van zijn ontwakend en aangroeiend verlangen naar dat heerlijke land, van de toebereidselen voor de reis, van zijn bezoeken aan de prachtige ltaliaansche steden, van de werken der onsterfelijke ltaliaansche meesters, van Assisië en Umbrie, van zijn bezoek bij den H. Vader te Rome of van zijne bevindingen te Lourdes, elke bijzonderheid vormt een verhaal op zichzelf en wekt bewondering om de fijne opmerkingsgave en de rijke uitbeelding waarover deze kunstenaar beschikt. Een karaktertrek van zijne beschrijvingen is ook dat hij aan alles een humoristisch tintje weet te geven, zoodat niet zelden het publiek eens smakelijk lachen kan. Het was in alle opzichten een hoogst genotvolle avond, een succes voor den spreker, dien we graag nog eens terug zullen zien en ook voor het comité der letterkundige lezingen. Maandagavond ten half acht had in de groote zaal van den R.K. Gil denbond de algemeene vergadering plaats van het Ziekenfonds der R.K Werkliedenvereeniging. Tegen acht uur riep de Voorzitter de leden een hartelijk welkom toe en wees er op dat deze vergadering een zeer belangrijke was waarom hij met zijn openingswoord ditmaal zeer kort zou zijn. Nadat door den Secretaris de no tulen der vorige vergadering waren voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd door den penningmeester verslag uitge bracht over het 2e halfjaar van 1425, Daaruit bleek dat de inkomsten van het Ziekenfonds over het 2e halfjaar 1925 f 3490 70 hebben bedragen en de uitgaven f 3169 30 zoodat het boek jaar over het 2e halfjaar sluit met een batig saldo van f 321 40. Op 1 Juli 1925 was in kas f 5986.91 op 1 Januari 1926 f 5308 31. Bij het Steunfonds „Hulp in Nood hebben de inkomsten over het 2e half jaar van 1925 bedragen f 839.40, de uitgaven f 1089 60, zoodat hier een nadeelig saldo viel te boeken van f 250 20. Namens de controleurs deelde de heer v. Brunschot mede, dat de boe ken en bescheiden door hen zijn on derzocht en in orde bevonden. Hij brengt een woord van dank aan den penningmeester voor diens nauw keurig beheer en hoopt dat hij nog vele jaren in het belang van het Zie kenfonds mag werkzaam zijn. De Voorzitter dankt den heer van Brunschot voor diens nauwkeurig onderzoek waarvoor hij zich uren geeft en brengt tevens een woord van dank aan den penningmeester voor diens onvermoeid werken voor het fonds. Alsdan werd door den secretaris een zeer uitgebreid en goed gedocumen teerd jaarverslag uitgebracht wat het 25e bleek te zijn. Dank werd gebracht aan den Raad voor de verleende subsidie, dank ook aan den Eerw. Adviseur die steeds bereid wordt gevonden om in het be lang van het fonds werkzaam te zijn, doch ook aan de heeren doktoren voor de goede gdviezen die ze steeds geven in het belang van de vereeni- ging. Het ledental bedroeg 464 leden, 15 nieuwe leden waren toegetreden ter wijl een even groot aantal heeft be dankt. Verder bleek dat 9 leden in het St Antoniusgesticht te Utrecht zijn ge weest ter verpleging of onderzoek waarvoor f 480 95 is betaald. Voor specialistische behandeling werden 15 uitkeeringen verstrekt tot een totaal bedrag van f 44 50. Voor tandheelkun dige behandeling werden niet minder dan 61 uitkeeringen verstrekt tot een totaal bedrag van f 123. Uit de kas van het Ziekenfonds werd aan 287 uit- keerd tot een totaal bedrag van f 3892 en door het fonds Hulp in Nood 154 uitkeeringen met een totaal bedrag van f 1564 60. Uit de gegeven cijfers, zegt de Se cretaris in zijn verslag, blijkt duidelijk welk een zegen het fonds voor den werkman is en daarom valt het zoo te betreuren dat nog zoovelen zich niet aansluiten. Na dank aan God te hebben ge bracht en Diens zegen voor het loo pend jaar te hebben afgesmeekt, ein digde de secretaris zijn uitvoerig jaarverslag. Met een woord van dank van den Voorzitter had hij ook een warm ap plaus van de leden in ontvangst te nemen. Bij punt 6, verkiezing twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren P. van Huiten en F. Weber, deelde de Voorzitter mede, dat geen tegen-candidaten waren ingekomen zoodat de aftredenden met algemeene stemmen zijn herkozen met welk feil hij hen gaarne feliciteert. Daarna werd de heer F. Weber bij acclamatie als bestuursraadslid her kozen. Alsdan kwam aan de orde punt 8 behandeling aangehouden voorstellen vorige algemeene vergadering. De Voorzitter wijst er op dat in de vorige vorige vergadering twee voor stellen zijn aangehouden n.l. een be treffende uitkeeringaan ouden vandagen en een uitkeering aan meisjes. In het kort zet hij het verloop van de vorige vergadering uiteen. De vergadering kan het niet eens worden waaropeen Commissie is benoemd bestaande uit de heeren Smolders, Stokwielder, van lersel, de Brouwer, Schambergen en van der Aa, die de zaak nader onder het oog zou zien. De heer van der Aa heeft, door droeve omstandigheden geen werkzaam aandeel in de voorbereiding hierom trent kunnen nemen. Door de heeren v. Iersel en Smol ders werd daarna schriftelijk bij het bestuur een voorstel ingediend. Waar intusschen het bestuur ook met een voorstel gereed was gekomen waren er drie voorstellen. Na eenige bespre king is men tot één voorstel gekomen n.l. leden van het fonds die door om standigheden langer dan twee jaar niet meer loontrekkend zijn, kunnen mits ze 15 achtereenvolgende jaren lid zijn geweest, verzekerd blijven indien ze niet boven de 65 jaar zijn in de vijfde klasse, indien ouder in de vierde klasse. Het tweede betreft de vrouwelijke leden. Vrouwen, die op de fabriek steeds in loondienst zijn geweest maar door omstandigheden deze te be- oordeelen door het bestuur voor- taan thuis hun help moeten verleenen kunnen verzekerd blijven in de derde klasse plus vrij dokier en apotheker. De Voorzitter merkt nog op dat dit zeer sporadisch zal voorkomen. De heer Smolders juicht deze voor stellen toe, maar zou willen opmerken dat zulks pas kan door reglements wijziging. De Voorzitter zegt dat het reglement in dezen geest wordt gewijzigd. Vervolgens deelt hij nog mede dat door den heer Smolders een voorstel is ingediend om een artikel van het reglement betreffende stemmingen te wijzigen en voortaan aldus te lezen Stemmingen over personen geschiedt schriftelijk, over zaken mondeling, tenzij de vergadering anders wenscht. Zonder op- of aanmerkingen worden deze voorstellen aangenomen. De Voorzitter zegt er reeds eerder op te hebben gewezen dat dit jaar het 25-jarig bestaan van het fonds wordt herdacht. Een van de oprichters, de heer C. van Kuik, is op een van de bestuursvergaderingen uitgenoodigd om enkele inlichtingen te geven. Daaruit is gebleken dat toen niet alleen het Ziekenfonds, maar ook de Leobond, wat later de R. K. Werk liedenvereeniging is geworden, is op gericht. Intusschen heeft het bestuur met hel bestuur van de R. K. Werliedenver- eeniging een conferentie gehad om te bespreken hoe het 25-jarig bestaan het best zal zijn te herdenken. Naar aan leiding daarvan kan hij de leden mede- deelen dat in beginsel besproken is om het feit feestelijk te herdenken en waar feestvieren geld kost, wil hij vragen of men het bestuur wil mach tigen om daarvoor gelden beschikbaar te stellen, waartoe met applaus wordt besloten. Verder kan hij nog mededeelen daf 't initiatief tot oprichting van de ver eeniging is genomen doorDd|n„rteerfs B. Vicheroux, Jos. v.Drunen, P. bntjae. A. Brans en C. van Kuik- De .L- Bond" was de hoofdvereenigmg.waa van het Ziekenfonds een onderatoee- Hng was. De eerste bestuursleden waren oe heeren J. Trimbach, voorzitterJ. Ver hulst. penningmeesterC. van Kuik, le secretaris en A. Brans, 2e secretaris.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5