Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, TOfrerf jonge vrouw. FEULLETOii iuiuj NUMMER 13 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1926 49e JAARGANG. UITGAVI: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 28. Teleur.-Adres: 1CHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD, BINNENLAND. gelegenheid van de herdenking van Hun 25 jarig huwelijk, ter beschikking van H. M. en Z. K. H. zijn gesteld voor dit doel en weldoor een groep Amsierdamsche dames en heeren der Kon. Hofhouding, door de Commanderij De opbrengst der Maandag te Amsterdam gehouden watersnood collecte bedraagt f 152 580. Te Rotter dam f 60.000. Bij het Algemeen Comité in Neder land is tot dusver ingekomen f 2.195.636.22. Het nationale steuncomité Storm ramp is met het volbrengen van zijn werk, dat is de schade door de wind hoos van 10 Augustus 1925 veroor zaakt, zooveel mogelijk naar billijkheid te vergoeden en den wederopbouw van vernielde of zwaar beschadigde onroerende goederen te bevorderen, zoo niet geheel gereed, dan toch reeds zeer ver gevorderd. De taxaties zijn geschied, de schade is vastgesteld en de vergoeding voor een goed deel reeds uitbetaald, en het bouwen, dat door de weersgesteld heid vertraging ondervonden heeft, is weer in vollen gang. Dit alles maakte het mogelijk, nu reeds een behoorlijk overzicht te krijgen van den stand der financiën en in afgeronde cijfers op te maken, hoeveel geld er na de eindafrekening over zal blijven. Het comité achtte het gewenscht, deze berekening zoo nauwkeurig als :zulks op dit oogenblik mogelijk is, ,op te maken, omdat het 't ais zijn plicht beschouwde, zonder zijn eigen opdracht uit het oog te verliezen, mede te werken tot het lenigen van de tweede nationale ramp, die in de laatste maanden ons land geteisterd heeft en die zeker in beteekenis de eerste verre overtreft. Het meende ook op deze wijze in den geest te handelen van hen, die indertijd hun bijdragen geschonken hebben. Daar het nu reeds bleek dat zonder bezwaar een som van f 100 000 afge zonderd kon worden, werd dit bedrag ter beschikking van de watersnood commissie gesteld. Namens H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins zijn aan de Alge- meene Watersnood-Commissie te Am sterdam dezer dagen belangrijke be- dragen overgemaakt, welke overeen komstig den door de Koningin en den Prins kenbaar gemaakten wensch, ter ^^Tabletfen, groote doos 65 ets. Nederland der Johanniterorde, door iet personeel der Kon. Houtvesterijen, door de hoofdopzichters en opzichters van fortificatiën van het Nederlandsche Leger, door rentmeesters en ambte naren van het Kroondomein en door de kinderen van het Waalsche Wees huis te 's-Gravenhage. Om te Eindhoven te komen tot de oprichting van een groenten- en fruitveiling is aldaar dezer dagen een vergadering gehouden vanwege den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond, waarin aanwezig waren de afgevaar digden van 34 afdeelingen, verspreid over de kringen Eindhoven en Eersel van den N.C Bbenevens talrijke belangstellenden uit tuinbouwkringen en de omgeving van Eindhoven en verschillende groenten- en fruithande laren. Het bleek dat 23 vereenigingen en boerenbonden zich direct bij de te stichten veiling wilden aansluiten, terwijl 11 daartoe in principe besloten voor een definitief besluit moesten deze eerst nog nader overleg plegen met hunne leden. Er werd een com missie benoemd van 7 leden, die als voorloopig bestuur zal optreden en die tot taak heeft om in overleg met den secretaris van den N C.B. de con cept-statuten nader uit te werken en binnenkort een vergadering te beleggen met de leden om tot definitieve stichting der veiling te komen. De omzet van aardbeien en groenten aan de Beverwijksch? export veiling heeft in 1925 pl.m. f2.000 000 beloopen, In 1923, een der slechtste jaren voor den tuinbouw, bedroeg de omzet pl.m. f400 000. De heer Visser, de bekende Karako- rumreiziger. is benoemd tot officier in de Oranje-Nassauorde. De eerste zandtrein voor de op hooging van het terrein, waar het Olympische Stadion te Amsterdam zal verrijzen, stortte dezer dagen zijn inhoud uit, waarbij burgemeester De Vlugt en baron Schimmelpen- ninck van der Oye het woord voerden. Ten aanzien van de onderhande lingen over een nieuwe overeenkomst in het heerenkleedingbedrijf verneemt het Volk, dat in de laatste weken eenige conferenties tusschen het hoofd bestuur van den Bond van Kleer makerspatroons in Nederland en de verschillende werknemersorganisaties zijn gevoerd. Evenals in het maat- confectiebedrijf gingen de besprekingen vooral over de toepassing der stuk loontarieven, waarbij de vertegen woordigers der werknemersbonden verklaarden, dat zij de bestaande over eenkomst in haar huidigen vorm niet wenschen te verlengen, omdat ook het dreigement der werkgevers met een uitsluiting der georganiseerde werknemers tegen 15 Februari geen wijziging in het standpunt der organi saties kan brengen Alle werknemersbonden trokken in dit opzicht één lijn en waren van oordeel, dat een eventueele uitsluiting der leden der organisaties moest worden beantwoord met het procla- meeren van een staking. De vakbonden der kleermakers ver klaarden uitdrukkelijk, dat zij als voorwaarde voor een nieuwe overeen- komst stellen, het verkrijgen van de zekerheid, dat kleermakers in dienst bij een werkgever of kleermakers die gedurende de contiactperiode zouden worden aangenom-n, naar een bepaald pia\a& stukloontarief zouden worden betaald. Ten slotte verklaarde het hoofdbestuur van den Werkgeversbond zich bereid een voorstel, waardoor aan dezen eisch zai worden tegemoet gekomen, bij de leden van dien bond te zullen ver dedigen. Gister is een nieuwe conferentie gehouden waarin het- hoofdbestuur van den Werkgeversbond mededeelde, dat het voorstel der werknemersbonden door hun leden wordt aanvaard. Naar aanleiding daarvan zullen thans de werknemersbonden in de-kleeding- industrie met hun leden vergaderen om beslissingen te nemen. De moge lijkheid is zeer groot dat door dit besluit van den werkgeversbond een landelijk conflict met de maatzaken voorkomen wordt. De beteekenis van den nieuwen grondslag, die voor de toepassing der tarieven is verkregen, schuilt hierin, dat waar er vijf stuk- oon-series in het heerenkleedingbedrijf bestaan, de kleermakers, in welke zaak dan ook werkzaam, of zij, die n dienst treden bij een bepaalde zaak vooruit weten, welk bestaand loontarief gedurende de contractperiode zal worden toegepast. Liever Colijn dan Limburg 1 Mr. H. P. Marchant heeft voor de afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond te 's-Hertogenbosch een politieke rede gehouden. Aan het verslag der „'s- Hert. Ct." ontleenen we de volgende passage Men heeft de Kroon geadviseerd aan spreker op te dragen een kabinet te vormen, terwijl onder de adviseurs zelf er voornemens waren alle medewerking te weigeren Dat is de eerbied vopr de Kroon van de rechterzijde Uit de onderhandelingen over het herstel van het gezantschap is zonne klaar gebleken, dat het met die on misbaarheid zoo'n vaart niet liep. Dat zijn lariepraatjes geweest. Spr. is door den minister misleid over die onmis baarheid. Nu schrijft de heer Aalberse in „Het Centrum" dat men de Vrijz. Democra ten niet noodig heeft. De Katholieken kunnen regeeren met de Sociaal De mocraten alleen. De Vrijz. Dem. zullen niet deelnemen aan een regeering waarin zij niet noodig zijn. Wie dat doet is stapelgek Er is dan maar één weg open. Wie niet hooren wil, moet voelen. En dat gaat het best in 1929. En wel het best als men het kabinet Colijn tot dan aan het bewind laat. Dan zal men van 125) v. R00DE5TER rechts met bosjes naar de rooden over- loopen. Waarom begroeten Katholieken en Anti revolutionairen het kabinet- Limburg zoo luidruchtig? Hoe is dat in 's hemelsnaam te verklaren Waar om zegt men nu„alsjeblieft niet Colijn?" Dat is alleen hieraan toe te schrijven dat nu de kloof tusschen Christ. Hist, en Katholieken open en bloot is gekomen. Nu durven zij niet meer en zijn ze bang voor elke ver antwoordelijkheid. Zij willen een tijdperk van rust, teneinde de coalitie weer te lijmen. Dat is de reden, waarom men reikhalzend uitziet naar het niet bestaande kabinet- Limburg. Op dezelfde gronden zegt spr.Colijn moetblijven enLimburg moet niet komen Van het kabinet-Limburg verwacht de heer Marchant, gezien de wijze waarop getracht wordt het tot stand te brengen, geen goed democratisch bewind. Hij stelt daarom op dat kabinet geen prijs. Die methode waarborgt alleen dat men aan de coalitie de mogelijkheid opent om weer te lijmen. Men zal dan in 1929 niet kunnen zeggen, dat is 't beleid Colijn, weg daarmee, maar men zal oogsten, dat men zal zeggen van het slappe ministerie-Limburg, dat het Vrijz. Democratisch kabinet was. Dat is wel niet zoo, maar men zal het den Vrijz. Dem. toch in de schoe nen schuiven, omdat de formateur een Vrijz Democraat Is. Tenslotte de vraag of de heer Lim burg gehandeld heeft, zooals een goed partijgenoot handelen moet. Wanneer men niet in de leiding van een partij zit, kan men zich niet voorstellen wat een gevoel het geeft, als men door een partijgenoot tusschen de beenen wordt De Echo van het Zuiden, WaalwUksche pii Langstraatsche Courant, Dit blad verachflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prfla der AdvertenüSn 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclames 40 cent per regel. B| contract flink rabat. Advertenti6n moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om ulterlf k B nar ia ons bedt ■In. -vam „DB BÖHO VAN HET ZV1DBN' w 1 r S M rA'^1 F A lkKV; DOOD EN LEVEND. Aldus verstond Elias Tarnoski liet. Gezien de voortdurende dronkenschap van .den meester des huizes, aan een waar „deli- ïlum tremens" ten prooi, was het verblijf op Nv-Slott volstrekt onmogelijk geworden. Eens voluit betaald voor zijn werk, zou hy -aieli haasten er 'van door te trekken. ttfaar dan zou hij er voor te zorgen hebben dat n vertrek niet al te zeer op eene vlucht .reieek In dat geval zou de aandacht van (le politieopgewekt worden en alles zou verlo ren zyn. Welaan, giftmenger, leelyke folteraar. Een glas sherry-brandy, nietwaar.' Gij moet dameslikeur hebben. Asa, spoed u. De dokter was verplicht zich te laten overhalen en ledigde twee glazen sherry- brandy. Ha, ha. sprak Wladimir, nu kunnen wy over onze zaken spreken. Ja, bemerkte Cazéres, maar roep niet zoo luid, want ondanks uwe deurvoorhangsels kunnen uwe dienstboden u zoo gemakkelijk "Wren. Gy baron, doe my liet genoegen te zwy- tren de vreesaclitigste. _L Neên' dat is gelogen. Ik beef niet wan neer het mog«?JÜk is anders te doen, want de vrees is een gevoel dat mij zeer onaangenaam is. Alleen, ik moet het bekennen, ik houd van mijn leven en verlang geenszins mijn arm li chaam aan een eind koord te zien spartelen want in dit land, graaf Paloutine, zouden wij kort en bondig opgehangen worden. Gij zoudt een afgryselyk gezicht trek ken, baron, riep Wladimir met een dwazen lacli. Indien gij gelooft, dat gij aan den top eener galg zoo een wonderschoon gezicht zult opleveren. Wladimir, dan zjjt gij ten speelbal eener bespottelijke begoocheling. Ik geloof, dat wij allebei niet schoon zouden zijn. Op dit oogenblik werd de deur zachtjes ge opend en Sophie Mosser sloop de kleine spreekplaats binnen. Zy was zeer veranderd, de boosaardig» vrouw. Haar schoon gelaat nam uitdrukkingen van eene schrikwekkende hardvochtigheid aan. Men zou gezegd hebben, een standbeeld van de wreedheid. Wat beraamt gij hier? vroeg zfl inet een doffe stem. vergezeld van een boozen glim lach. die liaar nu bijna bestendig op de lip pen lag. ja. wat beraamt g\j bier? Ik wil, ik moet deelgenoote zijn van uw komplot. En vastberaden zette zij zich neer, terwijl zij Wladimir met vlammenden blik aankeek. Wees op uwe hoede. Sophie, wedervoer Wladimir, gij zult uwe schoonheid bederven. Uwe boosheid, uwe gramschap, wat weet ik nogal meer. zijn aj te duidelijk in uwe oogen uitgedrukt. Sophie haalde minachtend de schouders op. De ingewortelde dronkenschap van haren meester boezemde linar voor hem niets dan verachting in. Cazérès gaf duidelijke teekenen van mis noegdheid. Welaan, sprak by ongeduldig, wij zyn bier bijeen om een zeer ernstig onderhoud te hebben; indien men opnieuw gaat beginnen niet te twisten en elkander te verwijten, dan trek ik er van door. Wladimir protesteerde. Was bij niet de beste mensch? Een braaf man onder allen; een uitmuntende jongen, vooral. Indien men met hem niet goed kon overeenkomen, dan moest men waarlijk van kwaden wil zijn en een slécht karakter heb ben. Een weinig meer nog en. dank zy de me dewerking van den alcohol, zou hy hebben gaan weenen, omdat hy zoo ten onrechte ge minacht en slecht begrepen werd. licurc GCURIOE ROOKTABAK THE.ODORUS NIEMEIJER. GOOr.IHC.tH De houding vnn Wladimir deed Sophie grynslachen. Gezeten op een met paarlemoer ingelegde stoel, zonder leuning, koek zy do drie mede plichtigen met onderzoekenden blik aan. .Ta. ja. ik bedrieg mij niet. gy beraamt iets geheimzinnigs. En ik moet or by zijn. want indien ik. met. u. niet in alle zaken gemengd was zy durfde het. juiste woor^ „misdaad" niet gebruiken gö zoudt de noodzakelijk heid gevoelen u van my te ontlasten en ik zou al spoedig uit den weg geruimd zyn. Ik ken ti. En dan. de stem verheffende, vervolgde zy Welaan, dat men my spoedig zegge, waar van er kwestie is. Wladimir. wien kummel en brandewijn moed gaven, greep vastberaden den os by de horens. Wij hebben er nooit aan gedacht u er bui ten te houden, lieste Sophie, sprak liyinte gendeel. uwe hulp is ons zoo kostbaar, dat wy ze niet missen kunnen. En na eene poos vervolgde liy Na hetgeen gy gezien hebt en na hetgeen gy weet. moet gy. gelyk ik. reeds tot liet be sluit gekomen zyn dat de tegenwoordige toe stand de grootste gevaren aanbiedt en ondra- geiyk is." Ik begrijp zelfs niet, boe wy niet reeds in den afgrond gestort zJjn. die ons' sohynt aan te gapen. Aan wie de schuld? wedervoer Sophie Mos ser op bitsigen toon. O Sophie, protesteerde Wladimir aanstonds indien wy voortdurend twisten, zoortls An- dréa Cazérès het daar aanstonds zoo goed zegde, zullen wy nooit tot accoord komen. Gy zelf hebt u iets te verwyten, gy weet het wel. Zonder u zouden wij thans niet met de politie op den nek zitten. Wel, heb ik u daar over verwyten gedaan? Dat zou er maar meer aan ontbreken. Dokter Tarnoski hoestte eenigszins ver legen. Wy vorderen niet. sprak hy eenvoudig, wy spreken te veel voorby de kwestie. Dat graaf Wladimir eens zegge wat hy wil, dat hy dui- deiyk zyne plannen doe kennen en het deel dat ieder van ons er van op zich nemen moet, en wy zullen zien. Goed gesproken, stemde Andréa in. Wel. riep Wladimir, in wiens oogen een somber vuur fonkelde, zoolang die vrouw daar zyn zal, zullen wy allen rust noch vei ligheid meer hebben. Sophie Mosser riep driftig: "Gy hebt alle drie geen greintje moed in liet hart. Gij durft tot niets besluiten en niets doen. Sinds lang reeds moest die hinderiyke gravin drie voet onder de aarde begraven lig gen. dan zou een ieder van ons. elk van zyn kant. zyne vryheid hernomen hebben. In den grond was liet alleen daarnaar dat zy verlangde. En. om tot dien uitslag te komen, was zy in staat tot alle misdaden. Andréa Cazérès had het hoofd gebogen. Eerloozer nog dan de andoren was hy nochtans nooit geneigd geweest 0111 geweldi ge middelen te gebruiken. Dan. plotseling weer het lioofd oprichtend, vroeg hij aan Elias Tarnoski Hoe gaat het nu met die arme gravin? Zeer slecht, antwoordde de dokter. Haar toestand is uiterst erg. ik weet waarlyk niet, lioe zy nog kan weerstaan. Gy ziet het wel. hernam de baron, er is slechts kwestie van een weinig geduld te hebben, van haar zachtjesaan ten grave te laten dalen. En op lialfluiden toon voegde hy er by E11 011s niets te verwyten te hebben. Wladimir Paloutine was er de man niet naar 0111 halve maatregelen te nemen. Goed, zeer goed, baron. Gy spreekt van niets dan van wachten. En als wy de ando ren op den nek zullen ki-ygen, zal het te laat zyn. Neen, er moet daar voor goed een einde aan gemankt worden. Indien wy zoo niet ge handeld haddén mét myn oom Demetrius; zou liy misschien nog levenE11 dan. wat zou er van ons geworden zyn? Elias Tarnoski schoof zyn stoel dichter by die van Wladimir en van Cazérès en Sophie Mosser volgde z.yn voorbeeld. De hoofden der vier ellendelingen raakten bynn elkander. En dan, zyne woorden zoekende en eenigs zins aarzelend, sprak Elias. byna fluiste rend Er is misschien... ja... er is misschien een middel om de zaak naar aller genoegen te schikkenDe grootste kwestie is deze...... 't Is het gevaar. Ik vooral zou er het meest in betrokken zyn. Ik zou aan 't grootste ge vaar bloot staan in deze droevige zaak. Welhernam Elias, een weinig vlugger sprekend, ik erken, dat de zieke zeer zwak en den dood naby is tengevolge van de mor phine en andere middelen, die ik lieb moe ten gebruiken 0111 hare zenuwachtige opge wondenheid te overwinnen. Het. is bewezen, dat gravin Itenée zich ge wend lieeft aan chloorzuur, aan morphine en aan opium 0111 den snap te vinden. Dit is on betwistbaar. Indien er haar dezen avond bin nen een oogenblik l»yvoorbeeld, een groote dosis toegediend werd. niet genoeg om den dood te veroorzaken, wel te verstaan, maar genoeg nochtans om l>y haar een langen, zeer langen slaap op te wekken Elias Tarnoski zweeg en eene drukkende stilte heerschte in de kleine zaal. Zy begrepen alles, de drie anderen, en het geen Elias Tarnoski voorstelde was zoo ver- sehrikkeiyk wreed dat zy, hoe hardvochtig en misdadig zy ook waren, eenigszins aar zelden. Elias stelde duideiyk voor de ongelukkige Itenée voor een zekeren tyd te doen slapen en haar dood te verklaren. En... levend... haar aldus Le begraven. Een rechteriyk onderzoek, eene lijkschou wing, konden in dat geval plaats hebben. Daar de hoeveelheid toegediende opium te klein zou bevonden worden om den dood te veroorzaken, zou niemand aan eene misdaad kunnen plichtig erkend worden. Kali. sprak Wladimir, het doel wettigt de middelen, en wy heblien geen tyd meer te verliezenelk oogenblik verwacht ik dat men hier een nieuw onderzoek zal komen doen. Dat is waarschynlyk. stemde Cazéres in. wy moeten spoed maken... Overigens, het is niet ons. maar wel de gebeurtenissen die men moetbeschuldigen. En schieiyk een besluit nemend Zoo wy naar de zieke gingen? stelde hy voor. Ik wil het wel, sprak Tarnoskigy zult u met eigene oogen kunnen overtuigen dat er i slechts weiuig noodig is om die arme ziel naar de eeuwigheid te doen verhuizen. Dat was zoo eerloos, dat Sophie Mosser zelf zich niet op haar gemak gevoelde. Doch de booze vrouw herstelde zich spoe dig. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1