neven. PUROL Ruwe,Schrale Huid Ingezonden Mededeelingen. springende lippen eens „Zondagsheiliging", hoewel ik' in den laatsten tijd hier ter plaatse des Zondagsavonds wel merk, dat te Lon den heel andere toestanden heerschen al< in mijn tweede en derde jeugd, want nu hoor ik Zondags 's avonds per radio verschillende concerten. Men heeft noodgedwongen ook in 't conservatieve Engeland de lijn moeten vieren. Wat Uwe godsdienstige kapitteling betreft, och, maak U over mij maar niet al te zeer bezorgd. Ik houd er heelemaal niet van zooals de Farizeërs en Schrift geleerden deden, om op de hoeken van straten, op de Markt of in verkiezings vergaderingen „Heere, Heere" te roe pen en daarbij den wil mijns Vaders niet te doen 1 Op 't gebied van gods dienst luister ik slechts en laat. mij daarover nooit uit, omreden ik nooit aan eenige Universiteit in Theologie heb gestudeerd. Ik laat dit volkomen 1 aan de Theologen over en als bewijs kan IT wellicht strekken, dat ik met de grootste belangstelling destijds de „zaak Netelenbos" en nu die van „Dr. Geelkerken" volg, zoodat ik dus niet gerekend behoef te worden tot de „on verschilligen op godsdienstig gebied". I' doet zich voor onder een „Christe lijk mom" doch indien U „Christen" waart, alsdan hadt U de insinuatie op mijn wandelstok achterwege gelaten. Capelle weet wel waarom ik dezelve moet gebruiken, evenals mijne Brabant- sche vrienden. Het is dieptreurig van U om te speculeeren op mijn gemoed, na wat mij is overkomen tengevolge van de opwindende vergaderingen. Indien lT denkt, dat ik de persoon van de lijsten alleen ben, welnu dan lijkt U blind óf verblind. Werden de Ca- pellenaars gedwongen om te teekenen? Werden de Capellenaars gedwongen het oude raadhuis te koopen? Het'was toch hun vrije wil en ik vermeen dat de drie protesteerende raadsleden de volle sympathie hunner gemeente hebben. Wij oude raadsleden weten toch wel, dat bij niet-vereeniging heden de ge meentebelastingen ondanks een paar stroppen, ca. de helft zouden bedragen van het oogenblik der vereeniging. Het is ons goed recht daarop te wijzen en te trachten de vereeniging ongedaan te maken, even zoo goed als 100 jaar ge- En nu het laatste woord. Het is zoo moeielijk om U aan te wijzen, want gij anonymus kunt wel nooit in Capelle ge woond hebben. Na mijn repliek heb -ik er nog dit aan toe te voegen. Indien gij werkelijk een oud-Capellenaar zijt, dan zijt gij zeer slecht op de hoogte geweest of men heeft U van zekere zijde met op zet glad verkeerde inlichtingen gege ven Dankzeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. Uw Dw. Dn. A. M. VERHELIDEN. P. S. Nadat mijn ingezonden stuk gereed lag, mocht ik bericht ontvangen van den Heer Burgemeester dezer ge meente, mij mededeelende dat de be kende zaken met zijne collega's van Waalwijk en Waspik onder 't oog zul len worden gezien, wat tot verheugenis leidt. Met aandrang werd verzocht aan 't Keizersveer dag en nacht te pompen, nadat Z. Edelachtb. was gebleken dat daar bij zoo'n noodtoestand slechts 10 uren per etmaal werd gedraaid. Dit was wel het toppunt! Indien men nu maar niet vergeten heeft 2 uur overwerkver- gunning aan te vragen, want dan zoude de Rijkswaterstaat nog in conflict ko men met den Raad van Arbeid. Voor zulk zwaar werk is een acht-uursche werkdag meer dan te veel! VERHELIDEN. Heer Redacteurs Mag mij al$ abonné van de Echo van het. Zuiden voor onderstaande een plaats in Uw blad vergund zijn? Toestemmend in den open brief van A. M. Verheijden van 30 Jan. 1.1. dat de bruisende watervloeden van Januari bij den aanvang van het jaar, verschrik kelijk hebben huisgehouden, maar- vraag mijzelven af, kan 't zijn dat we onder den vloek liggen besloten, daar niemand meer met zijn bescheiden deel tevreden is en wie dat nog is, in andere banen wordt geleid. Bij den aanvang van den open brief, werd aangestipt de oprichting van het Waterschap 't Noorderafwateringska naal, de besprekingen van oprichting, is voor meer gegoeden alweer een har de les geweest. Waterschapsbesturen, grondbezitters, die zich uitspraken „te gen" de oprichting en tevreden waren met den thans bestaanden toestand, kapitaalkrachtige, invloedrijke perso nen werd 't zwijgen opgelegd. Zelfs een Notarisklerk met volmachten, die van oudsher voor dergelijke polderaangele genheden dienst deden, en van kracht waren, werd in deze weinig anders be schouwd als een landlooper niet een leden, toen Napoléon ons ook vereenTg-1 pak PostPapier. Hij die als overwinnaar de doch de Hooge Heeren in den Haag I w*e lacht er meê, in den strijd dit spoedig ongedaan maakten om erger Ifïer vo,keren als de bruisende golven u; voorkomenWij hebben genoeg ge waarschuwd in den Bosch en den Haag en zoolang als ik achter de groene tafel zit zal ik vechten voor de plaats waar mijn wieg stond. Capelle kan en zal zich redden bij een beheer zooals we dit eertijds gewoon waren, maar niet wan neer het loopen moet zooals in Vaals, Lithooyen, Vlieland, Petten, Emmen en wat verder volgen zal Menige plattelandsraad had betere van den Januari-vloed. Welke strijdwapenen werden aange grepen tegen het mond- en klauwzeer? Is het door 'n mensch op aarde te be teugelen. Nog geen verzachtende bal sem voor de geslagen wonden. In de droeve jaren gebrek aan petro leum. Daar werd besproken er zij licht en daar kwam licht, het heldere electri- sche licht., maar het finantieele in dik ke duisternis gehuld. Zal de vereeniging Jos. Maeijer, dank en hulde gebracht voor zijn nuttigen en vruchtbaren arbeid. Tot opvolger van den heer R. Smagghe koos de Kamer als voorzitter de heer P. van den Biggelaar, Breda. Aan den heer Smagghe werd een tegeltableau, diens beeltenis voorstel lende, aangeboden, welk aandenken in de vergaderzaal der Kamer zal worden opgehangen. De vlag dekt de lading. Met goed drukwerk vaart ge onder veilige vlag. T1LBURQ. In de jongste vergadering van de afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken is behan deld het verzoek van den minister van arbeid, handel en nijverheid bij het aanbesteden van drukwerken ook de algemeene landsdrukkerij te 's Graven* hage te doen mededingen. Ook de directeur der landsdrukkerij had een brief van dezelfde strekking gezonden. De voorzitter sprak er zijn groote verwondering over uit dat een rijks instelling, daarbij gesteund door den minister van arbeid, handel en nijver heid, pogingen aanwendt om de par ticuliere nijverheid concurrentie aan te doen. De secretaris wees op de incon sequentie dat de minister van arbeid, handel en nijverheid de kamers van koophandel verzoekt drukwerken aan de landsdrukkerij op te dragen, terwijl gevonden werd het opgehaalde bedrag I het deParJement van arbeid zelf een ad f 11.63 speciaal beschikbaar te gr deelvan z»jn drukwerken laat stellen voor Dreumel, waarheen boven 1'ren d20r^e Part,cul,ere drukkerij vermeld bedrag door onzen heer Buree- u 3' te s ^ra" meester dan ook reeds werd ooee - venha8e- Besloten werd de gecombi- zonden. neerde vergadering der Kamer voor te N1EUWKUIJK. Ter gelegenheid van haar jaarlijkschen teerdag hield de harmonie „De Eendracht" alhier een onderlinge collecte ten bate der door den watersnood getroffenen. Goed- a.s. den WelEerw. heer Th. v. d. Heuvel, kapelaan alhier, wekelijks een letter kundige lezing worden gehouden. Deze lezingen zullen voor eenieder gratis toegankelijk zijn. (Vervolg vergadering.) Met zoogoed als algemeene stem- men worden de bestuursleden A. Loeff, In de vergadering van de volledige kamer is het desbetreffende voorstel aangenomen. Met algemeene stemmen werd be sloten een subsidie van f2500 toe te kennen aan de te Tilburg op te richten R. K. Handelshoogeschool. De kamer had reeds eenige weken geleden een C. v. d. Water en A. Mommersteeg I uitvoerige toelichting van de plannen wegens periodieke aftreding herbe noemd. Door den WelEerw. Adviseur kap. Th. v. d. Heuvel wordt hierna een letterkundige lezing gehouden. Verder werden door den adviseur enkele mededeelingen gedaan betref fende een dankbetuiging van den WelEerw. heer Rector van Kessel en voor het hoofdbestuur vaN den N.C.B. voor de alhier gehouden collecte tot bijdrage vergrooting kerk te Heeswijk, tot oprichting dezer instelling mogen ontvangen van een deputatie uit het curatorium der R. K. Leergangen, be staande uit de heeren mr. A. baron van Wijnbergen, H. M. J. Blomjous en mr. dr. F. Vonk de Both. De kamer was eenstemmig van oor deel, dat door de oprichting eener R. K. Handelshoogeschool te Tilburg een zeer groot belang van handel en nijverheid in ons district wordt gediend. WASPIK. Woensdagavond hield de kijk op zaken en toestanden als de pro-1 van gem^enten door die dikke duister- - - - 1 nis heenleiden? Ontstaat niet uit der gelijke leerscholen verdeeldheid van geest, onder de aanzienlijkste, invloed rijkste personen, zoo vindt men op die eigen gebaande wegen teleurstelling op teleurstelling! Wil men maar door en door regeeren, Voorhij zien den Heer der Heeren Och neen, o, mensch van deze aard. Gij zijt die heerschappij niet waard. O, gij tog, aardsch gezinde, Zoudt eiken dag wat anders vinden, Vloed, Ziekte, Lichten trotseeren Maar Hij blijft in eeuwigheid den Heer der Heeren. EEEN ABONNé. vmciale griffiers en Binnenlandsdie za ken. Men had er een voorbeeld aan kun nen nemen en hoe treurig deze toestan den in genoemde plaatsen ook mogen zijn, dat er Turksche toestanden heer schen t.w. dat noch Burgemeester, noch Secretaris, Ontvanger, onderwijzers en steenkolenboeren hunne dubbeltjes meer op tijd krijgen, stemt het toch tot vroolijkheid, dat men de waarschuwen de stemmen in den wind sloeg en in kleine plaatsen op te grooten voet van Hoogerhand moest geleefd worden! U beschuldigt mij, dat het mijne be doeling is om „Naam te maken". U Jiadt volkomen gelijk wanneer het was als Kamerlid om de vijfduizend pop en pensioen, doch U schijnt niet te weten dat het raadslidschap hier zes gulden per jaar bedraagt en dat aan reis- en verblijfkosten naar den Bosch, den Haag en Dordrecht, inzake vereeniging, nieuwbouw en verkoop raadhuis, postkantoor, nieuwbouw van scholen terwijl groote scholen leeg ko men te staan, mij en de andere drie Ca- pelsche Heeren handen met geld heb ben gekost!! Neen, niets liever had ik gezien, dan dat onze oud-Wethouder Rijken, voor zijn gezin, maar ook voor onze oude ge meente ware gespaard gebleven en zijn zetel had blijven ambieeren. Nu Z.Ed. door den dood werd weggenomen, was ik als vriend en plaatsvervanger moreel verplicht de strijdbijl die hij moest neerleggen, op te nemen inplaats van een doornen stok, en men kan er ver zekerd van zijn, dat ik dezelve zal blij ven hanteeren zoolang ik achter de groene tafel zit. Wat een genot was het vroeger eene Capelsche raadsvergade ring mede te maken tegenover nu, met destijds tevreden menschen door de la ge, neen de laagste belastingen voor den werkman en kleinen boerenstand van heel Noord-Brabant. welke collecte hier f 116 90 opbracht, eiervereeniging „Waspik" hare alge- Uok voor de bijdragen aan de door meene vergadering bij den heer Chr. den wa,ersnood geteisterde streken Montens. De voorzitter, de heer A. v. ?p°rrpn ,d,ü?r d®n advisaur een bijzon Strien opende met een hartelijk woord deren dank gebracht. Het ophalen der van welkom en dankte voor de groote gifen in natura hiervoor, zal volgende belangstelling, betoond door de drukke Wüaa"i 8 geschieden. opkomst De heer J. Kemmeren. secre- Mededeeling wordt gedaan vanwege taris las hierop het jaarverslag, waar- hll ïnl in dle^1nen'. d,e kalizout uit bleek dat de vereeniging goed bestellen willen hiervan nu opgave - - - - kunnen doen per bedrag hoogstens 20'/2 in den Bosch af te halen. De inschrijvingsbiljetten voor wat betreft het rijden hiervan kunnen bij uit bleek werkte. Het aantal leden was toege nomen, de eierproductie was grooter geworden en er waren goede prijzen gemaakt. Wijl de gevraagde spreker, de heer Teurlings uit Kaatsheuvel, een der bestuursleden worden inge- verhinderd was een spreekbeurt te u houden, had men zich tot een ander Vanwege de Coop. Handelsvereeni- adres gewend, doch ook daar werd ging zal men nu ook voortaan alle men teleurgesteld, zoodat de vergade- zaden kunnen bekomen in 't pakhuis ring het zonder spreker moest stellen. Voor het huren van de sproeimachine Tot bestuursleden werden op voorstel is de pr(js vastgeste d op f 0.75 per van den voorzitter bij acclamatie her dag, terwijl voor het gebruik van halve kozen de aftredende leden de heeren dagen hiervoor f 0.50 wordt gerekend. H, v. d. Meijs en J. Verschuren. De Niemand meer het woord verlangen- voorzitter deelde nog mede dat heter ae sluit de voorzitter hierna onder voor de hoenderhouders, met het oog dankzegging de vergadering met den op de in Duitschland en Engeland Christ, groet 's BOSCH. Naar wij vernemen zijn er plannen in voorbereiding om, ter viering van het 25 jarig bestaan van den Bosschen Diocesanen Midden standsbond. waartoe de grondslagen werden gelegd door de in 1902 hier ter stede opgerichte R K. Middenstands vereeniging, een groote tentoonstelling in onze gemeente te organiseeren, waarop alle takken van handel en industrie in den lande vertegenwoor digd zullen zijn en welke tentoonstel ling in den loop van 1927 zal plaats hebben EINDHOVEN. De Raad dezer ge meente besloot tot den bouw van een stedelijk slachthuis. Begrooting f635.300. BREDA. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Weste lijk Noord-Brabant, deelde de heer R. Smagghe, die jarenlang het voorzitter schap bekleedde en heden aan de beurt van aftreden was, mede, dat hij het presidium om gezondheidsredenen wenschte neer te leggen. t getroffen maatregelen, niet zoo roos kleurig uitzag, zoodat men zich waar schijnlijk dit jaar met lagere prijzen zou moeten tevreden stellen. Hij hoopte dat in den loop van het jaar het initiatief genomen zou worden om hier een pluimveecursus te doen geven, één voor vrouwen en één voormannen. Capelle had daarin reeds een goed voorbeeld gegeven. Tenslotte werden de aanwezigen onthaald op worsten brood, waarvan een dapper gebruik gemaakt werd. In den loop der volgende week hoopt de ZeerEerw. Pater J. Gijsman, missionaris in Madras, na een onge veer 15 jarig verblijf in zijn missie gebied, in den kring zijner familie weer te keeren; om hier zijn verloftijd te komen doorbrengen. Steeds meer en beter begint men hier in te zien, dat de tuinbouw een winstgevend bedrijf is Thans zal door den heer C. Langerwerf zulk eene onderneming begonnen worden. Woensdag hield de tooneel- en operettenvereeniging „Entre Nous* bij no„ c den heer H. van Iersel-Montens haar Den heer Smagghe werd in hartelijk jaarlijkschen teeravond. Als naar ge- gestemde redevoeringen van het oudste woonte had de heer Van Iersel voor Riaal'inJ3^11' heer P\ V*n den ee" keurl8 diner gezorgd, waaraan allen Biggelaar en van den secretaris, mr. zich te goed deden. De avond werd Doos30-60-90ct. TubeöOct. bij Apoth.en Drogisten in de kleur van den mantel of *n graadje zilveren strikjes gegarneerd, die zich ook op lichter, dan weer is het van geheel afsteken- de tint. In het laatste geval mag hot bont vooral niet te .sterk spreken, dan staat 't niet fün meer. Dat valt hier, waar we het overzicht hebben over zoo'n groote collectie zeer in 'toog. We zagen bijv. een groen flu- weelen mantel met sprekend geel-bruin bont gegarneerd en een zwarten mantel met rood bruin bont. Dat was niet mooi en een vrouw met goeden smaak zal zeer zeker een derge lijke combinatie niet kiezen. Hoeveel fijner deed niet 'n lichtgrijs lakensche mantel met kraag en manchetten van petit-gris. Japonnen voor dagelijkse}/ gebruik. Deze vinden we natuurlijk in zeer grooten getale vertegenwoordigd. Kan een vrouw nog eens buiten een diner-, avond- of danstoillet een japon voor alle dag heeft ieder noo- dlg. de mouwen herhaalden. En dergelijke neeringen komen meer voor. Nègligè's. 't Mooist en smaakvolst van alles vonden we eigenlijk nog de négligé's. de mooie, ge watteerde satijnen ochtendjaponnen, de teere rose zijden morgen-toiletjes met okerkleurige kant, de heerlijke warm-paars satijnen pya- ma's met hun lange, losse casaques en liun zwart zijden banden langs blouse en pan talon. Onze eerste teekening geeft een beige wol len mantel, met beige-kleurig bont afgezet. De japon onder dezen mantel is eveneens van beige stof en vertoont dezelfde bontgarnee- ring hier bestaande uit 'n hoogen kraag, een band over de geheele lengte van de japon en een zoom van bontpunten. Op de tweede teekening ziet ge een don kerblauw toiletje zooals we hierboven be spraken. Vestje en kraagje zijn van roode zijde. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wemchen ingelicht te worden over de laatste mode. zoowel voor dames als kinderen, raden dringend aan een abonnement te ..Het Nieuwe Modeblad Dit uiterst practischc Nederlandsche mo detijdschrift, hetwelk ook een schat van ge gevens biedt voor handwerken ia alle genres, is bij den uitgever dezer courant tegen sterk gereduecerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van ..Het Nieuwe Modeblad". 2 x per maand- verschijnende in 1(! bladzijden, met telkenmale 2 gratis knip patronen! bladen, bedraagt slechts 0.95 per kwartaal, franco per post. 1.25. WtJ nemen op Wat in deze afdeeling zeer opviel, waren de groote menigte japonnen van zeer donker blauwe cheviot, op zwart af. Ze waren alle met rood gegarneerd en de frissclie rood zijden kraag en manchetten, de roode knoop- garneering of het aardige borduursel op het donkerblauwe ceintuurtje verlevendigde zeer deze donkere toiletjes. Een donkerblauwe mantel japon had een zijden guimpje, een ander een jabot in de mooie, sprekende kleur vermiljoenrood. En toch, aan de fijnere ja ponnen. de duurdere costuums, had men geen rood gegeven als garneering. Wel waren ze van dezelfde donkerblauwe stof vervaardigd, maar. met wit versierd, 't Doet minder vroolljk, wit. maar de indruk is ongetwijfeld veel fijner. Avond-japonnen. Over do avondjaponnen, zooals die op 't oogenblik in „Louvre" en „Printemps" ver kocht worden, kan ik jammer genoeg niet veel goeds zeggen. De kleuren zijn leelijk en hard. de garneering is brutaal. Over 't alge meen zjjn ze veel te schitterend. Ze wemelen van glazen kraaltjes en steentjes en herin neren ons te zeer aan db „prachtige" ja ponnen van circus-paard rijdsters waar men als kind zoo enthousiast over is. Ze missen de fyne distinctie, den artistieken smaak, die we voor dergelijke toiletten zouden wen- schen. En we zyn blij als we zoo nu en dan en eenvoudiger toiletje (bestemd voor een heel jong meisje of bakvischje) aantreffen, dat zoo goed als geen garneering draagt. u weelen japon nen Een u/indeling door de magazijnen Louvre en ..Printemps". In Parijs beeft 't altijd de moeite waard, om zoo nu en dan eens een wandeling te on dernemen door de mooie groote magazijnen, vooral door het „Louvre" en de „Printemps". Alles wat ge maar van de mode wenscht te zien, is hier uitgestaldde nieuwste man tels, blouses en japonnen, de modernste avondtoiletten en hoeden, het fijnste onder goed in enorme keuze en verscheidenheid, al le aardige snufjes en kleine versierinkjes van het toilet, waar elke vrouw zoo op gesteld is. t Is dan heel moeilijk, om met gesloten beurs van zoo'n tocht door het rijk der mo de terug te komen en het vriendelijke aan bod van alle verkoopsters af te slaanneen madame weuscht geen mantel, geen casaque, geen mooi bontkraagje. geen zijden zakdoek- of fyne handschoenen... ze wenscht niets, niets van al deze begeerlijkheden, ze wil al leen maar kijken... Hij de uitstalling der wintermantels. Eerst, gaan we eens zien naar de nieuwe wintermantels-met-bont. Over 't algemeen doen ze heel mooi, wanneer ze daar zoo op slanke wassen mannequins zijn uitgestald. Ze zijn eenvoudig, maar heel sierlijk en ele gant van lijn met hun uitspringende plooien en volants. Het warme, glanzende bont is prachtig als afwerking. Nu eens is 't precies De fluweelen japonnon zyn meestal een voudig gemaakt. Ze zyn onder aan den rok van een paar uitspringende plooien voorzien en langs de ronde, ovale of puntige hals uitsnijding met een aardig galonnetje ge garneerd. Soms zet dit galon zich voort op de japon en eindigt in een kwast. Over fluweel gesproken, wat een verruk- keltjkon voorraad fluweel treffen we hier aan. By honderden liggen de rollen van deze mooie stof hier opgestapeld. Er is een af deeling zijden fluweel. Engelsch fluweel, go. ribd en katoen fluweel. En dan die prachtige kleurenEr is geen tint, geen nuance, te be denken, of men vindt ze in 't fluweel, van lichtrose tot diep-rood. prachtige tinten, blauw en groen, paars en geel... 't Is een genot voor de oogen. In de kinder-afdeelmg. Als we nu, na de japonnen, avondtoiletten en mantels bewonderd te hebben, in de af deeling voor kinderen aanlanden, bemerken we dadelijk, hoeveel aardiger en fantasti scher de nieuwe mode voor kinderen doet. Ze in juist geschikt voor het kleine goed met haar fijne plisseetjes, haar strookjes, op- naaisels en uitgesclnilpte rokjes. De eenige bedenking, die we hier hebben, is. dat de gar neering wel eens te druk is. Een beeldig pauw-blauw lakensch jurkje was in 't midden van voren over de geheele lengte met een rjj t

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6