0£ ECHO UN HET IE \Va&fkin(ferei\ |t& y njne pijptabak is SUB Xo. 10. Zaterdag 6 Maart 102(5. 40e Jrg. TWEEDE BLAD. HET VERDRAG XEDERLANDBELGIë. T. Een blik op de kaart van 'Europa is voldoende om in te zien, dat Nederland en België politiek en economisch op elkaar zijn aangewezen en toch is de verstandhouding tusschen de twee buurstaten in de laatste honderd jaar nooit zoo gunstig geweest als voor bei der belang wenschelijk ware. De eeu wenlange scheiding tengevolge van den tachtig-jarigen oorlog heeft de bewo ners van deze landen van elkaar ver vreemd en de korte vereenigmg van de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden in het begin der 19e eeuw heeft niet ge leid tot een elkaar leeren begrijpen integendeelvan beide zijden werd de scheiding van 1839 als de eenig denk bare oplossing beschouwd. België werd in dat jaar onafhanke lijk. maar kreeg niet alle rechten van een vol-souvereinen staat: het werd neutraal gebied, d.w.z. de groote mo gendheden (Engeland, Frankrijk. Brui sen. Oostenrijk en Rusland) waarborg den het grondgebied tegen een mogelij ken vjjandigen inval, van welken kant deze ook komen mocht, maar van den anderen kant was het België niet ge oorloofd een zelfstandige buitenland- sehe politiek te voeren. In een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk b.v. mocht het alleen dan tussehenbeide ko men. als het Belgische grondgebied werd geschonden. Economisch ging België na 1839 sterk vooruit en speciaal de havenstad Antwerpen wist zich te herstellen van de schade, welke de Nederlanders het tijdens, maar ook na den tachtig-jari gen oorlog (tot pl.m. 1800) hadden toe gebracht door de bepaling, dat slechts met toestemming van de Xederlandsehe overheid schepen de Schelde mochten op- en afvaren. In de 19e eeuw bleek, hoezeer de natuur Antwerpen heeft be voordeeld boven Rotterdam en Am sterdam. Een door eb en vloed uitge- schuurde zeearm, waarin de waterrijke Schelde stroomt, maakt het den groot sten schepen mogelijk 84 K.M. land waarts te stoomen en aan de kaden van Antwerpen te meeren, waardoor de goederen slechts over een korten af stand per trein behoeven te worden ver voerd, om het industrieele Belgische Maasgebied of het Duitsche Roerge bied te bereiken. Tn den loop der 19e eeuw verzwakte de beteekenis van het neutraliteisver- drag meer en meer; zoowel van Fran sehen kant (Napoleon III) als van Duitsche zijde (Yon Bismarck) zijn aan slagen tegen het neutrale België be raamd en dit land trok daaruit de eenig mogelijke conclusie: zorg zelf voor een voldoende weermacht. De oorlog kwam, de neutraliteit werd door Duitschland geschonden, België bijna geheel veroverd. Tii 1918 keerde de krijgskans. België werd door de Duitschers ontruimd en geen wonder, dat zijn staatslieden trachtten het land niet alleen uit zijn ellende op te heffen, maar ook om een herhaling van een Duitsehen inval te voorkomen. Nationalisten en hooge militairen kregen een tijdlang het hoogste woord, slaagden er in, aan Duitschland aller lei vernederende (gedeeltelijk onuitvoer bare!) voorwaarden op te leggen en trachtten in verzwakte mate ook met Nederland een dergelijke politiek te voeren. Afstand van een deel van Limburg en het recht van militaire be zetting in de Maassteden, moesten hel pen om een inval uit 't Oosten te weer staan. (afstand van Zeeuwsch-Vlaan- deren moest den toegang tot de Schelde maken tot Belgisch bezit en de Belgi sche regeering in staat stellen, Ant werpen tot oorlogshaven te maken. De Nederlandsche afgevaardigden werden op minder vriendelijke wijze uitgenoodigd te Versailles over deze (en andere) wenschen te onderhande len: Minister v. Karnebeek, Jhr. de Marees van Swinderen (gezant te Lon den) en Professor Struycken (sedert overleden) gingen en kwamen te staan tegenover het militair-vereenigde België en Frankrijk en naast de an dere „overwinnende" mogendheden, die ten opzichte van ons land een min of meer onverschillige houding aan namen. Uit eigen belang steunde En geland België echter niet in zijn eischen betreffende de Schelde, ten op zichte van Zuid-Limburg stonden we veel zwakker. GEMEENTERAAD. HERPT. Vergadering van den Raad der Ge meente Herpt en Bern c.a. op Donder dag 25 Februari 1926. Voorzitter: H. J. van Eggelen, Bur gemeester. Secretaris: F. A. J. van Liempt. Aanwezig alle leden. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen Stukken. a. Proces-Verbaal kasopneming d.d. 15 December 1925. b. Goedkeuring Ged. Staten wijziging gemeentebegrooting 1925. c. Goedkeuring Ged. Staten gemeen tebegrooting 1926. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging gemeentebegrooting '25. Betreft: herstellingswerken torenver- hooging 59.05, subsidie musschengilde ƒ8.60, afgraving Bernschen Dijk ƒ35.48 Tnkomsten verkoop grootboek X. S. "nominaal ƒ7000, Kapitaaldienst. Goedgekeurd. 3. Aanvraag van het R.K. Kerkbe stuur om gelden beschikbaar te stellen voor af heining van de speelplaats bij de bijzondere school. Zal zoo goedkoop mogelijk uitgevoerd worden, bij eventueele afkeuring komt zulks ten laste der gemeente. Goedgekeurd. Aanvraag voorschot 80 voor 1926 ingevolge art. 101 L. O. Wordt toegestaan. Voorstel tot afgraving stoep Bern schen Dijk. Wordt goedgekeurd. 4. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Tn de vacature .1. G. Ceelon wordt gekozen de heer P. de Man met alge- meene stemmen. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van de Gemeen- t el ij ke I nkomstenbelasting. Druk op de lagere inkomens wordt verlicht, op de hoogere iets verzwaard, kinderaftrek verhoogd tot 75. Rondvraag. Door het lid van Herpt wordt ver zocht bij kermis rekening te houden met hetgeen de boeren-organisaties op dit gebied hebben voorgesteld. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Heusden, 3 Maart 1926. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk, geteekend „Veritas", verzoek ik U beleefd een klein plaatsje in Uw veel- gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Eerstens is het mijn gewoonte niet op ingezonden stukken in te gaan en zeker niet op een anoniem schrijven ge teekend „Veritas", doch in dat inge zonden stuk komen verschillende on juistheden voor, die ik toch gaarne even wilde rectificeeren. Eerstens is de inhoud van zijn be toog niet evenredig aan de lengte en schijnt de lieer „Veritas" toch op een heel slechten voet te verkeeren met Ve ritas in het algemeen. Op het feit waar het juist aankomt, gaat Veritas wijse lijk niet in. In het kort kwam mijn betoog hierop neer, dat postambtenaren en ik had hier op 'toog, speciaal brievenbestel lers en soortgelijke beambten, over het algemeen 2025 meer verdienen dan geoefende werklieden en ongeveer 100 meer, dus het dubbele van ongeoefen de werklieden. Dit is hetgeen Veritas in geenen deele weerlegt, zelfs niet het tegendeel beweert, om de eenvoudige reden, dat Veritas wel weet, dat zulks inderdaad Veritas is. Waaruit onmiddellijk volgt, dat het geheele betoog van Veritas achterwege had kunnen blijven. Ten bewijze hiervan: in Waalwijk en omstreken verdient een brievenbestel ler 28.a 30.per weekeen be kwaam vakman ƒ24.tot 25.en een ongeoefend arbeider ƒ14 h 15. Bovendien heeft de brievenbesteller een vaste positie, of het regent of waait of dat hij ziek is, of niet, steeds gaat zijn salaris door, bovendien geniet deze een vast pensioen en van dit alles niets bij een gewoon arbeider. Dus is zijn levensvoorwaarde buitengewoon veel beter dan die van soortgelijke arbeiders in het algemeen. Dit betoog is niet weersproken door den heer Truffino, om de eenvoudige reden dat hij dit niet kon. Het eenige antwoord, dat hij hierop wist en kon geven, was, dat het Hoofdbestuur van T'.T.T. ook daarvan inderdaad over tuigd was, maar er niets aan kon doen, omdat dit vastzat aan het algemeen sa- larisbesluit. Op mijn wedervraag of door het Hoofdbestuur van P.T.T. in derdaad een voorstel aan den Minister van Waterstaat was gedaan, om deze onbillijkheid weg te nemen, wist de heer Truffino niets anders te antwoor den, dan„Dit is een kwestie van in nerlijke organisatie, daar laat ik mij niet over uit", en van welken invloed zulks is zal hieronder nader worden aangetoond. Het is toch een schromelijke onbil lijkheid, dat arbeiders, die 20% min der verdienen, velen zelfs de helft min der dan hetgeen een brievenbesteller verdient, ook verplicht worden, dat, als ze een briefkaartje aan hunne familie willen schrijven driemaal het porto van 1914 moeten betalen en ook hun pen- ninkske moeten bijdragen om dit hooge loon van hunne klasse te kunnen be stendigen. Doch ook dit is nog niet genoeg. Als deze menschep aan den arbeid zijn, zal wellicht het postkantoor van 1 tot 3 uur zijn geopend en zullen zij als regel hiervan niet eens gebruik kunnen ma ken. Allereerst de vraag of uit ingeze tenen zonder opleiding, brievenbestel lers gerecruteerd kunnen worden. Deze kan zonder bezwaar bevestigend be antwoord worden. Ook de heer Truffi no heeft dit zelfs niet weersproken en ieder buitenstaander heeft het in zijn omgeving kunnen waarnemen. De tweede vraag wil ik ook wel be antwoorden wat een grootindustrieel waard is voor het postbedrijf. Hierop geeft het Hoofdbestuur van PTT een afdoend antwoord. Immers werd vroe ger bijna zonder uitzondering een Di recteur-Generaal benoemd van buiten de Postadministratie staande en deze leek werd benoemd om leiding te geven aan het geheele bedrijf. Nu de bewering, dat grootindustri- eelen hunne medemenschen als koop waar beschouwen, is op zijn zachtst ge nomen onjuist en geheel misplaatst en dat allen hun eigen belang op het oog hebben in de K. v. K. is evenzeer on juist. Immers de kleinhandel heeft een even groot belang bij een goede postorgani- satie, welke den geheelen dag geopend is als de grootindustrieelen en zelfs ook de kleine burgerman en dit speciaal ten plattelande, waar zij met vele za ken, nog veel meer dan in de groote plaatsen, op de postkantoren zijn aan gewezen, als het doen van kleine beta lingen. verzenden van postpakketten, etc. etc. •luist de K. v. K. heeft er voor te waken; dat de post ten plattelande niet afgenomen wordt of het grootste ge deelte van den dag gesloten wordt. Dit is een algemeen belang van de eerste orde en dit klemt te meer, daar de Waalwijksehe Kamer van Koophan del een zuiver plattelandscollege is. Tenslotte de cijfers: In 1913 waren er 14000 ambtenaren met een gezamenlijk salaris van 15 mil- lioen gulden, dus met een gemiddeld jaarsalaris van 1071. 1921 kunnen wij gerust overslaan, want dit zijn de dwaze oorlogsjaren ge weest. Rekening houdende met een aanwas der bevolking, van 100.000 per jaar, dus over ruim 12 jaVen ongeveer 1/8 (lus had het totaal der ambtenaren ook met 1/8 of ca. 2000 belmoren te stijgen, of tot ongeveer 16000, dus het aantal amb tenaren is ook nog ca. 15 te hoog. Nu zal Veritas beweren, dat er sedert dien aan de post veel meer diensten zijn toegevoegd, maar daar staat on tegenzeggelijk tegenover dat de ver schillende kantoren een gedeelte van den dag zijn gesloten, en dat er 1. tot 2 bestellingen minder per dag plaats heb ben, zoodat het totaal te verrichten werk wel niet zoo heel erg zal zijn toe genomen. In 1925 zijn er 20.S00 ambtenaren met een gezamenlijk salaris van 45 mil- lioen gulden, dus met een doorsnee sa laris van 2115.per jaar. Laten wij dit nu eens vergelijken met de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het indexcijfer voor de klein handelsprijzen staat 159161, dus ge middeld 160 en in verhouding tot 1913 dus 1.6 X 1071.— of ca.'/ 1731.— Dus staat het gemiddelde loon van de posl ambtenaren nog ruim 20% boven dat in 1913 en is dus hetgeen ik be weerd heb (al ben ik maar een leek volgens Veritas) volkomen waar. Vrijwel iedereen is er van overtuigd, als ik het goed begrijp ook Veritas, dat er bij de posterijen moet worden bezui nigd om tot lagere tarieven te kunnen geraken en dit zal Veritas toch wel met mij eens zijn, dat de bezuiniging daar gezocht moet worden, waar deze inder daad gevonden kan worden. Ook zal Veritas het met mij eens zijn, dat het geen het rapport Nol ting wil, ten eerste hierdoor het platteland hiervan weder om de dupe zal zijn en tenslotte niets anders is dan peuterwerk. De vraag blijft altijd nog gerechtigd, zal latei- niet, blijken, dat het geen bezuiniging is, wat het Hoofdbestuur van PTT wil. Immers zal bij een dergelijke regeling ontegenzeggelijk het gebruik van de diensten van PTT onmiddellijk dalen, zoodat zij opnieuw voor een tekort zou den komen te staan bij PTT. Een soort gelijk bewijs levert de Gemeentetram te Amsterdam. Deze kon bij een tarief van 15 cent niet bestaan, wel met een verlaagd tarief van 10 cent. Resteerende nog dit: Ik verplicht mij niet tot wederwoord, want ik kan mijn tijd wel beter gebrui ken en acht dit overbodig, doch dit zou ik Veritas nog willen toevoegenals ge met steenen wilt gooien doe dat dan niet van uit een hoekje, doch openlijk en niet van achter een schutting. Als ge een wederwoord plaatst, re ken ik er op, dat ge het met Uwen eigen naam onderteekent. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. DE HAAN, Lid v. d. Kamer v. Koophandel. 'N MAANMYSTERIE. Scli nek ter werpt de door dichters zoo dikwijls bezongen zilveren maan hare stralen in de reeds slapende straten van Kaatsheuvel. Ook het Marktplein schijnt, op een enkele uitzondering na, evenals het overige gedeelte van het dorp, te rusten en nieuwe kracht te verzamelen voor den arbeid van mor gen. Verwonderd blikt de maan op twee gedaanten, die zich zoo goed.mogelijk in het donker der stille huizen verber gend. door de verlaten straten spoeden, tot op het Marktplein, waar zij zich in den schaduw der monumentale kiosk verschuilen. Slechts vaag kan zij nog de omtrek ken der twee gestalten onderscheiden, terwijl zij verwonderd peinst, wat toch het doel dier nachtelijke wandeling kan zijn, temeer, daar haar licht voortdu rend schijnt ontweken te worden. Enkele wolken schuiven zich tus schen haar en de nog steeds wachtende gedaanten. In de verte worden stappen hoorbaar. Als juist de wolken zich verder spoeden langs den hemel, wordt een dienst doende politieagent door het licllt der maan overgoten. Ook de gedaanten in den schaduw der kiosk schijnen de na der komende gestalte te bemerken. Een kort fluister gesprek ontstaat, waarna de verborgenen zich plots in de richting van het verlichte café begeven en door de deur verdwijnen. De nader bij komende agent staat een oogenblik verwonderd, doch hervat zijn nachtelij ken tocht. Nieuwsgierig laat de maan thans haar licht door een der ramen vallen en ziet zij de twee, zich streng ambtelijk met den waard onderhouden. De aangesprokene toont den beiden een of ander document. Als bij toover- slag veranderen de gezichten der twee en spoeden zij zich weer naar buiten. De Maan, die reeds zooveel zag op hare tochten, blikt op twee teleurge stelde gezichten, lacht en vervolgt phi- losopheerend haren weg langs het uit spansel. P. Kaatsheuvel, 3-3-,26. Waalwijk, 4 Maart 192(5. Mijnheer de Redacteur Het is mij in uw raadsverslag op ;evalien, dat de heer Surig weer niet Aras opgekomen ter beeëiiging. Hoe zit dat nu Wenscht de heer Surig den uitslag Ier gemeenteraadsverkiezing te sabo eeren, wenscht hij de vacature in den gemeenteraad van den heer Groenen, •naangevuld te laten tot 1927, alleen '•mdat B. er. W. en de raad meenen, at hier een beletsel is en men door Cedeputeeide wil uitgemaakt zien of ij heer Surig al of niet opkan treden ds lid van den gemeenteraad. B en W.. de gemeenteraad, iedere verheid moet toch meewerken om de wat te doen uitvoeren zooals 't behoort, >ok de kieswet. Ook de heer Surig moet dus verlangen d at gehandeld wordt geheel volgens dj wet. Mag zulk een houding verwacht morden van een lid. een bestuurslid, an secretaris der R K Klesvereeniging, in den Voorzitter van den Staten- Veskring Heusden. van den afgevaar digde naar de vergadering van het Hoofdbestuur te Utrecht. Ik en zeker velen met mij, meenen an niet. Misschien kan deze aange genheid wel eens onder het oog orden gezien op .de a.s algemeene rgadering der Kiesvereeniging alhier Maandag 15 Maart as. Ik dank U voor de plaatsruimte EEN R. K. KIEZER. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 Maart 1926. XHe Diocesane Kathoieken- dag te Waalwijk. In vervolg op ons bericht omtrent de op Maandag 8 dezer alhier te hou den vergadering van het Uitvoerend Comité voor de Katholiekendagen in ons Bisdom, deelen wij mede, dat be halve het Dagelijksch Bestuur door ons reeds vermeld, in dit Comité zit ting hebben de navolgende heeren: J. J. Belien, Oirschot;..!. van Be- souw, Goirle; P. Bogaers-Brouwers, Tilburg; C. Foppele, "s-Bosch; H. J. van Eggelen, Burgemeester, Heusden; Mgr. J. van den Heuvel, Boxtel; H. Hendriks, Boxtel; L. Holtus, Helmond; J. W. C. Herboldt, 's-Bosch; Alb. van der Kallen, Nijmegen; W. C. J. Kipp, Megen; E. Klijberg-Pernot, Waalwijk; J. H. V. L. Koek, Zevenbergen; W. B. Kronenburg, Kerkdriel; Ch. Kieckens, Tilburg; Mr. W. M. van Lanschot, Vught; J. L. van der Lans, Nijmegen; P. C. P. de Louw, Asten; Mr. J. van de Mortel, Tilburg; Mgr. C. C. Prin sen, 's-Bosch; Mr. C. Prinzen, Nijme gen; A. van, Ryen, Tilburg; J. L. Renc- kens, Nijmegen; Coenr. Teulings, Den Bosch; Ant. Verdijk, Burgemeester, Eindhoven; Joh. Völker, Veghel; B. E. A. Verkuyl, Burgemeester, Boxmeer; Joh. de Vlam, Eindhoven; A. van de Ven, Son; G. van de Ven, Burgemees ter, Vlijmen; Mr. J. F. A. Wierdels, Nij megen; L. van der Steen, 's-Bosch. De Commissie van Advies wordt ge vormd door de heeren: Mr. W. H. van J^anschot, Vught, Voorzitter. L. van der Steen, 's-Bosch, Secretaris. Mr. J. van de Mortel, Tilburg. Joh. de Vlam, Eindhoven. Mgr. C. C. Prinsen, 's-Bosch. Met genoegen kan geconstateerd worden, dat in de schoenindustrie hier en in de omgeving over 't geheel druk wordt gewerkt en op verschillende plaatsen van de overwerk-vergunning wordt gebruik gemaakt. Eigenaardig, dat de looierij in geenen deele in deze drukte deelt. Naar wij vernemen, gaat de firma Wed. A. Aarts «X: Zonen, aannemer alhier, een zestal arbeiders-woningen bouwen in de Putstraat, Oostzijde. Bouwwerken groot en klein worden voortdurend talrijk in onze gemeente uitgevoerd. Hongaarsche kinderen. Op Maandag 22 Maart a s, zal een transport voor Hongaarsche kinderen uit 's Hertogenbosch vertrekken. L)e kinderen, die van deze gelegen heid gebruik willen maken, worden verzocht met de pleegouders a.s. Maandag 8 Maart om 2 uur n.m. in le school bij de Eerw Zusters te komen. - Het volgend transport zal na Paschen vertrekken. R.K. Huisvestings comité Waalwijk. - Donderdagmorgen ten ongeveer kwart voor negen heeft boven onze gemeente eenige oogeriblikken een vreeselijke storm gewoed, een cycloon gelijk. Hoe krachtig deze stormvlaag was wordt 't duidelijkst gedemonstreerd door 't feit, dat de zware tribune, die men juist van 't sportterrein van de Tentoonstelling naar 't W.S C.-terrein had overgeplaatst plotseling geheel werd opgenomen, een paar keer over den kop duikelend een 20 tal meters verder werd neergesmeten als 't ware geheel in elkander gevouwen, zoo totaal geruïneerd, dat er niets meer van te maken is, de dikste balken gebroken, de grootste spijkers uitge rukt. 't Was een troosteloos gezicht. Hoeschadelijkook voor den betreffenden aannemer, mag men nog van een geluk spreken dat geen der arbeiders zich op de tribune of op dit punt bevond, anders waren ongelukken niet te vermijden geweest. Ook elders heeft de storm aardig huisgehouden door 't uitrukken van boomen, afwaaien van een groot aantal pannen en in v m Baardwijk werd een massale boom do' rgeknakt en kwam op de electrische leiding terecht, die natuurlijk gebroken weid ook het oud Raadhuis heeft nogal aardig geleden, een groote ruit werd ingedrukt, enz. In de Prov. Bossche Courant van Woensdagavond komt een bericht voor omtrent een vergadering van B. en W den gemeente opzichter, den directeur van den keuringsdienst en 't bestuur der Slagersvereeniging op Disdagavond 1.1 Het resultaat was dat na lange dis cussie de conferentie geen enkel resul taat had, waar de slagers op hun stand punt bleven staan dat een abattoir hier geen zin heeft en dat B. en W. zulks noodzakelijk achten. Dit bericht is geheel onjuist. Er is Dinsdagavond absoluut geen vergadering gehouden met de slagers, er is een bespreking gehouden van B. en W met de door den raad be rt e:nde comissie, zonder meer, daarbij w„s geen enkel slager uitgenoodigd, clus ook niet tegenwoordig. Vanzelf h h tefden dus hier ook de slagers ie" op hun standpunt te blijven staan f-v>: min als B en W. die met goed virHen van den raad op 't oogenblik m« tr, anders doen dan een onderzoek ins:. Hen en daarvan hun bevinding mer deelen aan de comissie en ver- m'(elijk later aan den Raad. Verleden Zaterdag hield het C »>nivoor de Winkelweek daartoe aa gezocht door het bestuur van W. B ee ie vergadering in 't Hotel Verwiel D bespreking liep over de etalage- w :elc en meer andere zaken Besloten wri dat het comité nogmaals onder- li» g deze aangelegenheden ter dege or.cvr 't oog zou zien en 't resultaat van deze bespreking is dat de Com missie voor het organiseeren van een Etalage-week heeft besloten voorloopig nog niet daartoe over te gaan maar eers' te trachten een geregelde auto bus dienst in het leven te roepen tusschen Waalwijk en het Land van i i m zullen ongelukken niet uitblijven. Stooten, vallen, prikken, schrammen, zijn van die dagelijksche onge vallen, die niets te beteeke- nen hebben, als men Akker'» bij de hand heeft. Zorg daarom steeds een pot in huis te hebben, het kan iVW U ieder uur van den dag te pas

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5