heeft als bestuurslid te moeten be danken om daardoor gelegenheid te geven dat een ander uit die parochie in haar plaats aan de bestuurstafel kan plaats nemen. Daarvoor worden thans voorgesteld de dames v. d. Meijs en E v. d. Heijden- v. lersel. Na gehouden stemming bleek dat op mej. v. d. Meijs 71 en op mej v. d. Heijden-v. Iersel 49 stemmen waren uitgebracht, zoodat mej v d. Meijs is benoemd, waarmede de Zeer- Eerw. heer adviseur haar feliciteerde, de hoop uitsprekend dat zij evenals haar voorgangster, de belangen van den Bond steeds naar beste krachten zal behartigen. Vervolgens wees Z.Eerw. er op dat na Paschen weer zal worden begonnen met het geven van kookcursussen. Hij spoort de ouders aan om hun dochters, vooral ook van de arbeiders, daaraan te laten deelnemen. De kosten, 25 cent per les, kunnen voor niemand een bezwaar zijn. Na de pauze sprak mevr. Bergman over Dr. Óetker's Bakpoeder, wees op de goede eigenschappen daarvan en gaf aan wat voor heerlijke taarten, gebakken enz. daarvan op eenvoudige wijze zijn te bereiden. Na afloop van deze uiteenzetting dankte de presidente haar voor den leerzamen avond en sloot op gebruike lijke wijze de vergadering. Wij hebben eene vergissing te herstellen inzake het bericht van de steekpartij 1,1. Zondag en van 't ver branden van 'n mouw door 'n sigaret Wij schreven dat dit een en denzelfden persoon overkwam, dit is echter ge heel onjuist. Degene die Zaterdagmorgen geheel bij toeval een sigaret in z'n mouw liet vallen, die daardoor vlam vatte en die deze bij den heer 1. v. H. tijdig wist te dooven, was de heer Willem Braspenning Ozn. uit Sprang, die met de vechtpartij van Zondagavond dan ook totaal niets heeft uit te staan Wij stellen er prijs op dit mede te deelende oorzaak der vergissing is dat er in Sprang een zestal personen van denzelfden naamwonen. Wij vernemen dat in de St. An- toniusstraat van particuliere zijde een 3-tal woningen gebouwd zullen worden. De heer Minke, tandarts alhier, heeft in de Stationstraat aangekocht het heerenhuis van den heer P. Kalis, terwijl deze op het terrein naast den aanzet der geprojecteerde straat in de Mr. v. Coothstraat een landhuis gaat bouwen, op terrein door de gemeente aan den heer Minke verkocht. Woensdagmiddag met den zeer heftigen Noord-Wester storm vloog het water weer op tal van plaatsen de Oosterhavenkadc over en ook over den Noorderdijk stroomde het met kracht naar voren, zoodat de Buitenpolder in enkele uren geheel geïnundeerd was en elke verbinding weer werd ver broken. Het was een geweldig nood weer, dat hier overigens betrekkelijk weinig schade heeft aangericht. Het water achter Waalwijk is thans weer vrijwel weggetrokken. De zittingen van den 38sten keuringsraad voor de lichting 1927 of mede voor de tijdelijk ongeschikt ver klaarden van de lichting 1926. zullen in deze gemeente plaats hebben op 21, 22 en 23 April voor de gemeente Waalwijk op 23 April voor de gemeente Drunen; op 23 en 26 April voor de gemeente Sprang-Capelle en op 26, 27 en 28 April voor de gemeente Loonopzand. De zittingen zullen gehouden worden in de Muziekschool, Stationstraat 24 alhier en telkens aanvangen om 9.30 uur v.m. Wij vernemen dat het Bouw meester-ensemble met z'n buitengewoon succesvolle revue „Duizend en één Lach", dat in Amsterdam drie maanden met het grootste succes is gegaan, vermoedelijk met a.s. kermis onze ge meente bezoekt. Wij hopen dat men zooveel mogelijk goede attracties op de kermis zal toe laten of trachten te krijgen, opdat de oude Waalwijksche kermis in eere her steld worde; men heeft op de tentoon stelling gezien dat een echte kermis nog wel trekt Het bouwen van een woonhuis in de Besoijensche Steeg voor reke ning van mej. wed. A. Kuysten is op- zong 8 Maart j.l. te Rotterdam in Bach's Matthaus Passion onder Bernard Diamant. „De Maasbode" schrijft: Louis van Tulder heeft zich met zijn licht senoor-tenorgeiuid nu wel tot den Evangelist bij uitnemendheid gevormd Die lastige 'recitatieven verklankte hi meesterlijk en met een gevoeligheid welke ook het kenmerk van zijn aria's werd. De achtste en daarmede de laatste ontwikkelingsavond van het seizoen 1925/26 werd gisterenavond in de zaal van de R.K, Werkliedenvereeniging gegeven. Goed half acht opende de WeiEerw heer Bijnen de bijeenkomst met den christengroet en wees er op dat volgens het vastgestelde programma de Eerw. pater Dumoulin heden zou spreken over de Fakirs. Daar deze echter ver hinderd is, heeft hij getracht een anderen spreker te vinden en tot zijn genoegen kan hij verklaren, dat de WeiEerw. heer Goossens, kapelaan te Drunen, bereid is gevonden om heden te komen spreken over kerkbouw van vroeger en heden met het vooropgezette doel om ons spoorwijs te maken in de verschil lende bouwstijlen als den Byzantischen, den Romaanschen, den Golhischen en ook wel den modernen stijl. Het aangenaamst is 't hem echter dat men door deze uiteenzetting tot betere kennis en waardeering komt der nieuwe kerk van de parochie van St Jan Baptist. De WeiEerw. heer Goossens daarna het woord verkrijgend zegt aan de vereerende uitnoodiging om hier te komen spreken over kerkelijke bouw kunst met eenige buivering gehoor te hebben gegeven. Waarom Omdat men wel gemakkelijk over kunst kan spreken maar de schoonheid daarvan niet zoo gemakkelijk aan een ander kan overbrengen. Van den anderen kant heeft hij de uitnoodiging gaarne aangenomen, om dat hij daardoor in de gelegenheid is aan de inwoners die het zoo op prijs stellen in het bezit te zijn van een mooie kerk, iets over de verschillende stijlen van kerken te vertellen. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden laat spr. zien hoe men tot den tempelbouw is gekomen, hoe deze zich geleidelijk aan heeft ontwikkeld om in de vijftiende en zestiende eeuw een zeer hoog punt te bereiken. Spr. liet de helaas maar weinige aanwezigen de prachtigste kathedralen uit Rome, Frankrijk, Duitschland,Spanje enz zien, daarbij wijzende op de kunst daarin tot uiting gebracht. Na de pauze kreeg men de prachtige St. Janskerk van 's Bosch te zien. Op welsprekende wijze wees spr op het kunstvolle werk en velen zullen bij een eventueel bezoek de kathedraal thans schooner, heerlijker voor zich zien. dan ze dit tot op heden hebben gedaan. Toen het beeld van onze zoo maje stueuse kerk op het doek verscheen, ging er een luid applaus in de zaal op. In zijne beschouwing over dit prach tige bouwwerk, dat reeds daar tal van bouwkundigen is bezocht en geroemd, liet hij ons aan de hand van mooie opnamen zien hoe men steeds van alle zijden, waar men zich ook bevindt, de heilige handelingen op het altaar kan volgen. De WeiEerw. heer Bijnen dankte den spr. voor diens leerzame rede die wel de meest leerzame van den ge- heelen cursus mag worden genoemd. Jammer, dubbel jammer is het, zegt spr. dat zoo weinig belangstellenden zijn opgekomen. Dat de werkman thans niet aanwezig is, schrijft hij toe aan het feit dat men ongeveer overal moet overwerken. Hij dankt allen die hebben mede gewerkt tot het welslagen en hoopt, als een volgend jaar weer een cursus kan worden gegeven, wederom op aller medewerking en steun te kunnen rekenen. wordt de kade dan 60 a 70 c.M. hooger gemaakt en meer naar achteren pl.m. 30 c.M. Het bestuur is algemeen van oordeel dat het water, ook bij Noordwester- storm, dan niet meer zoo gemakkelijk over de kade zal loopen, waardoor de polder vanzelf niet meer voortdurend onder water zou komen te staan. I)e heer W. Kierx van Waalwijk achtte het gewenseht om de kade 30 c.M. hooger dan de Rijkskade te ma ken. De heer Rijken uit Capelle was van meening dat dit onnoodige uitgaven met zich zou brengen, want is het wa ter eenmaal zoo hoog, dan zou het tocli over de Rijkskade komen, zoodat men niets geen voordeel had met de kade zoo hoog te maken. Met het voorstel van het bestuur om de kade op gelijke hoogte te brengen als de Rijkskade, kon hij zich goed vereenigen. Het voorstel van het bestuur in om vraag gebracht wordt niet 40 tegen 11 stemmen aangenomen. Besloten werd voor deze werkzaam heden een bedrag van 2200 uit te trekken en het werk zoo spoedig mo gelijk te doen aanbesteden. Dopr dit besluit zal de verbin ding lusschen het Land van Heus- den en Altena en de Langstraat niet aanhoudend meer zijn verbroken, wat een buitengewoon goede verbete- ing mag worden genoemd. Paaschvee-l entoonstelling 1926 's Hertogenbosch. Voor de op 24 Maart a.s. te 's Her togenbosch te houden Derde Groote Paaschvee-Tentoonstelling, zijn reeds door verschillende belangstellende per sonen en corporatiën prachtige me dailles geschonken. Naast een groot aantal gouden-, verg. zilveren en zil veren medailles wordt nog een bedrag van ongeveer f 2000 prijzen uitgeloofd. De Nederlandsche Spoorwegen, de Tramweg Maatschappijen 's Bosch- Helmond. de Holl. Buurtspoorwegen, de Stoomboot-Ondernemingen de fa's. jensen te Lith en van der Schuijt heb ben, dank zij de bemoeiingen van het comité voor deze Tentoonstelling, be- sjoten verlaagde tarieven toe te passen voor het vervoer van vee voor de Tentoonstelling ingeschreven. Mede zullen op den dag der Tentoonstelling door sommige ondernemingen van ver voer, de middagdiensten later worden gesteld. DRUNEN. 4 Mei a.s. is voor den Bijenbond gevestigd in 't café Pulles- de Wit op de Ivuiksche heide een ge- wichtigen dag. Alsdan hoopt genoemde vereeniging haar 25-jarig bestaan te herdenken, hetwelk op feestelijke wijze zal geschieden. De Vereeniging welke reeds 45 leden telt trekt 's morgens te 9,30 uur met haar prachtig vaandel voorop naar onze parochiekerk ter bij woning eener plechtig te zingen H. Mis. De rest van den dag zal er op recht Brabantsche wijze worden gefeest. Dat kunnen ze op de „Haai". We hebben het immers allen meegemaakt eenige jaren geleden met de groote Bijenten toonstel ling! Waren dat geen dagen van waar genot. Hoe ordelijk, gezellig en knusjes ging het er toen niet toe. Zoo „echt" gemoedelijk. Zullen ook wij buitenstaanders thans weder mo gen mee genieten van jullie feest vreugde? Veilingvereeniging „De Langstraat", Drunen. d. Een woord van dank mag aan het slot van den cursus niet onthouden worden aan den WeiEerw. heer Bijnen, die moeite noch kosten ontziet om Waalwijks ingezetenen te doen genie ten van lezingen, causeries, enz. over interessante en leerzame onderwerpen. Hedenmorgen had in de achter zaal van het Hotel Verwiel onder voor zitterschap van den heer H. Tussen broek eene algemeene vergadering I plaats van den Buitenpolder van Be- gedragen aan den aannemer W. v. Hammen alhier. soyen. Wegens de weinig belangstelling De voorzitter wees er op, dat dooi en medewerking welke T.A.V.E.N.U. verschillende ingelanden was aange- ondervonden heeft met de voorberei- drongen om de kaden van den Sprang- ding van de opvoering van „Rose Marie" ten bate van den Watersnood, heeft genoemde vereeniging besloten die op voering niet te laten doorgaan. Het mooie oratorium van Schu mann „Das Paradies und diePeri"zal 13 en 14 April e.k. door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging worden uitgevoerd. Tenor-solist is de heer Louis van Tulder te Amsterdam. Deze schen sloot te verhoogen, opdat de polder niet meer voortdurend onder water zal komen te staan, wat men voor het laag gelegen land slecht acht. Het bestuur heeft de zaak van alle kanten bekeken en stelt voor de kade te verhoogen en zoo hoog te brengen dat ze gelijk wordt met de Rijkskade gelegen achter aan het kanaal. Vooraan, bij den Capelschen dijk, Prijzen van 113,26. Goudreinetten I 20—27; Goud reinet- ten II 10—18; Bellefleur I 16—22; Bel lefleur II 8-14; Ossekoppen I 14-19; Ossekoppen II 912; Eijsdenerklump- kes II 813; Geelzuur 1018; Zoete appelen 7—15; Spruitjes 30—43; Juin 5—11Peen 3—31/*; Witlof 5—11Sja lotten 1719; Knolraap 12; alles per K.G. Boerehkool 23; Roode kool 411; Witte kool 23, per stuk. Keelen 2—2'/2; Selderie 19—21; Prei 1020 per bos. 's-HERTOGENBOSCH. De conclu sies van den accountant Brinkman van het accountantskantoor Sparrius die op last van den Burgemeester een onder zoek instelde naar het tekort in de politiekas.en daarover rapport uitbracht, luiden als volgt 1)de aan den Commissaris vanPolitie door de Gemeente Ontvanger verstrekte voorschotten vanaf Dec. 1919 hebben de aan den Gemeente ontvanger terug betaalde voorschotten met f 8225.54 overschreden,1 terwijl de Commissaris verklaart geen gelden meer onder zich te hebben 2) dit nadeelig saldo is ontstaan in 1922-1923; 3) een verschil had vroeger kunnen worden ontdekt als de Gemeente-Ont vanger aan de terugbetaling der voor schotten meer aandacht had geschon ken en deze terugbetaling op het juiste boekjaar had geboekt; 4) door ons is vastgesteld, dat het nadeelig verschil niet is te wijten aan administratie-onjuistheden, doch is ont staan of doordat de Commissaris in 1923 1923 gelden uit de kas heeft ge nomen, die niet ten bate van de Politie zijn aangewend, of zulks door derden is geschied, in welk geval echter den Commissaris moest bekend zijn dat dit heeft plaats gehad 5) aan den hoofdagent Huisen moet bekend zijn geweest in 1922 1923 of dat de Commissaris veel kasgeld van de Politie onder zich had, in welk geval hij den Commissaris erop opmerkzaam had moeten maken, dat opnemen van voorschotten niet geregeld noodig was, of dat de Commissaris minder in kas had dan hij behoorde te hebben 6) dat gebleken is dat overigens het financieel beheer bij de Politie veel te wenschen overlaat, daar thans is ge constateerd dat de Commissaris de door hem vroeger van Huisen ontvan gen gelden in verband met de Vuur- wapenwet over 1921, 1922 en 1923 niet aan den Gemeente Ontvanger had afgedragen, doch zulks eerst in Febr. 1926 is geschied, nadat den Commis saris op dit verzuim is gewezen, terwijl bovendien is gebleken dat de door Huisen ontvangen en op 9 Febr 1926 nog niet aan den Commissaris afge dragen gelden der Wapenwet over 1924 en 1925, niet op dien datum in de daarvoor bestemde kas aanwezig waren. Naar wij vernemenen hebben verschillende raadsleden het plan een spoedeischende vergadering aan te vragen ter behandeling van het rapport in zake het tekort in de politiekas; Prov. Crt. Naar wij vernemen zijn B. en W. zeer ontstemd over het feit dat de conclusies van het accountants rapport in zake de onregelmatigheden in de politiekas, en welke als „vertrouwelijk voor de raadsleden ter visie lagen, door een of meerdere raadsleden zijn overgebriefd naar het „Volk" dat ze publiceerde. Op Woensdag 17 Maart zal de beruchte kwestie in besloten zitting van den gemeenteraad worden behan deld., De Commissaris van polite is uitste- dig. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 14 Maart 1926. Geref. kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 5.30 uur. Candidaat Visser van Kortinge. Ned. Herv. kerk v.m. 9.30 uur lees dienst, n.m. 2 uur Ds. van den Anker van 's Gravemoer. Terwijl de bewoners afwezig waren is bij den broodbakker K. alhier ingebroken, door verbreking van het slot op de achterdeur. Er wordt een kistje sigaren en een zakje met circa f 10 aan los geld vermist. Daar alle kamerdeuren waren gesloten kon men alleen in den winkel komen. De politie stelt een onderzoek in. VRIJHOEVE-CAPELLE. Gedurende de maand Febr. werd in de Rijkspost spaarbank op bet hulppostkantoor al hier ingelegd 3586 en terugbetaald 2272. Er werden 217 gesprekken ge voerd en 45 telegrammen behandeld. Toen dezer dagen de groenten- koopman H. Glavimans met groenten ging venten, schrok zijn paard hevig van een auto. Het gevolg daarvan was dat het dier begon te springen, het paardentuig brak en de geheele voor raad groenten en sinaasappelen, welke zich op zijn wagen bevond, de straat over rolden. De materieele schade was aanzienlijk. De baldadige straatjeugd is weer aan het hoogtij vieren. Op verschillen de plaatsen- worden hekken en tuin poorten weg gegooid en andere balda digheid uitgevoerd. Het is te hopen dat het de politie gelukken moge hieraan spoedig een einde te brengen. CAPELLE. Op algemeen verzoek zal het kluchtspel, dat vorige week Dinsdagavond na afloop der ledenver gadering van de afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs met zoo'n succes werd opgevoerd, nogmaals wor den opgevoerd op Donderdag, 18 Maart a.s. des avonds 8 uur in de zaal van den heer L .JF. v. Dongen. Toegangs kaarten a 0,50 en 0,75 zijn te beko men bij de heeren E. Colet en L. F. van Dongën. Tengevolge van den storm is het water in de Capelsche en Labbegatsche haven zoo hoog opgestuwd, dat het over de kaden heen den Buitenpolder instroomde en deze herschiep in een groot meer. Kerksteeg en Veerpad zijn weer geheel onder water gezet, zoodat de verbinding van hieruit met het land van Altena en Heusden weer gestremd is. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag, des voorin, half tien uur optreden Ds. A. Meyers. Des nm. 2 uur zal voor de Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk optreden Ds. Slemper uit Besoijen. J.l. Woensdag en Donderdaga- 1 vond d.a.v. gaf de Gemengde Zang vereeniging „Het Rozeknopje" in de zaal van den Heer L. F. van Dongen alhier haar tweede winteruitvoering. De stierenkeuring zal voor deze gemeente plaats hebben te Waalwijk op Maandag 22 Maart e.k., des voor middags tien uur. WASPIK. Vermoedelijk door een of ander voertuig werd gisteravond een afsluitboom van den onbewaakten over weg op het kerkpad stuk gereden. De politie stelt een onderzoek in. Nabij de Hooge Brug op den weg naar's Gravenmoer brak een kade door, waardoor naburige polders, de Viriels en de Velden overstroomd werden. RAAMSDONKSVEER. Ds. Ewoldt bedankte voor de beroeping naar de Ned. Herv. Gemeente te Oudorp. Zondagmorgen zal er in de Veersche Kerk leesdienst zijn, terwijl des middags om 2 uur op 't Dorp hoopt op te treden Ds. Meijer van Capelle. RAAMSDONK. A.s. Zondag wordt in de kerk van den H. Bavo alhier, een collecte gehouden voor de ge troffenen in de door den watersnood geteisterde streken. Door de Ned. Spoorweg-Mij. is de bewaking van den overweg aan het Moleneind opgeheven. De keuring van dienstplichtigen der lichting 1927 wordt gehouden op 16 en 19 April e.k. in het Henricusge- bouw alhier. De premiekeuringen van merriën en hengsten met afstammelingen heb ben dit jaar o.a. voor deze gemeente te Waalwijk plaats en te Zevenbergen op 16 Juli, voor type tuigpaard. Door J. Heere is bij het gemeen tebestuur een aanvraag ingediend om vergunning tot oprichting van een broodbakkerij. GEERTRUIDENBERG. Door de heer C. du Pont, is aan de Gebrs. du Pont, alhier, opgedragen het bouwen van een sigarenfabriek, welke zal ko men aan de Donge. Maandag a.s. zal met het werk reeds begonnen worden. De heer J. Santbergen, had het on geluk bij het opspringen van de tram te komen te vallen. Gelukkig viel hij buiten uit, zoodat ernstige ongelukken werden voorkomen. Hij kwam er met een verzwikten pols af. Het water in de rivier de Don- ge was Woensdagmiddag zoo hoog ge stegen, dat de Thor uit 's-Herlogen- bosch bijna niet kon aanleggen. De stijgcr stond geheel onder water. Na veel moeite slaagde men er in de pas sagiers met wagens van boord te ha len, terwijl het vee door het water werd gedreven. - Het huis van wijlen Mej. C. de Rooy, gelegen aan de markt is onder- handsch gekocht door den heer v. d. Meer. Het winkelhuis van J. v. d. Elshout alhier, hetwelk was ingezet voor 5100 is niet meer verhoogd en door den ver- kooper aangehouden. In de Ger. Kerk hoopt Zondag a.s. in beide diensten op te treden dsr Den- ner uit 's-Hage. MADE. Gisterenavond reed de heer B.> v. Loon te Drimmelen. met zijn fiets op het fietspad en wilde den hooggelegen straatweg oprijden, waar bij zijn fiets tegen den hooggelegen berm van den straatweg opreed, waar door hij kwam te vallen en zich zeer ernstig bezeerde. Zijn fiets werd hierbij geheel vernield. Het huis met schuur en tuin ge legen in den Kalverstraat van de land bouwer F. v.Dongen werd onderhandsch gekocht door J. van Oosterhout alhier. Ingevolge het preekbeurtenlijstje zal Ds. Mudde op Zondag 14 Maart des voorm 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Made voorgaan, om des nam. 2.30 in de Ned. Herv. kerk te Geer- truidenberg een vacature-beurt te ver vullen. Zondag 14 Maart a.s. zal in de Ned. Herv. kerk des v.m. 10 uur Ds. Vink te Drimmelen voorgaan om des nam. 2.30 in de Ned. Herv. kerk te Dongen een vacature-beurt te vervullen. - In tie maand April zullen alhier 4 veemarkten worden gehouden en wel op Dinsdag 6 en de Maandagen 12, 19 en 26 April. ALMKERK. Op 18 Maart a.s. zal in de Gerf. kerk alhier eene propaganda- rede worden gehouden voor de Vrije Universiteit onder leiding van Ds. de long alhier. Als sprekers zullen op treden Ds. Jonker van Werkendam en Ds. Kapel van Andei. Toegang voor een ieder vrij., Het Fanfare-corps „Cresendo" te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) heeft be sloten op Hemelvaartsdag a s. deel te nemen aan het Groot Nationaal Mu ziek- en Zangconcours te Capelle (N.-Br.) A.s. Zondag v.m. 9.30 hoopt Ds. Röth voor de Herv. Gem. alhier op te treden, terwijl Ds. de Jong, Gerf pred. voor die gemeente des v.m. 9.30 en v m. 2 uur hoopt voor te gaan. DONGEN. In de laatste gemeente raadsvergadering deelde de Voorzit ter mede, dat wat den vleeschkeu- ringsdienst betreft, in de laatst ge houden vergadering der commissie t

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10