DE ECHO VAK HET ZUIDEN Backin Oetker-Cake Bakpoeder Dr,Oehker's In den Hoenderhof. No. 21. Zaterdag 13 Maart '26. 49e Jrg. TWEEDE BlaD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg). 6. Benoeming Stembureaux Worden benoemd ambtshalve als Voorzitter de Burgemeester en als leden de heeren Tak en de Kroon en als plaatsvervangende leden de heeren C. Meijers en Jansen Jansen. Ik kan deze benoeming niet aannemen. Ik heb het dan te druk met werkzaamheden. Maar ik wil ook nog even opmerken dat we hier met 6 raadsleden zitten. Ik zal tegen de siemming protesteeren als de uitslag 4—2 is Afin ik zal nog wel gelegen- krijgen daarop terug te kómen. heid Voorzitter. Kan u uwe benoeming niet aannemen, 't is maar voorplaats vervangend lid. Jansen. Ik kan niet. het lid moest hem dan dien dag eens extra smeren Voorzitter. Dan zullen wij tot een nieuwe stemming overgaan. Jansen. Hé. (op de heer Tak wijzend) worden daar de namen voorgeschreven. Tak. (Een stuk papier omhoog hef fend). Hier, als u zoo wantrouwend is, kijk dan maar. 't is gewoon de uitslag van de stemming die ik heb opgeschreven en den heer Allard laat zien. Jansen. Nou, als 't niet zoo is, dan is 't in orde Na eenige stemmingen wordt hierna in plaats van den heer Jansen de heer Wiegman benoemd, 7. Ingekomen stukken. Voorzitter. Zooals de heeren weten is in een vorige gehouden vergade ring besloten de subsidie-aanvraag van Ons Middelbaar Onderwijs aan te houden tot nagegaan was hoe in andere gemeenten in deze is gedaan. Gebleken is dat alle gemeenten de gevraagde subsidie verleenen behalve Heusden. welke f 50 geeft. Ook zijn wij nog bij Dr. Muller in Tilburg op bezoek geweest om te hooren of het juist was dat, als de gevraagde subsidie niet werd verleend, de ouders van de schoolgaande kinde ren moeten bijbetalen. En zulks is zoo. Het gevolg zou dan zijn dat de ouders hun kinderen naar Breda lieten gaan maar dan moet de gemeente zeker wel t 300 per leerling gaan betalen, dus dat zou nog schadelijker uitkomen en daarom stellen B. en W. voor aan de Hoogere Handelsschool te Waalwijk eene subsidie van f 100 per leer ling te betalen. Jansen. Hoeveel leerlingen zijn er. Voorzitter, Vijf of zes. Een is er die naar Breda school gaat en die kost ons f 300. Sassen. Is met de ouders geen voe ling gehouden en gevraagd of deze, met het oog op den finantieelen toe stand, in deze willen ten goede komen. Voorzitter. Neen. Sassen. Zou dat niet goed zijn. Voorzitter. Als ze naar de Hoogere Burgerschool gaan valt er ook niet met de ouders te overleggen en heeft de gemeente maar gewoon te betalen, soms f 350 tot f 400. Nu in de gemeente geen gelegen heid tot dergelijk onderwijs kan wor den gegeven, moet men het toejuichen dat in de naaste omgeving daarvan kan worden geprofiteerd. Honderd gulden is dan betrekkelijk goedkoop te noemen. Het zijn lasten die de ge meente te dragen heeft, liever had ik ze niet, maar het is nu eenmaal zoo. Jansen. Is het onderwijs daar duurder. De Kroon. Neen. Voorzitter. Dat zal, met die f 100 meegerekend, niet zooveel met elkaar uitmaken. Jansen. Dan is het van ons verstandig om de gevraagde subsidie te verleenen. Sassen. Ik zou gaarne zien. dat er nog geen besluit wordt genomen. In geheim comité wil ik eerst nog eens op iets, dat me niet aanstaat, wijzen Wordt besloten na afloop van de openbare vergadering in geheim comité •over te gaan. Bespreking tarieven van het visch- recht. Een vorig jaar is de opbrengst ge schat op f 50, terwijl ze t 98 heeft opgebracht. Het beste zal zijn zoo gewoon door te gaan Aldus wordt besloten. Voorzitter. Dato 19 Februari is een rekest verzonden aan den Minister waarin werd verzocht het postkantoor alhier niet om te zetten in een bij kantoor. Eenig resultaat daarvan is nog niet bekend. Jansen. Ik gevoel me verplicht is dank te brengen voor de wijze waarop u bij de Kamer van Koophandel te Waalwijk deze zaak voor onze gemeente hebt verdedigd. Vervolgens deelt de, Voorzitter nog mede, dat de verkoop van boomen f 355 heeft opgebracht. Verzoek van Mej. Wed. van Bavel houdende het bericht, dat ze nog twee maanden In de gemeente-woning zal blijven wonen. Naar aanleiding van dat verzoek stellen Burg. en Weth. voor de wonin gen niet meer van jaar tot jaar, maar van maand tot maand te verhuren, wat de verhuring zal vergemakkelijken. Een maand zal vooruit moeten worden betaald. Jansen. Die woningen daar zijn maar slecht te verhuren. Als er nu weer een leeg komt, dan wordt 't al wat. Voorzitter. Toevallig is er met 15 Maart weer een verhuurd, dan is er nog maar een leeg. Jansen Ik zou in het vervolg een bordje aan het huis hangen te huur. Voorzitter. Dat zullen we in over weging nemen. Schrijven van de firma van der Reijt en van Riel. waarin wordt aangedron- gen om het contract voor afname van electrische energie te willen wijzigen. Zij wenscht de minimumafname van electrischen stroom, thans bedragend 15000 KWU teruggebracht te zien op 10000 KWU Uit een onderzoek is gebleken, dat deze raming te hoog is geweest zoodat het voor de firma een groote schadepost is. Voorzitter. Al was dit verzoek niet ingekomen, dan zouden Burg. en Weth toch met een voorstel tot wijziging van dat tarief zijn gekomen. Met een der firmanten was er al overgesproken om het contract op 12000 KWU te brengen en nu is dit verzoekingekomen. Het verbruik is 12496 KWU geweest en nu heeft men toch een verbruik van 15000 KWU te betalen. Over vijf maanden is er verbruikt 5981 KWU. Nu kan het waar zijn, dat er wat slappe maanden inkomen, maar is ook dat er nog veel drukkere maanden komen. Nu is er alles voor te zeggen om het contract wat soepeler te maken, maar om het lager te stellen dan het ver bruik in werkelijkheid is, gaat ook niet op. Billijk achten Burg. en Weth het de minimumafname op 13000 KWU te stellen en zulks te doen Ingaan 1 Octo ber 1925. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Verzoek tot aankoop van grond te genover de schutting der conserven- fabriek 112 Ma voor bergplaats door A J. Dupont. Nog is er een verzoek ingekomen om G. J. Dupont om daar een werk plaats te kunnen bouwen. Bij den eersten aanvrager zit het doel voor, dat hij binnen een jaar niet van plan is te bouwen, maar het voorloopig als plaats te gebruiken. Burg. en Weth. achten het gewenscht om dan de verplichting te stellen dat daar een steenen muur zal worden gebouwd. De bedoeling zit hier niet voor om met den grond te speculeeren. Maar nu komt nog de prijs. Tot heden hebben wij het daar altijd voor f 2 per M2. verkocht. De heer Sassen is er voor om ook nu f2 per M2. te rekenen. Dupont zal een sigarenfabriekje zetten en allicht zullen daar dan weer eenige menschen werk en brood vinden. De Voorzitter merkt op dat men nu zoowat aan het beste gedeelte komt. De heer Jansen is het met den heer Sassen eens. Men moet de industrie zooveel mogelijk bevorderen. Mr. Allard acht f 2.50 niet te hoog. Met vijf tegen een stem wordt be sloten den grond voor f2 per M2. te verkoopen. Alleen Mr. Allard stemde voor f 2.50 Schrijven van den heer A. Elshout, majoor bij de Rijksveldwacht, houdende het verzoek om een stukje grond, ge legen bij het zwembassin, te kunnen huren. Voorzitter. Het perceeltje is 830 M3. groot en wij stellen voor het voor f 10 per jaar te verhuren, dat is tegen f120 per H.A. Wij zijn blij dat het in handen van de politie komt, dan is daar wat toezicht. De bepaling wordt gemaakt dat, wanneer het zwembassin voor dames is opengesteld, er op het land niet mag worden gewerkt. Wordt besloten het perceeltje voor den tijd van 3 jaar te verpachten met de conditie dat de gemeente wan neer het noodig is, de huur ten allen tijde kan opzeggen. Verzoek van den heer C. Tak, tot wijziging erfpacht. Adressant verzoekt deze inplaats van 15 op 5 jaar te stellen. Voorzitter. Voor de gemeente is daar geen enkel bezwaar aan verbonden. Het wordt alleen maar gevraagd omdat bij 15 jaar in erfpacht geven de registratiekosten zoo hoog zijn. Sassen. Is er ook bepaald dat de menschen van hier in aanmerking zullen komen om daar te werken. Voorzitter. Voorzoover ik heb ge hoord zal spoedig worden begonnen. Met algemeene stemmen wordt be sloten aan het verzoek te voldoen. Voorzitter. Er was een verzoek in- gekomen van het bestuur der R. K Werkliedenvereeniging, waarin werd gevraagd aan de vereeniging een per ceel grond te willen verhuren om dat dan aan de leden voor het aanleggen van moestuinen te verhuren. Heden heb ik echter van den Voorzitter een schrijven ontvangen om het verzoek in te trekken. Schrijven van de heeren H. Vissers en L. v. Diem, bestuursleden van een kaartclub, houdende het verzoek om het politie-uur van 11 op 1 uur te brengen. Voorzitter. Motieven daarvoor wor den niet aangegeven. Ik heb de naam lijst eens nagegaan, maar het zijn ongeveer allemaal menschen die de beschikking over den vrijen Zaterdag middag hebben. Sassen. Ik geloof niet dat de be doeling zal voorzitten om het politie- uur op 1 uur te brengen. Voorzitter. Dat staat er. Stond het er anders, zooals U denkt dat de be doeling zal zijn, dan behoeft het ver zoek niet aan den raad te worden gericht. Sassen. Dat weet ik wel, maar 't is toch zoo. Het is een beetje onhandig gevraagd. De heele zaak is maar dat zij zeggenwij willen net zoo goed als een ander daarvan profiteeren. Voorzitter. Ik heb daar straks al gezegd alle zaken moeten op zichzelf worden bekeken. Sassen. Ik zou zeggen, Zaterdags absoluut na 12 uur geen vergunning meer geven. Jansen. 11 uur is laat genoeg. Dan willen de kasteleins ook naar bed Onderscheid moet echter niet worden gemaakt. Voorzitter. Deze vereeniging heeft ook vergunning gehad tot 1 uur toen ze teeravond had en verschillende andere clubs. Met oudejaarsavond heb ik het geweigerd, toen kwamen er veel vereenigingen vragen en had ik aan al die verzoeken voldaan, dan zou het meer op een verkapte verlenging van het politie-uur gaan gelijken. Op 2 Januari heb ik hun toen wel ver gunning gegeven. Met carnaval is het ook weer gevraagd, maar ook toen heb ik het weer geweigeid. Jansen. De heele zaak is dat ze vaak boter var* inferieure kwaliteit. Evenmin was de graanbouw een loo- nend product. De zware concurrentie van het buitenland v.nl. Amerika dat met zijn product de markt kwam over voeren, kon hij het hoofd niet bieden. Door dit groote, rijke werelddeel waar grootendeels omvangrijke bedrij ven bestaan, waar de grond goedkoop is en deze weinig van arbeid en bemes ting kost kon en kan nog het graan goedkooper verbouwd en geleverd wor den, mede door de lage schëeps- en spoorvrachten. Bijna overal werd toen nog het vrijhandelsysteem gehuldigd en was er geen kans op staatsbe moeiing ten gunste van den landbou wer, die om bescherming vroeg. Het gevolg hiervan was dat de graanbouw langzamerhand minder werd. De eerste verbetering voor den boe renstand kwam in 1882 door de oprich ting van de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw tot stand, wel ke al spoedig een twintigtal afdeelin- gen telde en wier aantal in den loop van tien jaren verdubbelde. Alhoewel de boeren in den beginne moeilijk voor vereeniging vatbaar waren, mocht het deze Mij ten slotte toch gelukken den landbouwer te overtuigen van de kracht der samenwerking.Vooral drong zij aan op gezamenlyken inkoop van voeder en kunstmeststoffen, waardoor de tussclienhandel zooveel mogelijk werd uitgeschakeld. Het gebruik van kunstmest zeggenwaarom een ander wel en echter vond bij de boeren in den wij niet. Ze willen, en dat wil ik ook. dat iedereen gelijkgesteld wordt. Voorzitter. Alles wordt door mij over een kam geschoren, maar men moet zoo'n kaartclub niet gaan ver gelijken met een harmonie of zang- vereeniging die verlenging krijgen voor het te geven concert of bal. Ik heb wel eens een verzoek om verlenging afgewezen omdat die menschen een vorige maal na sluitingstijd het de politie wat lastig maakten. Doorloopende vergunningen worden aanvang weinig ingang, doordat zij de goede eigenschappen van dit bemes tingsartikel niet kenden, doch genoem de Mij heeft door het houdey van le zingen hierover en het aanleggen van proefvelden het gebruik van kunstmest krachtig bevorderd. Tevens heeft zij op gebied van zuivelbereiding goed werk verricht. In 1893 werd op initiatief van eenige leden der afdeeling Heeze de eerste bo ter fabriek opgericht. Spoedig daarop volgden er meerdere en in den korten door mij absoluut niet gegeven omdat j tijd van een jaar was het aantal reeds ik de zaken telkens wil bekijken. En j tot twintig gestegen. Jarenlang bleven nu weet ik wel dat men wel eens wat bet evenwel nog handkrachtfabrieken zal zeggen, maar O. L Heer kan het j en werden slechts langzamerhand dooi iedereen nog niet naar den zin maken,stoomzuivelfabrieken vervangen, dus veel minder kan ik dat doen. Jansen. Dat is wel zoo. maar ik hoop toch dat zooveel mogelijk allen gelijk gesteld zullen worden. Daar van de rondvraag geen der leden gebruik wenscht te maken, gaat de raad over in geheim comité ter bespreking subsidie aan de Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Na' heropening van de openbare vergadering werd met algemeene stem men besloten de gevraagde subsidie te verleenen, waarna de vergadering wordt gesloten. •en voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdheden 500 gram meel f 0.18 250 gr. boter f 0.60, of marg. n 0.35 200 gram suiker.,, 4 eieren 1 pakje Backin 1 citroen '/s liter melk.,,,., 1 theelepel zout Bereiding: Men roert de boter tot room, voegt hieraari suiker en eieren toe en ten slotte roert men het zout en de bloem, waardoor men eerst de Backin vermengd heeft, er door, onder toevoeging van een weinig melk, Ten slotte mengt men de geraspte citroen» schil en het sap van den citroen er door en doet dit mengsel in een met boter inge» smeerden vorm en wordt dit bij een matige hitte uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakie als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptenboekJe toezenden. 0.10 0.24 0.07»/, 0.05 0.02 TTöPj; LAND- EN TUINBOUW. DE BOER EN ZIJN BEDRIJF VAN VROEGER EN THANS. (Vervolg.) Dc opbrengst der producten die de boederij opleverde was uiterst gering. Daar er geen coöperaties en veilingen bestonden was de boer met zijn pro ductie geheel aan de handelaars of opkoopers overgeleverd, die met zijn waren den spot dreven en grootelijks naar eigen goeddunken handelden. De boter b.v. het voornaamste product bracht bitter weinig op. Deze werd voor het meerendeel op de markt of op particuliere mijnen verkocht. Wijl er geen boterfabrieken waren moest de melk aan huis worden gekarnd, hetgeen een tijdroovend werk was. Door onzin delijke behandeling verkreeg men De boter op deze laatste gemaakt was veel duurzamer dan die welke door eerstgenoemda werd geproduceerd, om reden ze met meer vakkennis en zinde- 1 ijker werd samengesteld. Door deze factoren, die het product zeer ten goede kwamen steeg de handels waarde. i Kort na het ontstaan van den Zuid- Nederlandschen Zuivelbond, waarbij zich de meeste fabrieken aansloten werd begonnen met de exploitatie van een mijn, waarop de aangesloten fa brieken hun boter leverden. Het afzet gebied werd gezocht en gevonden in 't buitenland. Op de groote wereldmarkt te Londen had onze boter zelfs eenigen tijd de overhand, doch te spoedig moesten we de eerste plaats aan Dene marken weder afstaan. Alhoewel door invoering van liet Rijksmerk, de kwa liteit onzer boter gewaarborgd werd, hebben wij toch het genot nog niet mo gen smaken onze eenmaal afgestane plaats weder te heroveren. Ondanks al de verbeteringen, die de NoordBrabantsche Mij van Landbouw, heeft aangebracht was zij desniette genstaande niet de vereeniging welke de boeren algeheel uit hun achterlijken toestand kon opheffen. Zij was geves tigd op neutralen grondslag en stelde zich alleen de stoffelijke verbetering van den landbouw ten doel. Immers, wil een vereeniging tot bloei komen, dan moeten ook wel degelijk de zede lijke belangen der leden worden be hartigd. Niettegenstaande mag en kan men niet ontkennen dat deze Mij voor de algemeene opheffing van den Bra- bantschen boerenstand de grondslag heeft gelegd en deze haar daarvoor veel verschuldigd is. Het vereenigingsleven kwam eerst rechl tol bloei in 1895, door de oprich ting van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond. Deze veree niging stelde zich niet alleen tot laak, de stoffelijke belangen maar ook de zedelijke belangen van den boer te be hartigen. Voor een groot deel dankt deze vereeniging haar snelle ontwikke ling aan haar oud-geestelijk adviseur, Pater van den Elzen, welke op emi nente wijze de belangen der boeren verdedigde. Reeds kort na de stichting van den N. C. B. werd het ook thans nog bestaande weekblad uitgegeven, waardoor den boer op zeer duidelijke en begrijpelijke wijze kennis op tech nisch en verschillend ander gebied werd bijgebracht. Hel waren v.n.I. de artikelen van den geestelijken adviseur die de kolommen vulden en waarin hij den boeren aanspoorde tot krachtige samenwerking en eensgezindheid. Zeer terecht wordt P. v. d. E. dan ook genoemd de boercnapostel. Ook hij was er van overtuigd, dat de voornaam ste factoren voor een bloeiende veree niging was, de solidariteit waarop zij moest steunen om eiken aanval het hoofd te kunnen bieden. Het ledental nam sterk toe en groeide steeds en altijd nog aan. Er werden ver schillende instellingen en coöperaties in het leven geroepen. Zoo b.v. de boe renleenbanken, die den boer tegen be trekkelijk lage rente het crediet ver schaften, waardoor zijn afhankelijk heid van den groot-grondbezitter zeer werd verminderd. Een Coöperatieve Handelsvereeniging, welke de voeder- en kunstmeststoffen rechtstreeks uit 't buitenland importeerde en waardoor de tusschenhandel werd uitgeschakeld. Voorts exploiteerde de N. C. B. een ex portslagerij, die hare te slachten dieren van de boeren betrok. Helaas, deze in stelling heeft het hoofdzakelijk door de schuld der boeren niet kunnen bolwerken. Immers, verkochten de boeren hun beste kwaliteit vee aan de opkoopers en leverden 't minderwaar dige aan genoemde exportslagerij. Brandassurantiën, paarden- en ha- gelverzekering werden door toedoen van den N. C. B. nog opgericht. Thans na 29 jaren van onvermoeide samenwerking en eensgezindheid is de N. C. B. geworden een der krachtigste en machtigste organisaties van den lande. Zooalsdke partij heeft ook zij hare afgevaardigden in, Tweede Kamel en Provinciale Staten die daar de voor vechters zijn voor de belangen der boe ren. Hierdoor heeft zij op sociaal ge bied een heel andere positie ingeno men, een plaats in de Maatschappij, waarop zij het volste recht heeft. Vooral in den tijd der mobilisatie werd zij erkend en gewaardeerd. Toen trad n.l. op den voorgrond bet vast staand feit, dat de boer een onmisbaar lid is voor (le Maatschappij. Zonder een welvarenden en bloeienden land bouw wordt een land arm. We zien het aan Frankrijk waar de landbouw in de laatste jaren sterk achteruit gaat. De plattelandsbevolking trekt meer en meer naar de steden, deels om 't slechte bestaan, deels doordat zij hun bedrijf verachten en meer en meer behoefte gevoelen naar het groote moderne stad- sehe leven. Obk in ons land doet zich dit verschijnsel in eenige mate voor, door tekort aan arbeidskrachten in de groote fabrieken. Boeren, schaamt u niet voor uw nobel en edel bedrijf. Is het niet een ge not, een voorrecht, in Gods schoone, vrije natuur te werken. Laat het uw ernstig streven zijn, te trachten u te- ontwikkelen op allerlei gebied, tot meerderen groei en bloei van den boe renstand. Drunen, 22 Februari 1926. AGRICOLA. BROEDEN. Is het broednest klaar, hebben we de vaste overtuiging een rustige, gezonde, kalme kloek te bezitten, dan kunnen we haar na een proeftijd van één of meer dagen, de broedeieren toevertrou wen. Deze worden des avonds onder de rustig broedende kloek geschoven, na dat we voorzichtig de kunsteieren heb ben weggenomen. Welke eisehen hebben we nu te stellen aan d#broedeieren. La ten we broeden van onze eigen kippen, dan beïnvloeden zeer vele eisehen deze keuze. Broedt men maar raak van alles wat men beeft loopen, dan is bet nood zakelijk gevolg dat, onverschillig of we sport- of iiut-fokkors zijn. de kwaliteit onzer dieren daalt. Zijn we sport-fok- kers, dan rape men voor de fokkerij uitsluitend de eieren van de mooiste (lieren. Met gestrengheid sluite men alle bennen voor de fokkerij uit, die niet in alles voldoen. Rasfouten verer ven in doorsnee veel gemakkelijker dan de goede eigenschappen en de bijzon dere fraaiigheden onder dieren. Leg gen we ons uitsluitend op de nutfokke- i ij toe. dan worden rasfoutjes over bet. hoofd gezien en streng gelet op legcapa- citeiten. als: aantal eieren, aantal win- tereieren, eiergrootte, broedsclibeid? re gelmatigheid van den leg, enz. In beide gevallen stelle men (le met ons doel overeenstemmende eisehen aan den toomleider, den haar. Dus bij sportfok- moet bij een raszuiver dier zijn, zoo mo gelijk in alle opzichten beantwoordend aan alle standaardeisebenbij nutfok moet bij afstammen uit een jarenlang op alle "eisehen streng geselecteerden stam van de hoogste productie. Is men of als sport-, of als nutfokker, alzoo met een toom klaar, dan kunnen de eie ren uitgezocht worden geschikt voor broedeieren. Nog steeds heerscht bij sommige kippenhouders de gewoonte een of ander „beproefd?" middeltje toe te passen, om te controleeren of uit bet ei een baantje of een bennetje zal ge boren worden. Laat men nu eens voor goed aannemen, dat er op dit gebied niets uit te maken is. Al die kunstmid deltjes zijn „nonsens". Men kieze voor broedeieren uit: mooie gave, groote, 9 If naar Oetkers Recept gebakken met NVDoUWC C6BCQT3 TABAKifABPICm* JOUQE UTDEOIT A917S3

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5