Vraagt onze Broedeier-circttlaim Plekken ^^7 kviid ooster- baJsem IMPORTEERT Wit Leghorn bloed uit Denemarken. goed gevormde eieren. Geen kleine, geen spitse, of dunne eieren, geen eieren niet glanzend metaalharde schaal, die vaak in 't midden een dikke band hebben evenmin eieren met zoogenaamde zand schaal, d.i. een ruwe schaal bezaaid met grove kalkkorrels. Voorts onderzoeke men de eieren streng of ze niet ge scheurd of gekneusd zijn. Is men in bezit van een eierschouwer dan is zelfs 't kleinste scheurtje of barstje tegen 't licht direct te bespeuren. Tevens is dan ook goed waar te nemen of de lucht kamer mooi tegen 't stompe uiteinde zit. Zoo dit niet 't geval is, dan legge men die eieren op zijde, daar in vele gevallen in eieren met schuin geplaatste of aan 't spitse einde geplaatste lucht kamers de kuikens verkeerd komen zit ten en alsdan bijna onmogelijk uit het ei kunnen komen. Eindelijk hebben we dan een goed stelletje broedeieren bijeen, dat we aan moeder kloek kunnen toevertrouwen Hebben we zelf niets goeds, dan doen we veel wijzer een paar centen uit te geven voor een goed broedei of eendags kuikens van een vertrouwd adres. Ik heb nog nooit iemand gesproken, die spijt had van geld besteed aan iets goeds. Intusschen zij men op zijn hoede want vooral in de broedeieren-handel is heel veel bedrog en zwendelarij. Dus op gepast WENKEN VOOR DEZE WEEK. Niet te veel broedeieren onder I. één kloek leggen; 12 it 13 is voldoende 15 kan ooit bij een heel groot dier Nooit meer II. Zet zoo mogelijk twee of meer kloeken tegelijk; de kuikens kunnen later bijeen geplaatst worden, 't Be spaart kosten en moeiten. III. Zorgt eerst voor de broedhen en dan voor de broedeieren, tenminste zoo ge daar geld voor moet uitgeven. Eerst de broedeieren, dan de kloek, kostte menigeen noodeloos geld. J. TUERLINGS. Kaatsheuvel. 2). W- Legh., £ng W- Legh.,. W- Wyand., ftncona's. Fokkerij „Het Witte Nuthoen" J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. GEMENGD NIEUWS. EEN OUDE INBRAAK OPGEHEL DERD. In Juni 1924 heeft in het perceel Wilhelminapark 2(5 te Utrecht, be woond door mevr. de wed. E. Gomperts Jitta, een inbraak plaats gehad, waar bij uit een brandkast juweeleu. ter waarde van 30.000 tot 40.000, be nevens eenige gouden voorwerpen wer den ontvreemd. De toenmalige hoofdin specteur van politie te Utrecht, Ma rnoen en de rechercheur van politie Bleijenberg hebben toen de inbraak ont dekt werd, onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch dit onderzoek leverde niet meer op dan de bevinding van eenige vingerafdrukken op een bureau plaat, welke latei#van groote waarde is gebleken te zijn. Toen nu onlangs te Rotterdam de dader van den inbraak in het hulppost- kantoor aan de Biltstraat te Utrecht, was aangehouden en naar Utrecht over gebracht, bleken diens vingerafdrukken de dader was bij deze inbraak zoo slim geweest om geen vingerafdrukken achter te laten veel overeenkomst te vertoonen met die gevonden bij den in braak in het Wilhelminapark. Voor den commissaris van politie Hamoen, was dit een reden om omtrent dezen Duitscher meer gegevens te ver krijgen. Het bleek nu, dat deze Duit scher, de 30-jarige V., afkomstig was uit een klein plaatsje in den omtrek van Essen en een meisje in Essen had. Twee politie ambtenaren uit Utrecht hebben daarop een nader onderzoek in Essen en omgeving ingesteld, waarbij /.ij o.iu. het meisje van V. verhoord heb ben deze gaf hierbij twee sieraden af, welke zij volgens haar verklaring van haar verloofde V. had gekregen. Deze sieraden waren een halshanger, be staande uil een grooten smaragd, om ringd met brilliauten en een borstspeld van een aantal robijnen met daarom heen talrijke paarlen en diamanten. Mevr. Gomperts heeft deze juweeleu on middellijk als de hare herkend. In het bezit van dit en ander bewijs materiaal heeft de Utrechtsche com missaris van politie Hamoen, den ver dachte V. gistermiddag in het huis van bewaring een verhoor afgenomen waar bij V. erkende die juweelen destijds aan zijn meisje gegeven te hebben, d^ch- beslist ontkende destijds zich aan dien inbraak te hebben schuldig gemaakt. 1 Het ondazoek wordt voortgezet. Wat den inbraak destijds bij nmvr Gomperts betreft, zij nog medegedeeld dat de inbreker wel veel overhoop heeft gehaald er waren nog tal van andere sierraden van goud en diamant veel zilverwerk en effecten, doch geld was niet in huis doch zich bepaald heeft tot het medenemen van de juwee len ter waarde van 30.000 tot 40.000 benevens van eenige gouden voorwer pen. Daar de juweelen verzekerd waren loofde de betr. verzekeringsmaatschap pij destijds een premie van ƒ5000 uit voor dengene, die den dader in handen van de politie zou brengen, doch zon der goeden uitslag. De verzekeringsmij maakte, naar mededeeling van mevr Gomperts, eerst bezwaar het verzeker de bedrag uit te betalen. Mevr. Gomperts heeft toen een des kundig onderzoek laten instellen door dr. Van Ledden Hulsebos, die tot de meening kwam, dat er geen inbraak had plaats gehad, terwijl de ineerge noemde Utrechtsche politie-ambtenaar Hamoen van oordeel was en bleef, dat alles op inbraak wees. Tenslotte heeft de verzekeringsmaatschappij ongeveer 13.000 uitbetaald. ITALIAANSCH SCHIP VOOR HOEK VAN HOLLAND GESTRAND. De Sirena tegen den Zuiderdam ge slagen. Het schip moet vermoedelijk als verloren worden beschouwd. In het Avondblad van gisteren heb ben wij gemeld, dat het Italiaansche stoomschip Sirena, van Genua naar Rotterdam, zich hij het. vuurschip Maas bevond, met averij aan de stuurinrichting; dat het draadloos om sleepbootassistent ie gevraagd had en dat de zeesleepboot Humber van L. Smit en Co.'s Internationalen sleepdienst, uitgevaren was om het schip hulp te veleenen. Op «ngeveer 5 mijl voor den Nieu wen Waterweg gelukte het de Hum ber, met de Sirena, die bijna onbe stuurbaar door de hooge zee voort gedreven werd, verbinding te krijgen en een tros vast te maken, waarna naar den Waterweg opgestoomd werd. Voor den mond moest van koers veranderd worden, maar het gelukte niet, den kop van de Sirena om te trekken. Het schip, dat in bal last vrter, lag vrij hoog en door den druk van wind en golven bleef het vrijwel dwars voor den Waterweg liggen. Weldra knapte de sleeptros en in de branding, die ter plaatse heel sterk is, kon geen nieuwe tros uitge bracht worden. De Humber is daarop alleen naar Hoek van Holland terug gekeerd en op stoom voor anker ge gaan. De Sirena dreef recht op den Zui- derpier aan en om kwart voor vijf in den middag liep het schip daarte gen vast. Het ligt met den kop tegen den pier en met bakboordzij tegen den dam, die de verbinding vormt tusschen den lagen strekdam en den Zuiderpier, ongeveer op dezelfde plaats, waar indertijd de Stewart Star gestrand is. De golven hebben het schip over den lageren uitlooper van den strekdam heen gebeukt, en de vVachtige vloedstroom dreef het nog hooger tegen den verbindingsdam op. Het is dan ook vrij zeker dat de Sire na niet meer geborgen kan worden. Oogenblikkelijk werden aan boord an de Sirena noodseinen gegeven, waarop de reddingsboot de President •an Heel uitvoer. Men kon het schip echter wegens de hooge zee niet be- cikcn. De reddingsbrigade, onder leiding van de Knip, werd met een vlet naar den Zuidwal gebracht, om, zoo noodig, van daar uit hulp te ver- leenen. Nadat de President vau Heel terug gekomen was, is personeel van deze boot en van do Prins der Nederlanden, eveneens naar den Zuidwal gebracht, >m te probeeren, onder leiding van den lieer A. Ros, sub-agent van de Noord- Zuid-Hollandsche Maatschappij tot liet edden van schipbreukelingen, he: ge strande schip te bereiken, met do vlet, die o]) den Zuiderpier gestationneerd is, en die eventueo' tusscm-.i strekdam en pier kon varen. Men moest hierme de evenwel op laag water varen, omdat golven te v-vcl over den dam hcen- ioegen, zoodat een tocht met de vlet onmogelijk was. Wel is in den loop van den avond nog een poging gewaagd, maar men moest terugkeereu. Van- acht. bij laag water zou men het nog maals probeeren. De opvarenden van de Sirena de bemanning bestaat vermoedelijk nit 28 koppen verkeerden intusschen niet in direct levensgevaar, wel sloegen, ooral in den vooravond, de golven dik wijls boog over bet schip hecu, maar men achtte liet gevaar voor breken zeer gering. In den loop van den avond draaide de wind naar het Noorden en hij nam merkbaar in krach* af, zoodat het van boord halen van do bemanning niet zoo heel bezwaarlijk zijn zal. Aan den kapitein is geseind: biiji aan boord. Op de Puistjes en zweertjes zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven omdat telkens andere plaatsen besmet worden. Geneest U met Akkeris er is geen gevaar. De Sirena meet 3441 ton en behoort aan de Navigation Libera Triestina Soc. in Anrioni. Het schip is in 1911 gebouwd. De commissaris van liet loodswezen, de heer H. Vrugging, vertelde ons als merkwaardigheid, dat het er veel van heeft, dat te Hoek van Holland de let ter S. een noodlottige letter voor sche pen is. In den loop van eenige jaren strandden er de Samoena, de Stewart- Star, de Soerakarta, de Schelde en nu de Sirena.. Men meldde gisteravond laat nog uit den Hoek De reddingsboot gaat om 12 uur weer uit. De eerste hulpdienst blijft op de Zuiderpier. Vannacht 4 uur 10 min. werd van den Hoek vau Holland gemeld: De reddingsboot komt terug en seint, dat de bemanning van de Sirena gered is. Het schip werkt zwaar tegen cfe pier. Een uur later kwam het bericht: De uit 31 koppen bestaande beman ning van de Sirena is hier geland en in het loodsgebouw opgenomen. Er is één niet zwaar gewonde. Het schip zit boven op de pier en is als verloren te beschouwen. Het werd in 1911 gebouwd en meet 3441 register- toil. Naar men nader mededeelt, kon men vanmorgen halfvijf een ladder tegen 't gestrande schip plaatsen en de beman ning van boord brengen, en vervolgens over de pier naar den vasten wal. Er zijn gaten in het schip, en in de ruimen staat water. POGING TOT MOORD EN ZELF MOORD. Op het Koningsplein te Delft-heeft gisteravond omstreeks half elf, W. H., oud-verpleger van het St. Joris-gast- huis, zijn verloofde, mej. v. d. B., ver pleegster van het St. Joris Blindcnge- sticht, met een nies zeer ernstig aan den hals verwond. De man heeft zich vervolgens den hals afgesneden. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Het meisje is in het gasthuis ter ver pleging opgenomen. Haar toestand is niet zonder gevaar. DOET UW SCHOENEN GOED Maandagavond heeft in de Lin- naeusstraat te Amsterdam een brutale berooving plaats gehad. Aan de tram halte bij de Van Swindenstraat stond de looper van de Spaarbank Stad Am sterdam te wachten op de tram, die hem naar de Munt zou brengen. Hij had als alle avonden het geld in een trom- mei bij zich, dat gestort was in het bijkantoor van deze Spaarbank in de Van Swindenstraat. De man, die 82 jaar is vervult deze taak al vele jaren. Plotseling liep een man tegen hem aan en ontnam hem dezen trommel. Voor de oude man feitelijk wist wat er gebeurd was, had zijn aanrander zich al uit de voeten gemaakt en was hij in het Oosterpark verdwenen. De politie, die onmiddellijk van de berooving werd in kennis gesteld, heeft getracht den misdadiger In handen te krijgen. Met honden is het Oosterpark afgezocht, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor. De trommel bevatte f6500, waarvan f 150 aan zilvergeldde rest was bankpapier. Voor goed drukwerk, groot en klein Waalwiiksche Stoomdn kkerij Ant.Tielen. BINNENLAND. De 14e Jaarbeurs. 933 deelnemers Dinsdag is wederom Utrecht voor een week het centrum van handel en industrieWant wederom heeft de Jaarbeurs haar poorten opengesteld. Het is de veertiende beurs, gisteren geopend. Een beurs grooter en uitge breider dan haar voorgangers van de laatste jaren. Maar ai is het aantal deelnemers aanzienlijk vermeerderd, toch heeft het |aarbeursbestuur een zorgvol halfjaar achter den rug. De moeilijkheden kwamen doordat herhaaldelijk gevaar lijke aanslagen op de eenheid van het instituut gepleegd werden Want hiel den niet de meubel-en textielindustrie eigen vakbeurzen in Amsterdam Ons land is te klein om straffeloos een versnippering van het jaarbeurs wezen te kunnen toestaan De Utrecht sche Jaarbeurs moet zijn en blijven het centrum der industrieën en van den handel. Het is wel treffend dat tal van ex posanten van de in de vorige maand te Amsterdam gehouden meubelbeurs op het laatste nippertje ook nog stands voor de Utrechtsche Jaarbeurs vroegen Zij werden niet als afvallige be schouwd en verkregen plaatsruimte op de vijfde verdieping van het hoofdge bouw, waar verleden jaar de inge voerde groep Meubelbeurs is onder gebracht. Ook de groep Bouwmaterialen is weer teruggekomen. Zij bevindt zich evenals verleden voorjaar in de door de gemeente Utrecht beschikbaar gestelde Handelsbeurs. Thans is aan dit gebouw een tijdelijk paviljoen aan gebouwd dat met de Handelsbeurs een geheel vormt Voorts is op het terrein Vredenburg een veel grootere ruimte voor de in zendingen van bouwmaterialen inge ruimd, terwijl aan deze groep nog verbonden is een tentoonstelling van gemeentewerken, welke tentoonstelling ondergebracht is in den nieuwen tusschenbouw tusschen het Jaarbeurs gebouw en de Handelsbeurs, welke drie gebouwen met elkaar verbonden zijn. Een nieuwe groep is de groep „Galanterieën", welke gehuisvest is in een afzonderlijk paviljoen, hetwelk zich bevindt op de plaats, waar vorige jaren de welbekende „Rue des Nations" was, welke thans is komen te vervallen. De stands der verschillende landen zijn nu verspreid over de verdiepingen van het hoofdgebouw. Zoo bevinden zich de stands van Frankrijk en België op de vierde verdieping bij de stands van een speciale Fransche sectie. De gemeente Schoonhoven heeft van haar vooruitstrevendheid blijk gegeven door aan deze jaarbeurs deel te nemen, met het doel de belangstelling van touristen te trekken en bekendheid te geven aan haar goud-, zilver- en koper industrieën. Ook de Schoonhovensche Rijksvak school voor Kunstnijverheid is verte genwoordigd, welke school de leiding geeft aan het goud— en zilverbedrijf in de gemeente. De afdeelingen Koloniën zijn weder om goed verzorgd. Deze veertiende Nederlandsche Jaar beurs telt 933 deelnemers, tegen 891 deelnemers aan de vorige voorjaarsbeurs. Er zijn uit Nederland 619 exposanten, uit Duitschland 109, Frankrijk 66. Engeland 44, Schotland 2, Belgie 34, Amerika 26, Zwitserland 12, Tsjecho Slowakije 7. Oostenrijk 6, Italië 4 Denemarken2enNoorwegen en Zweden ieder een. In een der zalen van de Jaarbeurs te Utrecht is vanwege de Vereeniging van gemeentelijke bouwtechnische hoofdambtenaren ingericht een tentoon stelling van gemeentewerken, bedoe lende, enkele dingen te laten zien van hetgeen de bouwkundige diensten voor de gemeente vermogen, hun veelzijdige beteekenis te doen uitkomen en daar van voorbeelden te geven, evengoed van de kleine als van de grootere gemeenten. Een 25 gemeenten en leden van de vereeniging hebben hun mede werking verleend tot deze tentoonstel ling welke plannen laat zien van een groot aantal gemeentewerken, die thans in verschillende gemeenten de meeste aandacht vragen. Gisteren is de tentoonstelling ge opend door den burgemeester van Utrecht. Onder de inzendingen treffen foto's en teekeningen van woningblokken, oeververbindingen, havenwerken, ma quettes, plattegronden de aandacht. Eindhoven zond o a. een groote maquette vaneen gemeente-slachtplaats. Ook Breda, Den Bosch en Tilburg exposeeren zeer interessante bijdragen. De overvallen in Atjeh In het ADVERTEERT in dit blad, dat in de Langstraat en Omgeving ALGEMEEN gelezen wordt. Bakongsche heeft een patrouille een gevecht geleverd met kwaadwilligen, van wie er 6 gedood werden. Een militair is gesneuveld, twee werden gewond. Luitenant van Heerde werd licht gewond. Zooals men weet werd indertijd, bij het optreden van Minister Lamboolj ook als Minister van Marine ad interim de kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel, directeur der Hoogere Marine Krijgsschool, werkzaam gesteld aan het Departement van Marine, onder de directe bevelen van den Minister. Naar wij thans uit marinekringen vernemen, heeft de nieuw opgetreden Minister van Marine ad interm, prof. van Royen, voorhands die tewerkstel ling van overste van Hengel beëindigd en zal deze eerstdaags weder effectief optreden als directeur der Hoogere Marine Krijgsschool, in welke functie hij ook tijdens zijn werkzaamheid aan het Departement van Marine gehand- haaft bleef, doch waarvan de werk zaamheden tijdelijk waren opgedragen aan luit. ter zee le klas J van Reede. WOLLEN BONT. Wollen bont is een kleine nouveauté, die in vele gevallen z'n geld waard is. Bont is immers nu zoo en vogue, dat men er alles mede garneert, zelfs de eenvoudigste mantels, zelfs huisjasjes en ochtendjaponnen. Maar, bont is duur. En wanneer we er al een goede som voor over hebben, om ons wandel-, costuuni en onze goede japon met echt bont te garneeren voor de meer eenvoudige kleedingstukken denken we niet aan dit kostbaar goedje. Van daar dan ook, dat wollen bont, van ge wone dikke wollen lussen gemaakt, grooten aftrek vindt. Deze wol wordt zoo geschoren dat 't werkelijk de zach te, zijde-achtige bontglans krijgt. En al kan 't natuurlijk nooit het echte bont vervangen, zoo'n dikke wollige rand langs een peignoir, 'n blouse of een eenvoudig huisjaponnetje doet werke lijk heel aardig aan. Wollen bont kan men per meter krij gen in banden van verschillende breed te. In verschillende kleuren wordt 't vervaardigd soms geheel effen, soms in verschillende, in elkaar overgaande tinten. Meestal neemt men deze gar- ncering in de kleur van 't kleedingstuk, waar 't op gebruikt wordt. Vele dames vervaardigen dit bont zelf. Daarvoor bestaan verschillende methodes, op de wijze van Smyrna- werk, fa.v. door haken of door breien, 't Is natuurlijk een heel werk, dat bo vendien een tamelijke handigheid ver- eischt om het bont mooi en gelijkma tig te krijgen. Op onze teekening ziet men een aar dig manteltje met dit krullend wolbont omzet. Behalve voor de kleeding gebruikt men dit bont ook als garneering voor kussens als smalle randjes langs kleed jes, langs lampekappen en zelfs als banden onder langs gordijnen. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telken male twee gratis knippatronenbladen bedraagt slechts 0,95 per kwartaal, franco per post 1,25. dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Orcril ïerkrggb. ia porctltiuo pottu .SOcl. 50 Cr. (L- 100Gr.fl.7S

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6