Of. ECHO Vil HET ZUIDEN Wal klagen onze Winkeliers Mooie Handen DERDE BLAD. OPENBAAR SLACHTHUIS. No. 21. Zaterdag 13 Maart '26. 49e Jrg Reeds meermalen gaven wij een en ander betreffende de kwestie „Open baar Slachthuis"; althans zijn wij in de gelegenheid weer te geven eenige voor deden, die een deskundige, de heer A. W. A. Ros, directeur van den Vleesch- keuringsdienst alhier, daaraan over 't algemeen verhonden acht. Wij raden onze lezers aan ook daarvan met de noodige aandacht kennis te nemen, al moge de dorre opsomming wat saai zijn, ze is voor een juist oordeel van groot belang: Met betrekking tot oprichting van een gemeentelijk openbaar slachthuis veroorloof ik mij de navolgende toe lichting. Het hygiënisch nut van het centra- liseeren van alle slachtingen is reeds herhaaldelijk ter algemeene bekend heid gebracht, zoodat ik mij in deze van een uitvoerige toelichting ontsla gen acht. Wat zijn nu de voordeelen? 1. Een abattoir kan voldoen aan alle mogelijke eischen van de wet, o.a. verlichting, reiniging etc. 2. Er wordt toezicht gehouden op het bedwelmen. Dit zal steeds met daarvoor geschikte apparaten kunnen geschieden. Het gebruik van roestige spijkers o.a. is hierbij uitgesloten. Die renbescherming wordt in alle opzich ten bevorderd. 3. Er wordt toezicht gehouden dat niet niet slachten wordt voortgegaan alvorens algeheele bewegingloosheid is ingetreden. 4. Er wordt toezicht gehouden op uitbloeden en of het roeren van het bloed geschiedt met goed gereinigde handen (dit voor de bereiding van bloedworst). Uit hetzelfde oogpunt wordt er op gelet of de slokdarm bij het verbloeden niet wordt aangesneden, waardoor maaginhoud in het bloed ge raakt. 4a. Zijn er geregelde uren voor het slachten, hetgeen de uitvoering van le vende en geslachte keuringen zeer ver gemakkelijkt. 5. Is er hulp bij het keuren aanwe zig. Bij het slachten aan huis staat vaak de keurmeester alleen en volgens de wet moet de slager hem alle mogelijke hulp kunnen verleenen, hetgeen dan onmogelijk is. 6. De organen hangen meestal ver wijderd uit het lichaam aan haken. Dit is volgens de wet verboden. Vaak is er door mij reeds aanmerking op ge maakt. Het bezwaar is dan en niet ge heel ten onrechte: „het slachtdier is z.g. schoon verkocht en moet gewogen wo-den en op de komst van den keur meester kan dan niet worden gewacht". Dit bezwaar vervalt natuurlijk bij het gebruik van een abattoir, omdat dan de organen direct onder toezicht ver wijderd kunnen worden-en gelijktijdig gekeurd. Dit beteekent dus voor de slagers een groot voordeel. Bovendien kan 't gebeuren dat tengevolge van af wijkingen aan organen het geheele dier zal moeten worden afgekeurd. Als een slager nu b.v. eens drie of meer slachtdiorei> heeft hangen met uitge sneden organen, zouden alle aanwezige slachldieren moeten worden afge keurd, indien niet bewezen kon wor den, tot welk slachtdier de afgekeurde organen behooren. 7. Vaak zijn deelen weggesneden, waarop ik pok reeds meermalen aan- merking heb gemaakt o.a. de kaak- kliercn bij het varken, welke klieken de voornaamste zijn bij het onderzoek op tuberculose. Het verwijderen ge schiedt niet opzettelijk. Dit geschiedt echter niet als toezicht aanwezig is. 8. Broeien van varkens ter verwij dering van huidvuil en borstels is vaak onvoldoende. Dit geschiedt door mid del van heet water dat uit een ketel op het lichaam wordt geworpen. De tem peratuur van het water is vaak onvol doende ter reiniging. In een abattoir geschiedt dit als volgt: Het geheele varken wordt in een broeiketel gedom peld, waarvan de temperatuur steeds op goede warmte gehouden kan wor den. 9. Blocdafvoer. Het bloed word vaak door de slagers niet gebruikt, en laat men dit wegvloeien. Aangezien het bloed spoedig stolt is deze afvoer zeer dikwijls onvoldoende en wordt het bloed tijdens de slachting ook niet ver der weggespoeld, wat natuurlijk met zich brengt een hooge mate van ver vuiling van de slachtplaats, en uit hy giënisch oogpunt zeer afkeurenswaar dig is. Meermalen is het mij overkomen dat in zeer gunstig bekend staande slacht plaatsen deze toestand aanwezig was, wanneer ik onverwacht wat vroeg kwam keuren, zoo zelfs dat uitglijden over hot bloedstolsel voorkwam. 10. Aangezien de keurmeester meestal na het afslachten komt is het toezicht op kleeding ook moeilijk uil voerbaar. Een enkele maal is door mij opgemerkt dat de slager in een zeer verontreinigde kleeding bezig zijnde aan darmwasscherij, een klant in den winkel ging bedienen. 11. De darmwasscherij geschiedt meestal in het slachtlokaal. Dit is volgens de wet verboden. Ook werd door mij meermalen pensinhoud en faecaliën in de slüchtlokalen, waarin het slachtdier hangt, aangetroffen. 12. Ook worden soms runderen en varkens tegelijk in één lokaal geslacht. Ook dit is verboden volgens de wet. 13. Onderschuiving van Argcn- tijnsch vleesch zal moeilijk worden aan een abattoir, n.l. het wordt direct na het keuren gebracht naar de plaats van bestemming. 14. Een abattoir wordt geiegeld na slachting schoongemaakt. Bij de sla gers geschiedt dit naar gelang de lust van een knecht. Bovendien worden de wanden al heel slecht gereinigd. Spat ten van bloed e.a. zijn steeds aanwezig. 15. Er wordt niet meer geslacht in de openlucht. 16. Steeds zijn voldoende haken en gelegenheden voor het ophangen van vleeschdeelen aanwezig, terwijl nu vaak door mij voor een betere beoor deeling deze deelen aan deurstijlen moesten worden opgehangen. 17 De keuring kan in een abattoir beter en vlugger plaats hebben. Tijdens het slachten reeds keuring o.a. van de uitgenomen organen, zoodat snelle af voer van geslachte dieren kan plaats hebben. Steeds is voldoende licht voor keuring aanwezig. 18. Bij nader onderzoek, als labo ratoriumwerk, wordt veel tijd gewon nen, omdat dit laboratorium bij de hand is. 19. Er kan meer aandacht besteed worden aan het onderzoek naar de aan wezigheid van verschillende parasieten en het vernietigen hiervan, waardoor parasitaire ziekten bij de menschen worden voorkomen. Er kan n.l. wor den beoordeeld of er levende of leven- looze cysticerci (blaaswormen) aanwe zig zijn, wat van zeer grooten invloed is op den uitslag der keuring. 20. Vleesch dat voor de vrijbank bestemd wordt is minder aan postmor tale infectie's blootgesteld. Tevens is er een beter toezicht op het verloop hier van, dat niet meer dan 3 K.G. tegelijk aan 1 persoon wordt verkocht. 21. Het afgekeurde vleesch staat onder betere controle en wordt doel matig vernietigd. 22. Na het slachten kan het vleesch per auto naar de slagers vervoerd wor den of op daarvoor geschikte wagens, die voldoen aan de wettelijke voor schriften. Het bezwaar, door een der slagers geopperd, als zou hel vleesch door vervoer over zoo'n korten afstand veel te lijden hebben, kan ik ten volle tegenspreken en kan ook door dezen slager niet volgehouden worden, daar ik persoonlijk gezien heb dat bij hem vleesch, onverpakt uit een gesloten autobus waarin nog andere pakken aan wezig waren welk vervoer dus in strijd w-as met de wettelijke voor schriften werd binnengebracht, dat over meer dan 20 K.M. vervoerd was. Op een vervoer hier ter stede kan. door hem dus geen aanmerking worden ge maakt. 23. Bovendien worden op grond van het bepaalde bij art. 19 der Vleeschkeuringswet bij algemeenen maatregel van bestuur eischen gesteld, waaraan slachterijen etc. zullen moe ten voldoen. Nu isdiet een bekend feit dat een groot deel der privé-slachte- rijen meer of minder te wenschen overlaat wat betreft de hygiënische eischen. Door het oprichten van een abattoir zal dus aan zeer vele slagers het ma ken van grootere of kleinere kosten worden bespaard. Uit de oprichting van een abattoir ontstaat niet zelden ter plaatse een centrum van vleeschhandel, waardoor het den slagers mogelijk wordt vleesch billijk te koopen. Voor de slagers brengt de oprichting nog deze voor deelen mede dat zij dan altijd weten wanneer hun slachtdieren kunnen worden gekeurd. Zij behoeven noch op de z.g. levende keuring, noch op die van het geslachte dier te wachten. Thuis behoeft hij geen ruimte meer voor slachtplaats te reserveeren en voor nieuw op te richten bedrijven kan de slachtgelegenheid worden gemist en kunnen deze daardoor belangrijk goed- kooper zijn. 24. Voor het platte land heeft de centralisatie van alle slachtingen ook het voordeel, dat de belanghebbenden (hier is gedacht aan de z.g. „uithal- lers") evenmin behoeven te wachten tot zij aan de beurt zijn hun slachtdie ren gekeurd te krijgen, wat nu uiter aard wel eens langer kan duren dan men zich kan voorstellen. In de slacht maanden toch, in NovemberJanuari, wordt zeer veel geslacht in vergelij- king met het overige gedeelte van het jaar. De dubbele keuring nu, de keu ring vóór en de keuring na het slach ten, dikwijls op vele ver uiteenliggen- de erven, zal noodwendig meebrengen, dat dagelijks slechts een klein deel der aangiften kan w-orden behandeld. Dit nu zal niet het geval zijn bij het slachten in een centrale slachtplaats. 25. Kan ik nog wijzen op de gun stige werking van de reeds gebouwde slachthuizen o.a. in 'n gemeente als Gel drop, waar nog niet de helft geslacht wordt van het aantal in de gemeente Waalwijk, en toch zijn daar de slagers zeer tevreden. Persoonlijk heb ik dit bezichtigd en kan ten volle zeggen dat dit aan alle eischen des tijds voldoet cn zeer modern is ingericht. BINNENLAND. HET PROGRAM VAN HET KABINET- DE GEER. De voorzitter van den Ministerraad. Jbr. Mr. D. J. de Geer. Minister vaji Financiën, heeft hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer de volgende Regeeringsver- klaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter, Het is vandaag 4 maanden geleden, dat in deze Kamer een amendement werd aange nomen op artikel 10 van de begrooting van Buitenlandsche. Zaken voor het jaar 192G. Do begeleidende verschijnselen van dit votum, die het nieuwe Kabinet niet wensclit te beoordeelen of te ontleden, hebben er toe geleid, dat het toenmaals zittende Kabinet demissionuair is geworden en dat bovendien de parlementaire meerderheid, waarop het steunde, ophield als zóódanig te bestaan. Zoowel de pogingen om in andere richting een nieuwe parlementaire meerderheid in liet leven te roepen, als die om de oude parlementaire meerderheid, zij het in losser verband, te herstellen, zyn mislukt. De vor ming of instandhouding van een parlemen tair Kabinet, ook in den minst stricten zin, is dientengevolge onmogelijk gebleken. Onder deze voor ons parlementaire stelsel zorgvolle omstandigheden schijnt de eenige draaglijke oplossing een kort intermezzo, waarin de politieke strijd, althans van de Regeeringstafel, rust en de partijen de ge legenheid verkrijgen volkomen zichzelf te zyn en vanuit haar vereenzaamde positie zich opnieuw,'hetzij in de oude, hetzij in eene of andere nieuwe richting, tot samenwerking te oriënteeron. Het nieuw opgetreden Kabinet heeft zich bereid verklaard, in dezen ook z.i. uiterst onbevredigenden toestand de leiding van 's Lands zaken tè voeren en doet een beroep op het geheele parlement om het daarbij den noodigen steun te verleenen. De lijn. die het Kabinet zich hierbij uit- stippeld, is de volgende: De politieke vraagstukken, die verband houden met de partggroepeering zooals die tot dusver hier te lande heeft bestaan, zul len blijven rusten en gehandhaafd blijven in liet stadium, waarin zjj op dit oogenblik ver- keeren. Geen der leden van het Kabinet zal be schouwd mogen worden als daarin vertegen woordigende de partij, waartoe hij behoort. Ongebruikt behoeft de tijd van dit poli tieke intermezzo daarom niet voorby te gaan. Het Kabinet is voornemens zyn aandacht te wijden aan een reeks van vraagstukken, waarvan het vertrouwt, dat ook onder deze omstandigheden eene voorziening niet buiten het bereik zal liggen. Omtrent sommige daar van zal zich wellicht verschil van zienswijze openbaren, doch dit verschil zal dan niet samenvallen met de tegenstelling, die tot he den de politiek hier te lande heeft beheerscht. Moor in het byzonder zal op de volgende maatregelen, ten deele ook reeds vroeger aangekondigd, de werkzaamheid der Regee ring zyn gericht. Voortgezette bezuiniging zoowel door ver eenvoudiging en reorganisatie van den staats dienst. als door een zoo efficient mogelijk ge bruik van gebouwen en andere hulpmiddelen. Belastingverlaging voor zoover deze mó gelijk biykt zoowel in de richting van be vordering der kapitaalvorming als in die van ontlasting van groote gezinnen, in ver band hiermede, als eerste maatregel, naast halveering van de Verdedigingsbelasting II, schrapping van de leeningsopcenten op de personeele belasting en op den suikeraccijns. Herziening van de finantieele verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten. Krachtige medewerking aan alles wat op internationaal terrein de heerschappij van het Recht bevorderen kan en wat kan voeren tot gelijktijdige en wederzydsche verminde ring van bewapening. Samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van Landsverdediging; nadere overweging van het vraagstuk van de splitsing der marine. Voortgezette versobering der weermacht onder meer door 's Bhnds verdediging te eoncentreeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor een belangrijke vermindering van liet afzonderlijk personeel de* Vesting- en Kustverdediging mogolyk is. Vereenvoudiging der bevelvoering. Instelling van een Staatscommissie om te onderzoeken, of en op welke wyze, met vol ledige handhaving van de beginselen der on- derwljspacificatje, daaraan een minder kost bare toepassing kan worden verzekerd. Verbetering van het wegennet. Bespoedigde uitvoering der Zuiderzeewer ken. Terhamlneming van eenige groote produc tieve werken, inzonderheid tot bevordering der productiviteit van den bodem, tevens als meest doelmatige methode van bestrijding der werkloosheid. Nadere wettelijke regeling van. het collec tieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering. Uitbreiding van de toepassing der arbeids wet. Wijziging der Drankwet, onder meer tot invoering van plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de verschil lende takken van volksbestaan door voorlich ting, verbetering van verkeersmiddelen, en zoover dit van Overheidswege door han delsverdragen en anderszins mogelijk is opening of bewaring van vreemde afzet markten. Verdere uitvoering van het beginsel, dat in Iudië het regeeringsbeleid zooveel moge lijk door of met medewerking van uit de be volking voortgekomen krachten wordt gë- voerd. als ze niet geregeld zorgen voor een DOELMATIGE RECLAME. Als zij niet bij voortduring de aandacht vestigen op hun naam en hunne artikelen? Bevordering en organisatie van den land bouw en de nijverheid van de inheemsclie be volking. Een volledige opsomming van de belangen waaraan het Kabinet zijn aandacht hoopt te wyden. bevat liet voorafgaande uiteraard niet. Slechts werd het op prijs gesteld reeds nu enkele te volgen lynen aan te geven In hoever het voor het Kabinet mogeiyk zal zijn. deze en andere voorzieningen, die in zyn voornemen liggen, tot een goed einde te brengen, is uiteraard in de gegeven om standigheden nog meer onzeker dan gewoon- y k. Dit zal immers tlians niet slechts afhan gen van de overeenstemming, die te dier zake kan verkregen worden met het Parlement, maar ook van de vraag, gedurende welken termijn de politieke verhoudingen de hand having van bet ingetreden intermezzo zullen vereischen. Vindt toch het optreden van het Kabinet zfln oorzaak in het ontbreken van een parlementaire meerderheid, ook het aan blijven van het Kabinet zal lederen dag slechts in datzelfde feit zijn motief vinden. Zoodra een parlementaire meerderheid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het Kabinet zfn portefeuilles ter beschikking van Hare Majesteit stellen. Evenmin als voor politieken steun aan het Kabinet als zoodanig, zal dan ook. naar het voorkomt, aanleiding bestaan voor politieke oppositie daartegen. Deze zal immers steeds óf onnoodig öf onjuist zijn. Onnoodig, zoo dra een parlementaire meerderheid zien vormt. Onjuist, zoolang dit niet geschiedt en derhalve een. ingetreden crisis den toe stand der afgeloopen maanden zal doen her leven. By de behandeling van alles wat aan het Parlement zal worden voorgelegd, zal ieder lid kunnen stemmen naar zijn eigen zake lijke overtuiging, en nooit terwilie van het Kabinet een voor of tegen behoeven uit te spreken. Het Kabinet vertrouwt, dar ander zijds ook geen lid behoefte zal gevoelen, ter bemoeilijking van de Regeertaak Zyn stem vóór of tegen ooit op anderen grond te be palen dan zyn eigen zakelijke overtuiging. Te gerceder mag dit vertrouwen gekoes terd. daar positief noch negatief het belang of de toekomst van eenige parlementaire groep ooit betrokken zal kunnen zijn l>ij het lot, dat aan de Regeeringsvoorstellen ton deel valt. In aansluiting met het voorafgaande mo ge ten slotte nog worden medegedeeld, dat in deze zakelijke sfeer ook zal worden be handeld het Gezantschap by het Vaticaan. Het votum van U November werd mede 4 oor uitgesproken politieke overwegingen beheerscht. De terugroeping van den ge zant» op den enkelen grond van dit votum zou derhalve niet passen in de sfeer," waar in dit Kabinet wensclit te leven en te han delen. Die terugroeping kan. naar .de mee- ning viyi het Kabinet, slechts dan op zyn weg liggen, wanneer in de nieuwe situatie, die door zyn Optreden is geschapen, de Ka mer blyk gegeven zal hebben niet geneigd te zyn de gelden voor het Gezantschap langer loc te staan. Mitsdien zal de Kamer alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot het ne men van een zuiver-zakelijke beslissing, d. w. z. eene waaraan politieke gevolgen, hoe zy dan ook uitvalt, door geen lid van het Ka binet zullen worden verbonden. Het -vertrouwen moge hierby worden uit gesproken, dat de aldus thans in deze zake lijke sfeer te nemen beslissing, zoo lang geen nieuwe feiten van buitengewonen aard zich voordoen, ook voor de toekomst beslissend zal worden geacht. Niemand immers kan wenschen, dat de betrokken kwestie duur zaam onze politieke ontwikkeling gaat be- invloeden. Volledigheidshalve worde in dit verband nog opgemerkt, dat een nader aan te duiden gedeelte van de nieuwe aanvraag in elk ge val zal behooren te worden toegestaan, daar dit gedeelte er toe zal strekken eventueel tot een billyke bejegening van den betrokken functionaris in staat te stellen. Met het voorafgaande meent het Kabinet op dit oogenblik te kunnen volstaan. Het weet, onder zeer buitengewone om standigheden het bewind te aanvaarden en lil een abnormale positie zyn taak te zullen vervullen. Het vertrouwt echter, dat de le den van alle partyen er in de gegeven om standigheden prys op zullen stellen, het Ka binet minder naar zyn parlementaire posi tie dan naar zyn daden te beoordeelen. In die overtuiging is het opgetreden en gaat het, in vertrouwen op Gods by.stand, aan den arbeid. Ingezonden Mededeelingen. Uw handen worden mooier en tevens blanker door Doos 30 cent. PUROL Het „Volk" zegt uit goede bron te vernemen dat bij de Ned. Spoorwe gen een herziening d. w.z. een verlaging van de reizigers-tarieven te verwachten is. In het „Volk" is opgenomen het verslag der S. D. A. P. over het jaar 1925. Vermeld wordt dat het aantal leden op 31 December 41221 bedroeg wat een vermeerdering over 1925 is van 3327 leden. Het laatste kwartaal van 1925 bracht een teruggang van 50 leden. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Maart 1926. Hongaarsche kinderen Waalwijk. Zooals reeds is medegedeeld zal op Maandag 22 Maart e.k een transport met Hongaarsche kinderen uit 's Her togenbosch vertrekken. Degenen die van deze gelegenheid wensehen gebruik 4e maken en zich nog niet hebben opgegeven, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. De bagage welke de kinderen niet kunnen mededragen moet voor 16 Maart e.k. aan het Centraal Magazijn van het R K. Huisvestings-comiié. Nieuwstraat, 's Bosch gezonden worden en voorzien zijn van een duidelijk adres en bemer- 'king. dat het de bagage is van een vertrekkend kind. Pakketten welke na 18 Maart worden ingezonden, kunnen niet behoorlijk worden geregistreerd envoor eventueele vermissing kan door ons geen enkele waarborg worden gegeven, Nog willen wij er opwijzen, dat het verboden is. sigaren, tabak en spiri tualiën in de bagage te verpakken. HuisvestingsComité Waalwijk. Wij vestigen gaarne de aandacht van de leden op de algemeene verga dering der R K. Kiesvereeniging. die a.s. Maandag des avonds ten half acht gehouden wordt in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereeniging. Naast eenige huishoudelijke zaken, zal als spreker optreden de bekende redenaar „Dr. Moller" uit Tilburg lid der Tweede Kamer der Staten-Qeneraal. Dr. Moller is, als voorzitter der ver. „Ons Middelbaar Onderwijs" hier in Waalwijk geen onbekende, heeft voor het handelsonderwijs in onze gemeente veel gedaan en is een bekend redenaar. Redenen termeer om deze vergadering zeker bij te wonen, waartoe wij allen dan ook gaarne opwekken ook om het onderwerp dat hij behandelt. Onze Harmonie „St. Crispijn" zal met Pinksteren a s te Grave deel nemen aan het groot Federatie concours met het verplicht nummer „Floréal" van Andrieu. Ook zal door haar aldaar worden deelgenomen aan den Marsch- wedstrijd In beide wedstrijden zal zij uitkomen in de 2e afdeeling. Door bovengenoemde Harmonie werd ook beslo'ten deel te nemen aan het Festival te Waspik, dat zal worden gehouden op 24 en 30 Mei a.s. De Jaarlijksche oratorium- uitvoering door Waalwifks Gemengde Zangvereenlging zal 13 en 14 April e.k. plaats hebben. Woensdagavond ten 8 uur had in de groote zaal van de R K. Werk liedenvereeniging eene algemeene ver gadering plaats van den R K Vrouwen bond, die slechts zeer matig was be zocht. Ongeveer kwart over acht uur opende de presidente met den gebruikelijken groet de bijeenkomst, riep allen, maar in het bijzonder mevr. Bergman uit Halfweg die hedenavond eenige voor name zaken zou bespreken, een hartelijk welkom toe. Verder wees ze er op dat door de tooneelclub op 7 April een uitvoering zal gegeven worden, waarin zal worden opgevoerd„Achter de Coulissen", blijspel in drie bedrijven, door Henri 't Sas. met welwillende medewerking van Waalwijks Symphonie Orkest. Deze uitvoering zal uitsluitend toe gankelijk zijn voor de leden van den R K Vrouwenbond. Op 8 April zal deze uitvoering uit gaande van het Watersnood-comité, toegankelijk zijn voer het publiek (dames en heeren) en zal de opbrengst der entree-gelden besteed worden voor de slachtoffers van den watersnood. Alvorens aan mevr Bergman het woord te verleenen, verzocht ze het koor eenige liederen uit te voeren. Op werkelijk onberispelijke wijze zouden we haast zeggen, werden deze onder leiding van mej. Rubbens ten gehoore gebracht. Daarna nam mevr Bergman het woord. Voor de pauze hield deze begaafde spreekster een zeer helder betoog, een gemoedelijk praatje zou gezegd kunnen worden, over de rei niging der wasch, de mogelijkheden waardoor beschadiging van het wasch- goed kan ontstaan en hoe deze te voorkomen, de oude en nieuwe wasch- methpde en gaf daarbij in overweging om steeds „Persil", het zelfwerkend waschmiddel, te gebruiken. De goede eigenschappen van dit waschmiddel zijn buitengewoon en daarom moet dit in ieder huishouden voorhanden zijn. Tusschen de pauze deelde de Zeer- Eerw. heer adviseur mede dat mej. Van de Noord de parochie van O. L Vr. heeft verlaten en daarom gemeend

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9