Nieuw Feuilleton. Zilveren jubileum KEHOM III ZUIDEN derde read L VAN BESOUW No. 23. Zaterdag 20 Maart '26. 49e Jrg. werk nog lang voor 't welzijn van onze Nadat deze sinds enkele jaren door I gemeente, totdat Gij, bij 't opgaan naar een concessionaris was geëxploiteerd, betere gewesten, uit den mond van den werd reeds in de eerste jaren van Uw Goddel ij ken Meester moogt vernemen: optreden als Burgemeester onzer ge- Welaan, gij goede en getrouwe kneelit, meente, de acetyleen-gasfabriek te treed binnen in de vreugde des Hee- Kaatsheuvel door de gemeente overge- ren". nomen en na verbetering in exploita- Door de jongens J. de Bruijn en J. tic gebracht, van Kuijk, werd den Jubilaris een Als niet meer voldoende aan de des- prachtige bloemenmand aangeboden, betreffende behoeften werd later be- j waarvoor de jubilaris hartelijk dankte, sloten tot den bouw van een stcenko- lengasfabriek, welke in 1913/1914 Onze feuilleton, die door elk lezer zeer geroemd wordt is met dit nummer teneinde. Wij kondigen thans een prach tige feuilleton aan, getitteld ,,Geen Geweten" roman van Reinhold Ürtman". Waar nieuwe abonnés de tot 1 April verschijnende nummers van ons blad gratis krijgen, kunnen zij de m- uwe feut Ie run, die as Woensdag begint van het begin af volgen. Abonneert U dus direct op dit blad. De Administratie. jarige burgemeesterlijke loopbaan. En wij leden van den raad felicitee- ren U daarmede van harte, danken U daarvoor en hopen en vertrouwen dat het U moge gegeven zijn, nog vele ja ren, met gelijke ambitie en met gelijke vrucht in 't zedelijk en stoffelijk wel zijn onzer gemeente werkzaam te zijn. Als tastbaar blijk van onze waardee ring en onze erkentelijkheid voor alles wat gij in het belang dezer gemeente zoovele jaren hebt gedaan, moge ik U namens de leden van den raad en den Nadat door de kinderen van den Berkdijk nog een hulde-liedje was ge- werd uitgebreid tot Sprang en Vrijhoe- zongen toog men naar de raadszaal, die ve Capelle waarbij de buisleid'ng mede secretaris dezen bloemruiker aanbie- door de kundige handen van de heeren tot den Berkdijk werd doorgetrokken, den. Gebr. Snoeren, als in een bloemenpaleis En toen ook deze vorm moest plaats was herschapen. maken voor de meer moderne electrifi- De mooie palmen deden in de stem- catie, vond Uw vooruitziende blik het mige raadszaal statig aan. noodig deswege met de noodige voor in het midden was een reuzen bloe- stellen te komen. Dit initiatief heeft on- menmand aangebracht, liet geschenk getwijfeld zijn nuttig effect niet gemist, van de gemeenteraadsleden. i nu de groote en steeds vermeerderende Direct na opening der vergadering stroomafname bewijst dat de industrie nam de heer M. van Beurden als oudste aan het gebruik van eleetriciteit als wethouder het woord en sprak als kracht groote behoefte heeft, volgt: Daarbij mag ik niet nalaten er op te wijzen dat in de oorlogsjaren te Loon op Zand provisorisch stroom werd ge leverd, ten einde aldus eenigermate van als Burgemeester der gemeente L()Q\-OP ZAAD Heden herdacht de Edelaclitb. heer J. L. van Besouw, onder zeer groote be langstelling, den dag waarop hij voor 25 jaar geleden door H. M. de Koningin werd benoemd tot burgemeester der gemeente Loon-op-Zand. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zon gaan, spreekt van zelf. Reeds vroeg in den morgen had de gemeente een feestelijk aanzien, door dat van schier alle woningen liet natio nale dundoek vroolijk wapperde. Zelfs was hier en daar een versiering boven de deur aangebracht. Ten half tien uur werd in de paro chiekerk van den H. Joannes de Doo- per, door den Z.Eerw. heer Pastoor Volker met assistentie van de Wel- Eerw. heeren Sloots als diaken en v-in Kemenade als sub-diaken, een plech tige H. Mis opgedragen. De kerk was geheel gevuld met ge- loovigen, die voorzeker hunne gebeden met die van den jubilaris en familie zullen hebben vereenigd, om God te danken voor de genade hem in die 25 jaar geschonken. Door het zangkoor werd onder de be kwame leiding van den heer N. de Rooij de drie-stemmige mis van Don Lorenzo Perosi op zeer verdienstelijke wijze ge zongen. De heer M. van Beurden, die aan het orgel zat, wist daaraan als altijd 'de heerlijkste toonen te ontlokken. Na deze plechtige H. Mis werd liet Te Deum gezongen. Na afloop daarvan stonden aan de Kerk geschaard de kinderen van de Bijzondere R.K. scholen, onder leiding van de Eerw. Zuster Theresa en den heer De Bruijn, om den jubilaris met familie en raadsleden naar. het raad huis te begeleiden. Bruidjes liepen al strooiende den ju bilaris vooraf. Aan het Raadhuis werd de stoei opgesteld en door de kinderen een wel komstlied gezongen. Door de jongejuffrouw Lena Smul ders werd op buitengewoon aardige, kinderlijke en daarom zoo mooie wijze, de volgende toespraak gehouden: Edelachtbare Jubilaris, Wij hooren, dat Kaatsheuvel feest zal vieren, feest zal vieren, om U. Maar U is ook Burgemeester van Berkdijk, ónze Burgemeester, ónze Jubilaris en daar om wilde ook de Berkdijksche jeugd zoo graag U huldigen. Luister dan een oogenblik, edelacht bare Jubilaris, naar 't geen wij met 'n kort, eenvoudig woord U zeggen willen. Met recht mogen wij, mag heel Uw uitgebreide gemeente, juichen en ju belen, omdat Gij vóór vijf-en-twintig jaar werd benoemd tot haar hoofd, een ambt zoo gewichtig, vooral in onze da- gen. En de vreugd, die Gij thans, edel achtbare Jubilaris, om U heen ziet, be wijst U het vertrouwen, dat men in U stelt, de hoogachting, die men U toe draagt. De hulde en de belangstelling, die men thans U betoont en nog zè.1 be tonnen, zijn U tenminste eenige blijken van dankbaarheid voor de gewetens volle zorg, het ernstig plichtsbesef en de edelmoedige zelfopoffering, waarme de Gij, hooggeachte Jubilaris, steeds de belangen van Uwe gemeentenaren hebt hPh^uii^L En als heel de burgerij U hulde biedt, als zij juicht en jubelt, nu e het ambts-zilver Uwe slapen siert, zou den ook wij, hare kinderen, dan niet in stemmen met die feestvreugde, en U, op onze beurt, dankbare hulde brengen voor alles, wat U, Edelachtbare Heer, voor onze gemeente hebt gedaan? Zoo gaarne bieden wij IJ daarvoor, vandaag onzen welgèmeenden dank, ook mede uit naam van onze ouders, uit naam van onze onderwijzers, onze onderwijzeressen en al de Zusters van Berkdijk. De goede God, die U dezen dag schonk, tot loon van Uw veeljarige, trouwe plichtsbetrachting, blijve U overvloedig Zijne gaven en gunsten ver- leenten. Moge Hij, Edelachtbare Jubila ris nog lang Uwe krachten sparen; Nu op mij, als eerste wethouder, de taak rust bij gelegenheid van uw 25- jarig ambtsjubileum eenige oogenblik- ken U toe te spreken, wensch ik die allereerst te benutten om mede namens de overige raadsleden U van harte ge luk te wenschen met Uw zilveren ambtsfeest. Bij zoo'n gelegenheid komt men er van zelf toe, terug te zien in het ver leden, en vooruit te blikken in de toe komst. En als ik dat doe heer Burgemeester, dan moge ik in algemeenen zin en op de eerste plaats hier openlijk uitspre ken, dat Uw 25-jarige ambtsvervulling er eene is geweest van groote vrucht baarheid voor de gemeente. Onder uwe voortvarende leiding en veelal ook op Uw in;tiatief is deze ge meente gedurende die 25 jaren tot krachtige ontwikkeling gekomqp op velerlei gebied. Zeker, .daarbij hebben meermalen moe'liikheden en soms groote moei lijkheden zich in den weg gesteld, daar bij is vaak aan Uw werk noch aan Uw persoon de kritiek, de vaak scherpe kritiek niet gespaard, maar desondanks hebt gij moedig doorgezet en wist gij de onderscheidene voorgenomen wer ken in het belang der gemeente tot een goed einde te brengen. Wil dat zeggen, dat al wat gij als Burgemeester deedt, volmaakt was? Gij zult de allereerste zijn heer Bur gemeester om te erkennen dat alle werk, gelijk trouwens elke menschelij- ke arbeid, niet steeds volmaakt is. Maar daaraan moge ik onmiddellijk toevoe gen dat gij desondanks het volle recht hebt met levendige voldoening en groo te dankbaarheid terug te zien op het groote en gezamenlijke geheel der vruchten van Uw* noesten arbeid. En alvorens eenige dier vruchten van Uw burgemeesterlijk beleid met name te gaan vermelden, acht ik het plicht op nog iets anders te wijzen van nog voornamer en grooter beteekenis. Ik meen n.l. zonder vrees voor tegen spraak hier te mogen verklaren, dat in het algemeen genomen, het openbare godsdienstige en zedelijk leven der be volking van deze plaats, al deze 25 ja ren heeft gestaan en tot op den dag van heden is gehandhaafd op een hoogte, als in weinige of geen andere Noord- brabantsche Katholieke gemeenten van ongeveer gelijken omvang wordt aan getroffen. Ongetwijfeld is dit naast God in de allereerste plaats te danken aan den voorbeeldigen en rusteloozen ar beid van de Geestelijke Overheid dezer plaats, maar daarnaast, heer Burge meester, mag dit resultaat ook voor een stuk worden toegeschreven aan de ge lukkige omstandigheid, dat gij aan het werk d er geestelijke overheid Uw vol len steun hebt gegeven waar en zoo dikwijls die (op goede gronden) ge vraagd werd. Ook daarin moogt gij vandaag een aanleiding vinden, U te verheugen. En thans komende tot de werken van meer stoffelijken en maatschappelijken aard, die Uw initiatief hebben geken merkt en onder Uw leiding zijn tot stand gekomen, moge ik wijzen op de totstandkoming der verbindings wegen van Loon op Zand en Kaats heuvel naar Dongen. Daarnaast hebt gij bijzondere aan dacht weten te schenken aan onze stra ten, die in een behoorlijk aspect zijn herschapen. Ik mag daartoe o.m. wijzen op de straatverbeteringen, tegelijk met den aanleg van trottoirs en rioleerin- gen van de Hoofdstraat met Peper straat, Schoolstraat*en Gasthu'sstraat te Kaatsheuvel, op de verharding van de Tuinstraat te Loon op Zand en de Sprangsche straat te Kaatsheuvel, om verder niet te vergeten de wegen te Loon op Zand en Kaatsheuvel, welke momenteel in uitvoering zijn en onge twijfeld in een groote behoefte zullen voorzien. Ik zou daarbij kunnen voegen dat Uwe bemoe'ingen er toe hebben geleid om meerdere dezer wegen, welke een beter verkeer van en naar onze plaats hebben gebracht, te beplanten, welke beplantingen evenals de plantsoenaan- leg te Loon op Zand en te Kaatsheuvel, immer van Uw beleid voor verfraaiing onzer gemeente zullen spreken. Ongetwijfeld ware het mij niet moei lijk hier nog een breeder'e opsomming te geven van de werken welke onder Uw bestuur zijn tot stand gebracht, nu naast de door mij aangegeven werk zaamheden, schier jaarlijks verschil lende verbeteringen in ons wegennet, bel rioolstelsel enz. zijn gebracht. Naast dezen veelzijdigen arbeid op het gebied van den wegen- en straten- bouw heeft de verlichting en al wat daarmede op eenigerlei wijze samen hangt, niet minder Uwe groote aan dacht gehad. tegemoet te komen aan het overgroot bezwaar dat te dien tijde, wegens ge brek aan andere middelen, in de huis verlichting te constateeren A'iel. De groote stroomafgifte maakte het verder noodig dat voor Kaatsheuvel reeds tot versterking van het kabelnet werd overgegaan, waartoe ten vorigen jare een ondergrondschen kabel werd gelegd. Zoowel met het een als met het an der ging een gfoote uitbreiding der straatverlichting gepaard, welke ten deele electrisch en anderdeels door gas verlichting plaats heeft. Op Uw initiatief kwam een reorga nisatie der politie tot stand, meer over eenkomend met de eischen welke in den huidigen tijd aan het politiewezen mogen worden gesteld. Deswege moge voorts niet onvermeld blijven, dat dank zij Uwe bijzondere bemoeiingen in deze gemeente een brigade Konink lijke Marechaussee werd gevestigd, welke ongetwijfeld tot een goede en practische uitbreiding van het politie toezicht heeft geleid. Op onderwijsgebied heeft Uw stre ven steeds naar verbetering geleid, waarbij de bouw van een nieuwe open bare school te Kaatsheuvel en de bouw van een openbare school te St. «loa- chimsmoer een blijvend getuigenis zul len geven. Naast de voor ander scholen getrof fen voorzieningen moge daarbij tevens worden gevoegd dat onder Uw vrucht baar bewind een nieuwe R.K. Meisjes school te Loonopzand werd gebouwd, terwijl de openbare school te Berkdijk na meerdere noodzakelijke verbouwin gen en verbeteringen, als R. K. Jon gensschool aan het Kerkbestuur aldaar in eigendom werd overgedragen. Ik moge voorts memoreeren dat on der Uw bestuur in onze gemeente 3 bouwvereenigingen werden opgericht, die respectievelijk 104, 54 en 12 wonin gen in beheer hebben gekregen. Daardoor werd, rekening houdende met de hygiënische eischen, in den grooten woningnood voorzien. In verband hiermede zij voorts gere leveerd dat ten behoeve van den wo ningbouw te Kaatsheuvel en te Loon opzand meerdere gronden werden aan gekocht, waardoor in de Telefoonstr. te Kaatsheuvel een nieuwe wijk werd gevestigd en in Loonopzand een nieu we verbinding (straat) van den Hoo- gen Steenweg met de Kom tot stand kwam. Op hygiënisch gebied moge niet on vermeld blijven dat de Waterleiding Noord-West-Brabant tot stand kwam, waarbij onze gemeente is aangesloten. Met deze aansluiting werden tevens de nood.ge voorzieningen voor onze brandweer getroffen en had, met ge bruikmaking van de waterleiding, een volledige reorganisatie plaats. De medische verzorging onzer bevol king werd onder Uw bestuur niet min der uitgebreid door de vestiging van een geneesheer te Loonopzand, voor welk doel te d er plaatse een ambts woning werd gebouwd. Daarnaast ook werd voor den 2en geneeskundige te Kaatsheuvel een woning aangekocht en zoodanig verbouwd, dat deze aan be hoorlijk te stellen eischen voldoet. In de administratie van de gemeente werd, wijl het bestaand gebouw niet meer met practisch te stellen eischen in overeenstemming was, op betere wijze voorzien door den aankoop van een heerenhuis, dat tot gemeentehuis werd ingericht. Voorts zij het mij vergund te wijzen op de meerdere werkzaamheden tijdens de oorlogsjaren met hun distributie van levensmiddelen, enz. en op de cri sisjaren na den oorlog, welke door het in het leven roepen van noodzakelijke werkverschaffingen, steeds de grootste aandacht hebben gevraagd. In verband hiermede zij gewezen op de cultiveering van de gronden (pl.m. 16 H.A.) gelegen in „het Heersch", waarvan de gemeente tot en met 1930 de revenuen heeft, evenals ook ap de andere cultuurwerkzaamheden, welke als object van deze werkverschaffingen hebben gediend. Nog moge worden gereleveerd, dat nog onlangs de noodige gronden wer den aangekocht voor het maken van een drainageveld te Loonopzand ten behoeve van de zuivering van het af valwater der lederfabrieken aldaar, welke drainagewerken binnenkort zul len worden bevorderd. Verder zou ik nog andere werken van grootere en kleinere beteekenis kunnen vermelden, doch ik meen dat 't geen ik heb opgesomd, meer dan ge noeg is, om het bewijs te leveren, dat gij reden hebt en recht oin met oprech te voldoening terug te zien op Uw 25- Voorts gaan onze gelukwenschen ook uit naar U, Mevrouw en kinderen van den jubilaris. Zonder twijfel verheugt ook gij U in dit zilveren ambtsfeest en moet het U een oprechte voldoening zijn, den jubilaris zoo spontaan en zoo veelzijd'g te zien gehuldigd. Moge het U gegeven zijn nog vele ja ren in echtelijk geluk en kinderlijke liefde te leven aan zijn zijde, torsend - elkanders lasten, deelend elkanders lief en leed. Burgemeester, Mevrouw en kinderen, nog een lang en gelukkig leven zij U allen toegewenscht. Leve de Burgemeester! Na deze vlot uitgesproken rede ver kreeg de Secretaris, do beer M. v. d. Wee, het woord en sprak den Jubilaris met de volgende woorden toe: Geachte Jubilaris. Wanneer het mij reeds in deze plech tige raadszitting gegeven mag zijn U te complimenteeren, dan mag ik ongetwij feld voor mij spreken van een groote en niet minder aangename voldoening. Daardoor toch wordt het mij als secre taris der gemeente, wiens werkzaam heden zoo nauw aan Uw arbeid ver bonden zijn, vergund, mede een der eer sten te zijn om U mijn diepgevoelde heilwenschen aan te bieden. En niet tevreden met mij alleenlijk aan te sluiten bij de waardige hulde die U zooeven namens den Gemeente raad door den oudsten wethouder is gebracht, voel ik mij meer in het bijzon der nog verplicht U van geheeler harte te felieiteeren met liet zilveren ambts- jubilé dat U heden viert, in welke vie ring zonder twijfel niet in 't minst (1e eerste ambtenaar Uwer gemeente deelt. Die felicitaties mogen voor mij niet enkel haar grondslag vinden in de hoog achting en sympathie welke ik voor Uw persoon koester, maar meer nog worden zij mij voor het oogenblik ingegeven door de hartelijke en cordiale samen werking, waarvan Uw bestuur in ge meentezaken steeds is uitgegaan. Daardoor is speciaal tussclien ons ge vormd een band van onderling vertrou wen welke 't gemakkelijk maakte onze standpunten te bespreken, in de volle overtuiging dat onze gedachten geen ander doel dan het gemeentebelang voor oogen hadden. En aan dezen band van vertrouwen, welke de tijd niet heeft kunnen verbre ken, werd niet minder gevlochten een band van steeds sterker voelende waar deering, die op de meest hartelijke wijze onze innige samenwerking wist te ver binden. Gebouwd op dit vertrouwen en deze waardeering, waarvan de hoogachting en de sympathie voor Uw persoon een zoo integreerend deel vormen, behoef ik dan ook niet te zeggen dat mijn ge lukwenschen het karakter van de meest immense felicitatie's in zich dragen. En vervuld van deze gedachten wordt ongetwijfeld ook mijn wensch levendi ger, dat het U onder Gods mildsten zegen gegeven zij, nog vele en zeer vele jaren Uw zegenrijk bestuur over deze gemeente in een steeds toenemende ma-, te van vertrouwen en sympathieke waardeering voort te zetten. Zichtbaar aangedaan, nam de Voor zitter het woord en sprak op een wijze die ieders bewondering afdwong, de aanwezigen, waaronder behalve de raadsleden, zich ook de ambtenaren be vonden, als volgt toe: Mijne Heeren, Heden morgen zijn we, naar goed Roomsch gebruik, begonnéh met dank te brengen aan Hem, die mij het voor recht heeft geschonken, dit zilveren feest te mogen vieren. Hem zij dus alle hulde en eer. Deze dag is mij bijzonder aangenaam omdat wij heden vieren het feest van St. Jozef, die tevens mijn patroon is. Vervolgens gaat mijn dank naar U, Heeren Wethouders en leden van den Raad voor de gelukwenschen, zoo even geuit bij monde van Uw eersten wet houder, den heer van Beurden, alsme de voor de prachtige bloemenhulde mij gebracht. Tevens breng ik U mijn hartelijken dank voor de aangename samenwer king, van U ondervonden, waardoor hel mogelijk geweest is, gezamenlijk, Gij meer nog dan ik, veel voor onze gemeente tot stand te hebben kunnen brengen en voor den goeden toon, die in 't algemeen onze vergaderingen heb ben gekenmerkt. Mijn dank ook voor de eer, mijn fa milie bewezen, door hen bij deze plech tige vergadering uit te noodigen. Dank ook in 't bijzonder aan U Heer Secretaris voor Uwe trouwe aanhanke lijkheid, voor Uwe prettige samenwer king en voor de groote liefde en toe wijding waarmede Gij de belangen on zer gemeente dient. Toen ik den 15en Maart 1901 in han den van onzen hoog geacMen Heer Commissaris der Koningin in dit ge west, de vereischte ceden had afge legd, zeide hij o.a. dat een zware taak mij wachtte. Hoewel ik in mijn vorige standplaats een zekere leerschool had doorge maakt, was ik toch eenigszins huiverig en bevreesd voor den last, die op mijn schouders gelegd was. Den daarop volgenden 19en Maart, werd ik, zoowel te Loon op Zand als te Kaatsheuvel, op grootsche en feeste lijke wijze ontvangen en de wijze waar op men mij in 't algemeen tegemoet trad, deed die vrees en die huivering van mij wijken cn ging ik hoopvol mijn nieuw leven tegemoet. Tot U toch "kwam ik als een onbe kende, als een vreemdeling <*n toch werd ik luisterrijk ontvangen. Een bewijs dat alhier het gezag hoog staat en dat niet de persoon doch de vertegenwoordiger van dal gezag ge ëerbiedigd wordt, eene deugd die in 't algemeen ons goede Brabantsclie^plk siert. In de daarop plaats hebbende verga dering, werd ik door wijlen onzen goe den Wethouder Tueijings, die zoo vele jaren zijn beste krachten aan de ge meente geschonken, heeft, geïnstal leerd. Daar ontmoette ik Wethouder Cools, de raadsleden, oud-burgemeester van Dortmond, mijn geachten voorganger, de Heeren Dalleu, Verhagen, Hessel- mans, v. d. Assem, van Ghert, Elias, IJpelaar, Rijken, de Bresser en van Lier, alsmede onzen trouwen en voor- zichtigen secretaris, den Heer Anten. Elf van deze veertien Heeren zijn reeds, naar wij hopen, tot een heter leven overgegaan terwijl de Heer Rij ken, die zoovele jaren zijn mandaat met eere vervulde, dit bij de laatst plaats gehad hebbende verkiezing, aan een ander heeft moeten afstaan. Tot mijn genoegen zie ik, dat de heer de Bresser, die wegens ziekte de vergade ringen in zulk een langen tijd niet heeft kunnen bijwonen, lieden tegenwoordig is en de heer van Lier, die nog steeds met jeugdig vuur zijn lidmaatschap waarneemt en ten voorbeeld kan ge steld worden in het trouw bezoeken der raads- cn commissievergaderingen. Later heb ik genoeglijk en eendrach tig mogen samenwerken met de over leden Wethouders de Heeren Verster en van den Heuvel, die' nog steeds in dankbare herinnering bij mij blijven voortleven en niet minder met de.ge wezen Wethouders, de Heeren de Bres ser, Verschuren en Roestenberg. Nog mag ik niet vergeten de over leden Raadsleden, van Beurden, Puls, van Rooy en van der Wee en de nog in leven zijnde, gewezen Raadsleden van Kuyk, v. Dortmond, J,ombarts, Wyde- mans, van den Wildenberg, Dankcrs, Heuer, Robat en Ypelaar. De overledenen heb ik hedenmorgen in mijne gebeden herdacht, aan de nog in leven zijnde, gfcwezcn Raadsleden allen mijn oprechten cn innigen dank. 25 jaren zijn ov^r ons hoofd heenge gaan. Toen ik hier kwam waren er nog slechts vier machinale schoenfabrie ken, die in hun eerste stadium verkeer den. Geleidelijk verdwenen de handwerk- schoenmakerijen en ook de nog be staande leerlooierijen leden een kwij nend bestaan. Ik heb het geluk gehad in die jaren de industrie een hooge vlucht te zien nemen. Dank zij den ijver, de energie en de werkkracht, zoowel van onze schoen- als leder fabrikanten, zijn de zaken enorm uitgebreid en is onze ge meente op industrieel gebied, van be teekenis geworden. Ook de landbouw, die vóór 20 a 25 jaren in het algemeen een armzalig be staan opleverde, is, dank het werken van onzen Noordbrabantschen Chris- telijken Boerenbond en het aanpassen onzer boeren, uitgebreid tot een gezon den en krachtigen Boerenstand. Honderden hectaren woeste grond zijn herschapen in schoone weilanden, in prachtige akkers en velden. Met recht mag ik dan ook zeggen, dat wij hebben eene schoone, een wel varende gemeente, wier ingezetenen, ook in moeilijke dagen, door eenvoud en wilskracht, den tegenspoed het hoofd zullen weten te bieden. Een kwart eeuw is daar heen gevlo den. De kinderen, die mij hij mijn bezoek aan de scholen in 1901, hunne beste en schoonste wenschen toespraken en toezongen, zij vormen thans onze huisvaders en huismoeders en een nieuw geslacht is wederom ontstaan. Lief en leed hebben we in die jaren met elkander gedeeld. Dagen van voor spoed, maar ook tijden van tegenslag en werkeloosheid hebben we doorge maakt. Verschillende families hel) ik zien verdwijnen, andere wederom tot bloei en tot welvaart zien geraken. Dat is het leven, dat is wereldsloop, dat is we- reldsgebeuren. De tijd vliegt en het is juist alsof ik heden voor het eerst in Uw midden kwam. Na dus in de eerste plaats hulde en dank gebracht te hebben aan den Ge ver van alle goed, Die, in die jaren, zijn zegen zoo ruimschoots aan onze gemeente heeft geschonken en na op nieuw Zijn onmisbaren zegen over het nieuwe tijdperk, dat wij thans intre den, te hebben afgesmeekt en op dezen schoonen en overgetelijken dag onze dierbare gemeente te hebben gesteld onder de machtige en bijzondere be scherming van St. Jozef, mijn patroon, oep ik de overleden Wethouders, le der belangen onzer gemeente. Laat ons eendrachtig samenwerken aan haar groei en aan haar bloei en zoowel de moreele als stoffelijke be langen onzer ingezetenen zóó bevorde ren, dat, wanneer^ ook éénmaal voor ons de klok zal slaan en het uur daar is, waarop wij het moede hoofd zullen mogen ter ruste leggen of het alge meen belang der gemeente van ons vordert dat wij het stuur en de leiding, die ons thans is toevertrouwd ,aan jongere, aan nieuwe krachten zullen moeten overgeven, dat wij dan met ons zullen mededragen de overtuiging dat wij den eed, dien wij bij de aanvaar ding onzer bediening hebben afgelegd, zoo getrouw mogelijk hebben trachten na te komen en dat onze daden, ook hij het nageslacht, in dankbare herin nering zullen kunnen en mogen blijven voortleven. Ik heb gezegd. Nadat hot applaus tot bedaren was gekomen, werd door de dames, werk zaam in de verschillende gemeente-be drijven, die voor dezen dag tot bedien- sters waren gepromoveerd, de eerewijn rondgediend. Daar geen der leden meer hei woord verlangden, werd de vergadering ge sloten. Vervolgens werden voor het Raadhuis enkele groepen gemaakt, een van den jubilaris met de raadsleden en een van den jubilaris met familieleden. Hierna werden de jubilaris met fami lieleden en de gemeenteambtenaren in gereedstaande auto's naar het huis van den Burgemeester gebracht. Daar werd door (le ambtenaren, hij monde van den Secretaris^, den jubila ris 'n prachtig cadeau aangeboden, be staande uit een staande gang-klok. •De Secretaris sprak daarbij als volgt: Naast de huldiging, welke U zoo even in de plechtige raadszitting is ge bracht, willen de ambtenaren en het verder personeel in dienst der ge meente, een der eersten zijn oni U te komoii felieiteeren met het zilveren ambtsjubilé, dat U heden als Burge meester viert. Daarbij is mij opgedragen de tolk te zijn van allen, die zonder onder scheed het hunne hebben willen bij dragen om U op dezen dag van hun bijzondere gevoelens van hoogach ting, sympathie, erkentelijkheid en dankbaarheid te doen blijken. En aan deze gevoelens onze felici taties verbindend, wenschen wij U in de volheid onzer harten dan ook geluk met dit jubilé en hopen dat het U on der Gods besten zegen gegeven moge zijn tot in lengte van jaren Uw be stuur over onze gemeente voort te zetten. Geachte Jubilaris. In de raadszit ting van dezen morgen is een opsom ming gegeven van hetgeen onder Uw zegenrijk bestuur in onze geme(nte is tot stand gekomen. Deze opsoiaminï wenschen wij voor de ambten»1 en en het personeel niet in 't minst nog aan te vullen .»ifct alles wat U in de afge- loopcn regeerperiode van 25 jaren voor hen hebt gedaan. In U heeft het personeel gevonden de promotor, die de gedachte van z >o ve lerlei ambtsverbeteringen beliciaam- de, die onze belangen zoo bij herha ling wist te verdedigen en voor te staan en die steun en waard ering wist te schenken aan onzen arbeid, welke in het geheel der locale gemeen schap zoo gemakkelijk ve geten wordt. Daartegenover wist gij ook te stellen onze plichten. Doch met de be scherming van onze rechten ca be langen moesten ons deze plichten als vanzelf licht vallen en vonden wij daarin een gereede aansporing om on ze Krachten ten volle aan onzen ar beid te geven. Geachte Jubilaris. Ik acht er mij van ontslagen U een resumé te geven van alles wat »U ten behoeve van het per soneel hebt verricht. Doch wel mag en wil ik hier verklaren dat gij U door Uw goed hart voor onze belan gen, aan ons hebt verplicht en dat daaruit jegens U zijn geboren oprech te gevoelens van hoogachting en sym pathie. En aan deze gevoelens, waaraan wij op dezen dag zoo gaarne uiting ge ven, wenschen wij te verbinden onze erkentelijkheid en dankbaarheid voor alles wat gij gedurende de afgeloopen 25 jaren voor ons hebt gedaan en wat gij voor ons zijt geweest. Voortbouwend op deze gedachten- sfeer, laat het zich verklaren hoe de ambtenaren en het verder personeel zich spontaan en met liefde hebben opgemaakt om U op dezen dag een huldeblijk als en blijvend aandenken aan te bieden. Daartoe is onzerzijde de keu*e ge vallen op een gangklok, welke wij U hierbij met de grootste waardeering offreeren. Wij hopen dat deze klok het blij vend sieraad moge vormen van Uw woning, dat zij nog lange jaren den tijd van Uw gemeentelijke bemoeiing moge aanwijzen en (lat in den vollen klank van haar geluid, symbolisch de herinnering moge voortleven aan ie gevoel dat het personeel U toedraagt. En in dit gevoel, dat gedragen wordt door de grofste sympathie, biengen den van den Raad, Secretaris, Ontvan- uuu. ut wtpliikste ger en ambtenaren met wie ik in die wij U b,j ..hcr^ '"8 ónder jaren zoo genoeglijk heb mogen sa menwerken en die thans rusten onder de groene zoden, doch van wie ik hoop dat zij reeds hun loon hebben ontvan gen, een „tot weerziens" toe. U echter, Heeren Wethouders, leden van den Raad, Secretaris, Ontvanger, Hoofden van Dienst, ambtenaren en beambten. Gij allen, die met mij nog staat in het volle in het werkelijke le ven, U allen roep ik op tot den arbeid en tot toewijding aan de behartiging felicitaties cno* »££hen wij Gods inachtigen^fgen nogmaa s een lang en zeer A.iljvoorspoedig Burge- meesterl ijk leven toe. Mevrouw, het feest dal de Burge meester heden viert, geldt ongetwij feld ook U, die U in de nauwste han den steeds met zijnen arbeid en zijn leven hebt vereenigd. Hoe kan het dan ook anders, of in deze huldigin wen schen wij ook U zoo gaarne te betrek ken en daarom dan ook vermogen

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9