lEttlllU HET ZUIDEN PMSCH-RECLAME fa. A. Frederiks Magazijn „DE ZON" - Kaatsheuvel. No. 25. Zaterdag 27 Maart '26. 40e Jrg. TWEEDE BLAD. KAPELAAN L. A. BIJNEN, die in onze gemeente 6Va jaar op ver schillend terrein zeer verdienstelijk werk verrichtte en thans tot aller leedwezen is overgeplaatst naar Eindhoven (Villapark). DE AANSTAANDE UITVOERING: „DAS PARADIES UND DIE PERI", VAN ROBERT SCHUMANN. I. Wederom nadert de groote jaarlijk- sclie oratorium-uitvoering van Waal- wijks Gemengde Zangvereeniging! Ook dit jaar dus zullen de muzikale men sehen uit Waalwijk en omgeving kun nen genieten van een grootsch-opgezet- te weergave van Robert Schumann's meesterwerkDas Parodies und die Perieen kunstproduct van voortref felijke schoonheid, te vertolken door groot koor begeleid' door orkest en met medewerking van met zorg gekozen so listen van voorname reputatie. Het is eigenlijk onnoodigr voor een concert als dit nog een opwekkend of aanbevelend woord te schrijven. Moe ten wij allen het niet in hooge mate waardeeren, dat deze vereeniging het telken jare klaarspeelt, een dergelijk groot werk tot uitvoering te brengen en dat, we mogen gerust zegen op een wijze, die niets te wenschen overlaat, want dat hebben de vertolkingen van Jahrcszeitcn, Elias en Schöpfung wel bewezen. Naar we vernemen is de voorberei ding tot dit muzikaal gebeuren alwe der in vollen gang; het koor, dat de laatste jaren aanzienlijk in getalsterk te is toegenomen, is reeds maandenlang ijverig bezig, het zeker niet ♦gemakke lijk werk van den grooten Meester in te studeeren onder de ons allen welbe kende muzikale leiding van den keer Gerritsen. Aangezien liet Breda'sch mi litair orkest het vorig jaar uitstekend heeft voldaan, heeft men dit ook thans weer geëngageerd. Wat de solisten aangaat, hier blijkt ook nu weer, op wat een onbetwistbaar hoog standpunt deze oratorium-concerten staan, waar immers evenals vorige jaren kunste naars van internationalen naam hun medewerking zullen verleenen. De be langrijkste solopartijen in dit werk, die voor tenor en sopraan, zullen resp. ver tolkt worden door den heer van Tul- der en mejuffrouw Di Moorlag. We behoeven de capaciteiten van deze ar tiesten niet uiteen te zetten, aangezien die overbekend zijn hun namen zeg gen voldoende! Op dus allen, 13 en 14 April aan staande naar het Bondsgebouw, al waar de uitvoeringen evenals vorige jaren zullen plaats hebben. Laten wij, muziekliefhebbers, de handen ineen slaan en het mooie doel steunen dat deze vereeniging zich heeft gesteld het jaarlijks ten gehoore brengen van de groote werken der beroemde Mees- sters en wel op een dusdanig voornaam peil, dat het den toets der hoogste cri- tiek kan doorstaanIedereen, hetzij meer of minder muzikaal ontwikkeld, die de gelegenheid heeft, dit bij te wo nen, doch deze la^t passeeren, bewijst daarmede niet alleen, dat muziek hem onverschillig is, doch ook: dat hij voor de ideëele ontwikkeling van onze plaats niets voelt. Hier verwachten we de rasechteen de „echte" Waal wijken in de allereerste plaats, om me de te helpen aan het behouden van dat gene, hetwelk voor zoovelen een groo ve behoefte is! De compositie „Das Paradies und die Peridateert zoo ongeveer uit het midden der vorige eeuw en kan wel tot de voornaamste en best geslaagde wer ken gerekend worden, die door dezen grootmeester der toonkunst zijn voort gebracht. Robert Schumann had een uitgesproken voorliefde voor de ro mantische richting in de .toonkunst, speciaal op zuiver-lyrisch gebied. Hij werd den 8sten Juni 1810 in Zwickau geboren, woonde na 1830 te Leipzig, alwaar hij tot 1844 't „Neue Zeitschrift für Musik" redigeerde. Hij verrijkte de muziekliteratuur met de schoonste bij dragen, waaronder de zoo welbekende symphonieën, pianomuziek en oratoria. Helaas heeft hij niet lang de mensch- lieid met zijn heerlijke kunst mogen dienendoor ongeneeslijke krankzin nigheid aangetast, overleed hij reeds op 46-jarigen leeftijd in een plaatsje, gelegen in de omgeving vfln Bonn. In het oratorium Paradies und Peri. vinden wij neergelegd een muzikale il lustratie van het gedicht „Lalla RooklT' van Thomas Moore. In~zijn wonder- schoon-mëlodieuse stijl is dit oratorium een kunstproduct, rijk aan symboliek en ademend de wonderlijk-magische sfeer van het Oosten. In 't kort komt de inhoud neer op liet. volgende: De door hun zonden uit het Paradijs verdreven Peri's worden bij hun rond dolen onophoudelijk gekweld door een smachtend terugverlangen naar de he- melsche oorden. Als eens één dezer Peri's, gekomen tot waar berouw, met haar klaagzang den Engel, die dc poort des Lichts bewaakt, tot bewogen heid brengt, verneemt zij de voorwaar de, ouder welke haar vergiffenis zal worden geschonken. Deze voorwaarde luidt: het zoeken en den Hemel aan brengen van de schoonste aardsche ga ve. Tweemalen keert de Peri daarop terug naar de poort van het Paradijs en tHveemalen wordt zij afgewezen. Doch de derde maal gelukt het haar, de hoogste gave aan te biedenhet is de berouwvolle traan van een diep ge- zonkene, die tot inkeer is gekomen door het gebed van een kind, hetwelk een nog niet geheel verstijfde snaar in hem heeft doen trillen: de herinnering aan zijn eigen reine jeugd. Het kostelijk bezit van deze tranen, waarop een zon nestraal is gevallen, die de glans er van nog te meer verhoogt, ontsluiten der Peri de Poort van het Paradijs. Het werk bestaat uit drie deelen; het is een opeenvolging van solo's (n.m. voor sopraan, mezzo-sopraan, alt, te nor, bas en bariton), duetten, kwartet ten en kooren. De Peri-partij wordt ge zongen door de sopraan, terwijl de te nor verhaalt de opeenvolging der ver schillende gebeurtenissen. Deze beide belangrijkste partijen zullen dus toe vertrouwd worden aan van Tulder en Di Moorslag en ik geloof niet, dat men hiervoor betere krachten had kunnen r (Wordt vervolgd). men hoogstens een schoteltje of fon teintje frisch, zuiver drinkwater kunnen voorzetten, doch meer of iets anders is beslist verkeerd. Wenken voor deze week. I. Houdt broedhen en broednest proper, 't voorkomt teleurstellingen. II. Laat de broedhen na den 19Jen dag niet meer van 't broednest. daar dit nergens meer goed, doch wel na- leelig zijn kan. III. Maakt het broednest zoo mogelijk tijdens en de eerste dagen na 't uit komen geheel donker. IV. Voert vooral de eerste 2 dagen de kuikens in't geheel niets Er sterven geen één- of tweedaagskuikens van honger. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel BINNENLAND. Nadat de Tweede Kamer heden de wet op de middelen zonder hoofde- ijke stemming had aangenomen, ving 'ij aan met de behandeling van de Oorlogsbegrooting. leen ons land schade berokkend en een groot deel van ons volk ernstig gegrietd. Dit zijn de eenige resultaten die men Vrijdag heeft bereikt. Minister Kooien. In een hoofd artikel in de N R. Ct. over „Sociaal beleid" tuffen we 't vol gende oordeel over oud minister Kooien. Waar we over het heengaan van dezen bewindsman andere geluiden hebben vernomen, is het wel dienstig eens te vermelden, wat dit liberale or gaan schrijft over minister Kooien. Zeven maanden zijn verloopen sinds minister Aalberse het tro.tsche gebouw aan het Bezuidenhout in Den Haag verliet. Voor het eerst sedert dat oogen blik wordt ons thans, in de Memorie van Antwoord betrtffende Hoofdstuk X der Staatsbegrooting, iets medege deeld omtrent de richting, waarin de sociale politiek in de naaste toekomst zal worden gestuwd. Niet van den onmiddellijken opvol ger van den heer Aalberse mogen wij deze plann n vernemen. De heer Koo len* heeft geen geleger heid gevonden, ook maar het geringste omtrent zijn denkbeelden op sociaal en economisch In den hoenderhof. Het uitkomen. Met de noodige tact. een dosis ge duld en niet te weinig geluk volbrengt de kloek het eerste gedeelte van de naar opgelegde taak en zit haar 21 dayen kalmpjes uit Zoo het dier den 9den dag uiterlijk in 't begin van den 2(Lien dag zich nogmaals voor zien heeft van het noodige en ontlast van het overtollige, doen we goed werk net trachten te voorkomen, dat ze nog meer het nest verlaat. Kan men *t nest met geheel afsluiter., zoodat het on mogelijk wordt dat de eieren nog ver laten worden, dan doet men goed met net eten en drinken onder 'i oog der Kloek weg te nemen, om zoodoende de bekoring om op te staan te ver minderen. We bereiken hiermede, dat de eieren vlak vóór of tijdens het uit k >men nog aan afkoeling worden bloot gesteld. Dit is vooral noodlottig als de eieren reeds door de kuikentjes aangepikt zijn. Elke vijf minuten dat de aangepikte eieren aan de koude buitenlucht zijn blootgesteld, vertraagt het uiikomingsproces een uur of meer, terwijl het meer dan eens voorkomt dat de vochtige schaalvlies geheel op droogt "en opschrompelt en alzoo het uitkomen geheel belet. Rustig, goed gesloten, ongestoord zitten blijven komt de uitkomende en uitgekomen kuikens ten goede, want ook vooral voor de nog pas uitgekomen, natte kuikens is de koude lucht gevaarlijk, daar deze spoedig kouvatten en long- ontsteking veroorzaakt. Het eenigste wat door een geoefende hand ten voordeele van het kuikenbroéd kan geschieden is voorzichtig, zonder de kloek op te lichten of af tenemen.de ledige eierdoppen tusschen de kuikens wegnemen, daar 't somtijds voorkomt dat deze over nog niet uitgekomen eieren heenschuiven en het uitkomen zouden kunnen belemmeren. Is de 21ste dag voorbij dan hebben we nog niets te doen dan geduldig te wachten Alles rustig laten zitten, zoo mogelijk in het volslagen donker, is veel beter dan de dieren overplaatsen in een ander nest of in een kuikenren. Den eersten dag en ook den tweeden dag, ja zelfs den derden dag kunnen de diertjes het nog geheel zonder voer doen Zonder eten, alleen van de warmte der broedhen groeien ze in deze dagen beter dan van 't beste voer. Er sterven veel meer eendagskuikens van te vroeg d.i. te veel voeren, dan van honger. De allerbeste methode is, minstens de eerste twee dagen obsoluut niets te voeren Bij warm weder zou Niet alleen met bijna 200 klanten extra dat wij door der grootste voordeel van van van van onzen gecombineerden inkoop zaken in Nederland, elk onzer bieden door onze lage prijzen, doch kunnen wij van tijd tot tijd elk onzer afnemers aange name verrassingen bezorgen. A.s. Zaterdag ontvangt ieder kooper: t 1.50 een Paaschei cadeau. 1 3.— een grooter Paaschei cadeau. 36227 f 5. .een grooter w 110.- een groot Wij vestigen in het bijzonder Uw aandacht op onze groote sorteering Vitrages en Allovernets vanaf Ondergordijntjes vanaf Ribstof voor Overgordijnen vanaf Landhuisstof voor vanaf Chinille vanaf Alleen voor de maand MAART COCOSTAP1JT 100 cM. br. 1ste kwaliteit 11.49 70 1ste 10 98 COCOSLOOPER vanaf 56 ct. per el. JUTE LOOPERS 32 ct. zeer 15'|. 17 49 54 165 Ct. per el. WOLLEN MOUSEL1NES alle kl 98 ct. MOULINÉ 100cM.br 198 ct. OÊPE met zijde vanaf 32 ct. BRABANTSCH RUITJE vanaf 36 ct. ENGROS. EN DETAIL. De Res.bodt schiijlt Men vraagt ons, ot de beslissing, Vrijdag door de Tweede Kamer geno men, ook inhoudt, dat nu de Pauselijke Internuntius uit Den Haag vertrekt. Die vraag kunnen we met alle zeker heid ontkennend beantwoorden. Trou wens, minister Van Karnebeek heeft er in de Kamer nog op gewezen, dat wij de relaties tusschen het Vaticaan en ons land niet kupnen afbreken, wijl de Paus te allen tijde het recht heeft zich hier te doen vertegenwoordigen, ook al zouden wij niet in Rome ver tegenwoordigd zijn Na 1871. toen ook Nederland de relaties met het Vaticaan verbrak bleef het Vaticaan in ons land vertegenwoornigd en door de Regeering is dit, zoo zeide Vrijdag minister Van Karnebeek steeds ten zeerste gewaar deerd. Een dergelijke vertegenwoordi ging zou ook nu door onze Regeering zeker met evenveel waardeering worden aanvaard. Men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat de Pauselijke diplomatie zich niet op zulk een klein en dom stand punt zal stellen als de Nederlandsche politiek thans deed en de kwestie of de internuntiatuur hier gevestigd blijft, zal men te R -me alleen laten afhangen van de vraag of deze handhaving in het belang van het Vaticaan en zijn werkzaamheden zal kunnen zijn. De Pauselijke diplomatie is te erva ren en te goed geschoold, om zich door eenig andfer motief te laten leiden. Blijft het Pauselijk gezantschap, dan zullen de voordeelen van deze diplo matieke betrekkingen alleen werken ten gunste van het Vaticaan en zal ons land daarvan geen enkel profijt hebben Het is daarom zoo dwaas, te meenen dat men door de beslissing van Vrijdag eenig nadeel kon berokkenen aan den invloed van den Pauselijken Stoel Het benepen anti papisme heeft al- gebied aan het Parlement mede te deelen. Zijn regeerperiode werd reeds afgesloten voor hij zijn eerste begroo ting met de volksvertegenwoordiging had mogen behandelen. De heer Kooien heeft dus om net zoo eens te zeg gen zelfs geen kans gekregen om te toonen wat hij op den ministerszetel waard is. Dit is geheel terzijdege laten de reden, die hem bewoog het bijhje er bij neer te leggen te be treuren. Want de jarenlange parlemen taire kennismaking met den vroegeren afgevaardigde voor Grave had ons hem leeren kennen als een man uit één stuk, begiftigd met een helder inzicht en een gezond verstand Etn man bovendien,door zijn ondervoorzitter schap van den Centralen Raad van Beroep in de practijk van de verze keringswetgeving geschoold en tenge volge van zijn jarenlange waarneming van het voorzitterschap-van den Loon- raad voor de spoorwegen in de practijk van den arbeid doorkneed Bovendien kon men tijdens zijn kortstondig ministerschap vernemen dat minister Kooien inderdaad een regeerder was Voor een beslissing, die afweek van het advies van zijn ambte naren, deinsde hij niet terug En had hij eenmaal een beslissing genomen, dan was van „nader overwegen" ol sluiting van een „compromis" geen sprake. Het beleid van een zoodanig minister moet respect afdwingen. Men ziet in hem den man die richting geef en niet bereid is, zich tot speelbal van tegen elkaar op bruisende meeningen te laten maken." GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Raadsvergadering van 25 Maart 7,30 uur n.m.. Punt I. De Voorzitter begon met voorlezing te vragen der notulen van de vergade ringen, gehouden op 19 Februari en 9 Maart j.l. Beide werden onveranderd goedgekeurd. Punt II. Hierna deelde hij mede, dat de Heer F. Verhoeven afwezig was met kennis geving. (De overigen waren allen pre sent). Ingekomen was procesverbaal van kasopneming bij den Gem. Ontvanger en den Administrateur van het Vleesch- keuringsbedrijf op 22 Maart. Als steeds bleek alles accuraat in orde. Verder waren ingekomen dc goedkeuring van Ged. Staten voor de gein. rekeningen van 1924 en de wijziging der gem. be grooting van 1926, wat alles voor ken nisgeving werd aangenomen. Punt III. Benoeming van een hoofd der school voor Mulo. De voordracht was samengesteld als volgt 1. .T. P. Straver te Nederhemert; 2. H. J. L. Duyx te Vught en 3. A. Wille te Amstelveen. Op een vraag van den Heer De Haan, welke bevoegdheden bovengenoemde Heeren hadden, zeide de Voorz., dat de eerste in 't bezit is van drie taai akten; de tweede in 't bezit van twee taaiakten benevens van handelskennis, terwijl de derde slechts twee taaiakten heeft.' Nadat De Haan 't het meest rationeel vond, den hoogstbevoegde te benoe men, ging men over tot stemming, die tot uitslag had, dat Slo. 1 alle stemmen o]) zich verwierf. De Voorzitter zei den Heer Straver den uitslag te berichten en hem tever- zoeken, zoo spoedig mogelijk zijn func tie te aanvaarden, welk verzoek wel succes zal hebben. Punt IV. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gem. inkomsten-be lasting dienst 192G-1927. Hoewel het belastbaar inkomen was verminderd, stelde de Voorz. voor het cijfer der laatste twee jaren te handhaven, zijnde l1/*. Plint V. Voorstel van B. en W. tot vernieu wing van de rekening-courant overeen komst met de Bank voor Nederl. Ge meenten. De Voorz. doelde mee, welk bezwaar aan dc oude overeenkomst was verbonden, dit te doen verdwijnen en te doen opnemen, dat het contract zal doorloopen, zoo het niet door een der beide partijen wordt opgezegd en te verzoeken bet maximum-crediet te verhoogen tot 15.000; thans is het 10.000. De Heer de Haan vroeg, welke rente moet worden betaald. De Voor zitter lichtte in dat de Gemeente voor haar crediet 272 ontvangt, doch voor haar debet 47a moet betalen, alsook waarom hooger crediet werd aange vraagd. Punt VI. Vaststelling van de vergoeding aan de bijzondere scholen ingevolge art. 101 der Lag. Onderw. wet. Deze werd be paald op 5,29, welk bedrag de Voorz. zeer matig vond. Punt VII. Herziening van de geldende strafveror deningen volgens art. 178 der Gemeen tewet. De Voorzitter gaf hiervan de reden op en gaf een overzicht der ver schillende verordeningen. Ook dit punt werd evenals de vorige met alg. stem men goedgekeurd. Punt VIII. •Voordracht van B. en W. om een sup pletoir-kohier voor de rioolbelasting ('t betrof één riool) vast te stellen, ten be drage van 2. Met alg. stemmen ging men accoord. Nog was ingekomen een verzoek van H. Kuijpers, als huurder van twee per ceeltjes bouwland der Gemeente nabij de Oud-Heusd. Poort. Wegens ziekte verzocht hij van die huur te worden ontslagen, daar het hem onmogelijk is dien grond te bebouwen. Met alg. stem men werd het verzoek ingewilligd. Hierna deelde de Voorz. mede, dat slechts twee waarschuwingsborden voor auto's en motoren geplaatst zijn NV Douwt CÖ8COW TA5AWABBICKW JOU RE - UTDECHT 4#I7AJ nemen Cocostapijt wordt gratis geboord. Vloer zeil wordt gratis gelegd Overgordijnen worden gratis gehangen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5