DE ECHO VAN HET ZUIDEN Quick-Middelburg, No. 25. Zaterdag 27 Maart '26. 4!)e .Jrg. DERDE BLAD. PROVmCIAALNIEUWS. Waalwijk, 26 Maart 1926. Geen wederinstelling eener Commissie van Advies van de Rijksschool te fVaalwijk Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het Xde hoofdstuk (departement van Arbeid. Handel en Nijverheid) der Staatsbegrooting voor 1926 werd door verscheidene leden gevraagd of de Regeering bereid zou zijn de Commissie van Advies van het Rijksproefstation en den daaraan ver bonden voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie wederom in te stel len, wanneer belanghebbende organi saties zelf geheel of ten deele de aan die Commissie verbonden kosten voor hun rekening zouden willen nemen. In Memorie van Antwoord deelt de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid thans het volgende mede De hierbedoelde Commissie van Advies diende niet enkel ten behoeve van het proefstation met daaraan ver bonden Voorlichtingsdienst, doch even eens ten behoeve van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De opheffing dezer Commis sie is dan ook geschied op gezamen lijke voordracht van de toenmalige Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid. Inderdaad hebben bezuinigingsoverwegingen daarbij wel eene rol gespeeld, doch tevens heeft tot die ophelfing geleid de overweging, dat aan adviezen van deze Commissie, die ten tijde van de stichting van het instituut reden van bestaan had, thans, nu school, proefstation en voorlichtings dienst sedert jaren zijn georganiseefd en ingeburgerd, geen behoefte meer bestaat naast die van de Rijksschool inspectie en van den Directeur. Ook andere voorlichtingsdiensten (b v. van het Rijksbureau voor onderzoek van Handelswaren, de Voorlichtingsdienst ten behoeve van den Rubberhandel en de Rubbernijverheid en de Technische Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Nijverheid) functionneeren tot volle tevredenheid zonder een Commissie van Advies. Dat door de opheffing der Commissie van Advies het contact tusschen school en proefstation en het bedrijfsleven zou zijn verbroken, kan de Minister niet toegeven. De Directeur van school en proefstation zal, even als zijn collega's van andere Voorlich tingsdiensten, voor een richtige vervul ling van zijne werkzaamheid met de industrie bij voortduring in ruime^mate voeling moeten blijven houden. Daarvoor is echter eene Commissie van Advies niet noodzakelijk Er wordt dan ook geen aanleiding gevonden om tot wederinstelling der Commissie van Advies over te gaan, ook niet onder de in het Voorloopig Verslag genoemde voorwaarde. Belanghebbende organisa ties, die wenschen mochten hebben, de school of het proefstation betreffende kunnen zich desgewenscht rechtstreeks wenden tot den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, of tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De a.s oratorium-uitvoering door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging wordt één van de mooiste die deze vereeniging tot heden gaf. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de Concours Hyppique- vereeniging werd besloten dezen zomer met het oog op de terreinen en tribune geen concours te organiseeren. Besloten werd dit jaar te ko men tot eene uitstekende nieuwe tribune, de vereeniging goed te fun- deeren en tijdig maatregelen te nemen voor een concours in 1927 en vervol gens elk jaar en daarvoor zoo mogelijk een vasten datum te kiezen, bij voor keur 2en Paaschdag. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" zal Maandag 2en Paaschdag het winterseizoen sluiten met een groot vocaal concert. Voor deze soirée is wederom inge studeerd het aloude doch bijzonder mooie en grootsche toonwerk „Eine Nacht auf dem Meere" van Tschirch, met zijn prachtige tenor-, bariton- en bassoli. Tevens zullen enkele soli en kwar tetten ten gehoore gebracht worden, zoodat een en ander samengevat, ons een kunstavond met een mooi variee- rend programma wacht. Een gezellig bal zal deze soirée en hiermede tevens het winterprogramma van „Oefening en Vermaak" sluiten. Naar de „Volkskrant" verneemt hebben de patroons en arbeiders in de mandenindustrie de bemiddeling inzake de staking aanvaard van het Tweede Kamerlid Mr. Dr. L. Deckers en zal eene conferentie zeer spoedig plaats hebben. De groote jaarlijksche Oratorium uitvoeringen door Waalwijks Qem Zangvereeniging naderen wederom en zijn bepaald op 13 en 14 April a.s. Voor dit seizoen is gekozen „Das Paradies und die Peri" van R. Schuh- man, een werk van den etrsten rang, waarvoor wij verwijzen naar het vlot geschreven en deskundig artikel van den heer C. van der Hoeven in dit nummer. Het belooft weer iets zeer bijzon ders te worden, waar aan de uitvoe ring in elk opzicht alle zorg wordt besteed. Wij behoeven slechts de namen te noemen der solisten om te doen be grijpen wat ons hier geboden wordt: n.l. mej. Di Moorlag sopraan Amster dam en de heer Louis van Tulder, tenor den Haag, die de hoofdpartijen zullen vervullen, voorts mej. Annie Stijger, Mezzo-sopraan en mevr. Rie Wüstenhoff Stark, Alt te Amsterdam, leerlingen van Di Moorlag. ten slotte de heer Joh. Lammen, Bas te Amsterdam; voeg daarbij de begeleiding van het versterkt symphonie orkest van het 6e Reg. Inf. te Breda en de meest perfecte uitvoering door het koor van dit zeldzame meesterwerk, dan mogen we concludeeren dat Waalwijk en de Langstraat weer een avond van hoog gestemd kunstgenot te wachten staat. Voor het overige verwijzen wij naar de artikelen in dit en volgende num mers en de verspreidde biljetten en verdere reclame. Naar wij vernemen heeft de heer H. A. Surig, zich terzake zijner toela ting als gemeenteraadslid, gewend tot den minister van Binnenlandsche Zaken. DE BELANGRIJKE COMPT.—WEDSTRIJD WORDT ZONDAG A. S. OP HET QU1CK- TERREIN GESPEELD. AANVANG HALF DRIE. de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt de minister mede dat door de kringen van handel en indu strie dankbaar gebruik gemaakt wordt van de voorlichtings-diensten van de verschillende Rijksbureaux, o m. ook van Proefstation van de Lederindustrie te Waalwijk, 't welk dit jaar een be drag van f 3713.29 aan onderzoekin gen en proeven opleverde, een van de hoogste bedragendoor de Rijksbureaux en Voorlichtingsdiensten ontvangen. In September van dit jaar zal te Tilburg de R K. Handels Hoogeschool worden geopend. Donderdag, tijdens de Jaarmarkt, kocht Mej. L. bij een koopman uit 's Bosch, die hier met zijn koopwaren op de Markt was uitgestald, een klei nigheid. Zij wilde met een bankje van f 10 betalen, doch aangezien de koopman niet terug kon geven, legde zij het muntbiljet even op de goederen van den koopman neer om in haar portemonnaie kleingeld te zoeken, Toen ze even daarop het briefje wederom in haar portemonnaie wilde bergen, was het verdwenen. Mej. P. beweerde gezien te hebben dat de koopman het had'opgenomen, doch deze ontkende zulks. De politie werd met het geval in kennis gesteld die den man naar het bureau van politie overbracht om hem daar te fouilleeren. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een muntbiljet. Eenige vrouwen bleven echter vol houden gezien te hebben dat de koop man het biljet had opgenomen. Proces-verbaal is opgemaakt. De heer H Greve, schoenfabri kant op het Hoogeind alhier, gaat zijn alom gunstig bekende handschoen makerszaak omzetten in een machinale schoenfabriek. Voor dat doel wordt een gebouw van 16 bij 7 Meter bij gebouwd, terwijl machines van de nieuwste vinding zijn aangekocht. Wij wenschen den heer H. Greve met zijn onderneming het beste succes. Woensdagmiddag had het vier jarig zoontje van T. in de Dijkmijn het ongeluk een theepot van de kachel te trekken en de kokende inhoud daar van over het lichaampje te krijgen. De kleine kreeg ernstige brandwonden in 't aangezicht en aan z'n armen en beentjes, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. —Wij verwijzen naar de mededeeling dat 8 April (7 April alleen voor de leden van den R. K. Vrouwenbond) voor 't pu bliek in de Werkliedenvereeniging zal worden opgevoerd het tooneelspel .Achter de Coulissen" van Henri't Sas. Was de opbrengst eerst bestemd voor 't Watersnood-Comité, bij nader inzien achtte men het beter deze te doen strekken ten bate van 't Wit-Gele-Kruis welke Waalwijksche vereeniging haar koperen feest gaat vieren en aller hulde en steun zeker verdient. In Februari 1926 werden inge voerd 79 238 paar lederen schoenen voor een bedrag van f 351.300 tegen 128 389 paar ad f 377.000 in Febr 1625 Uitgevoerd werden 15 689 paar ac f 112.276 tegen 28 579 ad f 197 000 in Febr. 1925. Dezer dagen werd te Utrecht een vergadering van de Ned. Afd der Int Ver. van Looierij-scheikundigen ge houden, waarbij ook tegenwoordig waren de heeren Ir. H. J. v. d. Waer den en Ir. C. v. d. Hoeven, alhier. Een belangrijke verhandeling werd door laatstgenoemden gehouden over verzwaring en overlading van leder waaromtrent zich eene interessante discussie ontspon. Het resultaat was 't volgende „De Ned. afdeeling der 1. V. L. I. C stelt voor de lederanalyse als punt van bespreking op de agenda te plaatsen van de a s. Algemeene Ver gadering in September te Weenen, om te komen tot uniforme analyse-metho den". Dit wordt zeer toegejuicht en waar de heer v. d. Waerden lid der perma nente commissie voor lederanalyse is kan deze materie ook door de Ned afdeeling goed behartigd worden. In de Memorie van Antwoord op 7 April a.s. zal eene tooneel-uitvoe- ring gegeven worden voor de leden van den R.K. Vrouwenbond, van „ACHTER DE COULISSEN", door Henri 't Sas, met welwillende medewerking van Waalwijks Symphonie-Orkest. Dezelfde uitvoering zal herhaald worden op 8 April voor het publiek, ten bate van de jubileum-huldiging van 't Wit-Gele Kruis alhier. Zooals bekend hebben de Bond van Ned. Lederfabrikanten en de R. K. Vereeniging van Ned. Lederfabrikanten aan de Besturen van de Bonden van Schoenwinkeliers- en Schoenmakers- patroons-vereenigingen doen weten, dat zij niet kunnen ingaan op 't ver zoek van laatstgenoëmde bonden om het zoolleder te plaatsen onder con trole van het Rijksproefstation te Waal- en wel op de navolgende gronden: 1. dat bedoelde controle en normen geenerlei waarborg bieden voor het verkrijgen van een betere kwaliteit zool leer voor de leden. 2. dat het stellen van normen het den fabrikant onmogelijk maakt', dat gene te leveren, wat zijn afnemers wenschen. 3. dat het ongewenscht is, in ver band met den concurrentiestrijd met geimporteerd leder, de binnenlandsche lederfabrikanten beperkende bepalingen betreffende de fabricage op te leggen. 4. dat aangezien in omringende landen geencontrolein bovenbedoelden zin bestaat en de controle de produc tiekosten onnoodig vermeerdert, de zoozeer noodzakelijke exportmogelijk heid ernstig bemoeilijkt wordt. De Schoenmakerspatroonsbonden hebben daarop geantwoord, dat het gedane verzoek niet dient om betere hoedanigheid van zoolleer te waar borgen, maar om zeker te zijn dat het leder niet is overladen met uit- waschbare organische stoffen en niet verzwaard met zouten en suikerachti ge stoffen, dat er geen sprake is van onder toezicht stellen der bedrijven, maar wel onder toezicht stellen van 't zooileder alleen voor hunne leden, dus dat geen enkele beperking wordt op gelegd in verband met ingevoerd leder, en ook in geen enkel opzicht de uit voer bemoeilijkt wordt. De ge/inge kosten wegen niet op tegen de waarde aan 't toezicht van 't Rijksproefstation. Zij vragen nogmaals om overleg te plegen om regels vast te stellen, anders zijn deze bonden dat verplicht te doen met het Rijksproefstation alleen en dan de lederfabrikanten en handelaren uit te noodigen daaraan te voldoen vol gens den wensch hunner leden. Wordt daarbij geen medewerking van de andere zijde ondervonden, dan zal men de Regeering dringend ver zoeken het zooileder onder de Wa renwet te brengen. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk. Mededeeling. De korte cursussen aan de Machi nale Schoenmakerijafdeeling der Rijks school, die door ons uitgeschreven worden, om de industrie zooveel mo gelijk van dienst te zijn, vinden helaas niet altijd dien toeloop, dien ze verdie nen, hetgeen ons niet belet er ruslig mee door te gaan. De Goodyear-cursus is nu ten einde en de cursus in het uitpoetsen zoo juist begonnen. Het onderwijs in de snijderij loopt ten einde en de stikkerij-cursus be gint nu. Naast deze cursussen zullen wi; binnenkort in onzen dagcursus be ginnen met het „Onderwijs in de bedrijfsleer* (bedrijfsleiding) en waar ook daar nog eenige plaatsen vrij zijn stellen wij de gelegenheid open om zich daarvoor te laten inschrijven. Die lessen zullen gegeven worden ieder en Dinsdagmorgen van half negen tot tien uur en omvatten de geheele administratie en technische leiding, de bedrijfscontróle daaronder begrepen Deze korte cursus bestemd voor men £chen uit de praktijk, zooals werk meesters, bedrijfsleiders enz. die om ver schillende redenen geen geheelen jaar cursus kunnen volgen, verdient inder daad de geheele aandacht van de fabri kanten en van hen, die op dit terrein gaarne leeren willen. Wij willen met dezen cursus zoovee mogelijk aan billijke wenschen tege moet komen en hij die nadere inlich tingen verlangt wende zich tot den Directeur, die daartoe steeds te spreken is aan de Rijksschool. De Directeur, H. VAN DER WAERDEN! Wij ontvingen dezer dagen van een Hollander uit Vancouver (Canada), waarheen hij voor meer dan 15 jaren was vertrokken, een brief, waarvan t adres luidde: St. Crispijn Schoenmakers Vakblad in de Langstraat Holland en de post wist dat men voor schoen makers-aangelegenheden bij onze firma moest zijn en bracht hem op het kantoor onzer drukkerij nternationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Leder Industrie, Waalwijk 1925. Het Gedenk-Album. Wij lezen in „De Schoenindustrie" t volgende: „Zeer aangenaam werden wij dezer dagen verrast door de toezending van een prachtig Gedenk Album onzer Groote Waalwijksche Tentoonstelling. Dit Gedenk Album dankt zijn ont staan aan de hartelijkheid waarmede de standhouders op den onvergete- lijken sluitingsavond onzer Tentoon stelling met groot enthousiasme kond deden van hunne erkentelijkheid en tevredenheid over het grootsche ge beuren te Waalwijk. Zij toch hadden in groote stilte eene inzameling gehouden voor een huldeblijk aan het Tentoonstellings- bestuur en op den feestc- ijken sluitingsavond werd daarvan mededeeling gedaan en ook werd toen het besluit der standhouders bekend gemaakt dat dit huldeblijk zou bestaan in een Gedenk Album. Wij danken, zoo zeggen wij met de Redactie van „Het choenenbedrijf", het Comité der Standhouders recht hartelijk voor de toezending van dit prachtwerk. Mochten wij reeds veel schoons van deze Tentoonstelling ont vangen, dit is het mooiste wat wij er tot nu toe van zagen. Dit Album bevat een 50 tal foto's, welke alle betrekking hebben op deze Tentoonstelling. Bij het aanschouwen hiervan staan weer heel die gloriedagen voor ons en zouden wij in verzoeking komen om opnieuw hiervan een be schrijving te geven. Voor ons ligt hier heel de Interna tionale Tentoonstelling, zoo die was van 22 tot 31 Aug. 1925. Voor ons zien wij al die stoere werkers, die deze Tentoonstelling ge maakt hebben tot een onuitwischbare bladzijde in de geschiedenis van de Schoen- en Lederindustrie. Voor ons zien wij die gebouwen, die tuinaanleg als nooit in Nederland werd gezien. Wij zien hier vereeuwigd deNeder- landsche Pers, die door de Tentoon stellings-Commissie op zoo'n heusche wijze werd ontvangen, dat zonder één uitzondering allen dagen lang er over hebben geschreven en er niet over uitgeschreven konden komen. Der firma Antoon Tielen te Waalwijk die dit Gedenk-Album vervaardigde komt hier een woord van lof toe voor de keurige uitvoering. Een zeer beperkt aantal is nog bij de Firma Tielen voorradig en tegen den prijs van f4 te bekomen. Zij, die prijs stellen op een pracht werk, om tevens voor altijd de Inter nationale Tentoonstelling te Waalwijk in beeld te kunnen aanschouwen, raden wij aan met spoed dit Gedenk- Album te bestellen." Bl| de a.s. oratorium uitvoe ring zullen v IJ 1 van de beste solisten hier te lande „hun medewerking verleenen. Op de groote Paaschvee-tentoon stelling te 's Bosch werden o.m. de navolgende prijzen behaald De beste stier geboren in 1925 (zwart bont). Ie prijs (gr. zilv. medaille en f 15) P. Nieuwkoop, Drongelen. Beste melkkoe (zwart-bont). gekalfd tusschen 1 Oct. '25 en 1 Maart '26. Ie prijs (gr. verg. zilv. medaille en f 15) Gebrs. Buijs, Oudheusden, met Dora Beste stier, geboren in 1923 (zwart bont), 2e prijs Am. van Huiten, Drunen. Beste melkkoe (zwart-bont), onge registreerd, le prijs (gr. verg. zilv. medaille en f 15) C. M. Donken, Drongelen. Beste kalfdragende koe (zwart-bont), onger., le prijs C. M. Donken, Dron gelen. Beste kaUdragende koe (rood-bont), onger., 3e prijs B. Langerwerf, Waspik In de lijst der goedgekeurde stieren op 1.1. Maandag is niet vermeld de stier van den heer J. Timmermans Wzn. alhier. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE 's-HERTOGENBOSCH De R K. Handelshoogeschool. Gisteren namiddag hield bovenge noemde Kamer te's-Hertogenbosch eene vergadering, die mede werd bijgewoond door den burgemeester van Breda, mr. W. van Sonsbeeck, het Eerste Kamerlid H. M. J. Blomjous, mr. B. J. M van Spaendonk, beiden te Tilburg. Nadat de voorzitter, de heer Jos. Meyring, de deputatie van het curatorium van de R K. Leergangen had verwelkomd, werd aan de orde gesteld het verzoek van genoemd curatorium om'n jaarlijksche subsidie van f 1000 voor eene te Til burg op te richten R. K. Handelshooge school De heer Blomjous verklaarde, dat deze oprichting geschiedt overeen komstig het verlangen van het Doorl. Episcopaat. Het is van veel belang voor de industrie goede bedrijfsleiders te hebben en van dezen zal meer gevergd worden dan vroeger Het oprichten dezer handelshoogeschool is van groot economisch belang te achten. Als plaats van vestiging zouden Amsterdam en Rotterdam het meest op den voorgrond treden, doch voor het beoogde doel zijn ze niet geschikt. Ook Nijmegen, waarvan sprake is geweest, is niet de aangewezen plaats, omdat de jongelui er niet in aanraking met het bedrijfs leven kunnen komen. Dat is wel het geval met Tilburg en daar kan men tevens gebruik maken van het volledig apparaat der R.K. Leergangen. De be doeling is eene handelshoogeschool te stichten op denzelfden voet als die te Rotterdam en een die hetzelfde kan bieden. De gemeenle Tilburg zal ruim subsidieeren en men hoopt dat de provincie zal volgen. Ook de Kamer van Koophandel te Tilburg stond een ruime subsidie toe De Voorzitter erkende, dat aan de leiding van industrieele ondernemingen groote zorg moet worden besteed, doch hij vroeg of ons kleine land zich de weelde van drie handelshoogescholen kan veroorloven. Zal er ook geen te veel komen aan gediplomeerde betere krachten in handel en industrie? Door den heer F. Rouppe v.d. Voort werd de vraag gesteld of ook de Re geering subsidieert. De heer Blomjous antwoordde dat haar nog geen subsidie is gevraagd doch daf er z.i. geen reden was om aan te nemen dat het niet zou worden toegesiaan. Op een vraag van den heer De Gruij- ter of hier gehandeld wordt in opdracht van het Episcopaat antwoordde mr. Van Spaendonck bevestigend. De Bis schoppen hebben zich in April 1924 jegens het curatorium der Leergangen in dien zin imperatief uitgelaten. De burgemeester van Breda achtte een subsidie voor het onderwijs vol komen gewettigd en den moreelen steun der Kamer van veel beteekenis. De heer v. d. Kar vroeg of er be gonnen wordt vóór dat de regeerings- subsidie er is, waarop mr. v. Spaen donk bevestigend antwoordt Men rekent echter op die subsidie. Na het vertrek van de deputatie van het curatorium betoogde de heer De Gruijter dat de financieele basis niet juist is. Hij wees er op, dat ook de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging en de R.K. Jonge Werkgevers niet om advies zijn gevraagd. Voorts heeft spr. bezwaar tegen Tilburg als plaats van vestiging. De handelshoogeschool acht hij overi gens van niet zooveel belang als andere faculteiten, terwijl hij meent dat men ook geen te groot separatisme in de hand moet werken. Spr. vreest dat het 'n tweedehandsche hoogeschool wordt en bepleit uitbouw der R K. Universi teit. Ten slotte stelde hij voor het verzoek van het curatorium niet in te willigen en aan de andere Kamers mededeeling te doen van de bezwaren. De Voorzitter merkte op, dat het juister ware geweest, dat deze bezwaren in het midden waren gebracht bij aan wezigheid der deputatie. Besloten werd de besprekingen uit te stellen tot de volgende vergadering. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staai-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Veiling Drunen. Prijzen van 25 Maart. Spinazie van 28—30 p. K G. Juin 8 lO'/a Salotten 14 lö'/a Witlof 3-11 Peen 4—5 Boerenkool '/2—l1/, stuk Witte kool III 3 Sla 5-6 Keelen 2—2'/i - bos Rabarber ó'/j-IO'/j Schorseneeren 4—5 Selderie 20-21 '/3 Preij 10-19 RAAMSDONK. Bij de onlangs ge houden keuring in Oosterhout werden uit deze gemeente goedgekeurd, twee fokstieren van J.C. Schoenmakers en een van H. A. van Laarhoven. Op Woensdag 31 Maart n m. 2 uur op het Veer en om 4 uur op het Dorp is de gelegenheid opengesteld tot kostelooze koepokinenting en her- inenting. De door het gemeentebestuur vastgestelde kiezerslijst telt 3257 namen en ligt tot 21 April op de secretarie ter inzage. De keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1927, zal zitting houden op het Veer, in het St. Henricusgebouw, op Vrijdag 16 April en Maandag 19 April a s. DUSSEN. De landbouwer J. v. V. alhier, kwam bij het uitspannen van een paard te vallen, waarbij hij eenige flinke hoofdwonden opliep. Genees kundige hulp werd ingeroepen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9