it tsi ia n/eV'^ In den Hoenderhof. No. 31. Zaterdag 17 April '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 13 April des namiddags ten 3 uur Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Hermans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Procesverbaal van kasopneming gedaan d.d. 20 Maart bij den gemeente ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en bescheiden behoorlijk zijn bijgehouden en het dien overeen komend bedrag in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten hoa- dende eenige aanmerkingen op het genomen raadsbesluit betreffende af- en overschrijving. De Voorzitter deelt mede dat dit slechts van administratieven aard is en Burg. en Weth derhalve daarop reeds hebben geantwoord. c. Schrijven van de Gezondheids commissie, welke haar zetel heeft te Waalwijk, houdende de mededeeling dat het niet op haar weg ligt om in de kosten van het bouwen van de ziekenbarak bij te dragen. De Com missie is geheel onkundig gelaten toen men tot het bouwen daarvan is over gegaan en om dan later in de kosten daarvan bij te dragen kan moeilijk worden verlangd. d. Schrijven van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten betreffende het G.E.B. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in geheime vergadering te behandelen, ook in verband met eenige mededee- •lingen die ik te doen heb. Na ongeveer een half uur wordt de vergadering heropend. Voorzitter. De vereeniging wil voor f60 een rapport uitbrengen en een schema voor de boekhouding, hoe deze dient te worden gehouden, geven. Burg. en Weth. stellen voor daarop in te gaan Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 2. Vaststelling yermenigvuldigings- cijfer der plaatselijke inkomstenbelas ting dienst 1926/1927. De Voorzitter merkt op dat in het afgeloopen jaar 3 pCt. is geheven. Het maximum te heffen bedrag is 4 pCt. De finantieele toestand van de gemeente is niet rooskleurig, terwijl ook de inkomsten van de bevolking achteruitgaande zijn. Er zal aan gedacht moeten worden om het heffingscijfer op 4 te stellen ofwel een straatbelasting in het leven te roepen. Blijft de heffing op 3 pCt. bepaald, dan is het vrij zeker dat de rekening met een tekort zal sluiten. De raad, die de toestand van de gemeente kent, dient nu te besluiten. Van Balkom. De inkomsten van de gemeentenaren worden steeds minder, daar mag ook wel rekening mee wor den gehouden. Voorzitter. Er zijn veel oninvorder bare posten gekomen. Men zou voor dit jaar nog eens met 3 pCt. kunnen probeeren. Aldus wordt besloten. 3. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1926. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Subsidie Autobusondernemingen. Van de N.V. Autobusonderneming Nabo is een schrijven ingekomen waarin wordt bericht dat haar bedrijf niet meer rendabel is en het derhalve moeilijk wordt om een regelmatigen dienst te gaan onderhouden. Wordt niet spoedig eenige subsidie verleend, dan zal een groot deel van de gemeente weer in haar vroeger isolement terug- keeren. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen waarin wordt bericht dat aan de Autobusonderneming „De Allad" een Provinciale subsidie, zal worden gegeven van f 1030.45 mits ook de gemeenten Almkerk en Dussen een derde van dat bedrag als subsidie geven. Wordt dat niet gedaan, dan zal de Provincie de subsidie ook laten vervallen. Burg. en Weth. stellen voor f 40 te geven voor elke te rijden route. De Allad zou dan f120 en de Nabo f80 subsidie krijgen. Bovendien zullen er nog eenige condi ties aan worden verbonden o a. dat de subsidie zal worden uitgekeerd nadat de lijn een jaar is geexploiteerd, als ook nadat eerst de boeken zijn over legd en gebleken is dat geen winst is gemaakt. Vervolgens zullen de beide maatschappijen hun dienst zoo moeten inrichten, dat ze niet met elkaar in concurrentie treden. Gelijktijdig van een eindpunt vertrekken is derhalve verboden. Nu zal men zeggen dat er nog een autobusonderneming is „Onze Dienst", doch deze is in concurrentie met de andere bussen gekomen. Waar de Provincie dus met het geven van «ubsidie voorgaat, mogen wij, zoo meenen Burg en Weth. althans, ons ook niet onbetuigd laten. Dus alleen wanneer ze een jaar gereden hebben zal de subsidie pas worden gegeven. Als een route ver valt, b.v. als de dienst op den Polder zou worden gestaakt, komt de subsidie te vervallen. Middelkoop. U zegt dat Onze Dienst in concurrentie is gekomen. Ik dacht dat dit de Nabo was. Voorzitter. Neen, de Nabo rijdt op Hank en voorziet dus in de behoefte van een deel der bevolking. Vervalt een van de maatschappijen, dan zou een van de andere maatschap pijen voor de subsidie in aanmerking kunnen komen. Van de Koppel. Als een van de andere gemeenten, b.v. Almkerk of Eethen, geen subsidie geeft, verva t die van de Provincie toch ook al. Voorzitter. Wij moeten niet kijken wat andere gemeenten beslissen. Wi stellen voor een subsidie te verleenei omdat we het billijk achten. Een zaak als deze, voor de bevolking van zoo'n groot gemak, moet men steunen Van der Koppel. Dat kan wel maar toch niet ten behoeve van andere ge meenten. M. v d. Pluijm. Laat de autobus ondernemingen de tarieven verhoogen dan komt men er ook en dan betalen alleen die personen die er gebruik van maken. Voorzitter. Dan moeten de inwoners die duizend gulden die de Provincie nu geeft, ook betalen, wat anders niet het geval is. Middelkoop. Ik geef gaarne toe da de bussen voor de bevolking in een groote behoefte voorzien, maar waar de gemeente zelf zeer noodlijdend is kan ik er niet toe besluiten Zat de gemeente wat ruimer in de middelen, dan zou ik er geen oogen- blik aan denken. Voorzitter. Het is een voorstel van Burg. en Weth. Middelkoop. De Naboen de Allad werken niet rendabel, maar de ge meente ook niet, die komt zelfs ook te kort, dat hebben we daar straks nog kunnen hooren. Voorzitter. Voor de menschen in deze streek wonende, is het van groote beteekenis. Ik zou zoo zeggen de gemeenten moesten de diensten zelf exploiteeren. Van de Koppel. Dat zou wat worden dan zou het te kort nog wel wat grooter worden. Voorzitter. Door die kleine subsidie te verleenen helpt men mee dat de bussen blijven rijden en niemand die toch zal ontkennen dat dit njpt van buitengewoon groote beteekenis is voor deze streek.^ Middelkoop, ik geloof dat niemand de bussen meer zou willen misser- Voorzitter. Laat men ze dan ook steunen. Middelkoop. Het bedrag is wel niet zoo groot, maar men zit reeds met een te kort te kijken. Van Balkom. Welk bedrijf zal er op den dag van vandaag nu rendeeren? Daar komt nog bij dat zij het bedrijf rendeerend kunnen laten worden als ze de tarieven maar wat verhoogen, Die zijn nu te laag. Voorzitter. Wordt geen subsidie gegeven, dan vervalt de subsidie van f 1000 van de Provincie en dan moeten de menschen uit deze streek die f 1000 betalen. Van Balkom. Dan betalen alleen zij die er gebruik van maken en zoo zou er toch iedereen aan hebben mee te betalen ook zij die van hun leven niet meerijden. Voorzitter. Iedereen heeft er wat aan, is het niet direct, dan toch indirect. Dat de streek makkelijker wordt be zocht is ook van groote beteekenis. Middelkoop. De Provincie geeft subsidie omdat we zoo geïsoleerd liggen en ik geef toe, de gemeente heeft er een groot gemak van. In principe zal er dan ook wel niemand zijn die tegen het verleenen van subsidie bezwaar heeft, indien we in geen noodlijdenden toestand verkeerden. Voorzitter. De Provinciale subsidie komt te vervallen, denkt daar wel aan. Berm. Ik ben overtuigd dat de bussen eenige subsidie dringend noodig hebben wijl ze anders beslist over den kop gaan. Als aandeelhouder van een van de bussen weet ik dat maar al te goed en toch kan ik als raadslid niet voor subsidie stemmen, omdat ik weet dat de gemeente er zelf veel te benard voor zit. Van Dijk, Het bedrijf is niet rendabel zeggen ze, maar ze kunnen het toch rendabel maken als ze de tarieven maar verhoogen. Trouwens die wegen moe ten ze zelf maar vinden. Door subsidie te verleenen gaan wij ons op een hellend vlak begeven, want er zouden meer maatschappijen kunnen komen. Ge hebt menschen die van 's Bosch en Gorinchem goed vervoeren wat van even groot belang is. Hoevenaars b v. kan ook wel zeggen dat z'n bedrijf niet rendabel is. 95 van de bedrijven zullen het onderhand wel niet zijn. De geheele maatschappij is niet meer ren dabel. Voorzitter. De Provincie zit er nu ook zoo goed niet voor en die geeft een heel aardige subsidie en die heeft nog. althans voor wat hier betreft, het onderhoud van de wegen ook. Andere gemeenten hebben, omdat het geen Provinciale weg is, het onderhoud van de wegen. Dat gaal heel wat schelen en daarom hebben Burg. en Weth. gemeend met een voorstel te moeten komen. Middelkoop Onsympathiek zal er wel niemand tegenover staan, maar het is juist de zaak maar dat we er zelf zoo slecht voor staan. Voorzitter. U zegt dat men er niet onsympathiek tegenover staat, maar dan heeft men ook een daad te stellen. Laten we dan de helft geven of des noods een vierde. Van Drunen. Ik ben tegen iedere subsidie-verleening zoo lang degemeen- te er zoo slecht voor staat. Het zou toch zeer dwaas zijn zulks te doen, vooral als de tarieven nog verhoogd kunnen worden. En dan, gaan deze over de kop, dan komt er wel weer een andere. Voorzitter. Het is tegenover Ged. Staten toch aardiger. Van Drunen We zitten hier voor de gemeente maar niet ten pleziere van Ged Siaten. Voorzitter. Dan zal ik het voorstel van Burg. en Weth. maar in omvraag brengen. Het voorstel wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren J. v. d. Steen en F. v. d. Pluijm. Tegen de heeren van Drunen, van Dijk, Middel koop, v. d. Koppel, Berm, van Balkom, M. v. d. Pluijm en J. Leemans. 5. Verhuring land. Voorzitter. Het betreft een klein perceeltje gelegen tegenover de kerk in den Polder. Burg. en Weth stellen voor het te verhuren aan Van Velt- hoven voor f 18 per jaar. Berm. Er zijn verschillende perceel tjes land die pas in het voorjaar worden verhuurd. Voor menigeen zou het prettiger zijn wanneer deze in het najaar worden verhuurd. De huurders kunnen het land dan wat beter be mesten en eerder gaan bewerken. Ze hebben mij er al eens op gewezen dat dit van groot gemak zou zijn, terwijl het voor de gemeente 't zelfde blijft. Voorzitter. Daar is niets tegen en daarom zullen wij met uw verzoek een volgende keer rekening houden M. v. df Pluijm. D? paal staande op den Dijk en de maximum snelheid aangevende, staat door verplaatsing van die schuur bij ons geheel ver scholen. Vreemdelingen zien hem niet meer. Voor niemand is hij zichtbaar Van de Koppel. Bij Leemans staat die paal heelemaal scheef. Die mag daar wel eens recht gezet worden anders wordt er vandaag of morgen nog eens tegen aan gereden Die palen staan er wel maar ge hebt er niets aan. Tegenwoordig rijden er bijna blinde chauffeurs Voorzitter. Wij zullen voor die palen zorgen. In de vergadering van Burg. en Weth. is er al over gesproken Het 's gewoon vergeten werk, anders was er al zorg voor gedragen Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het v/oord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. DOET ÜW SCHOENEN GOED LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft April.) Nadruk verboden. Wij willen er nu even op wijzen- dat een veelzijdig werkend bestrijdings. middel tegen plantenziekten isGer- misan. 't Gebruik wordt warm aanbe volen door verschillende deskundigen op landbouwgebied en zoowel ter behandeling van de graansoorten als van het suiker- en voederbietenzaad. Zoo verklaart de Rijkslandbouwcon- sulent Ir. Deckers te 's Bosch Door een goede behandeling met Germlsan kan de wortelbrand bij bieten afdoende 1 worden bestreden. Op verschillende proefvelden in mijn ambtsgebied is dit voorjaar duidelijk te zien geweest, dat het ontsmetten van mangelwortelzaad groote voordeelen geeft. Op de per ceeltjes met ontsmet zaad stonden veel meer planten, dan op die, waarop niet behandeld zaad gebruikt was. Het is de tijd van aardappelpoten. Welke poters te gebruiken? De groot ste knollen geven bij gelijke pootwijdte de grootste opbrengstzij bevatten het meeste reserve-voedsel en vormen ook méér spruiten dan kleinere poters. Maar daarom is het nog niet aan te bevelen alleen de allergrootste poters te gebruiken. Wij zouden te veel poot- goed noodig hebben ten tweede het gewas schiet vaak te veel in het loof, er vormen zich wel een groot aantal knollen, maar deze blijven over 't al gemeen te klein. Aldus deden proeven van Ten Rodengate Marissen zien. Andere proeven van dezen onder zoeker toonden aandat kleinere poters evenveel opbrengen als groote en zeer groote, mits men de pootwijdte ver mindert, naarmate de poters kleiner zijn. Alleen zeer kleine poters blijven ook dan nog in opbrengst ten achter. In practisch opzicht zal middensoort pootgoed het beste voldoen pootgoed van 40—50 m.M. doorsnede. In deze en de volgende weken wor den heel wat jonge hoenders geboren. Men neme daarom de volgende wen- ken in' achtZet nooit een kip te broeden in een legnest, want dan krijgt de broedhen te veel last van het ongedierte, terwijl de kuikens a direct vol ongedierte zitten en slecht groeien. Zorg dus voor een zindelijk nest, dat niet te droog is. want vocht is zeer bevorderlijk voor het uitkomen der eieren. Ook moet de broedhen at en toe het nest verlaten. Zet daarom geen voedsel vlak bij het nest. Broed kippen kan men goed met mais voeren De legkippen dienen ander voer te hebben, want een vette kip legt niet graag. Voer dus aan losloopende kip pen 's morgens aangemengd meel, wat spoedig verteert. Voer op geregelde tijden, dan gaan de beesten beter van huis. Tegen den avond dienen ze genoeg handvoer te hebben. In den tuinNauwelijks verheugt men zich in de eerste plantjes (radijs, raapstelen, koolplantcn) of de aardvloo vertoont zich in massa en doet haar vernielend werk. Wat er tegen te doen Zie hier: Tegen de aardvlooien ot juister: kevertjes, kan men bitterkers tusschen de te beschermen plantjes zaaien, dit houdt ze op een afstand. Sommigen strooien op de bedden een laagje (van 1 cM.) fijne zwarte gracht- modder, goed doorgevroren; men kan ook een grootere hoeveelheid met de tuinaarde dooreenmengen. Op dezelfde wijze kan men met succes ook hard gedroogde hoender- of hondenmest aanwenden. Paardenmest, d.w.z. alleen paardenvijgen, zonder laag strooisel, goed met paardenurine doortrokken en fijn verdeeld over de bedden, moet ook uitstekend voldoen. In 't algemeen is een goed middeldoor krachtige bemesting en overbemesting den groei der planten bespoedigen. Hebt ge nog een plaatsje in uw hof over? Zaai daar dan eens, bij wijze van proef, zeekool, een hier te weinig bekende groente. Ze vraagt een goede verzorging en een voedzamen bodem. Dit jaar kunt ge er niet meer van eten, eerst het volgende voorjaar. Het is dus een overblijvende plant. Vóór het gebruik moet ze eerst wit gemaakt worden. Zij zal u waar schijnlijk wel voldoen. Men kan nu zaaien, 't zij in den vrijen grond of in een kouden bak. Ook legt men wel zaden in potjes om later de planten met den potktuit te verzetten. Als ge koolplanten (of andere) optrekt om ze te verplanten, begiet dan eerst het plantenbed. Doe het plukken vlug anders worden de planten slap. Leg ze direct in een mand, niet eerst op den grond. Plantjes, waar wat aan mankeer?, worden niet gebruikt. Spoel voor het uitpoten de planten met zuiver water af. Maak met schop of hol pootijzer eerf gat, na de droge bovenaarde te hebben weggekrabt. Op nieuw land, waar men „gevreet* vreest, lost men als middel daartegen wat super in het spoelwater op. Staat uw selderij, in de bakken ge zaaid, er goed op? Laat ze dan toch nog wat doorgroeienstraks verplant gij ze in kouden bak; door dit ver spenen wordt het wortelgestel krach tiger. Vooral bij knolselderij werkt dat gunstig op de knolvorming. Voor de huisvrouw: houd uw kanarie niet in een koperen kooi. 't Koper gaat. als 't vochtig wordt, roesten, en het koperoxyde is voor 't vogeltje levens gevaarlijk. Blauw...50 ct\ Rood.... 40 et. Groen...35 ct. Geel30 ct Voor goed drukwerk, groot en klein Waalwiiksche Stoomdr kkerijAnt.Tielen. BROEDEN EN OPFOKKEN. We ineenden in onze artikeltjes over 't natuurlijk broeden meer dan voldoen de gezegd te hebben om de lezers op de hoogte te stellen met de eischen die ge steld moeten worden om in 't algemeen hel risico van een slechte uitkomst zoo klein mogelijk te maken. Af te leiden naar de gesprekken, die we hoorden en de vragen ons nog in verband met deze stof gesteld, mogen we gerust con- cludeeren dat velen er hun nut uit ge trokken hebben. Niet echter allen. Nog dezer dagen vertelde ons een lezer der hoenderrubriek, dat hij maar negen kuikens van de 15 broedeieren had. Op onze vraag, hoe het stond met de an dere zes eieren vertelde hij dat ze alle bevrucht waren, en er de kuikens vol wassen inzaten. Hij had het zelf ge zien, toen hij op den 21en dag die zes eieren had opengemaakt. Verbeeld U, den 21en dag. 'tZelfde zouden we zeggen niets dan ongeduld. Men kan niet van de kloek met haar kroost afblijven, de kuikens moeten en zullen eten, hoe eer hoe heter en 't gevolg is, dat door die verkeerd begrepen zorg, die ook de kuikens kan ten kwade komen, de rest van 't broedsel wordt verongelukt. Had die lezer kalm afgewacht en de kloek door opsluiting gedwongen minstens nog een halven of heelen dag na te zit ten. dan waren hoogst waarschijnlijk 15 kuikens uit gekomen. We kunnen niet dikwijls genoeg herhalen: afblijven, afblijven. Wé zagen laatst een groote broedmachine, waaraan een handlei ding met groote duidelijke letters voor den eersten dag aangaf: Afblijven. Voor den 2en dag: Afblijven. Voor den 3en dag: afblijven en zoo voort tot en met den 21 dag. 't Zelfde zouden we zeggen tegen alle kloekenzetters en vooral te gen hen die op dit gebied niet mogen roemen op een groote kunde en kennis. Dus laten zitten is vóór alles 't beste en 't secuurste. De beste resultaten wor den bereikt met 't proces zoo natuurlijk mogelijk te doen verloopen. Wat we in een onzer vorige artikel tjes reeds neerschreven, moeten we thans herhalen aangaande de voeding: Niet te gauw en niet te veel in eens. Dikwijls een klein beetje, geeft heter resultaten, dan veel in eens. Daar er nog steeds veel menschen zijn, die niet gaarne aan het ,,duur"(?) opfokvoer gaan, kan het zijn nut hebben eenige receptjes te geven, die niet te duur, niet te ingewikkeld en toch goed zijn. Voor kuikens van 15 weken kunnen we met veel succes werken met een meng sel van gelijke maatdeelen Havermout en Tarwezemelen rul aangemaakt met één rauw ei per 20 kuikens per dag. Een koffiekopje van ieder is genoeg. Een weinig water of karnemelk mag hij 't aanmaken gebruikt worden. Geen zoete melk daar die veel te gauw ver zuurd. Een snufje houtskoolpoeder doet goede diensten tegen diarrlfee. Voor drank doet karnemelk wonderen, 't Is gezond, bevordert de groei en geeft kuikens met sterke ingewanden. Voor hardvoer niet te veel rijst geven. Gelijke deelen boekweitgrutjes, wit vogeltjes zaad, gierst en rijst met een kleine hoe veelheid hennepzaad is een zeer goed hardvoer, om drie of viermaal daags met het opfokvoer af te wisselen. Zijn de diertjes wat grooter dan gerust met 1/3 deel gebroken mais aanvullen. Voor al het groenvoer niet te vergeten. Fijn gesneden gras, klaver, spinazie, sla, keeltjes of ander jong groen is daar voor zeer gewild. Een belangrijke niet te onderschatten factor voor een gesta- digen groei blijft ook steeds de zinde lijkheid. Ongedierte in den vorm vail luizen, mijten of vlooien is al een heel slecht gezelschap voor 't kleine volkje. Een slinkend nachthokje, waar de mest zich nacht aan nacht ophoopt en sterk prikkelende ainoniak gassen afscheidt werkt evenmin bevorderlijk voor den groei of de gezondheid. Een zindelijk nachthokje, een zonnig, droog buiten- rennetje, een ruimen uitloop liefst in een groen grasveld, dat zijn drie zaken, die alle kuikens doen gedijen. Daarin NV. DoUVC EgBCBTÓ ÏABAKifABflieKO* JOURE UTRECHT

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5