Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Mere Handelspolitiek EN 1 li aHsfiS" FEÜLLETON GEEN GEWETEN. 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. Stevens, directeur der N.V. Koninklijke Ver. Tapijtfabrieken, Rotterdam; M. Susan, van de firma De Vries Susan, confectiefabriek, AmsterdamA. M. Tilanus, van de firma Jansen en Tilanus, VriezenveenF. V. Valstar, Naaldwijk, en Sj. Woucia, directeur der N.V. Ned. Instrumenten- en Apparatenfabriek, Utrecht. De circulaire opent met de verklaring, Er is in den lande eene beweging gewekt lot oprichting van eene Ver- eeniginp welke het voeren eener I dat het niet de bedoeling is, om eene actieve handelspolitiek bedoelt te pro- algeheele omwerking der Tariefwet te pageeren. Dit vooral om een tegen- verkrijgen, maar een einde te maken wicht te vormen tegenover „Het Vrije aan de weerloosheid, waarin we ons Ruilverkeer-, dat „vrijhandel" par thans tegenover het buitenland be- outrance voorstaat. v^n^1e"" A Bereids is een comité gevormd, dat „Wij moeten, - aldus de onder zich met een uitvoerig rondschrijven I teekenaars, met onze lijdelijkheid heeft gericht tot de industrieelen in breken en ons verzetten tegen wie ons den lande en waarin de beweegredenen, onbillijk bejegenen, welke hebben geleid tot het plan der „Verschillende mogelijkheden komen oprichting van zoo'n vereeniging, wor- voor dat verweer in aanmerking. Ge- den uiteengezet. dacht k3n worden aan een dubbel Het rondschrijven is onderteekend tarief gelijk Frankrijk en Spanje be door een groep personen, niet alleen zitten, aan een wettelijk en conventio- uit industrieele kringen van onder- neel tarief, aan de uitvaardiging van scheiden politieke richting en gods- invoerverboden gelijk de subcommissie dienstige overtuiging, maar ook door I voor de economische politiek onder vooraanstaande politici, die de be- voorzitterschap van den toenmaligen scherming, de bevordering liever ge- minister Van IJsselsteyn bepleitte. Wel zeed van onze nationale nijverheid, licht verdient voor de eenvoudige en ter harte gaat spoedige afdoening het meest over- Ziehier hunne namenweging eene bepaling, die de regeering Prof mr. P. A. Diepenhorst, voor machtigt tot hoogere rechten dan de zitter - H A. van IJsselsteyn, oud- wettelijk vastgestelde, indien eenig land minister van Landbouw, Handel en ons in een uitzonderingspositie plaatst. Nijverheid, onder-voorzitter; D. Ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer I technische vraag welk middel van Koophandel en Fabrieken voor het meest geschikt moet heeten, be- RijnlandFr. Deurvorst, voorzitter van hoejt door ons njet te worden beslist, het Covenant van Ijzergieterijen in £jj is ondergeschikt aan het grootste Nederland, Ulft; J. N. Menko-Harto-1 doelverhooging van onze economische gensis, textiel-fabrikant, Enschedé; J weerbaarheid door de mogelijkheid van H. Moltzer, directeur van Erven Lucas het treffen van retorsiemaatregelen. Bols, Amsterdam; W. J. J. M. Rade- wWordt dan daarnaast ruimte ge- maker, directeur der N.V. Frank Rade- voor de uitvaardiging van maker's Chocolade-en Cacaofabrieken, maatrege|en f jn den geest van het Rotterdam ir. jos. Regout. gedelegeer- Schoenenwetje, wanneer abnormale de van het bestuur der N.V. De Sphinx, toevoer het Nederlandsche bedrijfs- Maastricht; M. Smith, oud-sigaren- jeven bedreigt, dan zullen aan onze fabrikant, Heemstede; mr. B. J. M. van produclie niet langer blijven onthouden Spaendonck, secretaris der Vereeniging de bestaansvoorwaarden, die elke van Tilburgsche Fabrikanten van wollen buitenlcindsche wetgever aan zijn stoffen, Tilburg; P. J. Spoorenberg, I nationaïe voortbrenging schonk. N V. Verwey Spoorenberg's Fabrieken, #Op een goede werking van deze Tielmr. M P. L. Steenberghe, direc- hervorming mag worden gehoopt, teur der N.V. H. van Puijenbroek's zeker, wjj zjjn een klein land, maar Textiel-Maatschappij, GoirleW. L. daar0m geen waardeloos afzetgebied. De resultaten door andere kleine landen met hun actieve handelspolitiek bereikt, wettigen de hoop op ons succes. Een succes, dat te meer mag worden ver wacht, waar wij door ons uitgebreid koloniaal bezit nog meer reden voor differentieele behandeling hebben dan ancjere kleine landen. „Pleitend voor retorsiemaatregelen,— aldus besluit dan de circulaire, voeren wij niet een protectionistische politiek Vurige verdedigers van den vrijhandel, Gijsbert Karei van Hogen- dorp voorop, hebben het gevoeld dat vergeldingsmaatregelen niet zijn een uitvloeisel van protectionistischen geest, maar een middel tot bevordering van den internationalen vrijhandel. „Pleitend voor retorsiemaatregelen voeren wij niet een aanvallende politiek, die den wereldvrede bedreigt. Door de weerloosheid van één enkele van Nederland alleen, te midden van een gewapende wereld, wordt de wereld vrede, ook de internationale vrijhandel niet gediend, maar geschaad. „Pleitend voor retorsiemaatregelen voeren wij niet een egoïstische politiek, die de belangen van enkele onder nemers dient, maar eene echte natio nale politiek die niet straffeloos de hand laat slaan aan de grondpeilers onzer volkswelvaart." BINNENLAND. De opening van de R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg, welke in Sep tember van dit jaar zou plaats hebben,, is uitgesteld tot September 1927. De Kamer van Koophandel te 's Bosch heeft een jaarlijksche subsidie van f 500 toegestaan, de gemeenteraad van Til burg van f 25.000 De Tel. meldt dat de verkoop van de weldadigheidszegels 1925 ruim f 80 000 heeft opgebracht. Te Amsterdam beliep de opbrengst, gelijk wij reeds eerder meldden, ruim f 18 000. In 1924 was de netto opbrengst f 56.723.32'/2in 1923 (het eerste jaar van uitgifte dezer zegels) f 18.26582. Zaterdagmiddig omsingelden troe pen onder bevel van den lsten luite nant W. A. M. Molenaar een bende kwaadwilligen bij kampong Goeha, landschap Kandang, onderafdeeling Tapatoean (Westkust van Atjeh). De vijand bekwam negen doodenwij maakten- blanke wapens bult. Onzer zijds sneuvelde een inlandsch fuselier en werd een inlandsch fuselier licht gewond. ONDERWIJS. R. K Leergangen. Aan het jaarverslag der R. K. Leer gangen te Tilburg ontleenen wij het volgende Het cijfer der ingeschrevenen vertoont sinds de oprichting der R K. Leergan gen het volgende verloop 1912/1913 68 ingeschrevenen. 76 1913/1914 1914/1915 1915/1916 1916/1917 1917/1918 1918/1919 1919/1920 1920/1921 1921/1922 1922/1923 1923/1924 1924/1925 121 193 231 292 333 378 467 536 663 638 611 Dit verslag moet, evenals zijn voor ganger, een vermindering van studenten melden. Sloot het cursusjaar 1923/1924 met een totaal van 638. het jaar l924/'25 kon het slechts brengen tot 611, aldus over de vijf afdeelingen verdeeld Algemeene Wetenschappen 363 (402) Handelswetenschappen 28 28) Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten 90 90) Conservatorium 118(118) Centraal Instituut voor Lichamelijke Oefening 12 De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de getallen aan van den vorigen cursus, zoodat het geheele verlies neerkomt op de afdeeling Algemeene Wetenschappen. Als reden daarvan noemt de Rector op de eerste plaats de sterke vermin dering, welke op de salarissen der onderwijzers, vooral der jongere, is toegepast. De studenten komen voor 'n groot percentage voort uit de kringen der onderwijzers, en nu zijn de meesten, ondanks aanleg en liefde voor het vak, financieel niet meer in staat om een dure studie te ondernemen, die hun eenige honderden guldens per jaar zou kosten. En van den anderen kant is voor hen de belooning weggenomen, die hun ijver en studie eenmaal zou kunnen bekronen. Werd vroeger, in de vette jaren, het bezit van een akte M. O., ook bij het Lager Onderwijs gehonoreerd meteen salarisverhooging van f 300, thans, na de bezuiniging, wordt voor de meeste akten niet meer betaald en slechts voor sommige nog wordt dezelfde verhooging gegeven als voor een lagere akte n.l. f 50, wat onvermijdelijk ten gevolge moet hebben, dat de lust voor de studie in de richting M. O. bij de meesten niet meer uitkomt boven het nulpunt. Slechts zij, die later naar het Middelbaar Onderwijs hopen over te gaan. of aan een kweek school te worden verbonden, beginnen nog deze studie, terwijl de rest zich tevreden stelt met de opleiding voor lagere bij-akten. Ook de niet geringe collegegelden zijn blijkens de toene mende verzoeken om vermindering of uitstel van betaling voor velen, die wel met een Middelbare studie zouden willen beginnen, een sta-in den-weg. Het is niet onmogelijk, dat door deze en andere oorzaken in deafdee ling Algemeene Wetenschappen nog een verdere teruggang verwacht moet worden, zoodat de vraag zich zich zal kunnen voordoen of sommige cursussen, die geen voldoenden toeloop hebben, en die dus ook niet in een behoefte e. NUMMER 34. WOENSDAG 28 APRIL 192G. De Echo van het Zuiden, Waalwtjksclie en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAGENZATERDAG. Abonnementprys per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract- flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". ROMAN VAN REIN HOLD ORTMAN N. 11). bare post?" „Stellij;! Maar hoe weet je, dat doctor Giersberg geneigd zou zyn, mij te engagee- ren?" ,.Uit zyn eigen mond Eigenlijk had ik de betrekking voor mezelf aangenomendaar ecliter ondertusscheu m'n toekomstplannen 'n grondige verandering hebben ondergaan, trok ik my terug en gedachtig aan onze oude vriendschap stelde ik den doctor voor jou in mijn plaats te engageeren. Natuurlijk heb ik by die gelegenheid niet nagelaten je in alle toonaarden te prijzen. De zaak is al zoo goed als beklonken en ook de professor is „Schaam je. Artois, om de verdenking van I ,)erei(l je op eik gewensclit -«ogenblik je ont- znlk een neiging alleen al te voorkomen, slag te verieenen." dient men er zelfs niet schertsend over te I stee(jg stygende verbazing had Dii- spreken. Men trouwt, wanneer men zich een I ^g^ffen. hem aangehoord.^ „Ik weet in- positie veroverd heeft, maar niet om zich I ^er^aaji n}ef-_ waarmede ik zooveel vriend een positie te verschaffen." I schappelijke opoffering verdiend heb," zeide „Enfin, daaromtrent kunnen de meeniugen I Onze inzichten liepen vroeger zoo dik- nog wel eens uiteenloopen. Maar wy dwalen I wylg" uiteen en wy hadden zoo weinig gele van ons chapiter af. Voel je er niets voor om I elkander nader te leeren kennen in je eigen voordeel van betrekking te ver- I 'wat. wy waren toen nog maar echte anderen?" I j(),','geus», Weerde Artois haastig af, terwijl Dtiringhoffen dacht aan vader Leopard I h„ opston(j. tije -ziet immers, dat die kleine en aan het onderhoud, dal liy met juffrouw oneenigheden uit dien tijd my niet belet heb- Heleen gevoerd had. Eenigszins aarzelend - - antwoordde hij„Ik zou het laboratorium van den professor slechts heel ongaarne ver laten: maar terwille van zekere verplichtin gen zou ik toch ook geen neen mogen zeg gen. indien zich een gelegenheid voordeed, om mijn positie te verbeteren." „Dat is verstandig gesproken! .Te kentdoc- ben het eerst aan jou te denken, toen het er op aan kwam. een van mijn kennissen de zen kleinen dienst le bewijzen. Je neemt het natuurlijk aan? „Ik zou het nog wel eens een paar dagen in overweging willen houden, Artois! De professor zou mij voor ondankbaar kunnen .houden, wanneer ik hem zoo overhaast ver lor Giersberg, den kleinen zonderling, die Het zoodra el. ergens anders eep voordeeltje hier een sanatorium voor alle mogelyke ziek- ten heeft ingericht en die bijna even be roemd is wegens zyn ruwheid als wegens zijn wonderkuren. De man heeft een clie- miker noodig voor het aan zijn inrichting verbonden laboratorium. De werkkring is niet bepaald inspannend en voor iemand, die met de physiologisclie en pathologische che mie een beetje op de hoogte is, slechts kin derspel. In hoofdzaak zullen steeds dezelfde soort onderzoeken en dezelfde soort analyses te verrichten zijn. Vrije woning kan de doc tor wegens de beperkte ruimte niet beschik baar stellenmaar hij garandeert volle kost en bovendien een salaris van 150 Mark per maand, latere verhooging naturlyk niet uit gesloten. Is dat niet een alleszins aanneem- te behalen is.'*MH „Maar ik geef je de verzekering, dat daar van in 't geheel geen sprake kan zijn. I)e professor verheugt zich integendeel oprecht, dat je er finantieel op vooruit zult gaan. En de zaak kan bovendien geen uitstel lijden. „Je moet je morgen al aan doctor Giers l>erg voorstellen, als je tenminste geen ge vaar wilt loopen, dat een ander je voor is. Duringlioffen aarzelde ook nu nog; Ar tois echter praatte zoo ijverig en zoo na drukkelijk. dat hij tenslotte voor diens aan drang zwichtte en de verlangde toestemming gaf. Daarmee scheen doctor Artois het doel van zijn bezoek als vervuld te beschouwen want hij maakte zich gereed te vertrekken „Ik hoop, dat wij elkander van tijd tot tyd zullen ontmoeten," merkte hij op. „hoe wel ik juist in dezen tijd zeer in beslag zal worden genomen, zooals je je zeker wel kunt voorstellen. Ik sta voor een zeer belangrijk keerpunt in mijn leven en ook Amor schijnt op dit punt een woordje mee te zullen spre ken. Hoe staat het overigens met jou wat dit punt betreft, vriendje? Dat kleine per soontje, dat straks de deur voor me op"ii deed, was weliswaar nu niet bepaald een Venus „Maar 't beste, onbaatzuchtigste en ach- zullen verder met elkander omgaan, als de 1 teste kameraden, nietwaar juffr. Heieen?" Haar smalle wangen gloeiden nog steeds; maar in haar groote, uitdrukkingsvolle oogen stond nu niets anders dan zuiver geluk en vreugde te lezeu. Zonder eenige terughou- deudheid legde zy haar kleine smalle hand je in zyn uitgestoken rechterhand, over welks enorme afmetingen Juffrouw Inge borg zich onlangs zoo vroolijk had gemaakt en zy lachte" opgewekt, toen hij voortging: „Waar echter zyn myn vijftien daalders? Nu zou het bepaald een misdaad zijn, als tenswaardigste wezen ter wereld," viel Du ringlioffen hem haastig in de rede. „Ik zou niet graag willen, Artois, dat jy je ertoe liet verleiden op spottenden toon over haar te spreken." „Ah, staan de zaken zoo? Dan zwyg ik natuurlek terstond en neem al den twyfel aan haar schoonheid plechtig terug. En nu adieu! Ik word verwacht hij professor Wal- roth voor de lunch." Toen juffrouw Heieen spoedig daarna de lamp binnenbracht viel haar direct de on gewone opwinding op, waarin Duringlioffen zich bevond en zy had nauwelijks 'n schuch tere vraag gedaan naar de oorzaak daar van. of hy kwam al met het groote nieuws aandragen, zichtbaar verheugd, bij haar z-Un hart te kunnen uitstorten. Hij verwonderde zich echter niet weinig, dat juffrouw Ileleens vreugde slechts op zeer gedempte wijze tot uiting kwam en dat het zonderling smarte lijk trilde om haar mondhoeken, toen zy hem haar gelukwenschen toestamelde. „U schijnt niet bijster met mij tevreden te zijn, juffrouw Heieen," zeide hy openhar tig. „Gelooft u, dat ik er geen goed aan ge daan heb, het aanbod van mijn vriend te aanvaarden Zy werd donkerrood en verzekerde zeer haastig: „Natuurlijk wel! Het zou onver geeflijk geweest zijn, als u het afgeslagen had. Maar nu zult u ons stellig gaan verla ten en iniaschien al zoo gauw mogelijk, niet waar?" „Ik denk er niet aan! Dat is juist nog de beste zijde van de zaak, dat ik in het sanatorium van doctor Giersberg niet behoef te wonen. Zoolang vader Leopard mij niet de deur wijst, zal ik dus hier blijven en wij wy op zulk een geluksdag den armen steen drukker met zijn vijf kinderen van wanhoop wilden laten omkomen." „Daaromtrent heb ik my reeds met vader in verbinding gesteld." antwoordde zy. „Al kunnen wy helaas niet alle ongelukkigen by- stand verleenen. leze eene ongelukkige is thans tenminste voorloopig geholpen." „En ik verzoek iny als borg te willen aan nemen, als u tenminste vrienden met me wilt biyven. Want ik zeg het u hierby uit- drukkelyk, juffrouw Heieen: ik ben er trotsch op. dat ik in dit geval de stille com pagnon van uw vader ben geweest." HOOFDSTUK VI. De vrees, waarmee professor Wallroth de eerste ontmoeting van zyn dochter en zyn aanstaande vrouw had tegemoetgezien, was, zooals hy zich later opgelucht moest beken nen, sterk overdreven geweest, hoewel toch ook niet geheel ongegrond. Er was geen on- vriendelyk woord gewisseld, terwyi zich ook geen andere pyniyïce voorvallen hadden voorgedaan, waardoor het noodig was ge weest dat hy diende in te grypen. Van de hartelykheid. die anders steeds den omgang van' beide -vriendinnen geken merkt had, was echter by deze ontmoeting absoluut niets meer te bespeuren geweest. Edith had weliswaar een poging gedaan de dochter van haar verloofde teeder in haar armen te sluiten, doch Ingeborg had zich aan deze liefkoozing onttrokken op een wyze, die, zonder eigenlyk beleedigend te zyn, toch duidelyk en beslist was. Zy hadden daarna een poos over alle mogelyke onverschillige dingen, doch niet over de gewichtige gebeur tenis gesprokeu. die, zoo'n grooten invloed op haar levensloop zou uitoefenen en fnge- borg was geen oogenblik uit den toon van koele vriendelykhebl gevallen, waartoe zy zich sedert het gesprek een aanvang had ge nomen. had gedwongen. Zoowel de profes sor als Edith moesten wel ondubbelzinnig ondervinden, dat zy haar meening over hun verbintenis intussehen nog in 't geheel niet had gewijzigdmaar het gaf hun toch al een groote verlichting, dat Ingeborg van haar vyandige gezindheid jegens de toekom stige stiefmoeder ook nog niet door haar gedrag openlyk uiting gaf. „Mettertyd zal zy zich wel in het onver- mydeiyke schikken," troostte de professor zich. die alle dingen graag van den lichtsten kant opnam. „Het zou immers ook al te dwaas zyn; want zooiets gel>eurt toch l>yna dage^jjl^jJ: Desondanks voelde hij tegenover zyn doch ter toch nog steeds iets van den druk van een kwaad geweten en terwijl hy anders gaarne een kwartiertje vrijgemaakt had, om het in vroolyk gebabl>el met zyn kind door te brengen, trachtte hy thans byna angstig elk langer alleenzyn met haar te vermyden. Weliswaar had zy gedurende de laatste drie weken noch over het voorgevallene, noch over haar toekomstige plannen ook maar met een woord gesprokenmaar hy las het verwyt, dat. haar lippen niet uitspraken, van haar bleek'gelaat, uit haar donkeromscha- (luwde oogen. die zooveel doffer en droevi ger stonden dan vroegerhy voelde, dat sinds dien noodlottigen dag een onzichtbare kloof tusschen hen was ontstaan, die steeds dieper en dieper werd en die misschien bin nenkort reeds niet meer te overbruggen zou zyn. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1