voorzien, te gelegenertijd moet worden opgeheven. Een vorig jaar telden wij 60 gedi plomeerden, dit jaar 95. welke toena me voor een goed deel te verklaren is hierdoor, dat dit jaar voor het eerst gelegenheid is gegeven tot het afleggen van het nieuwe examen Paedagogiek A. en B, waarvoor te zamen 17 stu denten slaagden. De exploitatierekening over 1925 wijst een nadeelig saldo aan van f86.114 06, de winst- en verliesreke ning (die f79674 47 aan subsidies vermeldt) een nadeelig saldo van f7621 42. KUNST EN LETTEREN. Het Mengelberg-Concert. Nu de avond van den 20sten April alweer tot het verleden behoort, willlen wij niet nalaten een woord van dank te zeggen* aan allen, die dit groote gebeuren door hun gewaardeerde mede werking hebben mogelijk gemaakt en bevorderd Zonder de prestaties van anderen te kort te willen doen, meenen wij toch afzonderlijk een woord van hulde te moeten brengen aan de firma Mosmans, die zich verleden jaar ermede belaste, geheel belangeloos tot twee maal toe de inschrijvingen te verzame len en ook nu weer belangeloos de distributie der toegangskaarten op zich had genomen en zich beschikbaar heeft gesteld, ook voor het komend seizoen de inteekeningen in ontvangst te nemen. Wij hadden gisteren gelegenheid in de pauze en na afloop van het laatste abonnements-concert te Amsterdam, getuige te zijn van de zeer opgewekte stemming, die nog zoowel bij den terug te schrijven. Doch een ander kan dat wel, en ik ben ook niet van plan om een onzer beste burgers door een brutaal, nietszeggend stuk, met een hoop hooge en geleerde woorden, af te laten maken. Ik denk zoo, dat ik als oud leerling te veel verplichting aan hem heb Mijnheer de Redacteur, 't is toch verschrikkelijk, de Loonschen Dijk gaat te niét, de werkman komt niet meer tot een bestaan, degene die intellec tueel ontwikkeld moet worden moet tertigkeeren op het ingeslagen pad, omdat die onderwijzer z'n plaaijes niet heeft. En dat alles is volgens hem de schuld van dien mijnheer v. d. Horst. Die man heeft ook niets als antieke ideeën op onderwijs gebied. Gelukkig dat we een mijnheer Oversteeg hebben met verlichte, hedendaagsche moderne ideeën. En nu wordt die mijnheer op den Loonschen Dijk kwaad en als iemand kwaad wordt, toont hij z'n waar karakter en nou wordt hij hatelijk. De onderwijzer is in den schoen fabrikant ondergegaan, dat is treurig, maar het isdiepbetreurenswaardig.de mensch is ondergegaan. Als we het nog niet wisten, dan weten we het nu, omdat mijnheer z'n plaatjes niet krijgt, daarom is mijnheer v. d. Horst zoö diep gezonken, dat in hem de mensch is ondergegaan. Je moet toch wel door schoolmees ters verwaandheid zijn aangetast om zoo iets te schrijven. Begrijp het goed, hij is geen mensch omdat mijnheer niet dadelijk zijn zin krijgt. En ais ik nou iets schrijf, doe ik het niet voor de velen die mijnheer v. d Horst wel kennen, maar voorde weinigen die hem niet kennen als burger van Kaatsheuvel. is modern. En dan lees je in ver schillende verslagen hoe dezelfde mijnheer v. d. Horst het dikwijls opneemt voor de stoffelijke be langen van de ambtenaren, nog zelfs in diezelfde vergadering. Mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. Een oud leerling van de Heer v. d. Horst. DRUNEN. Zondagmiddag hield de Tuinbouwvereeniging alhier hare jaar- vergadering-in het Congregatiegebouw. Na lezing der notulen vorige vergade ring en rekening en verantwoording, had de bestuursverkiezing plaats, waar bij de heer Ant. v. d. Wiel als voor zitter herkozen en de heer M. de Kruijf als secretaris gekozen werd. Na nog eenige huishoudelijke zaken afge daan te nebben, gaf de voorzitter het woord aan den heer Jac. van Esch, Tuinbouwkundige te Vught, om een lezing te houden over de teelt van aardbeien en roode bessen. Op een eenvoudige doch duidelijke manier gaf spreker verschillende nut tige wenken omtrent deze teelt. Vooral de aardbei werd sterk aanbevolen op vochthoudende gronden, doch deze vooral ook flink te bemesten. Bij het voortkweeken moet men vooral selectie toepassen, dus er op ietten steeds jonge planten te nemen afkomstig van de allerbeste struiken en het liefst van die welke pas een jaar gestaan hebben, daar deze doorgaans sterker zijn en vroeger geschikt om te planten. Spr. wees vooral op het nut van een vroege planting (einde Juli of begin Aug.) en een ruimen stand, hoewel het eerste jaar de planten wel wat uitvoerend1; comité gegund aan den timmerman Adr. Rosenbrand voor de som van f 350.— Op vereerende uitnoodiging zal de gemengde zangvereeniging „Het Rozeknopje" te dezer plaatse op Zater dag 22 Mei a. s. in samenwerking met de Harmonie „De Eendracht" uit Raamsdonksveer het openingsconcert geven van het te Waspik te houden festival. WASPIK. Op Donderdag 27 Mei zal er voor de Waspiksche pelgrims gelegenheid bestaan om met de pro cessie van Geertruidenberg de bede vaartreis naar Brielle te maken. De circulaires, waarin den inge zetenen van Waspik het doel en de werking van het Consultatiebureau is uiteengezet, worden deze week ver spreid. Moge de moeders het belang harer. kinderen, dat ook zeker haar belang is, volkomen begrijpen, dan zullen ze zeker a.s. Donderdag 29 April van 23 uur op het Consul tatiebureau met haar zuigelingen ver schijnen. Wijl de benoeming van een kantoorhouder alhier tot heden nog niet is geschied, is de heer A. Schoones voorloopig tot waarnemend kantoorhouder aangesteld. Tot kerkmeesters zijn herbe noemd de heeren J. Kamp en G. Akkermans. De gardes d'honneurs. die aan den feestelijken optocht met het festival zullen deelnemen, hebben Zondag een' oefeningstocht gemaakt naar Waalwijk en Kaatsheuvel. MADE. De leden van den Raad der gemeente,' Made en Drimmelen zijn van hier overgeplaatst naar Babyloniën- broek, heeft wegens woninggebrek tijdelijk verlof bekomen in Drongelen te gaan wonen. Door den bond van muziek gezelschappen in de Langstraat was de R. K. Fanfare aangewezen een festival te organiseeren. Aangezien er hier reeds een zou plaats vinden van wege de Gem. Zangver „Cresendo" is besloten voor dit jaar Engelen aan te wijzen voor het bonds-festival. Wegens drukke werkzaamheden heeft Mr. C. W. van Ommeren, kanton rechter, zich genoodzaakt gezien, ont slag te nemen als Voorzitter der Oranje vereniging. Zaterdag werd door eenige jonge dames, te koop aangeboden een Emma- bloempje. De opbrengst bedroeg f53 82 Onze scherpschutters van „Sint Blasius" behaalden Zondag te Waalwijk den 4en korpsprijs, terwijl een per- soneelen prijs behaalden A. v. d. Oever, Jac. Kuijpers, C. Laros en de Leeuw. Vrijdagavond 8 uur geeft de R K. Fanfare ter gelegenheid van de ver jaring van H. K. H. Prinses Juliana een conceat op de muziektent. RECHTSZAKEN. Om af te leer en. A. v. O. leerlooier te Waalwijk stond terecht wegens ernstige wederspanning- heid. De politie had heel wat met den kerel te stellen gehad, die zich zoo danig verzette dat het wel een vecht partij geleek en de politie met den woesteling, die niet te temmen scheen, over den grond rolde. dirigent als ook bij de leden van het orkest overheerschte, over de schitte rende ontvangst in Den Bosch en het zoo geweldige enthousiasme der zui delijke hoorders. De Amsterdamsche musici zullen dezen avond niet zoo licht vergeten en de groote dirigent verzekerde ons herhaaldelijk, dat hij het bijzonder prettig had gevonden in Den Bosch te dirigeeren en zich alweer verheugde op een herhaling in het komend seizoen. En toen jhr. mr. dr RoëlI ons zijn leedwezen betuigde dat hij op 't laatste oogenblik door drin gende ambtelijke bezigheden verhinderd werd. naar Den Bosch mede te komen maar dat hij hoopte den volgenden keer het Bossche Mengelbergconcert bij te kunnen wonen, vond de groote orkest leider er aanleiding toe met enthousias me over zijn indrukken van het Bossche concert te spreken en vertelde den talrijken aanwezigen (die hem na het laatste Amsterdamsche concert compli menteerden) in kleuren en geuren van de hartelijke ontvangst in de Rrabant- sche hoofdstad. Over het prachtig gedisciplineerde Kon. Muziekkorps van Gouimy en de muzikaliteit van dit schitterend? liefhebberij-corps had Men vöi ,-,,<z ié impori; erde hem blijkbaar de opstelling over ten breed front. Wij meenden iets'van de nastemming van het Amsteidamsciie orkest en zijn eminenten leider te moeten verklappen, hiermede zullen nu wel ook alle ge ruchten, die verleden jaar zoo veelde ronde deden, als wilde Mengelberg ongaarne of in 't geheel niet in Den Bosch dirigeeren. uit de wereld zijn. Den Bosch en ook de velehonderden die uit geheel Brabant waren samen gestroomd (zelfs uit Brussel waren bezoekers overgekomen) vierden een muzikaal feest maar ook voor den in de oude en nieuwe wereld als geen ander gevierden dirigent was het naar zijn eigen woorden een feest ERNST KRAUSS, (Intern. Concertdirectie). Amsterdam, 23 April 1926. INGEZONDEN STUKKEN Kaatsheuvel, 26 April 1926 Mijnheer de Redacteur. Mag ik ook een plaatsje in uw veel gelezen blad? U hebt een paar stukjes geplaatst van een mijnheer Oversteeg. Ik heb gewacht of het lid van den Raad tegen wien hij het heeft, zelf nog zou antwoorden. Maar hij heeft het niet gedaan, ik dacht het wel, 't gaat ook moeilijk op zulk een stuk Ik zie hem nog, hij was in een der hoogste klassen, we voelden zoo, al was hij streng, dat hij zoo meeleefde met ons. Hij leerde ons goed. ieder weet het, maar ik hoor nog de har telijke toon, als hij over iets sprak wat ons aanging buiten de school. Ik heb hooren zeggen, dat de kin deren met tranen in de oogen afscheid van hem namenals het zoo is. dan kan ik mij dat voorstellen, en kan het nu beter begrijpen, als toen ik in de schoolbanken zat. En buiten deschool, laat de velen spreken, hij is dezelfde gebleven, ieder weet heel goed dat het hem nooit te veel is tijd en moeite te geven voor die bij heni komen. jammer dat ik persoonlijk moet worden, maar die meester op de Loon schen Dijk dwingt er toe. En nu wordt zoo'n man in enkele woorden tegen den grond geslagen. Mijnheer de Redacteur ik las Vrijdag de Maasbode", en nou ging het tus- schen dien communist de Visser en den Minister en omdat diec si tüd^ leantwoord was door dw< linis- ter, r. begon hij te schelden omdat hij zijn zin niet kreeg. De minister was oppervlakkig, onbenullig, heeft hc«k^>. -uritiijSi' ïhaUvnhMjtt- geuravftLt, en ailts is een minisfrieele debacl e, 't staat er zoo, lees U het maar, en toen dacht ik aan dien mijnheer o p den Loonscher Dijk. die zegt ook wut hooge geleerde voorden om het voLk t z^r .i in de ocgen te strooien. En wat heeft die mijnheer v. d. Horfst nu misdaan Ik houd als burger van Kaatsheuvel de verslagen goed bij, en als ik rrfe niet vergis, is het als volgt gegaanj B. en W. schrappen een deel va n de rekening van dien mijnheer, als lie hoog, hij neemt daar geen genoege n mee en komt bij den Raad. En n u spreekt mijnheer v. d. Horst als li d van den Raad, wijster op dat B enV/ alleen het hoog noodige loeten voo stellen, maar al is het geschrapt toe fa stelt hij nog voor een onderzoek t e doen. Dat is nou alles. Mijnheer v. d. Hor en overige leden van den Raad, houden jullie nou voortaan je mod want ander* wordt je onderhanden omen. Get: hem gauw z'n plaatjes anders jullie allemaal oudbakker Mijnheer de Redacteu dn van treurig, maar 't is wel dieptreurig, dat, als iemand als lid va,, den Raad spreekt en meent te moetep spreken, dat daar dan dad.lijk doe zoo'n schoolmeester een dichter kunnen staan, mits men na den eersten oogst ze om den ander verwijdert. Het voordeeligst is ook de planten niet te oud te laten worden en sommige soorten, zooals Duitsch Evern slechts 2 jaar te laten staan, andere 3 jaar en sommige zooals Jucunda hoogstens 4 jaar te laten staan. Ook wisselbouw is hierbij gewenscht Bij het onder houd werd aanbevolen de jonge ranken steeds te verwijderen en alleen te laten groeien bij die waarvan men jonge planten wenscht te nemen. Ook het oogsten en sorteeren kreeg een goede beurt en vooral dit laatste is ook van veel belang. Na nog eenige wenken te hebben gegeven omtrent het kweeken van aardbeien onder glas, behandelde spr. nog de roode bessen. Ook hierbij is selectie noodig bij het aankweeken door stek en men geeft ze liefst een vrije en ruime stand plaats. hoewel men ze de eerste jaren nok wel in boomgaarden kan kweeken. d a snoei raadde spreker aan de o anten meer te snoeien als de ou ere, omrede deze laatste niet zoo veel schot meer maken. Men moet "*1 het dunne vruchthout en de kies partjes sparen en de dikke zijscheulejn ongeveer geheel weg snoeien, terwijl men de struiken s moet verjongen door van de gr -Isr uten jaarlijks een paar i nieuvve t tkken op te kweeken. r bemesting werd hier sterk bevolen, hetgeen ook veeltijds wel met kunstmest kan gebeuren. Het vele en liepe spitten tusschen deze planten Is usschen aardbeien is af te lar beide zeer ondiep wor- in veel wortels beschadigd worden. Een oppervlakkige bewerking -Ier bovenlaag is echter wel aan te bevr n Na van beide nog eenige geschikte oorten besproken te hebben di^ reker deze voordracht. O voorzitter sprak namens allen •velgemeenden dank en hoopte f nog meermalen aanwezig te hoopte verder dat alle hun voordeel met het i zullen doen, daar beide tee! van veel belang zijn voor M omgeving, en sprak daarbij w< uit dat degenen welke nog Cl - Ier Tuinbouwvereeniging iï >ok nu daarbij zullen aan- n zoodoende gezamelijk den vooruit te brengen in deze streek. uitgenoodigd ter bijwoning eener ver gadering op Vrijdag 30 April des v m. 972 uur. Agenda 1. Mededeelingen, 2. Vaststelling heffingspercentage inkomstenbelasting dienst 1926 1927, 3. Vaststel ling verordening ingevolge art. 198 der gemeentewet, 4. Vaststelling Alg. Politie-verordening, 5. Vaststelling rekening Burg. Armbestuur, 6. Vast stelling kohier hondenbelasting 1926, 7. Voorstel B. en W. inzake veror dening slachthuis Raamsdonk, 8. in zake Autobusdienst, 9. inzake heul Sluizeweg, 10. Benoeming afgevaar digde voor het Waterschap „De Be neden Donge." Op Zondag 2 Mei e.k. heeft de algemeene vergadering plaats der Mariavereeniging in de vergaderzaal. De agenda vermeldt benevens huis houdelijke zaken het jaarverslag, ver- kiezing van een nieuw bestuurslid (2e secretaresse) en de verkiezing van 2 afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering te 's Hertogenbosch. Dezer dagen vingen de werk lieden in den Biesbosch een postduif die vervolgd werd door een roofvogel. Het dier liet zich gemakkelijk vangen daar het zeer vermoeid was. De werklui verzorgden het diertje en lieten het na een dag rust genoten te hebben in vrijheid, met een briefje aan een der pootjes met den naam van den ver zorger, dag en uur erop. Na eenige dagen ontving de verzorger een pak ket rook- en pruimtabak. De duif bleek te zijn van den heer Fick uit Goster- hout. De 21-jarige slagersknecht v. d. B. die Maandag 12 April op den Terheijdenschen weg door een auto werd overreden en verpleegd werd in het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda, is gisterenavond aan de gevolgen overleden. De boerenhofstede van P. v. Gils de op 13 April bij toeslag f 5000 door J. van Dongen werd gekocht, doch welke koop in beraad werd gehouden is heden aan den kooper toegewezen fcoudin* j wordt aangenomen en ori aangeslagen alsof het i Kaatsheuvel er van af 1 E Bij de j. 1. Vrijdagavond n mbesteding van het in van het concoursterrein e euwt vaart, wat betreft het tim- e -verd dit werk door het NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden. 27 April '26. Zekere A. van Dijk uit 's Bosch, die geen gevolg gaf aan de-aanschrijving van B. en W. om een woning alhier te laterf herstellen en zich evenmin bekommerde om de gelegenheid hem door den Kantonrechter geboden op 20 Nov. om zulks alsnog te doen werd door dezen veroordeeld tot f300 boete of een maand hechtenis. De rijksveldwachter Havelaar. Bij het getuigenverhoor riep beklaag de, dat de politieman een meineed deed. De president berispte hem over zijn brutale houding en vermaande hem wat meer fatsoen en wat minder praats te hebben. De eisch van het O. M. luidde 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak conform den eisch. Mishandeling. Bij vonnis der rechtbank werd W.B. te Sprang wegens mishandeling ver oordeeld tot 2maanden gevangenisstraf. Noodslachiing. F. J. R. 55 jaar, landbouwer te Oud- Heusden, gemeente Elshout had nood- slachting op een mestkalf van 6 weken. Hij verzuimde tijdig aan de commiezen aangifte te doen en kwam toen in moeilijkheden met den fiscus. De vee arts, die als getuige verscheen, ver klaarde dat er hoegenaamd geen opzet tot fraude aanwezig was. Het vleesch was goedgekeurd en de aangifte alhoewel te laat van een waarde van f 20, zijnde 70 pond vleesch, was niet te laag. Blijkbaar zat bij beklaagde voor om, Indien het vleesch zou worden afgekeurd, maar geen aangifte te doen, dewijl het vleesch dan toch vernietigd mocht worden. Beklaagde was veroordeeld tot f 100 )oete subs, hechtenis. Hij had bij aanvaarding der aangeboden transactie zich voor f 25 van de zaak kunnen afmaken. Doch hij ging er eigenwijs niet op in en nu werd bevestiging van het vonnis geëischt in hooger beroep. De verdediger Mr. H. P. Loeff pleitte lichtere boete. Uitspraak 10 Mei a.s. De grens. A. van M. te Kaatsheuvel had een huisje gekocht en de narigheid die er rondom zweefde, kreeg hij op den koop toe. Want al zes jaren lang maakt zijn buurman de boer M. v. S. te Kaatsheuvel het hem lastig over de grensscheiding als ware die toch op een korrel ,zand te bepalen. En alsof er in het leven niets beters te be strijden is, valt de man aldoor maar over 'n heining en 'n paal, met tot slot partijen dan eindelijk voor de recht bank de zaak maar eens laten uitmaken en waarbij dan telkens opnieuw geleerd wordt, dat niemand zijn eigen rechter is. M. v. S. stond dan nu terecht wegens vernieling van een paal. Vrouw van M. „had'sur heuren kroaken", maar beklaagde hield zich op zijne manier wijselijk van den domme. De eisch van het O. M. wegens ver. nieling luidde f 25 boete, de uitspraak 10 boete subs. 10 dagen hechtenis (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2