rs P. KOESEN, ingtn adres HuweUdkskaarlen en - Brieven, Reiskoffers, u stukje proza in tal van opzichten „lichtelijk overdreven" is en onjuiste voorstellingen wekt over de „bandeloos heid onzer jeugd", over de houding onzer „kleine kleuters" en „werkelijke kinderen", over de ergerlijke voorstel lingen en dito danspartijen! Zoo houdt men de naam van z'n plaats in den vreemde hoog! In haar verslag over 1925 deelt de directie der N.V. Delfische Leer looierij en Drijfriemenfabrtek voorheen Alex Adam te Delft o.m mede Ofschoon het afgeloopen 'jaar nog niet bevredigend genoemd mag worden, is waarschijnlijk toch een stap in de de goede richting gedaan. Men iegde zich er in deze tijden van groote con currentie in hoofdzaak op toe. de on- kostenrekening zoo laag mogelijk te houden en toch een goed product ite maken. Het streven naar bezuiniging dat echter in 1925 nog niet geheel tot uiting kon komen had nog geen t> volledig succes, de winst- en verlies- rekeningsluit met een verlies v^n f 4646. De vooruitzichten in het bedrijf zijn nog nietvonverdeeld gunstig. Wel kan het proauct zich in alle opzichten met dat van de concurrentie melen, de prijs die men er voor maakt is, medei.wel licht door de nog niet geheel normale toestanden, nog verre van bevredigend. De directie meent, in verband met de bovengenoemde bezuinigingen, de toe komst zonder al te veel zorgen tege moet te mogen gaan. Afschrijvingen moeten ook dit jaar achterwege blijven. De voorraden zijn op kostprijs getaxeerd, echter niet hoo- ger dan de waarde op 31 December. De balans vermeldt onder acüva gebouwen en terreinen Delft,.Amster dam en Rotterdam f278.473 (onv.). machinerieën en gereedsch. f254 270 (f 251 865), aandeelen in en voorschot ten aan; aanverwante, ondernemingen f 211 698(f 229 002), voorraden f 265 987 (f 285.483), debit f 120 929 (f 126.99!) saldo verlies 1925 f4646 (f41 809) en onder passivageplaatst kapitaal f941.000 (onv obligatieleeningf 40 000 (f 42 000), hypotheek op gebouw Am sterdam f 36 000 (f 37 000), crediteuren f 169.316 (f 109 914). De verlies- en winstrekening ver meldt als uitgaven interest f 16 772 (f 16 421), de exploitatiewinst bedraagt f12.125 (f 1242),4>lijft dus een saldo verlies 1925 van f4646 (f15 178). Qistermiddag ontstond brand in de afdeeling chemische preparaten der lederfabriek .Noord-Brabant" te Rijen. De brand liet zich in den beginne, gevoed als hij werd door de licht- brandbare .grondstoffen ernstig aanzien, maar kon toch lot deze afdeeling be perkt blijven. De lederfabriek treft geen schade of stagnatie in 't bedrijf. PRUXEN. Op Zondag 2 Mei des na middags ten (5 uur wórdt door liet Kruisbooggezelscliap „De Vriendschap" gevestigd in Café van dei- Westen, hare schietbanen feestelijk geopend. Na de openingsrede, welke de heer J. de Vries zal houden, worden onder de leden eenige waardevolle prijzen schoten. Zooals reeds bekend is, zal heer H. Minipen. gemeen te-opzichter, op 1 Mei a.s. eervol ontslag worden verj leend. Oorspronkelijk werd medegedeeld dat op 3 Mei een afscheidsfeest zou worden j gegeven, doch hij nader besluit is de ze. datum vastgesteld op 12 Mei d.a.v. Zondag a.s. wordt op het terrein onzen voetbalvereen. „Sporters" een se- rie-Avedstrijd geopend. Aan dezen wed strijd zullen deelnemen: Jong Brabant, Geel-Zwart en Avantie uit 's Bosch, H. E.G. uit Waalwijk on Stormvogels, Oid- t er wijk. Maandagavond had een auto-onge val plaats, dat betrekkelijk goed is af geloopen. Een auto komende uit de richting Waalwijk reed over oen houd, waardoor de wagen slipte en twee dei- handen uit hun velgen vlogen, üe chauffeur kon 'juist een aanrijding voorkomen. ELSHOUT. De kermis die Zater dagmiddag geopend was, mocht zich Zondagmiddag, begunstigd door fraai lenteweêr, in een ongemeen druk be zoek verheugen, waarvan honderden uit de omliggende gemeenten het grootste contigent opleverden. Dinsdagmorgen ten half 9 had een gezongen II. Mis plaats voor de leden der O. L. VrouAve Schutse, Avelker „Ko ning" ieder jaar zich dezen titel op een schietAA-edstrijd moet verwerven. Na de H. Mis vereenigden de leden zich op het sehietterrein achter het café van den heer H. van Hoorn, voor den onder- lingen wedstrijd. Deze ving ten half 11 aan en werd door den burgemeester met het eerste schot geopend. Nog vóór 11 uur Averden in één mees- terschot, vlag en vogel getroffen. De bekAvame schutter, de heer J. van Log- ten werd hierop onder luid hoerage roep tot „Koning" geproclameerd. Hiermede Avas de wedstrijd geëindigd en vertoefde men nog verder in gezel lig samenzijn. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag I li ga f de Gemengde Zangvereeniging „Geertruidenberg", een matig bezocht bal in hotel C. Stal De muziek de „Jolly band" was prima en de stemming gezellig. De harmonie „Apollo", bracht Meandag 1.1. een serenade bij het gouden echtpaar A. v. Velthoven-van Rijn. Daarna maakte men een muzikale ver- de wandeling door de stad. Ter gelegenheid der verjaardag van Prinses Juliana zal de harmonie Vrijdag een concert geven op de kiosk. Met een geheel volle zaal hield de R.K. Werkliedenvereeniging alhier haar feestelijke jaarvergadering in het gebouw der R.K Militaire vereeniging. Enkele leden der harmonie „Apolló" zorgden ervoor de gewenschte opge wekte stemming er direct in te brengen Even over zes opent de voorzitter de heer J. Zijlmans, de vergadering met den christelijken groet. Gelukkig zegt hij. is een jaarvergadering altijd beter bezocht dan een gewone leden vergadering, andeis waren we a tfld maar met betrekkelijk weinig leden. II hoop echter dat voortaan de leden alle even goed ter vergadering zullen komen als deze maal. Daarna geeft hij het woord aan den heer de Jong, penningmeester, welke het kasverslag over het boekjaar 1925 1926 uitbrengt. Op 24 Juni heeft 6 de kas overgenomen met een voor- deelig saldo van f7130. Hij hetft verder geïnd f 311.13, zoodat de debit telling bedraagt f 382 43. De uitgaven bedragen f332.35, zoo dat het boekjaar kan worden gesloten met f 50 08 ln kas. Eenige personen uit de vergadering worden verzocht deze week alles ite komen controleererf. Daarna wordt door den secr. den heser Lammers het jaarverslag voorgelezen waaruit blijkt dat er zijn gehouden: 8 leden en 10 bestuursvergaderingen Het ledental is met 10 toegenomen, de organisatie telt nu 85 leden, tegen 75 het vorige jaar. Verder is er een bloempjesdag ge houden ter bate der tuberculose lijders welke f47.— heeft opgebracht. Het restant der bloempjes is verkocht op een tooneeluitvoering van I. V. B. en bracht f5.55 op. De St. Nicolaas uitdeeling aan de schoolkinderen is 't zelfde geweest als andere jaren. Uit het verslag blijkt dus wel, dat de vereeniging in sterkte is toegenomen. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. De bestuursverkiezing wordt vanwege het groot program uitgesteld tot een volgende vergadering* Daarna hield de penn. de heer de Jong een rede over de katholieke standsorganisatie, hare noodzakelijk- heidt en den steun dien allen daaraan moeten verleenen. De spreker behaalde hiermede een groot applaus. Daarna worden door. eenige leden van de tooneelclub I V; B. de leuke voordrachten „Hannes bij de fotograaf" en „Naar de markt geweest" goed voorgedragen. De fieere-voorzitter de Weled. Heer W. Sassen hield daarna een rede over onze gemeenschaps-idealen en over de de beteekennis ven de christelijke soli dariteit. Hierna zette de harmenie het „lang zal hij leven" in. welke door alle aan wezigen wer^, meegezongen. De heer IJkemans uit Tilburg hield daarna een korte toespraak, en spoorde vooral de vrouwen aan, het hunne mannen toch gemakkelijk te maken om naar de vergadering te gaan. Thuis ook nog belang te stellen in de orga nisatie, waardoor het organisaiie idee er beter in zal komen. Zonder organ- satie kunnende arbeiders niets bereiken. Daarna werd 15 minuten pauze ge houden. Na de pauze werden nog eenige voordrachten ten beste gegeven en te 10 uur sloot denWelEd. Heer Sassen de vergadering, dankte den geestelijken adviseur voor z'n belangstelling, de heer J de Kroon voor. z'n piano-i piano begeleiding en de harmonie voor de gegeven muziek. Verder maakte hij alvast bekend, dat het bestuur het plan had, om een radio in het vereenigingsgebouw te plaatsen en na gebruikelijken Christe lijken groet, gingen allen, welvoldaan naar huis. Het is te hopen, dat elke vergadering van den R K. Werkliedenbond, voortaan zoo goed bezocht zal zijn. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 27 April '26. Ie Lustrum K.G.V. Het programma van het groote gymnastiektournooi, dat Zaterdag 1 en 2 Mei alhier gegeven wordt, ter gelegenheid van het eerste lustrum kals geen andere, eene populariteit die veel heeft bijgedragen tot den gestagen bloei, zich uitende in moreelen en financieelen steun. Met een hartelijke felicitatie wordt dit voorwoord besloten. Na de opsomming der verschillende comité's en schenkers der medailles, volgt de lijst der deelnemers Het Progamma Zaterdag luidt als volgt: Aanvang der wedstrijden om 3 uur in het patronaatsgebouw. Programma Zondag Alle vereenigingen moeten om 10,45 in het Patronaat aanwezig, zijn, waar na in optocht naar de Kerk wordt ge trokken. Om 11,15 vangt de,Turn-Mis aan. Voor de Consecratie wordt «gezame lijk door de Turners gezongen: „Tot Jezus in het H. Sacrament". Na de Consecratie wordt gezongen „Groote God U loven wij". Na de H. Mis opstelling voor het H. Hart, daarna bloemenhulde, waarna toespraak. Daarna wordt gezamelijk gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen". 12,30 Opstelling voor den Marsch wedstrijd der deelnemende vereeni gingen. K. G. V., Kaatsheuvel. Kon. Harmonie „Euphonia". St. Dionius, Tilburg. Uno Animo, Mierlo. W. G. V., Waalwijk. De Spartanen, Tilburg. Voorwaarts, Tilburg. De Germanen, Tilburg. Harmonie „Apollo". B O. S...CH 's-Bosch. St. Laurentius, Dongen. Kunst en Kracht, Baardwijk David, Tilburg. St. Joseph, Tilburg. S. H. J., Drunen. 3,15 Opmarsch naar hetFeestterein, dezelfde volgorde als bij den Marsch wedstrijd. Opstelling bij het Patronaatsgebouw. Programma Terrein wedstrijd 1. Opmarsch van alle Turners. 2. Vrije- en Orde-oefening. 3. Rek en Brug werken om Per- soneele Prijzen. 4. Ringen om Personeele prijzen. 5. Polsstok en los hoogspringen. 6. Vrij Vereenigings Turnen. 7. Hindernisbaan. 8 Estafette. 9 Blokjes loopen. 10. Pyramide. 11. Touwtrekken 12. Prijsuitreiking in het Patronaat. Voor eiken wedstrijd worden 4 prij zen uitgeloofd, met nog 2 afzonderlijke medailles. schappij, zoodat eerlang de eerste zich niet competent te.achten voor een hypotheken kunnen worden tegemoet critiek op de- bewuste uitvoering. Wij Voor een goed bezochte verga dering trad de heer Th. v. d. Laan, Voorzitter van het Centraal Bureau van ferwonnen Levenskracht te Utrecht, Zondagavond in de bovenzaal van den LK. Gildenbond op. De heer J. Pols, Voorz. van de R K Werkliedenvereen. opende met den christelijken groet, waarna de heer Tuerlings, Secr. van iet plaatselijk comité van H. L. een kort inleidend woord sprak. De heer v. d. L. hierna het woord verkrijgend gaf aan de hand van een duidelijke serie lichtbeelden een dui delijke uiteenzetting van wat de T. B. C. is. wat de T. B C. verwoest in 't menschelijk lichaam en hoe de T. B. C. op verschillende manieren door 't even of werken kan worden bevorderd. Hij spoorde aan tot zindelijkheid op 't ichaam en zindelijkheid op datgene wat de mensch gebruikt of waarvan lij gebruik moet maken. Na voor de pauze .de bekende 5 ets. actie warm te hebben, aanbevolen, werden door een ijverig propagandist van H. L. verschillende nieuwe leden hiervoor gewonnen, zoodat momenteel het leden aantal reeds 140 bedraagt. In het 2e gedeelte gaf spreker zijn gehoor een beeld van wat H. L voor de T. B. C leden doet. De reeks ge bouwen van Berg en Bosch bij Apel doorn werden zoowel in-als uitwendig bekeken. Toen echter de cijfers werden egeven wat in doorsnee een T, B. C. patient kost, werd het den toehoorders duidelijk dat nog veel te weinig gedaan wordt om een zoo nuttige instelling te steunen. Spreker besloot met een verzoek om blijvende sympathie van Caatsheuvel. De Voorz. der R.K. Werkliedenver eeniging sloot met' den chr. groet. Om 12 uur v.m. werd in de boven zaal van den R.K. Gildenbond de Al emeene Jaarvergadering gehouden van e R.K. Werkliedenvereeniging enihet LK. Ziekenfonds. U't het-verslag bleek der Kaatsheuvelsche Gymnastiekver- dat het ledental van de R K. Werklïe- eeniging, is thans verschenen. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer Kapelaan van Kemenade opent met een zeer sympathieke inleiding Z Eerw. spreekt van de moeilijkheden vooral financieele in den beginne ondervonden, maar er was sleeds een goede wil bij de leden, daardoor kon denvereeniging momenteel 620 bedraagt tegen 610 in 1925. Het kassaldo be draagt f257.— .De HoogEerw. Heer Pastoor W. Völker hield een korte toespraak, waarin hij op trouw lidmaatschap van de R K. Werkliedenvereeniging aanspoorde. Te vens sprak hij een warm woord van met energie gewerkt worden om hel aanbeveling voor het lidmaatschap der voortbestaan te verzekeren. Door eens- gezinde samenwerking heeft men die moeilijkheden overwonnen en vooral heeft men het juiste standpunt ge kozen, die de sport in de samenleving moet innemen. Geen overdrijving, niet de stoffelijke belangen boven de geeste lijke, niet het lichaam boven de ziel, waarvan de moderne sportverdwazlng een bewijs is; dus eerst roomsch en dan gymnast. Daardoor heeft deze club de sympathie der ingezetenen, H Familie. Uit het verslag der R.K. Lees bibliotheek .bleek dat in 1925 3345 boeken werden uitgegeven. De biblio theek is thans 746 nummers rijk, waarbij nog 70 nieuwe nummers komen. De Centrale Volksbank telt reeds 71 spaarboekjes en 3 beleggings boekjes met in totaal ruim f 3000 als inlagen. gezien. Het bureau van adviezen gaf gedu rende het afgeloopen jaar 115 gratis adviezen, waarvan 35 op belasting gebied, waarmede succes bereikt werd. Bij de behandeling van het R.K. Ziekenfonds kwam ter sprake de gezinsverzekering. De heer Eijckemans uit Tilburg zette breed de gezins verzekering uiteen. Ofschoon in het algemeen veel voor gezinsverzekering gevoeld werd. kwam het nog niet tot een definitief besluit. Er werd een commissie benoemd bestaande uit: 5 leden, waarvan 2 door de vergadering aan te wijzen, 2 door het bestuur van het Ziekenfonds en 1 door het bestuur van de R K. Werkliedenvereeniging te benoemen. Door de vergadering werden gekozen de heeren M. Didden en B. Vesters. De commissie moet op de eerste plaats onderzoeken hoeveel leden vóór gezinsverzekering zijn en op de tweede plaats met de beide dokters bespreken wat de gezinsver zekering aan contributie moet kosten. Uit de balans van het Ziekenfonds bleek dat de inkomsten en uitgaven van Afdeeling A (Dokterskosten) be droegen f 1508.12. Voor Afdeeling B (uilkeeriqg bij ziekten) waren de inkomsten aan contributie f 1582.84 aan rente f 82.29 Totaal f 1664.63 De reserve was op 31 Dec. 1924 f4647.69'/2. zoodat het totaal bezit 31 Dec 1925 was f 6312.32'/?. De uitgaven waren aan uitkeeripg f 1973.55 f 2000.— f 153.— 100.— 48.18 31.60 3.55 ziektegelden Koopsom voor aansluiting Centrale Kas Bodeloon Vergoeding bestuur Specialiteiten Drukwerken Vergaderkosten Totaal f 4337.88 Batig saldo op 31 December 1925 f 2038.44'/2. welke reserve mag ver minderen volgens besluit der vergade ring 4 4 '25 voor specialiteiten met f 10.— per lid per geval en het derde jaar na 't in werking zijn der Centrale Kas met een vergoeding van 13 weken aan die leden die reeds 39 weken uit de Ziekenkas getrokken hebben. De schilderwerken aan de ge meentewerken zijn voordit jaar ge gund aan de heeren W. ter Haar voor Kaatsheuvel en Ch. Cornelissen voor Loon op zand, zijnde de laagste inschrijvers. Tever.S'iwerd het schilder werk aan de woningen der Bouw vereniging „Sl. Leonardus" te Berkdijk bij inschrijving gegund aan den heer W. ter Haar. De WelEdelGesfr. heer M. A. v. d. Wee, gemeente-secretaris alhier, viert as Zate;dag 1 Mei den dag dat hij 2'/a jaar als zoodanig in onze ge meente werkzaam is. Het zal den ijve- rigen functionaris, die ook buiten de gemeente-administratie voortdurend met zeer veel vrucht werkzaam is, dien dag niet aan attentie's ontbreken. OPHELDERING. Diefstal in een Missiehuisavontuur lijke levensloop. in bladen van Vrijdag 23 April leeft men 't eenigszins sensationeele bericht kunnen lezen, dat J. S. Sch voor de Bossche rechtbank terecht stond wegens inbraak en diefstal in t Missiehuis St. Antonius te Kaatsheu vel. Dit bericht is onvolledig. De veelbewogen en allesbehalve stichtende jeugd van S. wordt daarin wel verhaald, en daarbij ook nog, wat de deur dicht doet, dat hij als student en, toen 't met de studie niet vlotte, als postulant-broeder in 't Missiehuis is geweest. Een duister gevalNumioet iedereen zich afvragen hoe kwam 't, dat hij toch werd aangenomen Kort en bondig: door bedrog! S., aad bij de aanmelding een getuig schrift, waarin zijn verleden beschreven stond. Dèt heeft hij niet afgegeven. Nadere, bij de geestelijkheid gevraagde nlichtingen waren goed, doch, zooals uit latere briefwisseling bleek, veron derstelden ze het eerste getuigschrift. Jaarbij had S. een net voorkomen, wist zich zeer goed voor te doen, en had dus alien schijn van 't goede vóór ,zich. K. G. Ingezonden Mededeelingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waalwijk. 27 April 1926 De Heer Wouters heeft gemeend te moeten opkomen tegen ons schrijven aan de Redacties van de Tijd, Het Huisgezin en het Dagblad van Noord- Brabant in zake het verslag van de uitvoering „Das Paradies und die Peri". Wij hebben den naam van den Heer Wouters in ons schrijven niet genoemd; dat hij echter onmiddellijk reageert moet een kwaad geweten verraden. Wij zouden op het in elk opzicto zoo onwaardig verweer niet verder zijn ingegaan, ware het niet dat wij het wenschelijk achten de mentaliteit van dezen correspondent nader in het licht te stellen. Wij gaven in onzen brief aan de hiervoor genoemde Redacties te kennen, dat de berichtgever of onbevoegd tot oordeelen; moest zijn, of de zaak wil De vereeniging „Eigen Huis" staat j lens en wetens onjuist voorstelde. De reeds als No. 3 op de lijst der Maat- j Heer Wouters verklaart in zijn verweer beschikken over het bewijsmateriaal dat de Heer Wouters het met de waar heid niet zoo nauw neemt en dat hij en niemand anders de auteur is van de bedoelde ciitiek en de verdere fraaie stukken waarop wij in ons schrijven hebben gedoeld. Zonder door vroegere gebeurtenissen,die ons bekend zijn, geleerd te hebben, waagt de Heer Wouters hetzelfde spelletje en ontkent hij de maker te zijn van zijn eigen werk. Hij zegt zich niet competent te achten voor een critiekwij weten dat zij niettemin van hem is. Wij moesten aannemen, dat de verslaggever of niet bevoegd, of - willens en .wetens een onjuist verslag gaf. De Heer Wouters erkent zelf niet bevoegd te zijner blijft voor zijn werk slechts over de kwalificatie dat hij willens en wetens een onjuist verslag gaf. De lezer beoordeeie thans of wij terecht tegen praktijken als deze op komen. Het lust ons niet op het stuk, dat wel een zeer goed specimen is van de hoogstaande pennevruchten van dezen correspondent, verder in te gaan. Wanneer hij echter meent te moeten voortgaan op den weg door ons ge signaleerd. zullen wij niet nalaten maatregelen te treffen om te voorkomen dat worden voortgezet de pogingen om afbreuk te doen aan den goeden naam onzer gemeente, die zij in menig op zicht verdient, dank zij het loffelijk streven van zoovelen en niet het minst van Waalwijks Gemengde Zangver eeniging. Het Bestuur van de vereeniging „Waalwijks Belang". M. A. J. VAN L'EMPT, Voorzitter. JAN TIELEN, Secretaris. AGENDA. WAALWIJK. Donderdagavond 7uur repetitie voor de aspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdagavond 7 uur Cursusles „Eerste Hulp bij Ongelukken" in de Openbare School Stationstraat. Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Zaterdag 8 uur bestuursvergadering Liedertafei. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak Mannenkoor. Zondag 12 uur repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak Mannenkoor. Leest aandachtig de ad- vertenties ln ons blad! Men vindt daarin de beste adressen op elk gebied. Hoopt bij deze adver teerders. ADVEKTENTIëN. Zadelmakerij, Kofferfabriek. Hinthamerstr. 61, 's Bosch. REUSACHTIGE VOORRAAD in alle prijzen. GEHEEL LEDEREN ACTEN- enSCHOOLTASSCHEN vanaf f4.50. MOTORBROEKEN EN LEDEREN JEKKERS, - RENKAPPEN. BEENKAPPEN, PUTTEES. TENNISARTIKELEN. RACHETS de beste merken TENNISBALLEN. SLAGENGERS, SPALDING BALLS. Aanleg en vernieuwen van TENNISBANEN. 36345 tau de Opwekkend en verfrisschend Parfumerie Joyzelle, Haarlem. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. IS

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6