Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 Ij mm FEULLETO GEEN GEWETEN. NUMMER 36. WOENSDAG 5 MET 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 30 April des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter Edelachib heer A. van Gils. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Stijnis, v d. Sluis en Diepstraten. Voorzitter. Heden is het juist de verjaardag van Prinses Juliana. Ik meen de tolk van den geheelen raad te zijn als ik haar Gods besten zegen toewensch op haar verdere levensbaan. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Mededeelingen. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van het raads besluit tot afschaffing van de bouw terreinenbelasting b. Verslag toestand van de gemeente. Wordt voor de leden op de Secre tarie ter inzage nedergelegd. c. Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tol de volkshuisvesting is gedaan. Wordt eveneens voor de leden ter inzage nedergelegd d. Schrijven van Ged. Staten hou dende nota van aanmerkingen op de begrooting. Voorzitter. Daar ze allen slechts van administratieven aard zijn. hebben Burg. en Weth. deze al reeds beant woord. Van Beek. Die zaak met die bouw terreinbelasting, is die nu heelemaal van de baan. Ik heb gehoord dat de gemeente een proces is aangedaan. Voorzitter. Mij is daarvan niets be kend. Alleen weet ik dat er nog enkele bezwaarschriften zijn te behandelen. Van Beek. Dus de gemeente is geen proces aangedaan. Voorzitter. Neen, anders zou ik er toch wel iets van gehoord hebben. Van der Reijdt. Dat kan niet ook. Daarover kan de gemeente geen proces worden aangedaan. Men kan in beroep en in hooger beroep gaan. Norbart. Het zou kunnen zijn dat gronden zijn aangeslagen die volgens de wet buiten de belasting vallen. Voorzitter. Ik ben wel voor geweest voor een beroep. Dat is toen uitge steld en naderhand heb ik er niets meer van gehoord. Al worden adres santen in het gelijk gesteld, dat ver andert niets aan de zaak. 't ls ter goeder trouw geheven. 2. Vaststelling heffingspercentage voor de Inkomstenbelasting dienst 1926/1927. Voorzitter. Burg en Weth stellen voor het heifingspercentage op 2'/2 te stellen evenals een vorig jaar. Met een zeer zuinig beheer kan daarmee worden volstaan maar dan moet er niets buitensporigs gebeuren of men komt er niet mee. Dc raad moet dus nu zelf maar weten of de belasting om hoog moet ja of neen. De heer Norbart zegt dat op de eerste plaats eens begonnen moet worden met de onbillijkheden uit den weg te ruimen, ledereen moet naar draagkracht betalen en wordt dat ge daan, dan kan gerust iets uitgegeven worden wat in het belang van de gemeente en de inwoners is. Hij voor zich zou zeggen dat. eischt het belang van de gemeente dat het helfings- percentage op 3 wordt gesteld, dit gerust moet worden gedaan. Is er iets zeer noodig, dan moet dit worden gedaan. Langs anderen kant moet ge zocht worden waar men wal meer kan halen. Er bestaan veel te veel onregel matigheden. Voorzitter. Wat het woord onregel matigheden wil zeggen, wat daarmee wordt uitgedrukt, zal U wel niet be doelen De heer van der Reijdt moet op merken dat de raad de aanslagen niet meer vaststelt. Vroeger gebeurde zulks wel doch sinds eenige jaren is dit het geval al niet meer. Nu kan men de aanslagen wel becritiseeren en bespre ken. doch wijl men over geen enkel gegeven beschikt, ziet men alles maar heel oppervlakkig en dari gaat het gemakkelijk om te zeggen die of die aanslag is niet juist. Een frappant staaltje van wat dezer dagen is voor gevallen, wil hij hier mededeelen De plaats waar het is voorgevallen alsook de naam zal hij kieschheidshalve niet noemen. Door de gemeentenaren werd daar al lang gemopperd dat een persoon geen schoolgeld of belasting behoefde te betalen. Men sprak er luide over en vond het een schande dat een zoo kapitaalkrachtig persoon zoo iets kon klaar spelen. Wat is nu dezer dagen gebleken Dat de persoon in kwestie heelemaal niet kapitaal krachtig was maar integendeel juist het omgekeerde. De heer Norbart zegt meer te be doelen dat kinderaftrek moest plaats hebben en dat de heffing progressief moet zijn. Voorzitter. Kinderaftrek heeft hier reeds plaats. Progressief heffen is voor veel plaatsen goed en billijk, echter niet voor alle plaatsen, ook niet voor Made. Waren hier veel personen met groote inkomens, dan was er veel voor te zeggen, maar nu ge die maar een paar hier hebt waarvan men kan zeggen dat ze geld verdienen, nu is een progressieve heffing niet aan te bevelen. De inspecteur van de belas ting is het hier geheel mee eens Er zou op enkele personen te veel druk uitgeoefend worden. Men moet in aanmerking nemen dat in zulke plaat sen op dergelijke menschen alles, althans heel veel terecht komt. Voor alles en dagelijks worden die menschen aangesproken. Norbart. Dat is toch niet billijk. Nu gaat men het groot kapitaal in be scherming nemen. Of er veel of niet veel zijn doet, zou ik zeggen, aan de zaak niets af. De heer van der Reijdt zou zich met den heer Norbart kunnen vereeni gen als men hier reuzen-kapitalisten had, maar nu dit niet het geval is, nu kan hij zich geheel en al vereenigen met den Voorzitter wiens standpunt in deze ook door den inspecteur wordt gedeeld. In aanmerking moet worden genomen dat door de kinderaftrek veel menschen van belasting zijn vrij gesteld. Segeren. De belasting moet men zien te verlagen Ik lees dat men daartoe hier en daar overgaat. Voorzitter. Wij beheeren de zaken zoo zuinig mogelijk, maar kunnen absoluut nog met geen voorstellen tot verlaging komen. Slechts bij een zeer zuinig beheer kan men er met 2'/2 pCt. komen. Al ziet men in de cou ranten staan dat het heffingspercentage wordt verlaagd, dan wil dat altijd nog niet zeggen dat men minder belasting betaalt dan hier. dan kan men daar, doordat andere belastingen worden geheven, nog heel wat meer betalen dan hier. Ligtvoet Ik zou niet gaan verhoogen als zulks niet noodig is. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen 3. Vaststelling verordening inge volge art. 178 der gemeentewet. Conform het voorstel van Burg. en en Weth wordt besloten. 4. Vaststelling algemeene politie verordening. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten eenige aanmerkingen hebben gemaakt, alle echter meer van admi nistratieven aard. Zoo staat er b.v. in de verordening het is verboden op openbare wegen enz. Ged. Staten willen hebben dat daarvoor in de plaats wordt gelezenHet is verboden op wegen enz. Dan bestrijkt men alles terwijl in het andere geval men voor gevallen zou kunnen komen te staan dat niet zou kunnen worden ingegrepen. Wordt besloten aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. 5 Vaststelling rekeningen Burgerlijke Armbesturen. De rekening voor het Burgerlijk Armbestuur te Made heeft bedragen in ontvangsten f5675.84, in uitgaven f 5623 50, alzoo sluitend met een batig saldo van f 52.34. De rekening voor het Burgerlijk Armbestuur te Drimmelen heeft bedra gen aan ontvangsten f2011.35, aan uilgaven f 1319.15, alzoo sluitend met een batig saldo van f691.78. De Voorzitter merkt op dat er In werkelijkheid een tekort is bij het Armbestuur van Made. Van Drimmelen krijgt men telkens al een flink bedrag en nu zijn er al groote voorschotten ook gedaan. Norbart. Door wie. Voorzitter. Door de gemeente zelf. Het opnemen in ziekenhuizen en het laten opereeren kost maar al te veel geld. De rekeningen van de Gasthuizen zijn altijd zeer hoog Ligtvoet. Men zou onderhand zelf veei beter een gasthuis kunnen bouwen. 6. Vaststelling kohier Hondenbelas ting 1926 Wordt vastgesteld op een bedrag van f 1105. 7. Voorstel Burg. en Weth. inzake verordening slachthuis Raamsdonk. Voorzitter. In de vorige vergadering hebben hieromtrent langdurige bespre kingen plaats gehad. Het voorstel is toen aangehouden, zoodat thans een beslissing moet worden genomen. Burg. en Weth. stellen voor om geen aandeel te nemen in een eventueel te bouwen slachthuis te Raamsdonksveer en zulks om de bekende redenen. De Madensche slachters hebben er zich krachtig tegen verzet. De slagers zijn nu verplicht, 't zij zelfstandig, 't zij voor gezamenlijke rekening, een slachtplaats te bouwen die aan de eischen voldoet. De slagers worden niet gedwongen om van Made te gaan, maar vooreen ïoed slachthuis moeten ze nu zorg dragen. Norbart. Er is veel tegen en maar weinig voor, voor het bouwen van een slachthuis. Segeren. Er is alles tegen en niets voor. We hebben in de vorige verga dering de zaak van alle kanten hooren Wtal«(jksrlr en Lmfslrailseke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonncmentpi-ys per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN ROMAN VAN R E I N II O L D O R T M A N N. 13) Maar hy werd voor alle verdere hoofdbre kens gespaard, toen na een kort tamelijk ge dwongen gesprek tusschen hen beiden, Inge borg zelf de deur open maakte om de beide beeren aan tafel te noodigen. Een enkele blik bad hem tot zyn geruststelling gezegd, dat zij zich weer volkomen hersteld had en dat baar gedrag den bezoeker wel geen aan leiding zou geven, ongewensebte beschouwin gen omtrent bet huiselijk leven van den pro fessor te houden. Zyn veronderstelling bleek juist te zijn ge weest maar de maaltijd verliep toch anders dan gewoonlijk. Doctor Artois koos voort durend stof voor een gesprek, waarvan de inhoud den professor niet kon behagen. In dien zulk een verdenking hem zelf niet over dreven was voorgekomen, dan zou bij ge dacht hebben, dat daarbij een boosaardig op zet in bet spel was. Hoe ter wereld kwam deze jonge man er toe, juist nu herinnerin gen uit zijn leven op te diepen, die niemand interesseerden en die bovendien zulk een wanhopige gelijkenis met de huiselijke om standigheden van den professor vertoonden Waarom moest by zoo breedvoerig schilde ren, boe zwaar bij als knaap en al9 jongeling onder zekere ongelukkige huiselijke omstan digheden geleden had en boe wonderlijk het leven zich tenslotte voor hem geopenbaard bad, toen by zich eindelijk van dezen druk bevrijd bad en bet ouderlijk buis had verla ten „Ik zou mijn vrijheid destijds voor iede- ren prys gekocht hebben, waarvoor zij te verkrijgen zou zyn geweest", riep hy uit en alleen de herinnering aan bet eens doorge stane lijden scheen liem thans nog met die pe ontroering te vervullen. „Want van alle ongelukken, waardoor een menscb bezocht kan worden, is er geen verschrikkelijker dan de noodzakelijkheid te moeten huichelen. Bij iedere voorkomende gelegenheid een kin derlijke liefde te veinzen, die men niet meer gevoelt en eerbied te toonen voor personen, die men in werkelijkheid niet in staat is achting toe te dragen. Dat is een tegenstrij digheid, die langzamerhand al bet goede in ons verstikt en alle lust om te leven in ons doodt een niets ontziende ziekte, die een des te sneller verloop heeft, naarmate een menscbenziel, die door deze ziekte getroffen wordt, jonger en meer naar liefde verlan gende is." De professor schraapte zyn keel en dronk langzaam zyn wijnglas tot op den bodem leeg. De blik van den jongen chemiker ech ter vestigde zich op bet gelaat van Ingeborg Wallroth en een" bliksemsnel opflikkeren in zyn oogen verried, dat bij tevreden was met betgeen hij daarop gelezen bad. Aangezien niemand hem antwoord bad gegeven, kon hy moeilijk met betzelfde on derwerp voortgaan en alsof hij zelf daar thans geen interesse meer voor gevoelde, ging by na een kleine, eenigszins drukkende stilte met de hem eigen beminnelijkheid be hendig tot een vroolyker chapiter over. De ontstemming van den professor kon hij daar mee echter niet meer verdrijven en eenige scbynbaar doelloos uitgesproken opmerkin gen, toonden hem maar al te duidelijk, dat zyn gastheer een al te lange duur van zijn bezoek vandaag allesbehalve op prijs stelde. Onmiddellijk na de koffie verlieten Inge borg en haar gezelschapsdame de kamer, zooals zij dat steeds gewoon waren en by een gesprek, dat ondanks alle pogingen van den doctor slecht vlotte en sleepend bleef, rookten de beide beeren bun sigaar. Stellig bad Artois geen ongunstiger oogenblik kun nen kiezen dan juist dit, om den professor zijn persoonlijke wensclien in berinneriug tc brengen. Nu bij zulks toch deed, moest hem wel (je een of andere dringende noodzakelijk heid daartoe dwingenwant bij was in ieder geval menschenkenner genoeg om te consta- teeren, in welk een kwaden luim de profes sor zich bevond. Minder vrijmoedig, dan het overigens zijn gewoonte was, begon bij te spreken over de byna onoverkomelijke moeilijkheden, die zich by de verwezenlijking van zyn toekomstplan nen voordeden. Met een norscb gezicht luis terde de professor eenige oogenblikken naar liem om liem dan, toen Artois juist van plan scheen voor de eerste maal een bepaaid om lynd verzoek tot den professor te richten, op bijna onvriendelijken toon in de rede te vallen. „De eenige werkelijke dienst, dien ik u op dit punt zou kunnen bewijzen, waarde doc tor, bestaat volgens-mijn overtuiging in den welgemeenden raad, de gedachte aan een academische loopbaan voorloopig-geheel op te geven. Zelfs als ik in staat was voor u de een of andere kleine bindernis uit den weg te ruimen, dan zouden er toch zooveel be langrijke moeilijkheden te overwinnen zyn, dat bet uw krachten vermoedelijk zou ver lammen, lang vóór dat ge iets noemenswaar digs bereikt zoudt hebben. liet is een betreu renswaardig feit, dat slechts bemiddelde mannen of zij, die reeds door wetenschappe lijke resultaten in breeden kring bekendheid hebben verworven, eraan kunnen denken, deze moeilijke en langdurige loopbaan te kiezen." Dat was een afwijzing, die aan duidelijk heid niets te wenschen overliet. Artois kneep gedurende een ondeelbaar oogenblik zijn lip pen op elkaardaarna echter ging by schijn baar niet in bet minst uit het veld geslagen voort„In 't algemeen hebt u met deze ziens wijze natuurlijk volkomen gelyk, professor; maar er zyn toch wel uitzonderingen en ik zou mij op een groot aantal beroemd gewor den mannen kunnen beroepen, die zich bij den aanvang van bun loopbaan in geen be tere omstandigheden bevonden dan ik." „Natuurlijk! Maar wat bewijst dat! Van de bonderden, die daarby te gronde zijn ge gaan, weet u totaal niets. En ik kan met den besten wil niet inzien, waarom u zich abso luut aan deze gevaren wilt blootstellen, aan gezien u zich, wanneer u uw kennis ook ver der in dienst van bet practische leven stelt, toch zeker binnen enkele jaren een zeer goe de positie zult kunnen veroveren. Laat u de eerzucht om u een naam als beroemd geleer de te verschaffen, dan werkelijk in 't geheel geen rust?" „Ik bezit de eerzucht om mij naam als beroemde geleerde te verwerven inderdaad, professor en u zult deze zeer begrijpelijk vin den, indien ik u beken, dat de wensch een ge liefd meisje ook in de oogen der wereld waardig te worden, de bron van deze eer zucht is. Slechts met de zekerheid van te behalen roem en een eervolle maatschappe lijke positie zal ik den moed hebben, den vader van de jonge dame om haar hand te vragen." „Wat? U denkt er aan u te verloven of zelfs te trouwen in uw tegenwoordige om standigheden?" vroeg de professor ten hoog ste verbaasd. „Maar denkt u dan werkelijk, dat een verstandige vader u het lot van'zyn kind zal toevertrouwen, ook wanneer u in derdaad het recht zoudt hebben den titel van privaat-docent voor uw naam te plaat sen?" „Daar reken ik stellig op, professor! De vader in kwestie zal, voorzoover ik zijn edel moedig hart ineen te kennen, niet door kleinzielige bezwaren zijn dochter ongeluk kig willen maken." „Een kleinzielig bezwaar zou u het noe men, wanneer de vader van n de zekerheid verlangde, dat u werkelijk in staat is in het onderhoud van u en uw gezin te voorzien? Nu waarde doctor, misschien zult u toch eerst nog wel eens rijpelijk overwegen, al vorens u een stap waagt, die naar alle waar schijnlijkheid op een fiasco zou uitloopen!" Doctor Artois zweeg en blies eenige zwaar dere rookwolken uit zijn sigaar. Toen keek hij op zyn horloge en stond op. „Ik heb nog een bijeenkomst en moet nu afscheid nemen. Nogmaals mijn hartelijken dank voor de wederom genoten gastvrijheid, professor." De gastheer deed geen poging hem terug te houden. Hij liet hem zelfs vertrekken met een bereidwilligheid, die voor zijn gast bijna iets beleedigends bad en ook de gebruikelijke afscheidsgroet, waarin liem een spoedig tot weerziens werd toegeweuscht, bleef ditmaal achterwege. Op de gang trof Artois de dochter der hui zes aan. De ontmoeting was door haar stel lig niet gezocht; want zy maakte by het zien van den doctor een beweging, alsof zy zich haastig wilde terugtrekken. Maar het was al te laat, daar hy reeds op haar toe getreden was om haar aan te spreken. ,.Ik heb met leedwezen moeten constatee- ren. dat ik my op de een of andere onver klaarbare wijze het misnoegen van uw vader op den hals heb gehaald," zeide hy. „Aan gezien ik deze zekerheid als een groot onge luk beschouw, zou ik u zeer dankbaar zyn, indien u my zoudt kunnen zeggen, waaraan ik dat eigeniyk te danken heb. Om (le lippen van het jonge meisje ver toonde zich een bittere glimlach. „Ik weet het niet," antwoordde z.y. „Maar als u er werkelyk zooveel aan gelegen is u in de gunst van myn vader te biyven verheugen, dan raad ik u aan in zyn byzyn nooit weer geschiedenissen te vertellen, waarin van on gelukkige huiseiyke omstandigheden of van kinderen sprake is, die tegen hun ouders in opstand komen. Ily houdt er nu eenmaal niet van dergelijke dingen te hooren." „I)at was het dus! Maar als het dit al leen was. dan heeft myn vermoeden my ook niet bedrogen, dat my byna sinds myn eerste bezoek in dit huis zoo zwaar en druk kend op het hart iigt. Ook u ïydt, zooals ik eens geleden heb ook u bent niet geluk kig. juffrouw Ingeborg." Zy wendde haar hoofd af. omdat z.y voor hem haar tranen wilde verbergen, die we derom in haar oogen opwelden. Wel had zy het gevoel, dat het haar plicht was, de al te drieste deelneming van den vreemdeling met een ondubbelzinnig woord af te wyzen; maar in de zachte, innige klank van zyn stem lag iets nis betoovering, waardoor dat beslissende woord niet over baar lippen kwam. (W*rit vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1