GEMEENTERAAD. No 36. WOENSDAG 5 MEI 1926. 49e Jaargang. DERDE BLAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op N rijdag 30 April des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Burge meester Moonen. Ongeveer zeven uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de lieer B. Timmermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van Ged. Staten hou dende het bericht antwoord te willen geven op een door den heel* Surig aan den Minister gezonden schrijven. Voorzitter. Het antwoord van Burg. en Wetli. heeft ter visie gelegen. Kun nen de heeren zich daarmede vereeni- gen. Eibers. Ik ben niet in de gelegenheid geweest om de stukken te komen inzien en zou daarom gaarne hebben dat liet wordt voorgelezen. Door den Secretaris wordt daaraan voldaan. Het luidt: Waalwijk, April 1926. Aan Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. In antwoord op neven aangehaald schrijven hebben wij de eer U het vol gende mede te deelen. Wat betreft de feiten, die ons aan leiding hebben gegeven tot schorsing te besluiten, meenen wij te kunnen vol staan met te verwijzen naar ons intus- schen ingetrokken raadsbesluit van 18 December 1925 No. 2206 en de corres pondentie, die naar aanleiding daarvan met Uw College is gevoerd. Zooals U met ons schrijven van 20 Februari 1926 No. 256 is medegedeeld was de woning, die de heer Surig thans nog in huur heeft, vroeger ambtswo ning voor het hoofd der openbare school in voormalig Besoyen. De heer Surig bekleedde destijds het ambt van hoofd dier school en kreeg uit dien hoofde de beschikking over de woning. Bij de opheffing der school op 1 Juli 1920 werd het huis door den Raad van voormalig Besoyen bij besluit van 17 Augustus 1920 onderhands verhuurd. De huur werd verlengd bij besluit van dienzelfden Raad van 31 December 1925 en bij besluit van den Raad der nieuwe gemeente Waalwijk van 18 Ja nuari 1924 tot 1 Januari 1929. Van eenige aankondiging, in welken vorm ook, van het te huur komen der woning is geen sprake geweest. De huurovereenkomst met den heer Surig draagt dan ook in elk opzicht het ka rakter van een onderhandsche overeen komst. Waar de heer Surig schrijft dat hem namens het Gemeentebestuur is toege voegd, dat alleen hij de kans heeft ge had de woning te huren, doelt hij, zoo ver wij kunnen nagaan, op een gesprek met den Voorzitter van ons College waarbij wellicht de overwegingen, die den Raad hebben geleid tot zijn schor singsbesluit, onder het oog zijn gezien. De heer van Kempen is het hoofd van de bijzondere school, gehuisvest in het gebouw der vroegere openbare school van voormalig Besoyen. De wo ning van den heer Surig grenst aan het terrein der school. Inderdaad heeft de heer van Kempen een verzoek ingediend om de woning te kunnen huren. Dit verzoek is echter niet het gevolg geweest van eenige daad van het Gemeentebestuur. Het staat den heer van Kempen natuurlijk vol komen vrij verzoeken in te dienen, waarmee echter volstrekt niet is ge zegd dat hij kans heeft gehad de woning te huren, evenmin dat het bezijden de waarheid zou zijn wanneer gezegd is (in het midden latende of het inderdaad met de door den heer Surig aangehaal de woorden is gezegd) dat alleen de heer Surig kans heeft gehad de woning te hurenè Door Burgemeester en Wet houders is in onze vergadering van 18 Januari 1924 voorgesteld, de huurover eenkomst met den heer Surig te ver lengen, welk voorstel zonder hoofde lijke stemming is aangenomen. Wij deelen deze bijzonderheid slechts vol ledigheidshalve mede, omdat bij de be oordeeling der vraag, of er sprake is van een onderhandsche overeenkomst, als bedoeld in artikel 24 der Gemeente wet, het o.i. toch niet ter zake kan doen of een ander buiten eenig toedoen van de gemeente zich als gegadigde voor de woning heeft opgedaan. De heer Surig meent dat ter zake van de huur van de woning, die hier in het geding is, geen overeenkomst of schrif telijk contract tusschen hem en de ge meente bestaat. Hij verwart blijkbaar overeenkomst met schriftelijk contract. Een overeenkomst bestaat er inderdaad. De heer Surig verzocht de bestaande huur te verlengen en de Raad besloot tot die verlenging onder dezelfde voor waarden, als voor de loopende over eenkomst golden. Een contract is wel opgemaakt en den heer Surig toegezon den, die echter tot heden in gebreke is gebleven tot de schriftelijke bevestiging van de huurovereenkomst mede" te werken. De toezending had plaats bij brief van April 192j dus geruimen tijd vóór het ontslag nemen van den heer Groenen, in wiens plaats de heer Su rig is: gekozen. Ten aanzien van de bewering in het adres, dat de Burgemeester en drie an dere leden van ons College woningen van de gemeente onderhands ip huur hebben, diene het volgende. Voor de exploitatie van een driehon derdtal woningen gebouwd in het be lang van de volkshuisvesting, is een ge meentelijk woningbedrijf ingesteld. Zoowel de Burgemeester als de drie be doelde leden van onzen Raad hebben woningen van dit bedrijf in huur. De bemoeiing van onzen Raad ten aanzien van het verhuren dezer woningen heeft zich uitsluitend beperkt tot het vast stellen van een voor alle woningen van het bedrijf geldehd huurreglement en het vaststellen van de huurprijzen voor de verschillende bouwblokken. De toewijzing der woningen aan gegadig den heeft plaats door de Commissie voor het Woningbedrijf. In het alge meen zijn den Raad de namen der huurders niet bekend. De voorstelling van zaken ten aan zien van de woning van den heer Rog geveen is niet juist. De Raad heeft, na dat een daartoe strekkend voorstel van de Commissie voor het Woning bedrijf werd ontvangen, besloten een crediet beschikbaar te stellen voor het bouwen van twee middenstandswonin gen, mits gegadigden zouden worden gevonden voor een huur, die werd vast gesteld op 700 per jaar. Dat vooral is geaccordeerd over den huurprijs is niet juist. Door' ons is het bedrag der huur vastgesteld en aan de Commissie voor het Woningbedrijf werd het ver der overgelaten, zich te overtuigen of er bij deze huur gegadigden waren voor de te bouwen woningen. Uit het vorenstaande zal U blijken, dat de overeenkomsten met huurders van woningen, in exploitatie bij het Gemeentelijk Wonjjigbedrijf, een ge heel ander karakter dragen dan die, met den heer Surig gesloten, en dat met betrekking tot eerstbedoelde over eenkomsten het voornaamste element, dat een onderhandsche overeenkomst .kenmerkt, ontbreekt. Waar de wet de wijze van oplossing van een geschil, als hier aan de orde is, duidelijk heeft aangegeven, ligt het naar ons oordeel op den weg, dai de wettelijke procedure wordt gevolgd. Zonder eenige discussie wordt dit vastgesteld. b. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot het verleenen van een crediet aan de Woningbouw-vereeniging te Baard wijk. c .Schrijven van den heer M. A. J. van Liempt, houdende dankbetuiging voor de hem verleende attentie bij ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubi leum. d. Adres van de Chr. Bewaarschool, houdende het verzoek de haar verleende subsidie te willen verlioogen. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven bij de behandeling van de begrooting te overwegen. Smolders. Dus dan zal de verhooging, indien daartoe wordt besloten, met ingang van 1 Januari 1927 pas ingaan. Voorzitter. Ja. e. Schrijven van Th. Burmanje, hou dende het verzoek de woning te mogen huren die door Van Oostrum wordt verlaten en van Pullens om die te mo gen huren die door Strikkers wordt verlaten. Eibers. Gaat zulks nog met het oog op de nieuw geprojecteerde straat. Voorzitter. Ja, ziet u eens, zoo'n vaart zal het niet loopen en bovendien worden de woningen van week tot week verhuurd. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid L. Hartog en be slissing omtrent diens toelating. De Voorzitter benoemde de heeren Van der Geld, Van Driel en Smolders als leden van de Commissie van onder zoek en schorst gedurende dit onder zoek de vergadering. Na heropening van de vergadering, deelt de heer van der Geld mede, dat de stukken in orde zijn bevonden en tot i toelating wordt geadviseerd, waartoe met algemeene stemmen wordt beslo- j ten. 3. Beëediging en schorsing van het I nieuw gekozen lid H. A. W. Surig. Aangezien de heer Surig niet aanwe zig is, kan daartoe niet worden overge gaan. 4. Voorstel tot opheffing van 'den Cursus voor het Voorbereidend Teeken onderwijs. Prae-advies van B. en W. In het programma van het thans op geheven Herhalingsonderwijs was op genomen het teekenen. In dit vak werd les gegeven «jjoor den heer A. Fróklage. In afwijking van den lesrooster voor de andere vakken van genoemd onder wijs werden de teekenlessen gegeven des Zaterdags. Bij de opheffing van het herhalingsonderwijs zijn de teekenles sen, vroeger ook genoemd „voorberei dend teekenonderwijs", gehandhaafd gebleven. Bij nadere overweging komt ons bestendiging daarvan niet noodig voor. Wij zijn van oordeel dat onze avondteekenschool voldoende in de be hoefte aan teekenonderwijs voorziet, zoodat handhaving van een tweede, zij het ook een bescheiden cursus, naar ons oordeel niet gemotiveerd is. De kosten van dezen cursus bedragen ruim 100.per jaar. Wij stellen U voor den cursus met ingang van 1 Juli a.s. op te heffen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor het maken van een overdekte speelplaats bij de Open bare School aan de Stationstraat. Voor goed drukwerk, groot en klein Waalwijksche Stoomdrukkerij Ant.Tielen. Prae-advies van B. en W. Door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt in haar laatste verslag, in Uw vergadering van 26 Maart j.l. in onze handen gesteld om advies, o.m. de wenschelijkheid te kennen gegeven een gedeelte der speel plaats bij de Openbare School te over dekken. 9 Na het onderbrengen der Nuts U. L. O. school in het gebouw der openbare school, is de speelplaats in tweeën ge deeld en kreeg de U. L. O. school de be schikking over de bestaande overdek king. Wij kunnen het voorstel der Com missie, om het gedeelte der speelplaats dat thans ter beschikking is van de openbare school,, eveneens gedeeltelijk te overdekken, overnemen. De kosten worden begroot op 550.te bren gen op den buitengewonen dienst der begrooting 1926 en te dekken door lee ning. Ten aanzien van de overige bemer kingen der Commissie met betrekking tot den toestand van schoollokalen en speelplaats der bijzondere scholen, mer ken wij op dat daarmede wordt betre den het terrein van de schoolbesturen, en wij geen aanleiding vinden nader op deze bemerkingen in te gaan. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen 6. Benoeming leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim (periodieke aftreding De aftredende leden de heeren J. van Kempen, M. A. J. van Liempt, E. P. van Bijnen, A. Froklage, A. Schaap en P. H. Broos, worden her kozen. De heer Surig komt ter vergadering en vraagt te mogen worden beeedigd waarna hij direct weer zal vertrekken. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, waarna de heer Surig de voorgeschreven eeden aflegt. Direct daarop verlaat de heer Surig de vergadering. Voorzitter. Ik stel nu aan de orde de verdere behandeling van punt drie der agenda nl. schorsing van den heer Surig. De heer Verwiel vraagt of het niet beter is eerst het antwoord van den Minister af te wachten. De Voorzitter acht zulks niet noodig en zegt dat de zaak uitgezocht moet worden. De weg die bewandeld had moeten worden, is niet bewandeld. Met algemeene stemmen wordt daarna tot schorsing besloten. 6a. Bepaling van het bedrag van de voorschotten, ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet over het jaar 1926 uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen. Prae-advies van B. en W. Nu de gemeente-rekening over 1924 door Ged. Staten is vastgesteld, kan worden overgegaan tot het vaststellen van het bedrag van het voorschot op de vergoeding, ingevolge art. 103 der La ger-Onderwijswet 1920 uit te keeren voor het jaar 1926 aan de besturen der bijzondere lagere scholen. Uitgekeerd kan worden ten hoogste 80 van het bedrag der kosten, volgens de laatst gesloten rekening, van de overeen komstige openbare lagere scholen in de gemeente of in een gelijksoortige ge meente, indien de gemeente zelf geen openbare lagere school in stand houdt Met kosten zijn hier bedoeld die van verlichting, verwarming, leermiddelen, onderhoud, enz. (art. 55 letter e tot en met h en o der wet,) alsmede kosten van instandhouding. De kosten van de openbare school be dragen over 192410.64 per leerling. Het voorschot voor de scholen in de voormalige gemeente Waalwijk (6e kl. tabel Pers. Belasting), is dan ook vast te stellen op 8.51 per leerling (80 Voor de scholen in de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen (7e klasse Pers. Belasting), moeten de kos ten in een gelijksoortige gemeente tot grondslag worden genomen. De kos ten in drie gemeenten moeten vergele ken worden en van die gemeente waar ze noch het laagste, noch het hoogste zijn, tot grondslag genomen worden. In de gemeenten Boxtel, Willemstad en Ginneken, bedragen de kosten resp. 7.55, 10.en 13.67. Het voorschot voor de scholen in genoemde deelen van de gemeente is te bepalen op 8. per leerling (80 van 10. Naar het gemiddeld aantal leerlin gen over het laatste jaar, is het voor schot te bepalen voor: 1. St. Petrusschool Afd. A. 246 leerl. 2093.46. 2. St. Petrusschool Afd B. 245 leerl. ƒ2084.95. 3. R K. Meisjes school, Grootestr. 244, 359 leerlingen, ƒ3055.09. 4. Chr. School 88£ leerl., 706.5. R. K Jongensschool, Groote straat 58a, 97 3/4 leerl, ƒ782.6. R. K. Meisjesschool, Grootestr. 58, 74 leerl 592.7. R.K. Meisjesschool, Min. Loeffstr., 112 leerl. 896.—. Totaal 10. 209. 50. Een der besturen verzocht de uitbe taling van het voorschot per kwartaal te doen geschieden. Hiertegen bestaat naar onze meening geen bezwaar. Aan gezien de regelen voor de uitbetaling van het voorschot volgens art. 14 van het Kon. Besluit van 4 Sept. 1923 (S. 432), door den gemeenteraad moeten worden vastgesteld, stellen wij U voor te bepalen dat de voorschotten voor taan per kwartaal zullen worden be taalbaar gesteld. Voor de vaststelling van het voor schot voor de bijzondere U.L.O.-school beschikken wij nog niet over voldoende gegevens In de volgende vergadering zullen wij hieromtrent een voorstel doen. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Ik heb een paar punten te behandelen, die ik eerst even in geheime vergadering wil bespreken en schors daarom de vergadering. Na heropening van de vergadering spreekt den Voorzitter de gemeentebode J. Verhoeven ongeveer als volgt toe Verhoeven, het tijdstip is aange broken waarep ge afscheid gaat nemen van het ambtelijk leven, afsluit een leven van noesten vlijt om uw gezin te onderhouden. Verhoeven, de wijze waarop ge je steeds van je taak gekweten hebt kan ik pas beoordeelen over de paar aatste jaren toen ge naderde de grens dat de dag zich van den avond gaat scheiden. Ik heb u leeren kennen in die periode, dat ge nog gaarne uw plicht wildet doen maar waarop het iichaam zoo'nu en dan teekenen geeft tot zelfbeperking. Verhoeven, die 2 laatste jaren dat ik U heb leeren kennen, heb ik niets dan lof. Trouw waart ge steeds op uw post en op buitengewone wijze hebt ge U steeds van uw taak ge- cweten. Ge waart een ideale bode en met groote blijmoedigheid en bevat telijkheid deed ge steeds wat des bodes is. Met een stalen gezicht, om niet van een zuur te spreken, deed ge uw werk en menschen die uwe vertrouwelijkheid zochten hebt ge van uw afgehouden, denkende aan hel spreekwoord: Spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Namens den raad dank ik U voor uwe goede diensten en ik hoop dat de goede God U nog vele jaren moge geven, opdat ge van uw welverdiende rust kunt genieten. De raad heeft besloten U een aan denken aan te bieden bestaande uit een fauteuil. Met een handdruk namen hierna alle leden van den bode afscheid. Bij de rondvraag wijst de heer Oomens er op dat hij voor eenige jaren geleden tot regent van het Liefde gesticht is benoemd, maar nog nooit heeft hij daar verder iets van gehoord of gezien. Hij meent dat zulks alles behalve in den haak is. De Voorzitter zegt eenmaal daarover met den heer Van Heijst te hebben gesproken en meent dat hij toen ook ter vergadering is opgeroepen. Oomens. Ik heb er nooit iets van gehoord. Een keer heb ik eens een convocatie-biljet ontvangen. Voorzitter. Hebt U dan de rekening niet geteekend? Oomens. Neen. Ik begrijp die hou ding Ik begrijp niet waarom hij me nooitj eens over die aangelegenheid aan- spreekt. Vanmorgen kijken, maar hij heeft nergens over gesproken. Voorzitter. Ik meen dat U toch eens eenmaal de rekening hebt geteekend. Oomens Neen hoor, dan moet U dat nog maar eens nazien. Voorzitter. Ik zal het nog eens nazien. De heer Smolders zegt van het reglement van orde gebruik te hebben gemaakt en schriftelijk een vraag te hebben gesteld. Een antwoord daarop heeft hij reeds door derden, door den hoofdagent Houben, ontvangen. Als men vragen aan den burge meester stelt, dan is het toch gebrui kelijk dat degene antwoordt aan wien de vragen zijn gesteld. Spreker wil er hier op wijzen wijl hij meent dat de raad zulks waardig is. alsook dat het gebruikelijk en passelijk is. Voorzitter. U bedoelt de kwestie van die orgel op Goeden Vrijdag. Dat behoort tot de competentie van den burgemeester. Trouwens, in het geval was al voorzien, want ik had al order gegeven dat zulks niet meer zou voorkomen. Ik heb niet gedacht dat het Uwe bedoeling was zulks in den raad te brengen. Wil U dit als nog hebben. Smolders. Aan uw antwoord merk ik dat een en ander op een misver stand heeft berust. Ik ben er niet op gesteld dat het in den raad komt maar het deed mij vreemd aan omdat in een vorige vergadering, toen door den heer Van Driel mondeling eenige vra gen waren gesteld die de Besoijensche Bouwvereenigingraakten.hij schriftelijk een antwoord heeft ontvangen, daarom meende ik ook een antwoord van U te mogen ontvangen. Ik wil thans de goede bedoelingen aannemen. Voorzitter. Ik heb niet direct ge dacht dat het uwe bedoeling is geweest het in den raad te brengen daarom heb ik het zoo behandeld. Te voren heb ik over deze kwestie al met den inspecteur van politie gesproken direct nadat een artikeltje daarover in de courant is verschenen. De kwestie is geweest dat het den inspecteur ontgaan was toen hij verlof gaf, jdat het dien dag Goede Vrijdag was. Thans is er echter in de agenda aan- teekening van gehouden. De heer Smolders is met dit antwoord ten volle bevredigd. De heer van Driel wijst er op dat het bij de politieverordening verboden is om Zondags luid op straat zijn koopwaren aan te bieden. Zondag II. heeft hij gemerkt dat de ijsroomwagens nogal lawaai kunnen maken. Juist voor zijn woning stond een man met een wagen te bellen van heb ik me je daar en hij acht dit zeker zoo hinder lijk als het luide roepen. Voorzitter. Het staatniet letterlijk in de verordening dat het verboden is te bellen, maar ik zal hejt die menschen laten aanzeggen en laten ze het niet, dan kan de vergunning tot het venten worden ingetrokken. Klijberg. Het is toch niet de bedoe ling het venten te verbjeden. Van Driel. Neen. Eibers. De kinderen die op den dijk wonen, kunnen Zondags niet den ge- heelen dag staan wachten of de man met vanille-ijs komt. Hij moet ze door te bellen waarschuwen, dat hij er is. Hierna gaat de raad over In geheim comité ter behandeling van reclames belastingen. (Ongecorrigeerd.) PROVINCIAAL NIEUWS. Opheffing Hulppostkantoor v.m. Besoijen. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier deelt mede, dat met ingang van 1 Mei e.k. het hulppost- en telegraafkantoor te v.m. Besoijen wordt opgeheven. Met ingang van dienzelfden datum wordt te v.m, Besoijen, opgericht een post agentschap, benevens telegraaf- en telefoonstation een en ander ge vestigd in het perceel Grootestraat 67, Louis Franken, Sigarenfabrikant De dienst van het postagentschap strekt zich uit tot; lo. den verkoop van frankeerzegels en andere postwaarden, plakzegels van 10 cent en rentezegels. 2o de aanneming van aangeteekende en expresse-stukken. 3o. de aanneming van binnenland- sche brieven met aangegeven gelds waarde 4o. de aanneming van binnenland- sche postwissels en de uitbetaling van binnen- en buitenlandsche postwissels beneden de twintig gulden en behou dens toereikend zijn der kas. 5o. de aanneming van borderellen met quitantiën ter invordering. 6o. de aanneming van binnenland van den heer Van Heijst niet. sche postpakketten. Het agentschap is geopend Voor de sub. 1, 2, 3 en 6 genoemde heb ik hem nog diensten gedurende de uren, waarop gesproken en ben toen samen met hem de zaak van den agent voor het pu- dat huis van de Gebrs. Pullens wezen bliek is geopend. De Me van het Zuiden. 1

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7