rieven. GEDENK ALBUM Verschenen TENTOONSTELLING WAALWIJK 1925, Voor de sub 4 en 5 genoemde diens ten als voren, doch niet na3uurn.m. Op Zon- en Feestdagen is het agentschap slechts geopend voor zegel verkoop en alleen voor zoover de zaak van den agent geopend is. Het telegraaf- en telefoonstation is op werkdagen geopend van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Op Zon- en Feestdagen gesloten. Er wordt in het bizonder de aan dacht van belanghebbenden, rentetrek kers op gevestigd, dat het agentschap geen zaken betreffende Rijksverzeke ringsbank, Invaliditeitswet en Ouder domswet behandelt. Den rentetrekkers, die tot nu toe des Dinsdags om de 4 weken hun rente ontvingen te Besoijen, wordt hierbij medegedeeld, dat zij in den vervolge zich daarvoor op Donderdag ten postkantore te Waalwijk moeten aanmelden. Voor het eerst dus Donderdag 13 {dertien) Mei. Het conflict in de Mandenindustrie. Nieuwe voorstellen der werkgevers. Naar het „Hsgz." meldt is te Vlijmen een vergadering gehouden van de werknemers in de mandenindustrie met de stakersleiding. De voorzitter, de heer de Groot releveerde het verloop van het con flict en van de bemiddelingspoginge en deed mededeelingen over de jongste poging van mr. dr. L. N. Deckers. Op de eerste voorstellen door bemiddeling van Dr. Deckers van de werkgevers verkregen werd niet ingegaan. Thans zijn er echter weer nieuwe voorstellen, die naar spr. meent, zi het eenigszins geamendeerd, met een gunstig advies te moeten voorleggen alhoewel niet op alle punten volledige voldoening is gekregen. Deze voorstellen houden in Het loon wordt verhoogd met vier procent. Gevraagd was 5 a 6 pet. of in doorsnee 5 pet. Ingesteld wordt een houtcommissie die zal worden samengesteld uit een werkgever, een werknemer en een on partijdig derden persoon. Deze com missie zal tevens gelden voor de manden. De mandencommissie en de hout commissie worden dus officieel inge voerd. Op dit punt is dus aan de eischen volledig voldaan. Het nieuwe contract loopt af 15 Februari 1927. Het verplichte lidmaatschap wordt zóó uitgelegd, dat al degenen, die lie zijn, gedurende den loop van dit contract lid moeten blijven. De heer De Groot gaf namens het hoofdbestuur en namens een gedeelte der afdeelingsbesturen het advies de voorstellen te accepteeren, waar vijf er. negentig procent der gestelde eischen zijn ingewilligd. Het bondsbestuur en de afdeeiings besturen kunnen er zich echter niet mee vereenigen, dat het loon zou gel den voor den tijd van vier maanden en dat dan een arbitragecommissie, bestaande uit werkgevers en werkne mers, zou hebben tc beslissen of de loonen zoo houden blijven dan wel tot het oude loon teruggebracht. Hiermee kon men zich niet veree nigen en de werkgevers zullen dan ook het arbitragevoorstel moeten terug nemen. Nadat de heer De Groot nog had gewezen op de verschillende mogelijk heden die zich voordoen, werd over de voorstellen vhet gevoelen der ver gadering gevraagd. Na uitvoerige discussie stelde de heer De Groot voor thans niet over de voorstellen te stemmen, doch telegra fisch een nieuwe conferentie aan te vragen met den bemiddelaar, mr. dr. L. N. Deckers en de werkgevers, waar op de naar voren gebrachte bezwaren nog eens nader onder het oog kunnen worden gezien. Na eenige discussie eenigen wil den van geen enkele toenadering weten werd besloten dit voorstel van den voorzitter te aanvaarden. De vergadering ging hierop tot he denmiddag 3 uiteen, waarop terzelfder plaatse een nieuwe bijeenkomst zou worden gehouden. DUSSEN. Twee wielrijdsters botsten tegen elkaar met het gevolg dat mej Tak uit Raamsdonkveer verwondingen opliep aan haar hoofd en de andere aan de handen. De rijwielen werden flink beschadigd. KUNST EN LETTEREN. Mevr. M. G. T. Minderop-van Berckel. Mevr. M. G. T. Minderop-van Berckel te Dongen (N. Br.), als schrijfster alge meen bekend onder haar pseudoniem „Magda", viert binnen enkele weken op 3 Juni a.s. haar negentigsten ver jaardag. Deze naderende feestdag, aan zoo weinigen bij een hoogen levenskroon van jaren geschonken, gaf ons aan leiding „Magda" i in haar vriendelijk tehuis van het St. Elisabetsgesticht te Dongen een bezoek te brengen en met haar te spreken over hare loopbaan als Katholieke schrijfster en gewaar deerde medewerkster in de R.K. dag bladpers. Negentig jaren. En men denkt een gebroken oudje te zullen ontmoeten, gebogen onder den last der jaren, talmend aan den rand van het graf.... Zeker, ook Mevr Minderop-van Berckel heeft groot lichamelijk leed, reeds een aantal jaren verbleef ze op hare kamers zonder zelfs ook maar één enkele keer de kloosterkapel van het gesticht te kunnen bezoeken, omdat de voort durende pijnen haar het loopen be letten, maar haar helderen geest, haar buitengewoon sterk geheugen, de schier onverwoestbare werkkracht en de levendige toon van spreken, met volle interesse voor het wereldgebeu ren, komen er dan ook te duidelijker door uit. „Als men oud wordt, dan wordt men gevoelig", zeide ze ons dankbaar voor het bezoek en liet er dan met in nemenden eenvoud en lieve beschei denheid op volgenU doet me te veel eer aan.*... „Magda" heeft alreeds meer dan een halve eeuw geschreven. Zij heeft grooten invloed gehad ten goede wegens haar groot voorbeeld en haar opvoedend journalistiek werk. En zi schrijft nog altijd. Bewonderendswaar dig is de opgewektheid, de frischheid van geest, de schoonheid van gedachte waarover deze sterke vrouw beschikt die niet door rozengaarden ging, doch haar levenspad omzoomd zag met zoo velerlei passiebloemen. „Goddank, dat over ieder jaar van onze toekomst in 't leven een sluier ligt", waren hare wijze woorden. „B al wat God beschikt zeg ik met gansch mijn hart „Fiat". Het schrijven was voor „Magda" de bloem van het leed, en zij die haar slechts bij naam kennen, zullen bij het lezen van haar werk dankbaar gevonden hebben wat „Magda" er zelf in zocht en er voor iedereen in weglegdeneen in alles en altijd opgaan naar God. Mevr. Minderop-van Berckel werd 3 Juni 1836 geboren te Delft, huwde op 22-jarigen leeftijd en verbleef van toen af te Rotterdam. Vroegtijdig weduwe vestigde zij zich te Ooster hout N.-Br. Vanuit Oosterhout, waar zij gedu rende 24 jaren verbleef, heeft „Magda de meeste en beste van hare penne- vruchten aan de Nederlandsche R K dagbladen en periodieken gewijd. Haar pseu doniem ontleende Mevr. Minderop van Berckel aan de vereeniging der H. Maria Magdalena en de poëzie welke zij vond in den omgang met naar Oosterhout gevluchte „Zusters van de H. Maria Magdalena", die in lijden van beroering haar klooster in Croatië hadden moeten verlaten. Nooit anders dan onder den schuilnaam Magda" verschenen de ontelbare artikelen van de hand dezer schrijfster. Hare eerste letterkundige bijdragen werden .opgenomen in „De Katholieke llustratie"voorts schreef „Magda" in „De Tijd", „Het Centrum", het weekblad „St. Bavo" in het bisdom Haarlem, het „Dagblad van Noord- Brabant", De Voorpost", „De Katho lieke Vrouw", e.a. Gedichten en proza deed zij het licht zien en vertaalde veel uit het ransch, Duitsch en Engelsch. Voor een harer uitgaven verzamelde Com munie-oefeningen schreef Pater Zeij S.J. de voorrede. Altijd door was Magda" werkzaam om de eere Gods. Als ze hare gedachten verzamelde voor het geheel van wat zij zou gaan schrijven, in die ongestoord rustige oogenblikken welke ieder schrijver noodig heeft, dan nog zochten hare bezige handen werk en arbeidde zij aan fijn kunstnaaldwerk voor het vervaardigen van Communie- en Altaar deeden, Misgewaden en benoodigd- heden voor de Missiën. Ze klaagt niet over de lange slape- looze nachten en ze lacht als de dokter opmerkt: „U hebt veel van Vapoleon, die had ook maar twee uren slaap noodig". Tevreden leeft „Magda" in 't ver- Dorgen, de eene dag is haar gelijk aan den anderen. Hare stille kamers hebben uitzicht op het gedeelte tuin at haar de afwisseling brengt der aargetijden, het komen en gaan van bloemen en bladeren,- van de lente vol bloesem tot den herfst der ver gankelijkheid. Wat deze groote vrouwe- ziel mist, verstoken als zij is van het bijwonen der kerkelijke plechtigheden, at zoekt ze in den geest in haar dein wereldje vol mooie, lieve en sprekende herinneringen En dan schrijft ze maar weer, tevreden en gelukkig, en zendt de troost van haar opbeurend woord uit naar alle verten. Bij het afscheid gewaagden wij van een zonnige toekomst, welke wij haar wenschten. „Ach, lachte „Magda", „er zal nog wel 'ns een regenbui komen, maar ik ben voor alles dankbaar". Maar moge er dan toch op den 3en Juni a.s. geen wolkje aan de lucht zijn en volle zon van warme belangstelling op den 90sten verjaardag der verdienstelijke „Magda" haar het bewijs zijn van ons aller dankbaarheid, waardeering en hoogachting, 's Hertogenbosch. W. BROUNS van BESOUW. In het tusschenseizoen. In het tusschenseizoen, waneer we de warme, met bont afgezette mantels uitlaten, komen natuurlijk de sport- cosiuums voor den dèg. Eenvoudige prettige mantelpakjes zijn 't, goed van lijn, bijna zonder andere garneering dan enkele plooitjes hier en daar en een smalle peau de suède ceintuur En voor wie zijn deze costuums we meer geschikt dan juist voor onze jongemeisjes, slank en tenger van figuur en nog te jong om reeds een „elegante" te zijn. Prettig is 't dat men op 't oogen blik weer baretten ziet dragen. Soms zijn deze heel chic, van fluweel, met alle plooien naar één zijde getrokken waardoor men een groote brillanten speld heeft gestoken. Voor jonge meis jes zijn de baretten echter het aardigst in hun eenvoudigen vorm van dezelfde stof als het mantelcostuum of van fluweel in dezelfde tint. chine, afgezet met smalle bidés in donkergroene kleuren. Het mantelcostuum van onze afbeel ding is van dunne lila wollen stof met een bijpassende baret. Het manteltje heeft een glad schouderstuk en aan beide zijden enkele smalle plooien. Een origineele cape. De avondcapes van rijke en schitte rende stof, worden hier zóó veel ge dragen, dat sommige dames, om eens iets anders dan anderen te hebben, tot eigenaardige middelen haar toe vlucht nemen. Zoo stapte kort geleden voor de Groote Opera een dame uit haar auto, gewikkeld in een cape van sprekend roze fluweel met een zeer grooten, uit breede plooien bestaanden kraag die tegen het hoofd opstond. Vanaf de hoogte der ellebogen was de ge- leele cape bedekt met zwart fluweelen bladeren, dakpansgewijze over elkander elegd, elk blad met fijn gouddraad geaderd. Wanneer de draagster liep of zich bewoog, waaiden de bladerén ichtelijk omhoog en zag men weer den rozen ondergrond van de cape. Onze blouses. De blouses zijn nog altijd in leven en wat meer zegt, ze worden graag gekocht. Vooral slanke, tengere figuren «unnen zich de luxe veroorloven, om op een donkeren rok een aardige sprekende blouse te dragen. Ge moest den nieuwen blousevoorraad eens zien n de groote Parijsche magazijnen, 't Is iet land der duizend-en-één blouses, ïr zijn heel eenvoudige', die ongeveer 20 fr kosten. Een aardige blouse komt minstens óp 40 of 60 francs. Maar voor een mooie blouse moet ge toch zeker 130 francs neertellen, t geen we hier heel duur vinden. Maar dan zijn ze ook snoezig. Van moderne, kleurig bedrukte zijde in alleraardigste modelletjes of in een gedistingeerd overhemd model, in alle kleuren en vormen die ge maar wenscht. En 't is werkelijk heel moei- ijk een keuze te maken. Gelukkig dat men in Parijs zoo heerlijk „lastig" zijn mag en de blouses betasten, bekijken en aanpassen kan naar harte- ust. Het voordeel van 't dragen van blouses is, dat men eens wat meer afwisseling in z'n kleeding kan bren gen en ook in den winter lichte, sprekende tinten dragen, die ons vrouwen toch meestal beter staan, dan de sombere, donkere. Is de fan tasie op 't oogenblik zeer groot in blouses, de hemdblouses met z'n even- heerachtig karakter, is toch wel het meest in den smaak, al wordt het strenge wel zeer getemperd door de mooie soepele stof en de fijne pastel tint De keurige blouse van onze teekening is van lichtgroene crêpe de Hoe kapt ge Uw haar Wie de haren weer laat groeien en er zijn werkelijk enkele dames, die den moed hebben moet een lastigen tijd doormaken. De haren worden al spoedig te lang voor het page kapsel en toch zijn ze nog te kort voor elke andere coiffure. Op onze teekening ziet ge een kapsel dat ge ook van de kortste haren maken kunt. Ons dunkt dat beschrijving hier overbodig is. Alleen willen wij u nog even voorstellen van de imitatie schildpadden spangen die hier voor zulke „wassende" haren gebruikt worden, 't Zijn banden in den vorm van 'n halve cirkel, welke in 't midden n gleuf hebben waardoor men de haar uiteinden steekt. Men rolt nu den band om en om tot deze achter tegen het hoofd vastgeklemd blijft. Men krijgt op deze manier zonder moeite een keurig gekleed kapseltje. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschen ingelicht te worden over de laatste mode zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringen aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad." Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk geredu- ceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale twee gratis knippatronenbladen be draagt slechts f 0.95 per kwartaal, ranco per post f 1.25. BUITENLAND. Het Fransche aanbod tot regeling der oorlogsschulden met Amerika is goedgekeurd. De regeling is gebaseerd op een betalingsbasis met een termijn van 62 jaar. Gedurende de eerste twee jaren zal 30 millioen dollar worden betaald, de dan volgende twee jaren 32 millioen dollar. De betalingen zullen vervolgens stijgen tot een maximum van 125 mil lioen dollar per jaar. Na een langdurige conferentie in Engeland tusschen het industrieele comité van het vakvereenigingscongres en de leiders der mijnwerkers onder voorzitterschap van Baldwin verklaarde Thomas, dp leider der spoorwegman nen, dat de toestand zeer ernstig was. De partijen stonden verder van elkaar dan gisteravond. Hij voegde er aan toe„Er zijn duizend kansen tegen een, dat de arbeid in de mijnen stopgezet zal worden. Naar verluidt hebben de Riff- kabylen de Fransch-Spaansche voor stellen verworpen. De kansen, dat nog vóór 1 Mei een vergelijk tot stand zal komen, schijnen zeer gering. In- tusschen rukken de Fransch-Spaansche troepen op naar hun nieuwe operatie basis. GEMENGD NIEUWS. Afschuwelijke kindermoord. Te Weenen heeft een dienstmeisje dal moeder was geworden, haar pasge boren kind met een schaar het hoofd afgesneden, en de deelen van het lijk vervolgens onder oude vodden verbor gen. De politie heeft haar gearresteerd. In1 de rails blijven steken. Te Cardiff, Engeland, stak een 5- jarig jongetje den spoorweg over, toen hij met zijn voet in een dubbele rail bleef steken. Spoedig daarop naderde (ie expres- trein FishgardPaddington en vóór de kleine er in geslaagd was zich los te werken, werd hij door den trein gegre pen. Het kleine lichaampje werd 250 me ter ver teruggevonden. Verscheidene menschen hadden het ongeluk zien aankomen, doch waren niet bij machte geweest, iets uit te rich ten om het kind te redden. De ramp met de „Chichibu Maru". Uit Tokio wordt gemeld, dat het Ja- pansche S.S. „Chichibu Maru", dat Dinsdag op de riffen van de Koerillen groep is vergaan, behalve de bemanning van 20 koppen nog 233 visschers aan boord had, omtrent wier lot geen na dere berichten zijn ontvangen. Een Japansche torpedojager is, door een visschersschip begeleid, naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Volgens een bericht uit Riga is in de buurt van St. Petersburg door liet hooge water een noodbrug wegge slagen. Ongeveer 100 personen zijn in liet water gevallen. Men weet nog niet hoeveel er gered zijn; meer dan dertig zouden omgekomen zijn. Op de veerstoomboot Woudrichem Gorinchem bevonden zich gisteroch tend drie personen, elk met een fiets, die aan den, mede aan boord zijnden. opperwachtmeester van de marechaus see van Woudrichem, verdacht voor kwamen. Toen de boot te Gorcum aan kwam, hield de opperwachtmeester hen aan. Een der personen bleek een tasch bij zich te hebben, waarin zich een ge- lieele collectie inbrekers-werktuigen be vond. Een der mannen nam de vlucht en verdween per fiets in de richting van Spijk; de beide andere zijn opgeslo ten. De gearresteerden schijnen te be lmoren tot een Rotterdamsche inbre kersbende. ADVERTEERT in dit blad, dat in de Langstraat en Omgeving ALGEMEEN gelezen wordt. bevattende een 50«tal foto's; Flink formaat, prachtige uitvoering. Een zeldzaam souvenir, dat ieder Waalwijker, maar - zeker ieder Comité-lid in z'n bezit moet hebben. Het Album bevat o.m. Het Comité uit de standhouders, de initiatiefnemer tot de Tentoonstelling de heer Chr. Maas uit Loon-op-Zand, de raad van toezicht, het Dag.-bestuur, het Hoofdbestuur, de gezamenlijke Comité leden, het Hoofdbestuur van den jubileerenden Bond, een 11-tal kiekjes van de Tentoonstelling in aanbouw, tentoon stelling in vogelvlucht, de ontvangst der pers, vier foto's van de officieele opening, twee van 't poortgebouw, vier schitterende kieken van terrein en idem van de verlichting, de bezoekers van de Jubileum-vergadering van den Bond en 't feestdiner, de Jury, de huldiging door de standhouders, de triomftocht over het terrein, de sluitingsavond, de cabaretzaal, champagne-bar, de reclameplaat en de gekleurde vogelvlucht-teekening, in totaal 50 stuks. WAALWUKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 8