GEDENK-ALBUM Hoopers uit Waalwijk. ®OOSENiSWA6ERK*AN van Handen en Gelaal Itriial verkrijgt men aoor d ifavmaA, giw&üa «MS WËEHm Verschenen Marktberichten. TENTOONSTELLING WAALWIJK 1925, ■mm Prijs 14.-. mm Vu «TO2STE.17. DJ2&LB0SCH %é$§Mii putna. :B. Sm UM mm i BINNENLAND. Aandeelen eener N.V. Hel Gerechtshof te 's Gravenhage heeft een beslissing genomen over de vraag, in hoever de overname of in koop van eigen aandeelen door een N.V. rechtsgeldig is. De Rechtbank te 's Gravenhage had voor de geldig heid, die zij in het algemeen niet ont kende den eisch gesteld, dat de over name hadj plaats gehad tegen de werkelijke innerlijke waarde. Het Gerechtshof kon zich met de beslissing, dat die overname niet op zich zelf verboden was, niet vereeni gen. Het overwoog, dat de naamlooze vennootschap is een vennootschap van aandeelhouders, die tot het volle beloop der aandeelen aansprakelijk zijn. Verder bepaalt art. 41 W. v. K., dat geen aan deelen in blanco mogen worden uit gegeven, zoolang die niet zijn volge stort. De artikels 42 en 43 geven voorschriften over de overdracht van aandeelen op naam, terwijl bij de niet volgestorte aandeelen de oorspronke lijke vennooten of hun erven of recht hebbenden tot storting van het restant aan de vennootschap verbonden blijven, tenzij zij door het bestuur ontslagen worden. Uit al dergelijke bepalingen, die blijkbaar strekken tot waarborg voor de belangen van derden, die met de vennootschap handelen en dus dwin gend recht bevatten, volgt, dat het voor een naamlooze vennootschap een essen tieel vereischte is, dat er is, een zeker in aandeelen verdeeld geplaatst maat schappelijk kapitaal en dat de aan deelhouders tot het volle bedrag van dit kapitaal aansprakelijk zijn. Hieruit volgt, dat geen aandeelhouder van zijn aansprakelijkheid kan worden ontsla gen, tenzij deze aansprakelijkheid op een ander overgaat, hetgeen ten aan zien van niet-voigestorte aandeelen nog slechts mogelijk is, indien de bestuur ders en commissarissen zich uitdruk kelijk met den nieuwen verkrijger hebben tevreden gesteld en den oor- spronkelijken aandeelhouder van alle verantwoordelijkheid hebbenontslagen. Koop of terugneming door een N.V. van eigen aandeelen moet dan ook in strijd worden geacht met de wet, daar toch zoodanige koop of terugneming in wezen niets anders is dan een vermindering van het geplaatst kapitaal en een ontheffing van den betrokken aandeelhouder van zijn aansprakelijk heid waardoor de waarborg der schuld- eischers van zelf wordt verminderd. Waar nu aankoop of terugneming van niet-volgestorte aandeelen zeker in strijd zou zijn met art 43 en een dergelijke transactie ontoelaatbaar te achten is, is aankoop of terugneming van volgestorte aandeelen nog minder geoorloofd. Hierbij doet het niet ter zake, of de aandeelen tegen of boven haar werke lijke waarde worden ingekocht, daar toch in beide gevallen het geplaatst kapitaal, dat tot waarborg moet strek ken van de schuldeischers wordt ver minderd en de aansprakelijkheid van de aandeelhouders, zij het ook gedeel telijk, wordt opgeheven. Indien een dergelijke terugneming van aandeelen geoorloofd zou zijn, zouden de boven aangehaalde wettelijke bepalingen tol een doode letter kunnen worden ge maakt. In elk geval, nu vaststaat, dat de overgenomen aandeelen ten tijde van die overeenkomst waardeloos waren en niet beweerd is, dat die aandeelen thans nog waarde hebben kon de betrokken aandeelhouder geen beroep doen op die terugneming, welke hem van alle aansprakelijkheid zou ontslaan. bevattende een 50-tal foto's. Flink formaat, prachtige uitvoering. Een zeldzaam souvenir, dat ieder Waalwijker, maar zeker ieder Comité-lid in z'n bezit moet hebben. Het Album bevat o.m. Het Comité uit de standhouders, de initiatiefnemer tot de Tentoonstelling de heer Chr. Maas uit Loori-op-Zand, de raad van toezicht, het Dag.-bestuur, het Hoofdbestuur, de gezamenlijke Comité leden, het Hoofdbestuur van den jubileerenden Bond, een 11-tal kiekjes van de Tentoonstelling in aanbouw, tentoon stelling in vogelvlucht, de ontvangst der pers, vier foto's van de officieele opening, twee van 't poortgebouw, vier schitterende kieken van terrein en idem van de verlichting, de bezoekers van de Jubileum-vergadering van den Bond en 't feestdiner, de Jury, de huldiging door de standhouders, de triomftocht over het terrein, de sluitingsavond, de cabaretzaal, champagne-bar, de reclameplaat en de gekleurde vogelvlucht-teekening, in totaal 50 stuks. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. de voorsteden ieruggekeert, worden de bSic Leest aandachtig de ad vertenties In ons blad! Men vindt daarin de beste adressen op elk gebied. Koopt bij deze adver teerders. Buitenland. TE LONDEN. INDRUKKEN VAN DÉN TOESTAND De N. R. Ct. meldt: De binnenstad van Londen behoudt haar rustig en kalm karakter, maar telkens zijn toch veranderingen in het uiterlijk zichtbaar. Het nieuwe van daag is, dat de taxi-chauffeurs van nacht tot staken besloten. Vanmorgen was het nog wel mogelijk een taxi te vinden, maar in den loop van den dag zijn zij uit de straten verdwenen. Dit is een groote belemmering van de bewe gingsvrijheid. Overdag wordt dit min der gevoeld, daar men dan nog steeds gemakkelijk plaats vindt in de motor bussen. 's Avonds echter, als alles naar omnibussen bÊSjormd. Intusschen ziet men ook a! verbeteringen. Gisteravond gingen vele transporten naar de voor steden op open wagens, waarop de men- schen opgestapeld leken. Vanavond zijn honderden overdekte vracht-auto's te voorschijn gekomen, die omnibus- diensten verrichten. Heelemaal on schuldig is dit vak echter niet voor de beoefenaars. In de voorsteden worden vele auto's aangehouden. De passagiers moeten dan afstappen en te voet verder gaan. De dwang daartoe wordt niet steeds zonder hardhandigheid of on vriendelijkheid uitgeoefend. Gisteren zijn in verschillende Londensche bui tenwijken auto's omgeworpen en zelfs wel in brand gestoken. Vandaag zijn eveneens op verscheidene plaatsen on geregeldheden voorgekomen, 't Krach tig optreden van de politic en de sterke aandrang van de leiders der staking om binnen de wettige grenzen te blij ven, zijn onvoldoende om het feit te verhelpen, dat de voorsteden van Lon den een talrijk gepeupel herbergen. On- gewenschte elementen heeft men uit de binnenstad verbannen door Hydepark te sluiten. Nu vinden de leegloopers van bedenkelijk soort hun toevlucht in Kensington. Vandaag- trof ik een he kend Londensch journalist met ge schonden kin. Hij verklaarde dat door het volgend verhaal: Vannacht naar huis gaande was hij er getuige van ge weest hoe een jonge man, die de dwaze en uitdagende onvoorzichtigheid beging in een fascistenhemd rond te loopen, door „rowdies" aangevallen werd. Het resultaat was, dat de fascist met een bezemstok bewusteloos geslagen werd. De journalist en anderen, die hem wil den ontzetten, werden toen ook in het gevecht gewikkeld, totdat een politie auto verscheen. In de binnenstad merkt men van dit alles niets maar deze dingen kenmer ken de onpleizirige atmosfeer in een aantal voorsteden. Men sprak vandaag van een aanslag op het gebouw van de Times. Men moet echter voorzichtig zijn met de verhalen hier. Beide partijen maken vlijtig propa ganda, geven twee bladen tegen elkaar uit. Het regeeringsorgaan is de British Gazette, het labourorgaan de British Worker. Vanavond kwam ook de Daily Mail met vier bladzijden normaal for maat uit. Men moet voorzichtig zijn met de berichten van beide partijen. Zij zijn niet tendentieus onjuist, maar ook juistheden kunnen misleidend zijn. Als men leest, dat naast de piraat-omni bussen vandaag ook tweehonderd wa gens van de algemeene omnibusmaat schappij loopen, dan is dit weinigzeg gend in verhouding tot het normale omnibus verkeer. Eenige honderden wagens verdwijnen vrijwel in de me nigte. Het verkeer in Londen is werke lijk ontredderd. Velen moeten uren loopen en wie kan, blijft voetganger. Want het getal wandelaars is eigenlijk niet ongewoon. Vandaag na het ver dwijnen der taxis ziet men wagens aan houden door lieden, die van de gast vrijheid ervan wenschen gebruik te maken. Merkwaardig te zien is de kranten en bulletinhandel op straat. Waar iets leesbaars te krijgen is, verdringen zich onmiddellijk vele inenschen. De klein ste velletjes worden duur Verkocht. Men ziet veel misbruik. Oude kranten worden den voorbijgangers voor veel geld in handen gestopt. Getypte velle tjes met eenige berichten worden op de buitenzijde van derderangstijd schriften geplakt en met deze samen voor hoogen prijs gevent. Vanmiddag woonde ik de vergade ring van het Lagerhuis bij. Na de on aangename onthulling van gisteravond waaruit bleek, dat de regeering na het bericht over de staking bij de Daily Mail halsoverkop en zonder nadere in lichting te vragen op dat oogenblik de veelbelovende onderhandelingen af brak, zelfs zonder gelegenheid tot op heldering of herstel te laten, verwacht te men een dramatische vergadering over de noodwet voor de ordebewaring tijdens de staking. Bijna uitsluitend labourieden spraken protesteerend na tuurlijk. Wel was de stemming merk baar gespannen, maar de uren, die ik er doorbracht verliepen toch betrek kelijk kalm. Overigens heeft de onthul ling algemeen een onprettigen indruk gemaakt. In kringen, zeer ver verwij derd van de labourpartij, hoort men bittere kritiek van de regeeringspoli- tiek.In 't hijzonder de invloed van Chur chill wordt verderfelijk geacht. Daarte genover schijnt men in labourkringen ook heel weinig met de eigen houding tevreden. Men zegt, dat de voornaam ste leiders de algemeene staking als een hopelooze onderneming beschou wen. Op het oogenblik staat men als twee hokken tegenover elkaar, maar het algemeen gevoel is toch wel, dat dit niet lang kan duren. AGENDA'». WAALWIJK. Zaterdagavond 9 |uur repetitie Mannenkoor Liedertafel "„Oefeninggen Vermaak". Zaterdag 8 Mei Witte" Bioscoop, „De;;gouden:,vuist", 8 uur. Zondag 9 Mei. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak", Mannen koor. 12 uur. Zondag 9i'Mei. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 9 Mei. Witte Bioscoop, „De gouden vuist", 6en8V«uur. Zondag 9 Mei. Flora Bioscoop, „Sneller dan de dood", 6 en 8'/2 uur. Maandag Pianocursus Waalwijksche Muziekschool. Maandag 10 Mei. 8 uur. Belangrijke uitvoering van Waalwijks Symphonie- Gezelschap, Musis Sacrum. Woensdag Vioolcursus Waalwijksche Muziekschool. Waalwijk, 7 Mei. '26. Eieren 5—6 ct. Varkens f 14—f 22. 's Hertogenbosch, 5 Mei 1926. Op de markt van heden waren aangevoerd 2436 stuks. 58 stuks kalveren. 978 stuks hoornvee. 1081 biggen. 103 zeugen. 216 schapen—lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 265—f 435 p. st. Kalfvaarzen van f 255—f 400 p. st. Magere ossen en koeien van f 125—f 255. Vette ossen en koeien van f 0.53 pd lekw. Vette ossen en koeien van f 0.45 pd 2e kw. Pinken van f 110—f 165 per stuk. Zeugen van f 115—f 170 per stuk. Biggen van f 3.50—f3 75 per week. Schapen van f 20—f 33 per stuk. Lammeren van f 10—f 16 p.stuk. Handel rundvee traag. Varkens redelijk. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 3 Mei en 6 Mei 1926. KipeierenHoogste prijs f 6.65 Middel prijs f 5.00—0.00 Laagste prijs f 4.00 Eendeierenf 4.60—5.00 Koelhuiseieren f Kalkeieren f Buitenlandsche eieren f Totaal aanvoer 300.000 stuks. Handel stug. KERKNIEUWS. Naar we vernemen is door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch benoemd als opvolger van wijlen Mgr. A. J. M. Mutsaers tot pastoor van de parochie van St. Petrus Banden te 's Hertogenhosch, den Weleerw. heer J. J. de Kroon, kapelaan dier parochie. T&323 ^VRAAGT 0N5 «3 JAR16 HuURSySTEBM Agent voor Waalwijk 34224 J. VERHOEVEN, Antonius'straat. De „NEW EDISON" PHONOGRAAF en RADIO Ml Bovendien gratis Naaimachine. yi|i,,|!: li ter MOOIE HUID li!1!'WliÉinl i 1 Eén der beide bovenstaande geschenken wordt naar keuze gratis toe gezonden aan de eerste 3000 nieuwe abonné's. die zich vanaf 1 April 1926 en zulks vóór 15 Mei a.s. abonneeren op vftor minstens twee kwartalen. De prijs van Het Nieuwe Modeblad (2e uitgave), 2 x per maand ver schijnende, bedraagt 95 cents per kwartaal. In plaatsen, waar deze cou rant niet bezorgd wordt, kan men het Modeblad slechts per post ontvangen tegen f 1.25 per kwartaal. De chocolade-premie wordt zoo spoedig mogelijk toegezonden, indien men een postwissel zendt van f 1.90 (voor 2 kwartalen) aan de uitgevers dezer cou rant, daarop vermeldt „voor 2 kwartalen Modeblad" en tevens aangeeft of men premie A dan wel premie B wenscht te ontvangen. Voor postabonnement f 2.50 te zenden. Ie. Hat fraaie nummer van 15 Maart, voor zoo ver do voorraad strekt. 2o. Deelname aan een Jubileum prijsvraag met fst- 100 prachtprijzen, o.a. een £7i

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10