DE ECHO VAN HET ZUIOEK No. 37. Zaterdag 8 Mei 1926. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Mei 1926. Abusievelijk staat aan den kop ver meld dit blad bestaat uit twee bladen dit moet zijn drie bladen. Zilveren Jubileum R.W. Werklieden- vereeniging len^R.K. Ziekenfonds. Verschenen is het p;ogramma der feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de R.K. Werkliedenvereniging en van hare instelling het R.K. Ziekenfonds te houden op Donderdag 13 Mei 1926 (Hemelvaartsdag) in de prachtig ver sierde zaal van de R.K. Werklieden- vereenig. ender regeling van het plechtig Triduum op Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 Mei 1926 in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. Het feest wordt geopend met een plechtig triduum te geven door den Z.Eerw. Pater Arsenius en de oefe ningen hebben plaats op Maandag, Dinsdag, Woensdag, 10, 11 en 12 Mei des avonds ten 8 uur in de parochie kerk van St. Jan Baptist. Op Donderdag 13 Mei heeft ten 7 uur eene plechtige H. Mis plaats, waar onder Generale H Communie. Ten 6.25 komt men aan 't Bonds- gebouw bijeen om in grootsche pro cessie met de vaandels en begeleid door de harmonie, naar de kerk te trekken, door Groote Straat, Mr. van Coothstraat, Burgemeester van der Kiokkenlaan, Stationstraat naar de kerk. Ten 12 uur zal door de Bonds- harmonie een Matinée gegeven worden, waaronder door de besturen receptie wordt gehouden. Ten 5'/a feestvergadering. Programma 1. Opening en welkomstwoord door den Voorzitter. druk bezoek blijk van waardeering het bestuur zal daarin steun vinden op den ingeslagen weg vr~>rt te gaan. Maar ook de niet ingezetenen blijven niet thuis. In Capelle heeft de „Sym phonic" vele vrienden. Toch missen we nog zoovelen uit de omgeving. Zijn er in Sprang, Vrijhoeven, Kaats heuvel en Drongelen geen muzieklief hebbers? De prijs is geen beletsel. Naar het Bureau van Militaire zaken ons mededeelt,, hebben zich aldaar 16 ingeschrevenen der lichting 1927 om vrijstelling van dendienstplicht wegens broederdienst aangemeld. Het aantal geboorten bedroeg in 1925 op het correspondeerend tijdstip 87 tegen nu 82. Het aantal overlijdens 50 tegen nu 40 en huwelijken 16 nu 20. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot restauratie van den gemeente-toren in voormalig Baardwijk. -- Met genoegen kunnen..wij mede deelen dat de bekende harmonie „Con cordia" die een vorig jaar alhier zulk een uitstekende indruk maakte, bij gunstig weer Zondag 16 Mei, op uit- noodiging van Waalwijks Belang", een concert zal geven op de Markt. Wij hopen het programma nader mede te deelen. De invoer van schoenen heeft in Maart '26 bedragen 341.543 paar, waar van lederen schoenen 126.787 paar, wat nog werkelijk een hoog aantal mag worden genoemd. De uitvoer in Maart bedroeg 31.900 paar, voornamelijk naar Noorwegen en Denemarken. De Bonden van Lederfabrikanten hebben aan de Bonden van Schoen makerspatroons hun antwoord doen toekomen terzake de controle op zool leer, waaromtrent wij reeds meermalen een en ander hebben medegedeeld. De lederfabrikanten komen tot de conclusie dat zij zich niet verantwoord achten, in welken vorm ook tot het instellen van een chemische controle op zoolleer hun medewerking te ver- leenen, Ook de directeur van 't proef- De Congreganisten van e paro chie O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen zullen a.s. Zondag 9 Mei hare jaar- lijksche bedevaart naar Elshout maken de zangeressen zullen aldaar de Hoog mis en het Lof zingen. Alle vrouwen en meisjes uit v.m. Besoijen kunnen zich hierbij aansluiten. Men schrijft ons De een dezer dagen gepubliceerde naamlijst van examinatoren voor het examen candidaat-gemeente secretaris bevatte voor het eerst niet dien van den Heer H. J. van Eggelen, Burge meester van Heusden en Leeraar M. O. Staatsinrichting. Wij meenen hieruit te mogen aflei den, dat genoemde heer zich niet meer als zoodanig heeft beschikbaar gesteld. Wij betreuren dit besluit zeer, te meer, daar de Heer van Eggelen zich in de gemeente administratie zulk een klinkende naam had verworven en als examinator ten zeerste gewaardeerd werd, ja gevierd als een der meest eminente mannen, hij toch een self made man was, een der grooten onder de grootsten, zoo niet de voornaamste. Aan zijn pioniers—arbeid dankt het examen zijn grooten bloei en waardee ring, die het terecht geniet; hij was een der leden, die voor eenige jaren hetvoorbereidend examen inde gemeen te—administratie hebben ingesteld, iemand van zeer groote gaven, wiens heengaan uit de examen-commissie in en buiten de gemeente-administratie ten zeerste wordt gevoeld. Wij durven de hoop uitspreken, dat hij zich een volgend jaar weder, hetzij als lid der commissie, hetzij als plaats vervanger, zal willen beschikbaarstel len. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan willen wij toch zijn besluit-gaarne eerbiedigen. Wij zeggen hem van deze plaats hartelijk dank voor alles, wat hij met zijn groote talenten in het belang der administratie en hare ambtenaren verrichtte. Het schip der administratie voer onder zijn erkend gezag in veilige ree. X. wist op te lossen. De staking heeft 21 weken geduurd en werd in een vergadering der Werk lieden op Woensdag 1.1. opgeheven met 150 stemmen voor, 117 tegen, 7 blanco en 7 ongeldig. Afdeeling Noordbrabant der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten. Algemeene ledenvergadering (jaar vergadering) der afdeeling op Woens dag 19 Mei 1926, des namiddags 1 uur te 's-Hertogenbosch, in de achter zaal van het café-restaurant „Lohen- grin" aan de Markt. De agenda bevat behalve notulen, mededeelingen, jaarverslagen, verkie zing bestuur en vaststelling contribu tie, rondvraag enzeen inleiding van den heer H. J Baijer, directeur van „Centraal Beheer", over aansluiting van gemeenten bij de Centrale Werkgevers- Risico-Bank en bij de Tuinbouw- onderlinge en de Landbouw-onderlinge. (Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen).' N.B. Op verzoek van eenige heeren zal na afloop der vergadering bij vol doende deelname, een bezoek worden gebrachUaan het Provinciaal Museum. SPRANG CAPELLE. (Voorm. Sprang.) Van den landbouwer Jac.'van^Uijt- hoven alhier werden gistermiddagdoor een hond drie schapen doodgebeten. Voorzeker een schadepost. De eigenaar heeft van het geval af n de politie kennis gegeven. A.s. Zondag'des voorm. 9.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. Ds. Meijers van'Capelle. Alsdan zal bevestiging van nieuwe lidmaten plaats;hebben. l' CAPELLE.'Nog slechts enkele dagen scheiden.ons van den grooten dag der te dezer plaatse op ^touw gezette feestelijkheden ter viering van het 15- jarig jubileum der gemengde zangver- eeniging „'t Rozeknopje". Een blik in den weiverzorgden feestgids, benevens op de groote programma's, geeft ons de overtuiging,dat het Uitvoerend Comité van het Groot Nationaal Con cours voor zang-ten muziekvereenigin- gen alle moeite heeft gedaan en nog dundoek het er hare toe bijdragen om het geheel een feestelijk aanzien te geven. A.s. Zondag des voorm. half tien uur en des nam. half drie uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. A. Meijers. In de Ned. Herv. kerk a. d. Loonschendijk zal a.s. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. Schlemper uit Waalwijk. SPRANG-CAPELLE. Hedenmiddag ten 2.30 uur hield de raad dezer ge meente voor het eerst in dit jaar eene algemeene vergadering. De reeds jaren hangende school- kwestie kwam ter sprake. In een volgende vergadering breed, voerlg verslag. OOSTERHOUT. Op de in de Schuur te Breda gehouden openbare veiling van het hotel Koppelpaarden, Leijsen- hoek alhier Is dit hotel in eigendom overgegaan aan den heer W. de Boo, directeur van het Luxor Theater te Breda. GEERTRUIDENBERG. DoorZ.D.H. den Bisschop van 's Hertogenbosch zijn als kerkmeesters benoemd de heeren M. Smolders en H. van den Muijsenberg. De 1.1. Zondag alhier gehouden Emma-bloempjesdag bracht f23 op. In de Gerf. Kerk zal a.s. Zondag optreden Ds. Ruijsch uit Dinteloord. Onze oud-stadgenoote Zuster Gertrudis, in de wereld Mej. C. du Pont, is benoemd tot Eerw. Overste te Mons (België). Donderdagavond 1.1. werd in hotel Jansen door de Electro Radio Centrale een goed geslaagde radio demonstratie gegeven. Omtrent het gouden priester jubileum van onzen HoogEerw. Deken H. v. d, Ven op 24 Juni as, kunnen wij reeds berichten dat dit feest ge vierd zal worden Zondag 20 Juni en dan alle parochianen in de gelegen heid zijn dit feest mede te vieren. Ter deze gelegenheid zal den jubilaris een geschenk worden aangeboden. Op verzoek van den jubilaris zal het niet 2 Strijdlied, begeleid door de har monie. 3. Inleidingswoord door den Voor zitter. 4. The Gladiators' Farewell, Marsch H. L. Blankenburg. 5. Fantasie sur l'Opera „Maritana" Jos. Kessels. 6. Feestrede, door den weledelachtb. heer A. van Rijen, Wethouder te Tilburg en Voorzitter van d-en Bosschen Diocesanen Werklieden- bond. 7. L'Union fait la force, Ouverture L. Canivez. 8. Floreal, Ouverture F. Andrieu. 9. Aanbieding van een Huldeblijk aan den oud-adviseur den W.Eerw. Heer Bijnen. 10 11a. Therèse, Grand Valse de Concert C. Faust. b. Chef de Corps, Marsch V. Bury. 1 i2. Sluiting. Waalwijks' Symphonie-Gezelschap. Maandag geeft bovengenoemde ver- eeniging haar 2e jaarlijksche uitvoering. Ditmaal zullen op het programma komen o.a. Symphonie C dur van Haydn, Norwegische Tanze van Grieg, en de zoo gaarne gehoorde Kleine Nachtmuziek van Mozart. Alleen deze nummers zijn het hooren meer dan waard. Dat de vereeniging het heeft aan gedurfd deze nummers uit te voeren, geeft blijk van haar ernstig pogen om het gezelschap op te voeren tot dat peil, waarop wij Waalwijkers terecht trotsch zijn. Of zij er in geslaagd is van deze nummers een goede uitvoering te ver tolken Welnu, men getrooste zich de uitvoering in Musis bij te wonen. Er is hard gewerkt en zij die de uit- voering zullen bijwonen, zullen zeer zeker tot de overtuiging komen, dat de Symphonie groote vorderingen maakt. Terecht stelt Waalwijk de „Sympho nie" op hoogen prijs. De vereeniging brengt groote offers, alleen al de aanschaffing van muziek vergt, groote bedragen welnu men geve door een station heeft de looiers niet kunnen overtuigen van de gewenschtheid of noodzakelijkheid van zoolleder-controle en heeft ook geenszins de bezwaren tegen de toegepaste analyse-methode kunnen weerleggen. Voorts wordt geprotesteerd tegen onjuiste voorstellingen en verdacht- makingen in „Ons Bondsorgaan" waardoor wrijving ontstaat tusschen de wederzijdsche betrokkenen, de leden eenzijdig worden voorgelicht en een wantrouwen tegen de Nederlandsche Lederindustrie wordt gewekt. In de Donderdagavond gehouden vergadering van huizenverhuurders werd de heer J. van Dooren met alge meene stemmen als voorzitter herkozen. A.s. Zondag om 2 uur zal er vanwege den Langstraatschen Kruis- boogschuttersbond „D. V. S. V." een bondsconcours gehouden worden bij den heer A. v. Berkel, Café, Hoek- einde alhier. Wij laten ieronder volgen een staatje van den belastingdrukken de gemeenten der Langstraat en het Land van Heusoen en Altena. Kolom 1 geeft aan het bedrag van een gewoon inkomen van f 1000, kolom 2 van f2000 en kolom 3 van f5000 voor gehuwden met 2 kinderen. Werkendam f 9.00 f 49.00 f215.00 DeWerkenca. 25.00 105.00 391.00 Almkerk 7.00 42 00 193.00 Dussen 10 00 60.00 256.00 Eethen 10.50 70 50 273.00 Woudrichem 25 00 105.00 391.00 Rijswijk 25.75 100.75 371.75 Giessen 36 00 126 00 442.00 Andel 4.80 30.80 145 60 Veen 25 50 85.50 288.50 Wijk Aalburg 5 00 67 36 325 48 Heusden 2.67 2 0 835 98.715 Herpt 12.48 64.48 301."02 Hedikhuizen 22.00 81.00 364.80 Oudheusden 12.40 64.48 301.92 Vlijmen 10.92 69.81 340.21 Nieuwkuijk 16.50 60.75 282.30 Drunen 8.00 48.00 191.00 Waalwijk 8.60 40.80 171.00 Sprang-Capelle 6 825 46.65 216.525 Waspik 7.00 47.00 213.00 Raamsdonk 7.40 47.40 213.40 Geertruldenberg7.00 47.00 213.00 40-jarig bestaan van de Postd.-Veree- niging „De Postduif11 Waalwijk. Zooals reeds op toegezonden circulaire is medegedeeld geelt de Postduiven-vereeniging „de Postduif" te Waalwijk op haar 40 jarig bestaan een kring-concours (25 K M.) yan uit Orleans. 1 Tot onze tevredenheid kunnen wij reeds mededeelen, dat er een 25-tal eere-prijzen voor deze vlucht zijn bin nen gekomen, echter grootendeels van begunstigers buiten de gemeente Waal wijk. Gezien de groote werkzaamheden hier aan verbonden, zou het ons zeer aangenaam zijn, niet te wachten met toezenden van den door U bestemden eere-prijs. Als regel, en tevens ter aanmoedi ging van de duivenliefhebbers, worden de eere prijzen gewoonlijk drie weken voorafgaande het concours in ons orgaan „de Postduif" bekend gemaakt. Wij hopen en vertrouwen, dat onze, zoo gunstig bekende Postduivenver- eeniging in deze niet zal behoeven achter te blijven, naar aanleiding van het te laat inzenden van de reeds ge noemde eere-prijzen. In afwachting van U v geëerde steun. De Comm.: Secret.-Penningmeester, ANT. VAN EIJCK. Staking Manden-Industrie geëindigd. Kort geleden trad het Kamerlid, Mr. Dr. Deckers, op als bemiddelaar ter zake van het bekende conflict in de manden-industrie van Vlijmen en om liggende Gemeenten. Reeds op de eerste bijeenkomst, welke onder leiding van den bemid- delaar te 's-Hertogenbosch werd ge houden, kwamen partijen op alle pun ten in geschil behoudens één enkel tot overeenstemming. Nadien zette de bemiddelaar zijn pogingen voort met het gevolg, dat thans ook op dit laatste punt overeenstemming tusschen partijen is bereikt, en hiermede der halve de staking is geëindigd. Eert eeresaluut aan ons Kamerlid, Mr. Dr. Deckers, die dezen voor beide partijen zoo wanhopigen toestand op, naar wij vernemen, bevredigende wijze doet om het den bezoekers op die dagen zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Woensdag 12 Mei a.s. wordt het feest des avonds half zeven geopend met een concert te geven door de gemengde zangvereeniging „'t Roze- knopje", het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid* en de Chr. gemengde zang vereeniging „Hallelujah", terwijl van 8—11 geconcerteerd wordt door de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" uit Waspik. Donderdag 13 Mei d.a.v. heeft precies half een de opening plaats van het Concours op het voor malig raadhuis in de Kom, terwijl ondertusschen de deelnemende veree- nigingen zich opstellen bij het raadhuis, waarna te kwart voor een in optocht naar het feestterrein op de Nieuwevaart wordt getrokken. Deze optocht wordt opgeluisterd door muziek van het fanfaregezelschap „Kunst na Arbeid". Te ongeveer half twee vangt de con certwedstrijd aan, waaraan 12vereeni- gingen deelnemenChr. gemengde zangver. „Looft den Heere" te Sprang, mannenkoor „Oefening baart Kunst" te Raamsdonk, gemengde zangvereeni ging „T.O.G.I.D.O." te Veen, gemengde zangver. „Laetitia" te Tilburg, dames koor „Onderling Genoegen" te Wagen berg, mannenkoor „Volharding" te Babylonienbroek, mannenkoor „Excel- sior" te Almkerk, fanfaregezelschap „Oefening baart Kennis" te Zevenber- gschen Hoek, harmonie „Wilhelmina" te Dussen, harmonie „Jongenscongre gatie" te Drunen, fanfare „Cresendo" te Nieuwendijk en harmonie „De Een dracht, te Raamsdonksveer. Na afloop van den concertwedstrijd des avonds 8 uur geeft de harmonie „Sophia's vereeniging" uit Loon op Zand het slotconcert. Om 11 uur wordt tot sluiting der festiviteiten een grootsch schitterend vuurwerk afgestoken. Aan het concours is annex een Kermesse d'été met verschillende vermakelijkhe den, zooals Lunapark, zweefmolen, draaimolen, luchtschommels, hoeplatent schiettent, e.a. zoodat men het nuttige met het aangename kan afwisselen. Indien het weder die dagen medewerkt staan ons een paar gezellige drukke dagen te wachten. Laat de burgerij door het uitsteken van het nationale bestaan uit een persoonlijk cadeau, maar zal er getracht worden een studiebeurs te vormen voor de oplei ding van priesters, die zullen studeeren aan de beide seminaries van ons bisdom. HERPT. De raad dezer gemeente houdt op Vrijdagmorgen 11 uur ver gadering met de agenda. le. Ingekomen stukken. 2e. Aanbieding van het verslag van den toestand der Gemeente en het verslag betreffende de volkshuisvesting over 1925. 3e. Wijziging der begrooting voor 1926 4e. Bespreking over het nieuw aan gelegd bouwland bij den Bernschen- dijk. INGEZONDEN STUKKEN ONJUIST BERICHT. Geachte Redactie. In het „Huisgezin" van Donderdag avond komt een bericht voor uit Waal wijk, waarbij wordt medegedeeld dat door de Tooneelvereeniging der R.K. Werkliedenvereeniging in studie is genomen het oerkomische blijspel „Meneer Klaproos." Wij moeten den correspondent op merken dat hij geheel verkeerd is in gelicht (en dan moest hij ter bevoeg- der plaatse maar beter informeeren) of dat hij 't geheel uit zijn duim heeft gezogen, daar er totaal niets van be staat, en er zelfs nog een bestuurs vergadering over moet gehouden wor den, zoodat er geen enkele keus is gemaakt. Dankend voor de de plaatsing. Het Bestuur van D.V.S.V. Tooneelver. R K. Werklieden vereeniging. Doe er wat Kloosterbalsem op I R 13 Mei u. (Buiten verantwoordelijkheid der liedactie.) is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd, of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal per groote pot vao 20 gram 50 cent.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9