PUROL Babies van buitenlandsch vleesch daar de keuring voor export en invoer hier te lande toch reeds streng genoeg is en in de koelhuizen van het Blauw of Vriezeveem te Rotterdam. Amsterdam of Antwerpen alles zoo hygiënisch mogelijk geschiedt en deze meerdere kosten wederom op den kleinen man of burgerstand drukken. Ik begrijp de houding van een paar leder-industrieëlen uit Waalwijk in deze niet, ze zijn toch ook wel ooit in genoemde havenplaatsen ge weest of op de meatmarkt in Londen en hebben de behandeling van dit vleesch, evengoed als ik persoonlijk gezien. Laat men, als de hygiene zoover doorgevoerd moet worden, de keur meesters maar bij de braadpan plaatsen Wie garandeert ons onder de tegen woordige controle, of men geen semi bedorven vleesch eet Men kan met het keuren wel aan de gang blijven. Voorzitter. Hier wordt het toch niet gebruikt, maar in Kaatsheuvel, hoor ik, meer dan 1000 pond per .week. Verheijden Het kan hier ook komen. Als het loon nog meer gaat dalen zullen de menschen die nog eens een stukje vleesch willen eten er wel van zelf aangaan. De heer Michael zou het maar laten keuren al is het maar om het inland- sche te bevoordeelen. Verheijden. Dat is je op een ge vaarlijk standpunt plaatsen, waarde heer, denk maar eens aan de boter en kaas; als men dat ook eens ging doen. Van den Willigenburg. Er zou een valsch keurmerk op geplaatst kunnen zijn. met boter is dat ook wel eens voor gekomen Verheijden. Die ging men vermengen, dat is iets anders. Ik zie de noodzakelijkheid om het nog eens te keuren niet in. Dan kan men het andere vleesch, dat een tijdje in de ijskast heeft gehangen, ook nog wel weer eens gaan keuren. Rijken. Ik ben sterk voor herkeuring want men heeft tijden dat men de omstandigheden van het weer in aanmerking heeft te nemen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met op een stem na, die van den heer Verheijden, aangenomen: 8 Voorstel van Burg. en Weth. tot het waarborgen van rente en aflossing van een geldleening (rekening courant) aan te gaan door de Woningbouw vereeniging te Capelle. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten een bedrag van f 2500 te waarborgen tegen een rente van 5 pCt. 9. Vaststelling voorschot ex art 103 der Lager Onderwijswet 1920 te verleenen aan het bestuur der bijzon dere lagere school te Sprang. Wordt besloten het gevraagde be drag. f 1600. te verleenen. 10. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1926/27. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit cijfer vast te stellen op 15 evenals een vorig jaar. Volgens de begrooting is er noodig aan inkomsten f 43.260 86 Zou men nu het cijfer op 1.45 stellen dan komt men juist iets te kort en daarom achten Burg. en Weth. het beter het percentage op 1 5 te behouden. Verheijden. Ik heb gezien dat er gemeenten zijn die het percentage hebben moeten verdubbelen Dat wil nu niet zeggen dat wij hier zoo optimistisch behoeven te zijn want die opcenten hier zegt ook heel wat en die heeft men op veel andere plaatsen weer niet. Wordt besloten het percentage op 1 5 vast te stellen. 11. Bespreking schoolbouw ten be hoeve der vereeniging tot stichtingen instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve Capelle. De Voorzitter deelt mede, dat de raad in een vorige vergadering Burg. en Weth. in opdracht hebben gegeven om met een nieuw plan te komen Burg. en Weth. hebben zich daarna in verbinding gesteld met het Schoolbe stuur om te zien of men tot overeen stemming kan geraken, doch het be stuur bleek niet bereid om zijne mede werking te verleenen om met een nieuw plan in den raad te komen. Wel is men bereid gevonden om voor- loopig met twee lokalen te volstaan, zoodat het eerste plan weer wat goed kooper wordt Burg. en Weth. stellen thans voor eene geldleening aan te gaan groot f 25 000 tegen een rente van 5°/0 met een jaarlijksche aflossing van f 1000 Ged. Staten zeggen dat, nu de raad weer niet genegen was om het bedrag te voteeren, Burg en Weth. met een besluit moeten komen en dat uitvoeren. De heer Michaël zegt, dat deze kwestie reeds lang hangende is en telkens gebleken is, dat de meerderheid van den raad wel wil helpen maar niet op zulk een kostbare wijze als waartoe het Schoolbestuur dwingt. De Raad heeft toch opdracht ge geven om met nieuwe plannen voor den dag te komen Waarom wil het bestuur daaraan geen medewerking verleenen. Wij willen wel een school geven wat minder van kosten, maar dat verkiezen ze niet, ze willen de ge meente op kosten jagen en dat moet voorkomen worden, daarom stel ik voor bij de Kroon op vernietiging van het besluit van Burg. en Weth. aan te dringen. Waarom moet f 25.000 uitgegeven worden voor twee schoollokalen als gemakkelijker met heel wat minder kan worden volstaan. Verheijden. Met verbazing las ik in de stukken, dat noch het schoolbe stuur, noch Burg. en Weth. zijn inge gaan op het genomen besluit van de laatste vergadering, doch nu met een voorstel komen tot het aangaan eener geldleening ad f 25 000 voor den bouw van twee luxe lokalen. Te meer verwondert me dit. nu we sinds de laatste vergadering hebben gezien, dat de oogen der geheele Protestantsche wereld gevestigd waren op Ds. Geelkerken. Nu hierin een beslissing is gevallen en eene scheuring waarschijnlijk is in de Gereformeerde kerken, ja zelfs in de destijds uitkomstgevende vrije Universiteit te Amsterdam en welker scheuring wel eens kon overslaan op de Ned. Hervormde kerk waardoor nog meer nieuw bouw van secte- scholen zal plaats hebben, had ik toch zeker verwacht, men hier eens even tot bezinning zou zijn gekomen. Waarlijk/ het oude Capelsche Ge meentebestuur met 3/4 orthodoxe leden der Ned. Herv kerk. circa 30 jaren geleden, had een zeer goeden kijk op de toekomst n I dat het eind niet te overzien zou zijn wanneer we de ge lijkstelling van openbaar en bijzonder en lager onderwijs verkregen en bleven daarom unaniem pal staan, in het be lang der belasting-betalers, voor de openbare school. Nogmaals, men speelt hoog spel en in deze vereenigde gemeenten hebben de heeren Ds. Prof. Hugo Visscher en en Ds. Goslinga uit Utrecht met hunne tegenwoordige propaganda voor bij zonder hooger onderwijs de hand waarvan zeker Capelle niet gediend is Met het hoogste respect denk ik nog van mijn ouden leera^r de Kohlbrug giaanschen-predikant ds Mondt te dezer plaatse bij wien ik 40 jaar geleden mijn Belijdenis deed Dit was een leeraar in den waren zin des woord Hij wenschte absoluut geen bijzonder onderwijs doch gaf met zijn zuster zelf 3 k 4 maal in de week des morgens Godsdienst onderwijs omdat hij het Godsdienst-onderwijs niet aan onder wijzers toevertrouwde. De tegenwoordige predikanten heb ben het te druk met politiek of om te zien het baantje van Kamerlid machtig te worden, de enkele goeden niet te na gesproken. ik blijf bij mijn voorstel, ze kunnen twee eenvoudige lokalen krijgen o een gedeelte der ruim voldoende oude openbare school in de Heistraat. T< gen deze 25 mille stem ik nog maals vierkant tegen. Het voorstel van Burg. en Weth. hierna in omvraag gebracht wordt met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Verhoeven, v. d. Willigenburg, v. d Hoeven en Kerst. Tegen de heeren MichaeMiddel koop, Rijken, Oerlemans, Moonen en Verheijden. Voorzitter. Naar aanleiding van dit besluit stel ik voor in geheime verga dering over te gaan. Ik heb alsdan nog enkele mededeelingen te doen. Na ruim één uur wordt de vergade ring heropend. 12. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten een kasgeld leening van f 10.000 aan te gaan. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth zich verplicht achten om voor het bouwen van een school een geldleening aan te gaan groot f25 000 k 5 pCt rente Michael. Ik stel voor bij Ged. Staten aan te dringen dit besluit niet goed te keuren of anders bij de Kroon om vernietiging daarvan te vragen. Er moet geen kans bestaan dat de zaak verloopt. Is het de weg niet om bij Ged. Staten aan te dringen, dan moet bij de Kroon om vernietiging gevraagd worden Wij moeten zorgen dat we geen strop beloopen. Daartoe wordt met 6 tegen 4 stem men besloten. Voor stemden dezelfde heeren Bij de rondvraag merkt de heer Verheijden op dat het altijd gewoonte is geweest om den toren van Capelle om de 4 of 5 jaar te verven. Het is nu weer hoog tijd. Voorzitter. Wij zullen het bij de aanbestedingswerken opnemen. Van der Hoeven. Het is al besproken in de vergadering van Burg en Weth. Verheijden. Voor drie weken geleden had ik eene bespreking met den direc teur den heer Nijsink der Hollandsche Buurtspoorwegen te Tilburg. Deze heb ik de oude Capelsche tramgeschiedenis eens uiteen gezet en heb hem daarna geadviseerd de bussen van Waalwijk of Kaatsheuvel over Capelle, Waspik, 's Gravemoer, Dongen zoo naar station Gilze Rijen te laten loopen. Men had dan het geheele leer- en schoendistrict in handen. Mochten van die zijde of van de Cito, dat is me hetzelfde, be sprekingen worden gevraagd in de toekomst, dan zou ik het zeer op prijs stellen indien daarbij een paar raadsleden uit de Capelsche kom tegenwoordig kunnen zijn. Wanneer het „zuiveringsproces" in de leder- en schoenindustrie uitge werkt zal zijn, dunkt mij, dat deze maatschappijen daarmede hun voor deel moeten beoogen ten bale van het reizend publiek. Voorloopig heeft men natuurlijk nog geen toezeggingen kunnen doen maar ik geef het Burg. en Weth. in ernstige overweging Voorzitter. Zullen ze om een confe rentie vragen. Verheijden. Die mogelijkheid is niet uitgesloten. Voorzitter. De bedoeling is dan dat er een gewone dagelijksche dienst zou loopen Verheijden. Ja, een dienst of 3, 4. Middelkoop. Ik denk dat men dan even zooveel keeren een leege bus zal hebben Rijken. Het is toch niet de bedoe ling dat de gemeente subsidie moet geven. Kerst. Al was het voorloopig maar op beursdagen, dan zou dat al een groot gemak zijn. Verheijden. Toen het nog eens geprobeerd is, heersehte er een groote crisis. Voorzitter. Zou een geregelde ver binding met Tilburg en 's Bosch niet van veel meer gemak zijn. Enfin, als het zoover is zullen we een en ander wel eens nader onder het oog zien. Daarna wordt de vergadering ge sloten Onder de goede regeling van Heeren ELSHOUT. Zondag in den vroegen Bestuurders en de aanwezige Regehngs- morgen kondigde harmoniemuziek de commissie had iedereen spoedig een komst eener processie aan en bleek goed plaatsje gevonden en nam de reis deze te zijn de Mannencongregatie van KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd tot Provisor van het Seminarie (pro spiritualibus) den hoogeerw. heer Mgr. A. Hermus, directeur van het Doofstommen-Insti tuut te St Michiels-Gestel, tot hoog leeraar in de wijsbeleerte aan het Seminarie te Haaren den weleerw. zeergel. heer W. P. A. Sengers, tot vice-prefect in het Seminarie te St Michiels Gestel den weleerw. heer W. J. A. A. de Rooy. priester van 't Se minarie, tot Vicarius Oeconomus (deservitor) te 's Hertogenbosch (St. Pieter) den zeereerw. heer J. J. de Kroon, tot kapelaan aldaar den wel eerw. heer B J. A. Schoenmakers (tot dusverre assistent), tot rector van het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen den weleerw. heer J. van de Sande. tot kapelaan te Nijmegen (H. Stephanus) den weleerw. heer V A. M. Sprengers, tot kapelaan te Til- burg (Gasthuisstraat) den weleerw. heer E. H. van Mol, tot kapelaan te Eindhoven (H. Paulus) den weleerw. heer A M. van Tilborg en tot kape laan te Geldrop den weleerw. heer A. A. J. M. Völker, priester van het Se minarie. Verder heeft Z. D H aan den zeer eerw. heer A. van der Pas Ord. Praem. op diens verzoek eervol ontslag ver eend als pastoor te Vlijmen en in diens plaats benoemd den zeereerw. Heer L. H. v. Aken, Ord. Praem. Na zijn ontslagname zal Pastoor A. van der Pas te Vlijmen zijn intrek nemen in het Liefdegesticht aldaar. Maandag 10 Mei begeeft zich de Hoogeerw. pater dr. Vitus, Provinciaal der Capucijnen te VHertogenbosch met den hoogeerw. pater Stanislaus naar Rome, om aldaar aan het Gene- raai Kapittel van de Capucijnen-orde deel te nemen. Gedurende de afwezigheid van den loogeerw pater Provinciaal zal de hoogeerw pater Albertus. Secretaris te s Bosch, als Vicarius Provinciaal de Provincie der Hollandsche Capucijnen besturen. Z. D. H de Bisschop van 's-Her- ogenbosch heeft den Zeereerw. Hoog- gel. Heer J. Joosten. professor aan het Seminarie te Haaren, benoemd tot pas toor te Eersel. Vaalwijksche Processie naar O. L Vr. van Handel. Gepasseerde Zaterdag 8 Mei was de dag aangebroken dat de Waalwijk- sche Pelgrims getuigenis af zouden gaan leggen van hun diepen godsdienst zin tot de wonderbare Moeder van landel. Toen te ongeveer kwart na twee de tram arriveerde stonden dan ook een 350 tal pelgrims gereed om de reis te aanvaarden. een aanvang. Tijdens de reis naar Den Bosch werd het bidden van het Rozen hoedje afgewisseld door toepasselijke liederen Maria ter eere. Ruim half vier arriveerde men in Den Bosch en trok mer. neijes in de volmaakste orde naar het station waar de tram gereed moest staan die de Pelgrims verder naar üemert zou brengen. Daar aangekomen vernamen de Pelgrims tot hunne teleur stelling dat het, vertrek hier niet zoo spoedig zou gaan, omrede er op die lijn met de voorgaande tram een on geluk gebeurd was. Na ruim een uur wachten kwam de voor de pelgrims bestemde tram en nam de reis tot Gemert een aanvang. Na ruim twee uur in deze tram te hebben doorge bracht, waarin wederom een Rozen hoedje gebeden werd en de op het program vermelde liedjes Maria gewijd gezongen, arriveerde men ongeveer acht uur te Gemert. Onze onvermoeide herder maakte dit jaar voor de eersfe maal deze processie mede en toog, gevolgd door zijne pelgrims vanaf Gemert te voet naar Handel. Als men op dezen weg komt ziet men direct door de talrijke kapelletjes langs dezen weg dat men op eene plaats komt Maria bijzonder toegewijd. Toen de processie te onge veer 9 uur Handel naderde werd deze plechtig ingehaald door den Eerw. Rector, gevolgd door het wondei bare beeld van Maria, gedragen door vier dames in het wit en voorafgegaan door bruidjes. Onder het luiden der klokken trok men de kerk binnen, waarna een plechtig lof volgde en door onzen ZeerEerw. heer pastoor de pelgrims werden toegesproken. Na het lof ging men over tot het uitreiken der fakkels, waarna de plechtige rondgang om het Rozenkransveld een aanvang nam. Dit vooral was een indrukwekkend gezicht de talrijke pelgrims, voorzien van fak kels, al biddend het Rozenkransveld te zien omtrekken. Na dezen rondgang toog iedereen naar zijne slaapgelegen heid om na een korte rust weer 's morgens vroeg present te zijn voor de algemeene H. Communie, die onder de H. Mis, welke voor een bijzondere intentie werd opgedragen, plaats vond Te ongeveer 9 uur had wederom een rondgang plaats op het Rozenkransveld afgewisseld door Maria-liederen. Hierna volgde te 10 uur de plechtige Hoogmis waarin ons koor de driestemmige Mis van Perosie op zeer verdienstelijke wijze onder leiding van den Heer P. de Kort uitvoerde. Dit kleine koor dat slechts bestond uit enkele zangers heeft door zijn zang niet weinig bijgedragen aan het welslagen van deze processie. Na afloop van de H. Mis had de plechtige vaandelwijding plaats, waarbij alle pelgrims wederom tegenwoordig waren Doordat alles eenigszinsverlaat was had ce Kruisweg te half een wederom voltallig plaats. Hierna volgde te half drie wederom een plechtig Lof opgedragen door onzen ZeerEerw. Heer pastoor, waarna wederom een H. Sacramentsprocessie volgde op het Rozenkransveld, afgewisseld door ge- bed, zang en muziek. Midden op het Rozenkransveld werd het Allerheiligste tentoongesteld waarbij onze zangers verdienstelijk het vierstemmig Tantum Ergo van Halier uitvoerden. Ook dit vooral maakte diepen indruk op de talrijke pelgrims. Daarna geschiedde de plechtige wijding van de verschil lende voorwerpen Maria ter eere. Ook het Waalwijksche processielied, welwillend gedicht door den Heer Aug v. d. Heijden, werd menigmaal ge zongen Hierna sprak de Eerw. pater Gardiaan een afscheidswoord tot de aanwezige pelgrims, waarna iedereen zich gereed maakte voor de terugreis, die ditmaal voorspoedig was, waarna men te on- geveer kwart voor negen in Waalwijk arriveerde. Aan het slot van ons verslag moeten wij op de eerste plaats dank brengen aan onzen ZeerEerw. h^er pastoor voor zijne tegenwoordigheid en de goede zorgen aan deze processie besteed. Ook den heeren Bestuursleden, speciaal den heer M. v. d. Velden, past hier een woord van dank voor de vele moeiten en opofferingen die zij zich ge troost hebben on\ het geheel een plechtig en goed verloop te doen hebben. Deze processie die telkenjare meer en meer toeneemt (verleden jaar was het aantal pelgrims een 200 thans reeds ging men met een aantal van 350) zal ook in 't vervolg, vooral nu zij in 't bezit is van een prachtig vaandel, steeds meer pelgrims tot zich trekken. Ingezonden Mededeelingen. Het Beste voor de Huidverzorging bif de Broederschap der H. Familie uit Haarsteeg. Onder leiding van den Wel- Eerw. heer Meijs tro'kken de pelgrims met muziek van de harmonie „St. Cecilia" aan 't hoofd, 't dorp binnen. Na de H. Mis van 7 uur, waaronder de pelgrims tot de H. Tafel naderden, trokken zij naar de bidkapel, waar ka pelaan Willemse hen verwelkomde en het slechte weder trotseerende, in kern achtige bewoordingen den lof der Won derbare Moeder van den Elshout den pelgrims verkondigde. Des gewijden sprekers machtige pe roratie, de loiliederen aan Maria, bege leid door de harmonie en een zonne straal, welke het grauwe zwerk door boorde, werkte bemoedigend op der pelgrims gemoederen en onder de tonen van een vroolijke marsch trok men opgewekt ter kerke. Ten 9 uur had hier de plechtige hoogmis plaats waaronder predikatie door den WelEerw. heer Breugelmans van de Norbertijner orde. Nadat de harmonie nog een aubade aan den pastoor had gebracht vertrok de bede vaart huiswaarts. Ruim 11 uur arriveerde de Meisjes congregatie uit Besoijen, onder leiding van pastoor Buijs. Onder de solem- neele hoogdienst van ll3/4 uur weer- klpnk een dameskoor, dat met hare welgeoefende stemmen, als een enge lenkoor het H. Misoffer opluisterde, met de uitvoering van Franken's twee stemmige mis. Ten één uur had het plechtige lof plaats een tocht naar de bidkapel werd door het slechte weer verhinderd. Ten 3 uur deed de processie van de Broederschap der H. Familie uit Nieuw- kuik haar intocht binnen Maria's veste, onder leiding van kapelaan Van den Heuvel Eras en hield in de kerk hare oefeningen en gebeden, daar het weder ook nu een beletsel was voor een kapelgang. Ten 5 uur had het solem neel lof plaats met predikatie van den WelEerw. heer Breugelmans en werden de relikwieën der H.H. Martelaren van Gorcum vereerd. Vóór het vertrek ten 6 uur bracht de harmonie der Broe derschap een serenade aan den pastoor en trok men vervolgens onder opge wekte marschtonen. en nu door goed weer begunstigd naar Nieuwkuik. De afdeeling Elshout van de Vei- lingvereeniging „De Langstraat" te Drunen hield Vrijdagavond eene ver gadering voor de algemeene vergade ring te Drunen en het geven van man daat voor die vergadering. De Edelachtb. heer burgemeester de vergadering openende, wees op den toenemenden bloei der veiling, door bewijzen gestaafd. De veilingskosten konden hierdoor van 6 op 5% terug gebracht worden. Hij stelde voor de 4 periodiek aftredende bestuursleden de heeren M. v. Dijk te Genderen, J. v. Loon te Elshout, J. v. Engelen te Haarsteeg en M. v. Halder te Drunen weder als zoodanig te benoemen, wat bij acclamatie plaats vond. Hierop weid overgegaan tot de be noeming van 5 afgevaardigden voor dea.s. algemeene vergadering te Drunen waarvoor in aanmerking kwamen de E.A. heer Van Liempt, burgemeester, de heeren J. v. Loon, J. v. Boxtel, P. v. Huiten en de Eerw. broeder Fran- ciscus, warmoezenier van het St. Nor- bertusgesticht, die eveneens bij accla matie werden benoemd. De heer Peijnenburg, directeur der veiling, gaf verslag over het boekjaar 1925, waaraan wij de volgende spre kende cijfers ontleenen In 1925 werd aangevoerd voor een totale waarde van f426,419,17 tegen f285,590,78 in 1924. Voor Elshout was dit respectievelijk f55,163,82 en f37,985,39. DRUNEN. Vorige week werden reeds de eerste aardbeziën aangevoerd, dit als bewijs hoe de aardbeziënteelt, die hier vóór enkele jaren door de veiling werd ingevoerd, thans ook reeds tot de glascultuur is uitgebreid. Vrijdagavond had in de zaal der Harmonie „De Volharding" het eerste radio proefconcert plaats, in tegen woordigheid van den E. A. heer burge meester, heeren leden van den raad, vele genoodigden en belangstellenden. De installatie bleek aan de hoogste eischen te voldoen en het gehoorde wekte ieders bewondering. Aangenaam verrast waren de toehoorders, toen hun de heerlijke altstem van Mevrouw Ba ronnesse Van Pallandt-van Hoogland in de ooren klonk, die naar verluidt, toevallig dien avond voor 'teerst voor het uitzendstation te Hilversum zong Deze befaamde zangeres had n.l. ook het openingsconcert in de nieuwe zaal van „De Volharding" opgeluisterd, dat in Febr. '25 plaats had. De harmonie der Jongenscon gregatie gaat a.s. Donderdag naar het Nationaal Concours te 's Grevelduin- Capelle en zal daar uttkomen in de

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2