Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEüLLETOn MODRDBRABATiD GEEN GEWETEN NUMMER 42. WOENSDAG 26 MEI 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdreeECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 21 Mei des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Bianchi. Eerst ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Segeren. Voorzitter. Alvorens met de behan deling van de agenda te beginnen, wil ik eerst een kort woord van na gedachtenis wijden aan wijlen Wet houder Smolders. Wie onzer zal ge dacht hebben dat de heer Smolders toen hij nog kort geleden bedankte als lid van den gemeenteraad zoo spoedig tot betere gewesten zou worder. geroepen. Een woord van dank en hulde breng ik hier gaarne aan den overledene di^e ruim 45 jaar lid van den raad is geweest waarvan 21 jaar als wethouder. Gedurende al dien tijd is hij steeds eerlijk voor zijn meening uitgekomen en heeft hij veel in het belang van de gemeente gedaan. Zijn nagedachtenis zal daarom bij ons steeds in eere voortleven. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Wijziging begrooting dienst 1925 en idem 1926. De Voorzitter merkt op dat de laatste wijziging noodzakelijk is ge worden naar aanleiding van het besluit genomen in een vorige vergadering betreffende het jubileum van den gemeentesecretaris. 2. Wijziging begrootiüg G. E. B. dienst 1925 De Voorzitter merkt op dat het G. E. B. een reservefonds heeft van f 10.000. Van de winst van dit bedrijf mag niets aan de gemeente kas af vloeien. Bij dit reservefonds moet men dit bedrag niet in contanten zoeken want in dit bedrag is begrepen de leiding en 't transformatorhuisje. Waar men hier over het geheel genomen een bovengrondsche leiding heeft, is het raadzaam nog een fonds te stichten voor uitbreiding of ver nieuwing. Immers, het kan voorkomen door de een of andere omstandigheid, dat men ineens voor zeer groote kosten kan komen te staan en dan zouden die kosten op een dienstjaar drukken, wat, zooals vanzelf spreekt, niet wenschelijk is. Daarvoor is een dergelijk reservefonds noodig. Burg. en Weth. stellen voor van de winst in het afgeloopen jaar gemaakt, een bedrag van f 1000 in het fonds te storten. Burg en Weth. zullen het waar- deeren indien door den raad op dit voorstel wordt ingegaan want geheel onverwachts kan men dikwijls voor groote uitgaven komen te staan en dan is het voor dat dienstjaar niet te dragen. Zonder eenige beraadslaging wordt dit voorstel aangenomen. 3 Voorstel opheffing zekerheids stelling van wijlen den heer de Hoog als Gemeente-Ontvanger. Wordt, conform het voorstel van Burg. en Weth., besloten 4. Vaststelling van het bedrag der voor de bijzondere scholen werkelijk gemaakte kosten over de jaren 1922, 1923 en 1924. Deze bedragen worden vastgesteld op f4137.57 voor de Bijzondere Jon gensschool en f5462 79 voor de Bijzondere Meisjesschool. 5. Vaststelling verordening art .178 der Gemeente-wet. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt vastgesteld. 6. Voorstel tot het toekennen van een bijdrage voor het geven van con certen Voorzitter. Evenals een vorig jaar zullen door de harmonie weer 4 con certen worden gegeven als tegemoet koming voor de verleende subsidie. Vervolgens bestaat er een fonds vrij willig door de gemeentenaren bijeen gebracht iwaarult de kosten worden bestreden voor de verdere concerten. Een vorig jaar had dit fonds een te kort en ook dit jaar weer Bij de behandeling van de begroo ting is over het geven van deze con- certen al gesproken en is op de be grooting een post gebracht van f 150 voor Volksfeesten zonder te zeggen waarvoor. Ik stel voor van dit bedrag f 100 te geven aan het fonds. Op de vergadering van de Commissie waar een en ander is besproken, ben ik tegenwoordig geweest en heb daar ook inzage van de verschillende cijfers gekregen. De collecte heeft thans f 425 opgebracht en de kosten bedragen f 430 ongeacht de kosten die nog komen door het noodige drukwerk, het onthalen van bestuursleden enz. enz. Jansen. Hoeveel heeft men een vorig jaar voor dat doel opgehaald. Voorzitter. Ik meen van f 402 en nu f 425. De gemeente heeft toen f 75 bijgedragen. In aanmerking moet ech ter worden genomen dat de Commis sie toen op een goedkoopere wijze de concerten kon laten geven dan zulks nu het geval is. Toen werden door de harmonie's van Raamsdonksveer, Waspik en 's-Gravemoer ieder twee concerten gegeven. Het ging toen om prijzen, dat wil zeggen er werd geloot om drie bedragen en hiervoor zijn deze vereenigingen niet meer te vinden zoodat het Comité een andere weg heeft moeten inslaan. Nu krijgen we de harmonie „De Unie" uit Breda te hooren, de harmonie uit Oosterhout en het corps stafmuziek van het 6e Reg. Infanterie en dat brengt meerdere kosten mee. Jansen. Ik dacht dat we dit jaar goedkooper zouden zijn uifgewees* omdat er zoo'n roep was dat er zoo veel meer was opgehaald dan een vorig jaar. 7. Voorstel vaststelling nieuwe leges verordening. Voorzitter. Het is tijd dat deze ver ordening eens wordt herzien want ze is een beetje antiek geworden. Veel werd hier tot nu toe niet betaald. Wij hebben nu eens nagegaan wat zooal in andere gemeenten wordt geheven en hebben dus zoo maar niet ondoor dacht bedragen genoemd. Voor legatisatie van een handteeke- ning, voor een verklaring van een be- wijs van Nederlanderschap en voor een bewijs van goed gedrag zal 25 ct. worden gerekend. Voor nasporing in het archief zal f 1 per uur worden gerekend. Velen zal dit bedrag misschien wat hoog voorkomen, maar gezien de moeite die er voor gedaan moet worden is dit niet het geval want bij dergelijke zaken moet altijd een ambtenaar van de Secretarie aanwezig zijn en dat kost de gemeente dan toch ook geld. Er wordt wel eens schriftelijk gevraagd of wij eens even willen kijken of iemand hier is geboren. Ze zeggen dan dat dit moet zijn gebeurd b v tusschen 1300 en 1600. Zoekt dan maar. Wij hebben dit tot nu toe altijd nog voor niets gedaan, maar dat is toch niet om te doen. Voor een jaarverslag zal f5.—voor de begrooting f 7.50 en voor een af schrift van de rekening f 10.worden gevraagd. Voor een paspoort 50 ct. en voor het aftéekenen van het bewijs van Nederlanderschap f 1.voor vergun ning tot het venten 25 ct. Sassen. Is dat voor iedereen en voor alles gelijk gesteld. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Sassen zegt meer voor al- geheele vrijheid in deie te voelen maar aangezien nabijgelegen gemeenten aan inwoners uit deze gemeente daarvoor ook laat betalen, moet men er ook wel toe overgaan. Spr. meent dat men daar echter voor enkele zaken meer laat betalen. De Voorzitter zegt daar al eensnaar te hebben geinformeerd, doch hem is toen gezegd dat dit niet het geval is. Sassen. Dat moeten ze niet zeggen, want ik heb het zelf gezien. De Kroon. En ik heb het dezer dagen nog van de Pruis gehoord, die daar met zijn ijswagen komt. Voorzitter. Ik zal daar dan nog eens naar informeeren. Men moet er echter rekening mee houden dat men hier voor lederen keer dat men komt venten 25 ct. moet betalen. Iemand die iedere week komt venten betaald dus 52 x >25 cent, wat een heel bedrag is. Was het niet dat het noodig was om die vreem delingen te weren, die verkapte schooiers, dan zou het beter zijn de menschen vrij te laten, maar nu moet men wel. De heer Jansen vraagt of deGemeente- Ontvanger niets krijgt voor het werk dat hij moet doen voor den abattoir. Voorzitter. Neen, want dat werk verricht hij ingevolge een eigen ge meente-verordening. Jansen. Nu betalen wij den ontvan ger voor werkzaamheden die hij verricht voor andere gemeenten. De Voorzitter zegt dat zulks direct toch niet het geval is, want het betreft hier werk dat gezamenlijk wordt gedaan geregeld door eene verordening die de raad zelf heeft vastgesteld. 8. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening tot een maximum bedrag van f 10.000. Voorzitter. Een vorig jaar hebben wij dit bedrag geleend bij de Boeren leenbank tegen een rente van 5'/,°/0. Thans kunnen wij bij gemelde Bank terecht tegen 5 °/0. Wordt besloten de geldleening aan te gaan. 9. Voorstel tot het in gebruik geven van een schoollokaal voor een Naai cursus. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben den raad al vooruit geloopen. Er heeft zich een clubje dames vereenigd met het doei eens per week bijeen te komen om dan kleeding te vervaardigen voor behoeftige ingezetenen. Voor dit doel wilde men gaarne gebruik maken van een ledig staand schoollokaal. Behou dens nadere goedkeuring van den raad is reeds vergunning daarvoor gegeven. Voor vuur moeten ze zelf zorg dragen, licht zal men ze gratis vcrleenen wijl anders nog een aparte meter moet worden aangelegd, wat ten slotte nog duurder zou zijn. Waalwyhsflie en Langsfraatsche Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprös per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 19). ...Te moest my de bittere noodzakelijkheid je eersten wensch onvervuld te laten, niet nog zwaarder doen gevoelen, liefste Edith Het gaat nu eenmaal niet het is geheel en al onmogelijk." Zy stond op en bedekte haar gelaat weer met den sluier, alsof zij op het punt stond te vertrekken. „Het is heel jammer, dat het niet gaat", sprak zij met zonderling vreemd klinkende stem. „jammer niet alleen voor Artois en Ingeborg, maar helaas ook voor my. Want ik moet je onder deze omstandigheden ver zoeken, my myn woord terug te geven, Lud- wig!" Wallroth sprong op en greep haar zoo ste vig by haar handgewricht, dat het haar pyn deed. *,Je woord? Welk woord, Edith? Wat moet die zonderlinge verklaring beteekenen?" „Ik voel my niet sterk genoeg den last te dragen, welke my daardoor op de schouders geladen zal worden. Ik wil niet, dat met my tegelykertyd haat en ontevredenheid over den drempel van jouw huls zullen binnen treden. Niemand zal over my als over een gelukverstorende indringster mogen spre ken." ..Maar om 's hemels wil, van dat alles is toch absoluut geen sprake!" riep de profes sor geheel buiten zichzelf uit. „Wanneer je thans door dergeiyke bedenkingen er toe kunt komen my op te geven, dan heb je nooit oprecht van my gehouden." „Juist omdat ik je oprecht liefheb, Lud wig, kan ik de gedachte niet verdragen door jou misschien eens als de verstoorster van je huiselyk geluk te worden beschouwd. MftAI3CHAPPy VAN VERZEKERING OP HET LEVEM Juist omdat ik de gevoelens van je dochter volkomen begryp daar ik misschien in haar plaats precies hetzelfde zou gevoelen als zij juist daarom, myn vriend, kan ik er niet in toestemmen een stryd te ontke tenen. waarin ik onder alle omstandigheden de hoofdschuldige zou moeten zy'n. Inge- horgs rechten op jou zy'n ouder en heiliger dan de myne en ik wil niet, dat iemand zich door my in zyn rechten aangetast zou ach ten." Op den zachten. kalm berustenden toon van een' martelares had zy hem dit alles ge zegd en de duisternis, die haar sluier steeds dichter om alle zich in het vertrek bevin dende voorwerpen scheen te weven, droeg er in niet geringe mate toe by, haar woorden voor den professor iets by zonder smartelyks en aangrypends te geven.' IIy liep eenige malen de kamer op en neer en bleef toen diep ademhalend staan, als iemand die een zwaren stryd voert, om tot een beslissend besluit te komen. ..Edithzeide liy eindeiyk na een zeer lange stilte. „Beschouw je myn toestemming in een verloving van Ingeborg met dezen doctor werkeiyk als een voorwaarde voor de vervulling van je belofte?" „Ik kan niet anders, Ludwig, de hemel weet, dat ik werkeiyk niet anders kan." „En ben je ook bereid alle verantwoorde lijkheid op je te nemen voor datgene, wat myn toegevendheid aan leed en rouw voor ons allen tengevolge zou kunnen hebben?" Toonloos en zacht gelfjk een zucht, maar toch duideiyk verstaanbaar kwam het over haar lippen „Ja „Welnu, dan verzoek ik je om de beant woording van nog slechts een enkele vraag. Stamt deze Artois dan tenminste uit een volkomen vlekkelooze familie? Ik heb na- melyk in myn tamelyk lange loopbaan ge- constateerd, dat bepaalde karaktereigen- schappen van de ouders byna met dezelfde j zekerheid als zekere ziekten op de kinderen I overgaan en niets ter wereld zou my kun nen bewegen iemand in myn familiekring op te nemen, die niet van eerbiedwaardige voor vaderen afstamt." Het zou hem hebben kunnen bevreemden, dat Edith op deze vraag niet onmiddeliyk antwoord gaf en dat zy eindeiyk, inplaats van hem kort en bondig van repliek te die nen, zeide „Oordeel je op dit punt niet al te streng, Ludwig? Wat zou je b.v. doen, als iemand je thans mededeelde, dat er ook in het leven van myn vader of moeder de een of andere donkere bladzyde was voorgekomen?" „Dat zou het verschrikkeiykste zyn, Editli, dat my zou kunnen overkomen. Maar wy hebben toch warempel geen aanleiding ons nu met de gedachte aan zulke onmogeiyk- heden bezig te houden. De gedachtenis van je vader is alleen al door het feit, dat hy midden in een eervolle ambtenaarsloopbaan uit dit leven is weggeroepen, voldoende tegen iedere verdachtmaking gevrywaard. Van de ouders van dien Artois weet ik echter niets en ik zal genoodzaakt zyn eerst nauwkeurige inlichtingen omtrent hem in te winnen, wan neer jy niet in staat mocht zyn voor hun onaantastbare rechtschapenheid in te staan." „Ik durf daarvoor volkomen in te staan," verklaarde zy snel, alsof zy vreesde, dat een nieuwe aarzeling hem in zyn met zulk een moeite genomen besluit aan het wanke len zou kunnen brengen. „Siegmunds vader was stellig niet minder eerbiedwaardig dan de myne. Is je dat voldoende?" „Ja En alleen ter wille van jou, Edith, zal ik datgene doen, wat ik voor myn gewe ten anders nooit zou hebben kunnen ver antwoorden. Ik zal Ingeborg roepan en in jouw tegenwoordigheid zal zy vernemen, dat jy het alleen bent, aan wie zy de vervulling van haar wensclien te danken heeft." „Voor geen geld ter wereldriep Editli verschrikt uit. „Er zou geen slechter middel te bedenken zyn, om «lerw u-pv naar haar hart voor my te effenen^ulsschien zou zy nu zelfs niet eens aan de onbaatzuchtigheid van myn beweegredenen gelooven. Eerst wanneer zy onder den verzachtenden invloed van een gelukkige geliefde geleerd heeft, ook my rechtvaardiger te beoordeelen, mag zij tot de overtuiging komen, dat zy my fei- telyk eenige dankbaarheid verschuldigd is." „Zooals je wiltZeg dan aan je vriend, dat ik bereid ben hem te ontvangen." „En je zult hem vriendeiyk bejegenen, niet waar? Je zult hem niet al te zeer laten voe len, hoe moeiiyk het je valt je toestemming te geven." „W at dat betreft zal ik my tenminste alle mogelyke moeite geven. Maar je vindt het nu toch wel goed dat ik eindeiyk de lamp laat brengen. Het is intusschen volkomen duister geworden." Zy had niet den moed nogmaals tegenwer pingen te maken en e nige minuten later scheen er een helder licht in de kamer. Toen professor Wallroth daarna op zy'n verloofde toetrad, doorschokte hem een hevige schrik, want achter het dunne weefsel van den' sluier aanschouwde hy een doodsbleek ge laat met onnatuuriyk groote, brandende oogen. „Om 's hemels wil, Edith," riep hy ont zet uit, „je gevoelt je toch niet ziek?" Met heftige beslistheid schudde zy het hoofd. „Ons gesprek heeft my misschien een beetje aangegrepen, verder niets! Thans, nu alles in orde is gekomen, zullen eenige uren van ongestoord nlleenz.yn myn zenuwen wel weer tot bedaren brengen. Je zult my op onzen liuweiyksdag zoo gezond en opge wekt aantreffen, als je het slechts wenschen kunt. Voor vandaag vaarwel!" Zyn groote teergevoeligheid verbood hem ook thans haar te omhelzen en hy geleidde haar met zulk 'n eerbiedige beleefdheid naar de deur. alsof zy een vreemde voor hem was, die zich in vol vertrouwen op zyn ridderlyk- heid onder zyn bescherming gesteld had. By de huisdeur nam Edith nogmaals met opval lende haast afscheid en daalde snel de stee- nen trap af. Het rytuig, dat haar hier ge bracht had, stond wachtend voor het huis en zy noemde den koetsier al$ het eerstvol gend doel van den tocht een adres, dat niet haar eigen was. In een weinig aanlokkeiyke straat in de „latynsche wyk" van de hoofdstad, waar vanaf de benedenverdiepingen tot aan den zolder byna niets anders dan beroepskam"r- verhuursters woonden, bracht de moedelooze koetsier zyn niet minder moedeloos paardje tot staan. „Hier is nummer dertien!" riep hy naar binnen in het rytuig. „Moet ik hier weer wachten 7" „Neenverklaarde Edith, terwyi zy -hem een geldstuk in de hand stopte. „Ik weet niet, hoe lang ik hier denk te biy'ven." Een slecht verlichte gang voerde haar Prys der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. naar een uitgesleten trap, terwyi in de wan kele leuning de meeste spyien ontbraken. Op iedere overloop kwamen drie geschilderde deuren uit en byna op elk dezer deuren wa ren met punaises drie of vier visitekaarten bevestigd. Twee jonge mannen met verweer de gezichten, die uit een der hoogere verdie pingen te voorschyn kwamen, namen Edith met nieuwsgierige blikken op en wisselden spottende opmerkingen met elkander, toen zy voorby was. Haar ademhaling ging snel en onstuimig, toen zy een minuut later aan een j der bruin geschilderde deuren aanbelde. De i schrille klank deed hater onwillekeurig in- j eenkrimpen. Er verliep g«ruiinen tyd, voor de sleutel werd omgedraaid en alvorens het gerimpelde j gezicht van een ouvrieudelyke oude vrouw door de half geopende deur zichtbaar werd. j „Doctor Artois?" herhaalde zy Edith's vraag, terwyi zy een wantrouwenden blik over haar elegante gestalte liet gaan. „Ja, die woont hier en hy is toevallig ook thuis, i Klopt u hier maar aan de tweede deur links. Ik behoef u toch zeker niet eerst aan te melden." zy slofte op haar uitgeloopen pantoffels weg ia de richting, vanwaar zy gekomen was. Edith echter perste haar lippen otfeen, terwyi zy aan de lakonieke aanwyzing ge volg gaf. j „Binnenriep een stem met gemaakte onverschilligheid on uit de ouderwetsche groene sofa verhief zich by Edith's komst de lenige gestalte van den doctor, zonder eenig teeken van verbazing of van byzon- dere opwinding. Iiy hield een sigaret tus schen <Ie lippen en het geheele, armoedig ge meubileerde vertrek was met een dichte oignrettenrook gevuld. „Goeden dag. dierbare Edith," aldus begon hy met een onbevangenheid, di« zyn tooneel- spelcrstalent alle eer aandeed. „Ik verzoek J'e te verontschuldigen, dat hier 'n beetje rook hangt, maar ik had je werkeiyk later verwacht". (Wordt vervolgd),

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1