Koopers uit (Mijl Wordt goedgekeurd. 10. Benoemingïf2e ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter vervanging van wijlen den heer P. M. F. Smolders. Aanbeveling in alphabetische volg orde 1. J. H. Meijers. 2. M. de Visser. De Voorzitter merkt op dat aan deze betrekking een bezoldiging verbonden is van f30 per jaar. Toe nu toe werd het ambt waargenomen door een wet houder doch Burg. en Wethouders zijn van oordeel dat net beter kan worden waargenomen door een ambtenaar ter Secretarie omdat dan, als de secretaris eens niet aanwezig is, hetzij dat hij wegens ziekte verhinderd is hetzij door uitstedigheid, het werk toch zonder stoornis kan doorgaan. De heer Meijers wordt hierna met algemeene stemmen benoemd. 11. Aanvragen tot grond aankoop Van den heer M. van Uilen uit Am sterdam is het verzoek ingekomen om van het bouwland, gelegen naast het Hotel Jansen aan het Stationsplein, een gedeelte, ter grootte van 224 M., te kunnen koopen, teneinde daarop twee woonhuizen te bouwen, Van den heer A. Anraad alhier is een gelijk verzoek ingekomen om een perceel grond, groot 108 M., te kunnen koopen, ook zoo van den heer C. van Baarschot en een van J. v. d. Hijkant voor 87 M. De Voorzitter zegt dat eerst een kwestie onder het oog moet worden gezien die ook de bouwvereeniglng aangaat. De bewoners van de huizen van de bouwvereeniging hebben steeds een vrijen achteruitgang gehad wat, als daar alles wordt bebouwd, niet meer het geval zal zijn, wat een groot bezwaar mag worden genoemd. Naar zijne meening kan dit bezwaar worden opgelost. De bouwvereeniging heeft een M. grond liggen voor de woningen de trottoir die aan de vereeniging behoort. Wil ze dit ruilen met een strook grond achter de woningen ge legen, dan kan daar, als dan de koopers van grond de verplichting nog wordt opgelegd dat deze een l/2 M. moeten afstaan voor een gemeenschappelijken gang, de zaak in orde komen. De heer de Kroon meent dat de Bouwvereeniging daartegen wel geen bezwaar zal hebben. De Voorzitter meent dat dit de aan gewezen weg is, omdat dan de ge meente in het bezit komt van den trottoir wat zeer gewenscht is. De heer Jansen acht het voorstel zeer aannemelijk Zoowel de bewoners van de huizen der Bouwvereeniging als die daar nog voor zullen worden gebouwd, zijn er mee gebaat. Voorzitter. Of er aan die ruiling van grond kosten zijn verbonden, weet ik niet precies, in ieder geva! zal dat nooit zooveel zijn, maar de Bouw vereeniging zal dan deze kosten wel voor haar rekening nemen. De Kroon. Ik zou wel denken, dat men daartegen geen bezwaar zal heb ben, maar zeker weten doe ik het niet Jansen. Heeft de bouwvereeniging daar niet een klein beetje grond ge smokkeld. Voorzitter. Neen, dat is daar door den wind gebeurd. Het hek is toen een beetje omvergewaaid. Voorzitter. Verder zou ik nog eenige voorwaarden willen verbinden aan de te verkoopen gronden. Ik zou nl. be palen, dat binnen een jaar moet worden gebouwd en dat voor de te bouwen huizen een tuintje moet worden aan gelegd. Door deze bepalingen zullen misschien enkele aanvragers terugkrab belen doch dan worden de perceelen in volgorde verkocht, opdat niet hier een huis staat en daar weer een open plek grond. De tuin die voor de huizen moet komen, behoeft slechts 2 M. groot te zijn, dan zijn alle huizen op het Stationsplein 't zelfde wat voor het uitzicht mooier is. Voor de huizen van de de Bossche Bouw-Mijdat mooie cadeau en voor dat van den heer Lucas zijn ook dergelijke tuintjes aangebracht. Jansen.-Hoe zit. het, zitten die lui onderhand nog niet in de kast. Voorzitter. Het aanzicht moet netjes blijven. We loopen nu wel de kans dat enkele aanvragers niet op die voor waarden zullen ingaan, maar ik zou zeggen, laat die dan ook maar loopen. Zoo kort aan de tram gelegen is het voor die menschen, die daar komen wonen gewenscht dat ze een tuintje voor hun woning hebben, vooral ook met het oog op kinderen. Komt men Leest aandachtig de ad vertenties in ons blad! Men vindt daarin de beste adressen op elk gebied. Koopt bij deze adver teerders. nu om de bocht, dan vervalt die be paling omdat het terrein daar te ondiep wordt, alsook omdat dit aan het aan zicht van het plein niets meer afdoet. Andere menschen hebben den grond daar duur gekocht en nu moet er ook voor worden gewaakt, dat daar geen huizen komen, die er niet op zijn plaats zijn. En nu nog de prijs. De heer Jansen heeft f 3.50 per M. betaald, Bax f 2.50 en het Woningbedrijf ook f2.50. Tus- schen die prijzen moet het zoowat in komen. Burg. en Weth. waren dan ook van plan f 3 te vragen. De grond prijs is dan van dien aard, dat dit geen doorslag kan geven of men al of niet zal gaan bouwen. Nu moeten ze een halve M. afstaan voor een uitweg, als men ter compensatie daarvan nu eens f2.75 per M. werd gerekend. lansen. Het doet me genoegen, dat Burg. en Weth. met deze voorstellen zijn gekomen, anders was ik er mee voor den dag gekomen. Niet voor mij persoonlijk zou ik dat gedaan hebben maar om de boel niet te ontsieren. Voor die kleine kosten zal trouwens niemand achterwege blijven. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. Van den heer J. Blijlevens te Drimmelen is een verzoek ingeko men om een perceel grond te kunnen koopen gelegen aan den loswal nabij de Steiger van de Stoomboot om daar een woonhuis met bergplaats te kun nen bouwen. Het adres is pas ingekomen zoodat Ik nog geen gelegenheid heb gehad om hierover met aanvrager te spreken. Aangezien de aanvraag nogal vaag is, er staat niet bij hoe diep hij wil gaan met het bouwen, stel ik voor dit adres in handen van Burg. en Weth. te stellen opdat die in een volgende ver gadering met preadvies komen. Jansen. Ik mag hopen dat U succes zal hebben, want het is iemand die nogal personeel kan gebruiken.. 12. Ingekomen stukken. Adres van den R.K. Bond van Politie agenten, houdende het verzoek om subsidie. Wordt aangehouden tot bij de be handeling van de begrooting. Van J. W. Wagemakers te 's Grave- moer is een adres ingekomen waarin hij er op wijst dat door hem een ge regelde dienst wordt onderhouden tusschen Geerlruidenberg, Raamsdonk, Waspik, 's Gravemoer, aansluiting gevend op de Thor. Van de Ged. Staten heeft hij ook subsidie ontvangen en nu dringen deze erop aan dat ook de gemeente subsidie zal verleenen. Van J. Zijlmans te Raamsdonksveer is een adres ingekomen waarin hij er op wijst dat door hem een autobus dienst wordt onderhouden van Raams donksveerGeertruiden bergMade— Breda. Adressant meikt verder op dat Ged. Staten hem in overweging hebben gegeven bij de gemeenten om subsidie aan te kloppen. Zoo de gemeente er niet toe kan besluiten subsidie te ver leenen zal hij tot zijn spijt den dienst tusschen Made Geertruidenberg moeten opheffen. Voorzitter Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op deze adressen te beschikken. De heer Sassen zou nog niet zoo spoedig daartoe willen overgaan. Als de heer Wagemakers een meer geregel- den dienst onderhoudt, zou hij wel iets voor het verleenen van subsidie voelen. De heer Tak zegt dat reeds tweemaal per dag een geregelde dienst wordt onderhouden. De Voorzitter zou er meer voor voelen indien de gemeente geïsoleerd lag, maar nu men middelen van vervoer genoeg heeft, meent hij dat niet tot subsidie van autobussen moet worden overgegaan. Er zijn altijd menschen die er voordeel, maar ook die er na deel van hebben. Als men geen andere verkeersmiddelen had zou men er naar snakken. Made is er meer mee gebaat. Jansen. Ik denk dat allebei de ge meenten er mee zijn gebaat. Voorzitter. Bovendien is het een gevaarlijk precedent gaar» scheppen. Iedereen die een zaak gaat beginnen kan wel om subsidie komen. Sassen. Dat is heel iets anders. Komen de Staatsspoorwegen te kort, dan moet de Regeering ook bijpassen. Wij hebben hier in Geertruidenberg een bloeiende middenstand en dan moet alles gedaan worden om de trek naar ons stadje te bevorderen. De arbeiders verkeeren over het algemeen genomen in een lamlendigen toestand en als nu de Middenstand ook al klein moet gehouden worden, waar moeten dan op den duur de belastingcenten vandaan worden gehaald. Er zit wel iets in. In Waalwijk doet men ook alles om de menschen uit de omgeving het gemak kelijk te makên daar hun inkoopen te komen doen. Men zal daar een bus van uit het Overland laten loopen. Voorzitter. Men kan er een belang voor de plaats in zien en er zullen er zijn die een tegenovergestelde meening zijn toegedaan. Meijers. Men zal dan nog meer zijn inkoopen in Breda gaan doen. Sassen. Op de eerste plaats zal de Middenstand zichzelf wat meer moeten roeren. Men zal in alles buitengewoon concurrecrend moeten zijn. Het zou eens te probeeren zijn. j Jansen. Ik heb al eens opgemerkt, dat er schippers zijn die tegenwoordig hier komen liggen wat ze vroeger in j Drimmelen deden. Dat doen ze omdat 1 ze van hieruit gemakkelijker naar Made kunnen, waar ze hun familie hebben, dan ze dat vanuit Drimmelen kunnen doen. De Middenstanders proflteeren daar toch al direct van. Ik heb ook al gezien, dat ze van Made hier heen kwamen om inkoopen te komen doen. Sassen. De middenstanders moeten zelf meer energie aan den dag leggen en medewerking verleenen. Voorzitter. Wat heeft Made gedaan. Jansen. Ik meen, dat die het heeft aangehouden. Voorzitter. Zooveel haast is er niet bij; laten Burg. en Weth. eerst eens in- formeeren wat andere gemeenten doen. Daartoe wordt besloten. Verzoek van C Mouthaan om voor zijn pand, gelegen aan den loswal, een stoep te mogen aanleggen waarop bij tafels en stoelen kan plaatsen. Voorzitter. De bedoeling van Mout haan is om het daar met graniet te verharden en er dan tafels en stoelen te plaatsen om er te kunnen tappen De schippers kunnen dan voor het café zitten. Voor het verkeer is het geen bezwaar en daarom stellen Burg. en Weth. voor het toe te staan, maar hem dan een recognitie van f 5 te laten betalen. Sassen, f 5.— is wel wat weinig. Ik zou f 10.— rekenen. Het is voor een geheel seizoen. De Kroon, f 5.— is voldoende. Jansen. Wij mogen niet te veel van het standpunt uitgaan, dat we het voor niets of voor een beetje moeten geven. Met vier tegen twee stemmen, die van de Wethouders na, wordt besloten de vergunning te verleenen voor f 10. Verzoek van C. Stal, om voor zijn pand waarvoor zich een trottoir be vindt, een plankier te mogen aanbren gen met tochtschermen en markiezen. Voorzitter. De heer Stal wenscht een plankier aan te brengen van 70 c.M. breedte omdat de trottoir, die zijn eigendom is, wat smal is om er stoelen en tafels te plaatsen. De heer Stal is een en ander op het raadhuis nader komen toelichten. Hem is toen gezegd dat hij alleen vergunning zou krijgen zoo breed als zijn raam was en niet tot aan zijn deur aangezien dit moeilijkheden zou kunnen geven als men vanaf het sta tion komt. Een tochtscherm komt er dus aan tusschen raam en deur. Burg. en Weth hebben geen be zwaar om de toestemming te verlee nen. Na afloop van het seizoen moet hij een en ander weer opruimen. Tak In de vergadering van Burg. en Weth. is gezegd daarvoor f 10 in rekening te brengen Voorzitter. Ik dacht dat geen bedrag was genoemd, maar ik kan me ver gissen. De Kroon. Het bedrag is wel ge noemd maar er is niet verder over gesproken. Jansen Jullie zijn vandaag erg goed koop, ik hoop dat de raad wat duur der zal zijn. Voorzitter Nu het bedrag van Mouthaan is verhoogd, spreekt het van zelf dat dit ook hooger moet worden. De Kroon. In verhouding genomen zou f 25 goed zijn. Sassen. Het levert nogal wat op. Het is een mooi zitje, zoowat het mooiste van de gemeente. De concer ten zijn tevens nog een attractie. Voorzitter. Het is aardig als een café een vroolijk aangenaam uiterlijk heeft, ook voor de plaats zelf. Sassen. Ik zou f 40 rekenen. Jansen. Als men een en ander eens nagaat, ook de concerten, dan is het bedrag van f 40 niets te veel. De Kroon. Voor die concerten draagt hij reeds heel flink bij. Als hij er met zijn zaak geen voordeel aan had, zou hij dat bedrag nooit geven. Meijers. Ik zou dan f 30 rekenen. Tak. Hij moet in de gelegenheid zijn om wat te verdienen. Voorzitter. Het is billijk dat hij meer betaalt dan Mouthaan, maar men moet ook het standpunt van den heer C. Stal eens bezien, die is het te doen om er iets aan te kunnen verdienen. Het voorstel van den heer Sassen om f 40 te rekenen wordt hierna met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Sassen en Jansen; tegen de Kroon, Tak, Mr. Allard en Meijers. Het voorstel van den heer Meijers, om f 30 te rekenen in omvraag ge bracht zijnde, slaken de stemmen. Voor stemden de heeren Meijers, Sassen en Jansen; tegen Mr. Allard, Tak en de Kroon. Voorzitter. Nu is er nog een weg- Jansen. De wet moet uitgevoerd worden, het voorstel is aangehouden tot een volgende vergadering. De Kroon. Ik trek mijn voorstel in. Jansen. De wet moet gehandhaafd blijven, anders zullen we eens zien. Voorzitter. U moet niet zoo spoedig kwaad worden, iedereen die een voor stel doet, heeft toch het recht dat,het wordt aangenomen. Het voorstel van den heer Meijers wordt daarna toch met op een na algemeene stemmen aangenomen, die van den heer De Kroon na. Adres Leemans. Jansen. Ik stel voor dit straks in geheime vergadering te behandelen. 13. Rondvraag. De Voorzitter deelt mede dat bij de plaats gehad hebbende grasverpachting een perceel is aangehouden omdat dit te weinig opbracht. Later is het onder hands aan veel hoogerenprijs ver huurd. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat de aanbesteding van de rioleering heeft plaats gehad en het werk aan den laagsten inschrijver Kommers is opgedragen voor t 3800. Jansen. Hierover wil ik in geheime vergadering ook wel eens wat zeggen. Sassen. Er zijn weer veel werke- loozen. Kan met den aannemer niet eens onderhandeld worden dat deze zooveel mogelijk werktloozen uit deze gemeente in het werk neemt. Voorzitter. In het bestek is daar reeds aan gedacht. Ik begrijp echter niet goed, de heer Redert kon onlangs hier aan geen krachten komen. Jansen De spie. Sassen. Van het reclamebord aan het station heb ik nog niets gehoord. Voorzitter. Met de behandeling van de begrooting is daarover gesproken. Deze is nu pas teruggekomen en nu zal er de aandacht aan worden ge schonken. Sassen. In 's Bosch heeft men boekjes uitgegeven welke men in de stations ter lezing legt. In die geest kon misschien ook iets worden gedaan. Voorzitter, ik zal het in de Wethou dersvergadering bespreken. Sassen. Hoe zit het met die zaak van Klerks. Voorzitter. De toezegging is ver kregen dat de zaak in orde zal komen Daarna gaat de raad over in geheime vergadering. BUITENLAND. Naar verluidt, biedt Abd elKrim in zijn schrijven aan den Franschen gouverneur van Marokko, met een beroep op de Fransche edelmoedigheid zijn onderwerping aan Intusschen zetten de Fransch-Spaan- sche legers in Marokko hun opmarsch voort. Talrijke stammen hebben zich wederom overgegeven. In Japan heeft gisteren een vulkaan eruptie plaats gehad. Duizend personen worden vermist. Twee honderd men schen zijn door een vloedgolf, gevolg der vulkaan eruptie, omgekomen. Te Munchen heeft Maandagavond een ernstige treinbotsing plaats gehad. Voor zoover hedenochtend vaststond zijn 27 dooden te betreuren. Het aantal gewonden is zeer groot. In een rede te Genua verklaarde MussoliniHet fascisme heeft aan Italië een militairen geest gegeven, die noodig is, daar de strijd tusschen de naties steeds verbitterder wordtondanks het huichelachtig pacifisme. BINNENLAND. Naar wij vernemen, hebben een aantal reserve officieren een bureau opgericht om te gaan procedeeren tegen den Staat. In een circulaire aan alle reserve officieren schrijven de oprich ters van het bureau o. m. Volgens art. 9 van de wet op het Reservepersorieel 1905, hebben de reserve-officieren die onder de wape nen komen, dezelfde rechten en plichten als de beroepsofficieren van gelijken rang en stand. De Hooge Raad heeft beslist, dat onder gelijke rechten mede zijn te verstaan definaneieeleregelingen. Dit wettelijk voorschrift is reeds in 1905 overtreden, toen bij K. B. werd bepaald, dat de reserve officieren een salaris zullen genieten berekend naar de minimum—jaarwedde van hun beroepsranggenoot. Zelfs heeft men bij de laatste bezoldigingsbesluiten zoo danige lage maxima vastgesteld, dat deze in verband met het aantal dienst jaren nimmer door de beroepsofficieren worden genoten, doch uitsluitelijk voor verlofsofficieren toepasselijk zijn. Wel- ken grooten invloed deze wetsschen ding heeft, blijkt wel daaruit, dat een verlofsolficier, die gedurende de mo bilisatie eenige jaren in den rang van len luitenant of kapitein heeft gediend, meer dan f 1000 te kort is gedaan aan traktement, toelage, enz. aldus vervolgt de circulaire. Thans is besloten het ingehoudene door 'n proces op te eischen. Er is echter spoed bij het geval, want op 31 October verjaren deze vorderingen. Mr. R. A. James, advocaat te Apel doorn, zal het proces voeren. Het totaal bedrag der vorderingen is nog niet opgemaakt kunnen worden. Men schat, dat het enkele millioenen zal bedragen. Ingezonden Mededeelingen. Het bureau is gevestigd te Deventer en staat onder leiding van den heer J. A. Entingh. De Nederlandsche regeering over weegt ernstig, binnenkort den geldig heidsduur der Nederlandsche paspoor ten, conform den wensch van de laatste paspoorten-conferentie van den Volken bond tot twee jaar te verlengen en de kosten tot één gulden te verlagen. KERKNIEUWS. Zondag 30 Mei openen de parochies van Boxtel wederom de reeks van H. Sacramentprocessies ter gedachtenis aan het H. Bloedwonder der XlVe eeuw. Zooais men zich herinneren zal werd voor twee jaar de kostbare H. Bloed doek uit Hoogstraten in België naar Boxtel teruggebracht en werd dit feit met grooten luister te Boxtel gevierd. Dit jaar beloven de plechtigheden niet minder schitterend te worden. Het heerlijke Processiepark werd onlangs verrijkt met een overhuiving van het majestueuse rustaltaar, bestaande uit granietzuilen, schragende 'n weidschen koepel, die zijn grootschheid ten toon spreidt, ais ware hij zich bewust te moeten overschaduwen den Koning der Koningen. Duizenden pelgrims uit Til burg, 's Hertogenbosch, Eindhoven en vele andere plaatsen zullen dit jaar in Boxtel het H. Sacrament komen hul digen. Reeds bereids zijn de datums van 30en 31 Mei, 3, 6 en 20 Juni en 25 juli vastgesteld voor olficieele Hoogmis en namiddag^processie, ter wijl nog op vele andere dagen kleinere groepen van pelgrims H. Sacraments processie houden. Het hoogtepunt der H. Sacraments- vereering wordt nagestreefd bij het a. s. Tweede Bossche Eucharistisch Congres dat op 27, 28 en 29 Juni te Boxtel wordt gehouden, bij welke gelegenheid Z. D. H. Mgr. Diepen de Pontificale Hoogmis zal celebreeren in het Pro cessiepark en tevens Z. D. H. de Bisschop van Breda zal deelnemen aan de Processie, terwijl zeer vele kerke lijke Hoogwaardigheidsbekleders en honderde priesters de plechtigheden zullen bijwonen. Moge de devotie tot Jezus in zijn Sacrament vermeederd worden en zich uiten door de geroemde devote stem ming bij al de plechtigheden te Boxtel. GEMENGD NIEUWS. In het Zuiden van de provincie He negouwen nabij de gemeente Gerpin- nes is een auto, waarin vier Nederlan ders, Karei Siegmund en zijn vrouw, geboren Margaretha Schutte, Jan Hageboom en Eugne Veltman uit Amsterdam gezeten waren, tegen twee boomen gereden en vervolgens in een sloot gekapsijsd. Siegmund was op slag dood, de vrouw werd plotseling krank zinnig. Hageboom heeft verscheidene ribben gebroken en een schedelbreuk gekregen. Veltman is er met eenige schrammen afgekomen. Een nader bericht meldt, dat mevrouw S. niet krankzinnig is geworden, doch aanvankelijk zoo ernstig geschokt was, dat men voor haar verstand vreesde, Voorts, dat de toestand van H. naar omstandigheden vrij gunstig is. Zaterdagavond had de chauffeur J. Jonkers van den heer Frans van Thiel uit Helmond bij Aarle-Rixtel het onge luk twee kinderen te overrijden. Een van deze twee was zoo ernstig gewond, dat het Zondag in den vroegen morgen overleed. Het andere is ernstig ge kwetst. Proces-verbaal is opgemaakt en de auto is in beslag genomen. Zondagavond had de heer Ver stappen op den Boxtelschen weg het ongeluk met zijn motor tegen een boom aan te rijden. Ernstig aan het hoofd bebloed werd de man opgenomen en bij een boer ondergebracht. Het ongeluk gebeurde juist bij den overweg even voorbij Boxtel. Dr. Hoek Jr. uit Boxtel was spoedig ter plaatse aanwezig De man leed veel pijn. Het eene oog lag er geheel uit. Levensgevaar was toch gelukkig niet aanwezig. Zondagavond had op den Hel- voirtschen weg 'n motorongeluk plaats De motorrijder die kwam te vallen werd zwaar gewond opgenomen. Vrees voor het ergste is nog niet geweken. Nabij het Ooststation te Munchen heeft in den afgeloopen nacht een ernstige spoorwegramp plaats gehad waarbij het aantal dooden meer dan 20 bedraagt. De sneltrein komende van Rosenheim reed door een onveilig bij Wielrijders, een door de zon Verschroeide Huid. Schrijnen en Smetten,verzacht geneest men met p y Bij'Apoth.en Drogisten" Bloed feesten.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2