Kruisbooir vereeniging, een Rijwielhandel, heeft gevestigd, annex Reparatie-inrichting, L. ZIJLMANS. signaal heen en stootte met geweld op een anderen trein die reeds geruimen tijd voor het station had staan wach ten, daar deze nog niet kon binnen rijden. De aangereden trein vervoerde honderden peisonen die van de Pink- stervacantie terugkeerden. Alle wagons waren dicht bezet. De meeste wagons werden in elkaar geschoven, de ach terste totaal vernield. Een ontzettend gekerm en geschreeuw steeg op in het nachtelijk uur. Uit Munchen werd on- middelijk militaire hulp en medisch personeel gerequireerd. Den geheelen nacht werd bij het licht van fakkels doorgewerkt om dooden en gewonden te bergen. in den vroegen morgen waren meer dan 20 lijken en tientallen gewonden uit de overblijfselen der wagons te voorschijn gehaald. Er liggen nog meer lijken en gewonden tusschen de puin- hoopen. De lijken zijn nagenoeg alie onherkenbaar verminkt. Het reddings werk wordt met kracht voortgezet. Toen de 37 jarige J. Vos te Veen gisterenavond te bed lag werd hij door een manspersoon uit zijn bed geroepen. Beneden gekomen aan de deur schoot deze den ongelukkige a bout portant door de borst. Hij was terstond dood. De dader vluchtte op zijn fiets weg. Een oude veete moet de aanleiding van deze sluipmoord zijn. De vermoedelijke dader, is gearres teerd en naar 's Bosch overgebracht. In de buurt van Nara, een plaats niet ver oostelijk van Osaka, zijn bij een oefentocht twee militaire vliegtui gen tegen elkaar aangevlogen. Het eene vliegtuig brak in tweeën; het andere vloog in brand. Zaterdagmiddag speelde de 2 jarige G. Kroeze voor het ouderlijk huis. vlak aan de spoorlijn Zwolle-Amers- foort bij Wezep. Al spelende kwam nij op de spoorbaan, juist toen de sneltrein van 2u. 49 uit Amersfoort naderde. De machinist zag het gevaar te laat om den trein tijdig tot staan te brengen en het kereltje werd dood gereden. De treinenloop heeft een half uur vertraging ondergaan. Maandagavond is de heer W. Konings uit Son, op den Stratumschen dijk te Eindhoven op zijn motorrijwiel tegen den auto van den heer van Stockum, uit Den Bosch gereden en gedood. Het achtjarig dochtertje van den heer Jaalkens te Groningen is Zondag avond uit de vierde verdieping van het ouderlijk huis aan het Ged. Zuider- diep gevallen. Het meisje is in bewus teloozen toestand naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar het aan de verwondingen is overleden. Een autobus met een aantal per sonen uit Hasselt, Maaseyek en Ton geren. die een uitstapje maakten naar Luxemburg is tusschen Durbuy en Barvoux in een kromming op een dalenden weg tegen een muur opge reden doordat een band sprong en de remmen daardoor niet normaal werkten. Negen personen zijn gewond, waar- onder een doodelijk. Het Groot Festival te Waspik. WASPIK. Na dagen en maanden van voorbereiding had Zaterdagmiddag ten 3 uur de feestelijke opening plaats van het groot Nationaal Festival voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, Mannen- en Gemengde Koren, uitge schreven ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan der Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak onder de zinspreuk Virtus Nobilitat Artem. Tegen drie uur verzamelden zich velen op het werkelijk keurig inge- richtte feestterrein. De mooie tuin van den heer H. van Ierse!, met de daarin nieuw gebouwde harmoniezaal, leent zich schitterend om zulk een festival te houden. Hij biedt een waarlijk prachtig, ge zellig en vrij zitje bijmooi weer. Even voor de opening een aanvang zou nemen, pakken zich grauwe, drei gende wolken boven de gemeente samen' met het gevolg dat Pluvius maar al te veel van hetgeen men nu juist niet verlangde, gaf. De bliksem door kliefde aanhoudend het luchtruim ter wijl de donderslagen zich onafgebroken lieten hooren. Een droevig vooruitzicht. Edoch de mannen van de Regelings commissie met hunnen ijverigen Voor zitter, den heer E. H. Gijsman aan het hoofd, lieten zich niet ontmoedigen maar hadden het Eere-Comité met genoodigden en deelnemende gezel schappen doen verzamelen in de ruime zaal. Toen allen, voorzoover de ruimte het toeliet, plaats hadden genomen, nam de heer Gijsman het woord en zei dat het hem een aangename taak was allen namens de Regelingscom- missie een hartelijk welkom te mogen toeroepen. Hij sprak de hoop uit dat het festival een aangenaam verloop mag hebben en verleende daarna het woord aan den Edelachtb. heer Burge meester. Deze sprak daarop ongeveer als volgt Toen mij voor eenige dagen geleden het verzoek werd gedaan om bij ge legenheid van het 45 jarig bestaan van de harmonie „Volksvlijt en Volksver maak onder de schocne zinspreuk Virtus Nobilitat Artem, de openings rede te houden, heb ik daaraan met zeer veel genoegen willen voldoen. Met zeer veel genoegen heb ik dit willen doen omdat de gedachte om hier een festival te houden niettegen staande er nog een geweldige malaise in de gemeente heerscht, mij zeer sympathiek was. Reeds meermalen heb ik gelegenheid gehad te verklaren dat uwe vereeni- ging, mijne heeren, mij sympathiek is en gaarne verklaar ik dit hier nog tnaals. Uwe vereeniging is mij sympa thiek omdat zij is eene voor de ge meente zeer nuttige vereeniging waar de Waspiksche jongelui naast het gezellig samenzijn zich kunnen wijden aan instrumentale kunst, eene ver eeniging waarin ze elkaar leeren verstaan. De namen van de oprichters hier te gaan noemen, behoef ik niet te doen ge kent ze allen, alleen wil ik ze hier even in dankbare herinnering her denken. Gaarne breng ik hier een woord van hulde aan het bestuur en inzonderaan den Voorzitter. Ik weet dat hij alles doet wat maar mogelijk is om de ver eeniging steeds op te voeren. Ik zou in mijn plicht te kort schie ten als ik niet een woord van dank bracht aan het Regelings Comité voor alles wat het tot het welslagen van dit festival heeft gedaan. Niemand kan vermoeden wat een berg van werkzaam heden door hen verzet is moeten worden.Maar zehebben dit met vreugde gedaan. Vervolgens ook een woord van hulde aan deleden, in'het bijzonder aan hen die reeds meer dan 25 jaar hun krach- ten aan de vereeniging hebben gegeven. ik hoop en durf vertrouwen, dat de goede geest die thans onder de leden der vereeniging heerscht, zal blijven voortleven wat voorzeker wel het geval zal zijn nu men zoo'n flink home heeft gekregen. Ik hoop ook. dat de onder nemer in zijn verwachtingen niet zal worden beschaamd. En nu wensch ik Waspik een gezellig festival toe. (Bravo's) Hierna werd de eerewijn rondgediend. De heer Gijsman dankte voor de gesproken woorden en stelde voor het glas te ledigen op het welslagen van het feest en de gezondheid van den burgemeester. Deze woorden verwekten een lang- durig applaus. Hierna nam de heer B. van Schijndel, voorzitter van de harmonie, het woord en sprak ongeveer als volgt: Als Voorzitter van het jubileerend gezelschap wil ik deze eerste gelegen- ïeid te baat nemen om mijne gevoelens te uiten, die mij bezielen nu ons dit eest ter gelegenheid van het 45 jarig oestaan der vereeniging wordt aangeboden. Ik zal niet gaan uitweiden wat in die afgeloopen jaren door de vereeniging is gedaan en wat ze heeft meegemaakt. In de pers is dit reeds op voortreffelijke wijze gedaan en in iet voorwoord van het programma boekje is dit eveneens omschreven. In 1921 bij het 40 jarig bestaan een getal op zichzelf meer geeigend om te jubileeren dan bij een 45 jarig be staan, werd besloten dit feit in intiemen kring te vieren gezien de toen heer- schende tijdsomstandigheden. Of de tijd er intusschen nu zooveel beter op is geworden, wil ik in het midden laten, maar toen men zag dat overal in de omgeving de feesten slagen, is gezegd en besloten om het 45 jarig bestaan met een festival te herdenken. De werkzaamheden daaraan verbonden werden in handen gelegd van een Regelingscommissie en aangezien de vereeniging steeds met een ledige schatkist zit te kijken en dus niet de contanten noodig voor de voor bereidende werkzaamheden, heeft men een beroep op de burgerij van Waspik gedaan en niet tevergeefs. Met vreugde heeft men geholpen zoo zelfs dat de stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Zoodoende was de finantieeie kwestie spoedig geregeld. Doch met geld alleen is een dergelijk feest niet te organi- seeren; daarvoor heeft men noodig mannen bezield met ijver, bezield met een groote werkkracht,want werkelijk het is geen gemakkelijke taak om alles goed in elkaar te zetten. De Regelings commissie heeft zich bijzonder van haar taak gekweten, want het is geen gemakkelijke taak om 36 gezelschappen bij elkaar te krijgen. Daarvoor breng ik haar onzen harte- lijken dank. Dank breng ik ook aan allen die ons zoowel hun moreelen als finantieelen steun hebben willen schen ken om dit feest naar waarde te doen slagen. Een woord van dank wensch ik vervolgens in het bijzonder nog te brengen aan de pers die in de dagen van voorbereiding ons met haar mach tigen invloed heeft willen helpen. Wij weten en erkennen het, die medewer king is voor het welslagen van be- teekenis. Ik verzoek de heeren ver slaggevers mijn dank aan de Redacties over te brengen. Een factor van groote beteekenis voor het goede welslagen, maar een. factor die wij menschen niet kunnen bcheerschen noch door geld nog door arbeid is het weer. Op het oogenblik is het ons niet erg gunstig gestemd, maar laten wij hopen dat het spoedig beter zal worden en Waspik een feest gaat vieren dat in vele opzichten lange jaren in dankbare herinnering zal blijven vo°rtJeven- (Applaus.) Nadat door een fotograaf verschil lende groepen op de gevoelige plaat waren gebracht, werd onder leiding van den heer P. Kuijten door de deel nemende vereenigingen gezamenlijk de festivalmarsch uitgevoerd. De heer A. van Velthoven bracht na afloop hiervan den componist, den heer P. Kuijten een woord van hulde en een woord van dank voor deze werkelijk buitengewone prestatie. Intusschen was het weer zich over Waspik gaan ontfermen en alhoewel het nu direct geen bij uitstek goed weer was, was men toch in staat om het programma af te werken. De feestvierende vereeniging opende met de mooie ouverture „Fredegonde" van Paul André. Daarna traden achtereenvolgens op de harmonie .De Eendracht" uit Herpt en Bern, de fanfare „Euterpe" uit 'sGravemoer, de fanfare „Kunst na Arbeid" te Capelle en de harmonie .De Volharding" uit Drunen, die zich alle in een groote belangstelling moch ten verheugen. Ook het groot avondconcert, gegeven door de Harmonie „De Eendracht" te Raamsdonksveer en de Gemengde Zangvereeniging „'t Rozeknopje" te Capelle trok vele bewonderaars van de instrumentale en vocale muziek naar het feestterrein, waar tot laat in den avond een gezellige drukte bleef heer- schen, zoodat deze eerste dag van het festival, ook al werkte het weer niet mee, toch nog goed geslaagd mocht heeten. Het zag er in den morgen van den tweeden dag (2en Pinksterdag) weder om niet rooskleurig uit met het weer. Een grauwe regenlucht, waaruit nu en dan reeds een buitje viel, dreigde we derom veel afbreuk te zullen doen aan het welslagen van het grootsch opge zette muziekfeest op dien dag. Doch 't kwam gelukkig geheel anders uit; het weer werd allengs beter en eer het middag was, had een heerlijk, warm zonnetje het grauwe wolkengordijn vaneen gescheurd en werd het een heerlijke zomersche dag. Door zulk verrukkelijk weer begunstigd, is deze tweede dag dan ook een enorm succes gewordenzoowel op het keurige, lommerrijke feestterrein als in de straat en in de verschillende café's in het dorp heerschte een ongekende drukte. Duizenden uit omliggende plaatsen waren naar Waspik gekomen en onge twijfeld zal ieder bezoeker hoogst vol daan zijn vertrokken, want niet alleen dat men op het gebied van instrumen tale of vocale muziek zooveel schoons te genieten kreeg, maar ook de stem ming was overal zoo opgewekt, dat iedereen onwillekeurig direct mede in de feeststemming werd gebracht. Te half een stelde zich aan 't Vaartje, bij het Middenhuis. een schier einde' looze stoet op van deelnemende gezel- schappen, gardes d'honneur, leden der verschillende comité's en bestuursleden in landauers en auto's, het feestvierend gezelschap, enz. Het bood een inte ressante aanblik deze lange stoet, waarin vele vaandels en banieren wer den meegedragen en waaruit zonder ophouden muziek opklonk van de tal rijke harmonieën, door Waspiks straten te zien trekken. De Waalwijksche Gym nastiekvereniging. die onder leiding van den heer Princen toevallig een uitstapje naar Waspik gemaakt had. luisterde den stoet mede op. Na deze muzikale wandeling stelden de verschillende harmonien zich op voor de kiosk bij 't gemeentehuis, waar onder leiding van den heer P. Kuijten de door hem gecomponeerde festival marsch zou worden geblazen. Vanaf 't bordes van 't gemeentehuis, waarop zich de verschillende bestuurs- en comitéleden hadden opgesteld sprak de heer A. Schenkels een kort wel komstwoord, waarna doordevereenigde harmonien, zijnde ongeveer 200 exe cutanten de keurige festivalmarsch van P. Kuijten op sublieme wijze werd uitgevoerd; het vormde een keurig geheel en het talrijke publiek applau- diseerde langdurig. Onmiddelijk hierop ving het festival in den tuin van den heer v. Iersel aan, hetwelk geopend werd door de jubi- leerende vereeniging en waaraan de volgende vereenigingen deelnamen Fanfare „Concordia" Oosteind Fanfare „Sirena" Vrijhoeve Capelle. Gemengde Zangvereen. „De Heide bloem" Vrijh.-Capelle. Harmonie ter beoefening van Too- neel- en Toonkunst te Terheijden. Mannenkoor „Wilhelmina" Dongen. Mannenkoor „Tot bloei der Toon kunst" Baardwijk. Harmonie „St Jan" Kaatsheuvel. Andels Fanfarecorps, te Andel. Kon. Harmonie .Musis Sacrum" Dongen. Chr. Gemengde Zangvereeniging „Halleluja" te Besoijen. Gemengde Zangvereeniging 't Roze knopje" Capelle N. B. Fanfare „St. Caecilia"te Ammerzoden. Fanfare „Wilhelmina" Dussen. Harmonie „De Eendracht" te Raams donksveer. Door de fanfare „Wilhelmina" uit Sleeuwijk was bericht van verhindering gezonden. Het programma werd vlot afgewerkt en een dichte drom van muzieklief hebbers verdrong zich den ganschen middag vlak bij de kiosk of volgde gezeten in den tuin de verrichtingen der verschillende gezelschappen, die echter bij de zangverenigingen vooral op eenigen afstand niet zoo goed te volgen waren. De verschillende gezel schappen hebben allen hun beste beentje voorgezet en het publiek woog de verschillende prestaties zorgvuldig tegen elkaar op, zoodat er, al was het dan ook een festival, toch een zekere spanning en een gewenschte naijver viel waar te nemen. Op de kiosk welke bij de Kerkhaven stond opgesteld, gaven voorts verschil lende Zang- en Muziekgezelschappen eenige nummers ten beste, terwijl ook onophoudelijk de harmoniën al spelen de door de straten trokken en vanuit de verschillende café's de koren van zangvereenigingen klonken, zoodat ook de honderden die zich in de straten verdrongen volop van muziek en zang hebben kunnen genieten. Des avonds gaf de bekende fanfare „St. Caecilia" uit Ammerzoden een schitterend con- cert, dat een waardig slot vormde van dezen zoo enorm geslaagden dag. GEERTRUIDENBERG. De collecte in de Openbare school gehouden, ten bate van het arme schoolkind in de Drentsche Venen heeft opgebracht, de som van f 12,18s, man werd onderhands opgedragen aan Hans Janval voor f 123 50. Bij j de gehouden keuring van springstieren in deze gemeente werden de stier van Corn. Prince, N. L. van Dongen en P. Rasehbug goedgekeurd en die van de Wed. W. Vermeulen en G. v. Oorschot afgekeurd. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. De sociëteit „S.T I.K." gevestigd in het hotel Centraal, heeft besloten, dit jaar een 2 of 3 daagsche reis naar Brussel te maken. Wel een bewijs dat de 1.1. gehouden reis naar Antwerpen uitmuntend geslaagd is. Het onlangs gebouwde café van den heer Monthaan aan de Donge, zal van een modern in te richten terras worden voorzien, wat een mooi gezicht op de Donge zal geven. De boot voor de processie naar Brielle, zal vertrekken Donderdag, morgen te 5 uur. Donderdagmorgen te 4 uur zal er een H. Mis gehouden worden. De Zweminrichting der bad- en zwemclub „Geertruidenberg" is Dins dag 25 Mei 1.1. geopend. Hoewel de temperatuur 16° bedroeg, was er toch een druk bezoek. MADE. De harmonie „St. Cecilia" gaf op haar kiosk haar eerste zomer- concert. Verschillende mooie nummers werden ten gehoore gebracht, o.a. ook die welke op het festival te Waspik zuilen worden uitgevoerd. Er was zeer veel belangstelling. De heer F. had 200 eieren in zijn broedmachine gedaan, hetwelk hij met electriciteit verwarmde Een dag werd geen stroom gegeven, zoodat de uitkomst al zeer sober was. Er werden slechts 3 kuikens geboren. Toen de chauffeur der zuivel fabriek der firma C. j. O. te den Hout zich met z'n auto aan den loswal van 't Wilhelininakanaal bevond om bussen melk te laden, had hij het ongeluk bij het achteruit rijden hard aan te zetten, waardoor hij te ver reed en met auto en al van den wal op het vaartuig terecht kwam. Met veel in spanning wist men den wagen met vereende krachten weder op den weg te brengen. Alles liep zonder persoon lijke ongelukken en noemenswaardige schade af. Het verfwerk van het te bouwen woonhuis voor den heer P. Dubbel- Kaatsheuvel, 26 Mei '26. Zoo ooit, dan behaalde de heer A. Stravers, directeur der harmonie van Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" Zondag den len Pinksterdag met de harmonie „St. Crispijn" uit Waalwijk te Grave succes. De uitslag had voor den heer Stravers niet grooter kunnen zijn, daar hij met zijn corps alles be haalde wat er te verdienen was, n.l. Ie prijs Marschwedstrijd 33 punten met eereprijs Zilv. Med. voor't hoogst aantal punten voor muzikale opvatting, le pr. 2e afdeeling Concertwedstrijd met 57 punten met de groote bronzen medaille van H. M. de Koningin voor 't hoogst aantal punten over't geheele concours, de Zilv. Med. H. M. Ko ningin Emma voor 't hoogste aantal punten der Harmonieën, de Gouden Medaille (directeursprijs) voor 't hoogst aantal punten muzikale opvatting en een geldprijs van f 10. Dinsdagavond om 8 uur kwam de Harm, van het Kon. Muziekgezelschap zijn directeur een serenade brengen. De president, de heer M. v. Nieuw- stadt, complimenteerde hem met het behaalde succes, waarop de heer Stra vers dankte. Gaarne sluiten we ons bij de felicitaties van den heer v. N. aan en hopen daarbij dat het den heer Stravers ook met Euphonia nog eens moge gegeven zijn diezelfde lauweren te oogsten. Zondag 30 Mei houdt onze drank- weer een groote R.K. Drankbestrijders dag. Om 6 uur voorm. wordt met een H. Mis en een algemeene H. Com munie begonnen. Onder de Hoogmis zal de bekende drankbestrijder-rede naar Pater Ildefonsus prediken over „Drankbestrijding en Matigheid". Des namiddags om half vier wordt in de groote patronaatszaal voor de Maria- vereeniging en om zeven uur voor het Kruisverbond en alle belangstellenden in de drankbestrijding een groote feestvergadering gehouden, waarbij eveneens pater Ildefonsus als spreker zal optreden. De tooneelclub. „Ons Vermaak" zal opvoeren het blijspel in 3 bedrijven „Peer van Zundert", ter wijl de zangeressen der Mariavereeni- ging in de namiddaguitvoering boven dien een tweetal liederen ten gehoore zullen brengen, nl. „Opwaarts" van Jos. Beltjens en „Goeden Nacht" van S. Bikkers. ADVERTENTIëN. Soliede, ijverige per sonen, die zich geheel, of in hun vrijen tijd met de vertegen woordiging eener bankinstelling kunnen belasten wordt een BESTAAN of ruime verdienste aangeboden. Fr. br. Motto „Bestaan", Bur. van dit Blad. 36532 Qndergeteekenden houden a.s. D onderdag ver gadering, des avonds 8 uur om tot oprichting te komen eener in de zaal van den Heer HOLTZER Passier. Zij, die genegen zijn hierbij aan te sluiten kunnen zich dan aanmelden. Het voorloopig Bestuur, A. J. NOPPEN. P. v. HULTEN. K. PASSIER. BRUURM1JN. 36531 HOLTZER Passier. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Qndergeteekende bericht hiermede het geachte publiek ^van WAALWIJK en OMSTREKEN, dat hij in het pand QROOTESTRAAT 221, WAALWIJK, 36536 welke op DINSDAG 1 JUNI a.s. g e o p e n d zal worden. Hopende door vakkundige en billijke bediening de gunst van het publiek waardig te werden, verblijf ik, Aanbevelend. Zie verder advertentie in dit blad van a.s. Zaterdag.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3