St tci Pi 1 Itl N No. 42. Woensdag 26Mei 1926. 49e .Trg. f iS 1 fl f '*i TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Mei 1926. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 28 Mei 1926, des namiddags om 7 uur ten Raadhüize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging van het nieuw ge kozen lid L. Hartog. 3. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Plaat- selijke Inkomstenbelasting 1926/1927 (B. en W. stellen voor het ver menigvuldigingscijfer te stellen op 3.8 tegen 't vorig jaar 2.8, (het hoogste cijfer sinds 1920), behalve dat f900 winst electriciteitsbedrijf in de ge meentekas wordt gestort. 4. Voorstel tot wijziging der Ver ordeningen, regelende de voorwaarden waaronder water en electriciteit zal worden geleverd door het Gemeente lijk Waterleiding-, respectievelijk Elec triciteitsbedrijf. 5. Voorstel tot het aangaan van een rekeniiig-courant-overeenkomst met de Geldersche Credietvereeniging. 6 Benoeming van een lid in de Commissie van Bijstand voor de be drijven voor Gas, Electriciteit en Waterleiding (vacature C. Roggeveen) 7. Voorstel tot aanvaarding van overdracht van terrein door A. Kuijsten Bekroningen Harmonie „SI, Crispijn". Wie had kunnen en durven verwachten dat de harmonie der R.K. Werklieden vereeniging „St. Crispijn" op het muziek-concours te Grave zulk een succes zou behalen, een succes als 't ware ongekend in de annalen onzer plaats, een succes dat ook misschien niet meer zal worden behaald en dat een onvergankelijke eer is voor de harmonie zelf, maar niet minder voor onze plaats op muzikaal gebied; niet minder is 't een ongekende roem voor den talentvollen instructeur den heer Stravers, waar onder de talrijke be kroningen er een is voor hem van zoo groote beteekenis, n.l. de prijs voor het hoogste aantal punten muzi kale opvatting. Wij kunnen het best beginnen met het geven van een lijst der verworven bekroningen, waaruit direct blijkt wel een groot succes onze harmonie heeft behaald. Marschwedstrijd (Harmonie) le prijs met 33 punten. Concertwedstrijd (Harmonie) le prijs mei 57 punten. Groote bronzen medaille van H. M de Koningin voor het hoogste aantal punlen over het geheele concours. Zilveren medaille van H. M. Kor.in gin Emma, voor het hoogste aanta punten Harmonie. Gouden medaille, aangeboden door den Directeur der H^rmonievereeniging van Grave, den Heer L. van der Goor voor het hoogste aantal punten muzi kale opvatting (Directeursprijs). Zilveren medaille, aangeboden door Dr. L. N. Deckers, Lid der 2e Kamer voor het hoogst aantal punten Marsch wedstrijd, voor muzjkale opvatting. Een eerste geldprijs bij loting onder de deelnemende vereenigingen aan den optocht Ten omstreeks 7 uur bracht de luchtbode het heugelijke nieuws, werd van het gebouwde nationale driekleur ontplooid en verkondigden onze bulle tins de roemrijke overwinning aan onze ingezetenen, De belangstelling werd groot, vooral tegen het uur dat de gelauwerden zouden arriveeren en toen zij dan ook omstreeks 10 uur al blazende aankwamen werden zij door een geestdriftige menigte hartelijk toegejuicht. In den Gildenbond wachtte men met ongeduld bestuur en werkende leden af en zoodra de eerste begroetingen en felicitaties waren geschied, werd de hulde van „Waalwijks Belang" aangeboden namens leden en Waal wijks burgerij. Zulks geschiedde bij afwezigheid van Voorzitter en Vice- Voorzitter door den Secretaris, den heer Jan Tielen. Het was voor hem een voorrecht dat het toevalwilde.dat hij als echt Waalwijker ditmaal deze hulde mocht aanbieden..Hij feliciteerde de zegevierende vereeniging hartelijk met het behaalde succes, een succes dat werkelijk fabelachtig genoemd mag worden, dat de naam van Waalwijk op muzikaal gebied wederom met eere uitdraagt over ons land. Hij wees op de vele repetities, de groote moeite die men zich ge geven had ter voorbereiding van dit concours, onder de eminente leiding en ernstige, deskundige instructie van Hij nam de te baat te wijzen op den goeden invloed die de muziek heeft op de gemeenschap en tevens de vereeniging dank te zeggen voor de groote bereidwilligheid, waar mede zij steeds „Waalwijks Belang" van dienst is en ook het publiek van Waalwijk aangename en genotvolle avonden bezorgt. Hij eindigde met een lang leve „St. Crispijn", waar mede allen hartelijk instemden, terwijl hij als stoffelijk bewijs der hulde een prachtig bloemstuk aanbood. De president der harmonie, de heer Nic van Gorcum dankte voor de hulde van „Waalwijks Belang" in den vorm der hartelijke woorden en der prachtige bloemen. Hij wees er op, dat men zich zooveel moeite gegeven eeft om zich te bekwamen voor dit oncours. ten eerste om de kunst zelf, aar ten tweede om den naam van Waalwijk op muzikaal gebied weder om hoog te houden, wat thans op zoozeer bijzondere wijze is geschied. De ZcerEerw. heer pastoor van Riel met de Eerw. heeren kapelaans tegenwoordig, zeide als waarnemend- adviseur gaarne een hartelijk woordje van felicitatie en hulde te spreken tot deze kranige mannen van St. Crispijn Hij spoorde hen aan voort te gaan op den ingeslagen weg en 't goede voorbeeld te geven van ijver en ambitie. Waar door de harmonie zulke prachtige medailles waren veroverd van 't-Koninklijk Huis, stelde Z.Eerw. voor het Wilhelmus te blazen, wat door allen spontaan werd meege zongen. De president deelde daarna mede,' Maandagmorgen een muzikale wandeling door de gemeente zou worden gemaakt De leden en 't be stuur bleven nog lang prettig feestvieren. Tweeden Pinksterdag ten 12 uur kwam de harmonie in het Bonds- gebouw bijten voor het houden van een muzikale wandeling, waartoe den vorigen avond was besloten. Nadat men even de door den directeur gecomponeerde en aan St Crispijn aangeboden nieuwe marsch „Succes te Grave" had gerepeteerd, stelde het korps zich onder groote belangstelling op. Vaandel en bestuurs leden gingen voorop. Men volgde de Grootestraat, Besoijensche Steeg, waar bij hetcalé Holtzer even werd vertoefd. Verder Parallelweg langs het sta tion, om aan den ingang van de Mr. van Coothstraat bij de woning van den burgemeester even halt maken voor 't brengen van een aubade. ZEdelachtb. trad direct naar buiten en sprak de harmonie, nadat deze haar nummer had beëindigd, in hartelijke bewoor dingen toe. Spr. zeide dat het hem als burge meester dezen morgen zeer aangenaam had getroffen op het bulletin gelezen te hebben, dat de harmonie St. Crispijn met twee le prijzen uit den vreed- zamen strijd te Grave was terugge keerd. Zuiks getuigde van een ernstige studie en ambitie der leden en groote toewijding van den directeur. Met deze bekroningen wordt nu echter aan het korps den plicht opgelegd in noogere afdeelingen uit te komen en zal het behaalde succes dus zeker een spoor slag moeten zijn om op den ingeslagen weg verder te gaan. Hij feliciteerde de harmonie van harte met de behaalde lauweren en besloot zijne toespraak met een driewerf „Lang leve de har monie St. Crispijn". De wandeling werd vervolgd door de Burg.v. d. Klokkenlaan.St. Antonius straat, waar bij het H. Hart-monument eenige maten werd halt gehouden, verder door de Tweede Zeine, de St. Crispijnstraat en de Stationstraat naar de Markt Het oorspronkelijk plan om door de Grootestraat, Nieuwstraat en Putstraat te gaan werd onderbroken, omdat een koerier bericht had dat de Liedertafel „Oefening en Vermaak" in hetBonds- gebouw hare opwachting wenschte te komen maken. Men keerde terug en trok het verenigingslokaal binnen, waar een „Zij leve lang" als eerste ovatie St Crispijn werd toegezongen. Direct daarna nam de president der Liedertafel Oefening en Vermaak, de heer A. C. van der Heijden, het woord om op de hem alleen eigen manier de harmonie geluk te wenschen. De bekroningen toch die de harmonie St. Crispijn in Grave heeft weten te verwerven, aldus spr., waarvan de zoo talrijk meegebrachte prijzen de bewij zen zijn, hebben zelfs de stoutste verwachtingen die wij omtrent de prestaties van St. Crispijn de laatste maanden hadden, verre overtroffen Het is hem daarom zoo'n genoegen als zustervereeniging waartusschen zulk een buitengewoon goede ver standhouding bestaat, harmonie, be stuur en directeur geluk te wenschen met deze successen. Doch er zal nu nog meer en harder aangepakt moeten worden, want het moet steeds cres cendo, dat moet, gedachtig het spreek woord „stilstand is achteruitgang". En de weg die naar den Helicon voert is lang niet gemakkelijk en goed gebaand, dus steeds zal meer van Uwe leiding, maar ook van de volgzaam heid der leden gevraagd worden. Maar dan ook is er geen twijfel of bij volgende concoursen zullen de over winningen door St. Crispijn te be halen zijn. Als huldeblijk wilde hij gaarne een bloemenmand aanbieden aan den voorzitter der vereeniging, want in den voorzitter wordt de ver eeniging gehuldigd, en de vereeniging 'n den voorzitter. Hierna werden een tweetal mooie <oren onder de bekwame leiding van den heer Jac. Sars uitgevoerd. Door den heer N. van Gorcum werd een dankwoord tot de Liedertafel ge richt, die er op wees dat de huldiging na het concours te 's Gravenhage een lag. doch dat de ovatie hedenmiddag dubbel zoo groot is. Hij gaf de ver zekering dat alles zou worden gedaan om de goede verstandhouding te be stendigen en sprak den wensch uit dat het de harmonie niets liever zou zijn als „Oefening en Vermaak" in de toekomst aan een eventueel concours zou deelnemen, haar bij eenzelfde overwinning met eenzelfde ovatie te kunnen huldigen. Na afloop van dit officieel gedeelte schaarde de muzikanten zich om voor zitter en directeuren, waarbij eerst genoemde onder hartelijke bewoor- ingen, namens de harmonie aan de heeren Stravers en Duivelaar uit erken telijkheid elk een mooi beeld, Beet hoven voorstellende, aanbood, wat met algemeen gejuich werd begroet. Alles bijeen mogen we zeggen dat de harmonie waardig is gehuldigd, 't welk zij ook dubbel verdient, om hare overwinning, die misschien een unicum genoemd mag worden, en die, zooals we zeiden, voor haar, maar vooral voor den heer Stravers van ongekende beteekenis is. Dank en hulde aan vereeniging en instruc teur. Met succes voorwaarts, ook on der leiding van den nieuwen directeur, den heer Duivelaar. Moge zij op den- zelfdcn voet doorgaan ook in de eerste afdeeling, moge zij nog vele lauweren oogsten tot eigen voldoening en tot eer van Waalwijk Wij vernemen nog dat wij zeer spoedig een concert op de kiosk mogen verwachten. Van een zijde die de reis naar en het concours te Grave meemaakte, schrijft men ons dienaangaande een en ander. Na veel moeite en correspondentie om op Pinkster zondag de noodige auto bussen afgehuurd le krijgen voor de reis naar het concours te Grave, was men er tenslotte toch in geslaagd, op een drietal van diverse pluimage beslag te leggen. En al moet opge merkt dat alle iuxe verre was te zoe ken, eveneens moet vermeld dat de wagens uitstekend hebben voldaan en de heen- en terugreis zeer voorspoe dig is verloopen. Circa half negen zette de ijzeren carossen zich in beweging. En onder gezelligen kout« humor en zang werd voor het eerst halt gehouden halver wege 's Bosch—Grave, om den inwen- digen mensch te versterken en een verfrisschenden dronk te nemen. De voetpomp van de A. N. W. B. deed in de uitspanning dienst om de groote bas op te pompen. (De echte Waalwijksche kwinkslagen, zetten en grappen waren natuurlijk niet van de lucht.) „St Crispijn" was mee van de eerste gezelschappen die in Grave arriveerden. Na een café voor verblijf opgezocht te hebben, trok men onder het spelen van een marsch naar hel feestterrein. Ruim 12 uur werd de groote optocht samengesteld, die naar het stadhuis trok, alwaar den beoefenaren van de instrumentale kunst door den voorzit ter van het uitvoerend comité, den heer G. I. M. van Kemenade, in een mooie speech het hartelijk welkom werd toegeroepen. De Voorzitters en Directeuren wer den in de raadzaal ontvangen met een begroetingsrede door den Eere-voor- zitter van het jubileerend korps, den EdeiAchtb. heer L J. J. M. Ficq, Bur gemeester van Grave cn Velp. Deze rede werd door den voorzitter der prijscommissie den heer W. Keereweer lid van het hoofdbestuur der Federatie beantwoord. Ais jury leden waren aanwezig de heeren Völlmar, Gerard en Biknese waarvan de eerste in een typeerende rede, de juiste doelstelling der federatie, uiteenzette. Wedstrijd of concours waren aldus spr geen benaming voor het muzikaal ge beuren. Lang had hij naar een juist woord gezocht, doch het nog niet kunnen vinden, maar wel was het be lachelijk om van strijd of elkaar be kampen te spreken, dat doen beschaaf de volken niet (als men niet weer denkt aan den grooten oorlog van '14) maar het is hier na een inspannende oefe ning, een meten of wegen welk cijfer, de wijzer op de verdeelschaal, betref fende de gemaakte vorderingen zal aan wijzen, om naar dien maatstaf een belooning te ontvangen. Nadat de eere-wijn was aangeboden, werd door de muziekgezelschappen onder leiding van den heer L. v. d. Goor. het Wilhelmus uitgevoerd. In optochf trok men daarna naar het ter rein voor den marschwedstrijd. Na afloop hiervan nam onze har monie de gelegenheid nog even te baat om het concert nummer te repe- teeren. Ondertusschen hield de jury zich in den tuin van de Sociëteit on ledig met het opmaken van den uitslag van den wedstrijd. Waar wij over het tijdstip van het bekend maken van den uitslag in het onzekere verkeerden, bleef eenbestuurs lid in den tuin, waar de spanning en ongeduld niet lang op de proef werden gesteld, daar voor den aanvang van den concert-wedstrijd de 'uitslag van den marsch wedstrijd reeds werd bekend gemaakt. In haast nu naar het repetitie-lokaal om het verheugende nieuws over te brengen dat onder luide hoera's werd begroet, en zeker gunstig op het ver dere verloop werkte. Met spanning werd nu het tijdstip van optreden in den concert-wedstrijd afgewacht. Het werd circa 5 uur. De inzet liep als gesmeerd, en het succes was als 't ware verzekerd. Het applaus aan het einde was opvallend royaal En tocheerst moest de voorzitter der prijscommissie le prijs met 57 punten hebben afgelezen eer het bon zende hart wilde bedaren. Maar toen kende de vreugde-uitbarsting ook geen grenzen meer. Tienis liep met z'n rooien doffer het publiek ten onderst boven, en zou zoo op de kiosk ge sprongen zijn, als hij niet tot tempe ring aangemaand was geworden. En, hij riep maar „Ik moet met m'n rooien doffer vooraan zijn." Maar het mooiste was dat de doffer niet ging vliegen, maar kalm op een ballustrade ging zitten. Hij heeft het dan ook niet in z'n zin gehad om vlug naar Waalwijk te vliegen, anders was hij wel twee uren vroeger gearriveerd. Waar nu beide uitslagen bekend waren, kon men na een kansbereke ning voor de eere-prijzen goede hoop koesteren en werd besloten den uitslag van het geheele concours af te wachten. Dat werd half zeven, doch de moeite van het wachten werd dubbel en dwars beloond Toen de voorzitter der prijs commissie de eere prijzen aflas, leek het wel of alles voor Waalwijk was. De naam Waalwijk was niet van de lucht. Door den heer L. van der Goor, directeur van „H.V." werden de prijzen uitgereikt. Deze was zeer opgetogen met het succes van Waalwijk, en zeide dat op dit concours iets zeer toevalligs plaats had. Als directeur had hij, geboren Waalwijker, een gouden medaille be schikbaar gesteld, en nu had hij het voorrecht zijn eigen medaille aan een Waalwijksch gezelschap te mogen uit reiken, een gezelschap waarin hij nog twee oude vrienden ontmoette. De heer Stravers die de medaille in ont vangst had te nemen (het was de directeursprijs) wees nog op een andere toevalligheid, nl. dat hij nu een me daille uitgereikt kreeg, van iemand die op 7 jarigen leeftijd bij hem reeds les was komen halen. Wederzijds was men onder den indruk, zoo zelfs dat de heer van de Goor, meer prijzen aan St. Crispijn uitreikten dan voor haar bestemd waren. Wat ook nog bijzondere vermelding verdient,is dat de harmonie der blinden te Grave, welker leden het geheele concours met gespannen aandacht hadden gevolgd, direct na het slot de kiosk betraden, en daar^en keurig, zelfs een zeer zwaar muzieknummer uitvoerden. Elke bezoeker verdrong zich om de kiosk om deze prestatie niet alleen te hooren maar ook te zien. De heele jury en de prijscom. gingen dan ook aan het einde hunnen harte- lijken dank betuigen voor dit zeldzaam gebeuren op muzikaal gebied. Nu maakte men zich voor het ver- trek gereed. Men had echter vernomen in welk hotel de jury met bestuurs leden aan tafel waren en bereidde dezen heeren de aardige attentie hen aldaar een serenade te brengen. Zij ver schenen allen buiten voor het Hotel en dankten den Directeur hiervoor bijzonder, terwijl de heer van der Goor van zijne vrienden hartelijk afscheid nam. Nu was de wensch, hoe eer in Waalwijk hoe liever en zonder talmen werd het vertrek aanvaard. Dat de terugreis zich door een bijzondere opgewekte stemming ken merkte, behoeft geen betoog. In Den Bosch werd slechts even vertoefd en toen ging 't naar Waalwijk waar begrijpelijk een hartelijke ontvangst wachtte. Operatiekamer fonds. Bijdrage van 't personeel van de Mesco schoenfabrieken J. C. Spapens, alhier, ongeveer f800 p. j. Idem personeel L S. Gompen alhier, c.a. f 100 p j buiten een vermoede lijke bijdrage van het Ziekenfonds. Wie volgt 13 Juni a s. zal het 60 jaar ge leden zijn dat de Eerw. overste Mère Damiana, (in de wereld Mej Petronella Maria Oomens te Baardwijk) thans te Hoogerheide, hare intrede deed in 't kloosterlijk leven in 't moederhuis van J M. J. te Engelen in 1866 Op achtienjarigen leeftijd wijdde zij zich aan God toe en is nu 78 jaar. Van haar 60 jarig kloosterleven heeft zij ook eenige jaren doorgebracht in 't oude klooster alhier tegenover de Poststraat. De Weled. heer Timmermans Wzn., directeur der Levensverzekering- Maatschappij „Noord-Braband" vierde I I. Dinsdag in goede gezondheid zijn 92sten verjaardag. Wij bieden hetn onze beste felicitaties. Wit Gele Kruis. A.s. Vrijdag 28 dezer zal het 12'/2 jaar geleden zijn dat het Wit Gele Kruis als R K. Groene Kruis werd op gericht en we meenen dat het pas geeft eenige bijzonderheden dezer nüt- tige vereeniging te vermelden. Op initiatief van den toenmaligen pastoor, den ZeerEerw. heer Brans z. g werden door den heer Cor. Witlox 28 November 1913 een aantal heeren ter vergadering opgeroepen en werd alstoen gesticht het R.K. Groene Kruis met als bestuur de heeren Cor. Witlox. president, Mr. H. Manders, Secretaris, Adr. jansen, penningmeester en Adr. de Graaff, Jan Groenen, Karei van der Heijden Jr., H. de Jong. Charles Hoff- mans, N. Gragtmans, leden, Geestelijk Adviseur de ZeerEerw. heer Pastoor Brans en Medische adviseurs de heeren P. J. M. Sweens en J v. Gils, artsen Uit 't vorenstaande blijkt dat de hee ren Witlox en Jansen tevens*12'/2 jaar Bestuurslid zijn, terwijl de heer Witlox ook 127a jaar voorzitter en dr Sweens 127a jaar medisch adviseur is. De Eerw Zusters Dochters van Onze LieveVrouw van 't H Hart in de St. Antonius- parochie hebben vanaf de oprichting de wijkverpleging bediend. Thans werkt de vereeniging onder den naam van Wit-Gele Kruis in Groot-Waalwijk voor Wijk-, Zieken- en Kraamverpleging, voor de T. B. C - bestrijding en heeft zij een R.K. Kliniek in de Mr. van Coothstraat gesticht. Voor al deze belangrijke diensten zijn werkzaam 3 zusters voor de Wijk- ziekenverpleging, 2 enquetrices T B C - bestrijding, 2 zusters voor de Wijk- kraamverpleging en 2 zusters voor de Kliniek. Het huidige bestuur is saamgesteld als volgt: Cor. Witlox, Voorzitter, Adr. Jansen, Vice Voorzitter, J. de Graaff, Secretaris, Mej. H. Pullens. Penning- meesteresse, Mevrouw Mombers, Mej. Alida Verwiel, F. Smolders, Adr. van Mierlo en F. Passier. leden Geestelijk adviseur, de ZeerEerw heer Pastoor van Riel, Medische adviseurs P. J. M. Sweens en Dr. H. G. Langemeijer, artsen. Uit bovenstaande korte samenvatting blijkt ten duidelijkste hoe deze veree niging in die betrekkelijk korte jaren is uitgegroeid, wat ze onder haar werkkring heeft geschaard en welk een heilzaam werk ze verricht. En al is de waardeering o.i. niet evenredig aan de groote moeiten en kosten, de on waardeerbare diensten die hier gepres teerd worden, toch zal men bij een gelegenheid als deze wel eens willen overwegen van welk een onschatbare waarde eene dergelijke vereeniging is. Men denke eens aan de zuigelingen sterfte, aan de bestrijding der T.B.C., aan de wijkverpleging, aan de ver diensten der kliniek en vergelijke een en ander eens met toestanden vroeger, toen vereenigingen als deze niet be stonden. Wij doen dan ook een ernstig beroep op alle Waalwijkers om eene dergelijke vereeniging krachtdadig te steunen, moreel zoowel als financieel. Wij bieden de vereeniging onze hartelijke felicitaties met haar koperen jubileum, speciaal de heeren die mee jubileeren, in 't bijzonderden heer Cor. Witlox, de ziel der vereeniging. die met onvergelijkelijke volharding alle moeiten en werkzaamheden trotseert om z'n vereeniging te bi'engen op't standpunt waarop ze staan moet. Wij spreken de hoop uit dat ze met Gods zegen moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen, tot heil van den zieke, lot heil van Waalwijk. Geen wonder dat zich direct de aandrang uitte om daad werkelijk te toonen dat Waalwijk dank baar is tegenover de jubileerende ver eeniging en zich een comité vormde om hieraan uiting te geven. Nadat plannen waren gevormd voor bazar, tentoonstelling op dit gebied enz. en deze door omstandigheden jammer genoeg niet werden uitgevoerd heeft men zich bepaald tot eene col lecte langs de hulzen, die geen slecht resultaat opleverde en welk bedrag zal worden aangeboden op den dag der officieele huldiging, die zal plaats heb ben in eene feestvergadering. vermoe delijk op Maandag 7 Juni a.s. en waarop wij nader terug komen. 24-uurs rit. De 24 uurs rit door Noord Brabant is evenals vorig jaar een groot succes geworden Van de 55 deelnemers, waar onder een dame, mevrouw Schreine- macher uit Tilburg, die te 's Bosch gestart zijn. hebben er 52 het eindpunt de Twem bereikt. Ook de Waalwijksche deelnemers, de heeren Raaijmakers, v. Heeswijk en v. Wees, hebben den lan gen tocht kranig volbracht. De route en verdere bijzonderheden hebben we in een vorig nummer me- degedeeld. Ten ongeveer 11 uur kwam de lange stoet alhier aan en na de controle op de Markt, bij mej. D. Velt. hoven, verspreidden de deelnemers zich over de café's Verwiel, Govaerts en Gerris, waar spoedig een heele drukte heerschte, waar de leiders en suppor ters al waren aangekomen en ook onze gemeente een groot contingent leverde. Door de goede zorgen van 't comité de heeren J. Spijkerman en Matth. van Loon. was alles keurig geregeld en konden de deelnemers geregaleerd wor den uit de bijdragen door vele Waal wijkers des morgens spontaan voor dat doel gegeven, terwijl de heer Goutière een flinke dosis chocolade beschikbaar stelde. De vereeniging E H B O. had zich in de vestibule van Hotel Verwiel netjes geïnstalleerd en verleende de noodige hulp. Ook hier bewees zij opnieuw van welk groot belang het is zulk een actieve afdeeling te bezitten en daarom dringen wij met klem nog maals aan op financieelen steun voor deze hoogst nuttige vereeniging. Nadat de organisatoren en deelne mers zich verkwikt hadden en in echt prettige stemming den bepaalden tijd iri onze gemeente hadden doorgebracht, vertrok men onder groote belangstelling en met een uitstekende regeling der politie ten 12 35 uit onze gemeente, om over Geertruidenberg, Zevenbergen enz het 3e. rustpunt, Bergenopzoom, te bereiken. Maandag 31 Mei zal het echt paar [ohannes Wilhelm en Petronella Treffers alhier den dag herdenken waarop zij voor 50 jaar in den echt verbonden werden. Wegens familie—omstandigheden wenscht men dezen dag absoluut onopgemerkt te laten voorbijgaan. 'Gaarne verwijzen wij naar achter staande advertentie van de R.K. Ver eeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel", waarin mededeeling wordt gedaan dat Zaterdag a.s., des avonds ten 8 uur, in een der achterzalen van het Hotel Verwiel eene vergadering zal worden gehouden om fè komen tot een afdeeling Waalwijk en Omge ving van genoemden bond. Als sprekers zullen optreden de WelEerw. heer Martens, kapelaan alhier, en de heer W. Lucassen, Bondsbestuurder van St. Christoffel te Utrecht. AJJe handelsreizigers worden drin gend uifgenoodigd op deze vergade ring te komen. Zaterdagavond had de heropening plaats van de inwendig geheel ver nieuwde zaak in Comestibles, Kolo niale Waren, enz. van den he^r Kolsteren-Lagarde. De geheele inrichting voldoet aan alle eischen en ziet er door de frissche kleur smakelijk uit. Men krijgt er door de flinke ruimte direct een overzicht van de groote verscheidenheid van artikelen die hier verkrijgbaar zijn. Ter gelegenheid van deze heropening mocht de heer Kolsteren La Garde vele bloemstukken van vrienden en kennis sen ontvangen. Moge het debiet van deze bekende zaak door deze verbetering nog meer en meer toenemen, hetgeen wij haar gaarne toewenschen. Tweeden Pinksterdag maakten de cursisten, behoorende tot de ver schillende groepen, welke deelnemen aan het onderwijs voor de lichamelijke opvoeding het gewone jaarlijksche uitstapje. Door het aanhoudende slechte weder der laatste dagen had de leider den dag van uitrukken niet eerder kunnen bepalen, zoodat de turners van de W. G. V., die tevens waren uitgenoodigd den tocht mede te maken, slechts spaarzaam vertegenwoordigd waren. Ook ontbraken nog enkele cursisten, wat, gezien het mooie verloop van den marsch, zeker te betreuren is. Precies om 9 uur had voor het ge meentelijk gymnastieklokaal de opstel ling plaats, waarna onmiddelijk werd afgemarcheerd. Onder vroolijk tromge roffel trok de stoet door Stationstraat, en St. Antoniustraat, langs den water toren door Sprang, Vrijhoeven, Cap- pelle en Waspik-Boven naar Waspik, waar hij omstreeks 12 uur aankwam, doordat bij den heer L. van Dongen aan de Nieuwe Vaart een half uur was gepleisterd. In de gemeente Waspik zou om half een begonnen worden met den optocht, die de rij der fee stelijkheden in deze gemeente zou openen. Nauwelijks waren de turners binnengekomen, toen het feestcomité bij monde der heeren Boezer en Schenkels den leider verzocht zich met zijne heldere schaar te willen aansluiten, wat met vreugde en gejubel werd begroet In goede orde volgden groote en kleine turners dus hunne mooie banier, waardoor de optocht gewis aan belangrijkheid heeft gewon nen. Aan het hoofd der gemeente en aan eere-en feestcomité werd de Romeinsche groet gebracht. Na ontbin- ding van den stoet werd, gezien het late uur, onmiddelijk de terugweg aangenomen Ruim kwartier over drieën waren de gymnasten weer in de zaal terug en, hoewel een beetje vermoeid, trokken allen in opgewekte stemming naar huis, waar ze wel de noodige eer zullen gedaan hebben aan den middagdiscn. Aan het slot van dit verslag nog de mededeeling, dat niet alleen de W. G V. eene trom bezit, doch dat de cursisten, dank zij de mildheid van dc Commissie v/d Lich.'Opvoeding en de hulp van eenige heeren, die evenwel zich niet gaarne genoemd zagen, bij dezen tocht hun eigen trom hebben kunnen roeren Aan vaandrige en tamboers en overige deelnemers brengen wij gaarne eene eeresaludt voor hun kranige houding. De collecte, gisteren gehouden voor den Gewapenden Dienst, heeft dit jaar opgebracht de somma van f 36 56. A. s. Zaterdag des namiddags ten 57a uur» zal op de banen van het Kruisboogschuttersgezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd in het café van den heer J. v. Helvoirt, Putstraat, al hier het jaarlijksch koningschieten plaats hebben. Maandagavond ten 6 uur hield de afd. Waalwijk van den N. C. Boe renbond in het Patronaatsgebouw van de St. Clemensparochie eene algemeene vergadering. Doordat eerst gelegenheid werd ge geven de contributie te betalen werd de vergadering eerst ruim zeven uur geopend. De Voorzitter, de heer J. H. Klijn riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe en verzocht den secretaris de notulen van de laatste vergadering te willen voorlezen, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Door den heer v., Rijen, ambtenaar van het hoofdbureau van de Boeren leenbank te Eindhoven werd de reke ning en balans over 1925 toegelicht. Hij deelde mede dat de samenstel ling met de meeste zorg is geschied omdat men van de gedachten is uit gegaan dat het lang niet uitgesloten is dat er leden zullen worden gevonden die niet aan de bepaling van.de Sta tuten willen voldoen met het gevolg dat een of andere rechtsvervolging zal worden ingesteld. De cijfers zijn daarom met de heeste zorg nagegaan, Uit de toelichting die de heer Van Rijen aan de hand van de verschil lende cijfers gaf, bleek dat de balans sluit op f 19.472,5072. waarin een winst van 58d.75'/2Bedroeg het totaal verlies een vorig jaar nog f6.752.98, thans bedraagt deze na de afschrijving op gebouwen en zaaimachine en na aftrek vandegemaakte winst slechtsf61672172 meer. Uit de balans bleek verder nog dat de gemaakte winst op de landbouw- artikelen f151.10 heeft bedragen. De contributie met inbegrip van de 10 cent toeslag per H. A. bedroeg f507.40, de opbrengst van de zaaima chine f 137.05, de huur van het pak huis f500, de storting op de aandeelen f768.50, interest over te late storting van aandeelen f214.92. Als bezittingen zijn op de balans gebracht het pakhuis ter waarde van f5880, de zaaimachine voor f 270, aan deelen C. H. V. f346 en als navorde ringen op aandeelen f5706.50, nog te ontvangen interest f99.75. Het verlies wQrdt dus steeds kleiner waarop spr. bijzonder de aandacht wil vestigen. Wordt een volgend jaar weer een winst gemaakt van f600, dan wordt het verlies spoedig kleiner om dat ook de betaling van rente telkens en telkens minder wordt. Een winst als nu gemaakt'kan ge makkelijk ieder jaar worden verkregen en zelfs veel meer als maar door de leden van de verschillende instellingen gebruik wordt gemaakt. Hoe meer men bij den Boerenbond blijft bestellen, hoe meer winst dat wordt gemaakt. Dat is een zaak, zegt spr., die door ieder lid goed moet worden onthouden. Naar zijne meening kan de afdeeling vorig jaar nog versch In het geheugen

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5