Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen I Slachthuis. meem FEULLETON GEEN GEWETEN. DOOR EEVftRINCa io' ZATERDAG 5 JUNI 1926. mmmJAARGANG. fl D KT S UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. Men schrijft ons: Te Tiel, een gemeente van ongeveer dezelfde grootte als Waalwijk, is de zelfde kwestie aan de orde als hier: de oprichting van een slachthuis met koelinrichting. De Raad daar benoemde in de No- vembervergadering uit zijn midden een commissie, die, bijgestaan door een dierenarts en een der Tlelsche slagers, een rapport heeft uitgebracht, dat thans aan dien Raad is overgelegd. Omdat in dit stuk verschillende pun ten worden aangestipt, die terloops ook bij de bespreking in onzen Raad aan de orde zijn geweest, laten wij het Tlelsche rapport hier volgen „De door den Raad benoemde Com missie, welke tot taak heeft te over wegen of het wenschelijk is, te Tiel een slachthuis, al dan niet met koel inrichting te stichten, heeft onder over legging eener begrooting, de eer het volgende te rapporteeren Ten einde zich een zelfstandig oor- deel te kunnen vormen, zoowel om trent den gang van zaken als omtrent de inrichting, heeft de commissie, ver gezeld van den Heer ten Broek en een Bestuurslid van de Slagersvereeniging, een bezoek gebracht aan een vijftal slachthuizen, nl. Doetinchem, Weert. Geldrop, Baarn en Hilversum. Der Commissie viel overal een vriendelijke" ontvangst ten deel, terwijl alle ge- wenschte inlichtingen met de meeste bereidwilligheid werden verstrekt. Een woord van erkentelijkheid aan de be trokken autoriteiten mag derhalve in dit rapport niet ontbreken. Eene uitgebreide en nauwkeurige beschrijving van de gebouwen en toe stellen kan uiteraard van den rapporteur niet verlangd worden. Volstaan kan z.i. worden met de mededeeling, dat wat de groepeering der gebouwen en de inrichting der lokalen betreft, het slacht huis te Geldrop volgens het oordeel der commissie het best voldeed, zij het dan ook met enkele wijziging. Duidelijk is. dat voor een plaats als Tiel, de afmetingen natuurlijk grooter moeten zijn. Van de beide koelsyste men meent de commissie, dat het systeem, dat te Hilversum wordt toe- gepast, het meest aanbevelingswaardig is. De adressen van de bouwers, zoo mede die van de fabrieken, welke de installatie leverden, zijn aan de com missie bekend. Aan alle directeuren werd gevraagd, of het gewenscht en noodig is, aan een slachthuis een koelinrichting te verbinden. Deze vraag werd zonder onderscheid bevestigend beantwoord een slachthuis zonder koelinrichting werd een onding genoemd. Op de plaatsen waar geen dergelijke inrichting was, zijn plannen ontworpen om er alsnog een te bouwen. In Baarn zijn deze plannen sedert enkele maanden uitgevoerd. Verzwegen mag niet wor den, dat een koelhuis belangrijke kosten eischt zoowel van bouw als van aan schaffing der machines en bediening. Het is ook wenschelijk de machine kamer zoo in te richten, dat zoodra de eigen middelen dit veroorloven, een reserve koelmachine bijgeplaatst kan worden, teneinde eene zoo groot mo gelijke bedrijfszekerheid te hebben. De Commissie constateerde, dat de slagers met een slachthuis ingenomen zijn en vooral op een koelinrichting gesteld zijn. Gebleken is nog, dat geen enkel slachthuis met verlies werkt. Ons medelid, de heer van Erp, meent dat er een terrein noodig is van on geveer 2500 M3. Genoemde heer was zoo welwillend, een schets te ontwer pen en aan de hand daarvan de ver moedelijke bouwkosten op te geven. Het zou gewenscht zijn. indien er een terrein dicht bij het spoor gevonden kon worden, daar indien er eventueel voor export geslacht wordt, de ver voerkosten van en naar het spoor gering moeten zijn. Opgemerkt dient nog te worden, dat indien er een slachthuis komt, de huur welke thans aan den heer Hooydonk en Heussinkveld, respectievelijk voor Laboratorium en Noodslachtplaats wordt betaald, zijnde f 640. komt te ver vallen, terwijl de Hulpkeurmeester- administrateur, bij drukke veemarkten de heeren veeartsen ter zijde kan staan, waardoor het keuren van vee vlugger kan gaan, wat de aanvoerders zeer op prijs zullen stellen. In verband met bovenstaande, ge hoord de mededeeling van den heer Ten Broek, dat verreweg het grootste aantal der Tielsche slagers het tot stand komen van een slachthuis met koelinrichting zal toejuichen; gezien het feit, dat de inrichting zich zelf zal kunnen bedruipen en er dus geen geldelijke offers van de belasting betalers zullen worden gevergd overwegende, dat de voorgestelde tarieven in vergelijking met andere plaatsen niet te hoog zijn en het vleesch op plaatsen waar een slachthuis is niet hooger verkocht wordt dan elders heeft de Commissie met algemeene stemmen besloten Uw College te ad- viseeren, tot het s ichten van een slachthuis met koelinrichting te be sluiten. Ten slotte zal de Commissie bij aan neming van haar advies, gaarne verder werkzaam blijven voor algeheele uit werking der plannen. G. BOSMAN, Rapporteur Begrooting. Gebouwen, waaronder be grepen 2 woningen incl. bestrating f 75.000 Aankoop terrein f 5.000 Rioleering en afrastering f 5.000 Inrichting Slacht- en Koelhuis f 23.000 Geraamde kosten woningen voor f 108.000 f 10.000 Blijft f 98.000 Inkomsten. 530 runderen a f 10 f 5.300 150 kalveren f7 f 1 050 2700 varkens a f6 f 16.200 500 huisslachtingen k f3 f 1.500 800 voeten ingevoerd vleesch van buiten den kring f 1.600 Diversen f 350 Extra koelcellen pr. mem. Retourbetaling keuringskring Tiel f 3.OOO Totaal f 29.000 Uitgaven. 2 pCt. afschrijving op ge bouwen f 10 pCt. afschrijving op mate riaal en invent. f 1 pCt. onderhoud f f 10.000 a 5.1 pCt. en annuiteit f Directeur tevens belast met den Keuringsdienst in den Kring Tiel en Keurings veearts Corveërs Hulpkeurmeesteradministr. Administratiekosten en labo ratorium Reiniging en ontsmetting Patronen Veevoeder Telefoon Verwarming en licht Onvoorzien Tekort exploitatie woningen pr. mem. Totaal f 22.530 Voorgestelde tarieven. Voor het slachten van een rund f 10 varken f 6 keuren voet f 2 inclusief keurloon en het gebruik van een koelcel, 1 M. breed en l'/2 M. diep, inclusief gebruik koelcel. Huisslachtingen en noodslachtingen voor particulieren den halven prijs zonder recht op koelcel. Keurloon van vet 1 cent per K.G. Gebruik van extra koelcellen f50 per M2 per jaar. Weegloon levend, geslacht. Rund f 0.30 f 0.30 Klein vee en varken f 0.15 f 0.15 Ingevoerd vleesch per voet f0.10 Stalgeld per dag zonder "iet voeding voeding Rund f 0.25 f 1.15 Kleinvee en varkens f 0.15 f0.65 Verhuur kleerkastjes per driemaan den f 0.75. 1.300 2.300 650 5.100 6.000 3.000 2.200 300 100 100 100 80 1.000 300 1 Gebruik Vrijbank fj4.— voor groot vee f 2.—voor klein vee Gebruik sterylisalor f 5.— voor groot vee f2.50 voor klein vee Het smelten van vet per 5 K.G. of minder f0.50 van 5 t/m. 10 K.G. f0.75 van 10 t/m. 20 K.G. f 1.- van iedere 50 K.G. f 0.50 Afgeven van afkeuringsbewijzen f 0.25. Uit het advies der Gezondheids- Commissie te Tiel, die de 17 daar bestaande slachtplaatsen bezocht, blijkt, evenmin als te Waalwijk - dat de slagers in de gelegenheid zijn hun slagerijen naar de eischen der wet in te richten, zelfs niet met opoffering der grootste kosten. Bij 10 ervan is de toestand in één woord treurig. Gebrek aan ruimte en aan de moge lijkheid van uitbreiding is daarvan de oorzaak. Het komt ons voor, aldus besluit de Gezondheidscommissie haar advies, dat, waar de eischen van het Kon. besluit redelijk en niet overdreven zijn, het in het belang der Volksge zondheid moet worden geacht, dat er maatregelen worden genomen, om aan den treurigen toestand een einde te maken, waarin speciaal de 10 eerst genoemde slagerijen zich bevinden. De Tielsche Kamer van Koophandel heeft in een adres van den Raad gewezen op het groote belang, dat een fruitstreek als de Betuwe zou hebben bij de aanwezigheid van een koelinrichting ter bewaring van fruit. Deze inrichting zou niet zoo zeer moeten dienen ter bewaring van win tertrui!, waarmee te veel ruimte zou gemoeid zijn, doch meer in het bij- zonder tot tijdelijke van zacht fruit (kersen, aardbeien, frambozen, fijnere peersoorten), waarvoor niet zooveel ruimte zou noodig zijn. Onder opmerking, dat van particu liere zijde de stichting van een der gelijk koelhuis niet gemakkelijk te wachten is met het oog op de kosten, die bij de inrichting van een nieuw gemeentelijk koelhuis in den door de Kamer bedoelden zin niet hoog zullen zijn hoopt de Kamer, dat hij de stichting van een abattoir met koelhuis met de belangen der fruittelers rekening zal worden gehouden. Nu is de Langstraat niet de Betuwe, wat fruitteelt betreft. Maar ook deze streek heeft haar drukke veiling en waar te Tiel de aandrang bij de Kamer van Koophandel tot adresseeren aan )e Echo van het Zuiden, IVaalwüksche en Langstraatsche Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abomiementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. 22 „En toch heeft <lit vertrek al heel wat kommer en leed aanschouwd beste juffrouw Toen ik mijn geliefden man naar zijn laatste rustplaats moest brengen en ik met mijn kinderen wanhopig in dit kamertje stond, toen had ik werkelijk geen hoop meer, dat er voor mg ooit nog eens gelukkige dagen zou den aanbreken." „Maar deze dagen zyn nu toch gekomen, niet waar? Stellig hebt u zeer veel vreugde van uw kinderen beleefd? „Zy zijn allen braaf en behoorlijk terecht gekomen, den hemel zy dankMaar als die eene niet onder hen geweest was, die dag in dag uit geen andere gedachte heeft dan aan ztJn. moeder en zyn zusters, dan zou het toch nog heel slecht met ons gesteld zyn. Ja, juffrouw, aan den jongen heb ik leeren on dervinden wat een zegen het is goede kinde ren te bezittenAlles, wat u hier in dit ver trek ziet, is van hem afkomstig de boeken, de schildert)tjes, de gemakkelijke leunstoel daar ja wat eigenlijk nog veel meer is: de kamer zelf; want hoe zou ik in het bezit van dit huisje hebben kunnen blijven, als hij niet ieder kwartaal stipt de hypotheekrente betaalde „Uw zoon schijnt dus gelukkigerwijze in zeer goeden doen te zijn?" „O ja, den hemel zy dank, het gaat hem heel goed. Bijhal in lederen brief schrijft hij, hoeveel geld hij verdient en hoe gemakkeiyk het hem valt, dit allemaal voor ons te doen. Op het gymnasium en als student heeft hy het ondanks zyn studiebeurs, zwaar te ver antwoorden gehad en dikwyis honger moeten lijdenmaar nu vloeit het geld hem ook des te rykeiyker toe." „Dan komt hy u stellig ook heel vaak een bezoek brengen?" Over het gelaat van (le oude vrouw gleed een lichte schaduw. „Neen, ik heb hem in tegendeel sinds jaren niet gezien. Ily heeft namelyk tot korten tyd geleden by- een be roemden professor gewerkt en het is zeer wel mogelyk, dat liy het daar verbazend druk had. Overigens wanneer het tenminste niet onbescheiden is, zoo veel belangstelling voor vreemde menschen by u te veronder stellen zoudt u misschien wel eens een van zyn brieven willen lezen?" Het zou bepaald een beleedigiug voor de vriendeiyke vrouw geweest zyn, indien In geborg zich daartoe niet zonder meer bereid had verklaard en reeds bracht Regine, wier wangen zich in zusteriyke trots hooger ge kleurd hadden, sinds er van haar broeder sprake was, een van de zorgvuldig bewaarde brieven te voorschyn. Het was een mooi, geiyicmatig en karak teristiek handschrift, dat zich voor Inge- borgs oogen vertoonde. Meer uit beleefdheid dan uit werkelyke belangstelling begon zy te lezenmaar reeds na de eerste woorden werd haar belangstelling op een geheel on verwachte wyze geboeid want daar luidde de brief aldus /.Iu de eerste plaats moet ik u vandaag Van een verovering melding maken, die u hier gemaakt hebt, van een verovering, waar u werkelyk weleenigszins trotsch op mag wezen. Een gelukkig toeval verschafte my de gelegenheid met juffrouw Ingeborg Wall- rotli, de dochter van mijn vereerden profes sor, over u te spreken en ons gesprek eindig de daarmee, dat zy my een heel vrlendelyken groet voor u meegaf. Dat zal u misschien heel onbelangrijk toeschynen; maar u kunt my op myn woord gelooven, dat ik het als iets zeer verheugends zou beschouwen, wan neer u zooals ik het geluk had, de jonge dame te kennen, zy is niet alleen het schoon ste en bekooriykste, maar stellig ook het reinste en edelste vrouweiyke wezen, dat ik ooit op myn levensweg heb ontmoet. Ik kan niet aan haar denken, zonder oprecht en van harte te wenschen, dat al het aardsche geluk eens haar deel zal mogen worden, zy is, zoo als ik heden vernam, verloofd met een van myn voormalige studiemakkers, een doctor Siegmund Artois en ik geloof, dat zy in hem een goeden en trouwen levensgezel zal tref fen. Dat ik my desondanks over dit groote nieuws niet van harte kan verheugen, doch my zelfs op een gevoel van pyniyke teleur stelling moet betrappen, kan ik waarschyn- lyk alleen daaruit verklaren, dat ik my als den echtgenoot van juffrouw Ingeborg slechts een man van geheel byzondere deug den en bekwaamheden had kunnen voorstel len zoo'n soort van stralenden held, zoo als ze in de Sagen voorkomen. Maar dat is natuurlyk heel dwaas van me, want, het be slissende voor haar toekomstig geluk is toch maar, dat zy hem liefheeft Het schemerde voor de oogen van de leze res. Zy voelde, dat haar wangen brandden en ofschoon er van hetgeen er verder in den brief volgde, geen regel meer tot haar door drong, staarde zy toch nog minutenlang kwasi-gewichtig op het papier, om den ande ren maar niet door haar uiteriyk te verraden hoezeer zy zich schaamde wegens de onbe scheidenheid, waaraan zy zich tegen haar wil had schuldig gemaakt. „Inderdaad een heel aardige en liefde volle brief", sprak zy eindeiyk met onzeker klinkende stem, terwyl zy het epistel aan de weduwe teruggaf. „U kunt met recht trotsch zyn op uw zoon". Onder geen voorwaarde zou zy zich thans bekend hebben kunnen maken en daar zy vreesde, dat men haar ronduit naar haar naam zou vragen, nam zy afscheid met een plotselingen haast, die voor haar vriende- lyke gastvrouw stellig iets bevreemdends had. Onder het stamelen van veel woorden van dank, waarvan de warmte door haar groote verlegenheid wel een weinig beïn vloed werd, nam zy afscheid van Valentin's moeder; op het voorhoofd van zyn zuster echter drukten haar frissche lippen zulk een hartelyken kus, dat Regine vol biyde ver bazing naar de schoone jonge dame opkeek, door wie zy zulk een bevoorrechting werd waardig gekeurdj Niet langs den moeilyk begaanbaren weg, dien zy gekomen was, doch over den breeden landweg, die recht op den boschrand aan liep, keerde Ingeborg naar het heerenhuis van Lindow terug. De opgewektheid, waar mee zy in den vroegen morgen was uitge- n n n n kalf f 7 gaan, was vervlogen en had plaats gemaakt voor een droomerig zachte, peinzende stem ming. Voortdurend hielden haar gedachten zich bezig met Valentin Diiringhoffen, die haar slechts tweemaal in zyn leven had ont moet en die toch zoo veel goede wenschen voor haar had alsof zy hem door jarenlange vriendschap dierbaar was geworden. Nog steeds voelde zy een, brandende schaamte in haar hart, wanneer zy aan zfln brief dacht; daarnaast echter werd toch ook een soort geheimzinnig zoet gevoel van geluk by haar opgewekt door de byna eerbiedige vereering, die zulk een goed en rechtschapen mensch zonder iedere zelfzuchtige nevengedachte voor haar koesterde. En zy was vast beslo ten, voor hem van nu af aan, voor zoover de omstandigheden het maar eenigszins toelie ten, werkelyk een vriendin te zyn. De oude vriendschap tusschen hem en Artois moest het haar wel gemakkeiyk maken, den juisten weg daartoe te vinden en voor haar geest doemden allerlei vriendeiyke beelden op, hoe zy later met hun drieën over het gezellige kamertje) in liet oude huis van den dorpson- derwyzer en zyn bewoners zouden keuvelen. Toen zy op haar kamer kwam, vond zy een brief, waarvan de envelop het handschrift van doctor Artois vertoonde. Zy greep er naar, maar zij legde hem weer op zyn plaats terug zonder hem open te maken. De woor den van Valentin Diiringhoffen, „want het beslissende voor haar toekomstig geluk is toch maar, dat zy hem liefheeft", waren haar plotseling te binnen geschoten en had den een onaangenaam gevoel in haar opge wekt, dat zy verbannen en verstikken wilde, eer zy den brief van haar verloofde las. Lang moest zy den volgenden dag met de verleiding worstelen, de wandeling naar het dorp te herhalen. Slechts de zekerheid, dat het onmogeiyk zou zyn, ook by dit tweede bezoek onbekend te biy'ven, hield haar ten slotte daarvan terug. Gedurende de rest van de week echter belette het meest onaange name regenweer haar om zulk een verren tocht nog eens te wagen. Op den vooravond van het Pinksterfeest eerst begonnen de dichte wolkenmassa's hier en daar te breken en de voorspelling van weerkundige profeten, dat men van een schitterenden Pinkstermorgen zou kunnen Prys der Ad verten tiën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. genieten, ging gelukkig in vervulling. De oude grondbezitter van Lindow was met zyn eclitgenoote uitgereden, om eenige bezoeken in de buurt af te leggenIngeborg evenwel bad de uitnoodiging zich by het gezelschap aan te sluiten, dankend afgeslagen en zonder dat zy zelf zoo precies geweten had, waar heen haar weg haar zou voeren, wandelde zy weer moederziel alleen het bosch in. De richting naar het dorp evenwel trachtte zy zorgvuldig te vermyden; maar toen zy eenmaal, uit de schemering van het dichtbe- bladerde woud in het vrije veld trad, be vond zy zich op den welbekenden landweg, uan het einde waarvan een slanke kerktoren als een wenkende reuzenvinger zichtbaar werd. Nog maar een klein eindje wilde zy langs dezen weg wandelen voor zy omkeerde. Maar er moest wel de een of andere ge heimzinnige macht de hand in het spel, heb ben, want het gebeurde, dat zy opeens voor het witgeschilderde tuinhek van het lage huisje stond, zonder eigeniyk te begrypeu, hoe zy in zulk een korten tyd tot hier had kunnen komen. Nu was het waariyk den hoogsten tyd geweest om te keeren en stellig had Inge borg zich ook ten spoedigste teruggetrokken, als zy niet plotseling dooit een heldere man nenstem haar naam had liooren roepen en wanneer niet door den kleinen tuin Valentin Diiringhoffen op haar toegesneld was met uitgestrekte handen en met een gelaat, alsof hem plotseling alle aardsche geluk ten deel was gevallen. Toen viel er aan een vlucht in 't geheel niet meer te denkenwant; in de open huis deur verscheen ook reeds Regine's sieriyko figuurtje en met kloppend hart onderwierp Ingeborg zich aan haar lot, dat zy zichzelf verschuldigd was. (Wordt vervolgd!.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1